Urk met den vasten wal verbonden. 20 jaar. Jiimstr cfiet laatste gat ia dm difk gedicht. Hla&ilisatie-itetilteltï W' bestaat 7 Octobei a.s. iüat zal de toekomst Iteagen WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 HAARDE M'S D A G B E A D 3 et sluiten van den Meerdijk, die het eiland Urk thans met den vasten wal verbindt, is - Dinsdagmiddag 3 October 1939 te kwart voor 3 geschied. De arbeid aan dit gedeelte van den Omring- dijk van den Noordoostelijken Zuiderzee pol der was gedurende de laatste maanden flink opgeschoten, waarbij het mooie weer het vlot te verloop zeer begunstigde. Zaterdag j.l. wa ren de werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat het sluiten van den dijk in den loop van deze week verwacht kon worden. Met groote kracht werd doorgewerkt om voor het invallen van slecht weer najaarsstormen wellicht, welke schade zouden kunnen aanrichten gereed te zijn. Dinsdag was het de groote dag, een belang rijke dag voor Urk vooral, dat na ongeveer twaalf eeuwen eiland geweest te zijn, thans door den machtigen dijk met de provincie Friesland is verbonden. Vroeg in den ochtend wapperden op dezen mooien najaarsdag dan ook de vlaggen van het gemeentehuis, de ge bouwen van de Zuiderzeewerken en tal van particuliere huizen. De sluitingsplechtigheid. Tegen twee uur kwamen nabij het sluitings gat in den dijk, op ruim 4 K.M. afstand van het eiland Urk, met verscheidene booten de belangstellenden, die getuige zouden zijn van het historische ©ogenblik, aan, waar zij zich begaven op de gereedliggende bakken, aan boord waarvan de sluiting kon worden waar genomen en een kleine, sobere plechtigheid zou geschieden. Burgemeesters begroeten elkaar. Toen te kwart voor drie het laatste gat in den dijk gesloten was onder gejuich van de aanwezigen en het geloei van de stoomfluiten en sirenes van de in de omgeving van het sluitingsgat liggende schepen hield de burgemeester van het vroegere eiland Urk, de heer G. Keyzer, een korte rede, waarbij hij in de eerste plaats zijn ambtgenoot van Lemster land, mr. Krijger, als buur verwelkomde. De burgemeester zeide, dat het hem en de Urkers, die zich altijd zeer tot Friesland aan getrokken hebben gevoeld, zeer veel genoegen deed, dat zij thans buren geworden waren, zij het dat dit nabuurschap van tijdelijken aard zal zijn. Nu nog ligt de grens tusschen de gemeenten Urk en Lemsterland ergens op den dijk, doch zoodra er een nieuw publiekrech terlijk lichaam voor den Noordoostelijken pol der zal zijn gevormd, zal dit nabuurschap weer eindigen. De heer Keyzer zette vervolgens uiteen, dat de verbinding van Urk met den vasten wal zeker ingrijpende wijzigingen van economi- schen, culturcelen en anderen aard zal bren gen in het leven van Urk, dat 1200 jaar eiland is geweest, nu schiereiland is geworden en binnenkort geheel onderdeel zal vormen van het vasteland. Daardoor is een einde gekomen aan de ge sloten volksgemeenschap van Urk, waardoor invloeden van buiten gemakkelijker en inten siever zullen kunnen doordringen. De struc tuur van Urk zal groote veranderingen onder gaan, het eigensoortig leven van Urk wordt herzien. Veel van het oude zal worden af gebroken, doch daarvoor in de plaats zal het nieuwe verschijnen. De heer Keyzer vergeleek Urk met een lang stilstaand water, waaraan groote bezwaren zijn verbonden. Thans is voor de toekomst van Urk iets beters weggelegd. Spr. wilde er den nadruk op leggen, dat het Isolement ook mooie dingen had, vooral op 't gebied van folklore, de kleeding en gebruiken. Men leefde op Urk tevreden, sober en er was een goede godsdienstzin. Spr. was ten opzichte van de toekomst van zijn gemeente zeer optimistisch. Hierbij bracht hij ook hulde aan de regeering voor den groo- ten steun, welke Urk steeds heeft ondervon den. Gedurende de laatste jaren waren er van April tot December op Urk geen werkloozen meer, dank zij het plaatsen van Urkers bij de Zuiderzeewerken. Hulde bracht spr. ook aan dezen dienst der uitvoering van de Zuiderzee- steunwet, van welken Urk veel financieele huk) heeft ondervonden. Urk zal zich thans gaan richten naar den landbouw. Er bestaan plannen aldus deelde de heer Keyzer tenslotte mede in zijn ge meente zoo spoedig mogelijk te komen tot de oprichting van een landbouwschool, een M.Ui .O.-school en een vestigingscursus voor den middenstand. Met vertrouwen gaat Urk de toekomst tegemoet. De burgemeester van Lemsterland, de heer mr. M. Krijger, beantwoordde de rede van zijn ambtgenoot van Urk en zeide, dat hij op dit voor ons allen zoo belangrijke oogenblik, waar op de Meerdijk van den Noordoostelijken pol der voor wat betreft het gedeelte tusschen Vrk en Lemmer gesloten is, gaarne van de gelegenheid gebruik wilde maken hem te ant woorden. Spr. wenschte het gemeentebestuur en de inwoners van Urk geluk op dezen vreugdevol len dag en hij sprak den wensch uit, dat zoo wel Urk als Lemmer in de toekomst vele vruchten mogen plukken van het ontstaan van den nieuwen Zuiderzeepolder. Aantal dooden op den weg in Juli lager dan een jaar geleden. Meer ernstig gewonden echter. De door het Centraal Bureau voor de Statis tiek verzamelde gegevens betreffende het aan tal verkeersslachtoffers vertoonen over de eer ste 7 maanden het volgende beeld, schrijft de K. N. A. C. Tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers voor het voorafgaande jaar. pers. gedood pers.ernstig gew. Januari 42 (52) 326 (306) Februari 46 (39) 314 (287) Maart 43 (42) 361 (331) April 58 (69) 413 (348) Mei 65 (49) 500 (387) Juni 77 (66) 452 (384) Juli 54 (71) 461 (401) Niettegenstaande blijkens de verkeerstellingen van den Rijkswaterstaat op 12 verschillende pun ten het verkeer op werkdagen in Juli 1939 druk ker was dan in Juli 1938 was het aantal gedoode slachtoffer in Juli van dit jaar aanzienlijk lager dan vorig jaar. Desondanks zal ieder moeten me dewerken de ongevallencijfers verder omlaag te krijgen. Voor de komende maanden van vroe gere duisternis zij ten behoeve vaif de algemeene verkeersveiligheid nogmaals gewezen op het nut de verlichting der voertuigen (ook de achterlicht jes der rijwielen!) vroegtijdig te ontsteken. School-paradijs EET u nog hoeveel moeite het ons vroeger kostte, waarde lezer (es) -, als we een extra middagje vrij van school wilden hebben, omdat de vlaggetjes op de tram stonden ten teeken dat de ijsbaan open was? Dan benoemden we een woordvoerder, die duchtig geïnstrueerd naar den directeur of rector stapte om „ijsvrij" te vragen. Wat een vreugde als dan de „baas" met een glunder gezicht kwam vertellen dat het in orde was! Maar het allerprettigst was het toch wel als je Jantje van de buren braaf met zijn tasch naar school zag stappen en je zelf de schaatsen op je rug liet dansen in het voor uitzicht van een genotvollen middag ijspret. Dat is voor u misschien heel lang, lang of minder lang geleden. Maar wie herinnert het zich niet als de dag van gisteren? Vandaag is het anders. Alle Haarlemsche middelbare scholen hebben nog steeds eiken middag vrij. En als dat zoo doorgaat behoe ven ze niet eens „ijsvrij" te vragen. Och, ik gun eiken scholier graag zijn vrijen middag. De huidige H.B.S.'er, Gymnasiast of Lyceïst kan heusch geen gekke bokken sprongen maken. Daarvoor is het lesrooster waarachtig zwaar genoeg. Maar nou ineens eiken middagNee, dat lijkt me toch ook niet leuk. Je kon op Woensdag- en Zaterdagmiddagen gaan voetballen, hockeyen, zwemmen of ten nissen, gaan fietsen met een meisje of welke andere sport dan ook beoefenen, maar èlken middag in de week, dat moet je de keel uit gaan hangen. Dat schrijf je nou alleen maar omdat jij niet meer op de H. B. S. bent, zei een jong huisgenootje van me, dat stiekum over mijn schouder stond te gluren. We amuseeren ons best, waar bemoei je je eigenlijk mee? Ik maak 's middags mijn huiswerk en 's avonds ben ik vrij! Of komt ons dat weer niet toe? We werken toch precies volgens het rooster! Ja, jullie hebben ook nooit vrij, schamper de ik. Die paar maanden zomervacantie en die luttele weken dat de school tegen Kerst mis en Paschen dicht is, mag je eigenlijk niet tellen. En natuurlijk hebben jullie het volste recht om tegen den herfst uit te gaan rusten van de vermoeienissen, die de eerste maan den in een nieuwe klas nou eenmaal altijd met zich mee brengen. En eigenlijk zijn die „uren" van veertig minuten zoo gek nog niet. Als ze dat in het bedrijfsleven toepassen heb ben we misschien een mooie oplossing voor het werkloosheidsvraagstuk. Inkrimping van den arbeidsduur. Erg lollig hoor, zei het meisje, natuurlijk was het een meisje, die zijn nog een graadje brutaler tegen ouderen dan jongens, héél erg grappig, maar zal ik je 'ns vertellen wat je bent alles jij't en jou't tegenwoordig je bent een „ouwe bok". Dank je. En wie moeten het schoolgeld be talen? De „ouwe bokken". En wat krijgen ze terug als de schooluren korter worden en er minder onderwijs wordt gegeven? Geen cent. Is dat eerlijk? Dat geeft allemaal niks, want de meneer van Nederlandsch heeft zelf gezegd, dat het heelemaal niet zoo erg is. Iedereen is 's mor gens veel frisscher en opgewekter, zei-ie, en dat komt het onderwijs zeker ten goede. Dat zou ik ook zeggen als ik de meneer van het Nederlandsch was, bromde ik terug. Maar wat zeggen de meneeren-van-het- schoolgeld? De „ouwe bokken?" B. K. Motorrijder bij botsing gedood. Op den Napoleonsweg onder de gemeente Haelen is Dinsdagnamiddag de 23-jarigen slager A. Schoenmakers uit Buggenum met- zijn motorfiets in botsing gekomen met een zware vrachtauto uit Weert. De botsing was zoo hevig, dat het motorrijwiel volkomen werd vernield. S. werd omstreeks dertig meter door den vrachtwagen meegesleurd. Hij liep verscheidene wonden aan hoofd en ledematen op en kreeg bovendien een schedelbreuk. Twin tig minuten na het ongeluk is het slachtoffer ter plaatse overleden. Voor feestelijk heden geen tijd. Op 7 October a.s. is het twintig jaar ge leden, dat de acte van oprichting van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Ne derland en Koloniën N.V. bij notaris jhr. mr. J. H. Stoop, te 's-Gravenhage werd gepas seerd. Al begon het eigenlijke luchtverkeer pas op 17 Mei 1920, de K.L.M. zelf bestaat dus Zaterdag a.s. twintig jaar. Veel in het afge loopen jaar door de maatschappij uitgegeven drukwerk, herinnerde aan dit heugelijke feit, het personeel had een bescheiden fonds ge sticht ter financiering van eventueele feeste lijkheden en het fraaie nieuwe passagekantoor op het Leidscheplein te Amsterdam zou op 7 October a.s. geopend worden om dezen datum nog een bijzonder cachet te geven. Het uitbreken van den oorlog heeft aan al deze plannen een einde gemaakt, en niet al leen daaraan, maar aan de geheele voorspoe dige ontwikkeling van het bedrijf, dat als nauwelijks eenige andere onderneming is aan gewezen op internationale samenwerking omdat het landen en volken, ver over alle grenzen, met elkaar verbindt, zoodat het kwetsbaarder is dan de meeste andere bedrij ven wanneer een oorlogstoestand uitbreekt. En men vraagt zich af: wat blijft er over van ons glorierijk K.L.M.-bedrijf, hoe is zijn huidige positie, en welke perspectieven heeft het, in de komende oorlogsjaren en daarna, als het weer vrede zal zijn? De bedrijfstoestand voor September jj. De directeur der K.L.M., de heer A. Ples- man, heeft in een onderhoud met een redac teur van het A.NP. over deze vragen ge sproken. We zeggen opzettelijk niet: deze vragen beantwoord omdat er, naar zijn mee ning, op een aantal vragen, vooral wat de toe komstige ontwikkeling en de eventueele pers pectieven betreft, geen antwoord valt te geven, zoolang er zoo vele onbekende factoren bij in het spel zijn, waarvan de twee voornaamste zijn: hoe lang zal deze oorlog nog duren, en: tot welke landen zal hij zich nog uitbreiden. De KL.M. beschikt over een vloot van 32 Douglas vliegtuigen, n.l. elf van het type D.C. 2 en 21 van het type D.C. 3. alsmede 9 kleinere vliegtuigen, Koolhoven en Fokker, die gebruikt worden voor bijzondere diensten en in West- Indië een vloot van 2 Fokker F. 18-machines en 4 van het type Lockheed 14. Het personeel. Op het oogenblik, dat het Europeesche con flict uitbrak, had de KL.M. in dienst 1916 menschen. Hiervan waren 72 vliegtuigbestuur ders in Europa en 6 vliegtuigbestuurders in West-Indië. Het meest zure van den huidigen toestand zegt de heer Plesman is, dat het bedrijf al deze menschen geen werk meer kan geven. Alles wordt gedaan, om zooveel mogelijk menschen aan het werk te houden. De tech nische dienst, met zijn voortreffelijke outillage, kan doorwerken, dank zij het feit, dat deze dienst kan werken voor de militaire lucht vaart. Het boekhoudpersoneel getraind op de moderne kantoormachines, kon eveneens di rect geplaatst worden, en voor het corps chauffeurs vond men plaats bij de veldpost. Het administratief personeel tracht men on der te brengen bij crisisdiensten, dat het voor deel heeft, dat bij terugkeer van normale om standigheden, als de KLM. dit personeel weer noodig heeft, de crisisdiensten overbodig worden. Maar om de piloten en een groot deel van het vliegend personeel aan het werk te kun nen houden, moet er gevlogen worden en hier Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstiilende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. 9 in Haarlem en daarbuiten Rodin en zijn voorlooper. Op de tentoonstelling Rondom Rodin of Hon derd jaar Fransche sculptuur, moest Rodin's voorlooper wel ontbreken omdat Medardo Rosso geen Franschman, doch Italiaan (Piemontees) was. Toch zou het interessant geweest zijn iets van dien kunstenaar ter vergelijking bij de hand gehad te hebben omdat een veertig jaar geleden rondom Rodin rumoer ontstond door dat zijn vijanden beweerden, dat hij in zijn baanbrekend werk op de kunst van den vijftien jaar jongeren Rosso plagiaat gepleegd zou heb ben. Het geval Rosso-Rodin maakte toen ter tijde nog al wat beweging in de kunstwereld De laat ste werd juist, ook door kunstbroeders, heftig aangevallen om zijn Balzac-monument, dat pas was gereed gekomen. (1898). Rosso's vrienden hebben dat groote woord, plagiaat, misschien wel wat te vlug uitgesproken. Er is altijd nog wel eenig verschil tusschen het op een zeker moment door een ander geïnspireerd worden en het gedachteloos overnemen van ideeën van an deren. Vooral in de productie van kunstwer ken komt het vaak voor, dat een artist een an deren verwijt hem iets van zijn inspiratie, of hoe ge het nog niet voldragen product van zijn geest noemen wilt, ontstolen te hebben. Bekend is bijvoorbeeld, hoe Cézanne er zich over be klaagde, dat er op een mooien dag iemand bij hem op bezoek was geneest, die hem zijn „sen sation" ontfutseld had, en er mee vandoor was gegaan. Die „iemand" was Paul Gauguin ge weest. En al is het nu best mogelijk dat Gauguin bij dat bezoek iets van het gesprek met Cézanne heeft opgestoken, niemand zal daardoor den schilder der Marquizen-eilanden voor een pla giator van den kunstenaar van Aix houden. Oorspronkelijkheid, originaliteit is een be grip, waarmee in de wereld der kunstproductie zwaar geschermd wordt, terwijl, per slot van rekening ieder producent, bewust of onbewust met zijn voorgangers verbonden is en het er slechts op aan komt van die verbindingen op de hoogte te zijn, om de juiste waarde en de be- teekenis van het laatst gekomene te onderken nen. Iemand, die nog niet veel gezien heeft, zal heel veel origineels meenen te zien. Medardo Rosso heeft ongetwijfeld op het werk waardoor Rodin beroemd geworden is, invloed gehad. Zij hebben tegelijkertijd bij Montaignac op het atelier gewerkt en de oudere Rodin heeft zijn jongeren collega zoozeer gewaardeerd dat hij met hem werk ruilde en hem zijn „Tor so" afstond om Rosso's „Rieuse" te ontvangen. Dat gebeurde twee jaar vóór Rodin's Balzac de Parijsche wereld in opschudding bracht, terwijl zijn Torso nog geheel op Michelangelo geba seerd was geweest. Dat rumoer om den Balzac heeft Rodin naar voren geschoven en zijn be roemdheid voorbereid. Rosso had toen al jaren tevoren werk geschapen waarin het kenmer kende van den Balzac: een bijna volkomen vorm verwaarloozing ten gunste van het sferische, het vergeestelijkte, bestreefd was. Wie Rosso's werk kenden, voelden, zijn geest in Rodin's Bal zac. Geest die in Rodin's werk na dat veel om streden monument is blijven doorwerken. Alleen in de hitte van den pas opgeworpen strijd kon men er toe komen daarbij van pla giaat te spreken. Rodin heeft een inzicht, een theorie van Rosso verwerkt tot deze geheel de zijne geworden waren en zijn eigen veelzijdig heid en zijn eigen fameuse werkkracht hebben geheel nieuwe werken doen ontstaan, waardoor zijn roem stevig genoeg gegrondvest kon wor den. Maar in zeker opzicht zal Rosso tot op zekere hoogte als zijn voorlooper beschouwd kunnen worden. Men kan zich in die materie niet voorzichtig genoeg uitdrukken. Jean Dolent heeft eens ergens gezegd dat de wereldroem altijd te beurt valt aan wie als tweede arriveeren. Dat gaat in zijn algemeen heid niet geheel op. Wel hebben vaak, wie we reldberoemd werden, geprofiteerd van sugges ties, ideeën van mindere goden, met wie zij in aanraking kwamen. Dat zij dat niet immer op een bordje voor hun borst geadverteerd heb ben, is begrijpelijk en vergeeflijk. Zij hadden immers uit zichzelf er nog zoo veel aan toe te voegen. Zoo zal het bestaan van den kunstenaar Rosso den verdienden roem van Rodin niet in den weg staan zoo min als Rembrandt door Hercules Seghers verschaduwd wordt of het bij zondere in Cezanne teloor gaat doordat Gauguin van hem „une petite sensation" heeft meege pakt. Alleen de bewuste imitatie blijft een on artistieke daad en van alle kanten te veroor- deelen. Al blijft het evenzeer te betreuren dat soms een vonk van het genie het werk bevrucht van wie door tijd en omstandigheden de kans mist er het rechtvaardige profijt van te trek ken. Zoo ongeveer denk ik mij de situatie RosSo-Rodin te mogen zien. In den kop van één der Burgers van Calais, bij dit stukje 'gereproduceerd en die uit 1885 dateert, is van Rosso's invloed geen sprake. Het is een impressionistisch doorvoeld beeld, sterk van bouw en sterk van uitdrukking en staat ver van den Balzac af, waarin de natuurlijke mensch Balzac slechts vagelijk te voorschijn komt uit het marmerblok en, als het ware slechts een enkele strophe vormt in het ge dicht van licht en geest als hoedanig het mo nument is op te vatten. De kop van den Burger is allerminst immaterieel; in den Balzac over- heerscht het immaterieele bijna volkomen. En het is daarin dat de ideeën van Rosso zich la ten terug vinden. J, IL DE BOIS. kunnen energie noch vindingrijkheid helpen. Van het totale personeel zijn thans meer dan 300 man gemobiliseerd; terwijl ongeveer 150 man bij andere bedrijven zijn ondergebracht. Zooals de toestand thans is, zal verdere in krimping onvermijdelijk zijn. In ieder geval zal men probeeren, het nieuwe hoofdkantoor in Den Haag en het passagebureau te Amster dam voorloopig te verhuren. Het ingekrompen luchtnet. Van het uitgebreide Europeesche luchtnet is niet veel meer overgebleven dan de verbin ding met Scandinavië en de lijn Amsterdam Brussel. De oorlogvoerende landen geven niet gemakkelijk toestemming om over hun grond gebied te vliegen en het ziet er niet naar uit, dat hierin binnenkort verandering komt, al is de kans niet uitgesloten, dat over eenigen tijd weer naar Engeland gevlogen zal kunnen worden. Gelukkig kan de AmsterdamBatavia route, zij het ook voorloopig, slechts tweemaal per v/eek, in stand worden gehouden, dank zij het feit, dat er voor post en passagiers een rede lijke treinverbinding AmsterdamNapels is. Voor het onderhouden van den Indië-dienst tweemaal per week van Napels uit, beschikt men ten Zuiden van de Alpen over zes Indië- maehines, die zich daar bevonden toen de luchtverbinding met Nederland verbroken werd. Zoodra er eenige klaarheid is omtrent de ontwikkeling van de politieke verhoudin gen rondom de Middellandsche zee in de naas te toekomst, zal de K.L.M. trachten nog drie Douglas D.C. 3 vliegtuigen naar Italië te diri- geeren,- omdat het met negen machines moge lijk is den dienst naar Indië weer driemaal per week te vliegen. En welke beteekenis deze dienst voor de verbinding met het moederland heeft, heeft men vooral in Indië gemerkt in de korte periode, toen de Indïë-vluchten geheel gestaakt waren. Het toekomstige materiaal. Uit bedrijfs-economisch oogpunt is het van belang, dat er gevlogen wordt, omdat op de vliegtuigen, ook als zij niet in gebruik zijn, even goed moet worden afgeschreven, terwijl als ze wel in gebruik zijn, van belangrijke slijtage geen sprake is. Een vliegtuig slijt niet, maar veroudert. En hier staan we voor een belangrijk toekomstprobleem. Het is bekend, welke enorme vooruitgang de oorlog van 1914-18 in de vliegtuigconstructie heeft gebracht. Sedertdien is 't tempo van den vooruitgang eer toe- dan afgenomen. Het is de vraag, of zelfs niet in de oorlogvoerende landen de vliegtuigindustrie gelegenheid zal vinden om naast de voorziening van de oor logsbehoeften te werken aan de ontwikkeling van nieuwe verkeersvliegtuigen, al zal zij zich daarop niet ongestoord kunnen concentreeren. Vast staat echter, dat de Amerikaansche in dustrie, die toch reeds zulk een enormen voor sprong heeft, zich wel geheel ongestoord hieraan kan wijden en terwijl men in Europa bezig is. elkaar te vernietigen, de mogelijkheid heeft, iets geheel nieuws op te bouwen. Zooals in velerlei andere opzichten kan de K.L.M. niet anders doen dan afwachten. „Onze hoop op een normalen vredestijd is nog niet vervlogen" zegt de heer Plesman „en ieder blijft gereed om zijn diensten in rustiger tij den opnieuw aan te bieden. Dat geldt ook voor de K.L.M." Geen feestelijkheden dus bij het twintig jarig bestaan der K.L.M. maar ook geen ver slagenheid. of onverantwoordelijk hoera- optimisme. Maar de vastberaden wil om zich te handhaven, ook al moet men zich tijdelijk terugtrekken. Ernstige botsing tusschen auto en motor. Twee militairen ernstig gewond. Vannacht om ruim een uur zijn op de Wees- perzijde te Amsterdam, bij de Berlagebrug een bestelauto welke op weg was naar 's-Hertogen- bosch, en een motorfiets, waarop zich twee mili tairen bevonden, in botsing gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen de motorrijder, die van den kant van Diemen kwam, de brug wilde opzwenken op het moment dat de be stelauto, van de stad komende, de brug met snelle vaart passeerde. Bij de botsing werd het motorrijwiel tegen den' grond geslingerd, waarbij zoowel de be stuurder als zijn op de duo gezeten metgezel ernstig aan het hoofd wei-den gewond. Beiden waren bewusteloos en zijn per auto van den geneeskundigen dienst naar het Burgerzieken- huis vervoerd, waar bij hen een schedelbasis- fractuur werd geconstateerd. Hun toestand was zeer zorgelijk. Meisje door cyaankali vergiftigd. In de chemische wasscherij van de firma Stege- huis te Maastricht was het 19-jarige meisje C. Jansen bezig met het ontvlekken van een stof. Zij gebruikte daarvoor cyaankali, het aangewe zen middel om zoogenaamde oxydeervlekken te behandelen. Zij maakte een oplossing daartoe en waarschijnlijk zijn daarbij eenige korrels van het gevaarlijke goedje in aanraking gekomen met haar handen. Zij heeft toen wellicht later met haar hand langs haar mond gestreken, zoo dat zij iets van het vergiftige zuur naar binnen heeft gekregen. Direct daarop werd het meisje onwel en na eenige aanvallen van hevige braak neigingen is de ongelukkige overleden. Invoercentrale zal geen N. O. T. zijn. De regeeringspersdienst meldt: Naar aan leiding van perspublicaties, volgens welke er hier te lande een invoer-centrale zal worden gesticht, welke te vergelijken ware met de uit den wereldoorlog bekende N. O. T., wordt er de aandacht op gevestigd, dat het orgaan, waarvan de minister van Economische Zaken de tot standkoming in de Staten-Generaal heeft aangekondigd, een ander karakter dan de N. O. T. zal hebben. Laatstbedoelde instel ling was een particulier orgaan. De regeering is van oordeel, dat het haar plicht Is, de be slissingen nopens de vraagstukken van Inter nationalen aard, die samenhangen met de voorziening van ons land, aan zich te houdeq. Zulks is mogelijk, nu zij over een wettelijk apparaat beschikt, dat haar in staat stelt, de taak op dit gebied naar behooren te vervullen. Te zijner tijd zullen over 't te stichten in- voer-orgaan nadere mededeelingen worden gedaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5