Haarlem's Dagblad Vijf Duitschms ontsnapt TïlussoCini zoekt opiossiny Lichting 1940 De Aartsbisschop van York. Na een maand. uit Huis van Bewaring te Haarlem naar de 23 Octaêec onder de wapenen Het Belangrijkste „A rtilleriegevechten ten zuiden van Zweibrucken 57e Jaargang No. 17268 Uitgave I.onren# Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaveiien Algem. Drukkerij !N.V. BureauxGroote Houtstraat 93, bijkantoor Soeudaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred 13034 Redactie 10600, Drukkerij 10132 2713 Adtnin. 10724, 14B25. Soendaplei. A30. Verschijnt dagelijks, Directie: P l'hl-.K tBOOM Ei> KOBKK1 PEEREBOOM behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 4 October 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden I 3.25. franco per post f3.55. losse nummer* '-ent per ex. Advertenliën1-5 regel* I 1.73. elke regel meer f 0.35. Reclame» I per regel, Regelabonneruent«tarie* en op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regel* I 0.61). elke regel meer f U-15. Groentjes ne rubriek. Een der hoogste geestelijken van de Engel- sche Staatskerk is de Aartsbisschop van York. En van den huidigen bekleeder van deze waardigheid, dr. William Temple, kan zeker gezegd worden dat zijn begaafdheden groot zijn. Zijn uitingen trekken nauwelijks min der de aandacht dan die van den Primaat der Staatskerk, den Aartsbisschop van Can terbury. Dezen laatste, dr. Cosmo Gordon Lang. zullen velen ook in ons land zich^ herin neren vanwege zijn ingrijpend optreden bij den troonsafstand van Koning Edward VIII. Nu heeft de Aartsbisschop van York een radio-rede over den oorlog gehouden. Hij wijdde zijn aandacht aan heden en toekomst. En het eerste deel, zijn beschouwing over het heden, was zeer fel. Hij zeide dat de Engelschman het gevoel heeft dat hij moet strijden tegen Duitschland, dat de Engelsche regeering niet terug kan. dat geen overeen komsten of zelfs onderhandelingen met Hit- Ier aanvaardbaar zijn omdat het woord van den Duitschen leider volkomen onbetrouw baar is gebleken. Hij pakte daarover uitvoerig uit en ging toen tot het tweede deel van zijn betoog over. Daarin erkende hij de fouten van Versailles en verklaarde dat een volgende vrede, te sluiten met een andere Duitsche regeering dan de huidige, er een zal moeten zijn die Christenen betaamt. Iedereen zal tevreden moeten worden gesteld, zoodat bij niemand verbittering en teleurstelling ach terblijven. Een eerlijke procedure zal eerste voorwaarde moeten zijn bij het vredesverdrag, dat zal moeten worden opgesteld door waar achtige „Vereenigde Staten van Europa", met een Duitschland, vrij van het Nazi-régime. Dan zal ook Polen en Tsjecho-Slowakije recht worden gedaan. Mocht over bepaalde onderwerpen geen overeenstemming worden bereikt, dan zullen die voorgelegd moeten worden aan een commissie van neutrale mo gendheden, die „geen voordeel en geen nadeel van den oorlog hebben gehad". (Zoo drukt de Aartsbisschop het uit; over de huidige eco nomische positie van en de verdere gevolgen voor de neutrale landen heeft hij blijkbaar niet veel nagedacht). Alle bestaande proble men en grieven zullen worden besproken en dat zal den weg effenen voor de Vereenigde Staten van Europa, die noodzakelijk zijn voor een blij venden vrede voor de geheele wereld. Ik beken dat ik het eerste deel van het aartsbisschoppelijk betoog met ontsteltenis heb gelezen. Gisteren heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat eventueele vre desvoorstellen in elk geval ernstig bestudeerd zouden worden al was hij sceptisch gestemd omtrent den te verwachten inhoud. Lloyd George, een der mannen van het Verdrag van Versailles, ging verder en drong aan op zeer omzichtig beleid en rustig overleg ten aanzien van deze voorstellen. Hij wilde ze in het Lagerhuis behandeld zien, zij het des noods in geheime zitting. Verscheidene spre kers vielen hem scherp aan over deze dingen. Maar dat daargelaten blijft het feit, dat zoowel de huidige Engelsche premier als de premier uit den vorigen oorlog, politici bei den, zich veel minder fel uitlieten dan de hoo- ge geestelijke van de Staatskerk het den vorigen dag in het eerste deel van zijn radio rede had gedaan. Het moet mij van het hart dat ik de felle taal van den Aartsbisschop niet begrijp. Hij is de eenige geestelijke niet die in oorlogstijd agressieve taal spreekt. In andere landen is dat ook gebeurd. Maar ik begrijp het niet. Ik meen dat de taak der Kerk een gansch an dere is, dan in zulke redevoeringen tot uiting komt. In den vorigen oorlog, toen ik jong was, hebben ze mij ontsteld en nu doen ze het weer. Ik geloof dat zij zeer velen ontstel len. Als de Aartsbisschop van York in deze tijden wordt meegesleept in de tegenstel lingen veroorzaakt door een geweldig conflict, is dat menschelijk wel te verklaren, maar dan nog zou men verwachten dat hij niet als propagandist voor het voortzetten van een oorlog optrad. In het tweede deel van zijn rede bepleit hij een vrede in de toekomst, die den oorlog in Europa zou uitroeien en een samenwerking van alle staten beoogen en die bovendien Duitschland recht zou doen wedervaren. Dat is schoon. Daar hebben anderen en ik ook over geschreven. Ik herhaal nog eens: allen die daarnaar streven in de geheele wereld, zullen zich er nu al op moeten voorbereiden en waakzaam moeten blijven. Als de oorlog wordt voortgezet, hetgeen te voorzien is, zal dat zeer noodig blijken te zijn. Want dan komt het gevaar voor het opnieuw groeien van een volkenhaat, die nu ontbreekt. De Aartsbisschop van York heeft in het tweede deel van zijn rede inderdaad heel andere taal gesproken dan in den vorigen oorlog door zijn voorgangers gedaan werd. Ik neem aan dat hij dat volkomen meent en dat hij het niet doet om de voortzetting van den oorlog aannemelijk te maken voor een volk, dat evenals de andere volken er afgrijzen van koestert en er dan ook zonder eenige geest drift aan begonnen is. Men zal trouwens zijn woorden over de toekomst onthouden; zij hebben dus hun waarde. Maar dat weer een geestelijke de voortzetting van een oorlog staat te verdedigen dat stemt mij triest. En bezorgd. Erg bezorgd voor de toekomst. Dat Er is nu een maand verstreken. Sinds de wapens gingen spreken. In een lang gevreesden strijd; Sinds wij stelling moesten nemen, Ieder onzer, in problemen, Die ons nieuw werden bereid. D'een lijdt meer, de ander minder, Maar geen mensch ontkomt aan hinder, Die bij zulk een toestand past; Ieder heeft wel iets te maken, In privé of in zijn zaken, Met belemmering en last. Er zijn menschen die steeds klagen, Andren. die het zwijgend dragen. Al naar hun verschil in aard; Zooals dezen zich doen knechten, Genen altijd opwaarts vechten. Slap van geest of onvervaard. Er zijn menschen zenuwachtig, Andren onverstoorbaar krachtig. Onbesloten of beslist; Sommigen zien 't nog herstellen. Andren slechts een vaart ter helle, Optimist of pessimist. Er is vrees voor zwaarder zorgen, Die de toekomst houdt verborgen, Grauw en kil lijkt het verschiet; Maar ons kleine volk ter eere, Mag men dit wel constateeren. Moed en veerkracht mist het niet. P. GASUS. maakt alles moeilijker. Ik weet wel dat dit maar de meening van een eenvoudigen leek is, die uit zijn gevoel en zijn geloof spreekt. En ik ben ook niet van plan er gedachtenwis- selingen over te beginnen. Dat ligt niet op mijn weg en op dien van dit blad. Maar ik hoop dat, zooals Lloyd George heeft gevraagd, alle vredesvoorstellen nauwkeurig onderzocht en overwogen zullen worden. Ik denk aan de millioenen levens die daarmee gemoeid kunnen zijn. Maar ook aan een on eindig hoogere waarheid dan die welke door berekeningen van staatslieden en politici be- heerscht wordt. Aan de echte waarheid. R. P. De bewaker werd in de cel gelokt en neergeslagen In den afgeloopen nacht hebben vijf Duitschers, die in het Huis van Bewa ring waren opgesloten, een geslaagde ontvluchtingspoging ondernomen. Zij lokten den bewaker in hun cel, over meesterden hem cn namen hem zijn sleutels af. Daarna gelukte 't hun door het verbuigen van eenige ijzeren spij len in den tuin van het huis te komen. Zij zijn vervolgens over den tuinmuur geklauterd en zoo ontsnapt. Het vyas omstreeks twaalf uur dat de bewa ker die belast was met den wachtdienst door een belletje gewaarschuwd werd. ten teeken, dat men hem in een der cellen noodig had. Hij begaf zich niets kwaads vermoedend naar de cel waar vier Duitschers waren opgesloten. Nauwelijks had hij echter de celdeur geopend of hij kreeg eenige hevige stompen in zijn ge zicht. Vervolgens werd hij naar binnen getrok ken en vastgebonden. De Duitschers pakten hem zijn sleutels af en opende daarmee de deur van een aangrenzende cel waar eveneens een Duitscher was opgesloten. Deze zat alleen Twee burgemeesters, wier gemeenten tijdelijk huren zijn geworden, drukken elkaar de hand op de plaats, waar enkele oogenblikkcn tevoren het laatste gat in den dijk tusschen Urk en Friesland was. Zevenmogendhedenconfe- renfie ter beslechting van het Europeesche geschil United Press verneemt uit Rome, 3 October:. Na den terugkeer van Ciano uit Ber lijn, wijdt Mussolini zich geheel aan de opgave een vrede tusschen Duitsch land en de West-Europeesche mogend heden te bewerkstelligen. Daar volgens diplomatieke kringen uit uitingen van officieele Parijsche en Londensche krin gen is komen vast te staan, dat een direct vredesaanbod van Hitier reeds bij voorbaat is afgewezen, neemt men aan dat de Duce vervolgens de verschillen de mogelijkheden, welke tot een beëin diging van den oorlog zouden kunnen leiden zal onderzoeken. Naar verluidt onderzoekt hij allereerst de mogelijkheid een zeven-mogendhedenconferen- tie met deelneming van de landen: Engeland, Frankrijk, Duitschland, Rusland, Italië, Ver eenigde Staten en Turkije, bijeen te roepen. Turkije zou hieraan deel moeten nemen op grond van de Turksch-Russische cn Engelsch- Turksche besprekingen en haar groeiende be langrijkheid voor den Balkan, Middellandsche Zee en Zwarte Zee. De deelneming van de Ver eenigde Staten zo unoodig zijn om Frankrijk en Engeland te bewegen deel te nemen. Na aankomst van Ciano in Rome had dezi onmiddellijk een onderhoud met den Duce. het welk een half uur duurde, later in den micK dag gevolgd door een tweede bespreking welke 2 uur duurde. Later op den avond verluidde hier, dat Mussolini geen schreden ondernemen zal voor Hitier zijn Rijksdagrede gehouden zal hebben, daar zijn vredesbemoeiingen daarvan afhankelijk zouden zijn. Volgens goed ingelichte kringen zo uCiano in Berlijn waarborgen met betrekking tot de Ita- liaansche belangen in de Middellandsche Zee en den Balkan hebben gekregen. Ciano's reis naar Berlijn. Belga publiceert het volgende tele gram uit Parijs: Uit Italiaansche bron ontvangen in lichtingen veroorloven te zeggen, dat het bezoek, dat Ciano aan Berlijn heeft gebracht niet het effect heeft opgele verd, dat de Duitschers er van hadden verwacht. Dè Duce, die, naar -men zegt persoonlijk ge- st zou zijn, heeft er de voorkeur aan gegeven n onderhandelaar naai Berlijn te zenden, die rn volmacht had, verplichtingen aan te gaan. Duitschland zou hebben willen bereiken, dat Duce, door zijn vredesvoorstellen zelf over brengen, daaraan het gewicht van zijn gezag van de Italiaansche macht zou geven. Graaf Ciano heeft te dien opzichte weinig >op gelaten aan de Duitsch» staatslieden, met vie hij heetf gesproken. Italië is meer dan ooit besloten buiten het conflict te blijven, aldus besluit Belga. omdat hij de politie bij zijn arrestatie reeds heel wat werk had bezorgd en ook verder steeds weerspannig bleef. Gezamenlijk vervolgden zij daarna hun tocht. Door de voordeur konden ze niet ontsnappen, omdat de bos „nachtsleu tels", niet de sleutel van de voordeur bevat. Zoo moest er dus naar een andere ontsnappings mogelijgheid worden uitgezien. De vluchte lingen waren echter niet voor een kleintje ver vaard want het gelukte hun door verbuiging van eenige ijzeren spijlen van een raam in den tuin te komen. Tusschen hen en de vrijheid be vond zich nu nog slechts een tuinmuur en door deze laatste hindernis lieten ze zich natuur lijk niet afschrikken. Met behulp van een trapje slaagden ze er alle vijf in over het muur tje te komen. Daar ze niet in gestichtskleeding waren konden ze zonder al te veel op te vallen hun vlucht verder voortzetten. Waarheen ze gegaan zijn is natuurlijk niet bekend, wel ver moedt de politie, dat een der Duitschers nog hedennacht in Velsen is geweest waar hü waar schijnlijk een fiets heeft gestolen. Bewaker in de cel. De bewaker, die vastgebonden in de cel was achtergelaten heeft het grootste gedeelte van den nacht in zijn ongemakkelijke positie moe ten doorbrengen. Hij had om 2 uur zijn collega moeten wekken, die dan den dienst van hen zou overnemen. Dit had hij natuurlijk niet kun nen doen met het gevolg, dat de collega was blijven doorslapen. In den vroegen morgen ge lukte het den bewaker eindelijk zich zelf ui' I Het woord is aan Paul Bourget: De idéé der inspanning hecht zich bij gevoelige menschen te licht aan de idéé van verdienste; zij zijn al tijd geneigd zichzelf te min achten wegens hetgeen hen behaagt en zichzelf te ach ten wegens hetgeen hen moeite kost. zijn benarde positie te bevrijden en toen wer den natuurlijk direct alle maatregelen geno men om de vluchtelingen weer te achterhalen. Dat was echter omstreeks half zeven zoodat de Duitschers een flinken voorsprong hadden verkregen. Men acht het intusschen niet waar schijnlijk, dat de ontsnapten gezamenlijk ver der zullen vluchten. Vermoedelijk zullen zij in kleine groepjes of alleen trachten weg te ko men. De bewaker die ongeveer 50 jaar is. heeft van dit onaangename avontuur slechts een dik blauw oog, overgehouden. Men had hem ook een prop in zijn mond gestopt zoodal hij niet door schreeuwen de aandacht had kunnen trekken. De signalementen. De signalementen van de vijf ontsnapte Duitschers luiden als volgt: H. C-, 21 jaar, lang 1.65 M., slank, rechte hou ding, blonde haren en wenkbrauwen, ovale ge- laatsvorm, gele tint, lichtbruine oogen. F. P., 19 jaar, lang 1.67 M., flink postuur, rechte houding, blonde haren cn wenkbrauwen, ovale gelaatsvorm, gezonde kleur, breed voor hoofd, lichtblauwe oogen, litteeken onder het rechter oog. C. S., 33 jaar, lang 1.80 M.. gewoon postuur, rechte houding, blond haar met verschoten lok, blonde wenkbrauwen, ovale gelaatsvorm, ge zonde kleur en blauwe oogen. H. K. E., 31 jaar. lang 1.82 M., breed postuur, flinke houding, blond haar. hoog voorhoofd, blauwe oogen. dikke lippen, gave tanden, groote ooren en voeten. E. D., 38 jaar, lang 1.64 M. slank, ronde rug, donker blond haar en wenkbrauwen, rood ge laat. vage litteekens bij rechtermondhoek en op linkerwang. De politie wijst verder op artikel 27 van hel Vreemdelingenreglement dat het verleenen van nachtverblijf aan vreemdelingen zonder hier van binnen 24 uur kennis te geven aan het hoofd van politie, strafbaar stelt met een maand hechtenis of f 500 boete. 0 Kans op 0 vrijstelling gering 's-GRAVENHAGE, 4 October. De regeeringspersdienst meldt: Van de lichting 1940 zullen op 23 October a.s. worden ingelijfd de ge wone dienstplichtigen, toegewezen aan de eerste ploeg van het regiment grenadiers, het regiment jagers of één der genummerde regimenten in fanterie, alsmede alle dienstplichtigen, toegewezen aan het lc regiment wiel rijders. Onder deze dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die bestemd zijn voor BAKTONGEN 60 ct. per pond SNOEKBAARS 30 ct. per pond, enz. Fa. J. Rienstra( Bloemend.weg 339 Overveen Telefoon 13897 (Adv. ingez. Med.j HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag- Uil het Huis van Bewaring te Haarlem zijn vijf Duitschers ontsnapt. 1 Provinciale begrooting voor 1940. Opcen ten der belastingen blijven ongewijzigd. 7 f 6.682.000 aan geldlccning voor de provincie Noord-Holland. 7 BINNENLAND. Voor de oogst van 1940 worden nog geen richtprijzen vastgesteld. 1 Lichting 1940 komt 23 October onder de wapenen. 1 De K. L. M. bestaat op 7 October a.s. 20 jaar. 3 Urk is Dinsdagmiddag met den vasten wal verbonden. 3 Het aantal dooden op den weg was in Juli lager dan een jaar geleden. 3 BUITENLAND. Mussolini zoekt naar een oplossing. 1 Chamberlain heeft Dinsdag in het Lagerhuis gezegd dat Engeland bereid is voorstellen in overweging te nemen, maar dat loutere voorstellen van Hitier niet kunnen worden aanvaard. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De aartsbisschop van York 1 H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 K.: Mobilisatie-perikelen. 3 Onder de Seinpalen. t H. St.: Estland's hoofdstad Tallinn. 5 W. S.: Bij den zeventigsten verjaardag d briefkaart. D. Vertelling: Pseudoniem. Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9 officiersopleiding, voor opleiding tot onderofficier-administrateur, of die bestemd zijn voor het oefenings-deta- chement voor de school voor reserve officieren der infanterie. Indien dienstplichtigen, die 23 Octo ber moeten opkomen, vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmisbaarheid of uitstel van eerste oefening verlangen, be hoort daartoe met den meesten spoed aanvraag te werden gedaan. Geldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienst plichtige worden gedaan bij den bur gemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schrif telijk verzoek richten aan den minis ter van defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in studiebelangen. dan moet een ver klaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsin richting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperkte schaal zal worden verleend. Het Frarische legerbericht meldt: PARIJS, 4 October (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 4den octooer luidt „De nacht is kalm geweest. De artillerie aan beide zijden heeft in de buurt ten Zuiden van Zweibrücken geschoten." Er is te Parijs een officieele balans van den luchtoorlog gedurende Sep tember gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat acht Fransche en 24 Duit sche vliegtuigen zijn neergeschoten. „Stelselmatige Fransche vorde ringen", zegt de Italiaansche pers. ROME. 3 Oct. (Havas). De Italiaansche bladen, die de krijgsverrichtingen aan het Westelijk front met levendige belangstelling blijven volgen, maken melding van de stelsel matige vorderingen der Fransche troepen. Zij verklaren, dat de Fransche generale staf er naar streeft, het verlies van menschenlevens te voorkomen. Verder spreken zij van reus achtige voorbereidingen, welke aan iederen aanval vooralgaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1