Dansschool „Schroder" AANVANG DER DANSLESSEN: Ochtendbeurs Amsterdam Mogelijke gevolgen van de Russische houding. Moordenaars terstond terechtgesteld. Jlussische troepen Cassen de Duitschers af Sterke aardbeving geregistreerd. Matroos uit wraak doodgestoken Boomen opgehaald terwijl trein naderde. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Huurauto's. B. en W. bieden een verordening ter vaststelling aan. B. en. W. Schrijven aan den Raad: Ete °P 16 AuSustus 1939 in werking getreden Wet Autovervoer Personen, maakt, in tegen stelling met het R.A.P.. geen onderscheid tusschen huurauto's en taxi's. Beide soorten vallen thans onder het begrip ..huurauto". Volgens art. 49 dier wet is het alleen buiten de gemeente verboden met een huurauto andere personen op te nemen dan die zich doen afhalen na bestelling. Binnen de ge meente zou ieder houder van een huurauto dus mogen „snorren". Art. 51 der wet geeft echter aan den Gemeenteraad de bevoegdheid met betrekking tot het vervoer van personen met huurauto's regelen te stellen omtreut punten, waarin niet bij de wet of algemeenen maatregel van bestuur is voorzien. Daarbij kunnen bijzondere voorschriften worden ge geven omtrent het vervoer van andore perso nen, dan die zich aanmelden aan de stalling of het kantoor van het bedrijf, en kan worden bepaald, dat een afzonderlijke vergunning voor dat vervoer zal zijn vereischt. Om liet snorren tegen te gaan is het ge- wenscht van die bevoegdheid gebruik te ma ken en het op straat opnemen van personen alleen toe te staan voor z.g. taxi's. Daar de wet niet spreekt over het intrekken van een vergunning wegens het niet naleven der aan de vergunning verbonden voorwaar den, maar in art. 47 wel bepaalt, dat intrek king te allen tijde kan plaats hebben, o.a. op grond van door den Raad krachtens art. 51 vastgestelde bepalingen, komt het ons raad zaam voor, dat de voorwaarden, die zullen gelden voor houders van vergunningen voor vervoer van personen met huurauto's, even eens bij raadsverordening worden vastgesteld. In verband met het vorenstaande bieden wij u hierbij ter bekrachtiging aan een ont- werp-verordening als bedoeld In artikel 51 van genoemde wet. Ter verkrijging van een beter overzicht zijn in het ontwerp-besluit tevens opgenomen de voorwaarden, waaronder door ons vergunning zal kunnen worden ver leend voor het met huurauto's innemen van standplaatsen op den openbaren weg. Omtrent de keuring is niets bepaald, omdat de voorschriften omtrent de keuring zijn op genomen in het Uitvoeringsbesluit Autover voer Personen 1939. In dat besluit is tevens bepaald o.a.: •Ie. dat personen, die den leeftijd van 21 Jaren niet hebben bereikt of met de voor een goede uitoefening van hun werkzaamheden van belang zijnde voorschriften niet bekend zijn, geen huurauto mogen besturen: 2e. dat met het besturen van een huurauto slechts mogen worden belast zij. die in het bezit zijn van een niet ouder dan 5 jaren zijnde geneeskundige verklaring, dat de be trokkene geen lichamelijke of geestelijke af- wiikingen heeft, welke hem zouden kunnen be letten een huurauto naar behooren te be sturen. en dat hij in het bezit is van een vol doende gehoor- en gezichtsvermogen. (Wij zijn echter bevoegd ingeval het vermoeden bestaat, dat een bestuurder niet meer aan de gestelde eischen voldoet, een nieuw genees kundig onderzoek te vorderen.) 3e. dat de huurauto behoorlijk moet'zijn gereinigd en onderhouden; 4e. het aantal personen dat met een huur auto mag worden vervoerd; 5e. dat de bestuurder van een huurauto gedurende zijn diensttijd geen alcoholhou dende dranken mag gebruiken of bij zich hebben. Omtrent al deze punten behoeft dus in de voorwaarden niets meer te worden opgenomen. Alleen is, in verband met onze 2e genoemde bevoegdheid in art. 14 der Verordening opge nomen, dat wij bevoegd zijn den geneeskun dige aan te wijzen, die het geneeskundig on derzoek zal hebben te verrichten. Ter toelichting van de overige bepalingen, zij het volgende opgemerkt. Volgens art. 115 van het Uitvoeringsbesluit kan het Gemeentebe stuur do tarieven voor het vervoer van per sonen binnen de gemeente goedkeuren of vaststellen. In dat geval mag het vervoer, slechts tegen deze tarieven geschieden. Voor het vervoer van personen met huurauto's bui ten de gemeente Is de Minister bevoegd voor schriften betreffende de tarieven vast te stel len. Wat de regeling van het loon en van de arbeidsvoorwaarden van het personeel betreft, voorop is gesteld, dat zoo er een collectief ar beidscontract is, dit voor ieder bestuurder verbindend zal zijn. Van dit standount is ook In art. 61 der Wet Autovervoer Personen uitgegaan. Dit artikel zegt tevens, dat bij al gemeenen maatregel van bestuur kan wor den worden bepaald, dat de regeling van de rechten en verplichtingen van personen in dienst van de vergunninghouders, aan de goedkeuring van den minister is ond -worpen. Van deze bevoegdheid is nog geen gebruik ge maakt. In art. 12 der Verordening is in ver band hiermede opgenomen, dat, voor zoover geen collectief arbeidscontract geldt, de loon- en arbeidsvoorwaarden, voor zoover daarin nog niet is voorzien krachtens art. 61 der Wet, onze voorafgaande goedkeuring behoeven. VOORBEURSOVERZICHT. De vaste stemming voor het pond sterling O]) de New Yorksohe valutamarkt werd heden in Amsterdam volkomen overgenomen. Na gis teren een offioieele noteering van 7.35 >/2 werd het Britsche devies heden vernomen op 7.45 a 7.47, een niveau, dat thans weer overeenkomt met de notering van guldens in Londen, zoo dat de dispariteit hiertusschen verdwenen is. Het pond bleef rond den genoemden koers fluctueeren, na reeds terstond hierop geopend te zijn. Met het pondisterling was ook de Fransche franc hooger gedisponeerd. Tegen een offi- cieelen koers gisteren van 4.17werd het Fransche devies heden vernomen op 4.22 a 4.25. De dollar daarentegen lag gedrukt en be woog zich iets beneden den vorigen koers op 1.8714 a 1.87>1 Groote fluctuaties deden zich hedenmorgen in het geheel niet voor en de affaire hield een zeer rustig karakter. Belga's werden vernomen op 31.75 a 31.80 Zwitsersche francs op 42.50 a 42.60 en rijks marken op 75 a 75.50. Op de termijnmarkt waren geen wijzigingen te bespeuren. Scheine en zilvergeld werden hooger gewaardeerd op resp. 21>/2 en 22V2. De ochtendbeurs op de effectenmarkt had een zeer rustig verloop en de koersen waren prijshoudend tot vast gedisponeerd, vooral voor suiker- en rubberaandelen. Schepvaart- pa/pieren waren eveneens hooger. Amerikaan- sche Shares kwamen algemeen op hooger peil. SAAMSINGE' JL6 - TELEFOON 11045 ZONDAG 24 SEPTEMBER, 5—7 uur Cursusprijs 12.50 Op deze les kunnen nog enkele Dames worden ingeschreven DINSDAG 3 OCTOBER, 9—11 uur ƒ15.— WOENSDAG 4 OCT., 8.30—10.30 uur 12.50 Q INSCHRIJVEN VAN NIEUWE LEERLINGEN dagelijks. PROSPECTUS wordt op aanvraag gratis toegezonden. (Adv Ingez* Medj Lotlewijk van Deyssel 75 jaar. Vele blijken van belangstelling. Heden wordt de vermaarde letterkundige dr. K. L. J. Alberdingk Thym beter bekend onder zijn pseudoniem Lodewijk van Deyssel, 75 jaar Natuurlijk heeft het den jarigen schrijver, die aan de Dreef te Haarlem woont, aan blijken van belangstelling niet ontbroken. Zoo bracht de post hedenmorgen reeds stapels brieven en telegrammen uit alle deelen van ons land en ook uit het buitenland. Tal van fraaie bloem stukken o.m. van 'het huldigingscomité, dat den schrijver indertijd zijn portretbuste aanbood en dat bestond uit den kunstschilder Heyme Vis, H. F. Boot, voorzitter van K. Z. O. D., Jac. P. van de Bosch, dr. P. H. Schroder, mevr. H. DingemansNuman en J. D. Voskuil en Herman Moerkerk, werden ontvangen. Schriftelijke en telegrafische gelukwenschen waren o.m. binnengekomen van de P. E. N. club, „De Nieuwe Gids" en van talrijke litteratoren o.a. van Jeanne KloosReyneke van Stuwe en Dr. P. H. Ritter Jr. In de morgenuren ontving de schrijver reeds veel bezoek. Onder de bezoekers waren o.m. de heeren J. H. Sauveur, consulair agent van Frank rijk en G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum. Treinverbinding Amsterdam- Parijs hersteld. Naar de directie der Ned. Sporewegen meldt, zal Zondag 24 September a.s. in de dienstre geling worden ingelegd trein d, 22, le, 2e en 3e klasse, Parijs-NoordAmsterdam C.S. Ingaande Maandag 25 September 1939 wordt ingelegd trein d 5, le, 2e en 3e kl. Amsterdam C.S.Parijs-Noord.. De dienstregeling zal zijn van 25 September ton. 1 October 1939: Amsterdam C.S. v. 12.01 en van 2 October 1939 af: Amsterdam C.S. v. 13.38. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 307—312 H. V. A. 403 Vergde Vorstenl. 9899Va Amst. Rubber 209213 Philips 134—135J4 AKU 30—30'/: Unilever 101 Java-China-Japan lijn 120124 Ned.-Scheepvaart Unie 1231/':130 Koninkl. Ned. Stoomboot Mij. 126129 Holland-Amerika Lijn 122}4124 Beth. Steel 72 1 4—73 U. S. Steel 81</*-~62*£ Republic Steel 23 1/4—23 9/16 Anaconda 28 3/828 3,4 Shell 12 3 4—13'/: Tidewater Ass. Oil 11 1/4—11 3 8 North Am. Aviation 161416V: Kennecot Copper 34 5/8—35 GASTVRIJHEID VOOR MILITAIREN. Een militair schrijft ons, dat hij het zoo waardeert, dat er burgers zijn die af en toe soldaten een uurtje in den huiselijken kring noodigen. In het algemeen komen de mili tairen die thans te Haarlem vertoeven van ver gelegen streken, zoodat zij hier geen vrienden of bekenden hebben. De militaire tehuizen zijn op zoo'n groot bezoek niet berekend en kun nen dus allen geen plaats bieden. De vaders onder de militairen missen in het bijzonder de gezelligheid van den huiselijken kring, daarom dat zij het zoo op prijs stellen als in gezetenen een oranjelint aan de bel hangen als teeken, dat militairen daar welkom zijn. Veel eischend zijn zij niet: een kopje thee of koffie en wat gezellige conversatie is alles wat verwacht wordt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen 7.46 Berlijn 75.25 Parijs 4.23' Brussel 31.77'/S Zwitserland 42.55 Kopenhagen 36.25 Stockholm 44.70 Oslo 42.65 New-York 1.87 5/16 Beschermingsmaatregelen te Bloemendaal. Schuilgelegenheid bij Stoop's Bad. B. en W. van Bloemendaal hebben in de ge meenteraadszitting van Donderdagmiddag hun aanvrage om een crediet voor het maken van een schuilkelder bij Stoop's Bad ingetrokken, omdat de schuilkelder bij Stoop's Bad door particulieren zal worden gemaakt. Bij informatie vernamen wij aan Stoop's Bad dat. als de gemeente geen crediet geeft, er een lijst zal rondgaan bij de bewoners in den naasten omtrek, om zelf bij Stoop's Bad een schuilgelegenheid te maken Wordt op deze lijst voldoende geteekend, dan zal gebruik worder gemaakt van de gelegenheid die Stoop's Bad biedt. Deze inrichting heeft n.L groote perrons voor zonnebaden van 30 a 40 c.M. dik gewapend beton. Daaronder is een groote ruimte, van pl.m 500 M2. oppervlakte, die minstens 500 personen kan bevatten. Aan de achterzijde is een groot bassin, dat al beveiliging geeft. Aan de voorzijde moet die ruimte echter worden afgesloten door een dubbele rij zandzakken. Voorts zijn nog eenige werkzaamheden noodig zooals b.v. het aanbrengen van een noodverlichting enz. De gezamenlijke kosten worden geschat op ongeveer 1000, die dan door de naaste omwonenden zouden gedragen worden. Voorts bestaan er plannen voor het aanleggen van schuilloopgraven bij de scholen door mili tairen, onder militair toezicht. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwaar tot half bewolkt. Enkele plaat selijke regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 62 F. 55 F. 60 F. Het gebied van hoogen luchtdruk ten Zui den van IJsland blijft zich nog steeds met luchtdrukwaarden boven 1030 mbar. handha ven. Over Oost-Groenland nam de hooge luchtdruk nog aanzienlijk toe. Daar ten Oos ten van Spitsbergen een depressie ligt is het luchtdrukverval over de Poolzee vrij groot en stroomen koude luchtmassa's Scandinavië binnen. Op sommige plaatsen was in het Noorden de temperatuur tot beneden het vriespunt gedaald en vielen er natte sneeuw buien. Over Finland en de Baltische Staten is de luchtdruk afgenomen. De depressie, welke gisteren ten Westen van Portugal lag trekt langzaam over Spanje en brengt daar veel regen. Hoogste barometerstand 1034.3 mbar. te Myggbukta (Groenland). Laagste stand 998.1 mbar. op Beren eiland. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 rn.M. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT Voor fietsers en ivandelaars. Zaterdag v.m. uur; n.m. 12.16 uur. Strand berijdbaar van 5.00—10.00 uur. Onze Londensche correspondent schrijft: De mogelijkheden die uit het samengaan van Rusland en Duitschland kunnen voortvloeien zijn feitelijk onbegrensd. Zij kunnen in een be paalde richting gaan, maar de richting kan niet worden geschat. Men denkt hier op het oogen- blik aan de uitwerking van de nieuwe broeder schap op de twee volken, die haar moeten be klinken. Het is een arrangement van twee partijbesturen of eigenlijk slechts van de bazen er van en hun naasten, beperkten aanhang. Men is nog was beduusd van hetgeen misschien de meest drieste internationaal-politieke manoeu vre is, die de geschiedenis kent. Maar, misschien met den wensch die de vader is van de gedachte, vraagt men zich af of Stalin en Hitier werkelijk in staat zullen zijn hun volken dit nieuwste wonderlijke fait accompli, zoo schielijk en zoo onverwacht tot stand gebracht, te doen slikken. Men acht het mogelijk dat geen geestesgesteld heid en geen wereldbeschouwing heel kunnen blijven onder de werking van zulk een psycho- logischen schok, als deze entente moet hebben toegebracht aan het Duitsche en Russische volk. Politiek bezien is men hier over den eersten schok heen. Voor zoover men het kan beoor- deelen is Turkije er niet mee gemoeid. En zelfs als er een volledige Duitsch-Russische Entente was zou Rusland Duitschland toch maar matig in den oorlog kunnen helpen, meent men, daar Rusland niet veel weg te geven of te verkoopen heeft. Daarom gelooft men hier dat de eigen aardige kameraadschap tusschen Hitler en Stalin niet zooveel materieelen invloed zal hebben op den loop van den oorlog. Wij geven slechts weer wat hier de gevoelens schijnen te zijnof als het de gevoelens niet zijn als zoodanig wordt beleden De ge volgen schijnen alsnog onafzienbaar. En het oogenblikkelijk voordeel voor Duitschland is dat het, sneller dan waarschijnlijk kan zijn be raamd, land- en luchttroepen naar het Westen kan sturen. Men leeft en werkt hier nu in het volle besef, dat de oorlogsfortuin tot heden de tegenstanders opvallend gediend heeft. Maar men is er erg bedaard onder. De Britten wurmen door. Zij beginnen pas en hebben niets van hun geloof aan hun onoverwinnelijkheid verloren. Geen tegen slagen, hoe hard ook, kunnen dat geloof onder mijnen. Het behoeft wel niet te worden gezegd dat dit een psychologische factor is, van on schatbare waarde in een oorlog. Schipbreukelingen door vlieg- booten gered. 34 man in veiligheid gebracht. Het Britsche ministerie voor de voorlich ting deelt mede. dat Donderdag voor de eerste maal schipbreukelingen per vliegtuig in vei ligheid zijn gebracht. Twee vliegbooten redden n.l. de bemanning van het Britsche vracht schip „Kensington Court". De toestellen waren op patrouille, boven den Atlantischen Oceaan, toen zij S.O.S.-signalen opvingen van het zin kende stoomschip. Tien minuten nadat het schip gezonken was. kwamen zij ter plaatse aan. Zij vonden een kleine, overvolle boot, terwijl nog schip breukelingen in het water lagen, die zich aan de boot vastklemden. Terwijl de eene vlieg- boot de wacht, hield in de lucht, streek de andere neer en nam veertien man aan boord, van wie eenlgen ln wanhoplgen toestand ver keerden. Daarna daalde de tweede vliegboot èn redde de overige twintig man. van Calinescoe Onmiddellijk werden na den moord op Cali nescoe, (men zie pag. 1) in het geheele land strenge maatregelen genomen, de telefoon te Boekarest werd gedurende twintig minuten ge blokkeerd en iedere verbinding met het buiten land verbroken. De politie en het leger namen alle noodige maatregelen om de veiligheid te handhaven, de verzamelplaatsen van de Gar disten te bewaken en de rumoerige minderhe den in bedwang te houden. De ministerraad hield onmiddellijk in het ko ninklijk paleis onder voorzitterschap van den koning een vergadering, welke tot zes uur duur de. Ondertusschen hadden verscheidene voor aanstaande personen, waaronder de Fransche ambassadeur, eer bewezen aan het stoffelijk overschot van Calinescoe. 4 Op het oogenblik, dat de moord werd ge pleegd, ontploften op twee plaatsen in de stad bommen, doch deze veroorzaakten niet de alge- meene paniek, waarop blijkbaar was gerekend. In Boekarest is alles kalm. Twee der moordenaars pleegden in een huis, waarheen zij voor de politie waren gevlucht, zelfmoord. Zooals boven reeds gemeld konden de leider en zes van zijn helpers worden gearresteerd. In bevoegde kringen te Boekarest verklaart men, dat uit het onderzoek is gebleken, dat de moord op de Calinescoe het werk van de laatste overblijfselen der IJzeren Garde is en dat er geenszins sprake is geweest van een samenzwe ring. die internationale beteekenis zou kunnen hebben. Volgens bekentenissen van de daders is het motièf van den moord een persoonlijke wraakneming van aanhangers van Codreanoe. In Roemeensche politieke kringen wijst men iedere andere politieke verklaring van de hand, vooral daar Calinescoe op internationaal gebied een strikt neutrale politiek volgde. Havas schrijft ten aanzien van den moord op Calinescoe, dat deze een energiek man was, die met gevaar voor eigen leven de IJzeren Garde in Roemenië heeft vernietigd en de pogingen van Duitschland om de hand te leggen op Roe menië heeft verijdeld. Hij sterft op een oogen blik, waarop de herhaalde intriges van zijn tegenstanders in den laatsten Kroonraad zijn ge ëindigd met de nederlaag. Reeds had de Duitsch land welgezinde groep, aldus Havas, een minis- terlijst-opgesteld, doch de koning weigerde. Het Duitsche nieuwsbureau zegt ten aanzien van den moord op Calinescoe: De IJzeren Garde heeft verklaard in verband met de huidige moeilijke omstandigheden in de buitenlandscht politiek de neutraliteit van het land niet in ge vaar te brengen door daden van terreur. In Poolsche en Fransch-Britsche kringen was men de laatste dagen aldus het D. N. B. ont stemd aver de strikte neutraliteit van Roemenië, dat de leden der Poolsche regeering interneerde en de naar Roemenië gevluchte Poolsche troe pen ontwapende en de tweede helft van het Poolsche goud in beslag nam. Het D. N. B. verklaart tenslotte, dat men den moord toeschrijft aan Pool sche kringen en den Britschen geheimen dienst, die een samenwerken tusschen Duitschland en Roemenië wilden hin deren. Donderdagavond laat heeft de Roemeensche regeering onder voorzitterschap van den nieu- weh premier, generaal Argeseanoe, een minister raad gehouden, waarna een oproeping tot het land gericht werd. In deze oproeping wordt hul de gebracht aan den vermoorden minister-presi dent, die, aldus gezegd, is gevallen in uitvoering van zijn plicht voor vaderland en vorst. Dc oproeping zegt verder, dat de regeering de strik te neutraliteitspolitiek ongewijzigd zal voort zetten. De nieuwe minister-president en de nieuwe ministers hebben in handen van den koning der. eed afgelegd om daarna hun eerste bijeenkoms' te houden. Nog Donderdagavond is het op 25 Juli 193h gedateerde testament van Calinescoe gepubb ceerd. De omgekomen premier spoort zijn zoon aan, evenals hij het vaderland te dienen. Cali nescoe wenschte te Curtea de Arges naast zij» ouders begraven te worden. Het testament beva; geen politieke punten. Moordenaars op de plaats van het misdrijf terechtgesteld. De moordenaars van Calinescoe zijn Donder dagavond op de plaats van hun misdaad terecht gesteld. Zij werden door een peloton gendarmes naar deze plaats geleid en moesten het vonnis geveld door den nieuwen premier aanhooren Vervolgens werden zij voor het oog der menigte geëxecuteerd. Men zal hun lijken 24 uur later, liggen. Duitsch legerbericht: BERLIJN, 22 September. (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht maakt be kend: De bewegingen der Duitsche en Russische troepen aan de overeengekomen demarcatielijn voltrekken zich stelselmatig en m de beste over eenstemming. Bij Lenjberg werden de daar vechtende Duitsche troepen afgelost door Russi sche eenheden De als resultaat van den slag bij Tomaszow gegeven cijfers over gevangenen en buit nemen nog voortdurend toe. Verscheidene pogingen der Polen uit Praga uit te breken, wer den verijdeld. Bij Kaluszyn, op het traject Warschau-Siedlce, werd na een kort gevecht een vijandelijke pant- sertrein buit gemaakt. Gisteren konden 178 le den van het diplomatieke corps en 1200 andere buitenlanders Warschau verlaten langs den door de Duitsche legerautoriteiten aangegeven weg. Zij werden door Duitsche officieren ontvangen en nog des nachts in gereed gemaakte treinen naar Koningsbergen overgebracht. Alle buiten landers zijn wel en ongedeerd. Aan het Westeiyk front. In het Westen traden slechts hier en daar stoottroepen op. In een luchtgevecht werd een Fransch jachtvliegtuig omlaag geschoten. GR.HOUTSTR.hoekGR.MARKT-HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) Oorsprong in Klein-Azië. Het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut deelt mede: Hedenmorgen om 0 uur 41 min. en 9 sec., Greenwichtijd, werd aan het Meteorologisch Instituut te de Bilt een zeer sterke aardbeving geregistreerd. Afstand 2300 K.M. Oorsprong Klem Azië. De dader, een Philippijn, gearresteerd Vannacht omstreeks half een heeft een Phillip- pijnsch zeeman in een café aan het Marconï- plein te Rotterdam een Amerikaansch matroos, evenals hij opvarende van het Amerikaansche stoomschip „Winston Salem", met een koksmes doodgestoken. Vermoedelijk heeft de Phillippijn uit wraak gehandeld. Hij vertoefde met eenige Amerikaan sche matrozen in het café, toen dit gezelschap in gesprek kwam met een Hollandsch gezelschap, waarin ook zeelieden zaten. De Phillippijn be moeide zich bij die gelegenheid met de vrouw van een Hollandschen zeeman. De Amerikanen keurden dit niet goed en toen de Phillippijn zijn houding niet wijzigde, hebben ze hem uitgenoo- digd buiten in een vuistgevecht de kwestie uit te maken. Den Phillippijn is in dat gevecht een tand uit den mond geslagen. Hij is daarop naar zijn schip gegaan, waar hij tweede kok is, heeft een koksmes gepakt en is vervolgens weer naar het café aan het Marconiplein geloopen. Direct na zijn binnenkomst heeft hij den ma troos,, dien hij het verlies van zijn tand aan rekende, met het mes in de borst gestoken De matroos overleed na eenige oogenblikken. De dader vluchtte, doch werd spoedig gegre pen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Ernstig ongeluk op spoor we go verga ng Een doode en een ernstig gewonde. ZWIJNDRECHT, 22 September. Op den bewaakten spoorwegovergang aan de Bootjessteeg alhier is van ochtend omstreeks zeven uur een on geluk gebeurd, waarbij éen persoon het leven verloor en een ander ern stig werd gewond. Aan weerszijden van den overweg stond een met paard bespannen melkwagen te wachten tot een lange goederentrein uit de richting Rotterdam gepasseerd was. Nadat deze trein voorbij was, haalde de overweg wachter de boomen op, in de veronderstelling dat de electrische trein, die om 6.42 uur uit Dordrecht naar Amsterdam vertrekt, nog niet in aantocht was. De trein was evenwel den overweg reeds genaderd. De beide melkwa gens, die zich toen midden op de rails bevon den, werden gegrepen en omver geworpen. De 15-jarige Van Herwijnen uit Zwijndrecht die op den eenen wagen zat, was vrijwel op slag dood. Op den anderen wagen zaten drie per sonen, van wie de 23-jarige mejuffrouw Vis ser. eveneens uit Zwijndrecht, ernstig werd gewond. In zorgwekkenden toestand moest zij naar het Diaconessenhuis te Dordrecht worden overgebracht. De beide andere zich op dezen wagen bevindende personen, o.w. een achtjarig jongetje, bleven ongedeerd. Het stoffelijk overschot van den jeugdigen van Hei-wijnen werd door de politie van Zwijndrecht in beslag genomen. De beide paarden waren op slag dood. Twee wagens van den trein werden geheel met melk overdekt. Het treinverkeer ondervond ongeveer ander half uur vertraging. STERKE BEPERKING VAN SUIKER ZENDINGEN. Men deelt ons mede dat de Kruideniersver- eeniging ..Ons Belang" alhier bij den laatsten aanvoer van suiker van de Centrale Suiker Mij te Amsterdam niet 75 pCt. maar slechts olm. 30 pCt. heeft ontvangen van de hoeveel heid -die zij in September 1938 ontving. Geen wonder, zoo zeide ons de voorzitter van genoemde vereeniging, met de distributie van de suiker belast, dat het publiek in de winkels teleurgesteld moet worden l

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2