Ochtendbeurs Amsterdam AGENDA Poging tot beëindiging van den oorlog? Nieuwe Uitgaven BERICHT Haat eek folemiis van f. 1.60 pee H.f. k I -v- s D AG 26 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 voor Ontwikkeling Ontspanning der militairen en Zooals reeds eerder in de bladen is medege deeld. zal Zaterdag 30 September in Haarlem een straat- en huis-collecte worden gehouden voor „Ontwikkeling en Ontspanning der mili tairen". Door velen is de vraag gedaan, of nu later te Haarlem ook nog de algemeene collecte, welke voor heel het land is aangekon digd. zal plaats vinden. Dit is niet het ge val. De collecte in onze stad op Zaterdag a.s. komt omdat zü reeds was voorbereid in de plaats hiervan en geschiedt met volle instem ming van de Centrale Commissie van Advies in Den Haag en van den kapitein J. P. S. Paters, die met de algemeene leiding van de Ontwikke ling en Ontspanning der militairen in heel ons land is belast. Het voordeel is thans echter, dat de collecte niet uitsluitend ten goede komt aan de te Haar lem gelegerde militairen maar ook aan de Haar- lemsche mannen, die buiten in Gelderland. Utrecht, Brabant en elders in de rimboe lig gen en het veel zwaarder nog hebben dan de in de steden gelegerde manschappen, omdat zij in kleine dorpen en gehuchten vrijwel versto ken zijn van alle afleiding en ontspanning. Daarom doen wij een dringend beroep op alle Haarlemmers om Zaterdag iets, het zij veel of weinig liefst veel voor dit goede doel te offeren. Het gaat er thans om onze jongens, die van huis en haard verwijderd zijn, het leven zoo dragelijk mogelijk te maken en iets te ver goeden van alles, wat zij thans noodgedwongen aan huiselijkheid, gezelligheid en ontspanning moeten ontberen. Draagt allen dus bij! Zij, die Zaterdag daartoe niet in de gelegen heid zijn, kunnen hun bijdragen zenden aan de firma Guèpin en Van der Vlugt, Spaarne 56 (postgiro 2292) onder vermelding van „Ontwik keling en Ontspanning militairen". HET COMITé. Waar blijven de collectrices De Speldjesdag van Zaterdag a.s. moet slagen Wij leven wel snel, maar men zal zich toch nog herinneren, dat Zaterdag j.l. in dit blad een dringend verzoek te lezen was van de presidente en den secretaris van het Comité voor den speldjesdag ten bate van het Co mité voor ontwikkeling en ontspanning der gemobiliseerde militairen op Zaterdag a.s.. waarin de vrouwen en meisjes van Haarlem werden opgeroepen, zich als collectrice op te geven bij den secretaris van het col lectecomité, den heer P. van Tongeren, Brou werskade 59. Tot nu toe hebben zich nog veel te weinig collectrices opgegeven. Er is dus alle reden om te vragen: Vrouwen en meisjes van Haarlem, waar blijft gij? Men stelle het comité toch niet teleur, maar bedanke, dat 't plicht is tegenover den gemobiliseerde, iets te doen, om hun ge dwongen verblijf hier, waarvoor zeer velen van hen belangrijke zaken in den steek heb ben moeten laten, zooveel mogelijk te ver aangenamen. Maar hiervoor is geld noodig en dat moet de collecte van Zaterdag verschaf fen. Het is duidelijk dat deze speldjeslag slagen moet! Laat daarom ieder. die er ook maar eenigszins toe in staat is, zich als collectrice opgeven bij den secretaris van het comité aan bovenstaand adres. Denkt aan den zin uit de oproeping van j.l. Zaterdag: „Onze zoons en mannen hadden ook geen uit vluchten en bezwaren, toen het land hun hulp noodig had!" Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon Olie 298—299 Philips 129—130% AKU 29*5 Beth. Steel 69%—69 3.'4 US. Steel 58 5/H Republic Steel 215 8—213 4 Anaconda 26%26 5/8 ex. div. Shell 12 3/16 Tidewater Ass. Oil 11 Voor 5per jaar, 4 maal, stemt F. MOLENAAR PIANO'S, repareert ORGELS. Ook buiten de stad. Telefoon 13795 GED. SCHALKBURGERGRACnT 38, H.-N. (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 26 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15 u Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Bali-Java Theater met Devi Dja. Uitvoering van Bongkok (De Gebochelde), 8.15 uur. Frans Hals Theater: „The Lambeth Walk", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „De zwarte extase" en „Mr. Moto op het eiland des doods" 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De Citadel", geprolongeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De drie musketiers". 2.30. 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: „Spoken", 2.30 uur en doorl. van 7.15 uur af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 79 uur. WOENSDAG 27 SEPTEMBER. Prinsenhof, Raadsvergadering, 2 uur. Remonstrantenhuis. Voordracht H. Ogilvie over „Het Christendom in het menschelijk leven". 8.15 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. VOORBEURSOVERZICHT. Terwijl de officieele koers voor het pond sterling heden in Londen werd vastgesteld op 7.47 a 7.57, werd het Britsche devies heden morgen op de Amsterdamsche wisselmarkt vernomen op 7.51% a 7.52. zoodat het prac- tisch in het midden der officieele noteering lag en derhalve het verschil tusschen den niet-offipieelen en officieelen pondenkoers verdwenen was. Het verloop van de wisselmarkt geschiedde heden wederom in zeer rustige banen en de omzetten waren zeer matig te noemen. De dollar bewoog zich tusschen 1.88 en 1.88yi en week dus niet van het vorige niveau af. Wij zigingen van eenige beteekenis deden zich trouwens in het.geheel niet voor. De Fransche franc had eveneens een onveranderd koers- pedl, op 4.25 a 4.27 en hetzelfde gold voor de Be liga op 31.80. De Zwitsersche francs trok ken een kleinigheid aan op 42,50 a 42.53. De rijksmark gold heden 74.50 a 75.00. Fluctua ties waren uiterst gering. Op de termijnmarkt deden zich in het geheel geen wijzigingen voor. Opnieuw viel een verhoogde prijs waar- te nemen voor Scheine en zilvergeld, welke f 2 hooger lagen op resp. 24;4 en 25 1 4. De ochtendbeurs op de effectenmarkt had opnieuw een weinig geanimeerd verloop. De affaire was stil en de koersschommelingen waren zeer beperkt. Eenige belangstelling be stond er voor de Amerikaansche staal- en kopershares. Meerencleels ook op practisch onveranderd koerspeil. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smede- straat, notitieboekje; regenkapje; koperen schroefdop; bolhoed; halsband met hondenpen ning; bruine heerenschoen; kinderschoentje; bruin zadeldekje; Depót Cav. 7e Depót Batt. School Cruquiusstraat, baal verm. inh. boonen; Mensink, Bisschop Callïerstraat 56, 2 directoirs; Snoek, Ged. Raamgracht 6. wollen das: Gallïn- ger, Gen. de La Reïjstraat 68. kinderhoedje; Timmer. Kennemersteeg 3. armbandhorloge; Hoene, Kanaaldijk, 8, Assendelft, hond (terrier); Asyl, Ridderstraat 11, hond (herder); v. d. Mei de Bie, Vrouwenhekstraat 33, motorkapje; Hui- bens, Linschotenstraat 73, portemonnaie met in houd; Witkemper, Gen. Bothastraat 107, roode tasch met inhoud; Daams, Begijnhof 30. tabaks zak; Spierings, Olmenstraat 72, armband; De Jong, Adriaan de Jong'estraat 37, 2 boeken; Wildeboer, Kastanjestraat 3, blouse; Stoete, Su- matrastraat 34, hond (rood-bruin); Spruijt, Zon- nelaan 1, hond (zwart-bruin); Pool, Zaanen- straat 46 zw., (na 6 uur n.m.) damesarmband horloge; v. Koddelaar, Soerabayastraat 4 zw., hond (penning 0170); Klingers, Palmstraat 6 rood, motorhandschoen; De Bijl Nachenius, Frederikspark no. 6, heerenregenjas „Rodex": v. Gennip, Oranjestraat 66, koffertje inh. voet- balgoed; Fransen, le Vooruitgangstraat 130, katje; Winkel, Aagje Dekenstraat 14, blauw mutsje; De Vos, Ramplaan 68 A, foto-negatie ven; v. d. Werf, v. Slingerlandlaan no. 5, Heem stede, portemonnaie met inhoud; Blom, Jan v. d. Bergstraat 62, Heemstede, pantalonriem; Diependaal, Maraisstraat 22, rijwielplaatje; Smolenaars, Oranjeboomstraat 59, kinderrijwiel; Wildeboer, Kastanjestraat 3, wollen kindervest; Lodders, Oranjeboomstraat 80, blauwe dames das; v. d. Boom, Parklaan 16, hond (bruin); Kramer, A. I. Dyserinckstraat 8, kat; Pirets, De Genestetstraat 16, jongensjasje; Serné, Riouw- straat 30, padvindersmes; Smits, Sacnredam- straat 16 rood, gummi regenmantel; Van Dam, Smedestraat 21, portemonnaie met inhoud; Ken- sen, Ursulastraat 12, pakje inh. schort; Rozen- hart, Grebberstraat 29. rozenkrans; Nederkoorn, Allanstraat 81, rijwielplaatje; Zijlstra, Wilgen- straat 73, een paar kinderschoenen. DE „ALBERTVILLE" NOG NIET VRIJ GEGEVEN. Het Belgische mailschip „Albertville" wordt nog te Dover vastgehouden voor het onderzoek der lading doch de passagiers hebben verlof gekregen aan land te gaan. Zij zullen met een schip van de lijn Oostende- Dover naar België gebracht worden. WIELRIJDEN JAARVERGADERING „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield Maandag haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. Westbroek, deelde mee, dat door den internationalen toestand en kele renners onder de wapenen waren geroepen. Hij hoopte, dat zij spoedig weer hun soldatenpak kunnen omruilen voor hun sportcostuum. De secretaris, de heer W. van Dok, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het aantal leden en donateurs(trices) was toegenomen. Het verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Ook de penningmeester, de heer W. J. Schaaf, bracht zijn verslag uit. Excelsior staat er financieel beter voor, dan in 1938. De penningmeester kreeg een dankbaar applaus. Het bestuur werd bij acclamatie her kozen; het bestaat uit de heeren: J. Westbroek, voorzitter; W. van Dok, secretaris, Gen. de la Reystraat 4 rood; W. J. Schaaf, penningmeester, J. Klijn, tweede penningmeester; L. Walgien, tweede secretaris en G. Philippo, penningmees ter d'er donateurs (trices). SCHIETEN. GENERAAL VAN MERLEN. De schietvereeniging „Generaal van Mer- len" hield Zondag haar eindwedstrijd op de schietbanen in de duinen te Overveen. De uitslag luidt als volgt: De jaarlijksche eereprijs, gouden horloge aangeboden door wijlen mevr. douairière Mr. D. Visser van Hazerswoude-Van Merlen, werd behaald door P. Schreurs met 46 pun ten. Wisselprijs, groote verguld zilveren me daille door J. Verzijlbergen 46 p. Personeel; le klasse: 1. J. J. Blaauwhof 50 p., 2. J. Verzijlbergen 45 p., 3. O. J. Keijser 44 p., 2e klasse: 1. H. M. Eggers 48 p., 2. H. J. Bouman 42 p.. 3. A. W. Roggeband 40 p., 4. N. H. Schuurman 39 p. 3e klasse: 1. R. Tromp 20 p. Vaste baan: le klasse: 1. J. J. Blauwhof 474 p., 2. O. J. Keyser 472 p., 2e klasse; 1. H. M. Eggers 446 p., 2. N. H Schuurman 436 p. 3e klasse 1. R. Tromp 322 p. Vrije baan: le klasse: 1. O. J. Keijser 150 p.. 2. P. Schreurs 148 p.. 3. J. J. Blaauwhof 147 p.. 4. J. Verzijlbergen 147 p.. 5. C. C. Woltering 145 p.. 6. C. Kok. 144 p 2e klasse: 1. A. W. Roggeband 145 p.. 2. H. M Eggers 143 p.. 3. N. H. Schuurman 142 p.. 4. H. J. Bouman 139 p.. 5. A. C, Budde 138 p. 3e klasse 1. J. Struijf 122 p., 2. R. Tromp 112 p. Prijsuitreiking Woensdagavond 4 October in het schietgebouw aan de Schouwtjeslaan. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Zwaar tot half bewolkt, enkele regen buien. iets kouder. Matige tijdelijke krachtige Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 56 F. Laagste hedennacht 52 F. Hoogste heden 56 F. Bij de Noorsche kust heeft zich gisteren een depressie ontwikkeld, die in diepte toenemend in Zuid-Zuid-Oostelijke richting is getrokken. Hedenmorgen ligt de kern over Denemarken. Thans stijgen de barometers in het Zuiden van Scandinavië weer flink en worden op nieuw koude luchtmassa's naar het Zuiden ge transporteerd, welke spoedig ons land zullen bereiken. In Noord-Scandinavië en de Pool- zee daalt de luchtdruk. In deze omgeving pas seert een nieuwe storing. Het is daar aanzien lijk kouder geworden. Bij IJsland houdt het gebied van hoogen luchtdruk stand. Ook daar is de temperatuur gedaald. In onze omgeving is het wat zachter ge worden en vielen enkele regenbuien. Gronin gen meldt met 5 m.M. de grootste hoeveel heid regen. Over Italië cn het Iberisch schier eiland blijft de luchtdruk relatief laag. Even als dat in de omgeving van de Azoren het ge val is. Hoogste barometerstand 1033.3 mbar. te Reykjavik. Laagste barometerstand 1005.1 mbar. te Ponta Delgada. (Azoren). BAROMETERSTAND: Vorige stand 768 mM. Stand van heden 768 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Woensdag v.m. 3.07 uur; n.m. 15.23 uur. Strand berijdbaar van 8.00—13.30 uur. Fe ichten ouer Duitsch- Itaiiaansche actie BERLIJN 26 September. In goed- ingelichte kringen deed Maandagavond het bericht de ronde dat tegen het einde van deze week belangrijke diplo matieke stappen zullen worden onder nomen, ten doel hebbende een einde te maken aan den oorlóg. Er is geen officieele bevestiging van de2c berichten te krij gen, maar in diplomatieke kringen brengt men Mussolini's verlangen naar beëin diging van het conflict in herinnering. De Duitsche pers zinspeelt in dit verband op een gemeenschappelijke actie in dezen geest van Rome en Berlijn. Veel beteekenis wordt er aan gehecht dat Hitler en Von Ribbentrop waarschijnlijk heden naar Berlijn terugkeeren voor de begrafenis van Von Fritsch. De Fiihrer zou dan in de ge legenheid zijn deze diplomatieke stap voor te bereiden. Sinds het uitbreken van den oorlog is het diplomatieke verkeer tusschen Rome en Berlijn zeer druk geweest blijkbaar om den weg te bereiden voor een beroep op of een waar schuwing aan de Westelijke mogendheden, zoo- dra het geschikte oogenblik gekomen was. In feite is er echter weinig hoop, dat Frankrijk en Engeland op een dergelijke onderneming in zouden gaan en men maakt dan ook alle voor bereidingen voor een langdurigen oorlog. (United Press) Bij de N.V. van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam is verschenen „Wat heeft de Godsdienst ons te zeggen?" Bij de N.V. Tjeenk Willink te Haarlem is uitgegeven „Ras en misdaad" van Prof. mr. W. A. Bonger. „De weermacht voor het behoud van den staat" is de titel van een door de Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" met medewerking van de Marinevereeniging' uitgegeven werk van de hand van luitenant ter zee 1ste klasse C. J. W. van Waning. Bij de N.V. P. Noordhoff te Groningen zijn exemplaren van het bekende boekje „Kun je nog zingen zing dan mee" verschenen, welke het zestigste 1000-tal completeeren. Bij Van Gorcum Comp. N.V. te Assen zijn in „Van Gorcum's tooneelfonds" verschenen „Berijmd nieuw Panopticum" door G. Stuvel, „Rie is geen kind meer" door J. M. Hagedoorn, en ..Goudkopje en de beertjes" een poppekast- spel door U. Teilegen—Veldstra. Op het gebied van bridge is bij de N.V. van Holkema en Warendorf een handleiding voor beginners verschenen „Het bieden en spelen bij contract-bridge" door Josephine Culbert- son, voor Nederland bewerkt door mr. F. W. Goudsmit. Bij de Arbeiderspers te Amsterdam is ver schenen „Om het dagelijksch brood", een beeld van werkend Nederland geschreven door mr. P. J. Mljksenaar. Fraaie illustraties verluch ten de tekst. Bij de N.V. Noord-Hollandsche Uitgevers mij. te Amsterdam is uitgekomen; „Warenken nis voor den kruidenier", in de serie voor het middenstandsdiploma, geschreven door Dns. J. P. den Herder en G. S. Scheltema. Drs. F, Koning en Dr. C. M. J. MeesHuët schreven een verhandeling over „De strijd krachten en economische hulpmiddelen en re serves van de Europeesche staten, de V.S. van Amerika en de voornaamste landen buiten Europa Met een kaart van een overzicht van de voornaamste militaire sleutelposities in en buiten Europa verscheen deze verhandeling bij Scheltens Giltay te Amsterdam. Van het Bulletin van het Koloniaol Insti tuut is de Augustus-uitgave verschenen. „Geen enkele moreele recht vaardiging voor den oorlog." Summer Wells op de Pan-Amerikaansche conferentie. De Panameeschen minister van buiten- Iandsclie zaken, Garay. die tot president der Pan-Amerikaansche conferentie is gekozen, heeft een rede gehouden, waarin hij zeide: ..Het Volkenbondspact, de verdragen van Lo carno, het Briand-Kelloggpact en de andere instrumenten van internationaal recht, die beschouwd worden als veroveringen van den -geest op de stof, hebben slechts bevestigd, dat voorbereiding tot den oorlog het eenige middel is om den vrede te redden. Een ern stige toestand maakt het noodig, dat wij, zonen van het vrije en vredelievende Ame rika, beraadslagen over de taak, die het lot ons werelddeel heeft beschoren ter bezwe ring van datgene, dat de wereld en de Chris telijke beschaving bedreigd. Onze bijeen komst zou onsterfelijken roem en dankbaar heid oogsten, als wij in gemeenschappelijk streven erin zouden slagen, de wereld den vrede te verkondigen in een laatste gebaar van uitdaging tot de mysterieuse machten van het kwaad, zooals Brïand zeide. Doch het zal dan een vrede zijn. steunende op waarheid, eerlijkheid, gerechtigheid en vrijheid, want tegenover een vrede door on der drukking gebracht op de punten der ba jonetten en uit den loop der kanonnen, heeft ons Amerika steeds het antwoord gereed gehad, de uitoefening van het heilige recht op verzet en rebellie". De vertegenwoordiger der Vereenigde Sta ten, Sumner Welles, hield een toespraak, waarin hij zeide: „Onze, invloed ten gunste van den vrede en van herstel van de wereld orde, die gebaseerd is op moraal en recht, moet ongeschokt blijven. Daartoe moeten wij ons werelddeel vastbesloten verdedigen tegen alle bedreigingen met directe of indi recte agressie. Ik geloof te mogen verklaren, dat de regeeringen van alle Amerikaansche republieken de meening deelen. dat de alge meene oorlog, waarvoor de wereld zich thans geplaatst ziet, een groote bedreiging voor het welzijn, de veiligheid en den vrede van de nieuwe wereld vormt. Ik geloof da,t het oogenblik is gekomen, waarop 21 Ameri kaansche republieken het in ondubbelzinni ge termen aan alle oorlogvoerenden moeten duidelijk maken, dat zij er niet in kunnen toestemmen, dat haar veiligheid in gevaar wordt gebracht door krijgsverrichtingen in de nabijheid der Nieuwe Wereld." Geen enkele natie, aldus Welles, kan een moreele rechtvaardiging vinden voor het loslaten van den oorlog op de menschheid, wanneer er een weg open is voor een vrede lievende procedure. De Volken willen thans pveral en in overweldigende meerderheid een vrede, steunende op het verzaken van ge weld. op gerechtigheid en gelijkheid. Berichten van de „Partij der Duitsche vrijheid". LONDEN, 26 September (Reuter). Het zendstation van de „Partij voor de Duitsche Vrijheid" heeft gisteravond medegedeeld, dat de houding der bevolking in Oostenrijk tegen over de S.A. en S.S. zoo dreigend is, dat de autoriteiten gedwongen zijn af te zien van het doen verrichten van arrestaties. De omroeper wekte -de Oostenrijkschc ar beiders op in staking te gaan. Hij voegde hier aan toe, dat het regime in deze tijden geen concessie kon weigeren en dat iedere concessie de tyrannie van Hitier zou verzwakken. De woordvoerder zeide, dat thans in geheel Duitschland groepen worden georganiseerd, die er naar zullen streven het volk van juiste voorlichting te dienen. Hij protesteerde ver volgens tegen den werktijd van vrouwelijke fabrieksarbeiders, die een zevendaagsche werk week hebben en ondervoed zijn. „Is het waar, dat vrouwen, die te Berlijn voor winkels in de rij staan, op vrachtauto's naar barakken worden overgebracht om er aardappelen te schillen voor de soldaten en die, wanneer zij terugkomen, de winkels uit verkocht zien?" Haast?haast nooit hebben gewone bestellingen haast! Laat de bestelauto van uw winkelier dus geen extra-ritten maken: helpt mee, om Neerlands benzine verbruik te beperken: het is een eisch des tijdsHaast u, om die „geen-haast-ge- woonte" tot de uwe te maken I Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. MABKT EIHMTIN Purmerend, 26 September 1939 Gemeentel. Kaasbcurs. Verhandeld 19 partijen, wegende 70.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f 31.—. Kleine Boeren f 30 per 100 kilo; volvette f 34. 1314 boter 1.321.38 per Kilo; 805 runderen, 400 vette koeien 0.650.76 per Kilo; 215 gelde koeien 120180 per stuk; 105 melkkoeien 180 260 per stuk: 90 slieren 0.480.58 per Kilo: 31 paarden 70260 per stuk; nuchtere kalveren voor de slacht 811 per stuk: nuchtere kalve ren voor de fok 1419 per stuk: vette varkens voor de zouterij 0.600.65 per Kilo; magere varkens 2536 per stuk; biggen 1422 per st.; schapen 1625 per stuk; bokken 311 per st.; lammeren 69 per stuk; kipeieren 4.755.25 p. 100 st.; eendeieren 2.50 per 100 st. piepkuikens 0.400.45 per 100 st.; oude kippen en hanen 0.250.30 per Kilo; konijnen 0.201.50 per st.; eenden 0.100.40 per stuk; duiven 0.40 per paar ganzen 1.503 per stuk. Afdeellng- eieren. Aanvoer 110.000 eendeieren 2.502.85. 80.000 kippeneieren 70—80 K.G. f 3—f 5.20 Aandrang van de zijde der boeren Dezer dagen werd in 's Gravenhage een ver gadering gehouden van het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer F. den Hartog. .Een groot deel van deze vergadering was ge wijd aan den algemeenen toestand en de positie welke de boer inneemt. De vergadering sprak als haar meening uit, dat voorkomen dient te worden, dat zoodanige prijsopdrijvingen plaats vinden, dat oorlogswinst wordt gemaakt. Aan den anderen kant achtte men het evenwel een noodzakelijke eisch, dat prijzen worden vastge steld waarin een redelijk loon voor den onder nemer is opgenomen. Bovendien werd er ge wezen op de loonen der arbeiders, vooral in de akkerbouwbedrijven, welke belangrijk gestegen zijn, alsmede de verhooging van tal van arti kelen, welke tot de noodzakelijke bedrijfsbe- noodigdheden benooren. Besloten werd aan het Kon. Ned. Landbouw Comité te verzoeken, op de meest krachtige wijze te protesteeren tegen de te lage prijzen voor peulvruchten en fijne zaden. Met instemming werd kennis genomen van de stappen, welke de drie centrale landbouw organisaties en de F.N.Z. hebben genomen, om met spoed een boterprijs van ten minste f 1,60 per K.G. ingesteld te krijgen. In overeenstemming met hetgeen in den vorigen wereldoorlog is geschied, werd besloten een centraal kantoor op te richten, dat tot taak heeft de noodzakelijke landbouwverloven onder oogen te zien. HILLECOM SLACHTOFFER VAN DE EXPLOSIE OVERLEDEN. De 31-jarige G. de Groot, in dienst van de firma R. alhier, die bij de explosie van een benzinebrander in de smederij van den heer Franssen Donderdag j.l. ernstig werd gewond is hedenmorgen in de Mariastichting te Haarlem aan de gevolgen overleden. HEEMSTEDE GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te ontvangen bij: Treffers, Bankastraat 102 armband; M. Hein- richs, v. Ostadepelin 3, notitieboekje; Wernsen, Binnenweg 180, ceintuur; mevr. Groeneveld, J. M. Molenaersplein 18, geldstuk; Timmermans, Borneostraat 42, hond; Veldhuisen, Kadijk 17, hond; Neeskens, Iepenlaan 14, handschoen; Booms, Lieve de Keylaan 20, handschoen; Spruijt, Zonnelaan 1, hond; Dammens, Oude Posthuisstraat 31, regenjas; B. Teeuwen, Raad huisstraat no. 23, zeildoeken kap; Krcmersma, Bleekersvaartweg 27b, poes; Burger, Iepenlaan 29 laars; Kieft, Glipperweg 64, mutsje; Zand- voortschelaan 43, nummreplaat van auto; H. Leeuwen, Julianaplein 4, portemonnaie met in houd; Jansen, Zandvoortschelaan 140, zilver potlood, Mannekes, Lindenlaan 67, zwarte poes; J. Kroeze, Abr. Kuijperstraat 18, portemonnaie met inhoud; Pieters, Pieter Aerlzlaan, dames- ring; H. Baars, P. Buijslaan 8, rijwielbelasting- merk; Vermeer, Billitonstraat 1, regenjas; Mantz Haemstedeplein 57, paar kinderschoenen; Lui ten, Lombokstraat 2, stempel; Bureau van po litie, sleutels; J. Ton, Jer. Boschlaan 5, dames- tasch; H. v. d. Ree, Beethovenlaan 38, vulpen; A. J. Weijers, Brouwerslaan 35, te Hillegom, autozitting. HAARLEMMERMEER DE STAND DER WERKLOOSHEID. Zeer begrijpelijk is het getal werkloozen in vergelijking met andere jaren teruggeloopen. Het aantal ondersteunde gevallen was b.v. over de afgeloopen maand in 1937 bijna driemaal zoo hoog als dit jaar, het totaal aantal inge schreven werkloozen bijna tweemaal zoo groot. Over de jaren '37, '38 en '39 bedroeg over deze maand het aantal ondersteunde gevallen resp. 515, 203 en 191. Het aantal ingeschreven werk loozen in dezelfde tijden bedroeg achtcrvolgens 1368, 1043 en 770. HET BIETEN ROOIEN. Op verschillende plaatsen in de Haarlemmer meer is Maandag een begin gemaakt met het bietenrooien. Weer zien we talrijke Geldersehen en Brabranders in dezen polder. Maandag is de bietenvloot te Hoofddorp weer aanzienlijk uitgebreid. De schepen hebben we derom ligplaats genomen tusschen de brug te Hoofddorp op het kruispunt en den Geniedijk. Dit gedeelte ligt thans geheel vol en nog ver schijnen er steeds meer achter den Geniedijk vandaan, die bij Aalsmeer van de Ringvaart de sluis passeeren. In verband met de opvordering van auto's vermoedt men, dat de hoeveelheid bieten, die dit jaar per schuit vervoerd wordt, aanzienlijk grooter zal zijn dan eenig ander jaar. Voor de schippers dus een buitenkansje. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Op den Schipholweg heeft zich nabij het vliegveld een ernstig ongeluk voorgedaan, dat nog goed is afgeloopen en zelfs een komisch einde had. Een militair had zich in het bezit gesteld van een twoseater en zou eens een toertje gaan maken. Hij koos daartoe de richting naar de hoofdstad. Nog was het vliegveld niet gepasseerd toen de bestuurder op onverklaarbare wijze de macht over het stuur kwijt raakte. Dit had tot gevolg dat de auto tegen de heg naast den rij weg reed, over den kop sloeg en omgekeerd op het fietspad, dat langs den autoweg is gelegen, bleef liggen. Het dak van de auto was totaal vernield. Doordat dit dak door den hevigen slag zoo gemakkelijk opvouwde (hieruit werd afge leid dat de bestuurder zeer snel moet hebben gereden) bleef de militair tusschen de brok stukken gevangen zitten. Toesnellende omwo nenden en voorbijgangers vermoedden het ergste. Spoedig hadden zij met vereende krachten den bestuurder uit zijn benarde positie bevrijd. Terwijl allen hielpen met de opruiming, om het verkeer voor wielrijders te doen doorgaan, had de ernstig gewonde zoo vermoedde men ten minste ijlings het hazenpad gekozen. Men vroeg zich af, waar hij zich kon op houden. Spoedig bleek, dat hijnaar bed was gegaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2