Haarlems Dagblad Vexzetr niet gefrtokw- Moord in den Balkan. Herfst. r Activiteit der Fransche voorhoedeposten Deze maand nog Zomerprijzen o.a.- Jbdma ïBeCgiscfie Anthxadei afm. 30/50 f 2.10 per H.L. Jbiima !BeCg.Lsche Antfaiadet afm. 20/30 f 2.30 per H.L. bij FRANS PERQUIN Cr. Houtstraat 162 - Telef. 10212 Roemeensche minister- president vermoord. van Warschau nog steeds Poolsche versterkingen weten de benarde stad te bereiken. Roosevelt bepleit wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet Prisma Kijkers KEIP, Gr. Houtstraat 137 BERICHT Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17258 Uitgave Lourene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, hijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drnkkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EIS ROBERI PEEREBOOM Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 22 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelahonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. De omstandigheden waarin de Roemeensche minister-president Calinescu gisterenmiddag in Boekarest vermoord is zijn typisch „bal- kaniek". Zoo'n schietpartij op klaarlichten dag, midden in de hoofdstad, waarbij een heele troep moordenaars optreedt en het slachtoffer met kogels doorzeefd wordt elf schoten hebben hem getroffen, gevolgd door een raid op een radiostation waarbij de daders hun prestatie nog aan den volke kunnen me- dedeelen ook, en besloten met een jacht over dakenzoo doen ze het alleen op den Bal kan. Ook de rechtspleging is merkwaardig. Een paar moordenaars hadden een einde aan hun eigen leven gemaakt; de overigen werden 's avonds op. de plaats van het misdrijf ge fusilleerd. Het is snel en bespaart de moeite van een langdurig proces maar schijnt voor Westersche begrippen niet geheel bevredigend. Er waren intusschen nog een paar men- schen vermoord, namelijk de rechercheur die den minister-president in zijn auto vergezel de en de portier van den radio-omroep, die beiden verzet beproefden. Tot hun onheil. Men kan zich als Westerling verbazen over het feit dat een minister-president die voort durend dreigbrieven ontvangt en zelf weet dat zijn leven steeds in gevaar verkeert, niet beter bewaakt wordt dan door één rechercheur. Vooral in zoo'n land met zoo'n oppositie als de IJzeren Garde, die sinds haar ontbinding en den dood van haar leider (Codreanu) niet temin voortdurend is blijven ageeren. Al bezat deze premier blijkbaar een buitengewoon grooten persoonlijken moed en vroeg hij zelf niet om meer bescherming, dan nog zou men verwachten dat de politiechefs wel bijzondere maatregelen namen omdat zij hun verant woordelijkheid anders niet gedekt achtten. Maar da.t zijn blijkbaar West-Europeesche op vattingen die in den Balkan geen weerklank vinden. Bij den moord op den Roemeenschen minister-president Duca, nu bijna zes jaar geleden, en bij zooveel andere Balkan-moor den kon men dezelfde vragen omtrent luchtige zorgeloosheid in de bewaking van bedreigde autoriteiten stellen. Zij blijven onbeantwoord. Wie koning of premier of ook maar leider van een politieke partij in den Balkan wordt, vooral in Roemenië en Joego-Slavië, moet zich blijkbaar meteen voorbereiden op de waar schijnlijkheid dat hij niet in zijn bed zal sterven. Misschien moet ik Westersche opvattingen niet zoo scherp tegenover die van den Balkan setten. Men voert immers daar geen oorlog en in West-Europa welMaar er zijn toch altijd nog verschillen in cultuur en laat ons in de neutrale landen, al zijn die dan kleiner dan de oorlogvoerende, aan onze opvattingen van recht en orde vasthouden. Zij zullen wellicht op den duur van beslissende beteekenis kun nen zijn als het ooit om de redding van Europa uit een totale verwildering mocht gaan. In de woestijn is de oase van groote be teekenis. En de werkelijke waarde van de dingen dezes levens wordt niet doox hun om vang en kracht bepaald, al zijn er helaas nnenschien die dat maar zoo domweg gaan denken. Het moet een akelige gedachte zijn... een troostelooze levensopvatting. Natuurlijk was minister-president Calinescu een man van bijzondere bekwaamheid. Moor denaars trekken nooit los op premiers van middelmatige beteekenis. Hij kwam de voor schriften van de Roemeensche neutraliteit nauwkeurig na bovendien. Parijs, Berlijn en Londen betreuren hem allemaal, maar Berlijn geeft den Engelschen geheimen dienst plus den Polen de schuld. Want de Polen werden geïnterneerd en de verhouding van Calinescu met de Duitsche regeering zou Londen daar bij niet hebben aangestaan. Niettemin is Cali nescu door mannen van de fascistische IJze ren Garde vermoord, zoodat de redeneering eenigszins moeilijk te volgen is. Dat medische studenten de moordenaars waren moge ons Westerlingen weer verbazen, want hun roeping schijnt het volstrekte te gendeel van moordennamelijk de be scherming van het menschelijk leven. Ook doet een medisch student ons als politicus nogal onwaarschijnlijk en vooral erg onrijp aan. Maar dat is weer een erg on-balkanieke gedachte. Er is nu weer een nieuwe premier in Roe menië. Een generaal. Hij zal allicht zelf be wapend zijn en maakt dus een iets betere kans dan zijn voorganger. Ik vind dien moord een laffe daad. R. P. De ontploffing nabij het Duitsclie ministerie van luchtvaart. Er zouden dertig arrestaties verricht zijn. KOPENHAGEN, 22 September (Reuter). Volgens uit Berlijn ontvangen berichten zijn eenige arrestaties verricht in verband met de ontploffing, welke Zaterdag schade heeft aangericht aan het Duitsche ministerie van luchtvaart. Thans wordt onthuld, dat ongeveer tezelf- der tijd nog twee ontploffingen zijn voorge komen en wel bij het hoofdbureau van po litie en een gasfabriek. Gemeld wordt, dat ongeveer dertig perso nen zijn gearresteerd Het verluidt, dat zij in betrekking hebben gestaan met volgelingen van Otto Strasser, den uitgeweken leider van het verboden „Zwarte Front". De zomer hoort tot het verleden, Hij is geruisehloos heengegleden, Het herfstgetij is ingetreden, Straks komt het groen weer naar beneden, En gaan wij ons wat dikker kleeden, De zon verzwakt, het regent heden; Wij richten minder onze schreden Naar buiten, vluchtend uit de steden En stellen ons wetr meer tevreden, En waarlijk ook niet zonder reden, Met eigen haard en huisgezin. Het herfstgetij is ingetreden, Het zwaard is weder uit de schede, Wij lezen, hoe er wordt gestreden, Gehaat en diepe nood geleden, De ramp is niet op tijd vermeden, Hoe velen er hun best voor deden, De wereld is in t ongereede. En ook al strijden wij niet mede, Wij richten onze stille beden, Op een herstel van rust en vrede En houden er den moed maar in. P. GASUS. Het woord is aan Alfred de Musset: Als men den vrede wil is ook dit een overwinning. Herder Trots elk gemis aan dade lijk resultaat is geen enkele gedachte vergeefsch, die de venvezenlijking van den vrede, ook slechts in de verte, voorbereidt. PARIJS 22 September (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 22sten September luidt: „In de gebieden ten zuiden van Saarbrücken en ten oosten van de Blies waren onze voorhoedeposten actief. De artillerie van beide partijen is over het geheele front in actie". £edea oom de „Ijiecen Qwtde" aleegdevi de misdaad. De Roemeensche minister-president, Calinescoe, is Donderdag middag te Boekarest door leden van de z.g. „IJzeren Garde" ver moord. Calinescoe werd door elf schoten getroffen. De leider van het complot en zes van zijn helpers konden worden gearresteerd. De leider is een advocaat, Dumitresco genaamd, de helpers zijn studenten in de medicijnen. Dumitresco is zes weken geleden uit de Sub-Karpathische Oekraïne teruggekeerd. De arrestanten verklaarden individueel te hebben gehandeld en een „gebaar te hebben willen maken". Naar hun zeggen behoorden zij tot de oude „brigade van de ridders van den dood" waarvan melding werd gemaakt bij de terechtstelling van Codreanoe, den leider van de „IJzeren Garde". (Adv ingez. Med.) veimoestUigen a ait gelicht WARSCHAU.. 22 September. (Reu ter). In een voor de radio voorge lezen communiqué wordt medegedeeld dat de Polen Duitsche aanvallen blij ven afslaan en dat zij een bijzonder hevigen aanval in den sector van Praga, ten oosten van Warschau over den Weichse] hebben afgeslagen. In het communiqué wordt beweerd, dat van het begin der vijandelijkhe den af tot Donderdag boven War schau 87 vliegtuigen zijn omlaag- geschoten De buitenlandsche diplomaten, die nog in de stad waren achtergebleven, zijn Donderdagmiddag uit Warschau vertrokken. Radio Warschau meldt, dat de verdedigers van de stad zijn versterkt door drie cavalerie brigades, die er in geslaagd waren, door de Duitsche omsingeling te breken. Door de bombardementen worden ver schrikkelijke verwoestingen aangericht. De zender maakt melding van de vernieling van talrijke schilderijen en andere kunstwerken. De Russische ambassade, de Roemeensche ambassade en deGodgeleerde hoogeschool zijn door granaten getroffen. De zender meldt verder, dat de Duitsche luchtmacht het Roode Kruis heeft gebombardeerd, hoewel KUIPERS en De Bilt. In weervoorspelling beide gewild W. KUIPERS ZN, Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 1272G Ziekenfondsleverancier. (Adv ingez. Med.) Dr. GOEBBELS: „Duitschland zal nimmer de neutraliteit van België en Nederland schenden" Het Rijnland niet ontruimd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Rijksminister dr. Goebbels heeft Donderdag voor de vertegenwoordigers der buitenlandsche bladen krachtig stelling genomen tegen de berichten in de buitenlandsche pers, dat de Duit sche weermacht het voornemen zou hebben de neutraliteit van België en Nederland te schenden. United Press had uit Parijs gemeld, dat de Britsch-Fransche generale staf besloten had een sterke verdedi gingslinie in te richten langs de Bel gische grens, ten einde mogelijke Duitsche invallen door België tegen te kunnen houden. Minister Goebbels antwoordde hier op: ,,Ik ben in staat deze berichten categorisch tegen te spreken. De Duitsche regeering heeft nooit het voornemen gehad, heeft ook thans niet dit voornemen en zal het ook in de toekomst nooit hebben, de neutra liteit van Nederland of België te schenden. Verder verklaarde dr. Goebbels zich be reid over dit punt, alsmede over andere vraag stukken opheldering te verstrekken, De ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers stelden hierna vragen, welke door den minister als volgt werden beantwoord: Ook Luxemburg kan natuurlijk in deze verklaring worden inbegrepen. De Britsche berichten, dat het Rijn land van Aken tot Saarbrücken zou zijn ontruimd, omdat men hier een Franschen aanval verwacht, zijn niet overeenkomstig de waarheid. Noch de stad Aken. noch andere steden aan den Neder-Rijn zijn ontruimd. De moord op Calinescoe is naar Havas meldt, gepleegd op de Dembrovitza- brug en was nauwkeurig voorbereid Drie auto's, een boerenkar en een groep stratenmakers, die den weg herstelden, deden er aan mede. Terwijl een auto den wagen van den minister-president aanreed, reed de boerenkar voor de auto van het slachtoffer, om den chauf feur te beletten door te rijden. De beide andere auto's reden links en rechts naast de auto van den minister-pre sident en een aantal jongelieden, die hier in zaten, begonnen onmiddellijk met revolvers te schieten. De agent van de Roemeensche politie, die den minister-president vergezelde, werd gedood en zijn chauffeur werd ernstig gewond. De mi nister-president zelf werd door elf kogels door boord, waarvan drie hem in het gelaat troffen. Toen men het portier van de auto van den minister-president, opende, gleed het lichaam van het slachtoffer op het trottoir. De omstanders vluchtten verschrikt weg. Toen de politie kwam, kon zij ter plaatse slechts een der moordenaars arresteeren. Moordenaars drongen radio-station binnen Eenige oogenblikken later kwamen de moordenaars per auto voor het radio station van Boekarest. Zij verwondden den portier en wisten door te dringen tot de studio. Zij riepen om, dat de mi- nister-president door een groep gardis- 'en was gedood. Men had tien minuen noodig om de nsdadigers te overweldigen, waarna le omroeper mededeelde, dat het pro gramma, dat „door een betreurens waardig incident" werd onderbroken, werd voortgezet. Het Consrres bijeen In de Vereenigde zitting van net Amerikaansche Congres heeft presi dent Roosevelt zijn ingediende voor stellen tot wijziging van de neutrali teitswet toegelicht. Roosevelt zeide dat opheffing van het in de wet vervatte wapenembargo noodzakerijk was vooi de handhaving van de Amerikaanschf neutraliteit en den Amerikaanschen vrede". (Men zie pag. 6) het duidelijk te onderkennen was. Ondanks dit alles vindt het gewone leven voortgang. Het verkeer wordt, bij gebrek aan trams, door bussen onderhouden. Roode Leger bezet Pinsk. MOSKOU. 22 September (D.N.B.). Het Sovjet-Russische legerbericht van 21 Septem ber luidt: „De troepen van het Roode Leger hebben in den loop van den 21sten September de li nies bevestigd, welke den vorigen dag werden bereikt. De bezette gebieden in het Westelijk deel van Wit-Rusland en van de Westelijke Oekraïne werden ten Zuiden van de linie Kobrin-Luninez van de resten van het Pnol- sche leger gezuiverd. Afdeelingen van het Roode Leger hebben om zeven uur des avonds de stad Pinsk bezet. Zij zuiveren de gebieden van Lemberg en Sarny van groepen Poolsche officieren" Straatgevechten in Wilna. Naar Havas uit Moskou meldt, zijn Russische tanks na gevechten van twee dagen aan de grens van de stad Wilna uit Noordoostelijke richting aangeland. Zij werden door het vuur der Poolsche achterhoeden, die den terugtocht der hoofdmacht bescher men, onder vuur genomen. Twee uur lang werden straatgevechten gele verd. Russische tanks hebben barrica den en andere voor de Russen opge richte versperringen omvergehaald. Bij den ingang van de stad werden roode vlaggen geheschen. De politieke commissaris vertelt, dat tanks bij het aanbreken van den dag Wilna waren binnengetrokken. De stad scheen leeg toen plotseling werd geschoten Na eenige uren werd een Poolsche school voor officieren In bezit genomen Er werden veel wapenen en een hoeveelheid munitie aangetroffen. Vier Russi sche tanks zouden bij do Litausche grens twee ascadrons Poolsche uhlanen, die den aftocht van de Wilna ontruimende troepen dekten, aangevallen hebben. Zeiss en andere merken (Adv Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Bovengrondsche sohuilloopgraven; zal Haar lem het Amsterdamsche voorbeeld volgen? 3 Tegen den trambestuurder die een botsing bad met een autobus op de Iloutbrug, is drie weken heehtenls geëischt. 4 BINNENLAND. Op de begrooting voor 1940 van het Ver- keersfonds, is een post voor een tunnel te Velsen uitgetrokken. 3 Op een overweg te Zwijndrecht is een ern stig ongeluk gebeurd. BUITENLAND Warschau's verzet is nog niet gebroken. 1 Van onzen Londcnschen correspondent: Mo gelijke gevolgen van de Russische hou ding. 2 In Duitschland zijn twee nieuwe lichtingen opgeroepen. 5 In zijn radiorede heeft Daladicr o.a. gezegd dat Frankrijk geen geloof meer hecht aan Hitler's beloften. 5 Roosevelt's rede voor opheffing van het wa penembargo 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Moord in den Balkan. 1 H. Ch. G. J. van der Mandere over Polen en zijn steden. 5 Voor de Jeugd. 9 K. de Jong: Feestconccrt. n J. B. Schuil: Bouwmeester'* Schouwspel. 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is onp-e- nomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1