FRANKEN'S BROODFABRIEKEN H.D.*V ertellimig Al wil het lot Gij maakt ook kans POND ERDAG 21 SEPTEMBER 1939 HAAR E EM'S DAGBEAP '4 H. M. de Koningin maakte Dinsdagmiddag in gezelschap van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard een rijtoer door de Residentie. In de galakoets gezeten danken de vorstelijke personen minzaam voor de enthousiaste toejuichingen der menigte. Tuinbouw en Plantkunde. Onder leiding van den heer J. L. Bouwer vergaderde Dinsdagavond de afdeeling Haar lem van bovengenoemde Maatschappij in Hotel „Lian d'Or". Vele leden waren opgekomen om naar de zeer interessante voordracht te luisteren van den heer H. Cariee, die met zijn materiaal de zaal in een bloementuin had herschapen. Spreker drukte er zijn spijt over uit, dat door de internationale verhoudingen het over zicht, van wat er op dahliagebied in 1939 ge presteerd wordt, niet zoo volledig kon zijn als anders. De meeste buitenlandsche nieuwig heden ontbreken op het appèl. Van de binnen landsche favoriets had de heer Carlee een uit gelezen sortiment meegebracht en hij stelde de kwaliteiten van elk als borderplant, als snijbloem of wel als materiaal voor randbe- planting in het licht. Van de bekerwinster Pink Giant, uitmun tende in vorm en kleur, werden de eigenschap pen afzonderlijk besproken. Ook op de klein-biloemige Mia Karsten, die dag uit, dag in de tuin met een zee van bloe men tooit en die dit jaar voor vele liefhebbers de uitverkorene zal zijn, werd sterk de aan dacht gevestigd. Den zeer bijzondere bloem is de aanwinst van den heer Hornsveld, Pride of Burbankia. Met haar regelmatige vorm, witte kleur en geel hart, wekt ze sterk herin neringen op aan een reuzenimargaiïet of wel een chrysanteim unï. De heer Carlee vond een zeer dankbaar gehoor en oogstte veel succes. Bij de onderlinge tentoonstelling werden 10 punten met lof toegekend aan de collectie van den heer Carlee; 7 punten aan Dahlia - nieuwigheden van C. J. v. d. Weyden, 9 pun ten aan een bloemstukje Dahlia's van mej. J v. d. Hart en 9 punten aan een bloemstukje van dezelfde, terwijl 10 punten werden toege kend aan een groepje planten van den kweeker D. Smit. Medegedeeld werd, dat op 34 October de zeer mooie Rozen film van de firma van Ros- sem te Naarden vertoond zaïl worden. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING. De Overijselsche Ontspanningsvereeniging geeft haar openings-feestavond van het sei zoen op Zaterdag 23 September as. in .Dreefzicht" alhier, met medewerking van den humorist van Tongeren en muziek van de band „La Bohème". Voor October staat ook weer een „attractie- avond" op het programma, met verschillende vermakelijkheden. MAIL VERZENDINGEN. Opgave van het hoofdbestuur der P. T. T. Ter vervanging van het „mailnieuws" en de „Lijst van verzending van briefpost naar Overzeesche landen". Land van bestemming: Nederl. Indië, zeepost en mail, 22 Sept. per s.s. Buitenzorg van Rotter dam, 27 Sept. per s.s. Johan van Oldenbarnevelt van Amsterdam. Suriname, zeepost en mail, 22 Sept. per Zuid Pacificlijn van Amsterdam, 3 Oct. per s.s. Stuy- vesant van Amsterdam. Aruba, Bonaire, Curagao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail 22 Sept. per Zuid Pacificlijn van Amsterdam, mail 25 Sept. pen Statendam van Rotterdam. Ver. St. v. Amerika, Mexico, Cuba, Canada, Ecuador, Jamaica, Peru. Colombia, 25 Sept. per s.s. Statendam van Rotterdam, 28 Sept. per Black Hawk van Rotterdam. Venezuela, 22 Sept. per Zuid-Pacificlijn van Amsterdam, 25 Sept. per s.s. Statendam van Rotterdam. Argentinië, Chili, Uruguay, Brazilië 27 Sept. per s.s. Alpherat van Rotterdam. China, Hongkong, Japan, Mantsjoerije, Jehol. 22, 26 Sept. via Siberië. Philipijnsche Statenbond, 22 26 Sept. via Siberië. Egypte, Cyprus, Palestina, Br. Indië, Birma. Ceylon, 22, 27 Sept. via Engeland. Siam /Thailand), Malaya. Penang, Australië. 27 Sept, via Engeland, 22 Sept. per s.s. Buiten zorg van Rotterdam. Oost-Afrika, Arabisch Koninkrijk Saoedi, 22, 26, Sept. via Frankrijk. Irak, 22, 27 Sept. via Engeland. Syrië, 22, 26 Sept. via Frankrijk. Madeira, 22, 27 Sept. via Engeland, 29 Sept. per s.s. Colombia van Amsterdam. Canarische Eilanden. 22. 26 Sept. via Spanje. Senegal, Ivoorkust, Togo Dahomby, Kameroen, voorloopig als Frankrijk. Sierra Leone, Liberia, Goudkust, Nigeria, voorloopig als Engeland. Unie van Zuid Afrika, Mozambique, 26 Sept. per s.s. Randfontein van Amsterdam. Nieuw Zeeland, 25 Sept. per s.s. Statendam van Rotterdam. De correspondentie behoort op de uitwisselings kantoren aanwezig te zijn in den namiddag voor afgaande aan de data van verzending. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voorbehouden. Dat men met Franken's Brood bespaart Door de allerbeste kwaliteit, Dat merkt men allengs meer en meer Want doorslag geeft de voedzaamheid! Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. Ingez. Mea.i Het jubileum der Ned. Spoorwegen. Serenade door „Harmonie-Crescendo". Het honderdjarig bestaan van de Neder- landsche Spoorwegen gaat in Haarlem waar lijk toch niet onopgemerkt voorbij. De smaak volle versiering van het station wekt terecht eiken dag ieders, bewondering op. En Woensdagavond was het ruime Stations plein tjokvol met- belangstellenden voor de serenade, die de muziekvereeniging „Har monie Crescendo" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester aan de honderdjarige maatschappij bracht. De politie zorgde onder leiding van inspecteur Sauer voor een be hoorlijke afzetting, zoodat het tram- en an der verkeer ongestoord voort kon gaan. Onder de overkapping bij den ingang ston den de heeren L. C. van Doorn, stationschef; ir. G. A. Rosenthal, leider van de Centrale Werkplaats; J. L. Pfundt, secretaris van de- Commissie voor de versiering van het station, met alle overige leden van de commissie, on geveer 25 in getal. Precies op tijd, te kwart over acht de heer Hofmeester is een man van de klok! marcheerde de muziekvereeniging met volle muziek en het vaandel voorop het Sta tionsplein op. Zij werd voorafgegaan door een flink aantal militaire tamboers en pijpers onder leiding van sergeant J. Wissing. Voor den ingang hield het aldus niet weinig versterkte korps halt. De heer H. Tuin. voorzitter der vereeniging. trad naar voren. Namens het bestuur en leden feleciteerde hij de vertegenwoordigers der Spoorwegen met dit mooie jubileum. ,.De tijd, dien wij nu beleven, is voor een feestviering weliswaar niet bijster geschikt, maar „Harmonie Crescen do". die in zulk een nauw contact met de Spoorwegen staat, had toch een blijk van belangstelling willen geven in den vorm van een serenade. Na eiken oorlog komt weer een vrede. Wij hopen dan ook. dat de maatschap pij steeds in groei en bloei mag toenemen, ik feliciteer u ook namens de militairen, die spontaan hun medewerking voor deze sere nade hadden toegezegd. Ook onze muziek vereeniging heeft leden voor de bewaking van ons vaderland moeten afstaan; daarom waren wij verheugd over hun medewerking. Toen zij hoorden dat het voor de maatschappij was. hadden we er wel honderd kunnen krijgen!" Namens de commissie dankte ir. Rosen thal. voor deze vriendelijke woorden en voor dit blijk van gehechtheid van dit mooie korps jegens de Spoorwegen. „Uw serenade is een prettige verlevendiging van ons jubileum: onze commissieleden stellen dit op hoogen prijs. Ook wij hadden gaarne een anderen tijd gehad; de tijdsomstandigheden hebben he laas de plannen voor de feestelijke herden king aanmerkelijk gewijzigd. Namens onze commissie dank ik u zeer voor deze welluidende medewerking". Na deze redevoeringen bracht „Harmonie- Crescendo" twee nummers ten gehoore, o.a, den .Dieselmarsch" van den dirigent Will van Dijk, uit Groningen. Beide nummers werden met een luid applaus beloond. Voordat het korps wegmarcheerde dankte de Stationschef namens het personeel der Spoor wegen, van Halfweg tot Overveen, alsmede namens de Centrale Werkplaats en het Goe derenstation. Hij bood een geschenk onder enveloppe aan, bestemd voor een verversching van de musici. Toen wandelde „Harmonie-Crescendo" langs Kruisweg. Kruisstraat en Barteljo- risstraat naar de Groote Markt, waar zij nog een concert gaf. dat door een groote schare belangstellenden, onder wie vele militairen, werd bijgewoond. „Harmonie-Crescendo" heeft Woensdag avond voor een welkome afleiding in deze sombere tijden gezorgd. VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM Zaterdag 23 September is er revol verschieten •oor alle revolverdragenden en geweerschieten voor de geoefenden van de Burgerwacht. Het boek van Jim Burke. door BEN KORSTEN. OUD-GELE herfstbladeren knapperen onder de zware schoenen van Jim, van Jim Burke, den schrijver. Zegt die naam u niets? Dat behoeft uw litte raire geweten niet te verontrusten want het eenige boek, dat hij ooit schreef, bevindt zich nog steeds in manuscript-vorm en het zit veilig opgeborgen in de acte-tasch, die hij zoo kramp achtig vasthoudt. Jim Burke, de schrijver. Ziet hem daar stap pen. Fier en zelfbewust. Voldaan over eigen ar beid. Zoo juist heeft hij met een uitgever ge sproken en deze heeft beloofd de uitgave van zijn boek te overwegen. Denkt u dat in. Hon derden menschen zullen zijn naam lezen. En zij zullen voorbij de hel-verlichte etalage's loopen en'hun oogen zullen te gast gaan aan de keurig verzorgde uitgave in prachtband. Zijn boek zal besproken worden en de recensenten zullen het mooi of leelijk vinden en het publiek zal het koopen als ze het leelijk en laten liggen als ze het mooi vinden. En met Sinterklaas en Kerst mis zullen meisjes en vrouwen lichtelijk blo zend aan den boekhandelaar vragen: „Weet u nog een aardig boek voor een heer van een jaar of. 20, 30. 40 of ouder al naar gelang ze ver loofd, getrouwd of gescheiden zijn. De boekhandelaar zal begrijpend glimlachen en zeggen: Ja zeker, daar hebt u bijvoorbeeld dat nieuwe boek van Jim Burke. Dat lijkt me heel geschikt. En hij zal niet weten of het over een tocht in de Sahara gaat of over het ziele- leven van Maria Stuart., Zoo zal Jim Burke's boek vla de zakken van vele Zwarte Pièten in vele huisgezinnen zijn in trede doen. De verloofde van 20, zal het pakje openma ken en denken: toch lief van Annie. En hij zal het gedicht, dat er bij is met eer. rood hoofd van wege het extra borreltje, lezen en flauwtjes glim lachen. Maar naar het boek kijkt hij pas eenige maanden later als Annie niet zoo lief meer is en hij twijfelt of hij het nu terug moet sturen of toch maar zal houden. Maar lezen zal-ie het niet. Onder den Kerstboom zal een pakje liggen in rood vloeipapier tusschen andere pakjes in rood vloeipapier. IJle kinderstemmetjes zullen Kerst liederen zingen. En vader zal met vaste hand zijn pakje open maken en moeder met een lach bedanken. En Jim Burke's boek zal met zijn fraaien rug te pronk staan in de groote eiken houten kast van de studeerkamer. Maar zijn bla den zullen nog vast zitten en gelezen wordt het niet. De man van 40 of ouder zal het boek op ze keren dag op zijn bureau vinden temidden van een stapel zakenbrieven. Met pijnlijke zekerheid zal hij dan weten dat hij weer een jaar ouder is geworden. Zijn oogen zullen weemoedig naar het boek van Jim Burke staren maar hij zal zelfs den naam niet lezen. En zijn secretaresse zal kaarten moeten bestellen voor den schouwburg, want een verjaardag moet tenslotte gevierd wor den. Ook al had je hem liever overgeslagen. Het boek zal echter achteloos op het bureau blijven liggen. Tenslotte zal de werkster het op den grond vinden en het in een la opbergen. En daar zal het blijven liggen. Maar gelezen wordt het niet. De uitgever zal den jongen schrijver een be- Daarom behoeft ge hem niet beklagen dat hij eenige dagen na zijn bezoek aan den uitgever het koele briefje kreeg; dat de uitgave in ver band met: de tijdsomstandigheden, den aard van het werk, de groote concurrentie, de verminder de koopkracht en leeslust van het publiek of de onbelangrijkheid van den inhoud niet zal door gaan. Jim Burke zal dan teleurgesteld zijn, maar zijn vrienden zullen hem „de schrijver" blijven noemen En na een poosje zullen ze hem mis schien als een miskend genie beschouwen. Jim Burke zal het manuscript zorgvuldig opbergen. En ook nu zal niemand zijn boek lezen. Gelukkige Jim Burke (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). V olksuni versileit. Het programma vóór de Kerstvacantie. Voor het tijdperk vóór de Kerstvacantie heeft het bestuur van de Volksuniversiteit al hier het volgende programma opgemaakt. Luistercursussen. Over humor van Hildebrand tot Henriëtte van Eyk, door dr. Garmt Stuiveling te Hil versum. Diepzee-onderzoek. Inleiding tot de Oceano- graphie (de zee en haar leven)door dr. G. Stiasny te Leiden (met lichtbeelden). Hollywood aan den arbeid, door den heer D. van Staveren, den Haag, (met lichtbeel den.) Practische woninginrichting, door Paul Bromberg, te Amsterdam. Mevrouw Henriëtte Roland Holstvan der Schalk, als dichteres en als strijdend mensch. Letterkundige inleiding door dr. Garmt Stuiveling te Hilversum en declamétie door mevr. Liesbeth Sanders, te Laren. Engelsche kunst en cultuur; Londen en haar kunstschatten, door prof. Huib Luns, te Am sterdam (met lichtbeelden). De Fransche Revolutie van 1789, door dr. J. S. Bartstra te Haarlem. Werkcursussen. Cursus in de Duitsche taal, door mevr. dra. M. M. Boldingh, te Haarlem. Cursussen in de Italiaansche taal, door mej. L. L. Bierens de Haan, te Aerdenhout. Cursus in de Engelsche taal, door dr. F. P. van der Voorde, te Haarlem. Voorts zullen de volgende lezingen worden gehouden voor de leden en hun introducés. De geheimen van de Sahara en Soudan. Filmavond door mr. Th. Regout, den Haag. Over klokken en klokkenspel door J. Vin cent. beiaardier van het Kon. Paleis te Am sterdam (met lichtbeelden en gramofoon- muziek.) Declamatie van gedichten van mevr. Hen riëtte Roland Holst-van der Schalk, door mevr. Liesbeth Sanders, te Laren (met inlei- 1ing door dr. G. Stuiveling, te Hilversum). Bovendien zal in November Eduard Ver kade voor leden en introducés der vereeni ging „Kunst aan het Volk" en Volksuniversl- tent een declamatie-avond geven. Militairen hebben tot alle avonden be halve die van de werkcursussen toegang tegen betaling van een zeer gering bedrag. Voor de werkcursussen betalen zij slechts 1. 3 van het cursusgeld. INAUGUREELE ORATIE PROF. DR. J. H. BAVINCK. Naar wij vernemen, zal prof. dr. J. H. Ba- vïnck te Bilthoven (vroeger predikant te Heem stede) benoemd tot zendingshoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, Donderdag 12 Oct. a.s. zijn inaugureele oratie houden. Prof. Bavincfc, die ook benoemd is tot bui tengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universi teit, zal Vrijdag 13 Oct. d.o.v. te Amsterdam zijn inaugureele rede houden. Op deze afbeelding kan men zien, hoe groot de belangstelling was voor de serenade, die Woensdagavond bij het versierde station door de muziekvereeni- ging „Harmonie-Crescendo" aan de Nederlandsche Spoorwegen ter gelegenheid yan het eeuwfeest werd gebracht, Drie weken hechtenis voor automobilist „onder invloed". U niet de eerste prijs toewijzen, Hij slingerde over den weg omdat een meisje hem omhelsde. Op den avond van den 31sten Juli zag een automobilist uit Aerdenhout die op de Am- steraamsche Vaart nabij Halfweg reed, dat een voor hem rijdende auto hevig over den weg slingerde. Hij waarschuwde den veldwach ter in Halfweg, die den automobilist verzccht om mee te mogen rijden, teneinde den slin gerende wagen te stoppen te kunnen dwin gen. Dat werd gedaan. De bestuurder van de slingerende auto een 28-jarige Rotterdammer stopte en deelde mede, dat hij eenige glazen Port had gedronken. De veldwachter sloot hem op in het bureau wegens het „besturen van een auto terwijl hij onder zoodanigen in vloed van alcohol verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht een motorrijtuig naar behooren te kunnen besturen". Gistermorgen voor den Kantonrechter, ver dedigde de verdachte zich door er op te wijzen, dat hij over den weg geslingerd had omdat een meisje dat naast hem zat hem had omhelsd. Het meisje, dat als getudge werd gehoord, bevestigde dat. Kantonrechter: Dat doet men toch niet in een auto als men nuchter is. Verd.: Ik geef toe, dat ik het beter niet had kunnen doen, maar dat is nog geen reden om alles nu op dronkenschap te schuiven. Uit het verdere verhoor bleek, dat de ver dachte vier a vijf glazen Port had gedronken. De veldwachter was positief van meening dat de Rotterdammer daardoor niet in staat was geweest behoorlijk te chauffeeren. De Ambtenaar vond het feit zeer ernstig en eischte een maand hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. Mr. Roes de verdediger achtte het wettig bewijs niet geleverd. De kantonrechter was het daarmede echter niet eens en veroordeelde den verdachte tot 3 weken hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. Justitie om den tuin geleid. Café-houder-bloembollenkweeker tot 2 maanden hechtenis veroordeeld. Tot twee maanden hechtenis veroordeelde de Haarlemsche kantonrechter gistermorgen een 36-jarige caféhouder uit Beverwijk, die zonder de vereischte vergunning bloembollen had geteeld. De verdachte had in April 1939 in Heems kerk, tulpen en narcissen gekweekt. Aanvanke lijk bij een vorige zitting van het kantonge recht had hij ontkend de tulpen zelf te heb ben geteeld. Dat zou hij in opdracht voor een ander gedaan hebben, die later een vergun ning zou koopen. Op deze verklaring kwam de caféhouder thans terug. De 46-jarige koopman uit Beverwijk, die dan de vergunning gekocht zou hebben, verklaarde, dat hij daartoe niet in staat was geweest. De ambtenaar herinnerde er in zijimequisi- toir aan, dat de verdachte reeds meermalen met de sierteeltcentrale in conflict is geweest. Hij heeft-een enorme oomedie opgevoerd en hij is aansprakelijk voor al het geknoei dat heeft plaats gehad. Een dergelijke misleiding van de Justitie kan niet worden geduld. Spre ker vorderde daarom een hechtenisstraf van 5 maanden. De verdachte voerde nog aan, dat hij al tijd bloembollen kweeker is geweest; als de koopman een vergunning had kunnen koopen was er niets gebeurd. De kantonrechter vond de manier waarop de Justitie om den tuin is geleid meer dan schan delijk en veroordeelde den verdachte tot den vermelden straf. Vervolgens stond dezelfde verdachte met den koopman en een andere Beverwijker te recht omdat men aanvankelijk gedacht had. dat zij alle drie de landbouwcrisiswet over treden hadden. Later was echter gebleken, dat de caféhouder de schuldige was. De verdach ten werden daarom vrijgesproken. KERKCONCERT VOOR GEMOBILISEERDE MILITAIREN. Het Mannenkoor „Caecilia" directeur Nico Hoogerwerf, organiseert op Donderdag 28 September een concert in de Groote- of St. Bavo Kerk voor de gemobiliseerde militairen in onze stad en omgeving. Behalve genoemd mannenkoor zal aan dit concert medewerken de Stads-organist George Robert, de Heemsteedsche tenor Han Le Fèvre de Haarlemsche fluitist Joh. Spies, alsmede 3 trombonisten van de Haarlemsche Orkest- Vereeniging, de heeren J. Wortel, A. Michels en H. de Loor. Als een bijzonderheid op dit concert mag gelden, een door den heer George Robert te spelen compositie voor orgel en 3 trombonen van den solo-fluitist der H. O. V. den heer Joh. Spies. Het Mannenkoor „Caecilia" mocht bij zijn streven onzen soldaten een mooien en kunst- vollen avond te bezorgen, veel medewerking ontvangen van het gemeentebestuur, van het- onlangs samengesteld comité voor ontwikke ling en ontspanning voor de te Haarlem ge mobiliseerde militairen en van den comman dant van den Motordienst, Overste A. M. M van Loon. BALl-JA VA-THEA TER. Première van „Bangkok" te Haarlem. Onder auspiciën van impresario Ernst Krauss zal het Nederlandsch-Jndisch dans en tooneelgezelschap „Devi Dja", dat zoojuist van een groote tournee door geheel Europa is teruggekomen naar Nederland, een reeks voor stellingen in ons land geven. De eerste voor stelling zal plaats vinden op Dinsdag 26 Sep tember in den Stadsschouwburg te Haarlem. Opgevoerd wordt (behalve een groot nieuw dansprogramma) het Javaansche tooneelstuk „Bongkok" (de Gebochelde» in 4 bedrijven, met Devi Dja in de hoofdrol. Dit is de aller eerste uitvoering van dit tooneelstuk in Ne derland! Kort voor het uitbreken van den oorlog heeft het Bali-Java-Theater dit stuk met overwel digend succes gedurende een week (2631 Aug.) in het Volkstheater te München ge speeld en niettegenstaande de onrustige tijder was het theater bij elke voorstelling nog goed bezet. Vooral het spel van Devi Dja maakte op de toeschouwers evenals dit ook in andere Europeesche steden het geval was een die pen indruk. op de and're 700 prijzen! VeiVatutQ fBtedetode-T>uin~ (Adv ingez. Mea.) leefd briefje schrijven en hem tot zijn spijt me- dedeelen, dat de onkosten van de kostbare uit gave veel hooger zijn dan de inkomsten van den verkoop. Jim Burke zal dan verbaasd zijn, Hij zal zijn uitgever critieken sturen waarin gesproken wordt over „beloften voor de toekomst", „ta lent, thans nog niet rijp" en „zien met spanning het volgende boek van dezen veelbelovenden schrijver tegemoet". De uitgever weet echter dat beloften voor de toekomst nooit ingelost worden en dat talenten volgens recensenten slechts zelden rijp worden. Daarom zal het met spanning tegemoet geziene volgende boek van den veelbelovenden schrij ver nooit verschijnen. In een uiterst koel briefje zal de uitgever den schrijver er op wijzen, dat hij er niet aan denkt nog eens zijn geld te ris- keeren. En zoo zou Jim Burke als schrijver mislukt zijn.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6