JmUukkeit van een reis naar Berlijn De auto door de fiets verdrongen. DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 USAREE M'S DXGBEAD Jiepeckte uedicht'utq en èepeckle menu's. Een onzer lezers, die voor zakendoelelnden naar Duitschland's hoofdstad moest reizen, beschrijft hieronder zijn ervaring en indruk ken, die hij op deze reis verkreeg. Het ligt voor de hand dat in vergelijking met de gemakkelijke en snelle verbinding vóór het Poolsche conflict, toen men per vliegtuig in 2la of per trein in circa 8 uur naar Ber lijn kon komen, het reizen van thans zeer ten ongunste van den vroegeren reisduur uit valt. Een directe verbinding met Berlijn bestaat thans niet meer en het overstappen is niet van de lucht. Wie niet de kans wil loopen na midder nacht in Berlijn aan te komen doet verstan dig' met de vroegstmogelijke reisgelegenheid uit Bentheim te vertrekken. Reizigers dus die b.v. in Den Haag of Amsterdam wonen doen verstandig in den namiddag naar Hengelo te reizen, daar te overnachten en des ochtends met den eersten trein naar Bentheim te gaan. Allereerst is dan na het vertrek uit Hengelo Oldenzaal aan de beurt en hier is het noodig voor pas- en andere controle uit te stappen. Nadat dit is geschied kan met eenig opont houd naar Bentheim worden vertrokken. Hier opent zich Duitschland's poort en vindt na tuurlijk een grondige pas- en bagagecontrole plaats, waarbij in twijfelachtige gevallen om trent de betrokken reiziger of zijn reisplannen het bekende ..dikke boek" wordt nageslagen, waarin zich de namen bevinden van hen, die als minder gewenschte bezoekers voor Duitschland worden beschouwd. In Bentheim is men dan ook met deze con trole en het wachten op het vertrek van den trein naar Osnabrück een uur kwijt. Vindt dan eindelijk het vertrek plaats dan gaat het verder met een boemel trein, die op bijna elke plaats stopt. Het eerste belangrijke station is Osnabrück. Hier wordt overgestapt naar Löhne en moet op aansluiting naar Hannover van Keulen uit worden gewacht. De treinen van Keulen naar Berlijn zijn door het zeer beperkte treinverkeer zeer sterk be zet. zoodat het geen uitzondering is dat men tot Hannover, en wanneer men pech heeft, tot Berlijn moet staan. Daarbij komt nog dat de treinen herhaaldelijk te laat zijn zoodat de „Planmassige" aankomst in verhouding met de vertraging overschreden wordt. Op de reis zelf ziet men van den oorlog niet veel, of het moesten de ambulance treinen zijn, die met hun Roode Kruisteekens de algemeene belangstelling hebben. Ook de ziekenhuizen, sanatoria enz. zijn op de daken van het Roode Kruisteeken voorzien om vliegers van vijan delijke zijde op de be teekenis van deze ge bouwen opmerkzaam te maken. Verder ziet men nu en dan lange treinen met oorlogsmateriaal, die van het Oostelijk naar het Westelijk front trekken en dit alles draagt er natuurlijk wel toe bij den buiten- landschen reiziger er aan te herinneren dat hij zich in een land bevindt, dat in oorlog is. Doch overigens ziet men op de reis niet veel bijzonders. Aan de autowegen wordt normaal doorgewerkt en eveneens is dit het geval met de groote fabriek, waar de Duitsche volks auto zal worden gebouwd. In de Duitsche hoofdstad zelf zijn slechts enkele factoren, die den bezoeker er aan her inneren dat hij zich in een oorlogvoerend land bevindt, n.l. Ie. de absolute verduistering des avonds en des nachts; 2e. de betrekkelijk beperkte spijskaarten in de restaurants; 3e, het enorm ingekrompen autoverkeer. De ..Verdunkelung" is, wanneer men deze voor het eerst ziet in een stad die men steeds als een „lichtstad" heeft gekend, zeker niet geschikt om de gevaren van een aanval-uit-de- lucht te doen vergeten. Het is er dan ook op avonden, zonder maanlicht pikdonker en om botsingen te voorkomen hebben vele Berlij- ners zich lichtgevende plaatjes op de borst gespeld. Verder zijn de normale verkeersobstakels, die men in een groote stad in den vorm van opgebroken staten en bouwwerken heeft, op sterk uitspringende punten witgekalkt, zoodat men met een beetje oplettendheid een ont moeting met deze „harde" verrassingen bij tijds uit den weg kan gaan. Ook zijn de si garen-rookende Berlijners evenzoovele roode signalen, die men uit den weg heeft te gaan. De auto's hebben alle geblindeerde lampen en leeren hoezen, speciaal hiervoor in den handel, laten een enkele centimeter dikke lichtstreep door, doch dit is zoo weinig dat er met een zeer matig tempo gereden moet worden. Het resultaat der „Verdunkelung" Is dan ook dat elkeen, die niet des avonds op straat moet zijn, thuis blijft en er dus van uitgaan weinig komt. Er wordt anders op dit gebied genoeg geboden want de theaters en bioscopen zijn meest alle geopend. Het kan dan ook zijn, dat, wanneer de Berlijners aan de verduiste ring gewoon zijn, het normale leven des avonds zich weer spoedig herstellen zal. Wat nu de menu's in de restaurants betreft, deze zijn zooals bekend sterk ingekrompen. Waar vroeger een lange lijst van gerechten prijkte, zijn thans slechts enkele spijzen waaruit men een keuze moet maken. Verder valt op dat als men des avonds een beetje laat in een restaurant komt verschillende gerechten uitverkocht zijn en men zijn toe vlucht tot het een of ander „Eintopfgericht" moet nemen. Deze „Eintopfgerichte", waaraan men alle mogelijke namen gegeven heeft, zijn, als men een beetje geluk heeft, zeer smakelijk toebereid en daarbij niet duur. De restaurants i zijn, niettegenstaande de beperkte gerechten keuze, zeer druk bezocht en het komt her haaldelijk voor dat men in groote restaurants, zooals die van Kempinski in de Lelpzlger- strasse of van Hotel Excelsior (5000 zitplaat sen) geruimen tijd moet wachten om een plaats te kunnen krijgen. Verschillende Ber lijners schreven dit drukke restaurantbezoek toe aan het feit dat de week daarop ook in de restaurants voor verschillende spijzen distributiekaarten moesten worden afgegeven terwijl dit tijdens mijn verblijf nog niet noodig was. Het beperkte autoverkeer geeft wel een ge heel ander uiterlijk aan Berlijn dan vroeger, doch het is voor den voetganger niet onaangenaam, want zonder veel gevaar kan lüj thans de zoo drukke étraten als Friedrich- Peipzigerstrasse of Kurfürstendamm oversteken. Ook in Berlijn is het rijwiel weer in eere hersteld en verschülende Berlijners hebben zich een fiets aangeschaft. Het re clame-element is ook hier weer actief, want in de geïllustreerde bladen verschijnen foto's van bekende filmsterren zooals Willy Blrgel e.a. gezeten op de fiets! De stemming in het land. De stemming onder het publiek is betrek kelijk verschillend: er zijn er die, niettegen staande de oorlog met Polen tot een goed einde is gebracht, zich er toch niet geheel mede hebben kunnen vereenigen dat voor de bevrijding van Dantzig enz. een oorlog noodig was en dat o.a. de zoo snelle „Aufbau" van Duitschland hierdoor eenigszins onderbroken werd, anderen, en zij vormen de overgroote meerderheid, zijn juist van meening dat het huidige conflict een einde zal worden gemaakt aan de onbillijkheden en onrechtvaardigheden van, zooals men dit thans algemeen noemt, het .Dictaat" van Versailles. Doch in het al gemeen is er geen „hoera-stemming" onder het publiek, hoewel de meening overheerscht dat Duitschland uit den oorlog, ook al wordt deze naar het Westen overgebracht, als over winnaar te voorschijn zal komen. Het ver trouwen in Hitler is onbeperkt en men heeft zich dan ook ten volle aan hem en zijn ad viseurs overgegeven. Men weet dat een oorlog in het Westen tal van offers zal eischen en dat de ontberingen groot zullen zijn, doch men is bereid ze te dragen in het volle vertrouwen, dat de resultaten dit alles weer zullen goed maken. Men heeft de overtuiging dat de Führer geen offers zal vragen als ze niet noodig zijn. De tot bijna op elk gebied der voedselvoor ziening, vetten, zeep en andere artikelen door gevoerde distributie met haar rompslomp wordt dan ook gelaten aanvaard, al geeft het den huisvrouwen veel te doen om alles te kunnen krijgen waarop de distributiekaarten recht geven. De terugreis naar Nederland is ongeveer even omslachtig als de heenreis, hoewel door vermindering van het aantal „overstap-sta- tions" wel een eenigszins korteren reisduur verkregen is. Men kan tenminste in één dag van Berlijn naar Amsterdam of Den Haag komen. Het oponthoud aan de grensplaatsen is echter nog tij droovender dan op de heen reis. Vooral in Bentheim wordt de controle zeer streng toegepast. Er wordt geïnformeerd hoe lang men in Duitschland was, waar men was, wat men er deed enz., enz. en het komt herhaaldelijk voor dat men zijn mededeelingen door bewijzen heeft te staven. Alles geschiedt echter op de meest correcte en hoffelijke wijze, doch secuur. Dit is natuurlijk niet te ver wonderen, wantmen bevindt zich in een oorlogvoerend land en tegen spionnage wordt zeer sterk gewaakt. Het ligt voor de hand dat de genoemde strenge controle weinig er varen reizigers zenuwachtig maakt, doch degene, die niets te verbergen heeft, kan zonder bezwaren de pascontrole tegemoet zien. Degenen dan ook, die het op een scherpe con trole aan de grens niet begrepen hebben en niet voor zaken- of andere dringende doel einden in Duitschland behoeven te zijn, doen beter te wachten tot de oorlogstoestand v?m nu voorbij is. Nieuwe huisvesting voor Amsterdam's telefoon. Kosten zullen ruim twee millioen bedragen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich Woensdagmiddag vereenigd met een voordacht van B. en W. tot het bouwen van een administratiegebouw voor de gemeente telefooncentrale Noord. Het nieuwe admi nistratiegebouw zal verrijzen op het terrein begrensd door de Hobbemakade. Nic. Maes- straat. en Pieter de Hoochstraat. De kosten hiervan zijn 1.710.000 gulden, bij welk be drag zijn inbegrepen de kosten, noodig voor de iiitbreiding van het gebouw van de tele- foonccntrade Zuid. dat. grenst aan het terrein waarop het nieuwe gebouw voor de telefoon centrale zal verrijzen. Het nieuwe gebouw voor de telefooncentra le Noord is ontworpen op de terreinen van het bestaande administratiegebouw van de ge meente-telefoon aan de Heerengracht en van de drie aangrenzende perceelen. De kosten van dit project bedragen 425.000 gulden, waarbij inbegrepen de kosten van het gebouw van dc telefooncentrale Centrum, dat zich reeds in dit complex bevindt. Britsche verontschuldigingen voor schending der neutraliteit in Indië. De regeeringspersdienst meldt: Van den Nederlandschen consul-generaa: te Singapore is bericht ontvangen dat de commodore der Britsche marine in Malaya hem namens de Britsche marine-autoriteiten verontschuldigingen is komen aanbieden voor het feit, dat in den ochtend van 16 December j.l. ter hoogte van Padang, op de Westkust van Sumatra, een vliegtuig van hei Britsche oorlogsschip ..Cornwall" zich wegens minder goed zicht onopzettelijk te ver naai de kust heeft begeven en te laat bemerkt heeft dat het zich boven de Nederlandsch- Indische territoriale wateren bevond. DE STRAATVERLICHTING IN DE THOMSONLAAN VERBETERD. De straatverlichting in de Thomsonlaan is, zooals we onlangs meldden, voor het bestuur van de vereeniging „Haarlem-Zuid-West" aan leiding geweest de aandacht van het gemeente bestuur daarop te vestigen. In het op het adres, waarbij verbetering van den bestaanden toestand gevraagd werd. door het gemeente bestuur gegeven antwoord werd toegezegd dat deze verbetering ter hand zou worden ge nomen. zoodra "dit mogelijk was. Thans is dit een feit geworden. Aan weers zijden van de Thomsonlaan zijn moderne gas lantaarns aangebracht, waardoor de straat voortaan helder verlicht wordt. De „Marnix" begint de nieuwe uitreis te Lissabon. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede, dat zij voornemens is het thans thuisvarende m.s. „Marnix van St. Alde- gonde" niet naar Amsterdam te laten komen, doch haar thuisreis te laten eindigen in Lissabon. Van Lissabon af zal de nieuwe uitreis begim nen. De daarvoor geboekte passagers zullen naar Lissabon vervoerd worden met het s.s. „J. Coen". De reden van het feit, dat voor de „Marnix van St. Aldegonde" Lissabon als eindhaven is aangewezen, is gelegen in de omstandigheid, dat men van de zijde van de Stoomvaart Mij. Nederland vreest, dat de Engelsche marine autoriteiten dit schip te lang zullen vasthouden in de Downs. Men wil de kans hierop niet loopen, ook om dat het niet uitgesloten is, dat binnen afzien- baren tijd de „Marnix van St. Aldegonde" voor namelijk voor vrachtvervoer, waarvoor scheeps- ruimte te kort is, zal worden gebruikt, In scheepvaartkringen is reeds het vermoe den geuit, dat men de „Marnix van St. Alde gonde" niet naar Amsterdam wil laten door varen met het oog op het mijnen- en duik bootengevaar, waaraan men dit kostbare, moderne schip niet wenscht bloot te stellen. Uit den aard der zaak is ook deze gedachtengang niet geheel vreemd aan het genomen besluit. Maar de voornaamste overweging is dit in geen geval geweest. Dit blijkt ti-ouwens ook uit het feit, dat het m.s. „Christiaan Huygens", hetwelk zoo juist uit Batavia is vertrokken en dat men toch even zeer kan rekenen tot de moderne schepen te behooren, niet zijn eindhaven in Lissabon zal vinden doch in ieder geval door zal varen naar Amsterdam. Een beslissing in deze zaak is reeds genomen. Verduisteringsproef in Amster dam's liaven slaagde goed. In het Amsterdamsche havengebied is Woens dagavond tusschen acht en tien uur een zeer goed geslaagde verduisteringsproef gehouden. Het bewijs werd geleverd, dat de talrijke hulp diensten in de hoofdstad ook op het water voortreffelijk zijn georganiseerd en dat zij voor de hun gestelde taak zijn berekend. De duister nis, die er op en langs het breede IJ en in de onderscheidene havens heerschte, had dieper kunnen zijn, wanneer de proef zich tevens had uitgestrekt over de aangrenzende stadsgedeel ten. Dit was evenwel niet het geval, zoodat de straatverlichting te noorden en ten zuiden van het IJ, alsmede de verlichting op een aantal fabrieksterreinen oriëntatie nog mogelijk maakten. Zou de proef zich ook hebben uitge strekt tot bovenbedoelde stadsgedeelten, dan was het dezen avond volslagen donker geweest op het water. UITVOER VAN HARING NAAR DE VER. STATEN EN CANADA. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de stichting Amca (ter bevordering van den export van haring naar de Vereenigde Sta ten van Amerika en Canada), Stationsweg 147 te 's-Gravenhage wederom aangewezen als organisatie, welke voor den uitvoer van haring naar de Vereenigde Staten van Ame rika en Canada uitvoercertificaten kan afge ven. Met ingang van 6 October a.s. zal de uitvoer van haring naar genoemde landen zonder een dergelijk certificaat niet zijn toegestaan. Het uitvoermonopolie van de Nederland- sche visscherijcentrale blijft gewoon gehand haafd, zoodat voor den uitvoer, voor zoover deze kan worden toegestaan, ook de gebrui kelijke machtigingen tot uitvoer zijn ver- eischt MILITAIRE TAPTOE OP VRIJDAG AVOND. Vrijdagavond as. zal door de Harmonie Crescendo een groote militaire taptoe worden gehouden met medewerking van een groot aantal tamboers en hoornblazers uit het gar nizoen Haarlem. Te 8.45 uur wordt agemarcheerd van de Dreef naar de Groote Markt. Te 9 uur tap toe. Programma: 1, Roffel tamboers. 2. Taptoe Infanterie 3. Wilhelmus. 4. Taptoe tamboers. 5. Valerius Gedenkklank. 6. Taptoe Cavalerie. 7. Koraal. 8. Marschen der tamboers, gevolgd door de feestmarsch. 9. Defileermarsch „Turf in je ransel". 10. Taptoe Artillerie. 11. Vredes- klaroenen. Marsch. 12. Oranjeliederen Marsch. 13. Wilhelmus. De leiding der tamboers berust bij den sergeant-tamboer Wissing. Dieren en het oorlogsgevaar. Geen vrees voor voedsel-tekort In de Telegraaf lezen wij de mededeeling dat in ons land sedert de oorlogsverklaring honderden huisdieren (voornamelijk honden> zijn afgemaakt, omdat de eigenaars blijkbaar bang waren, dat er in dagen van oorlog geen eten voor deze dieren zal zijn. Wij kunnen gelukkig verzekeren dat te Haarlem de hondenbezitters minder zenuwachtig zijn. Ons werd verklaard dat er in dezen t-ijd in onze omgeving niet meer huisdieren wor den afgemaakt dan in normalen tijden. Er is trouwens ook geen reden voor die on gerustheid Als er een distributie-regeling voor het menschelljk voedsel komt. worden <*r ook maatregelen genomen om hondenvoer beschikbaar te stellen. Dat is ln den oorlog 19141918 ook gebeurd, toen werd er name lijk meel, waardoor ossenbloed gemengd was. gebakken en voor bezitters van honden ver krijgbaar gesteld. Laat de honden dus leven! GEEN VOORANG VERLEEND. Woensdagmiddag omstreeks half drie is op den hoek Kleine' Houtweg—Twijnderslaan 'n zestien-jarige fietser door een vrachtauto aangereden. De fletser kwam In snellen vaart de Twijnderslaan uit en verleende geen voor rang aan de vrachtauto, die in de richtine Heemstede reed. De jongen reed tegen den ••echter koplamp van den vrachtwagen op en viel bewusteloos op den grond. Na door D *e zijn geholpen is hij naar de Maria Stichtin? overgebracht waar hij ter observatie werd opgenomen. Zijn toestand is niet ernstig. Den autobestuurder treft geen schuld. Instituut voor Arbeiders- ontwikkeling. Schema voor het winterwerk. Wij ontvingen een schema van het winter werk van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling (afd. Haarlem). Bij voldoende deelneming worden de vol gende clubs georganiseerd: Esperantocursus, Eerste Hu'.p bij Ongelukken, Volksdanscursus. Muzïekclubje. Er zal een schriftelijke cursus worden ge geven over ..De grondslagen van het Demo cratisch Socialisme. Evenals verleden jaar zal ook dezen winter een seriecursus georganiseerd worden, waar schijnlijk onder leiding van den heer van Ray uit Amsterdam, over ,De aarde en de andere planeten". Indien tot overeenstemming kan worden gekomen met de directie van het Frans Halstfyeater, zullen op eenige Zondagmorgens filmbijeenkomsten georganiseerd worden. Dr. Garmt Stuiveling komt waarschijnlijk op Zondag 19 November een lezing houden over een nader bekend te maken onderwerp Er is aan den heer B. W. Schaper gevraagd in twee avonden te behandelen: Vergelij kingen 1914—1939. Jan P. Strijbos spreekt op 17 October bij lichtbeelden over zijn beroemden tocht „Langs de kusten van Spitsbergen". Openingsavond. Op Zondag 15 October wordt de openings avond gegeven in Hotel „De Leeuwerik" met Jan Musch en Polien Numan ln voordracht en tooneelspel. Opgevoerd wordt o.a. „De be graven kandelaar", naar den bekenden roman van Stefan Zweig. In overleg met de Plaatselijke commissie voor Ontwikkeling en Ontspanning voor Mi litairen, hebben gemobiliseerden op alle bij eenkomsten toegang tegen betaling van een zeer gering bedrag, met uitzondering van de filmvoorstellingen en de openingsbijeen komst. De Arbeiders-avondvakschool geeft dezen winter weer gelegenheid, onderricht te ont vangen in de vakken Nederlandsch, rekenen en sociale kennis (aardrijkskunde en Staats inrichting). Het onderwijs aan de plaatselijke kader- school is er op gericht, functionarissen en toekomstige functionarissen in de S.D.A.P. voldoende kennis bij te brengen, om hun functie naar behooren te vervullen. Er wordt les gegeven in economie, staatsinrichting, geschiedenis, boekhouden en Nederlandsch. Het Natuiurvriendenwerk. Het Natuurvriendenwerk omvat het vol gende: Zondag 15 October: Ochtendwandeling richting Leiduin: Leider Joop Nijssen. Zondag 22 October: DagtoQht naar Paas- duin. Leider Teun Stouten. Zondag 29 October: Dagwandeling in de Waterleidingduinen. Leider An. v. d. Horst. 45 November: Weekeind Natuurvrienden huis „Over Holland". Leider: Toon Bink. Zondag 12 November: Avondwandeling Zeeweg. Leidster: Ali Schoemaker. MUZIEK IN DE JACOBIJNESTRAAT In verband met een herdenkingsavond van de Apostolische Kerk zal de muziekuitvoering van de Haarlemsche Harmonie niet Vrijdag maar Maandagavond a.s. van 810 uur plaats vinden, WISSELKOERSEN. Londen 7.60 Berlijn 75. Parijs 4.3014 Brussel 31.52 Zwitserland 42.20 New-York 1.87 13/16 Amsterdam, 10.15 uur. DEEL DER BEMANNING VAN DE „BREMEN" NAAR DUITSCHLAND? MOSKOU, 5 October. Zeshonderd leden van de bemanning van de „Bremen" hebben Moer- mansk verlaten om zich naar hun vaderland te begeven, aldus verluidt in diplomatieke krin gen. (United Press). De Amerikaansche neutraliteits- wet. Voor- en tegenstanders van de opheffing van het wapenembargo aan het woord. Bij den aanvang van den tweeden dag der debatten in den Amerikaanschen Senaat over het neutraliteitsontwerp heeft senator Connally het woord gevoerd. Hij verklaarde, dat Duitsch land spoedig zou beginnen met het tot zinken brengen van Amerikaansche koopvaardijsche pen, tenzij het embargo op wapens werd inge trokken en de Amerikaansche scheepvaart werd beperkt. Schepen der Vereenigde Staten waren aangevallen of tot zinken gebracht door Duitschland, voordat Amerika ging deelnemen aan den wereldoorlog. Hij voegde hieraan toe: Wat Duitschland in den wereldoorlog deed. zal het ook in dezen oor log doen. De onbeperkte duikbootoorlog tegen alle neutrale koopvaardij is reeds begonnen. Voortgaande zeide Connally: De Vereenigde Staten werden den wereldoorlog ingesleept niet door den verkoop van wapens, maar door den verkoop van algemeene vrachtgoederen, welke Amerikaansche schepen vervoerden. Op gelijke wijze brengt de bestaande wet een voortduren de bedreiging mede. dat de Vereenigde Staten :n den oorlog zullen worden gestort door het tot zinken brengen van Amerikaansche schepen en Amerikaansche ladingen. De volgende spreker, Senator Vandenburg, verklaarde, dat een opheffing van het embargo zou zijn ,en opzettelijk onneutrale daad, welke maar al te gemakkelijk een voorlooper zou kun nen zijn van andere daden, wanneer de ge woonte eenmaal begint". Spreker zeide dat het wapenembargo het symbool was geworden der Amerikaansche neu- trliteit en een opheffing zou door de wereld opgenomen worden als een aanduiding, dat Amerika partij kiest. Spreker waarschuwde zijn hoorders, dat de Vereenigde Staten wellicht zouden beginnen met „het plan van contante betaling en vervoer in eigen schepen", de volgende stap echter zou zijn „crediet vervoer in eigen schepen" en dan .leeningen en vervoer in eigen schepen". Senator Edwin Johnson diende een resolutie in, waarin president Roose velt verzocht wordt zich aan te sluiten bij andere neutralen om aan te drin gen op een onmiddellijken wapenstil stand in Europa. Publiciteit door BAS VAN DEILEN rofessor Beverbont, de beroemde oudheid kundige, was het type van een eenzelvig kamergeleerde. Buiten zijn wereldver maarde museum van fossielen bestond er voor den grijzen vrijgezel ongeveer niets ter wereld, dat hem veel belangstelling inboezemde. In hooge mate verstrooid en slordig als hij was, liet de professor zich vooral weinig aan z'n klee ding gelegen liggen, en hij had de gewoonte z'n costuums zóó lang af te dragen, tot z'n oude huis houdster door list of geweld er in slaagde den kleermaker in de studeerkamer van den profes sor binnen te smokkelen. Toen de groote geleerde dan ook tijdens een treinreis bij het naar buiten kijken het ongeluk had, dat zijn hoed afwoei, voelde hij zich vol strekt niet wanhopig, en dacht er zelfs niet aan voor zoo'n wissewasje aan de noodrem te trek ken. Hij berustte met filosofische kalmte in z'n tegenslag, en vond bij zichzelf, dat de meneer, die als eenige mede-passagier tegenover hem zat, wel wat erg overdreven was in z'n betuigingen van medegevoel. En als dat nu nog maar alles was geweest maar de meneer in kwestie ontpopte zich ten slotte als expert op het gebied van hoeden, al- leenv?rregen\voordiger van de wereldbekende „Bortpapiro"-hoeden. Omdat hij een zakenreis maakte, had hij een tiental verschillende model len van het unïverseele merk in z'n koffer, en hij znu het zich tot een eer rekenen, wanneer professor Beverbont van hem een Bortpapiro- hoed zou willen accepteeren, zonder eenige ver goeding natuurlijk, louter om te voorkomen, dat de professor kou zou vatten. Met z'n gedachten feitelijk alweer bij het con gres, waar hij dien dag een inleiding zou houden, luisterde de professor maar half, en stemde ten slotte met een afwezig gezicht toe in het voorstel. In een ommezien had de Bortpapiro-man een passenden hoed voor hem gevonden en hij toon de zich zoo overdreven erkentelijk voor de paar woorden van dank die de professor tot hem richtte, dat ieder ander dan de verstrooide ge leerde argwaan zou hebben opgevat. Na een paar weken, was de professor het heele geval al weer totaal vergeten, en toen hij in de collegezalen, en overal, waar hij zich nog meer vertoonde, een zekeré spanning waarnam bij zijn verschijnen, zou hij wel in de laatste plaats gedacht hebben aan de mogelijkheid, dat zijn gratis-hoofddeksel daarvan de oorzaak kon zijn. Maar toen het gefluister en gegichel, vooral van de meisjes-studenten, niet wilde ophouden, begon hij er op zekeren dag genoeg van te krij gen, te meer omdat hij zeker wist, ditmaal niet zijn boord of das te hebben vergeten, iets wat hem op andere dagen nog wel eens overkwam. Dienzelfden avond kwam de wreede ontgooche ling. Professor Beverbont sloeg het avondblad op, en toen hij tot de advertentie-kolommen ge naderd was, staarde hij plotseling op z'n eigen portret, geflankeerd door een reusachtige adver tentie voor de „Bortpapiro"-hoeden Het was een vlot-geschreven en smakelijk-op- gedischte tekst, onderdeel van een serie: „Be roemde mannen, die „Bortpapiro" dragen". De handige meneer uit den trein had kans gezien in den vorm van een interview met den grooten ge leerde diens speciale voorkeur voor het Bort- papiro-merk in het licht te stellen, zonder ove rigens met een enkel woord te vermelden, wat de aanleiding was, dat de professor zich een der- gelijken hoed had laten aanmelden.Nu begreep de geleerde, wat dat gegichel van z'n studenten te beteekenen had, en hij richtte een veront waardigden brief tot den Bortpapiro-man. Maar deze, dolgelukkig met zijn prachtreclame, die den naam Bortpapiro op ieders lippen bracht, hield zich van den domme, en toonde zich zelfs gegriefd, dat de professor zoo weinig een ge schenk op prijs wist te stellen. De Bortpapiro-hoeden werden een obsessie voor professor Beverbont. Hij had z'n eigen exemplaar al lang in den vuilnisbak gesmeten, maar de kranten bleven met tergende regelmaat zijn portret afdrukken in hun advertentie-ko lommen, afgewisseld door de konterfeitsels van café-chantanthelden en bokskampioenen: over weldigende lichtreclames met de woordcombina tie „Beverbont-Bortpapiro" vlamden 's avonds fel op tegen de gevels langs de groote boulevards luidspreker-auto's bralden schor zijn naam uit, voorafgegaan door het laatste modedeuntje, en alweer gevolgd door de onvermijdelijke aanprij- zin van de fatale hoeden, en in honderden bios copen werd avond aan avond het publiek zóó met de combinatie van de twee namen vertrouwd ge maakt, dat langzamerhand de wetenschappelijke wereld tot de overtuiging kwam, dat die oude Beverbont met z'n Amerikaansche reclame-me thoden wel voor z'n vak verloren zou zijn. Maar toen niets hielp om de Bortpapiro-la- wine tot staan te brengen, berustte professor Beverbont in zijn noodlot, en bedacht, dat de aardigheid er wel gauw zou afgaan. Getroost door die gedachte, hield hij zich kalm bij alle sar castische vragen naar z'n optreden als business man, en diende alle spotlustigen moedig van repliek. Todat hij op een avond, na een lezing van een buitenlandschen collega te hebben aangehoord, met dezen op een café-terras een kop koffie ging drinken. Na de beide heeren een kwartiertje te hebben gadegeslagen, kwam een bijzonder ele gant gekleed jongmensch op hun tafeltje toe, en roeg beleefd professor Bever-bont een oogen blikje te mogen storen. Belangstellend luisterde de geleerde naar den jongeman, maar wat hij hoorde, was van dien aard, dat het alles overtrof wat de professor in de laatste weken te verduren had gehad. Het jongmensch dan zei: „Vermoedelijk kent U me wel; m'n naam is Charles Partout. ik ben de jeune-premier van het Metropole-Theater. Tk zou U dezer dagen graag eens komen opzoe ken, om te zien of U en ik samen niet iets tegen de Bortpapiro-fabrïeken kunnen beginnen. Ik weet natuurlijk niet op welke condities U voor die lui werkt, maar wat mij betreft, ik vind een provisie van een achtste procent van den omzet niet in overeenstemming met de geweldige publi citeit, die wij dan toch maar voor hen maken! Wij zijn in zekeren zin collega's, en daarom.... nietwaar professor, vind U zelf ook niet? Tot z'n grenzenlooze verbijstering zag de Duit sche geleerde, die rustig was blijven wachten, toen opeens, hoe z'n grijze collega als een wild geworden tijger naar voren sprong, en den niets vermoedenden acteur een uppercut gaf, die tech nisch misschien niet onberispelijk was, maar overigens het gewenschte effect sorteerde. De groote oudheidkundige onderging een kwartier later de sensatie, door een slungeligen adjunct-inspecteur van politie ondervraagd te worden, of hij misschien te veel gedronken had Nadruk verboden. Auteurssrecht voorbehouden) DR. SAHM OVERLEDEN. Op 63-jarigen leeftijd is overleden dr. Hein- rich Sahm, Duitsch gezant te Oslo en oud- burgemeester van Berlijn.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10