"'groent# ECZEEM FRANKEN'S BROODFABRIEKEN KOMT!! AGENDA UIT DE PERS. H.D. WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD '4 KAMER VAN KOOPHANDEL. Bespreking prijsopdrijving Benarde toestand visscherijbedrijf. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken in dit district onder leiding van den heer J. J. Swens. De Voorzitter herinnerde in zijn ope ningsrede aan de geboorte van Prinses Irene. De Kamer zond een telegram van gelukwensch en mocht een dankbetuiging ontvangen. De buitenlandsche toestanden brachten ontwrichtingen van den handel. Door de mo bilisatie mist de Kamer 4 leden van het per soneel. Maatregelen zijn genomen om hier zooveel mogelijk in te voorzien. Het personeel zal zich nu nog meer moeten inspannen. Spr. wenschte den leden de kracht en den moed toe om deze moeilijkheden in hun zaken het hoofd te bieden. Verschillende stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Vrouwelijke arbeidskrachten in conservenindustrie. In de vergadering der Kamer van 16 Mei j.l. verzocht de heer J. v. d. Burg het Bureau der Kamer een onderzoek in te stellen naar aanlei ding van een brief van de Kamer van Koop handel te Tiel inzake arbeidsschuwheid bij vrouwelijke arbeidskrachten gedurende het seizoen in de conservenindustrie. In verband met deze vraag heeft de Kamer zich in verbinding gesteld met de directie der Beverwijksche Conservenfabriek. In haar uit voerig antwoord heeft genoemde onderne ming o.a. medegedeeld, dat er te groote be zwaren van algemeen socialen aard zijn te gen het volledig bijhouden van bijverdiensten door gesteunde gezinnen. De gezinsinkom sten toch zouden, althans gedurende een ge deelte van het jaar. uitgaan boven die van de regelmatig werkende arbeiders, waardoor de prikkel om werk te zoeken, steeds geringer zou worden. Het geldt hier een zeer ingewikkeld pro bleem en de Voorzitter meende, dat het op het oogenblik niet de tijd is. hierover een afzonderlijken brief aan den betrokken mi nister te zenden. De Kamer vereenigde zich hiermede. Datum verkiezing leden der Kamer. Als datum voor de verkiezing van leden der Kamer werd vastgesteld Vrijdag 3 No vember a.s. Supplement Telefoongids. Bij de rondvraag in de zitting der Kamer van 16 Mei j.l. stelde de heer Voet de vraag of het Bureau der Kamer zou willen nagaan, of de mogelijkheid bestond, de supplementen op den telefoongids weder ingevoerd te krijgen. Uit het door de Kamer ingesteld onderzoek is intusschen gebleken, dat de behoefte aan de gevraagde wederinvoering niet van overwe gend belang moet worden geacht, zoodat het Bureau van meening is, dat geen stappen met betrekking tot deze aangelegenheid moeten worden ondernomen. Manufadurcnkooplicden op de Maandagmarkt. Naar aanleiding van de klacht van den heer Brinkman over het te groot aantal manufa-cturen-koopLieden op de Maandag- markt, hetgeen schade berokkent aan de hier gevestigde winkeliers in manufacturen, heeft de commissie voor het Marktwezen een telling gehouden en geconstateerd, dat van de onge veer 200 aanwezige marktkwamen er 109 wa ren die wollen stoffen (stukgoed), witte fla nellen stoffen (onderkleeding), textielgoederen of artikelen voor kleeding en ligging verkoch ten. De commissie is van oordeel, dat dit te veel is en stelt voor aan B. en W. te verzoeken, het genoemde aantal niet verder uit te brei den en het daarheen te willen leiden, dat het getal 100 (thans ongeveer 109) niet wordt over schreden, te meer daar het meerendeel der marktkooplieden niet te Haarlem woont. De heer Brinkman vestigde er de aan dacht op. dat op deze wijze heel wat geld Haarlem uit gaat en kon zich met de conclu sie der commissie uitstekend vereenigen. Spr. bracht dank aan voorzitter en secretaris der Commissie die zich in dezen veel moeite ge geven hebben. Prijsopdrijving? De heer L.a s s c h u i t wees er" op dat het volkomen begrijpelijk is dat het publiek zich verzet tegen prijsopdrijving, waartegen de minister nu kan optreden door inbeslagneming of verbeurdverklaring van goederen. Maar het publiek bedenke toch. dat nieuwe voor raden den winkelier méér kosten en dat elke prijsverhooging dus géén prijsopdrij ving beteekent. Een redelijke verhooging is als gemotiveerd te beschouwen. Zou de ka mer er niet bij den minister op kunnen aan dringen dat een r e d e 1 ij k e prijsverhooging toegelaten wordt? Ook de heer Brinkman verdedigde de winkeliers tegen de vaak gehoorde beschul diging dat zij misbruik maken van den toe stand. De heer Klein Schiphorst (voorzitter Kleinbedrijf) zeide, dat het oordeel van het publiek in dezen onbillijk is. De Midden standsbonden zijn in dezen al actief en plegen overleg met den minister. De zaak is inder daad zeer urgent. Het Bureau zou ook met de Middenstandsbanken overleg kunnen plegen. De voorzitter verwachtte wel spoedig een soepeler toepassing van de wet op de prijsopdrijving. Het Bureau zal in dezen ook diligent zijn. De heer Brinkman drong op spoed aan. Besloten werd deze zaak verder aan het be leid van het Bureau over te laten. Noodlijdende bedrijven. Jhr. Tedingvan Berkhout stelde voor dat de Kamer een betuiging van sympathie zou zenden aan die bedrijven die door de tijdsomstandigheden in 't bijzonder noodlij den zijn: het bloembollenbedrijf en de vis- scheri.i te IJmuiden. De Kamer vereenigde zich hiermede. De heer Brinkman vroeg of het niet op den weg der Kamer ligt. bij den minister aan te dringen op het zooveel mogelijk verlof geven aan gemobilseerde winkeliers, die hun zaken hebben moeten sluiten, waardoor deze verloopen. De voorzitter meende dat het hier meer een algemeen landsbelang geldt. Requestreeren door de Kamer bij de Defensie zal geen effect sorteeren. De heer Lasschuit wees er op, dat de Middenstands Centrale aan de door den heer Brinkman bedoelde winkeliers hulp aange boden heeft. Maar er is slechts weinig hulp gevraagd. Het IJmuidensch Visscherij bedrijf. De heer Koster gewaagde van de be narde positie, waarin de visscherij te IJmui den verkeert. Er zijn al stappen gedaan om te trachten hierin verbetering te brengen, on getwijfeld zal het Bureau der Kamer bij be sprekingen terzake betrokken worden. De steun van het Bureau zal in dezen zeer noodig zijn. Deze steun weid toegezegd. Hierna sluiting der openbare vergadering. CHR. TEHUIS VOOR MILITAIREN. Uw goede daad voor heden: Ik maak den soldaat tevreden. Reik daartoe 't Militair Tehuis de helpende hand Dan komen ook hun geldzorgen aan kant. Giro 68861 Nassaubank N.V. Haarlem. FAILLISSEMENTEN Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem is op 19 September 1939 failliet verklaard: L. Aardenburg, handelaar in fruit, wonende te Beverwijk, Arendsweg no. 139. Curator Mr. J. O. Baron te Beverwijk. Rechter-Commissaris Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Op 14 September 1939 is in het faillissement van V. van Dongen, aardappelhandelaar, wo nende te Hillegom in plaats van Mr. M. van Tou lon van der Koog te Haarlem benoemd tot Cu rator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. ONDERSCHEIDING Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer J. Th. Erdtsieck te Haarlem, bureaureferent bij de Ne- derlandsche Spoorwegen. PERSON ALU Bij Koninklijk besluit van 9 September is met ingang van 1 October 1939 benoemd tot ad junct-inspecteur van den arbeid ir. P. C. Rus, as sistent-chef in de motorafdeeling der Konink lijke Luchtvaart Maatschappij, vliegveld Schip hol, te Haarlem. Ir. Rus is met ingang van 1 October 1939 werkzaam gesteld in het 5e district der Arbeidsinspectie, ter standplaats Amsterdam. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 21 SEPTE.MBER. Progr. I: Hilversum H. Progr. n: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: Belgische en Duitsche stations, eventueel diversen. Progr. IV: Engelse he stations, eventueel diversen. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Liedjes van vreemde- en eigen bodem. 1. De jongens van de Radeldiedeldee. Bob Schol te; 2. J'aime tes grands yeux, Lys Gauty; 3. You can't §top me from dreaming, Dick Powell; 4. Nur eine Stunde, Tatjana Birkigt; 5. Terang Boelan, Sweet Java Islanders met zang; 6. Hawaiian Moon. Queenie and David Kaili; 7. Juffrouw Sanders, Louis Noiret; 8. Throw another log on the fire, Layton and Johnstone; 9. The yodelling mountaineer, An- dréany, jodelkonimg; 10. Bella Ragazzina, Tino Rossi; 11. Haal op Manus, Bob Scholte; 12. Le chaland qui passe, Lys Gauty; 13. Roses in December, Dick Powell; 14. Zwischen heute und morgen, Tatjana Birkigt; 15. Gitaar Berboenji, Sweet Java Islanders m. zang; 16. Indianan skies, Queenie and David Ka'ili; 17. Ik zoek een meisje, Louis Noiret; 18. The valley of echoes, Andréany; 19. On treasure Island, Bing Crosby; 20. Het leven is heusch niet zoo kwaad, Willy Derby. 8.00—12.00 Diversen. Waardoor groeit steeds 't aantal gebruikers Van 't smakelijk Franken's Brood Omdat - nog afgezien van 't voordeel Franken steeds het beste bood Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv ingez. Med.) RIJKSBUREAU VOOR GENEES- EN VERBANDMIDDELEN. De directeur van het Rijksbureau voor Ge nees- en Verbandmiddelen brengt ter alge- meene kennis, dat het telefoonnummer van zijn bureau is Amsterdam 83518. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het voorloopig diploma, de heer M. Kramer te Haarlem. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 21 September des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Preludium en Fuga C gx. t. J. S. Bach 2. Capriccio G. Frescobaldi (op de tonen van den koekoek). 3. Ciaconna S. de Lange Jr. 4a. Sempre semplice S. Karg-Elert b. Canzona c. Pax Vobiscum 5. Vierde Sonate A. Guilmant koopt een lot der T.B.C. Gij steunt het doel en neemt een kansje mee Ileilatinq. (Stedeiade-Duitt- (Adv. Ingez. Med.) ■'ó/geri. Ju&e bJxtiS V|« itn RHEUMALANA LAKENS FABR'SPANJAARD-BORNE (Adv. Ingez. Med.) Heden: WOENSDAG 20 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Ruijs* Ensemble „Tour de France", 8.15 uur. Remonstrantenhuis, Wilhelminastraat: Voor dracht H. Ogilvie, 8.15 uur. Gebouw Wilhelminastraat 21: Lezing A. J. Korff, 8.30 uur. Luxor Theater: „De Citadel" (geprolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Dodge City". Op het tooneel: Kees Pruis. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palate Familie Theater: „De Koning der On derwereld" en „Levensproblemen". 2 en 8.15 u. Frans Hals Theater: „Onteerd". 2.30, 7 en' ).15 uur. Moviac: „De Detective", 2.30 en 7.1511.30 u. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Bouwmeester Schouwspel „Feest", 8 uur. Gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85: Bij eenkomst Ver. van Spiritisten „Harmonia", 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. Bloemendaal: Vergadering van den ge meenteraad, 2 uur. De Troonrede. Aan de beschouwingen van verschillende bladen over de Troonrede ontleenen wij het volgende: De „Standaard" (A.R.) vindt in de Troonrede niets van een program. ,X>e Regeering zegt toe, dat zij haar best zal doen om het economische leven zoo goed mo gelijk in stand te houden en wij bidden haar de kracht en de wijsheid toe om deze moeilij ke taak op de beste wijze te verrichten. Zooals wij reeds opmerkten, kan deze Troon rede geen inzicht bieden inzake het program, waarmee het nieuwe Kabinet nu optreedt. Op één punt dat wel genoemd wordt willen wij ean ander punt, dat verzwegen wordt, hoe wel het de vermelding waard was, willen wij echter nog even wijzen. Het punt, dat genoemd wordt, is de werk- loosheidszorg. Het stemt tot bevrediging, dat hierom trent zakelijk hetzelfde wordt verklaard als dit werd gevonden in de. Regeeringsverklaring, waarmee, het vorige Kabinet optrad. Er wordt toch gezegd, dat de Regeering al les in het werk zal stellen om het normale ver loop van het bedrijfsleven te bevorderen en dat zij hierdoor tevens zooveel doenlijk wil voorkomen dat de werkloosheid zich nog ver der zal uitbreiden." „De Nederlander" (C.H.) vindt dat het geen verwondering kan baren dat de Troonrede zich volledig onthoudt van de aan kondiging van wettelijke maatregelen op de voorbereiding daarvan. ..Evenals in 1914. bepaalt de Troonrede van dit jaar zich tot een overzicht van de huidige situatie. Waarbij wel wordt aangegeven in welke richting het pogen der Regeering om den zoo gewijzigden toestand het hoofd te bie den zal gaan, zonder dat nochtans nu reeds wordt bepaald welke concrete maatregelen daarbij aan de orde zullen komen. Het pleit wel zeer voor den vooruitzienden blik van de betreffende instanties, dat wél gewag kan worden gemaakt van concrete maatregelen, die al getroffen zijn". De ..N. R o 11. Courant" (lib.) denkt aan 1914. .Deze Troonrede van 1939 is in karakter geheel gelijk aan die van 1914. Thans wordt wederom gewaagd van de sombere vooruit zichten. welke zich voor tal van takken van volksvlijt openen". Het blad wijst er verder op. dat de kennis van enkele richtlijnen van het te voeren be leid. Kamers en Volk niet had mogen onthou den zijn. Het „Handelsblad" (Lib.) schrijft: De troonrede stelt een probleem. Zij geefl geen concrete oplossing aan, en kan dit thans ook niet. nu de oorlog veel, zoo niet alles op 'osse schroeven heeft geplaatst. Wij kunnen de regeeririg slechts moed en vastberaden heid t-oewenschen maar ook de wijsheid om niet te trachten tijdelijke oorlogsnoodzake- Uikheden te gebruiken, om permanente in stellingen te doien insluipen, waardoor de princlpieele politieke tegenstellingen in ons volk zouden worden aangewakkerd, nu ge bondenheid eisch is. Wij kunnen par lemen en volk slechts aansporen om de landsre geering niu zooveel mogelijk te steunen. Wij kunnen regeering, parlement en volk slecht: toeroepen om in loyaal wederzijdsch begrip het algemeen en nationaal belang te dienen „Het Volk" (S.D.) schrijft: „Veel van wat wij in normale omstandig heden in de eerste Troonrede van het kabi net-De Geer hadden verwacht, moest thans ontbreken. In alle opzichten is de toestand nog zoo onzeker, dat het zeer gewaagd zou zijn, reeds op dit oogeblik met een program van hervormingen voor het volk te verschij Uitslag en Jeukende huidziekte behooren afdoende behandeld le worden, andere komen ze teikone terug. Hoe langer de huidkwaal verwaarloosd wordt, des te moeilijker wordt het haar te genezen. Daarom dient U In zoon geval naar den dokter te gaan. Om In het algemeen de jeuk to verlichten, gebruike men met vertrouwen Foster's Zalf. Ze Is antisep tisch en geeft onmiddellijk verlichting, Foster's Zalf Is alom verkrljgb. a f 1.25 per gr. doos. tube f 1.—kleine doos 60a. (Adv. ingez. Med.) De Huwelijksadvertentie. door H. J. BALFOORT Fernandus de Haan en Violetta van Beek waren tot de slotsom gekomen dat het beter was, dat ze elk hun eigen weg gingen. Na een verloving van bijna een jaar zagen ze gelijktijdig in dat ze niet voor elkaar bestemd waren. Helaas! Maar het is beter ten halve te keeren dan ten heele te dwalen. Haar groene mantelpakje had den doorslag gegeven. Het was het overtuigend bewijs dat ze niet over de minste smaak beschikte. Het gaf aanleiding tot een diepgaand verschil van meening, hetgeen eens te meer aantoonde dat ze niet met elkaar op konden schieten, laat staan een huwelijk aangaan. En de oude boo- men langs de stille gracht hadden de hooge woorden „voorgoed" en „nooit" vernomen. Werkelijk, er was geen twijfel mogelijk: het lot had het zoo gewild Na een week in wanhoop te hebben doorge bracht nam Fernandus een kloek besluit. Hij wilde zijn gebroken leven weer opbouwen Hij stapte naar het bureau van een groot dag blad. Aldaar vertrouwde hij een kleine annon ce aan de zorgzame advertentie-administratie toe, een annonce, welke ln enkele regels een zuivere definitie van zijn persoon behelsde En den Zondag daarop verscheen te midden der advertentiekolommen de volgende ontroerende aankondiging: „Heer. 30 jaar, eenzaam, melancho lisch, zoekt kennism. met dame, „teeder, aanhank. karakter, teneinde „na wederz. goedv. huw. aan te gaan „Brieven no. Violetta was eveneens met moeite over haar desillusie heengekomen en vroeg slechts rust en vergetelheid. Na een week gerust te hebben kreeg ze den inval een advertentie te plaatsen welke aldus luidde: .Onbegr. ziel. gevoelig, natuurlllefh „zoekt gevoelv. heer om samen oud leed te vergeten. KI. bruidschat aanw Het meisje kreeg een flink aantal brieven op haar advertentie! Ook de jongeman mocht niet klagen over de belangstelling welke zijn annonce teweegbracht. Na rijp beraad besloot de ongelukkige dame slechts op één enkelen brief in te gaan waar van de stijl meer goedheid en begrip verried dan die der anderen. Ook de ontroostbare en eenzame heer ging tenslotte over tot een correspondentie met slechts één van de talrijke hem onbekende briefschrijfsters daar hij tusschen de regels van haar eerste ontboezeming door de aan wezigheid van een ware tweellngziel ontdekte. En zoo scheidden zich voorgoed de wegen dezer twee menschenkinderen, Fernandus en Violetta. Verloren in het haastige leven van de groote stad gingen hun schreden in tegen gestelde richtingen, terwijl de belangstelling voor de nieuwe relaties den schok der schel ding eenigszins verzachtte. Fernandus' correspondentie meldde: „Mijn heer, ik ken U niet. Maar Uw weinige woorden vertolken Uw eenzaamheid en Uw melancho lie. Ge zijt somber en bedrukt. Slechts zij, die ook geleden heeft zal in staat zijn U te be grijpen en U een goede levensgezellin te zijn." Fernandus antwoordde: „Mejuffrouw. Uw woorden zijn een verkwikking voor mijn wan hopig gemoed. Afschuwelijke ervaringen heb ben hun stempel op mij gedrukt. Ik ben scep tisch geworden op het gebied van vrouwen, krijg echter den indruk dat U een uitzondering op den regel maakt. Ik wil niet den indruk wekken hard van stapel te loopen als ik de verwachting uitspreek dat onze karakters iets gemeen hebbenHoe is het mogelijk dat U zoo juist den aard van mijn verleden hebt kunnen vermoeden?" Intusschen ontvangt ook Violetta vele brie ven en ze is geregeld met de beantwoording ervan bezig. „Ge houdt van bergen!" aldus de onbekende schrijver, „Ik ook! U hebt Uw ge lukkigste jaren in den Achterhoek doorge bracht: juist de streek waaraan ik onvergete lijke herinneringen bewaar. Welke boeken zijn Uw lievelingslectuur?" Violetta antwoordde niet zonder eenige ver wondering: „De gelijkenis onzer gemoederen is Inderdaad treffend. Mijn geloof helaas hoe wreed ontgoocheld! in het bestaan van tweellngzielen wordt aangewakkerd. Zou het dan toch waar zijn dat de menschen twee aan twee geschapen worden en dat het slechts zaak is elkander te vinden temidden van de duizenden andere wezens? Ik houd van Vicki Baum en detective-romans. En U?" De beide eenzamen werden geheel in beslag genomen door hun nieuwe relaties Hun brie ven werden steeds dikker. Ze bevatten nu uit sluitend bespiegelingen en vertrouwelijke me- dedeelingen. Fernandus wilde zijn onbekende nog niet ontmoeten: „Vindt U het ook niet beter dat we elkaar eerst grondig leeren kennen alvorens een afspraak te maken? U hebt wreede teleur stellingen op Uw levensweg ontmoet. Welnu, ik ook, zooals ge weet. We zijn dus beiden ge waarschuwd wat betreft het zich overgeven aan gevoelens en illusies! Laten we wachten. Wanneer we absoluut zeker zijn van de reeds nu onmiskenbare verwantschap onzer karak ters, dan zal onze ontmoeting een feest zijn. P.S. Vertelt U me nog een kleine bijzonder heid; de kleur van Uw oogen en van Uw haar." De onbekende dame ergens in de stad zag in, dat haar nieuwe vriend gelijk had en ging accoord met het tijdje wachten. „Is het niet prachtig, dat we het steeds met elkaar eens zijn!" jubelde ze. Fernandus vernam met groote vreugde dat „ze" blond was en blauwe oogen had. Precies zijn smaak. Zijn donkere haar voldeed even eens aan de kunstzinnige eischen der jonge dame Na een maand van steeds Intenser brief wisseling ging Fernandus er tenslotte toe over een rendez-vous aan het meisje zijner keuze op te geven. „Geen twijfel mogelijk, je bent mijn tweellngziel. Houd je ook zoo van de Keizersgracht? Daar zal ik op je wachten, morgenavond 9 uur." „Ik ben dol op die mooie gracht" .bevestigde ze hem, en peinsde langen tijd over het cos- tuum dat ze op den belangrijken avond zou aantrekken. Fernandus stond te wachten. De avond was helder en warm. Zijn hart bonsde ongeduldig Hoe zou ze er uit zien. het meisje dat. dertig dagen lang het onderwerp van al zijn denken was geweest! Zou ze voorgoed de herinnering aan Violetta wegvagen Plotseling zag hij in de schemering iets groens naderen. De kwieke loop herinnerde hem ergens aan Het meisje kwam nader,Ze leek sprekend op.Ja, het is Violetta! De twee ex-verloofden zijn ln elkanders armen. Alle geschillen worden ln het gracht water geworpen en dat neemt ze mee. vér weg Het groene mantelpakje is geen reden tot scheiding meer en duidt evenmin op gebrek aan smaak of strijdigheid van aard. En de correspondentie van de laatste maand heeft die niet afdoende bewezen dat ze Inderdaad voor elkaar bestemd zijn? Werkelijk, het heeft zoo moeten zijn. En de gracht, die oude filosoof, die oudp romanticus, verneemt wederom (in de sche mering onder de geurende boomen) de eeuwi ge woorden „voorgoed" en „nooit meer". Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden U ZOUDT HET DOOR HEEL HAARLEM KUNNEN AANPLAK KEN NATUURLIJK, DAT U EEN STOFZUIGER, EEN AUTO OF IETS ANDERS Tf KOOP HEEFT. SPAAR U DIE LAST nen. De hervormingswil leeft voort; men moet echter afwachten, totdat de nieuwe verhou dingen zich duidelijker hebben afgeteekend. De oorlogstoestand in Eurotïa stelt de regeer ders van Nederland voor een geweldige taak en voor een ongekend zw: re verantwoordelijk heid; geen minui1* mag hun aandacht ver slappen, nóch ten aanzien van de veiligheid van ons land. nóch op het gebied van de sociale zorg. Wij mogen vertrouwen, dat zij bovendien zoodra de kans zich voordoet, on danks de zeer groote moeilijkheden, het „normale" werk van herstel en opbouw zullen aanvatten". „De Tijd" (R.K.) acht het begrijpelijk, dat de Troonrede niet, zooals anders, een aankon diging bevat van de voornaamste practische voornemens, welke de regeering in het aan staande jaar tot richtlijn zullen strekken. „Dit is begrijpelijk, nu Europa in een oor logstoestand verkeert, waarvan de weerslag op ons land zich neg nauwelijks begint af te teekenen, terwijl ook de oorlogsstroom zelf nog geen eenigermate vaste bedding heeft ge vonden. Wat de toekomst ons nqg aan zorgen en problemen brengen zal, is nog niet te voor zien; en evenmin weet men, wat er van de ouide zorgen en problemen zal overblijven. Ook in September 1914 onthield de Troon rede zich van het ontwerpen van een regee- rinigsprograim voor het komende jaar, of schoon de oorlog toen al een maand ouder was dan nu. Overigens treft het ons, wan neer wij de rede van 1914 met die van 1939 vergelijken, dat die van vandaag eenerzijds in nog algemeener termen Is gehouden en ander zijds somberder klinkt. In September 1914 was de oorlog iets nieuws en bad hij zich bo vendien nog niet als een economische ver nieling getoond; zijn bloedige verschrikkin gen waren ook toen ontstellend, maar men kende nog niet zijn langen duur en zijn el- lendigen nasleep. Nu echter weten wij maar al te goed. hoe diep en voor hoe teug de oorlog de samenleving aantast en ontwricht, óók in de landen, waar hij niet zijn bloedig werk doet". KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau de heer J. Th. Erdtsieck, te Haarlem, bureaureferent bij de Nederland- sche Spoorwegen. MMKT m GIKICUTIN VEEMARKT ROTTERDAM. Totaal aanvoer 4423. Paarden 200. Veulens 42. Magere runderen 998. Vette runderen 1065. Vette kalveren 46. Graskalveren 366. Nuch tere kalveren 940. Schapen en lammeren 636, Varkens 7, Bokken en geiten 103. Prijzen per K.G. Vette koeien 78; le kwali teit 64, 2e kw. 42 tot 54. Vette ossen 70: le kw. 64 2e kw. 42 tot52. Stieren 164: le kw. 57, 2e kw. 50. Vette kalveren 90; le kw. 75, 2e kw. 50 tot 60. Schapen 45; le kw. 40, 2e kw. 40 tot 35. Lammeren 50; le kw. 45 2e kw. 40. Graskalveren le kw. 50, 2e kw. 40. Nuch tere kalveren 45; le kw. 40, 2e kw. 35. Slacht- paarden 60; le kw. 51, 2e kw. 41. Prijzen per stuk. Schapen 23; le kw. 20 tot 16. Lammeren 17; le kw. 14, 2e kw. 10. Nuch tere slachtkalveren 1; le kw. 9 2e kw. 6. Nuchtere fcikkalveren 20; le kw. 16, 2e kw. 12. Slachtpaarden 260; le kw. 200, 2e kw. 130. Werkpaarden 275; le kw. 250 2e kw. 150. Hitten 225; le kw. 200 2e kw. 125. Veulens 80, le kw 60 2e kw. 40. Stieren 290; le kw. 230, 2e kw. 160. Kalf koeien 250; le kw. 180, 2e kw. 130. Melkkoeien 240; le kw. 180, 2e kw. 130. Varekoeiien 195; le kw. 150, 2e kw. 130. Vaar zen 150; le kw. 130, 2e kw. 100: Pinken 110; le kw. 90, 2e kw. 70. Graskalveren 55; le kw. 35, 2e kw. 20. Bokken en geiten 11; le kw. 7 2e kw. 5. Vette koeien en ossen, Aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen iets stijver. Stieren Aanvoer als vorige week. handel redelijk, prij zen iets hooger. Vette kalveren. Aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen als gistere». Schapen en lammeren Aanvoer ruimer, han del vlot. prijzen iets hooger. Nuchtere slacht en fokkalveren. Aanvoer grooter. Handel ma tig, prijzen hooger. Biggen. Aanvoer iets rui mer, handel redelijk, prijzen voor slacht. Paarden. Aanvoer iets ruimer, handel redelijk. Kalf- en melkkoeien. Aanvoer iets grooter, handel stil. prijzen onveranderd. Varekoeien Aanvoer iets ruimer, handel lui, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken. Aanvoer iets grooter, handel traag, prijzen vooral niet hooger Graskalveren. Aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen iets stijver.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6