Bij den zeventigsten verjaardag D' Briefkaart. RIJDEN BENZINE SPAREN TYPE 500 TYPE BALILLA WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 HAAREEM'S DAGBEAD van de Uitvinder was een Weensch Hoogleeraar. E briefkaart vierde den lsten October haar zeventigsten verjaardag. Op dien datum van het jaar 1869 werd ze in Oostenrijk geboren en zóó gunstig werd ze door het publiek ontvangen dat er die maand reeds 1.400.000 stuks waren afgeleverd en een jaar na de invoering was het getal van 9Vi millioen bereikt! De eer van de uitvinding komt toe aan Dr. Emanuel Herrmann Hoogleeraar in de staats huishoudkunde te Wiener-Neustadt en later aan de Technische Hoogeschool te Weenen. Bezig met zijn boek, dat hij schreef. ..Leitfaden der Wirtschaftslehre" was hij gekomen bij het hoofdstuk: „Das Gestez der Spezialisierung" en hij zocht naar bewijzen om dit onderwerp zoo veel mogelijk te verduidelijken. Onwillekeurig dacht hij hierbij aan de groote papierverspilling voor mededeelingen, die het. schrijven en ver zegelen van een brief eigenlijk niet waard zijn. Tegelijk ontstond bij hem het plan open brieven of kaarten in te voeren, die met inkt of potlood konden worden beschreven, van een postzegel voorzien en in de brievenbus geworpen konden worden. Dit denkbeeld werkte hij verder uit in de „Neue Freie Presse" van 26 Januari 1869. Bezwaren moesten worden overwonnen. Dit stuk kwam in handen van den toenmali- gen Directeur der Oostenrijksche Posterijen, Freiherr von Maly. In hem vond Dr. Herrmann een geestdriftig medestander. Er waren echter moeilijkheden op te lossen: vooreerst kon een verandering in het Oostenrijksche postwezen alleen tot stand komen met medewerking van het Hongaarsche Handelsministerie. Gelukkig bleek de Minister van Handel zeer met het plan ingenomen. Verder was het formaat een punt van nadere bespreking. Het oorspronkelijk plan was de kaarten het formaat te geven van één achtste vel papier, waarbij de afzender aan de eene zijde zijn bericht moest schrijven, daarna de kaart in drieën moest vouwen en van een adres voorzien. Dit plan bleek in de practijk echter niet uit voerbaar, omdat op deze manier de kaarten in elkander zouden schuiven. Toen werd besloteh tot het model, waarbij aan de eene zijde het adres en aan de andere het bericht kwam te staan. Als formaat werd aangenomen dat der enveloppen, zooals die aan de postkantoren in Oostenrijk te verkrijgen waren, doch iets min der hoog. Het karton kreeg de dikte van een fijne speelkaart en de kleur was lichtgeel. De oorspronkelijke bedoeling van Dr. Herr mann was, dat deze kaarten zouden dienen als een soort brieftelegram met niet minder dan 20 woorden. Hij vreesde namelijk, dat de post- directie anders bezwaren zou hebben wegens concurrentie met den brief. De posterijen lie ten het aantal woorden echter vrij, en terecht, want in het andere geval zou men weer meer ambtenaren noodig hebben om te controleeren! Een ander bezwaar, dat geopperd werd, kwam van de zijde van het Oostenrijksche Ministerie van Handel, Men vreesde namelijk, dat het pu bliek misbruik zou kunnen maken van de open kaarten en den geadresseerde beleedigende of krenkende woorden zou kunnen schrijven en men stond er op, dat op de kaarten de mededee- ling zou worden gedrukt, dat de post niet aan sprakelijk was voor den inhoud van het geschrevene! De Directeur der Oostenrijksch Posterijen was het met deze opvatting niet eens en meende, dat de ontvanger van de kaart het recht had deze al of niet aan te nemen en dat de kwestie van aansprakelijkheid niet bij de post, doch bij den afzender viel. Daar de onderhandelingen over deze betrek kelijke kleinigheid de uitgifte langen tijd zou kunnen vertragen, gaf de Directeur der Oosten rijksche Posterijen toe en zoo kon men op de eerste Oostenrijksche briefkaarten lezen: „Raum für Schriftliche Mitteilungne" en onderaan- „Die Postanstalt übernimmt keine Verantwort- lichkeit für den Inhalt der Mitteilungen". (Ten gevolge van slordigheid ontbraken deze zinnen soms en nu en dan stonden ze in omgekeerde volgorde.) Het porto-vraagstuk. Teneinde zooveel mogelijk arbeid te bespa ren, zou de postzegel op de kaart worden ge drukt, door welken maatregel men tevens kon voorkomen, dat de zegel op een willekeurige plaats zou worden geplakt. De „uitvinder" had voorgesteld een porto van 2 kreuzer. Hongarije was echter bang, dat de staat van de invoering van deze kaarten te veel schade zou ondervinden en stelde voor: 3 kreuzer. Dr. Herrmann verdedigde echter zijn 2 kreuzer-porto, waarbij hij uitging van de moderne gedachte, dat bij een laag tarief de kaarten veel spoediger populair zouden worden. De Directeur van de Oostenrijksche Posterijen was het hierin met hem aens en Dr. Herrmann kreeg ten slotte zijn zin. Zooals we reeds zeiden, werd in de eerste maand van het nieuwtje grif gebruik gemaakt, daarna trad een daling van den verkoop in, doch de briefkaart was en bleef populair. Ons land volgde twee jaar later, na de invoe ring van de nieuwe postwet van Juli 1870, het voorbeeld. Merkwaardig is, dat in artikel 2 dier wet werd bepaald, dat opgave van naam KAPPERS VAKSCHOOL. Dezer dagen vond de opening plaats van de Centrale Vakschool voor het Kappersbedrijf. Voor een talrijk gehoor gevormd door bedien den en zelfstandigen, vertegenwoordigers van den Nederlandschen Bond van Kappersperso- neel en van den Nederlandschen Kappersbond, opende de voorzitter van het vaksohool-bestuur, de heer N. J. Vos deze bijeenkomst. Hij heette in het bijzonder welkom den wethouder van Onderwijs, den heer D. J. A. Westerveld, wiens aanwezigheid zeer op prijs werd gesteld. Na een inleiding van den voorzitter, werd het woord gevoerd door den directeur, den wet houder en door den Bondsvoorzitter van de per soneelsorganisatie. Uit de gesproken woorden bleek de noodza kelijkheid om door middel van systematische vakontwikkeling te komen tot de bij de wet gestelde eischen van vakbekwaamheid. Het eenige middel hiertoe is, dat iedere jonge vak genoot de lessen volgt aan een erkende vak school. Door de reorganisatie der school is het gelukt het personeel uit te breiden met een aantal prominente kappers. Na dit officieele gedeelte werd door een vier tal leeraren, elk op hun eigen terrein, een de monstratie gegeven. Negen October a.s. zal met de lessen een aanvang worden genomen. Tot en met dien da tum bestaat de gelegenheid zich als leerling «p te geven. of onderteekening van den afzender geen ver- eischte was. In de eerste 11 maanden van 1871 werden meer dan 4 millioen briefkaarthen door de post kantoren in Nederland afgeleverd. De uitvinder heeft, het nog beleefd (hij over leed in 1902), dat de briefaart en later de ge- illusteerde briefkaart, over heel de beschaafde wereld haar zegetocht maakte. Behalve de groote voldoening over zijn werk, heeft hij van zijn eigenlijke uitvinding geen enkel persoon lijk voordeel genoten. W. S. Verloting ten bate van „Brederodeduin". Trekking uitgesteld tot 19 October. De trekking van de loterij ten bate van „Bre derodeduin" die aanvankelijk was bepaald op 5 October heeft men tot groote spijt van het Ver- lotings-Comité moeten uitstellen tot 19 Oct. a.s. De vorige jaren konden de trekkingen voor deze sympathieke verloting steeds op den vastgestel- den datum Worden gehoudc omdat dan alle loten waren verkocht, zelfs verschillende ma len eenige dagen voor de trekking plaats vond. Dit jaar hebben de mobilisatie en de ingetreden oorlogstoestand den verkoop zoodanig beinvloed, dat een aantal loten nog ruet verkocht is. Het Comité voor de verloting vertrouwt, dat zij, die nog geen lot kochten of eenige minder dan vorige jaren, dit: alsnog in die 14 dagen zul len doen. Vooral op hen die nog geen financieel nadeel ondervinden van de mobilisatie, is het vertrouwen der verlotings-commissie gevestigd om mede te helpen de laatste loten op te ruimen. De opbrengst der verloting is één der pijlers geworden, waarop de tuberculose-bestrijding rust. Mislukt de loterij dan zal de Ver. tot Be strijding der t.b.c. haar werk sterk moeten ver minderen. Door deze inkrimping zal niet alleen „Brederode-Duin" getroffen worden, doch ook de Consultatie-bureau-dienst en de maatregelen ter isolatie van patiënten. Vermindering van deze diensten beteekent verhooging van infectiege vaar voor de gezonden, hetgeen een zeer groot nadeel oplevert voor de volksgezondheid. Verder uitstel der trekking van de loterij volgt in geen geval. De trekking vindt onherroepelijk plaats op Donderdag 19 October a.s. HET RUTS-ENSEMBLE MET „SCHOPPEN AAS". Reeds zeer spoedig na de eerste opvoering geeft het Ruys-ensemble Donderdag 5 October zijn nieuwste stuk ook in Haarlem. Het is een uitstekend blijspel, „Schoppen- Aas", dat vrijwel in de geheele pers zeer goede critieken heeft gekregen, om het stuk maar niet minder om de wijze, waarop het gespeeld wordt. Zeer zeker zal daarom dit stuk u een avond van welkome cn in dezen tijd zoo bijzon der te pas komende afwisseling bezorgen. HAARLEMSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. Het Centraal Bereau voor de Statistiek geeft cijfers over de aantallen deelnemers der cursus sen per 1000 inwoners en de gemiddelde aan tallen deelnemers per cursus van de Volks universiteiten. Voor Haarlem was het aantal deelnemers per 1000 inwoners in 1937/'38 5,5 en van den cursus 1938/'39 4,6, terwijl het gemiddelde aantal deel nemers per cursus 48,9 was in 1937/'33 en 41,5 in 1938/'39. Comité Ontwikkeling en Ontspanning der militairen te Haarlem. Men schrijft ons omtrent de gisterenmiddag ten stadhuize gehouden vergadering van het Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning der Militairen le Haarlem het volgende: De collecte op Zaterdag heeft ruim 4450 gul den opgebracht. Daarnevens is op den oproep in de Haarlemsclie dagbladen en verzonden cir culaires een bedrag van ruim 1900 gulden tot heden ontvangen, zoodat in het geheel onge veer 6350 gulden voor dit doel is binnen geko men. De verdeeling van de gemobiliseerden over ons land is zoodanig, dat wanneer plaatselijke inzamelingen alleen ten goede kwamen aan de militairen ter plaatse dit een groote onbillijk heid zou zijn tegenover de andere gemobili seerden. Men denke slechts aan de vele Haar- lemsche jongens, die grootendeels in kleine dorpen gelegerd zijn. De consequentie hiervan is het besluit in Den Haag om een Nationale geldinzameling voor de ontwikkeling en ont spanning der militairen over het geheele land te houden. Daar de voorbereiding van de collecte te Haarlem echter reeds te ver gevorderd was om deze stop te zetten, is het. Haarlemsclie Comité met Den Haag overeengekomen deze collecte te beschouwen als de nationale inzameling voor Haarlem. Dit sluit natuurlijk in, dat een belang rijk deel van de ontvangst, aan de centrale kas zal moeten worden afgedragen, waar tegenover staat, dat vele uitgaven té Haarlem, ten laste van die kas zullen komen. Omtrent het af te dragen percentage aan de centrale kas is op de gehouden vergadering nog geen beslissing genomen. Dit zal eerst gebeuren na overleg met het Centraal Comité in Den Haag. Wel is reeds thans besloten om aan elk der drie organisaties van Militaire Tehuizen nl. de R.-K., de Christelijke en de Neutrale een bedrag van 350 gulden uit te keeren. De organisaties dw militaire tehuizen zullen van heden ai ieder afzonderlijk geheel los van het comité hun werk ten bate van deze huizen verrichten. Opdat 'ook de neutrale te huizen in het comité vertegenwoordigd zullen zijn, is besloten den heer Dr. G. Ras in het comité op te nemen. Uit de inlichtingen, welke aan een delegatie van het Dagelijksch Bestuur van het comité werden verstrekt te Den Haag, is gebleken, dat de Opperbevelhebber het werk van O. en O. voor den goeden geest van het leger van zoo groot belang acht, dat dit zooals reeds in de dagbladen werd vermeld voornamelijk door het leger zal geschieden. Hierdoor konden de meeste sub-comités van het Haarlemsclie comité zooals uit de verslagen ter vergade ring'bleek nog maar voornamelijk voorbe reidend werk verrichten. Zoo kon voor hel onderwijs en de ontspanning tooneel, caba ret, film en muziek voorloopig nog niets worden gedaan en moet worden afgewacht, wa[ hieromtrent door de Centrale Commissie van O. en O. te Den Haag wordt besloten. Toch is er ook reeds veel vruchtbare arbeid verricht, waar zulks moge lijk was. Zoo heeft het sub-comité voor huise lijk verkeer en huiselijke ontspanning in nauw contact met de reeds bestaande buurt- commissies het werk over 10 wijken ver deeld en alles voorbereid om dezen voor de mili tairen zoo belangrijken arbeid zoo goed mogelijk te doen slagen, waarbij rekening is gehouden met de wenschen varfthet legerbestuur. Hierover zullen weldra nadere''mededeelingen in de bla den verschijnen. Ook het sub-comité voor zelfstudie heeft dank zij de medewerking der burgerij reeds aan vele studeerenden onder de gemobiliseer de militairen niet alleen gratis kamers kunnen verschaffen, maar hun ook de gelegenheid ge boden hun studie voort te zetten. In deze rich ting wordt met kracht voortgewerkt. Zeer vele boeken zijn door de burgerij ten be hoeve van militairen afgestaan en zullen over de kwartieren worden verdeeld. Het bestuur van Bach heeft besloten de con certen der Bach vereen iging voor zoover er plaatsen beschikbaar zijn toegankelijk te stel- wegens de bijzondere omstandigheden zijn wij verplicht voorloopig onze zaak slechts geopend te hebben van 8—12 UUR en van IS1/*—20 UUR. LORJÉ'S KANTOORBOEKHANDEL GROOTE HOUTSTRAAT 101 HAARLEM TELEFOON 11632 (Adv Ingez. Med.) REVUE DER RECLAME. Het hoofdartikel van het September-nummer aan de Revue der Reclame, het officieel orgaan van het Genootschap voor Reclame, heeft tot opschrift: „Business As Usual" en daarin wordt gewezen op de noodzakelijkheid alles te doen wat mogelijk is-om het zakenleven zoo spoedig mogelijk weer in normale banen terug te leiden. De reclame kan hier den stoot geven over het doode punt heen te komen. Een zeer groot gedeelte van dit September nummer wordt ingenomen door een Register van Nederlandsche Slagzinnen. Het behoeft wel geen betoog, dat een dergelijke verzameling slagzinnen voor den reclame makenden zaken man van zeer veel nut is. De redactie heeft aan deze verzameling nog een branchegewijze groe peering der firmanamen en slagzinnummers toegevoegd, waardoor gemakkelijk is na te gaan, i welke slagzinnen in een bepaalde branche wor den gebruikt. I Ook de verdere inhoud draagt het stempel I van den slagzin. In het artikel „De wettelijke bescherming van den slagzin" wordt de vraag ter sprake gebracht of, cn zoo ja, op welke wijze een slagzin welteli.ik kan worden be schermd. De bijdrage „De structuur van den slagzin'' geeft een taalkundige ontleding van den slagzin, getoetst aan talrijke practische voorbeelden. ,,222 Buitenlandsche slagzinnen" luidt het opschrift van een artikel, dat 222 van de beste buitenlandsche slagzinnen bevat. de zandstraal-spuiter weer aan het werk De Buitenrustbrug krijgt een nieuwe kleur De oude alluminium verflaag wordt van het ijzerwerk afgespóten met een zandstraalinstal- latie. Het; vorige jaar, toen enkele brugge i o.a. de Langebrug, zoo'n bewerking ondergingen, werd er nog al geklaagd over de vele stofwol ken, die tijdens hel spuiten in de omgeving hin gen. waarvan veel hinder werd ondervonden Door het spannen van zeilen wordt dit thans voorkomen, zoodat het spuiten nu geen aanlei ding tot klagen zal geven. De alluminium kleur wordt vervangen door bronsgroen. Drie orkeststukken voor de H. O. V. Van Willem Landré. Willem Landré heeft een drietal orkeststuk ken gecomponeerd en onder den naam „Drie Orkeststukken" opgedragen aan de Haarlem- sche Orkest Vereeniging en haar dirigent Toon Verhey. De eerste uitvoering zal binnenkort te Haar lem plaats hebben. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 5 OCTOBER. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. H: Hilversum II. Progr. III: Belgische en Duitsche Stations, eventucele diversen. Progr. IV: Engelsche stations, eventueel diversen. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.003.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Beroemde zangers, pianisten en violisten. 1. Die Perlenfischer, Costa Milona; 2. Sara bande et Tambourin. Y. Menuhin, viool; 3. Torna a Surriento, Alfred Plccaver; 4. Liebes- traum van Liszt, E. Isaacs, piano; 5. The Ro sary, Richards Crooks; 6. Adagio (Sonate Pa- thetique), L. Zimmermann, viool; 7. Barbiere di Siviglia, L. Fort en L. Piccioli; 8. Moment musical ciss moll, W. Kempff, piano; 9. strat- tan „Troubadour", Jussi Björling; 10. Con cert in G. Majeur, Y. Menuhin, viool; 11. Die Afrikaner in, Costa Milona; 12. Di Te, Alfred Piccaver; 13 Ave Maria van Schubert, Tossy Splwakowsky. viool; 14, I Pescatori de Perle, L. Fort er. L. Piccioli: 15. Moment musical f moll, W. Kempff, piano; 16. Bella Venezia, Richard Tauber; 17. Romance. L. Zimmer mann, viool. 8.0012.00 Diversen. Agente voor Haarlem en Haarlem, Wagenweg 72 1 LITER OP 17 a 20 K.M. 1 LITER OP 11 a 13 K.M. Omstreken GEBR. BEEKMAN - Bloemendaal, Bl'd.weg 52-54 (Adv. Ingez. Med.j len voor gemobiliseerde militairen en wel voor officieren a f 1.50, voor onderofficieren a f 1 en voor korporaals en manschappen a f0.50, alles inclusief belasting, 't Is zeer waarschijnlijk, dat ook Toonkunst en andere vereen igingen dezelfde gunstige bepalingen voor militairen zullen vast stellen. Aan de verschillende vereen igingen, welke lezingen of voordrachten organiseeren, zoo als Geloof en Wetenschap, Weten en Werken, In stituut voor Arbeiders Ontwikkclin het Nut, de Volksuniversiteit zal worden gevraagd de litairen tegen een zeer geringen prijs toegang tot die lezingen en voordrachten te verleenen. Het sub-comité voor- sport is bezig voorberei dingen te treffen om zooveel mogelijk sportter reinen ter beschikking van de militairen te doen stellen. Ook zal hel spoedig een boschloop orga niseeren. Met groote erkentelijkheid wordt ge wag gemaakt van de openluchtconcerten van Harmonie Crescendo en de Politie Muziek Ver eeniging. Zoo wordt al het mogelijke te Haarlem gedaan voor de ontwikkeling en ontspanning der gemo biliseerde militairen in de komende maanden. CHR. HISTORISCHE JONGERENGROEP. Kienavond voor de militairen. Dinsdagavond heeft de C.-H. Jongerengroep Haarlem en Omstreken aan de militaire-be zoekers van het Chr. Militair Tehuis aan den Jansweg een kienavond aangeboden. Dank zij de royale medewerking van vele Haarlemsche firma's en van particuliere zij de waren er zeer vele prijzen beschikbaar. De voorzitter, de heer R. Smit. opende den avond met een kort woord, waarin hij er op wees, dat de C.-H. Jongeren als uitgangspunt voor hun werk genomen hebben, dat. het nu meer dan ooit plicht is ym te doen. wat de hand vindt om te doen en dat het zaak is de beginselen van saamhoorigheid en volkseen heid door eenvoudige daden in de praktijk te propageeren. Onder groot enthousiame werd er vervolgens door de talrijke bezoekers aan het kienspel deelgenomen, waarbij de leden der Jongerengroep er voor zorgden, dat de militairen herhaaldelijk en ruimschoots ge- tracteerd werden. In de pauze verhoogden prettige en populaire samenzangnummertjes de stemming, terwijl tusschen de rondes door. muziek was. Aan het slot betuigde een van de soldaten namens zijn makkers hartelijk dank voor hetgeen geboden was. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Voor de afd. Haarlem en omstreken van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen is voor October het volgend programma opgemaakt: Dinsdag 10 October: Kunstmiddag in Hotel „De Leeuwerik" (voordracht van den heer No land uit Amsterdam, uitvoering van het koortje onder leiding van mej. C. Igesz en van het or kestje onder leiding van mevr. R. van Eden). Vrijdag 13 October: Opvoering in den Stads schouwburg van „Jean", blijspel in 3. bedrijven van Ladisl.ius Bus Feketee door de tooneelgroep „Het Masker". Maandag 23 October: lezing van mej. L. C. Dufour uit Winschoten over „Boeken lezen en boeken beoordeelerr" (in gebouw „Zang en Vriendschap"). BAZAR IN HUIZE O VERBOSCH. Ondanks de drukkende tijdsomstandigheden heeft het bestuur der plaatselijke federatie toch gemeend den jaarlijkschen bazar te moeten laten doorgaan, daar de Federatie, die de samenwer king beoogt van alle Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes, juist nu een belang rijke taak heeft te vervullen. En dit is alleen mogelijk als het werk ook financieel te verant woorden is. De bazar zal nu in zeer vereenvoudigden vorm gehouden worden op Maandag en Dinsdag 16 en 17 Oct. a.s. in Huize Overbosch, Dreef 38, Haar lem (welwillend door het bestuur van „Bethes- da Sarepta" afgestaan). Hij zal alleen des mid dags geopend zijn van 25.30 uur. Goederen worden gaarne in ontvangst geno men door mevrouw A. G. de Vries-Hoeksema, Wilhelminastraat 26, Haarlem en mej. E. van Markesteyn, v. Egmondstraat 2, Haarlem (N.), liefst vóór 12 October. Giften kunnen gestort worden op gironum mer 198214 van de penningmeesteresse der Plaatselijke Federatie: mevr. H. P. H. van Neut- Loeff, Zomerlaan 22, Heemstede. VEEMARKT AMSTERDAM. Ter Veemarkt waren aangevoerd: 234 vette kalveren: le kwaliteit 5864 (en kele hooger), 2e kw. 5056, 3e kw. 40—48 per K.G. levendgewicht. 39 "Nuchtere kalveren 814 per stuk. 264 Varkens: vleeschvarkêns, wegende van 90—110 K.G. 79—80, zware var kens 7778, vette varkens 7778 per K.G. slachtgewicht. Marktoverzïcht: Vette kalveren matige aan voer, willige handel, vraag naar eerste kwali teit, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, hoogere prijzen Varkens ruime aanvoer, stugge handel, lagere prijzen dan Maandag. INGEZINEEN /TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. maar graag worden er nog nieuwe geldelijke bijdragen verwacht op postgiro no. 249379. ten name van mevrouw A. van Zantenv. d. Meer te Heemstede. Hoe meer wij breien voor onze soldaten hoe minder last zij de komende maanden van de kou zullen hebben. Het Comité, Mevr. G. A. Barger. Achterweg 11. Mevr. H. A. Briët, W. de Zwijgerlaan 9. Mevr. G. J. Chabot, Achterweg 22. Mej. A. Dolleman, v. d. Spieghellaan 1. Mevr. T. Jonckbloedt, Kerklaan 30. Mevr. E. E. Jonkheid, Heemst. Dreef 267. Mevr. H. J. Layendecker, Raadhuisplein 9. Mevr. F. v. Meeuwen. Adr. Pauwlaan 21. Mevr. A. Meyer, Pieter Aertslaan 8. Mevr. G. H. Peereboom, Jan Steenlaan 2. Mevr. P. J. Smit, Clivialaan 16. Mevr. Thierry de Bye Dolleman, Lieven de Keylaan 1. Mevr. E. M. v. Unen, Heemst. Dreef 273. Mevr. A. Viëtor, Heemst. Dreef 59. Mevr. B. F. v. Walsem. Bronstee weg 32. Mevr. A. Weeda. J. M. Molenaerplein 17. Mevr. H. v. Woerkom, Glipperweg 108. Mevr. A. v. Zanten, Pieter Aertszlaan 3. Ontspanning voor militairen. Geachte redactie, Bij het vele, dat op het gebied van ont spanning voor militairen reeds gedaan wordt, wil de afd. Haarlem der Nederlandsche Jeugd Federatie ook het hare voegen. Evenals onze Amsterdamsche afdeeling die met dit werk groot succes heeft, willen wij spelen gaan verzamelen voor de soldaten. Deze ontspanningsartikelen zullen overge dragen worden aan de militaire autoriteiten, die ze doelmatig zullen distribueeren. Wij wijzen er vooral op, dat op deze wijze ook in die plaatsen van het land waar de ontspannings- en ontwikkelings-mogelijk- heden weinig of dn het geheel niet aanwezig zijn, de soldaten toch op dit terrein van het noodlge voorzien zullen worden. Alles is welkom, sjoelbakken, ping-pong spelen, dam- en schaakspelen alsook boeken, kortom alles van dien aard wordt geaccep teerd. f Zend u even een bericht aan ons clubgebouw Zuiderstraat 33 en wij halen het door u be schikbaar gesteld». Het bestuur van de Ned. Jeugd Federatie afd. Haarlem. Haarlem, 30 September 1939. Stem van een moeder: „Sint Nicolaasfeest moet doorgaan Geachte Redactie, Tot mijn leedwezen las ik in uw blad, dat het St. Nicolaasfeest, dat ieder jaar door de Onderwijzersorganisatie in het Concertgebouw wordt gegeven, dit jaar waarschijnlijk niet zal kunnen plaats vinden wegens gebrek aan de benoodigde gelden. Dit zullen velen met mij betreuren, daar dit traditioneele kinderfeest wel een der mooiste is, dat men de jeugd geven kan en dat boven dien een groote opvoedkundige waarde heeft. Hoewel de tegenwoordige tijdsomstandig heden ongetwijfeld groote moeilijkheden zullen opleveren ten aanzien van de in te zamelen gelden, zou ik gaarne een beroep willen do.en op alle oudex-s, indien maar eenigszins mogelijk, hiervoor hun geldelijken steun teverleenen, ten einde dit feest te doen slagen. Dit feest mag men, vooral nü. den kinderen* niet onthouden. Met dank voor de plaatsing. EEN MOEDER. Voor hen, die vielen. Voor onze Militairen. Nogmaals doên wij een beroep op onze me deburgers om bijdragen voor het breien van bivakmutsen en handschoenen van wol, die goedgekeurd is door den Luit.-kol. Intendant G. J. Potgieser te Amsterdam. Reeds 750 knotten van deze wol werden door ons Comité aan nijvere breisters uitgegeven, maar deze zijn lang niet allen in staat om de wol, hoe laag de prijs overigens ook gesteld is, te bekostigen. Wel zijn er eenige giften binnengekomen, waarvoor het comité hartelijk dankbaar is, Op Vrijdag, 8 September j.L. verging ter hoog te van West-Terschelling H.Ms. Mijnenveger IWillem van Ewijck", tengevolge waarvan een groot aantal marinemannen den dood vonden. Hiex-bij zijn zeemiliciens, wiex- nagelaten be trekkingen in minder gunstige omstandigheden achtex-blijven, terwijl van overheidswege voor deze categorie xxog geen ondersteuning wordt be- schikbaai gesteld, al kan worden aangenomen, dat dit binnen afzienbaren tijd wel gebeuren zal. Het is het Marine-Rampenfonds, Bescherm vrouwe H. M. de Koningin, dat thans voor deze betrekkingen moet zorgen. Een landelijke actie is georganiseerd Het Nederlandsche volk zal ze ker in dezen zijn plicht kennen. Steunt hen, wier mannen en vrouwen het le ven gaven voor de geheele Nederlandsche ge meenschap. Gironummer: 113397g Den Helden

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10