Een ontspanningsavond van de militairen. diet Duitsche ieqcdcücht: Duitsch-Russische grenslijn vastgesteld BURGERLIJKE STAND. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD IT Uit de omstreken BLOEMENDAAL ONTSPANNINGSAVOND VOOR DE SOLDATEN. Aan de St.-Laurentiusgroep van de Padvin ders viel de eer te beurt om de eerste te zijn. die aan de in Bloemendaal gelegerde mili tairen een ontspanningsavond aanbood en wel in den vorm van een kampvuur der pad vinders. De prestaties van de groep waren als immer boven allen lof verheven, zoodat allen, mili tairen, burgers en jeugd, een aangenamen avond hebben doorgebracht. Een groot aantal militairen had aan den op roep gehoor gegeven. Op het mooie arnphi- theatersgewijze aangelegde terrein was ook burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, aan wezig. Mr. P. j. D. Theijse sprak een inleidend woord. Hij zei. dat het Comité gaarne op ini tiatief van den burgemeester zijn taak had aanvaard. BI. Bloei en het Oranje-comité waren blij, de gelegenheid te hebben de gemeenschap te kunnen dienen. Hij huldigde mevr. den Tex en alle dames die de collecte zoo prachtig heb ben doen slagen. Zich tot de militairen richtend, zei spreker dat hij het zeer op prijs stelt er toe bij te kunnen dragen om het hen hier in Bloe mendaal zoo aangenaam mogelijk te maken; hij hoopt dat allen Bloemendaal in aange name herinnering zullen houden in de over tuiging, dat Bloemendaal gedaan heeft, wat het kon, Tot de Laurentiusgroep sprak de heer Th ij se woorden van dank. Terwijl de vlammen van het kampvuur hoog oplaaiden, nam Hopman Van der Mey de leiding over; toen begon men met de afwer king vah het gevarieerde programma. Voor een*niet gering gedeelte werd het publiek hierin betrokken; de hopman wist spoedig allen aan het zingen te krijgen. Het padvinderslied, Sarie Marijs en andere liederen werden tusschen de stukjes van de welpen ingevoegd; jong en oud deden mee, om de liederen en yells en bewegingen te doen slagen. De padvinders zelf lieten zich natuurlijk ook niet onbetuigd. Ze demonstreerden aardige Schotsche en Beiersche dansen in passend costuum speel den het stuk van de inspectie voor den generaal; vijf soldaten en vijf matroosjes zongen hun aardige liedjes en ze musiceer den dat het een lust was. Ook een der soldaten gaf een pittige voor dracht ten beste. Nadat het Wilhelmus was gezongen, sprak majoor Quarles van Ufford een woord van dank voor de ontvangst van het gemeente bestuur tot het Oranjecomité en de Padvin ders- Hij eindigde met een driewerf hoera! voor Bloemendaal en haar inwoners. Tenslotte sprak de burgemeester een woord van dank tot het Oranje-comité; hij sprak er zijn voldoening over uit dat de burgerij zoo uitstekend op zijn verzoek heeft gerea- S<Nad'hartelijke woorden te hebben gericht tot den kantonnementscommandant, eindigde hoj met; „Leve de Koninginl" Helt was een mooie avond. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN Dinsdagavond bood Mevrouw Laan in Hotel Vreeburg aan een groepje militairen te Bloemen daal een ontspanningsavond aan, bestaande in het vertoonen van prachtige reis (smal) films. Waren oorspronkelijk slechts ongeveer 40 man genoodigd mevrouw Laan bleek een gulle gast- vrouwe te zijn. Vele andere militairen die in de nabijheid kwamen werden eveneens binnen ge noodigd en toen de filmvertooning begon bleken ruim lOO man aanwezig te zijn. De vrees, dat dit soort films die reizen in Ame rika, Afrika en Australië in beeld brengen, niet in den smaak zou vallen, bleek ongegrond, wani eenparig was het oordeel „prachtig". Tot slot werd vertoond een zeer mooie film van het hu welijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Deze film werd herhaaldelijk onderbroken door een krachtig applaus en op eigen initiatief geïl lustreerd door het zingen van Vaderlandsche lie deren. Toen de film ten einde was zongen allen staande het Volkslied. Versnaperingen in den vorm van sigaren en consumpties waren niet vergeten. Toen dan ook tot slot van den avond de ka pitein Blanksma namens de soldaten Mevrouw Laan dankte voor haar hartelijke ontvangst en met een driewerf hoera besloot, waren de aan wezigen hiermede niet tevreden en eigener be weging moest hier nog een vierde opvolgen en met „Lang zal ze leven" eindigde deze zeer ge slaagde ontspanningsavond. DE KINDEREN ZIJN TERUG Woensdag zijn de kinderen, die door de Atd. Bloemendaal van Vacantiekolonies uitgezonden zijn van hun vacantiehuis aan zee teruggekeerd Het verblijf aldaar had de kleinen goed gedaan, zoodat ze met een gezonder en sterker lichaam den winter tegemoet kunnen gaan. LEDENVERGADERING TUINBOUW Op Dinsdag 26 Sept. komt de Afd. Bloemen daal en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde weer voor de eerste maal bijeen in Rusthoek. Hier wordt het werk programma voor het komende seizoen vastgesteld en wordt verder o.a. een wedstrijd gehouden in het herkennen van boomtakken. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J. C. VerdegaalWarmerdam d.. M. M. KnetemannHerbershoff, d. Ondertrouwd: Jhr. C. L. van Lennep en E. Schmidt, J. F. Hoddes en J. M. Lochner, J. J. van der Marei en M. de Wilde. Getrouwd: J. C. Selier en M. M. A. Lansdorp M. H. Goldberg en G. van der Laan, A. Wassen- burg en G. A. de Pagter. Overleden: M. H. M. van Noort 67 j., D. Boek hout, 59 j., overl. te Haarlem. HEEMSTEDE ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. Woensdagavond gaf de „Haarlemsche Har monie" directeur den heer Siermans een con cert voor militairen. Gezien de omstandigheden heeft het corps verdienstelijk gespeeld. De „Haarlemsche Har monie" heeft zeker baanbrekend werk ver richt. Andere corpsen en vereenigingen zullen zeker willen volgen, LIJK OPGEHAALD. Door een schipper werd Dinsdagmiddag kennis gegeven dat hij, varende in de Leid- schevaart bij de Waterleiding, een lijk had zien boven komen, dat echter weer direct on der water verdween. Na een uur dreggen werd het gevonden. Het bleek te zijn de 50-jarige C. K. uit Haarlem die sedert Zaterdagavond vermist werd. Het stoffelijk overschot werd naar het lijkenhuis op de openbare begraafplaats over gebracht. HILLECOM OPENING R. K. MILITAIR TEHUIS. In het eigen gebouw van den R. K. Volks bond verzamelde zich gisteravond een groot aantal genooaigden en belangstellenden, waaronder zeer vele militairen ter ge legenheid van de opening van het R.K. Mili tair Tehuis. Onder de aanwezigen waren o.m. Pastoor F. B. Kosters, Kapelaan J. J. Bottelier, Burge meester Jhr. dr. Van Nispen tot Pannerden. wethouder P. Klaver, Mr. F. J. Gerritsen, de commandant kapitein Van Dullmen Knim- pelman, de vlootaalmoezenier, majoor Braam, het bestuur van den R. K. Volksbond enz. Mede namens Pastoor Van Leeuwen heette Pastoor Kosters de aanwezigen hartelijk wel kom. Spontaan werd door de burgerij gevolg gegeven aan den oproep van den burgemees ter om gastvrijheid aan de militairen te ver- leenen, maar <leze dienen een eigen huis te hebben waar zij hun vrije uren rustig kun nen doorbrengen. Dank werd gebracht aan den Volksbond die het gebouw voor dit doel af stond. Tot directeur van de op te richten militaire vereeniging werd geïnstalleerd kapelaan Bot telier, benevens de leden van het hem ter zijde staande comité de heeren W. A. van Gennip. Th. Stevens, R. J. J. Heirman, P. C. v. d. Hulst en C. Seysener. De commandant sloot zich geheel aan bij den vorigen spreker en bracht dank en hulde voor de wijze waarop de militairen in Hille- gom zijn ontvangen. Ook de burgemeester sprak in gelijken zin en was verheugd mede te deelen dat ook ande ren dan Katholieken welkom zijn. Nog werd het woord gevoerd door majoor Braam, ka pelaan Bottelier en den voorzitter van den bond C. Seysener. Nadat Pastoor Kosters nog een slotwoord had gesproken, werden ververschingen rond gediend, terwijl het slot van den avond werd gevormd door een mooie filmvoorstelling. HAARLEMMERMEER „EERSTE HULP" TE NIEUW-VENNEP. Onder leiding van Dr. Schreuder uit Nieuw-Vennep zal uitgaande van den ge- gemeentelijke luchtbeschermingsdienst een cursus van tien lessen worden gehouden voor opleiding geneeskundigen dienst. De cursus wordt gegeven door zuster La- BLOEIENDE AARDBEIEN. Het mooie, zonnige weer van den nazomer is oorzaak geweest dat aardbeienplanten van den heer Nieuwkoop te Nieuw-Vennep we derom zijn beginnen te bloeien. Hierdoor kan de heer N. voor de tweede maal dit jaar een goede aardbeienoogst binnenhalen. DE OOGST. Met het binnenhalen en- dorschen van de' zomertarwe heeft men door verschillende om standigheden wat lang moeten wachten. Thans, nu de herfst voor de deur staat, is men in allerijl te velde getrokken en werkt men in hooge spanning.De oogst moet binnen. Het zal niet zoo lang meer duren, of men kan met de bieten beginnen. Deze staan er beter voor dan verleden jaar, vooral wat betreft de schieters. Hiervan is dit jaar betrekkelijk wei nig te zien en naar men vermoedt, zal het ge halte wel meevallen. De aardappeloogst is in vollen gang. Over het algemeen is de Meerbewoner daarover zeer tevreden, daar de opbrengst qualitatief en quantitatief zeer goed te noemen is. PASTOOR CORNET. De geestelijke herder van Katholiek Lijn den, pastoor Cornet zal de parochie verlaten in verband met zijn overplaatsing naar Bas- koop. Pastoor Cornet heeft zich op allerlei terrein zeer verdienstelijk gemaakt en dit niet alleen voor zijn parochianen. Ook door an dersdenkenden wordt zijn vertrek ten zeerste betreurd. CURSUS GEZINSBESCHERMING. Eenigen tijd geleden werd door het comité voor Luchtbescherming te Badhoevedcrp Schiphol een vergadering gehouden in het «■ebouw „De Waterwolf" aan den Slqterweg. s In deze vergadering werd een comité samen gesteld dat zeer nauw samenwerkt met den luchtbeschermingsdienst der gemeente. Het comité maakt goede vorderingen, dit blijkt uit het feit, dat inmiddels reeds een aanvang is gemaakt met een cursus gezinsbescher ming. Donderdag 21 September des avonds te 8 uur zal in de zaal van „De Waterwolf de tweede cursusavond worden gehouden. ZANDVOORT OPBRENGST COLLECTE. De collecte ten bate van de Vereeniging van Spoorwegpersoneel tot bestrijding van de tu berculose heeft te Zandvoort ruim f 160 opge bracht BEVERWIJK T)e tiende tentoonstelling der Floraliavereeniging. cieel tintje gegeven. De opening geschiedde o.m. in tegenwoordigheid van burgemeester en mevr. Scholtens, bestuursleden van de Tuinbouw Stu dieclub, de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van hoofden van scholen en leden van het onderwijzend personeel, al dient te wor den opgemerkt, dat men van deze zijde voor het werk van de kinderen toch wel wat meer belang stelling zou mogen verwachten. De voorzitter, de heer Th. Runia, herinnerde er aan, dat de Floraliavereeniging op 11 April 1929 werd opgericht onder auspiciën van de plaatselijke afdeeling van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde, ue tijdsomstandigheden lieten een meer luisterrijke viering van het jubileum niet toe. De kinderen, aan wie dit jaar 1000 stekjes werden uitgereikt, zullen een blijvende herinnering ontvangen en voor het overige heeft het bestuur de jeugd zoo ruim mogelijk in de gelegenheid gesteld de ten toonstelling te bezichtigen. Spr. richtte een bij zonder woord van welkom tot den burgemeester. De vruchten van het werk der vereeniging in deze tien jaren zijn volgens spr. niet direct aan- te wijzen. Maar vroeger was in Beverwijk geen heester voor de jeugd veilig en nu worden de openbare plantsoenen ontzien. Er is onder de jeugd meer eerbied voor bloemen en planten gekomen. De school en de Floraliavereeniging hebben in dit opzicht een gunstigen invloed op de mentaliteit van de jeugd uitgeoefend. De bestuursleden hebben onafgebroken tien jaar zitting en ook de jury was ieder jaar van vrijwel dezelfde samenstelling. Het aantal in zendingen blijft stijgen, thans tot 500. Het aan tal leden is 44. Dank zij de medewerking van de bloemisten kon de rekening gewoonlijk sluitende worden gekregen. Tenslotte richtte de heer Runia woorden van dank tot de leden van de jury, de directie van het veilinggebouw, het onderwijzend personeel van de scholen en tot de besturen van Tuin bouw en Plantkunde en de Tuinbouw Studieclub (Applaus). Burgemeester Scholtens, hierna het woord ver krijgend, gewaagde van de groote waardeering an het gemeentebestuur voor het werk der ver eeniging en zulks nog temeer, omdat de mensch- heid behoefte heeft aan meer eerbied voor het geschapene. Daaraan verleent de Floralia-ver- ceniging haar medewerking. De burgemeester wenschte het bestuur tenslotte geluk met ae herdenking van het tweede lustrum. Met belangstelling werden hierna de ingezon den planten in oogenschouw genomen. Vijfhonderd inzendingen. Woensdag werd in de bovenzaal van het vei linggebouw „Centrum" de jaarlijksche tentoon stelling gehouden van de door schoolkinderen opgekweekte potplanten, die in het voorjaar als stekken door de Floralia-vereeniging waren uit gereikt. Dank zij de vele goede zorgen van de dames en heeren bestuursleden en van he hee ren A. v. d. Wel en Steyn zag de expositie er weer fleurig uit. Het aantal inzendingen was zeer bevredigend, terwijl over het algemeen door de ieugd wel verdienstelijk werk was geleverd. Het bereiken van goede resultaten is van vele facto ren afhankelijk pn daarom stemt het wel to't voldoening, dat de kinderen er dikwijls nog zoo veel van terecht brengen. Iln verband met het tienjarig bestaan der ver eeniging was ditmaal aan de opening een offi IJMUIDEN Zullen er trawlers gaan varen? Vooralsnog blijkt de animo onder de zee lieden niet groot te zijn. Het spreekt vanzelf, dat men in reederskrin- gen, van het tijdstip af dat de trawlers in ver band met den oorlogstoestand niet meer uitvoe ren, niet stilgezeten hebben. Er zijn, naar wij vernamen verschillende besprekingen, zoowel hier als in den Haag gehouden, besprekingen waaraan alle instanties, behalve de voornaamste belanghebben, n.l. de visschers, hebben deel genomen. Alhoewel geen bijzonderheden omtrent deze besprekingen zijn medegedeeld meenen wij te weten, dat van'fegeeringszijdë het uitvaren geen' belemmeringen in den weg zullen worden ge legd, de organisatlebesturen stellen zich ech ter op het standpunt, dat geen enkelen dwang op de visschers mag worden uitgeoefend en cteze zelf er over zullen hebben te beslissen, ieder voor zichzelf of zij eventueel willen varen. Het standpunt der visschers. Gisteren hebben de organisatiebe- sturen op verschillende plaatsen ver gaderingen belegd, om den toestand met hun leden te bespreken. Er bestond voor deze vergaderingen groote belangstel ling. Het drukst bezocht waren de bij eenkomsten van den Centralen Bond in Thalia. Het vraagstuk varen of niet varen werd van alle kanten bekeken en uit de discussies en de opmerkingen bleek duidelijk, dat de animo om naar zee te gaan, niet groot is, alhoewel een defini tieve weigering niet werd gehoord. Alles hangt natuurlijk van de voorwaarden af welke de reeders zouden kunnen bieden. Er werd in de eerste plaats verhooging der gage gevraagd. Algemeen waren de zeelieden van meening, dat de vaste gage met minstens 100 pet. verhoogd diende te worden. Verder werd het denkbeeld geopperd, met groepen van trawlers onder bescherming van een marinevaartuig te gaan visschen. De organïsatiebesturen hebben het hunne van de besprekingen opgestoken en van de denk beelden der zeelieden kennis genomen. Vermoedelijk zullen thans de organisatïebe- sturen op grond van de resultaten der zeelie- denvergaderingen nadere besprekingen met het bestuur der Reedersvereeniging hebben. Als een groote belemmering voor het uitvaren moet worden beschouwd het standpunt van „Zeerisico' dat naar wij vernemen geen molestverzekering voor de zeelieden vil afsluiten. ONGELUK AAN DE PAPIERFABRIEKEN. De arbeider J. Nagel te Beverwijk had, terwijl hij werkzaamheden verrichtte aan de papier machine nr. 5 het ongeluk uit te glijden. Hij viel en kreeg een dubbele beenbreuk. Hij werd naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht Tarbot 165—100 ct per K.G. Tong 200—78 ct. per K.G. Zetschol f 26—25 per 50 K.G. Kleinschol f 2312.50 per 50 K.G. Bot f 12 per 50 K.G. Schar f 114.50 per 50 K.G. SANTPOORT ONTSPANNING VOOR DE MILITAIREN. De filmavond in de Ned. Herv. Kerk, welke den militairen Donderdag jl. op den avond van den V.C.J.B. reeds was toegezegd, gaat heden avond door. Het optreden van „Santpoort's Klein Cabaret" in „Zomerlust", dat eveneens hedenavond voor de militairen zou geschieden, is afgelast. Ds. OLDEMAN'S AFSCHEIDSPREEK. Naar we vernemen, zal Ds. Oldeman op 1 October a.s. 's morgens om 10 uur zijn afscheids preek houden. De week daarop, dus op 8 October a.s.. even eens om 10 uur,. zal Ds Oldemna bij de Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem zijn entrée ma ken. Hij zal worden bevestigd dopr Ds. Trouw. Hs reeds in een deei eener vorige oplage opgenomen Wat al herinneringen gingen door mijn hoofd, toen ik daar gisteravond in het gebouw St. Bavo tusschen de militairen zat op een ontspannings avond van het 18de Depot Bataljon. Was dat werkelijk 25 jaar geleden, dat ik daar ook zoo zat tusschen de soldaten in het zaaltje van Meys te Oisterwijk, in het Patronaatsgebouw te Beu gel of in de concertzaal te Tilburg9 Het was al les precies zoo! Het eenige verschil was, dat ik er nu „in burger" zat en toen in uniform. Hoe was het mogelijk, dat daar 25 jaren tusschen la gen. Het leek mij alsof het 25 weken geleden was. Daar zaten zij weer in precies dezelfde stem ming. Ik herkende ze onmiddellijk, die jongens van het achttiende! Want had ik niet met het 7de en het 18de dat eerste jaar der mobilisatie van '14 aan de grens gelegen. Ze brengen 'n heel aparte, een volkomen eigen sfeer mee. die Am sterdammers. Ze waren nog net zoo, als in die dagen, toen ik zelf voor hen voordroeg. En toch waren deze jongens, die daar nu om mij heen zaten, toen nog niet eens geboren. Maar de geest van de Amsterdammers dat is van het 7de en het 18de verandert niet. Ik hoorde dezelfde uitroepen als in mijn tijd, het was nog hetzelfde Groot-Mokum met zijn eigen gijn, dat ik zoo ken van dat jaar aan de grens. En hoe gauw is zoo'n troep al één groot ge zin. Kameraden onder elkaar, die zich één voe len, omdat zij allen Amsterdammers zijn bij hetzelfde Bataljon. Ik behoefde er niet aan te twijfelen, of daar bij dat 18de 'n goede geest was. Dat merk en voel je als oud-officier dadelijk. Toen luitenant Nagtegaal den Bataljons-Com- mandant-kapitein Koopmans en z'n „jongens" welkom heette, wa4" de reactie zoo, dat je dadelijk tot je zelf zei: „dat is in orde hier!" Een warm spontaan applaus klonk in de zaal na de woor den van hulde, welke luitenant Nagtegaal bracht aan het bestuur van St. Bavo, dat het gebouw gratis had afgestaan en aan de dame-s en heeren. die dezen avond medewerkfp. Het is niet zoo gemakkelijk 'n programma voor de Amsterdammers samen te stellen. Ik Weet nog uit mijn eigen mobilisatie-tijd, dat ze verwend zijn en niet zoo gauw tevreden, als bij voorbeeld de jongens uit de provincie. En wan neer zij zich vervelen, dan zijn ze er gauw ge noeg bij om dit op luidruchtige wijze te laten merken. Dat dit gister geen enkel oogenblik gebeurde, was wel het beste bewijs, dat het programma, hetwelk de leden van het Bernard's Revue-ge zelschap Haarlem, 't dameskoor „De Veldviool tjes" en het Muziek-ensemble Nibbering hadden samengesteld, in den smaak viel. 'n Paar komieken, die dadelijk contact hadden en den gang er in hielden, 'n muzikale clown, 'n jongen, 'n accordeonist van 11 jaar, een da meskoor, dat een show-nummer gaf en een vier tal acrobaten de laatsten vooral waren 'n voortreffelijk variété-nummer dat was pre cies, wat de Amsterdammers graag zien Het moet alles wat populair zijn maar zoo. dat het toch niet den indruk van maar flauwe liefheb berij maakt. De jongens hebben zich uitstekend geamuseerd en deze eerste ontspanningsavond mag dan ook volkomen geslaagd worden ge noemd. De sfeer van vijf-en-twintig jaar gele den was er weer en al zouden wij honderd maal liever hebben gehad, dat „O en O'' nooit meer op de proppen had behoeven te komen, nu het er eenmaal is, mogen wij hopen, dat het ook in de komende maanden uitstekend werk- zal ver richten. Deze eerste ontspanningsavond doet het beste er van verwachten. J. B. SCHUIL. Een centraal belastingkantoor te Amsterdam. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Op de begrooting van Financiën is een bedrag van 1 millioen gulden uitgetrokken voor aankoop van grond en voor den eersten termijn van betaling voor den bouw van een Centraal Belastingkan toor te Amsterdam. Honderd jaar Spoorwegen. Door de afdeeldng Haarlem van den Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen wordt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Spoorwegen een tegel tableau aangeboden. De onthulling hiervan zal plaats hebben cip Donderdag 21 Septem ber. des middags ongeveer twaalf uur, op het tweede perron van het station te Haarlem. „Zonder Russische interventie had Polen 'zich kunnen handhaven". CERNOWITZ (Roemenië), 20 September. Een kapitein van den Poolschen staf heeft tegenover een specialen correspondent van Reuter ver klaard: „De Poolsche troepen vechten nog steeds te gen de Duitschers en moeten in staat zijn het nog eenige dagen uit te houden. Indien de Russi sche interventie niet zou zijn voorgekomen, zou den wij nog steeds hebben stand gehouden er de situatie hebben gered. De laatste dagen heeft het weer ons geholpen en was de Roemeenscne grens nog steeds open. Twee dagen geleden bevond ik mij met mijn mannen bij Stryj. Als gevolg van den regen vonden wij het reeds veel gemakkelijker op re treden tegen het Duitsche gemechaniseerde ma teriaal en toen de Duitsche tanks eenmaal tot stand waren gebracht, aangezien zij door de modder slechts langzaam vooruitkwamen, wer den zij niet alleen door ons onder vuur genomen doch vreesden zy ook de benzinevoorraaden uit te putten, welke de laatste dagen zeer schaarsch worden aangevoerd. Het petroleumveld van Dohorwit bij Lwow is door de Duitschers grootendeels onbruikbaar ge maakt, daar zij de Poolsche verkeerswegen en de gebieden, waar zich voorraden bevonden, ern stig hadden beschadigd, waarbij zij ook de pe- troleumvelden hebben gebombardeerd, waarrnj de bronnen en reservoirs werden verwoest." Deze stafkapitein behoort tot de vele tiental len officieren, die zich op het Poolsche consulaat hebben aangemeld en trachten burgerkleeren te verkrijgen in de hoop dan Frankrijk te bereiken om daar dienst te nemen bij het Poolsche le gioen. De Poolsche officieren zijn diep geschokt door het feit, dat zij tengevolge van den Rus- sischen opmarsch in hun rug gedwongen waren den strijd op te geven. De Polen zijn er volgens den corresponaem vast van overtuigd, dat de oorlog drie jaar zal duren en zijn van meening. dat de twintig jaren Van Poolsche onafhankelijkheid de kostbaarste ondervinding zal blijken te zijn voor de grond vesting van het moreel der natie. Te Cernowitz zijn ongeveer 60.000 militairen an vluchtelingen aangekomen. De Poolsche ambassade te Londen ontkent, dat maarschalk Smigly Rydz zich naar Roemenië zou hebben bege ven. De maarschalk, aldus, de ambas sade, bevindt zich met het hoofdkwartier bij het leger in Polen en blijft de mili taire operaties leiden. BERLIJN, 20 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De slag in den sector van den Weichsel, welke ongeveer een week geleden bij Kutno is oegonnen en vervolgens in oostelijke richting naar de Bzura werd verplaatst, blijkt thans een der grootste vernietigende slagen van alle tijden te zijn geweest. Het aantal gevangenen is gisteren alleen reeds aan de Bzura tot Htë.OOO toegenomen en neemt nog voortdurend toe. Daar komen nog buitengewoon hooge verliezen van den vijand bij. Het buitgemaakte oorlogsmateriaal is niet te overzien. Er wordt thans nog slechts tame lijk ernstige tegenstand geboden in en ten zuiden van Modlin, zoomede te Warschau Onze bij de achtervolging van den tegen stander tot de linie Stryi-Lemberg-Brest op gerukte troepen worden thans, na de vernieti ging van de zich daar bevindende laatste res ten van de Poolsche legers, weer stelselmatig teruggetrokken tot de tusschen de Duitsche en de Russische regeering definitief vastge legde demarkat-ielijn. De gevechten bij Gdingen werden gisteren afgesloten met de inneming van de oorlogs haven. Ook hier zijn ons verscheidene duizen den gevangenen in handen gevallen. Het opleidingsschip Schleswig Holstein en strijdkrachten van een mijnenveger hebben doeltreffend bij deze gevechten ingegrepen. De inzet van het luchtwapen beperkte zich aan het geheele front tot verkenningswerk zaamheden. Het westen In het westen werd slechts plaatselijk door verkenningstroepen opgetreden. Duitsch wantrouwen jegens de Sovjet Unie? Een der buitenlandsche medewerkers van United Press schrijft, dat in sommige natio- naal-socialistische kringen te Berlijn de vrees bestaat, dat Rusland de geheime verplich tingen, vervat ln het pact met Duit-schland, niet zal nakomen. Deze vrees is toegenomen door het feit dat Hitler in zijn rede te Dantzig met geen woord gerept heeft over eventueele militaire hulp aan Duitschland of een be staande militaire overeenkomst. Echter acht men het mogelijk, dat Hitler ln de toekomst deze aangelegenheid ter sprake zal brengen. Het valt niettemin op dat men zich in de ge noemde kringen van commentaar onthoudt als de loyaliteit der Sovjet Unie ten opzichte van Duitschland wordt aangevoerd. (United Press) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE SCHUILKELDERS. Geachte redactie, Naar aanleiding van de verschillende tot mij gerichte vragen vestigt ondergeteekende cr de aandacht op, dat het ingezonden stuk in Haarlem's Dagblad over de schuilkelders niet van hem is. Er zijn moer menschen, die denzelfden naam dragen en zoo zal het hier ook wel het geval mede zijn. Door onderge- teekende zou hierop niet de aandacht ge vestigd worden, ware het niet dat hij juist op den dag, dat het ingezonden stuk werd geplaatst, een onderhoud had met de auto riteiten betreffende de luchtbescherming: het zou niet juist zijn, daarover in dc pers zijn meening te uiten. Met dank voor de plaatsing, A. MARS. lid van den Gemeenteraad. HAARLEM, 20 September. Ondertrouwd: 20 Sept. B van Donselaar en M. A. van Gasteren: J. GoreKjn en J. Koke; A. P. Roeland en L. Lewandowsk:; H. N. J. Hom °n M. H. Blesgraaf: K. J de Lijster en E W. Leising. J. van Sitter en A. van den Berg; J. Steffers en C. M. A. Arxhoek; D. M. van Leeuwen en A. H. Hoeben: M. Prosee en E. M. Wilkes: J. H. Snijder en A. C. Hermus; J. M. M Huijboom en A. van Dam; J. Silvis en N. Kranenburg: E. A Biansjaar en IJ. de Vries; I. R. Waleien en W. Wou terse; R. Elzer en J. M. van der Horst: E. van Everdingen en C M. Kerkhoff: G. A. Wrubbels en A. va nder Meu'.en; P H. Muade en M. A. Renz; J. F. C. Akersloot an J. Lodder: E. Rietbergen en M J. Gaartman; I Spek en M. van der Pol: H. G. Wenning en H Weid ijk: C. F. Beilschmidt en N. C. de Jong; G. Kist en J. G van Zonneveld: W. Bout en t Th. Vader: B. van Hengel en R de Vries; K Kolderie en H. Keesmaat. G. C. van der ''pek en J. Kolderie. H. Hurkmans en M. A de Korte: D. H. van Leeuwen en M. M. Ochse Freiwald; D Kok en G. de Weerdt; C. Rozen- beek en G. J. Koclj. Th. A. Veenings en J. M. "an den Berg. Gehuwd: 20 Sept.: Ch. Vooges en Th. Kuiper, W. J. van Assendelft en Th. van den Raadt, J. Ram en A. M. J. Venema, A. Bakker en W. van Roosenbeek. J. H. van der Holst en A. W. Bur- gerding, G. Blokker en H. A. Prins, C. J. John ui M. Bark. F. J. Born cn A. M. van den Bosch, Huizinga en H. J. Kars, D. Bauer en A. P. Braspenning. A. van Dansik en C. Vos. J. Van der Wal en E. Engel, C. Labeur cn I. Peetoom, R. Renooij en A. Provoost, A. H. Kroon en A. M. B. •an Duinen, J. Berghuis on C. Huizinga. A. ,T. Diel, en A. Reek. P. C. dc Leeuw en S. M. van Wunnik. 19 September: A. A. Koek—v. Heteren. d.; E. J. SlabbaertSandhoff, z.; C. F. de Vries— Vlaanderen, z.; M. F. HeerschopPietrus, d.; 20 September: M. C. Maste—Reijpert. d.; C. A. Bach—Deinum, z. Overleden: 18 Sept T. de Vries, 73 j M. van Heemskerkstr.. O.M. van der Geest—Steeman, 67 j., Lijsterstraat, 19 Sept.: J. C. van Kessel, 71 j., Esschilderstraat, A. L. Kroes, 64 J., Kamper- laan. J. Kooij, 69 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13