BREDERODE- VERL0T1NG HORIZON-HEIMWEE EN EINDELOOZE VERTEN Reeks nieuwe uitvoerverboden Donderdag 19 October a.s. Prijs per iot f 1700 Prijzen WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 H'A'AREEM'S DAGBLAD <Ket „oecCengstuk det lied. Spoorwegen" Je glijdt aan Middelburg voorbij met zijn rus tige water, waarin de scheepsrompen weerspie gelen, achter stille landelijke woningen, waar over de achterdeur wel een kloeke Zeeuwsche met haar gouden spangen en een smetteloos- witte kap den haastigen trein staat na te sta ren; je deint voorbij aan de groene grasmat van het Vlissingsche vliegveld, en dan remt de trein af en glijdt statig en langzaam binnen onder de hooge overkapping van het Vlissingsche station. Langzaam, tot vlak bij het stootblok Hoeveel heimwee naar het ongekende land achter de horizonnen loopt er dood op zoo een simpel stootblok aan zee. In Bergen, in Zand- voort, Scheveningen of Rockanje loopt de ijze ren baan niet verder en de zucht om méér te zien hangt geboeid aan den verren einder, waar lucht en water elkander vinden voor het oog. Je verdroomt er uren, jp fantaseert er de krijt rotsen van de Engelsche kust, maar de werke lijkheid blijf verborgen achter die denkbeel dige lijn. De uitvalspoorten voor den met zwerflust be zeten mensch zijn niet talrijk. Vlissingen is één van die oorden en speciaal in het toeristen-sei zoen is er geen tweede plaats aan onze zee mondingen waar zóó veel toeristen gaan zoeken naar een nieuwen horizon. Dit heeft op het station van Vlissingen zijn speciale stempel gedrukt. Op zoo een station begroet men degenen die men afhaalt, inniger, want zij komen van ver. Op zoo een station ziet men blijder gezichten van de vertrekkenden, want zij reizen weg naar het land van hun ver beelding. Er ligt iets van een vreugdig jach ten in de wijze waarop de reizende menschheid hier den trein verlaat want aan de achterzijde van het station ligt de rake, witte boot van de .Zeeland". Reeds ronken de zware motoren diep in de machtige machinekamer en de in drukwekkende schoorsteen verraadt reeds den adem van de 12.500 paarden die brieschen van ongeduld. Aan de railing hangen blijde menschen, wach tend tot de laatste bagage in de laadruimte is verdwenen, tot de doffe sirene het sein zal ge ven. dat de trossen worden losgegooid. Van het trein-perron naar het aanlegsteiger is maar een paar stappen. Dat is het symbool van de verbondenheid tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en de Maatschappij „Zeeland". Ner gens in Nederland brengt een haastige trein zooveel toeristen naar de boot en voert een boot omgekeerd zóóveel treinreizigers aan, als juist de samenwerking tusschen de Zeeland en de Spoorwegen in Nederland tot stand heeft ge bracht. Het is om de nauwe verbondenheid van Zee land en Spoorwegen, wier diensten zóó op elkaar 2ijn ingesteld, dat een flits over deze samen werking in deze Spoorwegschetsen gemotiveerd is. Want waar het landverkeer ophoudt, bij het stootblok van de Vlissingsche perrons, liggen de snelle Zeelandschepen gereed, om de reizigers weg te voeren van het Continent. En achter de zwartberookte loodsen van Harwich wachten de Londen-North Eastern-Railways om de toe risten verder te voeren naar de plek, waar het hart van Engeland klopt: Londen. Het is de samenwerking SpoorwegenStoom vaart-Maatschappijen, die 't mogelijk maakt, in den normalen tijd in Nederland rustig te ontbij ten, en nog voor de avond valt een stille groet te brengen aan het gevallenen-monument in White hall of het aflossen van de wacht te zien voor Buckingham-Palace. En tusschen Harwich en Londen heeft de Nederlandsche toerist gelegen heid te over, erkentelijk te zijn voor service en comfort bij de Nederlandsche Spoorwegen. Want onwillekeurig gaat men vergelijken Ergens in volle zee passeeren elkaar de twee witte zusterschepen. Ditmaal „op 'n haartje" en bovendien aan de verkeerde zijde. Want van de koningin Emma" moet een foto gemaakt wor den in volle zee. Haarfijn op denzelfden koers hadden de twee schepen elkaar aan den horizon ontdekt. „Emma in zicht", ging het naar de ma chinekamer en van dat moment af hadden de twee kapiteins een zeer verantwoordelijke taak. Commandant Nonheimer moest van dat oogen- blik af zijn gast op de brug aan zijn lot over laten. Trager werd het tempo van de twaalfdui zend paarden in het ééne schip: volle kracht sloegen de twaalfduizend andere de schroeven van de „Koningin Emma" door de blauwe zee. Achthonderd passagiers liepen tezamen op het eene schip; zevenhonderd stonden er aan de an dere railing. Prachtig stoof de witte „Koningin Emma" voorbij, met den hoogen opbouw van haar promenade-dekken en haar groote. ruime vensters. Maar toen was er nog geen oorlog in Europa! De laatste voorbereidingen waren er wel. Er liep een wacht op het Vlissingsche perron en de na tuurlijke haven van Harwich was reeds gedeel telijk versperd. In de baai van Harwich lagen vliegbooten van de luchtmacht op de boeien en 'n haastige Spit fire joeg voorbij boven de kustlijn. Je reisde met jonge vlieger-officieren van de Royal Air Force van Chelmsford naar Londen en de broeierige sfeer van een wereld-onweer hing reeds aan de kim. Maar nóg trokken de handels schepen statig aan de kim voorbij. Sindsdien is het beeld van de Noordzee met één slag veranderd. Gevaarlijke mijnenvelden versperren de scheepvaartwegen, grimmige duikbooten achter volgen hun prooi en de hooge, witte Zce- landbooten liggen nu zonder passagiers achtei het station van Vlissingen. Wat kunnen menschen mooie menschenherln- neringen grondig verknoeien Maar nóg waait een fiere Nederlandsche vlag aan den steven van de Zeelandbooten, en de snelle treinen der Spoorwegen vinden nog iede- ren dag de Vlissingsche perrons. Koppen omhoog, het moet ééns weer dag w" den aan de kim! Waar de spoorweg ophoudt, varen de prachtige schepen va' de Zeeland uit, om het toeris tenverkeer tusschen Nedcrlano en Engeland te onderhouden. De laatste oogenblikken vóór het vertrek, tus schen perron en steiger te Vlissingen. Ned. Werkgeversverbond bestaat 40 jaar. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft Dinsdag in Krasnapolsky" te Amsterdam zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden, onder presidium van den algemeenen voorzitter, den heer H. P. Gelderman C.M.zn. Na de opening heeft de voorzitter een rede uitgesproken, mede ter herdenking van het feit, dat het juist veertig jaar geleden was, dat de vereen iging van Nederlandsche werkgevers is opgericht, uit welke vereeniging het tegenwoor dige Verbond later is voortgekomen. Dé algemeen-secretaris van het Verbond, prof. mr. A. N. Molenaar, heeft daarna een en ander gereleveerd over de bureauwerkzaamheden in den loop van jaren. Sprker dankte het bestuur en leden voor de vaak op zoo spontane wijze verleende steun en medewerking en eindigde met mede namens zijn medewerkers de verzekering te geven dat allen, '.ich spiegelend aan wat bekwame voorgangers deden, zij ook in de toekomst hun plicht zullen doen. Bij de bespreking van het jaarverslag over het tijdvak Juli 1938Juli 1939, dat ongewij zigd werd goedgekeurd heeft de heer J. C. Re- delé onder instemming van de vergadering een woord van hulde gebracht aan bestuur en stal voor het in het afgeloopen jaar verrichte om vangrijke en nuttige werk. Het voorstel tot wijziging van de statuten en huishoudelijk reglement werd met algemeene stemmen aanvaard. Deze voorstellen hielden een wijziging van de organisatie van het Verbond in. Volgens het bestuur was deze niet alleen noo- dig geworden om den totalen arbeid beter te ver- deelen, maar ook om in het kleine bestuur, voortaan dagelijksch bestuur geheeten, een grootere continuiteit te waarborgen. De wijzigingen in de organisatie zullen op 1 Januari 1940 ingaan. Om in den vervolge bij de benoeming tot bestuurslid van vertegenwoor digers uit bepaalde ledengroepen niet voor de moeilijkheid te staan, daot het maximum aan tal bestuursplaatsen geen uitbreiding toestaat, is nu bepaald, dat het bestuur uit ten hoogste 24 leden kan bestaan (thans 20). Voor 1940 werd dit aantal bepaald op 21. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt in de statuten nog enkele redactieverbeteringen aan te brengen. Op voorstel van het bestuur werd vervolgens bij acclamatie tot bestuursleden be noemd: in de vacature-E. Gorter: de heer A. J. Blij- denstein te Enschede; in de vacature-Ir. G. A. Kessler: prof. dr. ir. J. Goudriaan, president der Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht; in de vacature ir. P. Regout: ir. J. F. E. Regout. terwijl voor de 21e (nieuwe) plaats werd be noemd prof. mr. A. N. Molenaar. Ten slotte werd overgegaan tot de vaststelling van de balans en rekening en verantwoording per 31 December 1938. Aan den penningmeester werd décharge voor zijn beheer over het afgeloopen jaar verleend. Het heffingspercentage voor de contributie werd evenals het vorige jaar op 55 vastgesteld Daarop sloot de voorzitter, onder dankzegging zoor de belangrijke opkomst, deze algemeene vergadering. Vervoer moet zich aan te geven voorschriften houden. Vervoerplicht en maatregelen tegen prijsopdrijving. De Minister van Waterstaat heeft bepaald dat houders van ingevolge artikel 2, lid 1, der wet gebruik vervoermiddelen 1939 voor inschrij ving aangewezen vervoermiddelen, die hun ver voermiddelen in strijd met gebruik en gewoonte, niet of niet dan tegen opgedreven prijzen of af- 'ijkende voorwaarden beschikbaar stellen voor vrachtvervoer, verplicht zijn de aanwijzingen van of vanwege den rijksinspecteur van het vei'keer, binnen wiens district van de rijksverkeersinspec tie voor het goederenvervoer hun vervoermid delen zich bevinden of wel hun bedrijf gevestigd is, op te volgen. Houders van schepen, aangewezen bij de in schrijvingsbeschikking binnenschepen 1 1939. wier schip staat ingeschreven in het register van een bevrachtingscommissie als bedoeld in artikel 6 van de wet van 5 Mei 1933, Staatsblad no. 251 die weigeren een door tusschenkomsi van de bevrachtingscommissie aangeboden reis tegen den door die commissie vastgestelden prijs en voorwaarden te aanvaarden en wier weige ring naar het oordeel van den rijksinspecteur niet op gegronde bezwaren berust, worden ge acht hun schip, in strijd met het gebruik en ge woonte, niet of niet dan tegen opgedreven prij zen of afwijkende voorwaarden beschikbaar te stellen. De rijksinspecteur gaat tot het doen van een aanwijzing niet over dan nadat hij overleg heeft gepleegd met een of meer vertegenwoor digers der door den minister van waterstaat er kende organisaties uit den bedrijfstak, waartoe het bedrijf van den vervoerder behoort. Dit geldt echter niet, indien geen vertegenwoordiger is aangewezen of deze niet met den vereischten spoed kan worden bereikt. De bedoelde organisaties zijn n.l. gerechtigd in elk district der rijksverkeersinspectie voor het goederenvervoer een vertegenwoordiger en een plaatsvervangend vertegenwoordiger aan te wij zen voor het boven bedoelde overleg. De orga nisaties dienen van de aanwijzing van een ver tegenwoordiger, kennis te geven aan den inspec teur-generaal van het verkeer. Tegen de aanwijzing van den rijksinspecteur staat voor den houder van het vervoermiddel binnen acht dagen na de aanwijzing bij aange- teekend schrijven beroep open bij den minister van waterstaat welk beroep geen schorsende werking heeft, tenzij de minister anders be paalt. PASSAGTERS VAN DE „STATENDAM" NAAR ONS LAND. Van het s.s. „Statendam", dat 16 Septem ber j.l. van New York vertrokken is, zullen ongeveer 75 passagiers die Dinsdag met de Batavierlijn Engeland verlaten hebben, heden tusschen vier en vijf uur n.m te Rotterdam verwacht kunnen worden. De overige pas sagiers zullen heden per Stoomvaa schappij „Zeeland" uit Engeland n ken. Hun aankomst kan morgen tusschen twee en drie uur n.m. te Vlissingen worden tegemoet gezien LOONSVERHOOGING De directeur der Passementfabriek I. T. A. te Haarlem heeft, in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden, besloten een verhooging in te voeren op vaste loonen, uurloonen en stuk- toonen, die op 13 October in werking zal tre den. De loonsverhooging bedraagt vijf procent. Mocht de levensstandaard blijven stijgen, dan zal wederom een loonsverhooging plaats vinden. De regeering heeft het noodig geoor deeld de reeds bekend gemaakte ver boden van uitvoer voor bepaalde goe deren aan te vullen met de volgende uitvoerverboden: Papier en karton van alle soorten; cellulose- hydraatolien, prespaan, vulcan fibre, perti- nax en dergelijke hieronder begrepen; uitge zonderd stroobord. Blikwerk; metalen kranen, afsluiters, vei ligheden, manometers, peilglastoestellen en dergelijke appendages; bijzondere staallegee- ringen, sneldraaistaal, magneetstaai, veerenstaal en dergelijke, in bewerkten of onbewerktert vorm. Gereedschappen en werktuigen voor hout bewerking. Filmafval, zoomede onbelichte lichtgevoelige films, platen en papier voor fotografische doeleinden. Duigen en bodems van hout, zoowel nieuwe als gebruikte; kist-, vaat- en kuip werk, voor- zoover niet gevuld; deuren, ramen, ander tim merwerk en profielhout voor het bouwbedrijf: fineerhout. Cylinders en flesschen voor gecomprimeerde gassen, al dan niet gevuld. Glas van alle soorten, waaronder vensterglas, tuindersglas, al dan niet gepolijst, verzilverd of verfoelied spiegelglas, alsmede melkglas, ïjsglas. matglas, gewapend glas, geribd glós, en glas scherven. Stroocellulose. Alle ertsen. Wijn. Voorwerpen van rubber, balata en gutta percha; machines voor de bewerking van rub ber of de vervaardiging van rubberartikelen, alsmede onderdeelen daarvan. Electriciteitsgeleidingen en accumulatoren voor electriciteit. Azijn en azijnzuur (w.o. ijsazyn) en houtzuur. geelblauwzure kali (kalium-ferroeyanide), geelblauwzure natron (natrium-ferrocyanide), zwavelkoolstof (koolstof disulfide); houtgeest en methylalcohol, zinkoxyde; benzoezure na tron (natriumbenzoaat); borax, waterglas, vast en vloeibaar, bitterzout (magnesiumsulfaat) nikkelsulfaat en nikkelammoniumsulfaat, aluminiumsulfaat (zwavelzure aluinaarde); ko persulfaat zoutzuur, ammoniumchloride(salmiak of zoutzure ammoniak); saccharine, celluloid in blokken, platen, bladen, reepen, staven of bui zen, citroenzuur, wijnsteenzuur. Gommen (Arabische gom, traganth of tra- gacanth, agar-agar en dergelijke); magnesia al dan niet gebrand. Dierlijk haar en garens van dierlijk haar. ai dan niet met andere bestanddeelen. Veeren, geen modewaren zijnde, bedveeren en dons, watten, waaronder ook kleermakers watten, kapok, gekaard en ongèkaard. Zeegras, plantenhaar en afvallen daarvan, vischnetten en andere netten, passementswerk. Lint band en veters, waaronder begrepen letter-, cijfer- en etikettenband, elastiekband en koordelastiek en jalouzieband. Tapijten, tapijtgoed, karpetten, loopers, kleed jes en matten, ongeacht de grondstof. Kleermakerslinnen, boekbinderslinnen, schil derslinnen, calqueerlinnen, copieerlinnen, transparantlinnen. Wasdoek, kousen en sokken, modewaren, uit elastiek vervaardigd. Geweven drijfriemen en transportbanden, borstelwerk, verfkwasten, penseelen en derge lijke, alsmede halffabrikaten hiervan. Linnen en katoenen knoopen; treksluitingen Garens van echter zijde; garens van echte zijde of van kunstzijde met andere stoffen; ga rens van echte zijdè met kunstzijde. Manufacturen van vlas, hennep, of halflin nen, dekens, ongeacht de grondstof, afval van weefsels en garens, spinstof voor kunstzijde, brandspuitslangen van hennep of linnen. Voorwerpen geheel of hoofdzakelijk uit ma nufacturen, stoffen en weefsels. Ook ten aanzien van deze artikelen, kunnen, indien hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, dispensaties worden verleend. Ter ver krijging daarvan wende men zich tot het crisis uitvoer bureau, Piet Heinplein 6 te 's Graven- hage. Hoe het mijnengevaar bezworen wordt. Losgeraakte mijnen vormen tegenwoordig een groot gevaar voor visscherij en scheepvaart. Vele spoelen ook aan. Vooral Den Helder, onze Marine haven, is een centrum voor het aanspoelen van de groote bollen met de dreigende voelhorens. De sterke stroom, die in het Marsdiep staat, zal hiervan wel de oorzaak zijn. Het is een onheilspellend gezicht, deze oorlogs producten voort te zien drijven met den eb- of vloedstroom. Welk een verschil! Slechts enkele weken ge leden nog sierden de witte zeilen der Star-j ach ten1 marinesloepen en oceaan jachten, zooals „Zeearend" de wijde watervlakte. Nu zien we da gelijks verscheidene mijnen drijven, die een groot gevaar beteekenen wegens de mogelijke ontploffing. De meeste blijven drijven. Deze tracht men dan onschadelijk te maken door ze lek te schieten, waardoor de mijnen dan zin ken. Wordt bij zoo'n beschieting een voelhoren geraakt, dan ontploft de mijn. Dat geeft een slag, die de ruiten doet trillen. Men zal vragen: ont ploft de mijn niet altijd als er een kogel in door dringt? Neen, alleen de chemische verbinding van de zuren in de voelhorens zijn in staat om het trotyl de inhoud van de mijn, te doen ont springen. Als men weet, dat een handgranaat, geladen met 70 gram Trotyl, een doodelijke uit werking heeft binnen een straal van 25 meter, zal men kunnen begrijpen, waartoe een lading van 150 a 200 kg. in staat is. Vaak gebeurt het niet, dat de mijnen door de beschieting ont springen. Bij dergelijke pogingen om de monsters on schadelijk te maken, gebeurt het vaak, dat het in den Helder zwart ziet van de menschen, waar van velen met kijkers de manoeuvres van de vliegtuigen, onderzeebooten of andere vaartui gen volgen. Soms trekken matrozen er op uit met een barkas, waarachter een vlet gesleept wordt. De inzittenden van deze vlet hebben tot taak een lijn te bevestigen aan de mijn. die dan wordt weggesleept en gedemonteerd. Een zeer gevaarlijk werkje, waarmede men niet voor zichtig genoeg kan zijn. Niet alle mijnen blijven drijven. Verscheidene spoelen aan. Ze blijven dan tegen de steenen glooiing liggen. Spoedig arriveert personeel van de Marine om de noódige maatregelen te treffen De politie zet de omgeving af terwijl het ma rinepersoneel de mijn demonteert, waarna deze verder per automobiel wordt getransporteerd. Een uniek geval deed zich voor, toen onlangs een marineofficier zich te water begaf en een mijn verankerde, die ongeveer 50 meter uit de kust dreef. De foto hierbij laat een juist aangespoelde mijn zien, die door matrozen wordt vastgehou den, in afwachting van het speciale personeel, dat de mijn zal demonteerén. Geldboete tegen Kamerlid geëisebt. Wegens beleediging. In den bewogen tijd van de Ossche kwestie hebben zich in de vergaderzaal van de Tweede Kamer eenige ongeregeldheden voorgedaan. Toen op 1 Maart een interpeilatieverzoek van het Kamerlid mr. M. Rost van Tonningen be treffende deze kwestie niet werd toegestaan, hield dit lid een rede, die door den voorzitter herhaaldelijk met de hamer moest worden onderbroken. Tenslotte werd den spreker het woord ontnomen en hem het recht ontzegd den verderen dag in het gebouw der Tweede Kamer aanwezig te zijn, waarna de voorzit ter de vergadering schorste. Er ontstond daar na nog eenig handgemeen tengevolge van het woord ..landverrader", dat het Kamerlio H. Ruyter den heer Rost van Tonningen toe voegde. Deze laatste heeft tegen den heei Ruyter een klacht Ingediend wegens beleedi ging. welke klacht Dinsdag voor de Haagsche rechtbank diende. Verd. had verstek laten gaan. Uit het verhoor van den beleedigde bleek, dat de beleediging geschiedde oogen blikkelijk na de sluiting van de vergadering Een voorgelezen proces-verbaal toonde voort aan, dat verd. erkende het woord landver rader den heer Rots van Tonningen te heb ben toegevoegd. De officier van justitie eischte tegen verd een geldboete van 60 gulden of 60 dager hechtenis. De rechtbank zal 17 October vonnis wii zen NED. CHRISTEN VROUWENBOND. Op Vrijdagavond komt de afdeeling Haarlem en omstreken van den Ned. Christen Vrouwen bond in ledenvergadering bijeen in het gebouw van de Haarl. Jongemannen Vereen, in de Lan ge Margarethastraat. Spreekster is mevrouw BoonKetel uit Haarlem.' TABIAN-PASSAGIER* DONDERDAG IN ON' LAND. De passagiers, die per m.s. Tabian uit Indië vertrokken zijn komen thans per maat schappij ..Zeeland" van Engeland naar Ne Ierland over. De ,.Zeeland"-boot met de passagiers va' le Tabian wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Donderdagmiddag te Vlissin gen verwacht. BRENGT TER KENNIS dat de trekking der loterij is uitgesteld moeten worden tot onherroepelijk Tot dien dag zijn, zoover de voorraad strekt, nog loten verkrijgbaar aan de bekende adressen. (Verl. goedgek. bij Min. besl. van 14-6-'39, No. lllö). (Adv. Ingez. Med.) Nat. Lucïitvaartscliool hervat haar bedrijf. Op Ypenburg mag weer gevlogen worden. 's GRAVENHAGE. 3 October. De N.V. Natio nale Luchtvaartschool heeft haar bedrijf zij het beperkt mogen heropenen. De mi nister van waterstaat heeft in overleg met den minister van defensie ontheffing verleend van het verbod om te vliegen, hetgeen echter voor de N.L.S. beperkt blijft voor het vlieg veld Ypenburg. Gevlogen mag worden binnen een afstand van 2 K.M. van het vliegveld en op een hoogte van minder dan 500 M. met zicht op den grond. De onderzijde van de vleugels en van de romp moeten oranje geschilderd zijn. Er zijn drie categorieën van leerlingen die les mogen ontvangen n.l. de leerlingen van de rijksopleiding tot bestuurder van verkeers vliegtuigen. van de opleiding der M-vliegera van het luchtverdedigingsfonds en van de opleiding der M-vliegers bestemd voor het Koninklijk Nederlandsch Indische leger. Al deze categorieën vormen een militair belang, daar zij bestemd zijn om later ook tot militair vlieger te worden opgeleid. Op het vliegveld Schiphol zal de K.L.M. aan de oudere jaar-klasse van de rijksop leiding tot besturuder van verkeervliegtuigen instructie" mogen géven. MA1KT EIltCOTIII MARKT PURMEREND. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 95.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs f 33. Kleine Boeren f 30 per 100 K.G. Volvette f 32 per 100 K.G. Boter 145155 per K.G. Runderen, totaal 965 stuks. Vette koeien 6374 per K.G. Gelde koeien 120180 per stuk. Melkkoeien 180260 per stuk. Stieren 4850 per K.G. Paarden 100 290 per stuk. Vette kalveren 6080 per K.G. Nuchtere kalveren voor de slacht 811 per stuk. Nuchtere kalveren voor de fok 1419 per stuk. Vette varkens voor de slacht 6067 per K.G. Magere varkens 2536 per stuk. Biggen 1422 per stuk. Schapen 2026 per stuk. Bok ken 311 per stuk. Kipeieren 475525 per 100 st. Eendeieren 250 per 100 st. Piepkuikens 45 50 per K.G. Oude kippen en hanen 2535 per K.G. Konijnen 20180 per stuk. Eenden 2050 per stuk. Ganzen 160—320 per stuk. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling Eieren. Aanvoer 110.000 eendeieren f2,75f3. 70.000 kippeneieren f 3,20f 5,40. VEEMARKT Rotterdam Dinsdag Totaal aanvoer 4694. 199 paarden, 30 veu lens, 1180 magere runderen. 1030 vette hin deren, 53 vette kalveren, 524 graskalveren, 862 nuchtere kalveren, 711 schapen en lammeren, 3 zuiglammeren, 122 bokken en geiten. Prijzen per k.g. Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 40 tot 50. Vette ossen le kw. 70. 2e kw. 64. 3e kw 42 tot 52. Stieren le kw. 67. 2e kw 58. 3e kw 50. Vette kalveren le kw. 95. 2e kw. 78. 3e kw 50 tot 65. Schapen le kw. 45. 2e kw. 40. 3e kw 35 Lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40 Graskalveren 2e kw. 52, 3e kw 40. Nuchtere kalveren le kw. 47, 2é kw. 42. 3e kw 37 Slachtpaarden le kw. 60, 2e kw. 51. 3e kw. 41 Prijzen per stuk Schapen le kw. 23. 2e kw. 19. 3e kw. 17. Lammeren le kw. 19. 2e kw. 15, 3e kw 10 Nuchtere slachtkalveren le kw. 1114. 2e kw. 9. 3e kw. 6. Nuchtere fokkalveren le kw 20. 2e kw 16. 3e kw 12. Slachtpaarden le kw. 260. 2e kw. 200 3e kw. 130. Werkpaarden le kw. 400. 2e kw. 280. 3e kw. 180. Hitten l'e kw. 260, 2e kw 220, 3e kw 140. Veulens le kw. 90, 2e kw 60, 3e kw 40. Stieren le kw. 310, 2e kw. 240 3e kw 160 Kalf koeien le kw. 250, 2e kw. 180 3e kw 130 Melkkoeien le kw 240. 2e kw. 180- 3e kw 130 Varekoeien le kw. 195. 2e kw. 150, 3e kw 130 Vaarzen le kw. 150. 2e kw. 130, 3e kw 100 Pinken le kw. 110. 2e kw. 90. 3e kw. 70 Graskalveren le kw. 53. 2e kw. 33. 3e kw 20 Bokken en geiten le kw. l'l, 2e kw. 7, 3e kw 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen aanv. Iets kleiner, handel matig, prijzen iets lager. Stieren aanv. als vorige week, handel stroef, prijzen iets stij ver le kw Vette kalveren aanv. klein, handel matig prijzen als gisteren Schapen en lam meren aanv iets grooter. handel kalm prijzen als gisteren Nuchtere slacht- en fokkalv. aanv Iets korter, handel goed. prijzen iets hooger Paarden aanv. korter, handel stug, prijzen hitten iets duurder. Kalf- en melk koeien aanv. als vorige week. handel stil. prij zen prijshoudend Varekoeien aanv Iets rui mer handel kalm prijzen onveranderd Vaar zen en Pinken aanv ipf.e grooter. handel -lecht. prijzen niet hooger Graskalveren aanv. groot, handel redelijk, prijzen iets stijver. Bok ken en geiten aanv. iets kleiner, handel vlug. prijzen iets hooger.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6