En de autoriteiten antwoorden Vrachtauto's en tractoren moeten ingeschreven worden FRANKEN'S BROODFABRIEKEN DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD VRAAG: Mag ik niet meer dan 1 kilo suiker' tegelijk bij mijn leverancier betrekken? ANTWOORD: Deze maatregel is vervallen. U kunt thans wederom de gebruikelijke wekelijk- sche hoeveelheid tegelijk van dit artikel be trekken. VRAAG: Is de inkoop van levensmiddelen ovei een langere periode dan 1 week toegestaan.' ANTWOORD: Op grond van artikel 1 der hamsterbeschikking van 28 Augustus 1939, kan zulks niet worden toegestaan voor de daarin genoemde artikelen. VRAAG: Gaat de ondersteuning krachtens de bepalingen van de rijkssteunregeling aan het gezin van een ondersteunde door, zoolang deze in militairen dienst is? ANTWOORD: Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Voor het betrokken gezin dient mo menteel, zoodra het hoofd in militairen dienst wordt geroepen, kostwinnersvergoeding te wor den aangevraagd. VRAAG: Van verschillende kanten wordt de vraag gesteld, of de eertijds getroffen regeling voor ondersteunde werkloozen, die als plaatsver vangend dienstplichtigen (B. O. U. V.) weraen opgeroepen, waarbij aan hun gezinnen de steun ingevolge de steunregeling voor werklooze ar beiders gewaarborgd werd, thans nog van gelding is, of dat betrokkenen nu in beginsel voor de geldende kostwinnersvergoeding in aanmerking kunnen komen. ANTWOORD: Bedoelde regeling is komen te vervallen. Iedere kostwinner, die momenteel onder de wapenen is, en voorheen in de steun regeling voor werklooze arbeiders was opge nomen, kan een verzoek om kostwinnersver goeding indienen bij den burgemeester. VRAAG: Tot welken leeftijd worden oud-mi litairen opgeroepen, indien tot oproeping van oudere lichtingen dan die van 1924 mocht wor den overgegaan? ANTWOORD: Krachtens de dienstplichtwet kan een oud-militair worden opgeroep entot in het jaar, waarin hij 40 jaar (of, als hij de rang van officier of onder-officier bekleedt: 45 jaar) oud wordt. Indien liet gepensionneerden betreft kunnen zij ook na dien tijd nog worden opge roepen, krachtens de bijzondere voor gepension- neerde geldende bepalingen VRAAG: Zijn zij, die hun woonplaats in Europa, maar buiten Nederland hebben en be- hooren tot de thans opgeroepenen, verplicht op te komen? ANTWOORD: Ja, alleen degenen, die bui ten Europa hun vaste woonplaats hebben, be hoeven voorloopig niet op te komen. VRAAG: Iemand van de lichting 1923 heeft uitstel gekregen en gediend bij de lichting 1927. Kan hij verlof krijgen, totdat de lichting 1923 wordt opgeroepen? ANTWOORD: Neen, men wordt ten aanzien van mobilisatie-opkomst gerekend te behooren tot de lichting waarbij men zijn eerste oefe ning vervuld heeft. VRAAG: In onze instelling (Seminarie) wor den verschillende personen voor den geestelijken stand opgeleid die destijds vrijstelling van mi litairen dienst hadden verkregen wegens broe- derdienst. Inmiddels hebben bedoelde personen reeds kerkelijke wijding ontvangen. Is het wen- schelijk dat zij thans op dien laatsten grond een nieuw vrijstellingsverzoek indienen teneinde eventueele oproeping te voorkomen? ANTWOORD: Ja dat verdient wel aanbeveling en geschiede door een desbetreffende verklaring bij den burgemeester in te leveren. VRAAG: Zijn zij die destijds om eenigerlei re den, zooals bijvoorbeeld broederdienst, kostwin nerschap e.d., vrijgesteld waren van militairen dienst en behooren tot de thans opgeroepen lich tingen, verplicht thans op te komen? ANTWOORD: Neen. Dit neemt niet weg, dat uiteraard de mogelijkheid bestaat, dat zoonoo- dig alsnog tot oproeping van deze personen wordt overgegaan. Ter nadere toelichting diene nog het vol gende: Vrijstelling van dienstplicht wordt verleend o.a. wegens broederdienst, kostwinnerschap, e.d. de vrijstelling om een der voornoemde redenen geldt niet in geval -van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, om het even of zij voorgoed of voor een bepaalden duur is verleend. De dienstplichtwet bevat evenwel de bepa ling, dat in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, oproe ping in werkelijken dienst plaats heeft van dienstplichtigen, voorzoover dit noodig geacht wordt. Tot dusver nu, is de situatie deze, dat nog niet is overgegaan tot oproeping van boven genoemde groepen van zoogenaamd buitenge woon dienstplichtigen. Kostwinnersvergoeding. VRAAG: Tot wlen moet men zich wenden, ten eerste, als men van meening is te weinig kostwinnersvergoeding te ontvangen, en ten tweede, als men van meening is, dat men een(te geringe steunuitkeering ingevolge de steunre geling voor werklooze arbeiders ontvangt. ANTWOORD: Wendt u in het eerste geval tot het departement van defensie, in het tweede, in eerste instantie tot het gemeentebestuur. Daarna eventueel tot het departement van sociale zaken. Eenigen tijd geleden is de vraag gesteld of, Indien men met een vrijbiljet der Nederlandsche spoorwegen in Nederland een willekeurig reisje wilde maken, aangeraden kon worden naar Val kenburg te gaan, of dat men beter deed Fries land te bezoeken. Hierop is geantwoord, dat een bezoek aan de grensstreken in de, toen bestaande, omstandig heden niet was aan te raden en werd in overwe ging gegeven verblijf te nemen in het midden deel des lands of Friesland, waar het er immers voor vrager toch niet op aankwam waarheen hij ging. Dit antwoord heeft aanleiding gegeven tot al lerlei misvatting. Zoo werd daaruit de conclusie getrokken als zouden de grensstreken in het al gemeen en Zuid-Limburg in het bijzonder een minder veilig verblijf zijn. Bedoelde raad werd slechts gegeven in verband met de, op het oogen- blik dat deze vraag beantwoord werd, in uit voering zijnde militaire maatregelen en de daar aan voor den toerist mogelijk verbonden moei lijkheden. Nu de toestand inmiddels gestabiliseerd is, zijn deze bezwaren thans opgeheven. VRAAG: Is uitkeering van achterstallige kost winnersvergoeding mogelijk? ANTWOORD: Ja VRAAG: Is beklag over het bedrag van de toe gekende kostwinnersvergoeding mogelijk? ANT WOORD: Ja, bij den burgemeester en zoo noo dig ook bij den minister van defensie. VRAAG. Kunnen de volgende categorieën aanspraak maken op kostwinnersvergoeding: a. niet-Neder- landsche dienstplichtigen (in het bijzonder Spaansche oud-strijders), b. lieden, die op grond van gewetensbezwaren burgerdiensten ver richten? ANTWOORD: a. Als zij zich bij het Nederlandsche leger in werkelijken dienst be vinden, b. Neen. Echter genieten zij een gelde lijke tegemoetkoming, waarbij rekening wordt gehouden met hetgeen de belanghebbenden an ders aan kostwinnersvergoeding zouden hebben ontvangen. VRAAG. Meermalen wordt de vraag gesteld of degeen, die aanspraak op kostwin nersvergoeding heeft, die aanspraak verliest in geval van verhuizing naar elders. ANTWOORD: Verhuizing naar elders (waaronder eveneens te begrijpen het geval, dat de tot kostwinnersver goeding gerechtigde zijn of haar intrek by anderen neemt) heeft als zoodanig in principe geen verlies van aanspraak op kostwinnersver goeding tengevolge. De vraag is echter of en in hoeverre verhuizing in de feitelijke omstan digheden, welker aanwezigheid voor het even tueel toekennen van kostwinnersvergoeding ver- eischt zijn, verandering teweeg brengt, hetgeen in elk bijzonder geval te beoordeelen is. VRAAG: Kunnen twee kostwinnersvergoeding genieten de gezinnen zich vereenigen, waardoor zij sa men het dubbele bedrag kunnen innen? ANTWOORD: Wanneer twee gezinnen zich ver eenigen, zullen zij ook bij toekenning van kost winnersvergoeding als één gezin moeten worden beschouwd. VRAAG: Mijn verloofde is gemobi liseerd. Komen wij, indien wij huwen onmiddel lijk voor kostwinnersvergoeding in aanmerking'' ANTWOORD: Onmiddellijk na het huwelijk kan aanspraak op kostwinnersvergoeding worden gemaakt, indien daartoe tijdig aanvraag bij den burgemeester is gedaan. VRAAG: Wat moeten opgeroepenen en nog niet opgeroepenen doen,die destijds zijn goedgekeurd, doch thans aan een ziekte lijden, die hen naar het oordeel van hun dokter ongeschikt maakt 'voor den militairen dienst? Staan zij, wat opgeroepenen betreft, in militairen dienst? Hebben zij recht op kostwin nersvergoeding? Moeten zij zich aanmelden, zoo dra zij weer beter zijn? Kunnen zij volstaan met het zenden van een kennisgeving van ziekte of verklaring van den behandelenden geneesheer? ANTWOORD: Opgeroepenen zenden onverwijld een doktersattest aan hun commandant en mel den zich zoodra zij hersteld zijn. Indien zij niet bedlegerig zijn, melden zij zich direct, onder mededeeling van hun ziekte of gebrek, zoo mo gelijk onder overlegging van een verklaring van den behandelenden geneesheer. Niet opgeroepe nen behoeven niets te doen, zoolang zij niet worden opgeroepen. Heeft de behandelende ge neeskundige echter de zekerheid, dat de dienst plichtige voorgoed ongeschik voor den dienst is geworden, dan kan een aanvraag om een keuring te ondergaan met overlegging van een genees kundige verklaring, aan den minister van defen sie worden gericht. Zoolang een opgeroepene niet vrijwillig of gedwongen aan de oproeping gevolg heeft gegeven, bevindt hij zich niet in werkelijken dienst. Recht op kostwinnersver goeding vangt eerst aan bij de opkomst in werkelijken dienst. VRAAG: Wordt ook kostwinnersvergoeding toegekend, wanneer de dienstplichtige steun trekker was? ANTWOORD: Indien de steun bij afwezigheid van den dienstplichtige niet wordt doorbetaald, wordt de kostwinnersvergoeding bepaald op het bedrag van den genoten' steun, VRAAG: Hoe wordt de kostwinnersvergoeding berekend, wanneer er een of meer kinderen zijn, wanneer meerdere zoons in dienst zijn, enz? ANTWOORD: Het bedrag der vergoeding is af hankelijk van vele factoren, zoodat men niet in het algemeen kan zeggen, hoeveel de vergoeding in zekere gevallen zal bedragen. Opgemerkt wordt, dat het vergoedingsbedrag niet alleen be paald wordt naar de kosten van levensonder houd, doch ook naar hetgeen aan het gezin ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst wordt onttrokken. VRAAG: Hoe wordt de kost winnersvergoeding berekend, wanneer de echt- genoote van den dienstplichtige eigen inkomsten heeft, bijv. doordat zij den werkkring van haar man heeft overgenomen? ANTWOORD: Met de verdiensten van de echtgenoote van den dienst plichtige wordt rekening gehoftden in dien zin, dat die verdiensten geheel of voor een deel in mindering worden gebracht van de kosten van levensonderhoud van haar of haar gezin. Neemt de echtgenoote den werkkring van haar man over en blijft zij op die manier dezelfde inkom sten genieten, dan kan zij geen aanspraak op kostwinnersvergoeding maken. VRAAG: Op welke basis wordt de kostwinnersvergoeding vastgesteld indien de dienstplichtige wisselval lige inkomsten had, zooals bijvoorbeeld in het alndbouwbedrijf vaak voorkomt? ANTWOORD: Bij wisselvallige inkomsten wordt de kostwinnersvergoeding op het gemiddeld in komen bepaald. VRAAG: Wordt bij de vaststel ling der kostwinnersvergoeding ook rekening gehouden met vaste lasten, zooals huur en hypo theekrente? ANTWOORD: De vaste lasten wor den bij de vergoeding in rekeining gebracht voor zoover het geldend maximum dit toelaat, VRAAG Gaat het recht op kostwinnersvergoeding over, wanneer de dienstplichtige in andere familie omstandigheden komt? Gaat bijvoorbeeld bij huwelijk van den dienstplichtige de kostwin nersvergoeding van moeder-weduwe over op schoondochter? -En is een niet-wettig gehuwde vrouw tot kostwinnersvergoeding gerechtigd? ANTWOORD: Wanneer een dienstplichtige aan vankelijk kostwinner was van zijn moeder en op een zeker tijdstip huwt, gaat de vergoeding op zijn echtgenoote over en wordt die van zijn moe der ingetrokken. Een niet-wettig gehuwde vrouw kan geen aanspraak op vergoeding maken, ten zij zij als pleegmoeder van de kinderen of het kind van den dienstplichtige kan worden aan gemerkt. STADSBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL. Aanwinsten in het filiaal. In het filiaal „Huis te Zaanen", van de Stads bibliotheek en Leeszaal, zijn de volgende aan winsten ter beschikking gekomen: SOCIALE WETENSCHAPPEN: Ballintijn. Inkomsten- en vermogensbe lasting. Koppius. Etta Palm; Neder 1. eerste féministe. Spaander. Handelsrecht. GENEESKUNDE EN GEZONDHEIDSZORG: Hoff en HoffVermeer. De vitaminen. Oranje-Kruis-boekje, Het. GESCHIEDENIS: Brugmans e. a. Nederland in den oorlogs tijd; 1914—'18. Leeuwendaal, Van. Het meisje Jehanne d' Are. SterckProot. Geschiedenis van Aerden- hout. NEDERLANDSCHE ROMANS: Anema. De Egyptische (Chr.); vervolg op- „De Sjoenemietische". Corsari. De zonden van Laurian Ostar. Doolaard, Den. Dc bruiloft der zeven zigeuners. Jong, De. De dood van den patriarch. DUITSCHE ROMANS: Baum. Die Karriere der Doris Hart. Hesse. Unterm Rad. EEN BELGISCHE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. van 23 September 1939 is aan J. Bood, brigadier-majoor der rijksveldwacht te Haarlem verlof verleend tot 't aannemen van de hem geschonken gouden medaille der kroonorde van België. Voor 't twaalf-uurtje en 't ontbijt, Brood van Franken steeds genomen! U bent voor prijs en kwaliteit Dan steeds 't voordeeligst uitgekomen. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal 'Adv tnqez Men De minister van waterstaat heeft op grond van artikel 2, eerste lid, van de wet gebruik vervoermiddelen 1939 als vervoermiddelen, waarop het onderstaande betrekking heeft, aangewezen a. motorrijtuigen, opleggers en aanhang wagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vrachtvervoer, alle hieronder verder aange duid als vrachtauto's; b. motorrijtuigen, ingericht tot het voort bewegen van opleggers, hieronder verder aan geduid als traetoren. Houders van vrachtauto's of tractoren zijn verplicht deze binnen acht dagen na het in werking treden van deze beschikking en voorts zoodra mogelijk na den aanvang van hun houderschap te doen Inschrijven in een- register. dat wordt gehouden ten kantore van den inspecteur-generaal van het ver keer. Het doen inschrijven geschiedt door indie ning van een ingevuld en onderteekend in schrijvingsformulier, dat kosteloos verkrijgbaar is ter secretarie van elke gemeente en door bemiddeling van: den algemeenen Neder - landschen bond van beroepsgoederenvetrvoer- dars (A.N.B.B.), den bond van bedrijfsauto houders in Nederland (B.B.N.), den bond van expediteurs en transportondernemers (B. E. T. O.),en van de centrale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer langs den weg (C.O.B.L Tot. het doen inschrijven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de vrachtauto's of tractoren op eerste aan vraag van of vanwege den inspecteur-generaal van het verkeer dan wel van een rijksinspec teur van het verkeer, hoofd van een district voor het goederenvervoer. De verplichting tot het doen inschrijven be staat niet ten opzichte van de vrachtauto's of tractoren, welke zijn gevorderd op grond van de wet op den staat van oorlog en van beleg, van de inkwartieringswet of van de wet be treffende bescherming tegen luchtaanvallen. Indien een houder de beschikking over een vrachtauto of tractor verliest, doet hij daar van onverwijld mededeeling aan den inspec teur-generaal van het verkeer onder opgaaf van oorzaak of redenen. Slccpbootcn. Dezelfde verplichting tot inschrijving als hierboven vermeld is ook opgelegd aan de houders van sleepbooten, welke dienen tot de vaart op de binnenwateren van de eene binnenslands gelegen plaats naar de andere. Ook deze moeten worden ingeschreven in een register, dat wordt gehouden ten kantore van den inspecteur-generaal van het verkeer. Het doen inschrijven geschiedt door indie ning van een ingevuld en onderteekend in schrijvingsformulier, dat kosteloos verkrijgbaar is ten kantore van de bevrachtir.gscommissies, en haar agentschappen, en voorts door bemid deling van het federatief verbond van vereeni- gingen van particuliere sleepbooteigenaren in Nederland. Tot het doen inschrijven behoort mede het verstrekken van nadere gegevens omtrent de sleepbooten on eerste aanvraag van of van wege den inspecteur-generaal van het verkeer dan wel een rijksinspecteur van het verkeer, hoofd van een district voor het goederen vervoer. Houders van sleepbooten, welke als opduw- boot behooren bij een bepaald schip, worden geacht aan de verdichting tot inschrijving te hebben voldaan, indien voor het schip vol daan is aan de verplichting tot het inschrij ven van schenen volgens de inschriivingsbe- «chikking binnènseheoen met vermelding op het inschrijvingsformulier van de bijbehoo- rende opduwboot. De verdichting tot het doen inschrijven be staat niet ten opzichte van sleenbooten, welke zijn gevorderd op grond van de wet op den staat van oorlog en van beleg, van de inkwar tieringswet of van de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen. Laatste Strijd door JAAP STIGTER. E lange, magere man in de versleten uniform streek zich eventjes over zijn zeehondensnor, nam een zwar te BrazieLsigaar uit een koker en trok een paar gewichtige plooien in zijn gelig en vermoeid gezicht. Tevreden dwaalden zijn oogen door zijn werkvertrek met een paar oude schedels ginds op een plompe renaissance-kast, wat karabijnen aan de mu ren en vergeten foto's uit verre jaren. De sfeer was strak en vol martiale be slistheid en nu hij zijn mondhoeken weer wat verbetener aantrok, voelde hij zich weer geheel en al John Pittor, de gewel dige. die het kleine staatje Guelva met zijn paar koffie-plantages. zijn glooiend bosch- land op welks vochtigen mosgrond wonder lijk exotische bloemen bloeiden, zijn hou ten kolonisten-woninkjes uit boomstammen, met ijzeren hand bestuurde. Hij was gehaat dit wist hij. Oud-officier uit het vreem delingen-legioen, die zoo'n beetje over de heele aarde gezworven had, door harde ont beringen en de wreedheid van het leven ge havend, doch staal-hard geworden was, was hij geland op een plekje grond op de land kaart, dat onbekend was bij de groote we reld. Hij had veel meegemaakt: in zijn kleurrijke herinneringen speelde de sterke drank ook dikwijls een rol John Pittor hield van een borreltje en door al deze bewogenheden des levens was hij verleerd, zich nog ergens over te verbazen. 't Gekste is mogelijk, zei hij altijd en dus verbaasde hij er zich allerminst over, dat hij de hoogste autoriteit in Guelva gewor den was. Hij wist zelf niet goed, hoe dat zoo gekomen was en zijn functie was dan ook niet precies te omlijnen Burgemeester, hoofd van de politie, algemeen adviseur van een paar honderd verdwaalde blanke kolonisten dat leek er wel het meeste op Bij het groote ..ontglnnlngsfeest" jaren geleden, had men hem reeds spottenderwijs tot ko ning uitgeroepen en de volgenden dag was hij een paar lieden aan het bewerken ge gaan voor een primitieve stemactie, waar bij een paar pintjes vuurwater en Jamaica - rum wonderen deden. Zoo was het ongeveer gegaan. Het vreemdste was. dat hij macht kreeg en een groepje bewonderaars, waaruit hij een mager lijflegertje recruteerde. Hij vaardigde wetten uit en strooide soms al naar gelang zijn gemoedsstemming min of meer kwistig met kerkerstraffen van en kele weken of soms maanden. Hij was eigen lijk een heerscher-in-miniatuur en het was allang geen geheim meer, dat in het kleine staatje met zijn eigen grillige wetten en zijn eigen recht, er enkelen over dachten, dit „bewind" van zijn voetstuk te stooten. John Pittor greep het stuk spiegel, dat in het raamkozijn lag en bekeek zich hierin. Een moe en oud gezicht keek hem aan en dun grijs haar kroop bij de slapen. Hij was even vijftig geweest: kwam nu het verval reecls na een intensief, stormachtig leven...? Dat kon niet: hij de rustelooze zwerver en avonturier zou ook op een raooien dag weer uit Guelva vertrekken, waar het hem eigen lijk te „stil" te „bezadigd" toeging. De we reld borg nog zooveel bewogenheid en avon tuur ln haar schoot.hij kon hier niet oud worden als een vast functionarisneen, dat was eenvoudig onmogelijk. Het leven moest hem weer opnemen als een blad in den storm, zonder doel, In een wilden cadans, steeds verder en verder. Ergens heen en lie ver: nergens heen. Kalkman, die vroeger scheepsarts geweest was en een van zijn weinige persoonlijke vrienden in Guelva, had hem reecls enkele malen onderzocht en hoofdschuddend ge zegd: „Je wordt oud, beste kerel.... het is heusch geen bepaalde kwaal. Je moet reke nen een fel brandende fakkel verslindt veel meer brandstof dan een rustig thee lichtje. Je levenskrachten minderen wat oh, maak je er maar niet ongerust over. Je kunt nog jaren en jaren mee. al zul je jezelf wat meer moeten ontzienDoch Pittor had wüd op de tafel geslagen en gezegd: „Allemaal nonsens. Levenskrachten verdwij nen pas, wanneer je zeventig of tachtig bent John Pittor nam een paar trekjes van de sigaar en keek de blauwe rookwolkjes na Dan liep hij met lange besliste stappen naar het midden van zijn kamer en bleef daar staan, het gezicht naar de deur gewend. Zoo even had z'n ordonnans hem namelijk me degedeeld, dat een jongeman hem wen«chte te spreken. Hij zou hem te woord staan: kort en ruw. zooals zijn gewoonte was. Maar Pit tor zou niet de gelegenheid krijgen, een woord te zeggen,,., alles gebeurde binnen een paar tellen. Met een doffen smak vloog de deur open. waarbij een stoel met een on heilspellend geraas omkantelde. Pittor wist onmiddellijk: dit is een avontuur, dit is de sensatie, waarop ik zoolang gewacht heb. Een jonge kerel stond op den drempel. Een rood-gezwollen gezicht en verwarde haren. Zijn adem vloog-hortend. wild en zijn oogen puilden uit. In zijn vuist was een lang. donker voorwerp het leek het meeste op een zware ijzeren staaf. John Pittor schrok niet: hij had iets dergelijks reeds lang verwacht. Haeen aanslag op zijn leven! Een onte- tevredene was erin geslaagd tot hem door te dringen Pittor begreep: een paar seconden dan Is het beslist. Eerst het wapen uit de hand wringen In een flits zag hij zijn lijfwacht achter de vensters op houten banken in de schaduw van eenige palmboomen zitten. De mannen in witte linnen uniformen zaten met den rug naar het gebouw toe en rookten een siga retje Niets ware gemakkelijker geweest, dan zijn beschermers met een luiden schreeuw even te mobiliseereneen afstand van 40 meter is met een zware mannenstem ook van uit het interieur van een huis ge makkelijk te overbruggen. Doch John Pittor deed dit niet. De ander kwam tuimelend naar hem toerennen de aderen op zijn be zweet voorhoofd waren tot berstens toe ge spannen Het donkere voorwerp beschreef een korte vinnige boog in de lucht Pittor greep den arm van zijn belager en weerde den slag af.Er ontstond een hevige en verbeten worsteling Pittor voelde het reeds bij de eerste grepen, dat dit een riskant avontuur was zijn tegenstander scheen ijzeren spieren te heb ben. Nog kon hij gemakkelijk schreeuwen en zijn lijfwacht, die daar in het zonlicht zat te soezebollen, alarmeeren Nonsens, verval van levenskrachten, gins het door zijn hoofdik zal bewijzen... niemand heeft het ooit van mijn kracht kun nen winnen.... niemand Maar hij voelde zijn weerstand wonderlijk snel verlammen zijn aanrander smakte hem tegen den grond en viel weer als een wild dier boven op hem. Pittor onderging een verschrikkelijke waarheid: ik ben niet meer degene die ik wasHet waren slechts luttele seconden, dat John Pittor's bewustzijn nog helder bleef en hij de kracht in zich wist, hard te «chreeuwen. Maar zijn «malle lipnen bleven strak opeen als een bloedloos lijntje beslister en wreeder ■jan in z'n heel leven (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden) Ook sleepbooten en binnenschepen Indien een houder de beschikking over een sleepboot verliest, doet hij daarvan onverwijld mededeeling aan den inspecteur-generaal van het verkeer onder opgaaf van oorzaak of redenen Binnenschepen. Voor binnenschepen zijn dezelfde bepalin gen vastgesteld. Deze kunnen ook bij de be vrachtingscommissies en haar agentschappen worden ingeschreven of door bemiddeling van de stichting „Nederlandsche Particuliere Rijn vaartcentrale''. Houders van binnenschepen zijn verplicht deze binnen tien dagen na het in werking tre de van deze beschikking en voorts zoodra mo gelijk na den aanvang van hun houderschap te doen Inschrijven in registers, die worden gehouden ten kantore van de bevrachtings commissie, binnen welker district het schip zich bevindt op het tijdstip van inschrijving, de houder is gevestigd, of .indien de houder een rechtspersoon is en op meer plaatsen is gevestigd, binnen welker district de plaats van den hoofdzetel is gelegen. Houders van bewijzen van tusschenkomst, goedkeuring, beurtvaartontheffing of een ver klaring voor vervoer anders dan krachtens overeenkomst, welke bij het in werking treden dezer beschikking reeds waren afgegeven krachtens dc wet van 5 Mei 1933 worden ge acht aan de verplichting tot inschrijving te hebben voldaan. De verplichting tot het doen inschrijven be staat niet ten opzichte van de schepen, welke zijn gevorderd op grond van de wet op den staat van oorlog en van beleg, van de inkwar tieringswet- of van de wet betreffende bescher ming tegen luchtaanvallen. Indien een houder de beschikking over een schip verliest, doet hij daarvan onverwijld mededeeling aan den inspecteur-generaal van het verkeer onder opgaaf van oorzaak of redenen. EXAMENS. Machinisten-examen. Geslaagd voor het voorloopige machin.'jr,ten- diploma, de heer J. M. Bakker te Haarlem. KENNEMER FILM-LIGA. Door de Kennemer Film Liga zal Zondag 1 October in het Spaarne-Theater te 11,15 uur een vertooning worden gegeven van de Amerikaansche film: „Waar blijft onze be schaving?" IS GODSDIENST OPIUM VOOR HET VOLK? Vrijdagavond 29 Sept. spreekt Ds. J. J. Buskes Jr.. van Rotterdam te Haarlem over het onderwerp: „Is Godsdienst opium voor het volk?" De bijeenkomst, die wordt georganiseerd door een comité uit leden van de Geref. Kerk in Hersteld Verband (Be gijnhofkapel) wordt gehouden in de groote zaal van het Concertgebouw. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Op Donderdag 28 September a.s. zal een. tweede ontspanningsavond voor gemobili- seerden in het gebouw v. d. Vereenlging voor Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat, alhier, georganiseerd worden. De organisatoren hebben zich de belang» looze medewerking kunnen verzekeren van 't bekende radio-duo Johnny Jones, terwijl ook het eigen orkest op dezen avond zal debu- teeren. Verder werken aan deze uitvoering mede enkele artisten uit eigen kring. DIERENLEED. Een lezer schrijft ons: Toen wij Zondagavond laat huiswaarts keerden zagen wij een geval van ernstige dierenmishandeling. Aan de Westergracht lag een poes aan den waterkant met een touw strak om den nek gebonden en daar aan een flesch, gevuld met water. Het beest had in zijn angst kans ge zien uit het water te komen en lag op de te gels meer dood dan levend. Hoe het mogelijk is dat iemand een beest zooiets kan aandoen? Een dier, dat trouw en aanhankelijk is en geheel op den mensch is aangewezen. Een ieder moet toch weten dat de dierenbe scherming wanneer u het niet betalen kunt, deze dieren kosteloos tot zich neemt? OPSCHORTING ONTSLAG UIT DEN DIENST. De burgemeester brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden. Bij Koninklijk Besluit van 14 September 1939 is bepaald dat het ontslag van de dienst plichtigen die krachtens artikel 43. eerste lid, der dienstplichtwet met ingang van 1 October 1939 uit den dienst zouden worden ontslagen, tot nader order wordt uitgesteld. Bedoelde dienstplichtigen, die dit jaar al naar gelang zij den rang van onderofficier of. dien van officier niet dan wel bekleeden, 40 of 45 jaar oud worden of zijn geworden, blij ven derhalve voorshands deel uitmaken van de sterkte van de land- en zeemacht. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1939. Programma I: Hilversum II. Programma II Jaarsveld en Hilversum I. Programma IIIBelgische en Duitsche sta tions, eventueel diversen. Programma IV: Engelsche stations, even tueel diversen. Programma V: 8.00—7.00 diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplaten concert. Dansmuziek. 1. Home at Sundown, Organ, danceband, me; 2. Lonely Lew Stone: 3. Hold my hand, Terry Shand; 4. Zuiderzee Blues, Ramblers; 5. When a prince of a fella meets a Cinde rella, Andrew Sisters; 6. The Snoop, The Six Swingers; 7. Swinging in the corn. Nat Go- nella; 8. It don 't mean a thing Washboard Rhythm Kings; 9. I wished on the moon, Henry Alien. 10, Moonlight. Victor Silvester; II. Ten little miles from town. Organ, dance- band, me; I2e Ninepins in the sky, Lew Sto ne; 13. Let's break the good news. Terry Shand: 14. Swinging the fiddles. The Ram blers. 15. Sha-Sha. Andrew Sisters; 16. So you left me for the leader of a swingband, The Six Swingers; 17. Who stole the jam, Nat Gonella; 18. Sentimental gentleman from Georgia Washboard Rhyhm Kings; 19. Roll along prairie moon, Henry Allen; 20. Dear love my love, Victor Silvester. 8.0012,00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6