Het koopen van suiker Britsche reactie op Hitler's rede De ramp van de Courageous. Roode Leger rukt Wilna binnen. H EEREN COSTUMES GR HOUTSTR hoekGR MARKTHAARIEM Ochtendbeurs Amsterdam VV 0E.V5DA G 20 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Men make het den kruidenier niet onnoodig lastig Vele Haarlemsohe kruideniers verkeeren het oogenblik in een moeilijke positie. Zooals men weet is door de Akkerbouw-Centrale in Den Haag aan de suikerfabrieken voorgeschreven dat zij aan de grossiers en winkeliers slechts 75 pet. mogen leveren van het kwantum, dat laatstgenoemden over dezelfde maand in 1938 hebben afgenomen. Nu is deze bepaling 6 Sep tember afgekomen. De eerste week van Septem ber is dus door de fabrieken nog normaal ge leverd. De overige weken moet dus minder dan 75 pet. worden verkocht om toch over de ge- heele maand September aan het voorgeschreven contingent te komen. Daar komt nog bij, dat er van 28 Augustus tot 1 September een vervoer- verbod voor suiker was. De winkeliers zaten dus een halve week zon der suiker en bestelden daarom natuurlijk meer dan ze normaliter hadden gedaan. Ook die groo- tere hoeveelheid suiker werd hun echter pas in September geleverd. Wat was het gevolg' De suikerfabrieken gingen van het standpunt uit: alles wat in September is geleverd, of dat nu voor Augustus was bestemd of niet, telt voor de maand September mee. Het kwantum voor de overige weken van September werd dus nog eens extra-gedrukt omdat men anders weer niet aan de 75 pet. voor de geheele maand Septem ber kwam. Nee. zeggen de kruideniers, de partij, die we eigenlijk in Augustus hadden moeten ontvan gen maar die we door het vervoerverbod pas in September hebben gekregen, mag niet voor het kwantum van September medegerekend den. Ziedaar de groote moeilijkheid De suikerfabrieken hielden vast aan hun standpunt en de kruideniers en grossiers deden dat evenzeer. Zoo hebben eenige bestuursleden van de Haarlemsche kruideniersvereeniging ..Een dracht maakt Macht" zich tot verschillende in stanties in Den Haag gewend o.a. ook tot de Ak. kerbouw-Centrale. Ofschoon men daar de moeilijkheden zeer wel inzag kon men toch niet tot een bevredigend resultaat komen. Daarop zijn de bestuursleden weer naar de Spaarnestad teruggekeerd en heb ben zich in verbinding gesteld met den burge meester dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. Deze heeft zijn bemiddeling verleend en mede hieraan is het te danken, dat de Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam ons hedenmorgen kon mededeelen, dat men de moeilijkheid zeer wel inziet en daarom reeds eenige partijen sui ker van de vierde periode van September we levens thans in de derde „suiker"-periode had afgeleverd. Bovendien is er een flinke hoeveelheid witte basterd suiker vrijgekomen, die voor export be stemd was. Deze suiker kan nu onder de Haar lemsche winkeliers worden verdeeld. Natuurlijk zijn de moeilijkheden hier door nog niet geheel van de baan. De huisvrouwen moeten dus wel beden ken dat hun kruideniers niet altijd dc gevraagde hoeveelheid suiker kunnen leveren. Men behoeft zich daarover echter ook geen onnoodige zorgen te maken. Het wachten is thans op de suikercamnagnc van de bietsuikerfa- brleken die spoedig zullen beginnen. He toestand is misschien niet aange naam maar men bereikt niets door zijn kruideniers verwijten te maken. Hij vindt het even vervelend als u en kan er ook niets aan veranderen. Boven dien bestaat er groote kans dat deze kwestie binnenkort definitief wordt ge regeld. HAARDEN en HAARDKACHELS INVENTA. Ook in huurkoop. HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - HAARLEM TELEFOON 12762 (Adv. Ingez. Med.) Koningin en Prins reden door Haarlem. Hedenmorgen is de Koningin in gezelschap van Prins Bernhard en van verscheidene hooge militaire autoriteiten in een auto door Haarlem en Heemstede gereden om zich via Beverwijk naar Den Helder te begeven. VOORBEURS TE AMSTERDAM Op de wisselmarkt van hedenmorgen ging de meeste aandacht uit naar-de positie van het pond sterling, dat na een opening op 7.30 7.33 een terugloopende neiging vertoonde, en op 7.247,26 weer een gedrukte houding aan den dag legde. Het pond sterling was gisteren tot boven de 7.40 gestegen. De daling was reeds gisteren middag nabeurs begonnen. Na de redevoering van Hitier te Dantzig, overweegt men, dat de vredesgedachte verder dan ooit op den achtergrond is geraakt, en dat dientengevolge het Engelsche pond ten opzichte van het Amerikaansche devies in een ongunstiger positie verkeert. De dollar n.l. die gistermiddag was ingezakt opende heden op 1.87 1.87 3 '4 en wist op te loopen tot 1.87 13/16—15,16. Wat de overige koersen betreft, fluctueerde Parijs tusschen 4.104.25, om zich tenslotte Iets definitiever te stellen op 4.12%4.17%. De belga opende op 32.02%32.07%, om daama op te loopen tot 32.1032.15. De Zwit- sersche franc werd vernomen op 42.6042.65 De rijksmark gold 74.5075. Registermarken, Scheine. en Duitsch zilver geld ondergingen practlseh geen verande ring. Ook op de termljnmarkt heerschte een rustige stemming.blj vrijwel onveranderde situatie. De ochtendbeurs op de effectenmarkt gaf over vrijwel de geheele linie koersstijging te zien. Vooral de Amerikaansche waarden lagen aanzienlijk hooger overeenkomstig hel verloop van Wallstreet. Voorts waren de locale fond sen in het bijzondei- scheepvaartaandeelen ge vraagd. terwijl ook petroleumfondsen.. suiker en rubbers koersstijgingen noteerden. Aandeelen Philips deden aan de stijging niet mede en waren een kleinigheid gedrukt. „Geen antwoord met argumenten" Het Britsche ministerie voor de voorlich ting publiceert een .communiqué, waarin ge zegd wordt, dat de rede van Hitler vol is met de grove onjuiste voorstellingen, die ge woonlijk uit zijn mond komen en waaraan de wereld thans gewend geraaM. Over de mishandeling van Poolsche minderheden sedert den dood van Pilsoediski heeft de wereld gezwegen, omdat Hitier al dien tijd zijn be- rekkingen met Polen als uitstekend heeft ■oorgeste ld. Wat Hitler's rede van heden betreft, waar in hij vraagt in wat voor geestestoestand de Poolsche regeering verkeerde, toen zij zijn voorstellen verwierp, mérkt het ministerie oo: „het antwoord daarop is, dat de Poolsche regeering voor oogen had het schandelijke verraad van die plechtige verzekering, die dooi de Duitsche regeering te München was ge geven". Het communiqué wijst er op, dat er geen sprake van is. dat Grc.ot-Brittannië. zooals Hitier zeigt, den oorlog voert tegen Duitsche vrouwen en kinderen. Een beperking van den invoer van grondstoffen is geen maatregel, waarover Duitschland zich met recht kan beklagen. Het verslag van Hitler over de om standigheden die leidden tot 't uitbreken van den oorlog tenslotte is een travestie van de feiten. Hitler was vastbesloten tot den oor log en hoopte tot het laatste, dat Engeland zijn verplichtingen jegens Polen niet zou na komen. Eerst twee dagen na den inval in Polen, toen geen antwoord was ontvangen op de Britsche mededeelingen. werd een ulti matum tot de Duitsche regeeving gericht De „Times'" schrijft dat op de rede van Hitier een feitelijk antwoord moet worden ■gegeven en geen antwoord met argumen ten. Het is voldoende, dat machtige, vastbeslo- n naties hebben opgenomen om recht ge daan te zien tegenover verraderlijke brutale agressie, teneinde deze te niet te doen en dat zij deze niet willen neerleggen aleer deze ■lementaire plicht jegens de beschaving za zijn vervuld. Zij zullen zeer zeker niet wor den ontmoedigd of afgeleid door den wensch an den misdadiger om te ontsnappen aan e consequenties van de misdaad. De „Daily Telegraph" schrijft: „Wat het reheime wapen is. waarmede wordt gedreigd zij die met Duitschland in oorlog zijn, reke nen op het terrorisme van de Duitsche mili tairen". Volgens' de ..Daily Express" ls er in lederen oorlog een geheim wapen. Den laatsten keer was het de „dlifcke Bertha". De „Daily Mail" merkt lakoniek op. dat niets van wat Hitier zegt van belang is. Groot Britannië en Frankrijk zuilen hem in een passende taal antwoorden, Washington verwacht een „vredesoffensief". Te Washington is men van mee ning, dat de redevoering van Hitier de grondslagen legt voor een „vredes offensief", dat men verwacht van den kant van den Führer en dat ingezet zou worden door een diplomatieke actie, van Italië of wellicht zelfs van de Sovjet-Unie. Het is opmerkelijk, dat deze rodevoering minder belangstelling heeft getrokken dan de vorige. Welingelichte kringen in de hoofdstad ge- looven. dat de rede den levendigen wensch van Hitier aan het licht brengt om een langen oorlog te vermijden, die onontkoombaar zijn regime in gevaar zou brengen, zoo al niet geheel vernielen. De algemeene meening in deze kringen en in diplomatieke kringen is. dat de geallieerden bijna zeker het vredes offensief van de hand zullen wijzen, hoe ver nuftig het ook wordt voorgediend. Men is hier voorts van oordeel, dat stellig ieder aanbod van Hitler van de hand zal worden gewezen, dat een gekortwiekt Polen zou laten bestaan een bedreigd Roemenië, Hongarije Joego-Slavië. met bovendien het vooruitzicht op een direct Duitsch offensief in de naaste toekomst tegen de Fransche en Britsche rij ken. Wat de U.S.S.R. betreft, was de realistische houding, die klaarblijkelijk wordt aangenomen door Parijs en Londen, hier algemeen ver wacht. Eenige dagbladen sproken over een nationaal socialistisch-communistisch bond- ;enootschap, maar verantwoordelijke kringen doen opmerken, dat de rede van Hitier ver duidelijkt, dat de U.S.S.R. blijft, wat zij is, en dat Duitschland blijft, wat het Is, en wan neer dit werkelijk zoo is, het nog zal kunnen gebeuren, dat deze beide groote concurree- ronde regimes het op een wijze oneens zijn, die gedurende den langen komenden strijd ten voordeele zou kunnen keeren van de democratieën. Geen enthousiasme te Rome. ROME, 20 September (Reuter). De rede voering van Hitler is in fascistische kringen met de uiterste gereserveerdheid ontvangen. De verwachtingen met betrekking tot den vre- desstap en ten aanzien van de kans op een - joedig einde van den oorlog zijn teleurgesteld, let publiek neemt een houding aan van af wachten en toezien. De atmosfeer is vol on zekerheden en op den achtergrond ziet men de Duitsch-Russische macht. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur Gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer. Koude nacht. Plaatselijk ochtend mist in het Zuid-Oosten Overdag wei nig verandering in temperatuur. Zwak ke tot matigen Noord-Oostelijken tot Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND. Hoogste gisteren Laagste hedennacht 55 F. Hoogste heden 58 F. In de luchtdrukverdeeling kwamen betrekke lijk weinig veranderingen. Het gebied van hoogen luchtdruk over Zuid-Scandinavië de Noordelijke Noordzee nam iets in beteeke- nis af; langs de Noordzijde volgen diepe de pressieselkaar regelmatig op. De depressie welke gisteren bij IJsland lag, was heden morgen Bereneiland gepasseerd, terwijl een nieuwe zich bij IJsland ontwikkeld heeft. Op de kust van Midden- en Noord-Noorwegen heerschen overal stormachtige winden en hier en daar komt zware regenval voor. De aanvoer van arctische lucht, deed er de temperatuur dalen. Over Zuid-Oost-Europa bleef de luchtdruk betrekkelijk laag. In dit gebied met enkele vlakke kernen werden onweders met zwaren regenval gemeld. Over de Azoren en Spanje Is de luchtdruk mbar. 8.9 mbar. Be- 772 m.M. 771 m.M. De indruk te Parijs. United Press meldt uit Parijs: In poMtieke kringen acht men het opmerke ijkste bestanddeel van Hitler's rede wel hel feit, dat hij in plaats van een formeel vredes aanbod te doen, den nadruk legde op Duitsch- land's bereidheid een langen oorlog te veoren Men is van meening dat Hitier deze richtdng is ingeslagen wegens de krachtige houding, die Engeland en Frankrijk aannemen tegenove: de geruchten aangaande een oorlog, wat hem overtuigd zou hebben dat een diplomatiek of 'ensief nu nutteloos zou zijn. Men is hier echter de meening toegedaar lat Hitler's bedreigingen al even weinig ef fect zullen sorteeren als zij vredesvoorstellen ;ebaseerd op een erkenning van den door ge veld geschapen toestand in Polen zouden doen De aankondiging van den oorlog gericht tegen de burgerbevolking als bestraffing voor de blokkade zal naar men verwacht al evenmin veel indruk maken. Hoogste barometerstand 1028.8 te Hellisoy Fyr. Laagste barometerstand reneiland. BA ROM ETERSTAND Vorige stand Stand van heden Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged Oude Gracht: 14141 HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en wandelaars. Donderdag v.m. 9.27 uur: n.m. 22.05 uur. Strand berijdbaar van 14.3020.00 uur. Voor de eerste maal heeft het HARE MAJESTEIT DE KONINGIN behaagd, toe te staan, dat tijdens de opening der Staten Generaal filmopnamen werden gemaakt. De uniek geslaagde Polygoon- reportage wordt vanzelfsprekend reeds hedenavond vertoond in het FRANS HALS THEATER. (Adv. ingez. Mea.j Het heeft de aandacht getrokken dat Hit ler's toon ten opzichte van Frankrijk betrek kelijk vriendelijk was vergeleken bij zijn uitermate heftige critiek op Engeland. Dit, zoo legt men uit, is een poging de bamdigenooten van elkaar te scheuren. Doch deze „al te zeer bekende" stategiie zoo zegt men zal geen suc ces hebben want „het verleden heeft getoond dat Hitier steeds poogt een land te isoleeren wat hij wil vernietigen, en dat hij steeds die genen gerust poogt te stellen die hij later wil aanvalïen". Lot van 578 opvarenden onbekend. Het Britsche Ministerie van Marine heeft een vijfde lijst met namen van overlevenden van de „Courageous" ge publiceerd, en met leedwezen ver klaard, dat deze lijst als de laatste moet worden beschouwd. In het ge heel bevatten de lijsten van overleven den de namen van 72 officieren en 610 minderen. De Admiraliteit ver klaart, dat het lot van 578 opvarenden onbekend is Aanval op Duitsche oorlogshavens beoogd? Van het Duitsche Westelijk front wordt aan de „Popoio d'Italia" gemeld, dat volgens in het hoofdkwartier aan de Siegfriedlinie ont vangen bijzonderheden over de torpedeering van het Britsche vliegkampschip, de duikboot welke den klap heeft toegebracht, ter hoogte van Wilhelmshaven op de loer lag. (Aangezien zich een mailschip van de Hol landAmerika Lijn in de buurt van de „Cou rageous" bevond lijkt ons de aanduiding van deze plaats aan twijfel onder hevig. Red.). In den nacht naderde langzaam het groote schip. De lichten waren gedoofd. Het naderde langzaam de Duitsche vesting. Het was de „Courageous", welke door tal van torpedo jagers werd geëscorteerd, waarschijnlijk met het doel een luchtactie uit te voeren tegen Duitsche oorlogshavens of de Siegfriedlinie. De duikboot ging onmiddellijk onder water en slaagde er in tusschen het vliegkampschip en het torpedojagersescorte boven water te komen. Van een afstand van ongeveer 200 M. vuur de het vijf torpedo's af op de „Courageous", die doel troffen. De duikboot dook opnieuw snel onder en verdween. Het deed aan de dichtstbijzijndé ba- ris mededeeling van het nieuws, dat door de Britsche Admiraliteit werd bevestigd Men is van meening, dat met de .Coura geous" bijna alle vliegtuigen een vijftigtal zijn ondergegaan en dat slechts een vijf zestal kon opstijgen. Reuter meldt nog dat de overlevenden van 1e ..Courageous" bij hun thuiskomst verhaald hebben met welken moed, koelbloedigheid en kalmte de bemanning zich heeft gedragen toen het schip zonk Zondagavond acht uur. Alle overlevenden verklaren, dat er geen pa niek ontstond. Iedereen was volmaakt kalm Allen waren vol lof over het kranige werk van de schepen, die hebben medegewerkt aan de -•vlding Men gelooft niet dat een der op varenden van den onderzeeër is ge red, de torpedojagers wierpen diepte bommen en het schip sprong boven het water uit en verdween. De Luchtbescherming te Haarlem Er zijn reeds belangrijke voorzorgen genomen. Ook wordt nog meer voorbereid. Het is ons den laatsten tijd gebleken, dat er onder enkele ingezetenen van Haarlem de vraag gerezen is of te Haarlem wel voldoende voorzorgen getroffen zijn op het gebied der luchtbescherming. Daarom hebben wij deze vraag voorgelegd aan den Commissaris van Politie, die tevens Hoofd van de Luchtbescherming is. De heer E. H. Tenckinck verzekerde ons, dat de bur gerij gerust kan zijn. Al is niet zooals misschien elders reeds bekend gemaakt wat gedaan is, het is een feit, dat de Luchtbescherming te Haarlem in alle opzichten voorbereid is, zoodat er geen reden voor ongerustheid behoeft te bestaan. Om eenige punten te noemen: De brandweer is in orde. Het rijk heeft het aanvullende materiaal geleverd, terwijl ook het personeel van de verschillende hulpdien sten is opgeleid. Er wordt nog gewacht op aanvulling van het aantal gasmaskers, maai de gemeente heeft van het rijk de pertinente toezegging, dat er binnen zeer korten tijd nog een belangrijke partij gasmaskers koste loos aan Haarlem geleverd zal worden. Dan zal voor het geheele personeel dat bij de luchtbescherming betrokken is. dus ook voor de menschen van de verschillende hulpdien sten, een gasmasker beschikbaar zijn De geneeskundige hulpverleening is ook in onderdeelen geregeld. Het daarvoor benoo- digde materiaal is in onze gemeente aanwezig en in de kelders van het Joles-ziekenhuis op geslagen. Ook zijn maatregelen genomen voor de hulpverleening aan en verpleging van eventueele slachtoffers van luchtaanvallen. De alarmeering is bijna gereed. De sirenes zijn er en er wordt de laatste hand gelegd aan de installatie daarvan, zoodat die van uit een centraal punt bediend kunnen worden. Voor de ontsmetting van de stad bij een eventueelen gasaanval zijn alle voorzorgen genomen. Het personeel van de ontsmettings diensten is opgeleid en de materialen die voor dit werk gebruikt moet worden zijn in vol doende hoeveelheden aanwezig. Tenslotte de quaestie van de schuilkelders of de schuilloopgraven. Er moet zoo zei de heer Tenckinck op gewezen worden, dat er op dit gebied veel misverstand bestaat. Men denkt wel eens, dat het voor een goede lucht bescherming vereischt is, dat op verschillende punten in de steden schuilkelders of -loop graven aanwezig moeten zijn, waarin dan de burgerij die in zoo'n omgeving woont, een veilig onderkomen kan vinden. Maar dat is de bedoeling niet! De menschen die in hun huizen zijn moeten daarin blijven. Het is onze vaste overtuiging, dat bij een luchtaanval de burgers het veiligst zijn in hun huizen. Tegen voltreffers kan men toch geen voorzorgen ne men, zoodat het er alleen omgaat zich te be veiligen tegen de zoogenaamde scherfwerking. Als er namelijk bommen vallen zullen ge deelten van huizen ver in het rond wegsprin gen en die scherven kunnen natuurlijk ook nog veel onheil aanrichten. Maar in huis is men het beste tegen zulke scherven be veiligd. Het is te verwachten, dat in zulke bange dagen als luchtaanvallen ondernomen worden weinig menschen op straat zullen zijn. Meestal zullen dat zijn menschen, die voor het ver richten van openbare diensten er op uit moe ten, of die een functie hebben bij de lucht bescherming. Voor de menschen die tijdens een lucht aanval op straat zijn, moet een zoo vei lig mogelijk onderdak gevonden worden. Dit bestaat dan in schuilkelders of schuilloopgra ven. Het is gebleken, dat aan het maken van schuilkelders ernorme kosten verbonden zijn. Hetzelfde geldt voor het opstellen van beton nen schuilloopgraven die onder den grond gelegen zijn. In Rotterdam zijn schuilloop graven van beton gemaak.t die. hoewel ze nog niet overdekt waren, kwamen op onge veer zeven gulden per schuilgelegenheid voor één persoon. In Amsterdam heeft men een goedkoopere oplossing gezocht. Daar worden thans schuil loopgraven boven den grond gemaakt. Er wordt een stevig houten geraamte opgesteld dat afgedekt wordt met een flinke zandlaag In die loopgraven kunnen de menschen be hoorlijk zitten. Voor dit werk is te Amster dam een crediet toegestaan van f 300.000 en daarvoor zullen op verschillende punten in de stad ongeveer 280 schuilloopgraven gemaakt worden die elk plaats bieden voor ongeveer 200 menschen. Het lijkt mij niet onmogelijk dat ook dit systeem voor Haarlem een oplossing zou kun nen brengen. Ongetwijfeld zal het gemeente bestuur daaraan zijn aandacht geven. Te Haarlem is op vele plaatsen in de gemeente de stand van het grondwater hoog, zoodat het daar onmogelijk is, tenzij men er veel kosten voor maakt, schuilloopgraven onder den grond te maken. Maar zoo besloot de heer Tenckinck het zou verkeerd zijn te denken, dat, omdat er nu nog geen schuilloopgraven zijn wij niet voldoende voorbereid zijn. Als (ik hoop natuurlijk van ganscher harte en elk zal daar mee instemmen, dat het nooit noodig zal zijn) de Luchtbescherming in ons land eens actief zal moeten gaan werken, dan is er nog een andere oplossing mogelijk. Als er dan bij luchtaanvallen menschen op straat zijn, zal natuurlijk elk inwoner die thuis zit genegen zijn om andere, burgers, die op dat oogenblik nog op straat zijn, een tijdelijke schuilplaats in zijn woning te bieden, door de straatdeur voor dit doel open te zetten. Zoo iets te doen is niet meer dan menschenplicht. Bovendien kunnen menschen die tijdens een luchtaanval op straat zijn bescherming zoeken in portie ken enz. Tot zoover het Hoofd van de Luchtbescher ming te Haarlem. Wij kunnen daaraan nog toevoegen, dat het inderdaad mogelijk zou zijn in Haarlem op verschillende plaatsen, naar het Amsterdam- :che voorbeeld, schuilloopgraven boven den grond te maken. Daarvoor zouden natuurlijk brcede wegen in het centrum van de stad uit gezocht moeten worden, dus nabij de plaatsen waar te verwachten is, dat er nog al veel men schen op straat zijn. Wij denken bijvoorbeeld aan de Gedempte Oude Gracht, de Boter markt, de Nassaulaan, de Parklaan enz. Zout zoudt IJ niet kunnen missen! N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO (Adv. ingez. Med.) 735e OPVOERING VAN BOEFJE. Vrijdag 22 September zal het Nederlandsche Tooneel in den Stadsschouwburg te Haarlem een voorstelling geven van Brusse's Boefje, met Annie van Ees voor de 735e maal als Jan Orovers. MOSKOU, 20 September (Tass). De generale staf van het „Roode Leger van arbeiders en boeren" meldt over de operaties van 19 September: Op 19 September hebben de troepen van het Roode Leger den druk voort gezet op de Poolsche troepen. Aan het einde van den dag hadden zij bezet in het Noorden: in het Westelijk deel van Byelo Rusland de stad Wilna, welke na twee uur strijd werd bezet, de steden Velika en Berestovitsa (op 50 kilometer ten Oosten van Byia- lostok), Prouztja, Hany, Kobrin (op 40 kilometer ten Noord-Oosten van Brest Litowsk). In het Zuiden: in het Westelijk deel der Oekraine: de steden Vladimir, Volynski en Sokal (aan de rivier Boeg), Brody, Bobrka, Rogatin en Dolina. Ruiterij en tank-eenheden zijn de Noord-Oostelijke en Zuidelijke voor steden van Lwow (Lemberg) binnen gekomen. Volgens niet-officieel bevestigde geruchten te Boedapest, zouden Duitsche en Russische troepen elkander bij de Hongaarsche grens naderen. Volgens dezelfde geruchten zouden Russi sche voorhoedetroepen verscheidene punten langs de Poolsch-Hongaarsche grens hebben bereikt. De leiders der Russische af deelingen en de Hongaarsche autoriteiten zijn nog niet met elkander in contact geweest. Uit Moskou verneemt Reuter, dat de Litausche gezant een onderhoud van een half uur met den Russischen Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotov, heeft gehad. In bevoegde kringen gelooft men, dat de terugkeer van Wilna tot Lit- tauen besproken is. Verwoestingen te Warschau, De zender Warschau 2 heeft mede gedeeld, dat Zondag een der schoon ste kerken van Midden-Europa, de kathedraal van St. Jan te Warschau is gebombardeerd, terwijl het gebouw vol kerkgangers was, aldus meldt Ha- vas. Het dak begon te branden en de branden de balken vielen op de menschen, die de Mis bijwoonden. De paniek ten spijt, bleef de pries ter, die de Mis opdroeg, tot aan het einde voor het altaar. Het koninklijk slot te Warschau, dat vele kunstschatten bevat, is geheel ver woest, evenals het parlementsgebouw. De conservator van het museum in het koninklijk slot is omgekomen. Het commando der verdedigers van War schau heeft per radio het volgende mede gedeeld: „In den nacht van 18 op 19 Septem ber heeft de vijand in den Oostenrijken sector eenige aanvallen ondernomen, die werden afgeslagen met aanzienlijke verliezen voor de aanvallers. De aanvallen van onze troepen ten zuiden van de buitenwijk Praga hebben het mogelijk gemaakt den vijand uit de om streken der stad te verdrijven. In den Noor delijken sector hebben de Poolsche troepen na een verwoeden aanval belangrijke vorderin gen gemaakt en nieuwe stellingen bezet. Aan het eigenlijke front duurt de strijd voort." De burgemeester van Warschau spreekt de Duitsche berichten, als zou de stad Zondag parlementairs naar het Duitsche legercom- mando hebben gezonden, met beslistheid te gen. De verdedigers en het volk van Warschau hebben nooit een parlementair gezonden en denken er niet aan zich over te geven, zoo zeide hij. Superieur Snge/sch Kleermakers handwerk UIT VOORRAAD LEVERBAAR o (Adv. Ingez. Med.) Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 315—319%—316. H.V.A. 407—410. Vergde Vorsten!101. Amst. Rubber 215218. Philips 145—141. AKU 29 3/4—30%. Unilever 101 103. fava-Cliina-Japan lijn 118120. Med. Ned. Scheepvaart Unie 133131. Koninkl. Ned. Stoomvaart Mij. 131. HollandAmerika Lijn 125. Beth. Steel 71—72. UB. Steel 60 1 4—61. Republic Steel 22 5 8—23. Anaconda 27%—28%. Shell 13 L4—13 9.16. Tide water Ass. OU. 111/4—117/16. Cennecot Copper 34%. Stoomv. Nederland 120—122. Inter, rubber 4 5/8. North Am. Aviation 15 7/9—161/4,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2