/Stf het Oeuwfkest AKKERTJES Bodemproductie moet opgevoerd worden. De Mobilisatie en het Dilettanten Tooneel. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD der Nederlandsche Spoorwegen Flitsen uit een imposant bedrijf De eerste locomotief der H. IJ. S. M., de „Snelheid". Deze machine was reeds 2 jaar tevoren gereed en werd in Engeland gebouwd. Het „apparaat" heeft in Augustus 1839 proefritten gereden op de eerste Nederlandsche spoorlijn. DAAR viert in Nederland een Staatsbedrijf zijn eeuwfeest, dat jaren lang door de belangstelling van het Nederlandsche publiek verwaarloosd werd, terwijl toch zoo goed als iedereen direct met dit bedrijf in aanraking komt. Honderd jaar Nederlandsche Spooi-wegen. Tusschen het Laantje van Van der Graag, waar de eerste locomotief, (die „Snelheid" heette) voorbij zuchtte en het geëlectriceerde middennet, waar thans ieder half uur de snelle electrische stroomlijnwagens voorbij flitsen, ligt een ontwikkeling, die wij thans met oprechte bewondering waardeeren, maar die wij vele jaren lang zonder veel belang stelling hebben laten groeien. Wij lieten het over ons komen, wij profiteerden van iedere verbe tering, maar wij hadden altijd meer critielc dan hulde. De klachtenbus bij de Ned. Spoorwegen was altijd voller, dan dat kleine dossier, waar de ge tuigenissen van waardeering en erkentelijkheid werden opgeborgen. En een enkelen keer, als wij, in het buitenland reizende, eens andere er varingen opdeden, wisten we, nog al nadrukke lijk soms, dat het achter onze eigen grenzen toch nog zoo slecht niet was. Maar zelden cultiveerden wij deze nieuwe wetenschap echter zóódanig, dat er daadwerke lijke waardeering uit ging groeien. Thuis hadden we weer critiek op „de spoor", zooals we zoo langen tijd wat smalend over de posterijen spraken als „Tante Pos". De leiding der Spoorwegen heeft zich daar door echter allerminst laten ontmoedigen. Er mogen dan al jaren geweest zijn, dat de ontwik keling wel eens vertraagde, de laatste tien jaren is dit bedrijf in een stormachtig tempo uitge breid en verjongd en telkens opnieuw weer aan gepast aan de eischen van den tijd. Kan men het wel „aanpassen" noemen, die ontwikkeling van den laatsten tijd? Veeleer was het een aangeven van het tempo, de Spoorwe gen zijn den tijd een slag vóór geraakt. Zij bouwden de snelle Diesels in een tijd, dat wij dachten, aan de stoomtreinen al voldoende snelheid te hebben. Zij voerden een uurdienst in op de groote lijnen, met een geraffineerd stelsel van aansluitingen. Zij electrificeerden het middennet en bouw den nóg sneller electrische treinen. Zij ontwierpen een huis-tot-huis dienst voor vrachtgoederen door middel van de moderne laadkisten; zij maakten tenslotte het spoorboek je bijna overbodig door het invoeren van den half-uur dienst op het middennet, waardoor het missen van een trein geen ramp meer beteekent voor den reiziger. „Service" werd het slagwoord op iedere afdee- ling van dit groote Staatsbedrijf. „Service" zegt men op „tractie" en dan stroomlijnt men de groote locomotieven of ontwerpt groote Diesel- vijfwagentreinen. „Service", heet het op „Handelszaken" en er wordt een vrachtgoederendienst in het leven geroepen, waarvan men op de affiches kan le zen: „Vandaag ter verzending aangeboden, mor gen op de plaats van bestemming afgeleverd". „Service" zegt de chef-dienstregeling en hij creëert een half-uur-dienst, zóó regelmatig, dat men er de klok op gelijk kan zetten. „Service"er komen informatiebureaux, er komt uniformiteit in de stationsrestauraties, er rijden kampeertreinen voor de trekkende jeugd, er komen goedkoope avond- en vacantie- retours en het groote gezin gaat van de spe ciale zorgen der Nederlandsche Spoorwegen profiteeren. Een bedrijf dat zóó leeft bij den uitgang van zijn eerste honderd jaren, kan triomfantelijk de seinen veilig zetten voor den tocht naar de tweede eeuw. Bij zóóveel gevoeligheid voor het rhythme van den tijd. kan Prof. Goudriaan rustig het ver treksein geven voor een snellen tocht naar een nieuwe aera, want het is „achter klaarl" Inmiddels is de oorlog over Europa gekomen en de weerslag daarvan op het Spoorwegbedrijf bleef niet uit. Het geheele bedrijf werd „op hoog bevel" gevorderd en de moeilijkheden om het* noodzakelijk vervoer van troepen en militaire materialen stapelden zich op. „Hoofden koel", was het parool, een paar da gen was de burgerij zonder treinen, maar als er kort daarop weer een dienstregeling kon ver schijnen, die den ouden, gunstigen toestand zéér dicht benaderde, dankt het reizend publiek dit aan het zéér groote aanpassingsvermogen van dit vervoersbedrijf. Zeker is, dat Nederland, ook in de donkere tijden, die het land wellicht wachten, kan rekenen op zijn Spoorwegen. Toen het eeuwfeest der Nederlandsche Spoor wegen naderde, hebben wij, door voortreffelijke gidsen geleid, gelegenheid gehad, het groote spoorwegbedrijf gade te slaan op de groote knooppunten, waar het machtig raderwerk in elkaar grijpt, met hooge toerentallen, maar des ondanks feilloos en rustig. We waren op belangrijke lijnen in de groote centrales, maar ook op stille, verlaten posten, waar het werk wel eenvoudiger, maar altijd zeer verantwoordelijk is. Iets van de indrukken, daar opgedaan, hopen wij neer te leggen in een reeks korte publica ties, die flitsen zullen geven uit dit imposante bedrijf. Het zullen artikeltjes zijn, die geen an dere pretentie mogen hebben, dan den leek een beeld te geven van wat er leeft onder de sein palen. Tenslotte zijn wij zelf als leek in dit be drijf binnengeleid. Het heeft ons geboeid, het toonde veel nuchtere, zakelijke zijden, maar 't heeft ook zijn poëzie, zijn romantiek. Die leeft vooral op de stille posten, cp een verlaten sein huis nabij een belangrijk knooppunt, of in een rustig gesprek met een oud-gediende, die je verhalen doet uit zijn spoorweg-jaren. Eén ding heeft ons telkens opnieuw geboeid: of men nu spreekt met den seinwezen-ingenieur van een belangrijk gebied, dien men kortaf .swigger" noemt in de eigen spoorwegtaai met den wagenvoerder van een electrischen trein, den seinhuiswachter op een belangrijken post of een eenvoudige baanwachteres, het was altijd weer één groote toewijding voor het werk en het besef van groote verantwoordelijkheid, dat indruk op ons heeft gemaakt, een plichts besef, dat je een oogenblik stil van aandacht maakte. De waardeering, die wij hebben opgedaan in onze omzwervingen door het spoorwegbedrijf, aan een ruimeren kring doorgeven, is de be doeling van deze korte reeks spoorwegschetsen bij dit eeuwfeest. CONCERT OP DE GROOTE MARKT AFGELAST. Het concert, dat de stafmuziek van het 1ste regiment infanterie hedenavond op de Groote Markt zou geven, gaat wegens onvoorziene omstandigheden niet door. Verbouw van tarwe, rogge en aardappelen aanbevolen. Scheuring van grasland. De minister van Economische Zaken vestigt de algemeene aandacht op het feit, dat de bodemproductie onder de tegenwoordige omstandigheden van vitaal belang ls voor de gemeenschap. Hij doet daarom een dringend beroep op den landbouwenden stand en de eigenaars, die hun grond verpachten of op andere wijze in gebruik geven, om al hun krachten in te spannen en hun volle medewerking ertoe verlee- nen, dat de Nederlandsche bodem een zoo ruim mogelijke opbrengst geeft van voedsel voor mensch en dier in een zoo goed mogelijke verhouding. Dit resultaat zal kunnen worden bereikt, indien men zich houdt aan de volgende richt lijnen. Gescheurd dienen te worden de graslanden, welke door hun ligging, grasbestand en andere omstandigheden een redelijke zekerheid geven, dat zij als bouwland een aanmerkelijk grootere hoeveelheid voedsel zullen geven. Aan hen, die grasland scheuren, zal bij de wijziging van krachtvoer een grootere hoeveel heid worden toegekend, indien zij op deze ge scheurde gronden granen verbouwen. Wat zij daarop voor eigen gebruik aan aardappelen en andere hakvruchten winnen, zullen zij mogen behouden. Wordt niet voldoende grasland ge scheurd, dan zal scheurplicht kunnen worden opgelegd. In dat geval zal bij de aanwijzing van de scheurplichtige perceelen rekening worden gehouden met de perceelen, die thans vrijwillig gescheurd worden. Ten sterkste wordt'aangeraden, de bestaan de weilanden tot de hoogste productiviteit op te voeren, waartoe een intensieve voorlichting op dit terrein wordt georganiseerd. Aanleg van blijvend grasland en kunstwei den zal niet geoorloofd zijn, wanneer niet een gelijke oppervlakte blijvend grasland of kunst- weide wordt gescheurd. Wat verbouwd mag worden. Alleen de teelt van die gewassen zal worden toegelaten, welke voor de voeding van mensch en dier onder de gegeven omstandigheden het meest gewenscht zijn (tarwe, rogge, haver, gerst, aardappelen, suikerbieten, boonen, erw ten, vlas, koolzaad en voedergewassen). Alle andere gewassen mogen slechts na verleende vergunning geteeld worden. Voor 1940 wordt de thans te velde staande karwij toegestaan. Het ligt in de bedoeling, de haverbouw op de landbouwbedrijven te beperken tot 1/5 der oppervlakte bouwland. Deze maatregel beoogt meer gronden in bepaalde gebieden beschik baar te krijgen voor den verbouw van gewas sen, welke meer voordeel geven. Hij zal weinig of geen Invloed hebben op de hoeveelheid in den handel, omdat deze hoofdzakelijk afkom stig is van de bedrijven in streken, waar de haverbouw reeds thans minder dan 1/5 van het bouwland bedraagt. Men brenge het zaaiplan 1940, wat de ver houding der verschillende gewassen onderling betreft, zooveel mogelijk in overeenstemming met de in 1937—1938 uitgevoerde zaaiplannen, behalve ten aanzien van tarwe, rogge en aard appelen, waarvan de verbouw behoort te wor den uitgebreid. Men bestemme daartoe bij voorkeur de vrijkomende oppervlakte. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Maandagmorgen ongeveer negen uur had op den hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Frederik Hendriklaan een botsing plaats tusschen een personen- en een vracht auto. Eerstgenoemde wagen werd ernstig be schadigd en de vrachtauto kantelde. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. De politie stelt naar de oorzaak een onderzoek in. De robuste kracht van een zwaren Jumbo tusschen het lijnen-rhythme van een groot emplacement. Luchtbeschermingsdienst Haarlem Proef-alarmeering met alle sirenes. Het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst te Haarlem verzoekt ons mede te dee- len, dat op Woensdag 27 September, des morgens half elf. de te dezer stede ge plaatste sirenes voor een proefalarmeering tegelijk in werking zullen worden gesteld. De bedoeling hiervan is na te gaan of de si renes overal in de stad zullen worden ge hoord. In verband hiermede zal het hoofd van genoemden dienst, op grond van het al gemeen belang, gaarne berichten ontvan gen van hen. die de sirenes op genoemd tijd- stap niet of zeer onduidelijk hebben ge hoord. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 7.52—7.52V2 Berlijn 75.2575.75. Parijs 4.264.27 Parijs 4.264.27 Brussel 31.81—31.83 Zwitserland 42.4842.52 New York 1.88Vk 12.uur. Londen 7.51 3/4 Berlijn 74.75. Parijs 4.26. Brussel 31.80 Zwitserland 42.51 Kopenhagen 36.46 Stockholm 44.95. Oslo 42.75. New York 1.88 1/8 Italië: Gew. lire 10. Reislire 8.85 Bankpapier 8.25 Voelt U zich zenuwachtia en gejaagd, overspannen, Uzelf tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n"AKKERTJE"en ge voelt een weldadige rust over U komenl AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere samenstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voeft U als na'nverkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: 13 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez, Med.J BEVESTIGING EN INTREDE DS. G. J. DUYVENDAK, Zondag had in de Ev. Luth. Kerk te Utrecht de bevestiging en intrede plaats van ds. G. J. Duyvendak, tot voor kort predikant bij de Ev. Luth. Gemeente alhier. De bevestiging geschiedde des morgens door ds. Stellwag, die als tekst voor zijn predikatie had gekozen: Hand. 23:11 „En den volgenden nacht stond de Heere bij hem en zeide: „Heb goeden moed. Paulus, want gelijk gij te Jeru zalem van Mij getuigd hebt, alzoo moet gij ook te Rome getuigen". Des avonds deed ds. Duyvendak zijn in trede in een stampvol kerkgebouw. .Onder de aanwezigen was de Commissaris er Koningin jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Rid der van Rosenthal, de gemeentesecretaris van Utrecht dr. J. de Lange, vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen en vele leden van de Ev. Luthersche Gemeente te Haarlem. Ds. Duyvendak sprak naar aanleiding van Matth. 11:28 en 30 „Komt herwaarts tot Mij allen, die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven. „Neemt Mijn juk op u en leert van Mij, dat ik zachtmoedig ben en nederig van hart en gij zult rust vinden voor uwe zielen. Want mijn juk is zacht en Mijn last is licht". Na afloop van de predikatie volgden de gebruikelijke toespraken. Tot slot zong de gemeente den nieuwen pre dikant toe de zegenbede uit Gezang 163: „Dat 's Heeren zegen op u daal". In de consistoriekamer maakten daarna velen met ds. Duyvendak kennis. „TEEKENEN DER TIJDEN". Over bovengenoemd onderwerp zal Ds. C. J. Hoekendijk. Vrij Evangelisch predikant te Bussum, op Donderdag 28 September spreken in de Begijnhofkapel aan het Be gijnehof No. 6, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten. Ds. Hoekendijk, een der vaste medewerkers aan de jaarlijksche Maranatha-Conferenties te Utrecht, zal het huidige wereldgebeuren be spreken in het licht der Bijbelsche profe- tiën DIENSTPLICHT. De burgemeester brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: De overgang naar de aanvullingsreserve van de gewone dienstplichtigen van de land macht, die daarvoor dit jaar aan de beurt zijn en hetzij behooren tot de lichting 1924, hetzij de eerste oefening hebben beëindigd met een ploeg van deze lichting, zal niet op 1 October 1939 plaats hebben. Nader wordt bepaald, op welken datum deze overgang zal geschieden. In verband hiermede leveren deze dienst plichtigen de aan hen verstrekte rijksgoede ren voorshands niet in. De overgang naar de aanvullingsreserve van de dienstplichtigen van de zeemacht, die tot de lichting 1924 behooren, of geacht worden daartoe te behooren zal daarente gen wèl doorgaan. Zij behoeven evenwel geen uitrustingsgoederen in te leveren, omdat deze htm in eigendom zijn verstrekt. HET TOONEEL In mijn artikel „Het komende Tooneelsel- zoen" in ons blad van 16 September betoogde ik de wenschelijkheid om in dezen tijd niet bij de pakken neer te zitten en in het gewone leven zoo weinig mogelijk verandering te bren gen. Juist nu hebben wij meer nog dan anders behoefte aan ont-spanning. Daarom zullen we in den komenden winter tooneel en muziek minder kunnen missen dan ooit. Dat het beroeps tooneel gewoon doorgaat met spelen spreekt- eigenlijk vanzelf. Het gaat ten slotte om het bestaan der artisten en zij zul len dus tot het laatst toe op de bres staan voor hun kunst. Maar hoe staat het met het dilet- tanten-tooneel? Uit een door mij gehouden enquête bij de verschillende liefhebberij-gezelschappen te Haarlecn is mij gebleken, dat ook de dilettan ten den moed niet hebben verloren en de mo bilisatie zelfs heel weinig verandering heeft gebracht in de plannen der verschillende ver- eenigingen. Ik had trouwens niet anders ver wacht. De meeste vereenigingen - zooals Cremer. de Haarlemsche Tooneelclub, Door Inspanning Uitspanning. Jacob van Lennep. Alberdingk Thym, Gijsbert Japicx en Nieuw Leven be staan al meer dan 25 jaar en hebben dus de vuurproef reeds eens doorstaan. In de vorige mobilisatie hebben vele van deze vereenigingen herhaaldelijk voor de soldaten te Haarlem en op de forten gespeeld en het is dan ook niet te verwonderen, dat allen zich bereid hebben verklaard ook nu weer hun beste krachten aan de gemohiliseerde militairen te wijden. Maar ook de donateurs en de leden zullen althans wanneer de toestand niet verergert weinig te kort komen. Bijna alle vereenigin gen zijn van plan om hun gewoon aantal avonden in dit seizoen voor hun leden te ge ven, al hebben enkele clubs dan ook met moei lijkheden te kampen, zooals verlies van dona teurs, ontwrichting van de vereeniging en door het gemobiliseerd zijn van enkele werkende leden of zooals bij K. Z. O. D. van den regisseur. Behalve de arbeiderstooneelvereeni- ging Herman Heijermans, die dit jaar haar voorstellingen voor de leden zal stopzetten, zullen allen echter doorgaan met spelen. Cremer heeft haar eerste voorstelling een maand uitgesteld en opent niet zooals oor spronkelijk het plan was met het ernstige „Uw wil geschiede", maar heeft voor haar openingsvoorstelling in October in verband met de tijdsomstandigheden een vroolijker stuk Een Wespennest gekozen, dat ook geschikt is om eventueel voor militairen op te voeren. Onze Koninklijke Letterlievende Ver eeniging hoopt dit seizoen weer haar zes voor stellingen te kunnen geven, evenals andere jaren. De Haarlemsche Tooneelclub heeft ook ver andering in haar repertoire gebracht. „De Gendarme van Europa", waarmee oorspronke lijk geopend zou worden vond men in dezen tijd minder geschikt, waarom men thans naar een ander stuk uitziet. De cabaret-avond, welke anders doorgaans in November voor een liefdadig doel wordt ge organiseerd, zal dit jaar niet doorgaan, maar overigens zal er in het programma van de H. T. C. geen verandering worden gebracht Ook Jacob van Lennep, dat oorspronkelijk haar openingsavond met „De eeuwige Jettgd" op 12 October had bepaald, heeft deze eerste voorstelling uitgesteld, maar hoopt dit stuk nu later te kunnen geven en dan verder den leden nog drie tooneelavonden in dit seizoen te kunnen aanbieden. De Geheelonthoudersvereeniging Nieuw Le ven opent 24 October in den Stadsschouwburg met Vacantiespoken, een vroolijke griezel historie van A. Bromet en heeft verder ook geen verandering gebracht in haar seizoen plannen. Ook naarlem's Tooneel Ensemble denkt het zelfde aantal tooneelavonden voor zijn leden te geven als andere jaren, al zal het door de mobilisatie wel eenige wijziging moeten bren gen in de stukken-keuze, de rolverdeeling, de zalen en de data der opvoeringen. D. I. U.. onze oudste Haarlemsche tooneel - vereeniging heeft door de mobilisatie wel eenige donateurs verloren, maar het aantal werkende leden is intact gebleven, zoodat zij in haar speelplan toch geen verandering be hoeft te brengen. D. I U. opent op 31 October met de première te Haarlem van Jan Fabrl- cius' nieuwste tooneelwerk „Loods aan Boord", in welk stuk mevrouw Van Dongen als gast zal medewerken. Voor de tweede voorstelling ls de keuze althans voorloopig gevallen op „De Heilige Vlam". De heer Ari Mourik voert weer even als de laatste jaren de regie. Ook de Katholieke vereenigingen Alberdingk Thym, Thalia en Ludamus zijn vol goeden moed voor het komende seizoen. Ludamus heeft de plannen voor haar eerste opvoering waarvoor De Wrekende God was gekozen moeten opgeven, doordat eenige werkende leden gemobiliseerd zijn. De aangekondigd© voorstellingen in Januari en April gaan on voorziene omstandigheden daargelaten ech ter gewoon door. Thalia heeft haar eerste voorstellingen reeds vastgesteld op 18 en 19 October. Deze vereeniging heeft met de keuze van haar stukken rekening gehouden met de tijdsom standigheden en daarom is het vooraf opge maakte repertoire gewijzigd. Dit laatste heeft ook Alberdingk Thijm gedaan, die in October evenals andere jaren 8 voorstellingen voor de R.K. Volksbond in het gebouw St. Bavo denkt te geven en daarvoor De Nar van Meckel heeft gekozen. Alb. Thijm hoopt haar andere op voeringen voor de leden op den gewonen tijd te kunnen laten doorgaan. De Friesche Vereeniging GysbertJapicx houdt dit seizoen haar gewone .gearkomste" en heeft haar eersten tooneelavond vastgesteld op 16 December in den Stadsschouwburg. V. Z. O. D. is nog al gehandicapt, doordat haar regisseur is gemobiliseerd, maar dit be let deze vereeniging niet om de ontworpen plannen ten uitvoer te brengen. Met een cabaret-avond zal worden geopend en daar na volgen „Een Moeder" van Cor Hermus en Als stad en land elkaar ontmoeten" van A. J. Zoetmulder. Men ziet hieruit, dat de mobilisatie wel ingrijpende veranderingen in de plannen van onze liefhebberij-tooneelvereenigingen heeft gebracht. Wij kunnen nu alleen slechts hopen dat al deze voorstellingen ook werkelijk kun nen doorgaan en de algemeene toestand geen roet in het eten moge gooien. Aan de dilet tanten zal dit zeker niet liggen. J. B. SCHUIL. Postverkeer Diet Polen gestaakt. Het hoofdbestuur der P. T. T. deelt mede, dat het postverkeer met Polen thans geheel is ge staakt. De terug ontvangen correspondentie voor deze bestemming wordt zooveel mogelijk aan de afzenders teruggezonden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11