Haarlems Dagblad Een einde aan den oorlog D Qeen Zondagsc autotochtjes meet uteu scheu en Rusland te maken- 0.98 1.75 H Het Machtige Verbond PALM BEACH Zondagsch Rijverbod. Een bril van KEIP! 57e Jaargang Nb. 17264 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algejn. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij; Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Direetie: P. W. PEEREBOOM Ei\ ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ■Vrijdag 29 Septemhn 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.53. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Duitschland en Rusland. De nieuwe besprekingen tusschen Von Rib ben trop en Molotof, te Moskou gehouden, zijn geëindigd, Er is snel gewerkt. Zij hebben ge leid tot drie overeenkomsten. Ten eerste heb ben Duitschland en Rusland hun „belangen- grens" in het veroverde Polen vastgesteld. Deze nieuwe grens, die de voorloopige demar catielijn vervangt, vindt u op een kaartje in dit blad aangegeven. De nieuwe belangen- grens is definitief en iedere inmenging van andere mogendheden in deze regeling zal wor den afgewezen. Ten Westen van de nieuwe grenslijn neemt Duitschland de staatsregeling op zich; ten Oosten doet de Sovjet-Unie dat. In hoeverre nog van een soort Poolschen staat, in den zin van het Duitsche protecto raat Bohemen en Moravië of van het geval - Slowakije, sprake zou kunnen zijn blijkt voor alsnog niet. Dat zal nog moeten blijken. Overeenkomst nummer twee is een econo misch verdrag, voorloopig „in embryo" neer gelegd in brieven, die de beide ministers namens hun regeeringen tot elkaar gericht hebben. Daarin wordt gezegd, dat met alle middelen de economische betrekkingen en het goederenverkeer tusschen Duitschland en Rusland zullen worden ontwikkeld. De Sovjet- Unie zal grondstoffen leveren, die Duitschland zal betalen met industriëele leveranties op langen termijn. Maatstaf: het in het verleden bereikte maximum van het goederenverkeer tusschen beide landen. Tenslotte overeenkomst nummer drie. Die Is gegoten in den vórm van een verklaring. De twee regeeringenverklaren gezamenlijk, dat het in overeenstemming met de belangen van alle volken zou zijn, aan den tusschen Duitsch land en Engeland-Frankrijk bestaanden oor logstoestand een einde te maken. Zij willen dit doel zoo spoedig mogelijk bereiken, even tueel in overleg met andere bevriende mo gendheden. Mocht dit niet slagen, dan zou daarmee huns inziens vast staan dat Frank rijk en Engeland verantwoordelijk zijn voor de voortzetting van den oorlog. In dat geval zullen Duitschland en Sovjet-Rusland elkaar raadplegen over de vereischte maatregelen. Het dreigement in dezen laatsten zin, de sug gestie van een gemeenschappelijk militair optreden, is duidelijk. Dit is alles. Het is heel veel. Als men deze drie overeenkomsten in haar onderling verband beziet blijkt wel opnieuw duidelijk, hoe de Engelschen diplomatiek ter rein verloren sinds hun lange onderhande lingen met Sovjet-Rusland te Moskou mislukt zijn, Duitschland heeft door zijn non-agressie verdrag met Sovjet-Rusland zeer sterke troe ven in handen gekregen en speelt die uit, de eene na de andere. En tot dusver is het voor deel, dat de Russen bij dit spel hebben, dui delijk genoeg. Het schijnt weer een imperia' listisch beleid te voeren als in den tijd der Tsaren en heeft gisteren ook het kleine Est land zijn wil opgelegd. Minder duidelijk zou het Russische voordeel pas worden, als het bovenbedoelde dreigement zou moeten worden uitgevoerd en Rusland de krijgskans aan Duitschland's zijde zou moeten wagen met het vooruitzicht, de Duitschers aan een geweldige machtspositie in West-Europa te helpen, Daarmee, met een overwinning namelijk, zou het zich een buurman bezorgen even machtig als Napoleon de Groote indertijd was. En het zou er een zijn wiens moderne gemechaniseer de legers niet door een Beresina en een brand van Moskou zouden kunnen worden gefnuikt. Het militaire verbond Rusland-Duitschland lijkt dan ook nog niet zoo waarschijnlijk. Al ziet men in de verte al een derden partner opdoemen: Japan Het zijn in elk geval geweldige diplomatieke manoeuvres, die zich thans voltrekken met het doel, Engeland en Frankrijk in het nauw tè brengen en tot opgeven te dwingen. Want dit is een poging, hen te dwingen. Een samenvatting van de drie overeenkom sten, gisteren te Moskou gesloten, is eenvou dig genoeg: Met de vaststelling van de Duitsch-Russi- sche belangen-grens is de Poolsche oorlog ge heel geliquideerd. Voor Polen gingen Frank rijk en Engeland ten oorlog. Zij hebben het niet direct kunnen helpen en het is zeer snel verslagen. Niettemin zetten zij den oorlog voort, rekenend vooral op de blokkade van Duitschland, die op den duur zijn voorraden moet uitputten zonder dat voldoende aanvul ling mogelijk is, en op de Britsche vloot die de wereldzeeën beheerscht. Hiertegenover stelt Duitschland nu een economisch verdrag met Rusland, dat het nieuwe voorraden verschaft in ruil voor in dustriëele producten, te leveren op langen termijn. Dat wil dus- zeggen: het heeft niet voldoende geld om te betalen en kan dat niet onmiddellijk met voldoende producten doen, waaraan Rusland behoefte heeft, maar wordt een wissel op de toekomst getrokken. Deze overeenkomst verzwakt dus het effect van de Engelsche blokkade, terwijl in mili tairen zin op den achtergrond de interventie dreigt van Italië in de Middellandsche Zee en van Japan in het Verre Oosten, waardoor de Engelsche macht-ter-zee versnipperd zou wor den. Ten aanzien van Japan blijft overigens de mogelijkheid van ingrijpen der Vereenigde Staten groot: daar zit een zeer dubieuze factor. Het zijn in elk geval zeer sterke troeven die Het woord is aan Lord Southwood Bij voortduren van den krijg overleg tusschen beide landen E besprekingen tusschen den Duitschen Rijksminister Sovjet-Russische staatslieden, den chef der regeering en volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Molotof en Stalin, zijn in den loop van den nacht teneinde gebracht. De voornaamste resultaten der besprekingen zijn 1. Duitschland en Rusland willen een einde aan den oorlogstoestand maken. 2. Mochten hun pogingen niet gelukkendan zullen zij elkander wederzijds raadplegen over de vereischte maatregelen 3. Een grensverdrag is vastgesteld. Usï HET SPECIAAL HUIS VOOR KOUSEN BARTELJORISSTR. 7 ONZE BEKENDE LINKS GEWEVEN EN CHIFFON ZIJ DEN KOUSEN, IN DE NIEUWSTE HERFSTTINTEN THANS NOG ZUIVER WOLLEN BED3ASJES VANAF (Adv. Ingez. Med.) met geweld verkregen is slechts met geweld behouden kan worden." Juist tegenover de verkondiging en verkla ring van dergelijke opvattingen zullen Frankrijk en Engeland zich gesteld voelen ^als hun thans gevraagd wordt vrede te slui ten en een Duitsch-Russische belangengrens in Polen daarbij als definitief et aanvaarden Zij zullen zich bewust zijn van een er kenning van zwakte, die dit zou inhouden, van een machtsverschuiving van het Westen naar het Oosten. Maar zij zullen toch de sterkte van de troeven hebben te wegen, die Duitschland en Rusland in handen hebben. Zij worden voor een geweldige beslissing ge plaatst. R. P. f et hierbovenstaande is de sa menvatting van de volgende "overeenkomsten, waarvan de tekst door het Duitsche Nieuws bureau is verstrekt: VERKLARING VAN DE DUITSCHE RIJKSREGEERING EN DE REGEE RING DER SOVJET-UNIE VAN 28 SEPTEMBER 1939. Nadat de regeering van het Duitsche Rijk en de regeering der Sovjet-Unie door het vandaag on- derteekende verdrag de uit het verval van den Poolschen staat voortvloeiende kwesties definitief hebben geregeld en daarmee een zeker fundament hebben gescha pen voor een duurzamen vrede in Oost-Europa, geven zij gemeen schappelijk uitdrukking aan de op vatting, dat het in overeenstem ming zou zijn met de werkelijke belangen van alle volken aan den thans tusschen Duitschland eener- zijds en Engeland en Frankrijk an derzijds bestaanden oorlogstoe stand een einde te maken. Beide regeeringen zullen daarom haar gemeenschappelijke bemoeiin gen, eventueel in overleg met an dere bevriende mogendheden, erop Mussolini nu op tafel kan leggen als hij met het beraamde vredesvoorstel komt. Verleden Zaterdag kondigde hij het te Bologna al aan en naar aanleiding daarvan geeft onze Berlijnsche correspondent in dit nummer een beschouwing over het huidige Duitsche stand punt inzake den vrede, die ik u ter lezing aanbeveel. Een Duitscher, Hermann Rauschning. heeft kort geleden een boek gepubliceerd dat onder den titel „De Nihilistische Revolutie" in een knappe Nederlandsche vertaling van Menno ter Braak verschenen is. Deze Rauschning, ex-president van den Senaat van Dantzig, ex-geestverwant en -medewerker van Hitier, heeft zich tegen hem gekeerd en deze Duitsch- Russische machtsontplooiing als de nihilis tische wereldrevolutie in uitzicht gesteld. Hij noemt haar nihilistisch „nihil" is „niets" omdat hij haar van alle hoogere cultuur- en rechtsbegrip ontbloot acht en geheel be heerscht door machtsstreven en materialisme. Men beschouwt een dergelijke figuur, die zijn geestverwanten niet alleen in den steek laat maar zich bovendien tegen hen keert, van zelf met twijfel. Niettemin zijn er zeer belangwekkende din gen in zijn werk te lezen en daartoe behoort zijn verklaring van de opvattingen, die het Duitsche régime omtrent Engeland en Frank rijk koestert. Rauschning zegt dat Hitier en de zijnen het Britsche Rijk als een verzwakt im perium en Frankrijk als een stervende groote mogendheid zien. Dalende bevolkingscijfers in Frankrijk en uitputting van het Britsche im perium, dat zich op recht en humanisme is gaan verlaten en dwangmiddelen door een „royale vrijheidsopvatting" voor de deelen van zijn Rijk is gaan vervangen overheerschen daarbij, volgens Rauschning, die het woord van den Romein Sallustius aanhaalt, „dat hetgeen DE OVERGAVE VAN WARSCHAU. Een afisch overgebrachte toto van de bijeenkomst der Poolsche onderhandelaa net het Duitsche legercommando in een spoorwegwagon buiten de stad, waa de overgave van Warschau werd geteekend. Ik geloof dat, zoolang men vrij blijft de waarheid te uiten, er in het gedrukte woord een macht ligt groo- ter dan die der kanonnen onoverivinnelijker dan die van staal. (Rede te Glasgoiv, 1938). richten dit doel zoo spoedig moge lijk te bereiken. Mochten evenwel de bemoeiin gen der beide regeeringen zonder resultaat blyven, dat zou daarmede het feit zijn vastgesteld dat Enge land en Frankrijk verantwoordelijk zijn voor de voortzetting van den oorlog, waarbij in geval van een voortduren van den oorlog de re geeringen van Duitschland en van de Sovjet-Unie elkander wederzijds over de vereischte maatregelen zullen raadplegen. (Het Duitsch-Russische grens- en vriend schapsverdrag en de andere overeenkomsten zijn opgenomen op pag. 2.) REPARATIES, LEVERING, bedenk dit wel, Geschieden bij KUIPERS billijk en snel. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97 TELEFOON 12726. ZIEKENFONDSLEVERANCIERS. (Adv. Ingez. Med.) (Het is verboden op Zon- en Feestdagen benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtuigen). Met het Zondagsch spelerijden Is het voortaan dus gedaan, 't Wordt onmooglijk deze tijden, 's Zondags aan den rol te gaan. Fietsen en natuurlijk loopen, Net zoo ver en lang je wil. Staan nog volop voor ons open, Maar de autopret staat. stil. Taxis kun je blijven huren, 's Zondags met of zonder zon Maar je eigen wagen sturen, Brengt je spoorslags op de bon. Velen zullen weer ontdekken. Dat een rqensch een „loopbftan" heeft. Die als j' er op uit gaat trekken Een zeer eigen vreugde geeft. Velen zullen weer ervaren. Hoe een fiets een vreugde wordt, Als je 'm niet slechts wilt bewaren Voor transport, maar ook voor sport. Het is voor den autohandel. Naar vanzelf spreekt, wel een strop, Stuurlui aan den wal en wandel, Brengen geen benzine op Om die minder te verkoopen Gaat het echter juist dit keer. Voor zoover men niet caat loopen. Legt men zich er dus bij neer. P. GASU5. Het behoud van Uw oogen GROOTE HOUTSTRAAT 137 {Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. De Minister van Economische Zaken heeft een verbod uitgevaar digd om op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen na des voormiddags vijf uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van motorrijtuigen. De strekking van dit verbod is, mede in verband met het feit dat in vele gevallen in onvoldoende mate gevolg is gegeven aan het verzoek der regeering tot vrijwillige beperking van bet benzine verbruik, het particuliere personenvervoer op Zon- en feestdagen te verbieden. Er wordt voorts op gewezen, dat deze maatregel de bedoeling beeft, zoo lang mogelijk te voorkomen, dat beperkingen moeten worden ingesteld, die ook het bedrijfsleven nadeelig beïnvloeden. Het verbod betreft derhalve niet bet goederenvervoer. BINNENLAND. pag. 3 verdediging van de Volkshuishouding De thee wordt duurder. Pleziertochtjes met motorrijtuigen op Zon dag zijn verboden. 1 en 3 Minister Steenbcrghe geeft een overzicht van de maatregelen ter economische De tuinders krijgen maximaal f 1.455.000 steun. 3 BUITENLAND. Duitschland en Rusland wenschen een ein de aan den oorlog te maken. 1 Rusland krijgt het recht vlootbases en vliegvelden op Estlandsch gebied aan te leggen. 5 Onder Argetoiranoe is een nieuw Roe- meensch kabinet gevormd. 5 Aan de Noorsche kust is weer een Zwccdsch schip tot zinken gebracht. 5 Gandhi's arbeid in Indië. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: Het machtige verbond. 1 B. K.: Mobilisatie-perikelen. 3 H. D. Vertelling: Scntimcnteelc geschiedenis. 4 Van onzen Berlijnschen correspondent: Be staat er nog kans op een spoedigen vrede? 5 Van onzen correspondent: Berlijn in het duister. 6 Duitsche troepen trekken vandaag War schau binnen. 6 J. B. Schuil: De Spoorwegrevue. 7 G. J. Kalt: Feestconcert. 7 K. de Jong: Kerkconcert. 7 Voor de Jeugd 9 Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op u

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1