Haarlem's Dagblad dloMwte. belastingen staan ons te De Dans der Millioenen. Ter dekking van 55.5 millioen tekort op de rijksbegrooting Denkt aan uw achterlichtje. Hoe Shaw het ziet Kunst en Critiek. Tiet Ttansche legeiCwucfit Actie der artillerie ten oosten van de Blies Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17256 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 33810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Woensdag 20 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.53. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regel» f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f O.Wi per regel. Regelabonnementstarieven op uiinvraug. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes tie rubriek. Op de Troonrede is, volgens het gebruik, on middellijk de Millioenen-nota gevolgd. Dat minister-president de Geer (die tevens minis ter van Financiën is) daarin geen blijden toon zou kunnen laten hooren was te voorzien. De financiëele toestand des lands was de laatste jaren al moeilijk genoeg. Het uitbreken van den oorlog in het buitenland, dat de mobili satie van onze weermacht tengevolge had, kon dien toestand alleen in hooge mate ver slechteren. Dat blijkt dan ook het geval te zijn. Minister de Geer zelf verlaat, ofschoon zijn betóog veel korter is dan de nota's van zijn onmiddellijke voorgangers waren, den nuchter-zakelijken trant van zulk een met cijfers geladen document als hij gaat uitwei den over de gevolgen van het verzwakte fi nanciëele weerstandsvermogen. „Reeds de torenhooge schuld en de sterk opgevoerde heffingen spreken van een verzwakt weer standsvermogen. Reden om den moed te laten zakken is dit stellig niet. Veeleer om door ver hoogd krachtsbetoon de ernstige moeilijkhe den te overwinnen. Maar aan dat verhoogde krachtsbetoon zal het ook niet mogen ontbre ken. Het zal onder andere moeten meebrengen dat wij ons dingen zullen weten te ontzeggen waaraan wij gehecht zijn en dat wij wenschen zullen weten prijs te geven, ook al kan de redelijkheid daarvan op zichzelf niet worden betwist". Dit laatste is veelbeteekenend. Waren mi nisters tot litteraire vergelijkingen geneigd maar dat zijn althans Nederlandsche minis ters nimmer de Dans der Millioenen zou als een danse macabre zijn geschetst. Wij allen belastingbetalers, deze Millioenen-nota be schouwend, kunnen aan den Dans om de Galg denkenom een fiscale galg die wij in 1914, toen de vorige oorlog uitbrak, niet kenden. Al mopperden wij toen ook al sinds Alva's Tiende Penning, die lieftallig-onschuldige hef fing van tien procent, had de belastingbetaler al non-stop gemopperd van heffingen als de tegenwoordige hadden wij nog geen flauw begrip. Minister de Geer maakt zelf de verge lijking met 1914, toen de staatsschuld betrek kelijk laag was en een periode van toenemende welvaart achter ons lag. Er was voldoende elasticiteit in het rijksbudget en in het draag vermogen van de bevolking om met zekere be rusting, 'zonder vrees voor ernstigen weerslag, de nieuwe zware lasten te aanvaarden. In 1939 ls dit alles anders. Dat staat Vast. En als er onder u zijn die bij het lezen van dergelijke documenten bitte re gedachten krijgen omtrent die „bescher ming van de kleine mogendheden" waarover verscheidene groote mogendheden zoo gaarne uitweiden, zichzelve fier op de borst slaand, dan kan ik mij dat voorstellen. Wat hebben de groote mogendheden sinds 1914 van Europa gemaakt? En dan mogen we tenslotte nog blij wezen als het bij de financiëele en economi sche misère blijft. En dankbaar als men zoo goed is, ons niet met de wapens te lijf te gaan. Op een andere plaats in dit nummer vindt u den vollen cijfers-overvloed van minister de Geer. Ik zal u die golf in dit artikel be sparen en slechts enkele hoofdpunten aan stippen. Op den gewonen dienst voor 1940 raamt hij een tekort van ruim vijf millioen. Dat bedrag wil hij door bezuinigingen vinden. En als er alleen een gewone dienst ware zou er zoogezegd geen kou aan de lucht zijn. Maar bij het tekort van vijf millioen komt nog vijf tig millioen aan saneering van het werk loosheids-subsidiefonds, jaarlij ksche storting in het spoorweg-pensioenfonds, vermindering rijksbijdrage werkloosheids-subsidiefonds en hoogere verplichtingen door consolideering van vlottende schuld. Er is dus een reëel te kort voor 1940 geraamd let wel geraamd, want het moet nog blijken of de inkomsten niet tegenvallen van vijfenvijftig millioen. En omdat regeeren vooruitzien is laat de minister ook het jaar 1941 niet buiten be schouwing en voorziet voor dat jaar nu al een tekort van 116 millioen als geen dekkings maatregelen worden genomen. Dus komt hij met dekkingsmaatregelen. Het wetsontwerp- de Wilde (Nationale Inkomsten- en Winstbe lasting) bevalt hem niet. Het is nog aanhangig en zou vijftig millioen per jaar opleveren. Mi nister de Geer trekt het ontwerp in maar niet de vijftig millioen, die hij hebben moet. Hij stelt voor toe te passen: le. een voorloopige heffing van 15 opcenten op de gemeentefonds belasting, reeds in het huidige belastingjaar 1939-1940, 2e. 45 opcenten idem in het belas tingjaar 1940-1941, 3e. een algeheele herzie ning van de inkomstenbelasting per 1 Mei 1941, 4e. een winstbelasting ter vervanging van de dividend- en tantièmebelasting. Dit laatste geval beteekent dus een nieuwe aan slag op het particuliere bedrijf. En dan komt er ook nog een oorlogswinstbelasting, waarvan de meesten onzer laat ik u bij voorbaat verzekeren: ook ik niet evenwel geen last zullen hebben. Dit zij een troost, schoon het een schrale is. Nu verwondert het u wellicht nog dat op deze wijze de enorme kosten van de mobili satie zouden kunnen worden gedekt. En te recht, want dat is ook niet het geval. Daar voor komt een speciaal Leeningfonds en voor dat Leeningfonds zal dezer dagen een nieuw crediet van 100 millioen worden aangevraagd, waarmee, als de oorlogstoestand aanhoudt, het eindpunt nog wel niet zal worden bereikt. Dekking van rente en aflossing van dat fonds aal groots moeite koste» omdat de belasting- 1üeei een (eeningsfonds iwot de mobilisatie Het reëele tekort op den gewonen dienst raamt de regeering voor het jaar 1940 op f 55% millioen. Voor het jaar 1941 zal hierbij, mede door de versterking der Indische maritieme defensie, welke versterking jaarlijks 15 millioen zal kosten, nog f 60% millioen komen, zoodat voor 1941 een tekort van f 116 millioen kan worden verwacht. Teneinde hierin te voorzien wordt voorge steld de inkomstenbelasting met ingang van 1 Mei 1941 te herzien45 opcenten op de ge meentefondsbelasting te heffenwaarvan 15 reeds dit jaar en de bestaande dividend- en tan tièmebelasting door een winstbelasting te ver vangenVoor 1940 wordt van deze maatrege len een bate van f 50 millioen verwacht. De overige f 5 millioen tekort zullen bezuinigd moeten worden. Verder wil de regeering, als in 1914, een leenings- fonds instellen, waarin gestort zal worden het crediet van honderd millioen, dat in 1938 voor buitengewone militaire uitgaven is gevoteerd, en verder een nieuw crediet van 100 millioen, dat dezer dagen zal worden aangevraagd Zoo noodig zullen later nog nieuwe aanvragen worden gedaan. De regeering meent, dat wij ons allerlei dingen zul len moeten ontzeggen, en acht zich verplicht voors hands alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst, ook die waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende mate heeft opgedrongen, achterwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op bestaande diensten voorzoover eenigszins mogelijk gelden vrij te krijgen. Een uitzondering zal slechts be- hooren te worden gemaakt voor de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Krachtig zullen worden be vorderd maatregelen van training en scholing (of herscholing) van werklooze arbeiders, mede als onderdeel van het algemeene streven om de w-erk- loozen, voorzoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren. Daarnaast zal staan de voortgezette terhandneming van produc tieve openbare werken. Het woord is aan.... Thérèse Hoven: Een ontevreden gezicht verwekt meestal ergernis, zelden medelijden en nooit sympathie. heffing vrijwel tot het uiterste is opgevoerd. Laat het u niet bovenmate verheugen dat minister de Geer dit zegt, want zijn voor ganger minister Oud zei het eenige jaren ge leden ook al. Tusschen „vrijwel tot het uiter ste" en „het uiterste" plegen nog tal van millioenen te liggen. Dit zijn de hoofdzaken. Bereid u voor. Wij zijn opnieuw gewaarschuwd. De groote mo gendheden presenteeren ons de nieuwe reke ning van hun interessante meeningsverschil- len. Gelukkig alleen maar in geld. Maar ons erg „beschermd" voelenneen, wij kunnen het heusch niet. R. P. De aandacht van de wielrijders zij er nog eens bijzonder op gevestigd, dat ingevolge een ministerieele opdracht de politie in geheel het land met ingang van Donderdag a.s. een scherpe con trole zal gaan houden op de achter lichtjes. (Adv. Ingez. Med.) Duitsche boer ter dood veroordeeld. Graan verbrand tijdens de „Britsche hongerblokkade". WEIMAR, 20 September, De speciale rechtbank heeft den 71-jarigen boer Robert Glaim ter dood veroordeeld. Glaim werd be schuldigd van brandstichting. Hij zou zijn graanschuur in brand gestoken hebben. De procureur-generaal verklaarde dat Glaim graan vernietigd had, terwijl Engeland een hongerblokkade om Duitschland heeft gelegd. Om deze reden verdient hij den dood. (United Press). Roosevelt spreekt Donderdag. De secretaris van president Roosevelt, Early, heeft medegedeeld, dat de president Donderdag a.s. een rede zal houden ter gelegenheid van de opening van de zitting van het Congres bij de gemeenschappelijke zitting van beide Huizen in de zaal van den senaat. Heden werden door dames in zeer fraaie costuums uit het tijdperk van 100 jaar geleden speldjes verkocht ten bate van de Vereen, van Spoorwegpersoneel ter bestrijding van de t. b. .c. Drie dezer dames voor den ingang van het ver sierde station. LONDEN, 20 September (Reuter). In een brief aan de „Times" zet Ber nard Shaw uiteen, dat het nieuws be treffende Rusland goed nieuws is voor Groot-Brittannië. Sprekende over de bezetting van OostPolen door Rusland verklaart Shaw: Stalin heeft er geen enkel bezwaar tegen Hitier te gebruik - ken om de kastanjes uit het vuur te halen. Ongelukkigerwijze is Hitier evenwel gedwongen de helft van zijn buit terug te geven en thans een nieuw leger toe te voegen: tot hier en niet verder. Als er in deze zoo benarde tijden, ('k Beken het openlijk en graag), Eén groep in 't land is die 'k niet kan benijden, Zijn 't wel de heeren in Den Haag. Daarmee bedoel 'k de groep der hooge heeren, Klein van getal maar excellent. Wier taak is om ons landje te regeeren, Op dit veeleischende moment. Zij kunnen nu tot het besef geraken, Dat het totaal onmooglijk is. Het allen menschen naar den zin te maken, Zij doen het altijd ergens mis. Begrijp me goed, heel vaak zijn van de menschen, Die klagen; dat is toch verkeerd, Uit hun speciaal geval bezien de wenschen Heel redelijk gemotiveerd. Maar een regeering moet de dingen wegen, Zoodat het zwaarste voorrang krijgt, Dat werkt dan dikwijls lichter dingen tegen, Waardoor de zorg voor velen stijgt. En zelfs ministers zijn geen wonderheden, Die nimmer eens een fout begaan, Zij hebben aan zooveel het hoofd te bieden, Waarvoor wij niet graag zouden staan. Dus als wij zoo hun maatreeglen beschouwen, Soms vol van ongewenschten dwang, Dan past ons te beseffen in vertrouwen, Zij strijden voor het landsbelang. Men mag al mopperen in openbaarheid, Men geve toe ook in 't publiek: De kunst is steeds nog, volgens oude waarheid, Veel moeilijker dan de critiek. P. GASUS. Voor slechte oogen een goede bril Ga naar Kuipers die dat wil W. KUIPERS ZN. Gedipl. Opticiens Zijlstraat 97 Telcf. 12726 Leverancier van alle ziekenfondsen. (Adv. ingez. Med.) PARIJS, 20 September. (Havas) Het legerbc- richt van den ochtend van den 20sten Septem ber luidt: aan het geheele front was het van nacht kalm. De vijandelijke artillerie was ten oosten van de Blies actief. Havas bespreekt het strategisch belang van de streek van de Blies, die zich uitstrekt over 15 K.M. van het plaatsje Oberguilbach, ongeveer op de plaats, waar de Blies de grenslijn passeert tot het Duitsche stadje Hornbach. De geheele streek tusschen den loop van de Blies en de grens wordt van Zuid naar Noord doorsneden door een vrij diep tusschen beboschte toppen liggend ri viertje. De toppen bereiken een hoogte van 397 meter op den linkeroever en 381 meter op den rechteroever. Het geheel van dezen sector beheerscht niet alleen het dal van de Blies, maar eveneens de hoogten, die zich aan den anderen kant uit strekken en die niet hooger zijn dan 370 meter. Het bezetten van den linkeroever van de Blies door de Fransche troepen zou niet nalaten zeer ernstig de verdediging van Saarbrücken, dat 20 K.M. verder naar het westen ligt en welker ver dedigers op die wijze aan hun linkerzijde zou den worden gepasseerd, te belemmeren. De kroonprinses van Italië heeft de leiding van het Italiaansche Roodc Kruis op zich genomen. HEDEN: 10 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Wat voor de luchtbescherming te Haarlem is gedaan. 2 eiNNENLAND. De regeering heeft de milliocncnnota inge diend; belastingvcrhoogingcn staan ons te wachten. 1 en 3 Morgen begint de controle op dc achter lichten. 1 BUITENLAND. De Russische troepen zijn Wilna binnenge rukt. 2 Hitier beeft m zijn te Dantzig gehouden ra diorede o.a. gezegd dat Duitschland en Rusland het lot van Polen zullen bepalen. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.; De dans der millioenen. 1 H. D. Vertelling: De huwelijksadvertentie. 4 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 7 Lodewijk van Deysel's meening over Kunst n literatuur van beden 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on 8 I

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1