Haarlem's Dagblad stijgend aantal krijgsgevangenen Tante Anastasie. Duitschers melden Hoed evolutie. Activiteit der artillerie „Plaatselijke bedrijvig heid der voorposten,, Duitsche pressie op Roemenië? Zeegevecht in het Kanaal. Het Belangrijkste Verschijnt dagelijks, behalve Directie: P. W. PEEREBOOM E.N ROBERT PEEREBOOM 57e Jaargang No. 17257 Uitgave I-onrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hijkantoor Soendapleiu 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur. ROBERT PEEREBOOM Donderdag 21 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f3.55. losse nummers b cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjea zie rubriek. Het woord is aan... A. S. C. Wallis: Als menschen in het licht van hun tijd staan is het soms moeilijk uit te maken of zij zelf licht geven of het slechts ontvingen. Weerstand van Warschau wordt toegegeven Ook In Frankrijk en Engeland heerscht nu weer censuur. Die hoort bij oorlog. Dagbladen, tijdschriften, boeken, brieven naar het bui tenlanddie gansche golf van uitingen van den menschelijken geest wordt gestuit, bedwongen, deels vernietigd door den censor. Men mag niet in een vreemde taal telefoon gesprekken voeren, vooral niet met het bui tenland. Om dat te controleeren wordt er natuurlijk geluisterd. Het is bijzonder onbe haaglijk voor de telefoneerenden. Maar de inschakeling van den censor in het publici- teitswezen en de postzendingen is in de prac- tijk veel erger. Zij belemmert den handel en de publiciteit, zij legt de vrije meeningsuiting aan banden. Natuurlijk werkt zij nog preven tief ook. Dit klinkt heilzaam, maar is het voor een groot deel niet. Want allerlei menschen, beducht voor het ontstellende apparaat, wor den in hun uitingen bij voorbaat- geremd door de gedachte dat dit of dat misschien wel niet mag. Die onzekerheid wordt vergroot door de onberekenbaarheid van censors en heeft in- tusschen tot gevolg, dat men zich in zijn persoonlijke vrijheid besnoeid voelt. De cen suur is bij traditie een kwelgeest. Met „nood zakelijk kwaad in oorlogstijd" is zij op haar voordeeligst gekenschetst. In Frankrijk heet zij vanouds „la tante Anastasie" en pleegt afgebeeld te worden als een leelijke, spitsneuzige oude vrouw, met ste kende oogjes achter een vinnigen bril, met saamgeknepen dunne lippen en een trek van nijd en bitterheid op de vale kaken. Tante Anastasie steekt overal den scherpen neus in, bemoeit zich met alles, misgunt haar mede- menschen alles, hindert en tergt hen zooveel zij kan en laat zich door de vreemdste grillen leiden. Het is natuurlijk wat kras voorgesteld, maar er zit veel waars in. Ook wat die grillen betreft. Want het departement van den censor ken merkt zich noodzakelijkerwijs door „veelkop pigheid", als ik het zoo noemen mag en door onbevoegdheid. Er is niet één censor, er zijn er honderden. Natuurlijk kunnen die vele menschen noch in handelsaangelegenheden, noch in publiciteitszaken deskundig zijn. Zij krijgen algemeene instructies van hun chef en passen die volgens hun persoonlijke in zichten toe. Die zijn sterk uiteenloopend en daarom onberekenbaar. Ik spreek uit ervaring, want als dagbladcorrespondent te Parijs heb Ik er tijdens de befaamde vredesonderhande lingen die tot de verdragen van Versailles leidden (Januari-Juni 1919) volop van gelust. Dat was tijdens den wapenstilstand. Nooit is het anderen of mij gelukt eenig inzicht te verkrijgen in de geheimzinnige critische wer king van de censuur. Ik begreep dat de offi cier, die mijn telefoongesprek met Amster dam afluisterde, met afsnijden van de ver binding dreigde als ik er plotseling een Hol- landsche zin tusschen door gooide. Temeer omdat die niet bij toeval was uitgesproken en wel wat inhield. Maar de momenten waarop hij (of den volgenden avond een ander) mij stopte omdat ik „dat niet .meedeelen mocht" deden mij vaak paf van verbazing staan. En hetzelfde gold dikwijls voor de stukken die men uit mijn artikelen en telegrammen snoeide. Soms ook voor de dingen die men er merkwaardigerwijze in liet staan en aan welker „kans" ik hard had getwijfeld. Natuurlijk lagen wij allemaal voortdurend met tante Anastasie overhoop. De Fransche regeering bestreed de voortdurende klachten met de aanstelling van een functionaris, die tot taak had overleg met ons te plegen. Krachtens zijn rang diende deze officier aangesproken te worden met „mon comman dant" maar overigens was men wel zoo slim geweest er den beminnelijksten mensch voor uit te kiezen dien men had kunnen vinden. Het was onmogelijk op dezen man boos te blijven; hij vertegenwoordigde in zijn persoon al de beste tradities der Fransche hoffelijk heid en erkende met de grootste vlotheid alle onrechtvaardigheden en dwaze vinnigheden van tante. „Que voulez-vous? Après tout ce n' est pas moi, la tante Anastasie"En hij beloofde altijd onderzoek, verbetering, ge noegdoening. Maar als er één werkelijke ver lichting was, die het sluiten van den vrede ons bracht, behalve het einde van een tijd van onmatig-inspannend en daarbij depri- meerend werk, dan was het de afschaffing van de censuur. In den huidtgen toestand blijikt dat de Fransche veel strenger is dan de Engelsche. De verklaring is dat in Frankrijk millioenen veelsoortige vreemdelingen wonen, waaronder een groot aantal die men ongetwijfeld scherp in de gaten moet houden. Maar de traagheid fan beide departementen, zoowel het Londen- ■che als het Parijscihe, is vooral in den aan vang weer verschrikkelijk geweest. Vele mededeelingen en van onze Londensche en Parijsche correspondenten hebben wij ter prul Iemand moeben verwijzen omdat zij toen zij eindelijk doorkwamen, verouderd waren. Dat is nu wel verbeterd, althans wat Londen betreft men moest natuurlijk eerst de heele organisatie scheppen en voldoende menschen aanstellen, die de verschillende talen be- heerschten maar vertraging is en blijft er. En als men dan hoort wie er dikwijls met een baantje aan de censuur worden belast! Men schen di3 wel een taal machtig zijn maar met het publiciteitswezen nooi' iets te maken heb ben gehad en er dus niet den minsten kijk op hebben, menschen die er krachtens hun vroeger beroep een soort algemeenen achter- (In een beschouwing over dames hoedenmode wordt een nieuw mo del vergeleken bij een kolenbak). Wat heeft de man op 't punt der dameshoeden, De laatste tijden al niet veel gesmaald, Al heeft de altijd volgzame en goede. Gedwee de grootste fantasie betaald. Hij heeft ook eens temeer weer kunnen leeren, En weten te berusten vroeg of laat, Dat alle humor en ironiseeren, In zaken van de mode toch niet baat. Er kwamen er, die op van alles leken, Tot vogelkooi en klok toe of zoo iets, Weer andre, zelfs van heel dichtbij bekeken, Leken eenvoudig kortgezegd op niets. Weer schijnt een nieuw model ten troon geheven, Dat door deskundigen, voor het gemak, Om het te vergelijken wordt omschreven. Niet als een kolbak, maar een kolenbak. Nu voel ik, dat wij toch de grens bereiken, En plotseling krijg ik weer nieuwen moed. Dat binnenkort op 't vrouwenhoofd zal prijken, Als nieuwste nieuws: een hoed gelijk een hoed.. P. GASUS. docht tegen voelen, zooals ex-diplomaten of gepensionneerde generaals, wier snelheid van denken door hun leeftijd benadeeld is, lieden die blijkbaar maar haastig schrappen oen gauw klaar te zijn, enzoovoorts! Enfin, het grillige beleid van de kwaadaardige oude dame met den scherpen neus wordt vooral door de veelheid barer adepten en hun velerlei onbe voegdheid verklaard Een akelige uitvinding, de censuur, die in het land waar zij werkt kranten doet ver schijnen met groote witte vlakken in pagina's, met hiaten in artikelen met stukken-zonder koppen, zoodat de lezer wel het gevoel moet krijgen; er wordt mij veel waarheid onthou den. Moge tante Anastasie ons, mèt den oor log, In Nederland bespaard blijven! R. P. Zwerftocht van 800 Poolsche vluchtelingen. Vergeefsche tocht naar de grens. CZERNOWITSJ, 21 September (Ha- vas). Havas seint: Een tragische episode uit dezen oorlog is het avontuur van 800 Poolsche vluch telingen: mannen, vrouwen en kinde ren. die uit Krakau en Krakowitsj wa ren vertrokken. BERLIJN, 21 September (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Nog steeds is het resultaat van den slag in den sector van den Weichsel- bocht niet in vollen omvang te over zien. Tot in de middaguren van den twintigsten September (Woensdag) was het aantal gevangenen tot 170.000 gestegen en neemt het neg steeds toe. Een der beide aan den slag deelnemende Duitsche legers heeft tot nu toe alleen reeds 320 vuurmonden en 40 strijdwagens buit ge maakt. Aan Poolsche zijde hebben, voor zoo ver tot nu toe kon worden geconstateerd, aan deze slag negen divisies en gedeelten van tien andere divisies en drie cavaleriebrigaden deelgenomen. In het Zuiden hebben zich naar harden strijd bij Zamosz en Maszow sterke Poolsche strijdkrachten overgegeven aan de Duitsche troepen, daarbij bevond zich ook de opperbe velhebber van het Poolsche zuidelijke leger Sedert 10 September werden daar 60.000 ge- Waar men zich keert Waar men zich went Door KUIPERS bril ziet men patent. Zijlstraat 97. Telcf 12726. Ziekenfonds leverancier. (Adv Ingez. Med.) 5cansch legecèeucht meldt vangeryen gemaakt en 108 lichte, 22 zware kanonnen buitgemaakt. Bij de gevechten om Gdingen zijn 350 of ficieren en 12000 man gevangenen genomen en ongeveer 40 vuurmonden buitgemaakt. Er wordt thans nog slechts tegenstand ge boden te Warschau en Modlin. zuid-oostelijk van Warschau bij Gorja Kal var ja en op het schiereiland Hela. In de komende dagen zal het opperbevel der weermacht een samenvat tend rapport over den veldtocht in Polen uitgeven. In het Westen werden drie kabel ballons en acht vijandelijke vliegtui gen omlaaggeschoten. Overigens zijn geen gebeurtenissen te vermelden. Rusland belemmering voor verderen drang naar het oosten" LONDEN, 21 September. Men meent hier te weten dat Duitschland, nu Polen overwonnen is, opnieuw zal pogen Roemenië economisch in zijn macht te krijgen. De Duitsche handelsmissie heeft, naar ver luidt, bij haar bezoek en de besprekingen in Roemenië, een aanzienlijke vergrooting geëischt van den handel van Roemenië op Duitschland en een overeenkomstige vermin dering van den handel van Roemenië met andere landen. Indien deze inlichtingen juist zijn, zou Duitschland daarbij betaling hebben toegezegd gedeeltelijk in rijksmarken, gedeel telijk in bewapening terwijl Roemenië daar voor groote hoeveelheden petroleum en mine ralen en graan moest leveren. Roemenië schijnt daarop geantwoord te hebben, dat het geen lust had de geblokkeerde Rijksmarken in betaling aan te nemen, daar dit zou neerko men op een uitbreiding van het crediet van Roemenië aan Duitschland, waartoe het land volgens zijn regeering op het oogenblik niet in staat is. Een onbeperkte levering van Duitsch wapentuig als betaling schijnt Roe menië al even weinig welkom te zijn geweest. Men heeft de vraag hier opgeworpen, of Duitschland als het niet goedschiks krijgt wat het wil hebben, het niet kwaadschiks komt halen. In militaire kringen in Londen acht men het nochtans zeer onwaarschijnlijk, dat Duitschland door Hongarije heen zal trekken om Roemenië aan te tasten, althans men meent dat een dergelijk optreden vruchte loos zou zijn als net beperkt zou blijven tot Transsylvanië. dat zelf afhankelijk is van Roemenië's rijke landbouwstreken. Als Duitschland inderdaad de hand wil leg gen op de rijkdommen, dan dient het veel verder door te dringen, zoover dat het prac- tisch aan de Zwarte Zee komt en dit schijnt iets te zijn dat Rusland wil voorkomen. Het feit dat Rusland Duitschland's weg naar Roe menië en daarmee naar de Zwarte Zee. heeft afgesneden in Polen acht men een duidelijke aanwijzing dat Rusland een Duitsch optreden op een andere plaats tegen Roemenië goed schiks zou toelaten. De geruchten dat Rusland en Duitschland een geheime afspraak heb ben inzake Roemenië, zijn geruchten geble ven. i United Press.) Duikboot aangevallen. LONDEN, 21 September (Havas- AN.P.) Gisterochtend heeft een kanonnade in het Kanaal de aandacht getrokken van de bewoners aan de kust bij Folkestone. Twee booten hadden het vuur geopend en het licht van het vuren was tot aan de kust zichtbaar Tusschen de beide booten spoot het water hoog op, hetgeen er op moet wijzen dat een granaat in het water is terecht gekomen. Men meent dat een Duitsche duikboot werd aan gevallen. Er werden meer dan twaalf granaten afgevuurd. Russisch-Ja pansche bespreking over de hangende kwesties. Spoedige overeenkomst verwacht. TOKIO, 21 September (Reuter-A.N.P.) De Russische zaakgelastigde Generalov heeft een bezoek gebracht aan Haroehikonisji, den chef van de afdeeling Europeesch-Aziatische aange legenheden van het ministerie van Buitenland- sche Zaken. Het onderhoud betrof de tusschen Japan cn de Sovjet Unie hangende kwesties. De „Nitsji Nitsji Sjimboen" voorspelt een spoedige overeenkomst.. Verklaring van de Japansche ambassade te Washingotn. WASHINGTON 21 September (Havas- A. N. P De Japansche ambassade deelt mede: De Japansche regeering handhaaft haar politiek te vermijden te worden meegesleept in het Eurpeescheo conflict en haar inspanning is geconcentreerd op de regeling der Chineesche kwestie. De overeenkomst tot de stopzetting der vijan delijkheden en de onderhandelingen voor de afbakening der grenzen tusschen Mongolië en Mandsjoekwo wordt alleen door deze funda- menteele politiek der Japansche regeering ge ïnspireerd, Het zou verkeerd zijn een diepe be- teekenis aan deze overeenkomst toe te kennen. Er is geen enkele reden om haar als voorloopster te beschouwen van een niet-aanvalspact of van andere maatregelen welke zouden beoogen toe nadering tot Sovjet Rusland tot stand te brengen. Het gerucht, dat deze laatste overeenkomst tot stand zou zijn gekomen door de goede diensten van de Duitsche regeering is zonder eenigen grond. HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Van ontwrichting van het onderwijs te Haarlem is geen sprake meer 2 In een smederij te Hillegom is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. 6 BINNENLAND. Revue en film brengen spoorwegbedrijf in centrum der belangstelling. 2 De posterijen zullen voor dc schatkist tien millioen moeten opbrengen. 3 Over de scheepvaartgages is overeenstem ming bereikt. 3 Bij Sassenhcim ontspoorde Woensdagmiddag een tramtrein van de N. Z. H. 3 BUITENLAND. Een zeegevecht in het kanaal. 1 In het Protectoraat Bohemen-Moravlë zou den zich ernstige onlusten hebben voor gedaan. 2 Chamberlain zeidc in het Lagerhuis dat de terreinwinst aan het westelijk front be houden is gebleven. 5 In totaal zouden zes a zeven Duitsche duik- booten tot zinken zijn gebracht. 5 De Turksche minister van buitenlandsche zaken is naar Moskou vertrokken voor het voeren van besprekingen. 5 Wenscht Roosevelt de algeheele neutrall- teitswet te vervangen? 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Tante Anastasie. l Melis Stoke: Indië en Nederland. 3 H. D. Vertelling: Het bock van Jim Burke. 4 H. Ch. G. J. van der Mandere: Polen verbindt en scheidt tevens het Oosten van het Westen. 5 Van onzen Londenschen correspondent: Hitler's aanvalsplan. g J. H. de Bois: Een Kunstenaarsromance. 7 J. B. Schuil over „Tour de France" 0 K. de Jong: Haarlem's Politle-Muzleken- semble. g Voor de Vrouw. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen od 11 Vierhonderd hunner hadden na uit verschei dene plaatsen door luchtbombardementen, die ook onder hen tal van slachtoffers hadden ge maakt, te Sandomiersz den Weichsel bereikt. Ze konden de rivier niet oversteken, daar de stad door de Duitschers was bezet. De andere groep van ongeveer 400 personen slaagde er in de rivier op een ander punt over te steken. Na 14 dagen slaagde men er in Luck te voet te bereiken. Aangezien de weg naar het Noord-Oosten en Zuid-Oosten door de Duit schers was afgesneden begaf de gx-oep zich naar het Oosten. Eenigen kwamen te Tarnopol, an deren te Czortkow. Zij ontmoetten toen uit het Oosten aangekomen Russische troepen. Geen hunner slaagde er in de Roemeensche grens te bereiken. De vroegere Tsjechische gezant te Warschau, Slaisk, heeft zich met de regeering in Moskou 1 verbinding gesteld teneinde de vrijlating de zer vluchtelingen te verzoeken. SCHOENEN TE DUUR VERKOCHT. De politie heeft proces-verhaal opgemaakt te gen een 31-jarigen winkelier te Haarlem, die zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van de Prijsopdrijvingswet. Hij heeft schoenen een gulden te duur verkocht; de politie heeft 106 paren in beslag genomen. Qatadiex conjexeext met dtoxe J$ei sfia PARIJS, 21 September (Havas) Het legerbericht van 21 September des och tens luidt: Plaatselijke activiteit van de voorposten en bedrijvigheid der ar tillerie aan beide zijden. Het communique van 20 September des avonds had den volgenden inhoud: „Activiteit van de vijandelijke artil lerie op verschillende punten van het front. Fransche en Duitsche jachtvlieg tuigen hebben verscheidene gevechten geleverd. Een vijandelijk vliegtuig is in onze linies neergeschoten". Naar Havas meld.t heeft Daladier Woensdag middag geconfereerd met Hore Belisha, den Engelschen minister van oorlog. Na dit onderhoud werd in het kabinet van Daladier een conferentie gehouden, waaraan werd deelgenomen door generaal Gamelin, ge neraal Colson, den chef van den generalen staf van het leger, generaal Tetu, den chef van den generalen staf van de luchtmacht, admiraal Darlan, Champetier de Ribes, onderstaatssecre taris voor Buitenlandsche Zaken en Coulondre, directeur van het kabinet van Daladier. H. M. de Koningin heeft Woensdag een bezoek gebracht aan Den Helder. De vorstin inspecteert de eerewacht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1