BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 HAARLE M'S DAGBLAD 11 jtaakte, B Amerikaansche vlootmanoeuvres hij Hawaii. WASHINGTON, 26 September. De plan nen van de marine voor de oefening en de manoeuvres van de vlaot bij Hawaii omvatten de meeste schepen, die thans hun basis te San Diego en San Pedro hebben. Van officieele zijde ontkent men echter dat dit program een internationaal karakter zou hebben als een gevolg van den Europee- schen oorlog of de intensieve Japansche mili taire operaties in China. In andere kringen wees men er echter op, dat de tegenwoordigheid van de vloot te Ha waii waarschijnlijk een remmenden invloed zal hebben ingeval dit land territoriale ambi ties zou koesteren voor Fransch, Britsch of Nederlandsch-Indië. De eenheden zouden periodiek gezonden worden en wel zoo dat wanneer een afdeeling arriveert de andere nog aanwezig is en haar manoeuvres beëindigt om naar het vasteland terug te keeren. Men verwacht dat elke een- heid met uitzondering van twaalf slagschepen daarheen gezonden zullen worden. Behalve 12 slagschepen bevinden zich thans in Californië 25 kruisers, 61 torpedojagers, 4 vliegtuigmoederschepen, 14 onderzeeërs, 31 hulpschepen. Te Pearl Harbor zijn reeds een kruiser, 15 onderzeeërs, 8 mijnenleggers en mijnenvegers, 12 hulpschepen en 75 vliegtuigen. Het vliegtuigmoederschip „Langley" is thans te Manilla. Tien torpedojagers uit den wereld oorlog worden thans te Philadelphia gemoder niseerd, terwijl zulks spoedig met 40 andere zal geschieden; zij zullen voor patrouille diensten gebruikt worden. (United Press). Amerikaansclie bommenwerpers over den Stillen Oceaan. MANILLA, 26 September. Veertien mari- nebommenwerpers zijn te Cavite geland. Hier mede hebben zij de eerste massavlucht over den Stillen Oceaan volbracht. Zij vertrokken van hun basis Pearl Harbor. Het 15de vlieg tuig van het escadrille moest bij Midway- eiland ten gevolge van een klein machinede fect terugkeeren, doch zal later den tocht on dernemen. (United Press). De ondergang van de Silesia". Vierde neutrale slachtoffer in enkele dagen. De uitvaart van generaal Von Fritsch. (Men zie ook pag. 5). BERLIJN. 26 Sept. (D.N.B.-A.N.P.) Bij het monument Unter den Linden is vanochtend een plechtigheid gehouden, ter eere van den op 22 September gesenuvelden generaloberst, Baron von Fritsch. Als vertegenwoordiger van Hitier heeft gene- raal-veldmaarschalk Goering op deze plaats een lauwerkrans gelegd. Na de plechtigheid werd de baar overgebracht naar het Invalidenfriedhof, daarbij werd alle militaire eer bewezen. Behalve de leiding van de oude en die van de nieuwe weermacht, tal van hooge staats- autoriteiten, vertegenwoordigers van de partij hebben ook duizenden Berlijners de plechtighe den bijgewoond. Hoewel het regende stond een dichte menigte langs den weg geschaard. Verschillende troepenaf deelingen en vaandel delegaties waren aanwezig. De opperbevelhebber van het leger, general oberst Von Brauchitsch, hield een toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat het Duitsche leger ge schokt en in diepen rouw aan de baar staat van den man, die een van de besten was die het Pruisisch-Duitsche leger, ooit heeft gekend. Jaar in jaar uit werden hem moeilijke en verantwoordelijke taken opgedragen. Voor geen enkele schuwde hij terug. Hij heeft ze allen overwonnen. Het is natuurlijk, dat deze man ook een van de eersten was, die na de duistere dagen van November 1918 zich op de bres stelde om het Duitsche Oosten te beschermen. Twintig jaar geieden heeft de generaloberst reeds een maal gestreden, teneinde Oost-Pruisen voor het Duitsche Rijk te behouden. In Oost-Pruisen heeft hij later gewerkt als chef van den genera- len staf, zoodat een superieur kort en duidelijk over hem kon zeggen; een van de besten. Vervolgens herinnerde Von Brauchisch er aan dat Baron von Fritsch begin 1934 als opperbe velhebber aan het hoofd van het leger werd ge plaatst. Toen heeft de Führer hem de histori sche taak opgedragen het wapen te smeden, waarmede de geniale leiding van het nationaal- socialistische rijk zich zou kunnen bedienen. JUBILEUM O. L. VR. HEMELVAART- PAROCHIE. Daar door de tijdsomstandigheden elk uiterlijk feestbetoon bij gelegenheid van het 12«/2-jarig bestaan van bovengenoemde parochie achter wege bleef is dit jubileum uitsluitend kerkelijk gevierd. Reeds in de vroege morgenuren stroomden de parochianen Maandagmorgen ter kerke voor de plechtige Mis om kwart voor 8. Om half 8 des avonds had een plechtig dank- lof plaats, gecelebreerd door den bouwpastooi dezer parochie pastoor P. J. Nieuwenhuis, thans pastoor te Kwalcel, geassisteerd door prof. Slij- kerman, kapelaan A. Oeverhaus, pater C. Tuk ker en fr. C. Evers. Op het priesterkoor waren vele priesters aan- ezig, o.a. mgr. H. J. M. Taskin, Proost van het kathedraal kapittel, prof. C. Snelders en pastoor Versteeg, oud-kapelaans der parochie. Tijdens het Plechtig Lof hield de oud-kapelaan der parochie C. M. Doeswijk een feestrede. Na de feestrede volgde een processie door het kerkgebouw. Tijdens het Lof voerde het zangkoor zeer ver dïenstelijk verschillende vierstemmige koorwer ken uit. begeleid door den organist Joop Schneider. Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet en velen moesten zich zelfs met een staan plaats tevreden stellen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd; J. v. d. Horst—M. C. Konings J. F v. Noorc" -A. Bank; A. M. Everont— A. M. v. d. Leu v. d. Lede—F. W. Tendedoo; S. H. Kreiage- H. G. Lodder. Getrouwd: C. J. BachC. Buwaida; G. J. Traast—K. Huizinga, A. v. Knapen—A. Lagen dijk; C. G. W. Bloemendal—J. in 't Hout; K v. LeeuwenM. E. E. v. d. Linden Bevallen G. BosniaVeldman d.; J. W. Hen dricksI veils z., M. C. EecenLap z. Overleden: Cha. G. Hageman 64 jwed. G- HJendriks; F. B. Mosee 38 j. echtgen. v. K. Molenaar. VOOKLOOriGE SURSEANCE AAN N.V. FUIIRMANN EN CO. DOOR DE RECHTBANK VERLEEND. AMSTERDAM, 26 September. De recht bank heeft vandaag voorloopige surseance van betaling verleend aan de N.V. Fuhrmann en Co. P. C. Hooftstraat 180, import en export van wol. LONDEN, 26 September (Reuter). De tot zinken gebrachte Zweedsche vrachtboot „Silesia" men zie pag, 5 is het vierde neutrale slachtoffer der laatste paar dagen van Duitsche duikbooten. Het bericht van het tot zinken brengen van dit schip heeft, naar Reuter verneemt, in de Noor- sche landen een diepen indruk ge maakt. Deensche bladen ruimen aan dit feit veel plaats in en oefenen veel critiek, terwijl in Zweden speciale maatregelen worden geno men om de dreigingen der Duitsche duik booten tegen te gaan. Teneinde de Oostzee te vermijden zijn de exporteurs van pulp van plan, hun zendingen over land naar Noorsche havens te sturen, hetgeen extra kosten van meer dan 20 procent zou medebrengen. Het tot zinken brengen van neutrale sche pen, welke ladingen pulp vervoeren, wordt beschouwd als een ernstige bedreiging voor de industrie, welke voor meer dan 40 procent van den Zweedschen uitvoer uitmaakt. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt, dat de „Silesia" door een Duitsche duikboot is getorpedeerd en op 45 mijl ten zuidwesten van de Noorsche kust is gezonken. Grens in Opper-Silezië vervallen. KATTOWITZ. 26 September (D.N.B.) De tot nu toe nog tusschen Wést- en Oost-OpperSjle- zië bestaande politiegrens is sinds gisteren op geheven. Het verkeer tusschen beide deelen van Opper-Silezië is van nu af aan aan geenerlei beperkingen en pasvoorschriften meer onder worpen. De politiegrens loopt nu over de vroe gere rijksgrens b- Lublinitz-Myslowjtz, Pless en Rybnik, waar zich ook de dbuanegrens bevindt. HOFBERICHTEN ■s-GRAVENHAGE, 26 September. H.M. de Koningin heeft het beschermvrouwschap aan vaard van de Vereeniging „Marine-racnpen- fonds 1914-1919" en deze vereeniging tevens een belangrijke bijdrage geschonken. 's-GRAVENHAGE. 26 September. H.M. de Koningin heeft een zeer belangrijke bijdrage geschonken aan de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. LEVENSMIDDELEN UIT ZUID AFRIKA VOOR DE GEALLIEERDEN. Vertegenwoordigers van de negen grootste gemeentebesturen van Zuid-Afrika hebben met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan het plan van den burgemeester van Johannes burg om bij openbare inschrijving een millioen pond sterling bijeen te brengen, met het doel Zuid-Afrikaansche levensmiddelen en andere goederen gratis aan de geallieerden te leveren. HITLER AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit het hoofdkwartier van Hitier wordt ge meld: Hitier heeft zich Maandag naar het ge bied ten oosten van de Bzoera begeven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabij heid van Warschau, te midden van de Duitsche troepen. Later heeft Hitier een bezoek gebracht aan de gevechtsterreinen tusschen Bzoera en Weichsel. De werkloosheid te Haarlem. Een geringe daling. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen met 21. Er zijn thans 4741 werkloo- zen, dat is 553 minder dan verleden jaar, 919 beneden '37, 1672 beneden 1936, 1003 beneden 1935 en 320 minder dan 1934. Dit aantal is 11 meer dan in 1933 en 199 minder dan 1932. HAARLEM, 26 September. Bevallen 21 September: L. de Bruijn—Bo gaard, z.; 22 September: J. Hos—Hutter, z.; E. J. Zevenhoven—van der Meer, z.; 23 Septem ber: C. L. HulsewéHoog, d.; J. M. van der MeerHaverink, z.; A. C. Moolenaars—Riet bergen, z.; 24 September: A. G. Slaaf—Jonker, d.; M. van Wanxooij— Rootlieb, d.; H. J. van Beek—Harmsen, d.; M. Th. Bessem—Joussen, z.; 25 September: J. van Strien—Fortgens, z.; A. C. A. Reeuwijk—de Bruijn, d.; H. Stolk— Schouten, z.; J. Carton—van der Duijn Schou ten, z.; 26 September: A. J. Kroon—Tanger- mann. z.: 24 September: I. Fortuin—Imbos, d. Overleden 24 September: F. A. A.. 3 d., z. v. P. J. de Jong. Perseusstraat; 25 September: C. G. Koen. 76 j., Klever parkweg; A. G. van der Laan—Lindeman, 72 j.. Pijn torenstra at; C. Masee—van der Brugge, 60 j-, Ripperda- park. Ondertrouwd 26 September: G. van Doorn en J. Oderkerk. HEEMSTEDE BLOEMENDAAL NED. PROTESTANTENBOND Op Woensdag 27 September zal de heer Th Terwey, voorzitter der afdeeling van de Ned. Protestantenbond in het Kerkgebouw aan den Potgieterweg voor leden en introducés een causerie houden over: „Hoe ik Amerika zag" De heer Terwey zal in deze causerie weer geven, wat hij hi geestelijken en socialen zin heeft waargenomen tijdens zijn reis door ver schillende staten van Noord-Amerika. VOORDRACHT REDDINGSWEZEN. Het bestuur van de Bloemendaalsche Reddings brigade heeft den heer A. J. Meijerink uitge- noodigd Donderdagavond in Hotel „Roozen- te Overveen een voordracht met licht beelden te houden over het onderwerp: „De Zee en haar gevaren". Ook militairen zijn welkom. REDDINGSBRIGADE. De Heemsteedsche Reddingsbrigade heeft in samenwerking met autoriteiten, met den Ned Bond tot het Redden van Drenkelingen en de Haarlemsche Reddingsbrigade Donderdag in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg een ontspanningsavond georganiseerd voor de militairen, die momenteel in Heemstede ver blijven. De Ned. Bond heeft zijn film „Nederland is een Waterland" gratis voor dit doel beschik baar gesteld: de voorzitter der Haarlemsche brigade de heer Joh. M. Schmidt, zal de film welwillend vertoonen en toelichten. toen zij mevr Francien KooteGerrese har telijk dankte voor den genotvollen middag, dien zij haar gehoor had waten te schenken Tevens deelde de presidente nog mede. dat het bestuur stappen had ondernomen om tehuizen te vinden, waar militairen hun avon den in huiselijke omgeving kunnen doorbren gen. Degenen, die bereid zijn een militair in den huiselijken kring te ontvangen kunnen daarvan opgave doen aan mevr. Moens,*Von dellaan. alhier. Teneinde deze visite-avonden ook werkelijk aan hun doel te laten beant woorden, wordt een en ander geregeld ïn over leg met de militaire autoriteiten. De prijsuitreiking van de Floralia-tentoonstelling. Op 27 en 28 September. De Floraliavereeniging heeft ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan besloten aan alle kinderen, die aan de tentoonstelling heb ben meegedaan, een herinnering te schenken Op Woensdag 27 en Donderdag 28 September. avonds 7 uur. zullen in het veilinggebouw ,'t- Centrum" de prijzen worden uitgereikt Eveneens zullen eenige films worden ver toond Op de scholen zal bekend gemaakt worden, wie den eersten en wie den tweeden avond moet komen. COLLECTE VOOR T. B. C.-FONDS SPOORWEGEN. Dank zij de bijdragen van de groote verbrui kers van de Ned. Spoorwegen is de opbrengst an de alhier gehouden collecte ten bate van de ereeniging voor personeel in dienst der Ned Spoorwegen tot bestrijding der tuberculose, ge stegen tot f210,24. De dank van het Spoorwegpersoneel van Be erwijk gaat in de eerste plaats uit naar de Koningin, die tijdens haar kort oponthoud te Beverwijk door een belangrijke gift aan het wei- lagen van de collecte medewerkte en daardoor bövendien dezen collectedag voor het personeel tot een onvergetelijken maakte. Tenslotte wordt dank gebracht aan alle in woners van onze gemeente voor de betoonde offervaardigheid. ZANDVOORT STATIONSVERSIERING BLIJFT NOG VERLICHT. Hoewel het ln de bedoeling lag de aardige versiering van het stationsterrein slechts ge durende een drietal avonden met schijnwer pers te verlichten, heeft men thans in ver band met de groote belangstelling van het publiek besloten, de verlichting nog eenigen tijd voort te zetten. SCHOOLREISJE. Met financieelen steun van het Oranje comité en de vereeniging Volksonderwijs kunnen de kinderen van de drie hoogste klas sen van alle bijzondere en openbare scholen en alle leerlingen van de UL.O.-school Woens dag een bezoek brengen aan de ten toons te lit 115 Trein 1839—1939. Daar het niet mogelijk is extra treinen te laten loopen, zullen de ongev. 600 leerlingen in twee groepen vervoerd worden. De eene groep vertrekt om 9.25 uur uit Zandvoort; de tweede groep om 10.25 uur. Het vertrekt uit Amsterdam naar Zandvoort is bepaald voor de eerste groep op 14.05 uur en voor de tweede groep op 15.05 uur. WERKLOOSHEID STIJGT SNEL.. Ook in de afgeloopen week bleef het aan tal werkloozen A-ljgen en wel van 375 tot In vergelijking met het vorige jaar, toen het aantal op denzelfden tijd 350 bedroeg, is dit zeker hoog te noemen. Het aantal werkloozen is thans evtenwel minder dan in 1937 toen het in de laatste week van September reeds 460 bedroeg. BEVERWIJK Voordrachtiniddag voor de Hu is vrouwen vereeniging. Prachtige kunst van mevr. Koote. Maandagmiddag heeft de plaatselijke af deeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen het nieuwe seizoen geopend met een voordrachtmiddag ln het Kennemer Theater. De belangstelling was groot en het geboden programma verdiende dat ook ten volle. De voordracht-kunstenares mevr. Fran cien Koote—Gerrese uit Den Haag heeft de dames zeer weten te boeien met de voortref felijke wijze, waarop zij haar zuivere kunst te genieten gaf. Zij opende met „Katrien wordt soldaat' van Adrienne Thomas, een stuk litteratuur van een schrijnende actualiteit niet alleen maar in de dagen, welke wij beleven, helaas ook van een verbijsterende realiteit. De frag menten, die mvr. Koote las. stemden tot ernstige overweging, niet in het minst ook door de suggestieve voordracht. Terecht kon de presi dente van de afdeeling. mevr. A. Moensv. d. Veen, in haar dankwoord deze voordracht als uitgangspunt nemen om haar leden nog eens onder het oog te brengen, welke offers in deze moeilijke tijden worden gevraagd en ook moeten worden gebracht in het belang tenslotte van de menschheid. Op prachtige wijze heeft mevr. Koote ver volgens voorgedragen „Artist" van Ina Bou dier-Bakker en fragmenten uit Anton Coo- len's „Kinderen van ons volk". Ook van deze voordrachten hebben de dames met volle teugen genoten. Aan het slot der bijeenkomst was de presi dente zeker de tolk van alle aanwezige leden, heeft de directeur, ln overleg met ons. ge tracht 500 goed mogelijk te voldoen. Intus- :chcn werden de besprekingen voortgezet. Ons bestuur hoopt ten zeerste, dat thans inderdaad en op korten termijn een afdoende verbetering verwezenlijkt moge worden, welke in overeenstemming is met de eischen, waar aan onze instelling heeft te voldoen, om naar behooren haar gewichtige taak ten behoeve van het Nederlandsche Visscherijbedrijf te kunnen vervullen en die ons tevens in staat stelt ae salarissen van directeur en personeel weder op een normaal peil te brengen. Er is, in meer dan één opzicht „periculum in mora"! MARKTBERICHT. (Verscbe visch). Tong f 1.90—f 0.92 per kilo. Kleine schol f 30—f 15 per 50 kilo. Schar f 7.20—f 5.10 per 50 kilo. BESOMMINGEN. Kotters: KW 77 f 17. Hd 22 f 20. Hd. 89 f 28. Hd. 108 t 219. Uk 185 f 20 Uk. 162 70. Uk. 76 f 43. cenevens een hoeveiheid consignatievisch. R.K. BOUWVAK ARBEIDERSBOND. De R.K. Bouwvakarbeidersbond St.- Jo seph houdt Dinsdag 26 September ln het Patronaatsgebouw een ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. het bespreken van het vernieuwen van de contracten in het schilder- en het bouwbedrijf. LUCHTBESCHERMINGSPOST VERPLAATST De luchtbeschermingspost in de Helde- straat is omdat het lokaal voor militaire doeleinden in gebruik is genomen, ver plaatst naar. de Lorentzstraat. IJMUIDEN „Erkentelijk, maar geenszins voldaan." Het Nederlandsche Vlsseherlj-Proef- station en de Nederlandsche regeering. Aan het jaarverslag over 1938 van het Ne derlandsche Visscherij-Proefstation en La boratorium voor Materialen-Onderzoek, dat ons dezer dagen werd toegezonden, ontleenen wij het volgende: Het bestuur is erkentelijk voor den steun die sedert 1937 weer van de Regeering ge noten wordt. Wij meenen hierin toch te mogen zien een principieele terugkèer tot het gedurende meer dan twintig jaren ge huldigde standpunt, dat het Proefstation een visscherijbelang van beteekenis heeft te be hartigen, waarbij de steun en medewerking van de overheid niet ontbeerd kan worden: gedachte, die ook den stoot heeft gegeven tot de oprichting van het Proefstation in 1912 op initiatief van den toenmaligen hoofdinspecteur voor de Visscherijen, den heer Bottemanne. Maar ons bestuur is geenszins voldaan Want het bedrag van de Regeeringssubsidie is, in verhouding tot hetgeen vroeger re gelmatig beschikbaar werd gesteld en in het oog houdend, dat het onder zoo moeilijke omstandigheden werkende en voor een groot deel noodlijdende bedrijf slechts een zeer bescheiden steun kan verleenen, ten eenen- male onvoldoende om een normale exploita tie mogelijk te maken. Inzonderheid is een herziening van de salarisregeling dringend noodzakelijk. In het gebrek aan personeel, hetwelk een voortdurende overbelasting van den directeur en den eersten analyst ver oorzaak dient afdoende te worden voorzien En tenslotte moet het mogelijk zijn redelij ke bedragen te besteden voor het wederoi. op peil brengen en bijhouden van het in strumentarium. de boekhouderij en het be kostigen van „research"-werk, hetwelk thans slechts in onvoldoende mate kan geschie den. Want meer nog dan onder normale om standigheden behoort onder de thans heer- schende conjunctuur bijzondere aandacht aan het wetenschappelijk speurwerk te wor den gewijd en niet genoeg kunnen wij op ons „qui vive" zijn om den voorsprong te behouden, die door de werkzaamheid van het Proefstation verkregen is. Immers van ver schillende zijden dreigen ernstige gevaren inzonderheid voor alles wat met onze netten- industrie en het meest economisch gebruik van visscherij -benoodigdheden samen hangt, indien niet bij voortduring ons stre ven op verbetering van werkwijzen gericht kan blijven. Het bestuur heeft zoowel schriftelijk als bij besprekingen ten departemente de aandacht van deRegeerlng op den onbevredigenden toe stand gevestigd en de toezegging ontvanger. dat gaarne middelen overwogen zouden wor den om aan deze bezwaren tegemoet te ko men, mits naar een zoo nauw mogelijke sa menwerking tusschen het Proefstation eenerzijds, en de Rijks visscherij-instituten voor Chemisch microbiologisch en hydro grafisch Visscherij-onderzoek te den Helder en voor Biologisch Visscherij-onderzoek te 's-Gravenhage en Amsterdam anderzijds zou worden gestreefd. Nadat in het voorjaar, op verzoek van den heer chef van de afdeeling Visscherijen met dit doel reeds een bespreking tusschen den directeur van het Heldersche Instituut den heer ir. F. Liebert en den directeur van het Proefstation had plaats gehad, welke tot een bevredigend resultaat leidde, werd op uitnoodiging en onder leiding van den «ecretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, den heer dr. A van Rhijn. in het najaar nog een bijeenkomst van directeuren ten departemente belegd De bedoeling van deze bespreking was. gevens te verkrijgen voor een coördinatie van werkzaamheden, welke in staat zou stellen zonder verhooging van het totale bedrag dat. op de begrooting voor het visscherij-onder zoek is uitgetrokken, het Proefstation in be tere conditie te brengen. De directeuren werden uitgenoodigd schriftelijk hunne voorstellen te doen. Aan deze opdracht welke ons voor zeer groote, principieele moeilijkheden plaatste, VELSEN De begrootinp: van liet Gasbedrijf. Geraamde winst 38688.75. De begrooting van het gasbedrijf voor 1940 sluit met een totaalcijfer van f331015.68. Ge rekend is op een netto-winst van f 38688.73. Onder de baten vinden wc de volgende posten- winst op ga-s f 263022.58. meterhuur f 12000, particuliere fitterij f 1000, vergoeding door Hoogovens voor medegebruik van de pers leiding f2000 Van de 1 as te n zijn de voornaamste posten: Salarissen f 434i6.37, verlof- en ziekengeld f 3500, eigen gasverbruik f3000, interest f34267 45, onderhoudswerken f 19900, afschrij vingen f60000. retributie f 53361 53 reclame f 4000 Op de bedrijfsrekening vonden we een post van f 2393.82 voor kosten herstel Julianabrug. Volgens de memorie van toelichting wordt de gaslevering aangenomen op 5265000 M3.. n.l. 1075000 M3. voor 2500 gewone meters. 3010000 M3. voor 8600 muntmeters. 700000 M3. voor in dustrie en verwarming, 280000 M3. voor ge meentegebouwen en scholen. 100000 M3. voor het crematorium en 100000 M3. voor eigen ge bruik. De opbrengst wordt geraamd op f 377250. de inkoopsprijs op f 114227.42, zoodat de winst f263022.58 bedraagt. PERSONALIA. Bij Koninklijk Besluit van 22 September 1939 is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gorinchem de heer L. Straus, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN RIJWIEL. Maandag heeft op den Rijksweg naar Am sterdam. nabij Zijkanaa) B. een aanrijding olaats gehad tusschen een personenauto en een rijwiel, beide bestuurd door inwoners dezer gemeente. De wielrijder, rijdende op den Spaarndammerweg, stak den Rijksweg over, om zich naar 't ten N. van dezen weg liggende rijwielpad te begeven, toen Juist uit' de rich ting Amsterdam een personenauto naderde. Vermoedelijk heeft de wielrijder getwijfeld bij het oversteken. De bestuurder van de auto trachtte tevergeefs door krachtig remmen de aanrijding te Joorkomen. De wielrijder werd echter door de auto gegrepen en op den weg geslingerd. Zooals altijd was de heer A. P. Bakker weer het eerst ter plaatse. Hij verleende eerste hulp; dr. de Weerdt achtte overbrenging van den wielrijder naar het Antonius Ziekenhuis nood zakelijk, omdat hij over inwendige pijnen in den rug klaagde. Het rijwiel werd geheel vernield en de auto aan de voorzijde beschadigd. De politie heeft de zaak ln onderzoek. WIJK AAN ZEE Het vermiste meisje terecht. Ze was naar Amsterdam geloopen. Over het 16-Jarlg dochtertje van de familie G., dat sinds Zondagmiddag twee uur werd vermist, vernemen we nog het volgende. Ze was om twee uur uitgegaan om een wandeling te maken en "kwam op den gewonen tijd niet thuis. De ouders begonnen zich toen reeds ongerust te maken Overal werd navraag ge daan en toen ook de laatste autobus het meisje niet terugbracht werd de politie ge waarschuwd. Met behulp van den heer Ypma werd het bosch bij Tusschenwljk zoo goed als het ging met een lantaarn doorzocht, doch zonder resultaat. De politie stelde 's nachts om drie uur voor het zoeken te staken en den morgen af te wachten. Het opbellen van de verschillende gemeenten had ook niets op gebracht. De ochtend bracht eenlg nieuws; «e was gezien bij Tusschenwijk, bij de P.E.N.- centrale, op den Koningsweg en bij de Pont. Daar liep hei spoor dood. Intusschen begrijpt men wat een nacht de ouders hadden doorgebracht; de mcnschen ■varen radeloos. Tegen den middag kwam het heugelijk ericht dat de verloren dochter uit Amster dam op transport was gesteid naar Beverwijk, •.vaar moeder haar kon halen. Dat dit direct gebeurde laat zich denken. Met een flink standje van den Majoor kon ze huiswaarts keeren Het bleek, dat ze Zondag naar Amsterdam .vas geloopen eigenlijk zonder doel, waar ze omstreeks half zeven aankwam. Dakar was ze in den avond schreiende opgemerkt door een heer, die haar naar het bureau van de kinder politie bracht, alwaar ze den nacht had door gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7