Haarlem's Dagblad Val van W arschau Fa. VAN BASTEN Raadsdebat over Luchtbescherming. VOOR EEN BRIL? Briefkaartjubilé. diet Jjtansche teq&xkeücht Vijandelijke toestellen iteeiyeschateH^ Militaire vliegtuigen krijgen Oran j e-driehoeken. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17263 Uitgave T.ourenp Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij .N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdreducteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 28 September 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. mnand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.53. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonucmcntatarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentje» zie rubriek. Ten Prinsenhove is Woensdagmiddag zeer levendig gedebatteerd over de gemeentelijke maatregelen inzake de luchtbescherming. Aan leiding tot dit debat vormde een aantal adres sen van ingezetenen, die op meer voorzorgen aandrongen en een bepaalde voorliefde voor openbare schuilkelders en schuilloopgraven toonden. Uit een toelichting bleek de meening, dat men dergelijke schuilplaatsen zou kun nen bouwen voor de heele bevolking, tellende 139.000 zielen. De burgemeester bestreed a priori deze mo gelijkheid, die technisch en financieel onuit voerbaar is en hoopte daarmee onnoodig de bat te voorkomen, hetgeen deels gelukte. Uit zijn latere beantwoording van de debaters bleek ten eerste, dat door de gemeente zeer veel aandacht is besteed aan en zeer veel is gedaan voor de luchtbescherming met na me wat betreft de centrale alarmeering, de hulpverleening aan gewonden, de ontsmet tingsdiensten en de beveiliging van de vitale bedrijven maar dat het college ernstige be zwaren heeft tegen openbare schuilloopgraven en -kelders. Daarvan getuigde niet alleen de burgemeester, die er bijvoegde dat hij zeker niet in zoo'n ding zou gaan, maar ook wethou der Reinalda, die, gesteund door deskundige adviezen, technische bezwaren ontwikkelde en zei dat hij er evenmin als de burgemeester in zou gaan. Ik zal hier niet de heele reeks ar gumenten herhalen die door burgemeester en wethouder te berde gebracht worden u vindt ze in het raadsverslag in dit nummer en de lezing zij met nadruk aanbevolen maar noem er enkele. Het gevaar voor gedrang en paniek hij openbare schuilplaatsen kwam zoowel aan de orde als de hooge stand van het grondwater onder deze stad en de on deugdelijkheid van constructies, in andere steden toegepast. B. en W. achten het veel beter voor de veiligheid der bevolking dat zij in haar eigen huizen de aanbevolen maat regelen toepast. Maar dat dan ook doet! Want het bleek dat daar nog heel wat aan hapert. De burgemeester bracht zijn bevoegdheden in zake de luchtbeschermingswet dan ook naar voren en zeide dat hij, als dat noodig bleek, processen-verbaal zou laten maken tegen na- latigen. Overigens verklaarde hij zich bereid enkele uit .den Raad geopperde adviezen, met name van den heer Blokdijk, betreffende als nog te nemen maatregelen in ernstige over weging te nemen. Zij betreffen de veiligheid van schoolkinderen, van diegenen die zich bij een luchtaanval op straat bevinden, (het aan tal menschen dat zich op straat bevindt wordt voor een gemeente van Haarlem's omvang op hoogstens 4000 geschat) en het verstrekken van gedrukte voorlichting aan de bevolking, ook wat betreft de bezwaren die men tegen den aanleg van schuilloopgraven heeft. Twee zaken traden tijdens het debat sterk op den voorgrond. Ten eerste het feit, dat de gemeente Haarlem ten aanzien van openbare schuilloopgraven een ander standpunt in neemt dan verscheidene andere groote ge meenten, die daaraan zij het dan natuur lijk op beperkte schaal al groote bedragen ten koste gelegd hebben. Ten tweede dat het zaaien van onrust, „stemmingmakerij" in de bevolking afkeurenswaard is. Vooral de heer Reinalda gispte dit laatste fel. Hij constateer de dal* een der adressen, waarmee gecolpor teerd was en dat duizenden handteekeningen droeg onder een nogal onbeholpen formulee ring, afkomstig was van „het Wereldvrouwen comité", dat hij aanduidde als een Nederland- sche communistische mantelorganisatie. Hij zag hierin demagogie. De voorzitter waarschuwde ook tegen het wekken van onrust en er is zeker reden toe. Met paniekerigheid schiet men niets op, in tegendeel: kweekt men mogelijk gevaar. Dat het gemeentebestuur met groote aandacht en zorg de zaak der luchtbescherming behar tigt is inderdaad wel gebleken. Men moet die zorg niet afmeten naar hetgeen uiterlijk zicht baar is en naar hetgeen Jan, Piet of Klaas beweren die geen studie van de zaak ge maakt hebben maar vertrouwen koesteren in ons gemeentebestuur, dat dit zeker ver dient. Men mioet zich ook onthouden van een oordeel als men niet eens weet wat er al ge daan is en nog gedaan wordt. Want dan is men tot oordeelen onbevoegd. Overigens voel ik voor de opmerking van imr. van Dam, dat het aangezien de in zichten van het Haarlemsche gemeentebestuur vèrschillen van die van andere gemeentebe sturen hem gewenscht zou voorkomen dat de gemeente de aangelegenheid nog eens met de regeering bespreekt. Niet omdat ik den in druk heb dat het Haarlemsche standpunt on juist is, maar omdat het vertrouwen en de rust in den lande ermee gediend zouden zijn als de regeering in deze zaken meer leiding gaf en de gemeenten éen lijn trokken in hun beleid. De regeering en haar voorgangsters is m.i. in de zaak der luchtbescherming zeer vatbaar voor critiek. Juist omdat wij een klein volk zijn en „alles van elkaar weten" leidt het verschillende be leid der gemeenten in een zaak van openbare veiligheid tot eindelooze vergelijkingen. Ik heb vroeger al meer dan eens over deze kwes tie geschreven en zij is nu urgenter gewor den doordat er een buitenlandsche oorlog is ontstaan. Het overlaten door de regeering aan de Vereeniging voor Luchtbescherming en de gemeenten schept toepassing van ongelijke methoden en geeft bovendien den indruk van (Duitsch oppeccommando meidt: Gezicht op een deel van Warschau. De brug op den voorgrond leidt naar de voorstad Praga. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteravond mede, dat Warschau zich onvoorwaardelijk had overgegeven. Het overgeven van de stad zal ver moedelijk op 29 September geschieden. United Press voegt hieraan toe dat het 100.000 man tellende garnizoen zich gelijk met de stad overgegeven heeft. Naar Havas meldt had de verdediging van Warschau den dag tevoren- het volgende bekend gemaakt (dit bericht werd met vertraging ont vangen): Warschau en Modlin blijven zich heldhaftig verdedigen tegen de sterke aanvallen van de Duitschers. Op den linkeroever van de Weichsel heeft de stad zeer heftige 'Duitsche aanvallen weerstaan oiider moeilijke omstandigheden. Gisteren (25 September) werden dertien Duit sche vliegtuigen in het gebied van Warschau neergeschoten. Op het oogenblik is de stad vol komen in puin en ligt zij onder voortdurend artillerievuur. Sedert eenige dagen zijn de reser voirs en waterfilters vernield en de bombarde menten maken het zeer moeilijk de burgerbevol king te helpen. Negen ziekenhuizen vol zieleen werden door granaten en bommen vernield, alle historische monumenten zijn vernield, de rook en stof in de stad beletten de ademhaling. Een goede raad wil ik U geven, Naar Zijlstraat negentig en zeven. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726 Ziekenfondsleveranciers (Adv. Ingez. Med.) afschuiven der verantwoordelijkheid op an deren. Dat hoeft het niet werkelijk te zijn. maar het maakt dien indruk. Men ik gebruik dit woord in zijn ruimen zin zou willen dat er inzake de luchtbe scherming meer geregeerd werd. Dan zou men éen beleid zien toepassen, zich geruster voe len en niet gaan fantaseeren. Buitendien moet men thans, de juistheid van het inzicht van burgemeester De Vos van Steenwijk en wethouder Reinalda aannemend die wij beiden als ernstige en bekwame mannen ken nen gaan aannemen dat verscheidene ge meenten onnoodig geld uitgegeven hebben. Is het daar een tijd voor? Tenslotte zij nog opgemerkt dat de ver strekking van nauwkeurige gedrukte voor schriften en uiteenzettingen aan de bevol king van overheidswege ,ook ons van zeer groot belang lijkt. Wij Hollanders zijn niet paniekerig van aard. Maar de overheidszorg in een zaak als deze wordt gaarne volledig waargenomen en wekt dan op zichzelf al rust. R. P. In verband met den huidigen wan- hopigen toestand van de burgerbevol king en de onmetelijke schade, het gebrek aan water en het gevaar voor epidemieën, heeft de bevelvoering in Warschau het Duitsche opperbevel voor gesteld een wapenstilstand van 24 uur te sluiten. De toestand van de burgerbevolking en de stad heeft het commando genoopt spoedig te handelen, teneinde te vermijden, dat de burger bevolking verdere verliezen leed." Geen bevestiging te Londen ontvangen. Reuter meldt uit Londen: „Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat volgens een officieel communiqué van het Duit sche legercommando Warschau onvoorwaarde lijk heeft gecapituleerd. Het Duitsche bureau voegt daaraan toe, dat de stad waarschijnlijk Vrijdag zal worden overgegeven. Wij hebben op dit oogenblik geen enkele bevestiging van dit door het D.N.B. gelanceerde bericht ontvangen. Itaiiaansche hulde voor de Polen Volgens Havas blijft de Itaiiaansche pers uit voerige artikelen over de heldhaftige verdedi ging der Polen publiceeren. De bladen melden, dat officieren van bij Lwow gedecimeerde di visies een „legioen der dooden" vormden en besloten te sterven met de wapenen in de hand. Allen kwamen om. „Het legioen der doo den is niet meer", aldus luidt een artikel „doch de naamlooze helden zijn onsterfelijk ge worden". Goerïng prijst de Duitsche weermacht Het Duitsche Nieuwsbureau bericht: „Op den dag der capitulatie van Warschau heeft generaal-veldmaarschalk Goering een dag order tot de luchtmacht gericht, waarin hij zegt: Het Poolsche leger dat zich door den Engel- schen grootheidswaan beïnvloede oorlogshetze de taak had toegedacht naar Berlijn op te mar- cheeren, is in enkele dagen verpletterd. Met dit leger moest het Poolsche luchtwapen, nog voor het een doeltreffende actie kon voeren, den zelfden weg gaan. Bliksemsnel heeft het Duit sche zwaard toegeslagen. Ik ben er trotsch op dat het Duitsche luchtwapen aan dit resultaat op beslissende wijze heeft medegewerkt. Door zijn vastbesloten strijdvaardigheid heeft het van den eersten dag af het vijandelijke luchtruim beheerscht. Het is geen Poolsch vlieg tuig gelukt over Duitsch grondgebied te vlie gen. In een weergaloozen triomftocht heeft het luchtwapen een tegenstander vernietigd, die Groot-Duitschland had getard met een misda dige roekeloosheid. De prestaties der Duitsche weermacht zijn eenig in de geschiedenis. De mannen van het lucht\v;apen hebben met doods verachting bewezen, dat zij banierdragers van den ouden Duitschen soldatengeest en tegelij kertijd van de allen tegenstand overwinnende gedachte van het nationaal-socialistische solda tendom zijn. In eerbiedige rouw nijgen wij ons voor de slachtoffers, die bij het luchtwapen moesten vallen. Naar Duitsche soldatenwijze binden wij thans na de behaalde overwinning den helm vaster Voor welke taak wij ook mogen gesteld worden, welke bevelen onze Führer ook geeft: Voorwaarts voor ons eeuwige Duitschland". Het woord is aan (Op 1 October zal de briefkaart 70 jaar bestaan). Er wordt heden niets vergeten Op het jubileerterrein. Eén October, moet u weten, Zal de briefkaart jarig zijn. Zij bereikt, valt op te merken, Zooals men bij menschen zegt. Dan den leeftijd die voor sterken Maar alleen is weggelegd. Zeventig zijn heel wat jaren. 't Ras heeft zich wel in den tijd, Sinds ze voor het eerst er waren, Zeer bijzonder uitgebreid. Steeds maar in millïardentallen Zijn ze overal op reis, Komen ze in bussen vallen Van klein huisje tot paleis. Volgedrukt of volgeschreven. Warm van toon of zaaklijk koel, In 't verkeer van 't menschenleven, Zeer gevarieerd van doel. Niemand zal haar meer verdrijven, Ze is nu voorgoed in zwang. En de mensch zal blijven schrijven. Nog wel zeventig jaar lang. P. GASUS. PARIJS, 28 September (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 28sten September luidt Aan het geheele front was het van nacht kalm. Een vijandelijke aanval ten Westen van Saarbrücken is mis lukt. Ter zee. De handelsscheepvaart ter zee is in regelmatig tempo hervat, dank zij een organisatie van convooien en patrouil les van watervliegtuigen. In de lucht Den middag van den 27en September (Woensdag), heeft de Fransche en de Engelsche luchtmacht, die tezamen optraden, verscheidene vijandelijke jachtvliegtuigen omlaaggeschoten. Onze verkenningsvliegtuigen waren gedurende den nacht actief. (Denkt om de Codcc'e voor Ontwikkeling en Ontspanning der militairen op Zatecdaq) (Adv ingez. Med.) GR. HOUTSTRAAT 155 - TELEF. 11159 tramhalte Proveniershuis, Haarlem. COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENHUISKUNST REPARATIE-INRICHTING MEUBELMAKERS STOFFEERDERS BEHANGERS BEDDENMAKERS. AMEUBLEMENTEN. (Adv. ingez. Med.) Warschau en de Weichsel. Mommsen Elk politiek verbond is innerlijk ontbonden, wanneer de machtsverhouding der deelgenootcn zich roijzlgt. En Oranje verticale roeren. De regeeringspersdienst meldt: Met ingang van 1 October 1939 zullen de militaire vliegtuigen van de Konink lijke Marine en van de Koninklijke Landmacht de volgende kenmerken voeren: a. op eiken vleugel (bij het boven- draagvlak op de bovenzijde, bij het be- nedendraagvlak op de onderzijde en bij eendekkers op de boven- en onderzijde) alsmede op beide zijden van de romp van het vliegtuig een oranjekleurige gelijkzijdige driehoek met zwarten rand deze laatste ter breedte van tien centi meter. op de vleugels wijst de driehoek met een punt naar achteren, op de romp naar beneden b. de verticale roeren geheel oranje, omlijst door een tien centimeter bree- den zwarten band. Fransche militaire autoriteiten tevreden over de tot nu toe bereikte resultaten Geen overhaaste aanval op de Siegfriedlinie. LONDEN. 28 September. Reuter meldt: Ondanks de schijnbare traagheid waarmede de geallieerden aan het Westelijk front tot actie overgaan, doen militaire deskundigen uitkomen, dat Gamelin geenszins het initiatief verloren heeft. Er wordl aan herinnerd dat in den vo- rigen ooi-log, weken, ja zelfs maanden in bijna volkomen kalmte voorbij gingen, somtijds door groote actie onderbroken. Een overhaaste aanval op de Siegfriedlinie zou kunnen leiden tot het doen ontstaan van epn gevaarlijke situatie, waar door als gevolg van de ligging der verdedigings werken van de Siegfriedlinie tot een te genaanval zou kunnen worden overgegaan Gemeld wordt, dat de Fransche militaire autoriteiten volkomen tevreden zijn over de be reikte resultaten. Fransche artillerie en infan terie hebben een aantal Duitsche blokhuizen en machinegeweernesten vernield en iedere duim gronds die bezet werd. versterkt. De tactiek van generaal Gamelin schijnt er op berekend de Duitschers te dwingen hun plannen te onth"llen. Allen zijn het er over eens. dat binnenkort een groote Duitsche krachtsinspanning zal worden ondernomen, hoewel nog niet duidelijk is. waar dat zal zijn. Hoewel de Duitsche luchtmacht op de Noord zee zoo vervolgt Reuter een Britsch es kader heeft aangevallen, blijkbaar een onbe- teekenende aangelegenheid, stellen vlootdes- kundigen hierin veel belang, daar het de eerste proef is van de veelbesproken krachtsverhou ding tusschen slagschepen en vliegtuigen. Het feit. dat de Duitschers geen enkelen treffer wis ten te plaatsen, aldus deze critici, doet veron derstellen dat zij op zeer groote hoogte hebben gevlogen en het vierduims geschut der Britsche oorlogsschepen hebben gevreesd. Ook schijnt het dat de Duitschers gebruik hebben gemaakt van vliegbooten, die niet in staat zijn duikvluchten uit te voeren. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING Dag. Een vrachtauto met koolzuurcvlindcrs is op den nieuwen rijksweg in brand ge vlogen. 4 Luchtbescherming in den Haarlemschen raad besproken. 6 BINNEN! AND De Nederlandsche militaire vliegtuigen krijgen oranje driehoeken. 1 De „Johan van Oldenbarnevelt" vaart via de Kaap. 3 Suikerbieten moeten aan de fabriek ge leverd worden. 3 BUITENLAND Het Duitsche oppercommando meldt de val van Warschau. 1 Het Engelsche oorlogsbudget wijst aan- zielijke belaslingverhooging aan. 5 Volgens Churchill zou het Engelsche smal deel in de Noordzee niet door dc Duit schers getroffen. 5 Het schijnt dat een actie van Rusland tegen Estland op handen is. 5 De nieuwe Russische plannen in Oost- Europa zouden de positie van Duitsch land aan de Oostzee verzwakken. 5 ARTIKELEN enz R. P.: Raadsdebat over luchtbescherming. 1 Voor de Vrouw 9 Onder de Seinpalen. 3 J. B. Schuil over: Het is er geen tijd voor. 4 H. D. Vertelling: De Chineesche spaarpot. 4 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1