IN DE CENTRALE WERKPLAATS VAN HAARLEM. EERSTE CONCERT. afl v.Empelen Spoedig zakenverloven. AGENDA DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 H A A R L E M'S DAGBLAD 7 2Cet „heistettUigsoovd" iww het uHatatmateiiëeê „Centrale Werkplaats Haarlem", in de spoorwegentaai „W. P. C. Haarlem"; zel den hebben we het begrip „centraal" zóó sprekend teruggevonden als in die in drukwekkende fabriek voor herstellings werk, gelegen bij de Amsterdamsche Poort waar spoorbaan en autosnelweg de stad ontvluchten in een parallel-loop naar Halfweg, waar Amsterdam aan den ho rizon ligt. „Centraal", want daar komt het volgende materiaal regelmatig in onderhoud: 40 diesel- electrische treinen, 153 electrische motorwa gens en 161 electrische aanhangwagens van de oude lijn Amsterdam-Rotterdam, 61 elec trische twee-wagentreinen, 37 electrische drie wagentreinen, 37 vex-brandingsmotorwagens, 7 motormontagewagens, 51 locomotoren (ben zine) en 108 diesel-locomotoren. Verder zijn daar van het stoommateriëel in ouderhoud 975 vier-assige en 580 twee- en drie-assige rij tuigen. De rijtuigen doorloopen van de binnenkomst tot aan het verlaten van de werkplaats toe in een hoogst logische volgorde de verschillen de afdeelingen, om weer als nieuw op de lijn terug te keeren. „Centraal", want iedere onder-af deeling is zelf weer zóó logisch ingericht, dat het onder havige object, of het nu een beel rijtuig dan wel een Maybach-motor voor de dieseltreinen betreft, steeds van 'alle kanten tegelijk kan worden behandeld en steeds door al zijn on derdeden is omringd. Opvallend is dit in de enorme montage-hal, waar- de Maybach- motoren voor revisie worden behandeld en waar met 8000 onderdeelen per motor reke ning moet worden gehouden. Centraal is daar de smederij, centraal is er de bankwerkerij, de timmermanswerkplaats, de zadelmakerij, de lakspuitinricïiting, tot zelfs de mooie installatie voor het vullen van de cylinders met acethyleengas voor het auto- genisch lasschen toe. Door heel het bedrijf loopen, waar noodig, de geleidingen en de las- scher, brander of snijder heeft maar ergens aan te sluiten, om zijn lasch-apparaat in wer king te kunnen stellen. Geen onnoodig gerij met zuurstof-cylinders, alles wordt van een centrale uit bediend en daarenboven vult men er zelfs ook de fies- schen voor andere werkplaatsen. Deze afdee- ling, die elders nogal eens groezelig en boven dien benauwd kan zijn door de gassen, is hier een model van nieuwe zakelijkheid en hy giëne. Door dit complex van hallen hebben wij, onder de deskundige leiding van deix chef der Werkplaatsen, Ir. H. F. 011 de Vries, een rondwandeling gemaakt. „Hallen" zeggen wij. „Neen, dat doen we in den anderen winkel" vingen we tijdens het gesprek met den chef der Werkplaatsen op. En al bladerend in het jubileum-nummer van Spoor en Tramwegen vonden we in een artikel van ir. J. P. Boe- zaardt, geciteerd uit het jaarverslag der Ne- dei-landsche Rhijnspoorweg Mij. 1852-1853: „Nieuwe reparatie-winkel 15,366.80". Waarom we dit vermelden? Omdat dit bedrijf zoo oud is als 't spoor wegbedrijf zelf. Hier liggen honderd jaren technische voor uitgang verankerd. Als de techniek een sprong vooruit deed, dan moest de Centrale Werkplaats zich aan passen. En toen de Spoorwegen in Nederland de enorme omzetting van stoomtractie naar electrische tractie maakten, waren het we derom de werkplaatsen te Haarlem, die zich moesten instellen op deze wel zeer radicale vernieuwing. De groote hallen voor de locomotieven wer den pasklaar gemaakt voor het electrisch ma- teriëel. Wie vroeger aan stoomketels en ko lossale zuigers werkte, leex-de nu omgaan met diesel- en electrische motoren, stelt kleppen bij en draait een kruk-as van den Maybach- motor af. En we konden het na de rondwandeling door het machtige complex zoo volledig be grijpen, toen onze geleider vei-telde: „Nu, in de jaren dat ik hier werkzaam ben, is er on geveer geen gebouw dat zijn oorspipnkelijke bestemming heeft behouden". Ook hebben we iets begrepen van het tem po, waarin deze wijzigingen zich hebben moe ten voltrekken. En, al rondwandelende, hebbexx we bewon dering gekregen voor het werk dat hier verzet wordt. Voor de haarfijne instrumenten, waar mede motor-onderdeelen worden gecontro- leei'd, zoo goed als voor de kolossen van elec trische loopkranen, die genoeglijk een hee- len wagen van zijn onderstel lichten en hem naast de draaistellen op een paar bokken laat zakken. Met ontzag hebben we staan toezien, hoe de zware stalen wielen een nieuw loop- vlak krijgen, wanneer zij door de vele afge legde kilometers oneffenheden zijn gaan ver- toonen. Een paar machtige beitels zitten grim mig in de moderne machine voor den aanval op 't wiel gereed. Eén druk op de knop en „een kind kan de wasch doen!" Wat er omgaat in dit „herstellingsoord" van de N. S. beseft men eerst goed uit eenige cijfers. Hiei'boven vermeldden we reeds de aantallen wagensoorten, die hier regelmatig komen kuren, of tusschentijds, wanneer de omstandigheden zulks noodig maken. Ir, Ott de Vries vertelde ons zoo tusschen een paar andere mededeelingen door. dat het magazijn van de werkplaatsen 22000 ver schillende artikelen bevat, met een totaal van dicht bij de twee millioen onderdeelen. Ruim duizend werklieden besteden er da gelijks hun zorgen en hun technische kennis aan het wagenpark der Nederl. Spoorwegen. Eén der onderdeelen, de groote montage hal voor de motoren, mag hier, zij het zeer in het kort, nog even nader behandeld wor den. Is het om de moderne inrichting, de nieuwheid van het bedrijf, de zoo efficiënte indeeling, dat dit onderdeel ons het sterkst aantrok? Of was het de overigens gerecht vaardigde! fierheid van den ingenieur, die ons hier meer tot in détails liet kennis nemen van het werk? De Maybach-motoren van de Dieseltreinen komen gemiddeld na 120.000 K.M. in revisie. „Gemiddeld' zeggen we met nadruk, want het is wel eens noodig gebleken dat er nog 20- 30-duizend K.M. bijkwamen en dan bleken de machines nóg perfect te draaien! En wat dat zeggen wil, beseft men eerst ten volle, wanneer men daarbij weet, dat deze motoren in 1938 maar liefst 10.000 K.M. in de maand hebben afgelegd. In de dubbele hal, die 16 Meter breed en 130 Meter lang is, worden de motoren op den loopenden band behandeld. Het eex-st vangt de demontage-afdeeling hen op, waarna de wasch-inrichting den mo tor en zijn onderdeelen van het grootste vuil ontdoet. Alle onderdeelen blijven bij den mo tor, tot aan de laatste bewerking toe. Ter zijde van den loopenden band kunnen de meet-instrumenten hun dienst doen en de motoren passeeren tevens de speciale afdee- ling, waar zij volgens het kalkmelk-procédé worden onderzocht, dat storingen zeer spoe dig aangeeft. Kleine ondei'deelen worden in een ruimte met diffuus licht onder microscopen onder zocht en bij het kleinste scheurtje wordt het vonnis: „afgekeurd" geveld. De nabijgelegen magazijnen leveren onmiddellijk het reserve onderdeel. Dan zijn er allerlei beproevings-installaties, voor remmen, voor pompen, voor den geheelen motor. Over dit onderdeel van het complex hangt al heel duidelijk het devies der veilig heid. Blauwe grossiersbons verkrijgbaar. Aan grossiers in levensmiddelen wordt be kend gemaakt, dat bij de plaatselijke distributie kantoren kosteloos beschikbaar worden gesteld bonboeken met z.g. blauwe grossiersbons, welke bij een eventueele distributie van levens middelen gebruikt zullen moeten worden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat cen trale magazijnen van grootbedrijven en coöpera ties in dit verband als grossiers worden be schouwd. Het verdient aanbeveling bedoelde beschei den zoo spoedig mogelijk bij genoemde diensten in ontvangst te nemen. NAT. CHR. GEHEEL ONTH. VEREENIGING. In het Herv. Vereenigingsgebouw hield gis teravond de N. C. G. O. V. een propaganda filmavond. Deze avond is in alle opzichten goed geslaagd. De heer D. B. van 'Veen, agent der vereeniging te Utrecht verzorgde dezen filmavond. Behalve natuur- exx komische op namen werd vertoond als hoofdfilm: Nelly. Dit is een film, waarin scherp naar voren wordt gebracht het leed door het gebruik van alcohol veroorzaakt. Het is een mooie speelfilm die met onverdeelde aandacht door de tal rijke aaixwezigen werd gadegeslagen. Tijdens de pauze sprak de heer van Veen eexx kort pro- pagandawoord. Hierbij wees hij op het werk der Chr. drankbestrijding, op het werk der liefde, de drijfkracht der drankbestrijding. Dat dit werk niet nutteloos maar ook hoogst noodig is werd met verschillende voorbeelden door spreker aangetoond. Aan het slot van zijn betoog wekte de heer Van Veen de aan wezigen op om daadwerkelijk aan de drank- bestrijdersactie deel te nemen, door zich als lid bij de plaatselijke afdeeling der N. C. G. O. V. aan te sluiten. Hieraan werd door een zestal personen gehoor gegeven. 's Middags werd een kindervoorstelling ge geven waarbij de zaal geheel gevuld was. WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen 7.59 Berlijn 75.25 Parijs 4.30 3/4 Brussel 31.46 Zwitserland 42.30 New-York 1.88 3 16 DE REMONSTRANTSCHE GEMEENTEDAG. Deze eerste Gemeentedag is geslaagd. De mobilisatie was oorzaak, dat het aantal deel nemers met 30 vermiixderde. 's Morgens begon het met een goedgevulde kerk. 's Middags om 3 uur stonden 14 woningen open om de gasten te ontvangen. Gesproken werd over „Wat ons bindt". De warme maaltijd, in het Bloemen- daalsche Jeugdhuis moest vervallen. In de kerk werd de Gemeentedag geëindigd. Dit werd een waardig slot, mede dat zij de muzikale mede- werking van mej. Cor Igesz en de heeren Bij Het was een vreugde, dezen prachtigen tak Vank en Meering. vaxx het Spoorwegbedrijf van nabij te mogen leeren kennen. I Het eerste station te Haarlem, daar na werkplaats ge worden, van de Ned. Spoorwegen. DE CURSUS VAN O. R. G. Wegens de groote deelneming wordt de cursus die door de Onafhankelijke Religieuze Gemeenschap is voorbereid, niet gehouden ixx de eigen zaal, Oranjeplein 9, maar bij Brink- mann, Groote Markt. Als eerste- spreker zal op 19 October op treden: prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga over: Redelijkheid en Religie. De cursusavond van dr. A. Groene veld op 9 November over „Nieuwe psychologische on derzoekingen over het oor-lqgsverschijnsel" zal enkel bij introductie toegankelijk zijn. FLINKE STRAFFEN TEGEN INBREKERS GEëlSCHT. De officier van justitie bij de Rotterdam- sche rechtbank heeft tegen den 44-jarigen handelsreiziger A. D. eerï gevangenisstraf van drie jaar, tegen den 50-jarigen loswei-k- man G. H. vier jaar en tegen den 27-jarigen zetkastelein J. P. v. d. P. een gevangenisstraf van een jaar met aftx-ek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht, geëi'scht. Verdachten A. D. en G. H. hadden zich schuldig gemaakt aan vier inbraken. Verdachte J. P. v. d. P. werd beschuldigd van medeplichtigheid. Tegen den 25-jarigen loswerkman P. v. d. H. en A. D. werd wegens een andere diefstal x-esp. een gevangenisstraf van £wee jaar en een jaar geëischt. VERBOUWING AANBESTEED. Woensdag werd door den architect, den heer H. G. Scholten, aanbesteed het verbouwen van perceel Oude Groenmarkt 20 (het voormalig gebouw „Het Blauwe Kruis", vroeger eigendom van de afd. Haarlem der Nat. Chr. Geheelont- houdersvereeniging, dat thans zal worden in gericht als magazijn voor den Ijzerhandel van den heer C. J. van den Broek).- Er werd ingeschreven als volgt: J. W. Luiten f 6675.—, F. Philips f 6960.—, J. B. Kroon van Diest f 7370.J. Bx-evoord f 7580.G. Woudexiberg, Haarlemmermeer, f 7834.—, Joh. v. d. Putten f 7883.—, B. Boerig- ter f 7900.—, J. Hoenson f 7943.Gebr. v. d. Putten f 8420.—, Gebr. Broertjes, Heemstede, f 8730.—, A. Varik f 8790.—, Gebr. A. M. en D. P. Joustra f 8946.—, C. Rose f 8995.W. Ver- heijdt f 9400.firma Braxidsma en Bakker f 9870.—, E. Bellaart f 10300.—, A. Morsch f 14998.—. Het werk is aan den laagsten inschrijver geguxxd. AFSCHEID DR. HAENTJENS. Den laatsten Zondag dezer maand zal dr. A. H. Haentjens zijn afscheid preeken bij de Rem. Gemeente, alhier. Op Donderdag 19 Oc tober, 's avonds 8.15 zal in het Remonstranten huis een buitengewone algemeene ledenver gadering gehouden worden ter verkiezing van een beroepingscommissie van 12 leden., MUZIEK. Haarlemsche Bachvereeniging Met het concert van Woensdagavond is het Haarlemsch concertseizoen pas recht begonnen. De ongunst der tijdsomstandigheden had wel remmend gewerkt, en diezelfde ongunst had reeds op de solistische medewerking van het eerste Bachconcert haar invloed doen gelden: Wladimir Horowitz, de fenomenale klavierspe ler, bleek evenals Arthur Rubinstein den Europeeschen bodem minder veilig gevonden te hebben dan den Amerikaanschen, en de Haar lemmers, die naar zijn eerste optreden alhier met groot verlangen uitzagen wei-den dus voor- loopig teleurgesteld. Men kan den beiden kunstenaars in hun opvatting over relatieve veiligheid geen ongelijk geven. Maar een eigen aardig gevolg van dezelfde tijdsomstandigheden is, dat verschillende buitenlandsche artisten, voornamelijk zij, die in Engeland woonachtig zijn, de lucht van ons landje weer veiliger ach ten dan de tegenwoordig zeer onvolkomen „splendid isolation" van de Bi-itsche, zoodat er op 't oogenblik geen gebrek aan buitenlandsche plaatsvervangers voor geëvacueerde kunste naars is en onzen Nederlandschen derhalve vooralsnog niet het gevaar boven het hoofd hangt om voor die plaatsvervanging te worden opgeroepen. Aldus trad de violist Simon Goldberg in de plaats van Horowitz op en kregen we Brahms' Vioolconcert in plaats van diens 2de Pianocon cert te hooren. De ruil der werken beteekende winst noch verlies: beide staan in de bovenste rij der betreffende litteratuur; beide zijn hier herhaaldelijk ten gehoore gebracht en dus be kend en geliefd. Simon Goldberg kenden we in zijn voortref felijk samenspel met de pianiste Lili Kraus. Het daarbij waax-genomen delicate, subtiele, ja zelfs verfijnde van vioolspel maakte zich ook in zijn vertolking van Brahms' vioolconcex-t kenbaar, in het eerste Allegro zelfs wel eens wat meer dan met het karakter van dit stuk strookt, zoodat het me ditmaal wat lang viel. Maar het Adagio speelde Goldberg met Jaap Stotijn als gelijkwaardigen partner subliem en in de Finale ontwikkelde hij een energie en toonde hij een temperament, zooals we haast niet van hem hadden durven verwachten. Zui ver als vioolspel genomen was zijn vertolking zeker van de hoogste orde. Het oi-kest kon bij de zachte solistische gedeelten zijn natuurlijk klankvolume nauwelijks voldoende beperken, maar Frits Schuurman slaagde er toch in over 't algemeen een mooi evenwicht met den solist tot stand te brengen, zoodat aan deze auditie een groote schoonheid niet ontzegd kon worden. De Ouvei-ture van „Die Zauberflöte", waar mee de avond geopend werd, bégon heel mooi, met stralende blazersaccoorden en sonore strij kersmelodieën. Maar in de vertolking van het Allegro was niet alles volkomen duidelijk en evenwichtig van klank, zoodat van de thema tische combinaties wel eens wat voor het ooi- verloren ging. Na de pauze kwam eerst de Theater-Ouver ture van Zoltan Kolady, als eerste uitvoering in Nederland. Kodaly' is een krachtige muzikale natuur. Ik heb zijn „Psalmus hungaricus" ge hoord, die nogal modern, en zijn veel later in 1936 of '37 geschreven Requiem, dat nogal x-eactionnair is. Zijn in 1926 geschreven Ouvei*- tux-e houdt daai-tusschen het midden; het „gul den midden" kan ik niet zeggen. Want het stuk lijkt, bij een eerste hooren althans, oneven wichtig en heterogeen, zoowel wat den vorm als wat de hax-monische en melodische ingre diënten betreft. Populaire wijsjes wisselen er in af met felle dissoneerende klankexplosies; het eene oogenblik klinkt de muziek naief, het andere oogenblik bezeten. Voorts schijnen som mige gedeelten, met name de op een orgelpunt gebouwde, niet vrij van onnoodige gerektheid. Een nadere beschrijving in het programma ont- Overzicni. van een dei enorrne hallen van de Haarlemsche werkplaats, waar het moderne materieel gereviseerd wordt. De nieuwste tijd: de indrukwek-1 kende montage hal, waar de Maybach-moto ren regelmatig komen „kuren". NU IS HET TIJD om Uw tuin een goede beurt te geven, de beplanting te wijzigen of aan te vullen. Weet U dat Uw tuin reeds in Maart volop bloemen kan geven? Mogen wij U eens vrijblijvend inlichten? TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18, HEEMSTEDE, TELEF. 28080. (Adv. ingez. MecL) brak; zij zou vermoedelijk wel dienstig geweest zijn voor juistere waardeering van dit voox*als- nog vrij problematische werk. Rabaud's „Procession nocturne" bergt geen problemen, te minder, omdat dit stuk ons door vei'scheidene vertolkingen door de H. O. V. be kend is. Het Residentie-orkest speelde het zeer mooi van klank en suggestief en de concex-tmees- ter Sam Swaap verdient een eervolle vermel ding voor zijn vex-tolking der vioolsolo. „Till Eulenspiegel's lustige Streiche" kennen we niet van H. O. V.-concerten, omdat dit werk een grootere orkestbezetting dan die onzer H. O. V. eischt. Maar we hebben het wel meer malen op Bachconcerten genoten, en het is verheugend, dat Schuurman's vei-tolking in geenen deele bij die zijner voorgangers ten achter bleef. Integendeel: zij was bijzonder hel der en in alle détails verzorgd, terwijl het ka rakter van het geestige stuk ten volle bewaard bleef. Met instemming zagen we de bloemenhulde, die den dirigent na deze uitmuntende x-epro- ductie aangeboden wex-d. KAREL DE JONG. HET SPREEKUUR VAN DEN WETHOUDER VAN FINANCIëN. De wethouder van financiën, mr. dr. F. A. Bijvoet, is vei-hindexxl, Vrijdagmiddag zijn gewone spreekuur ten stadhuize te houden. DE DOOPSGEZINDE SCHOLEN. Daar de Doopsgezinde scholen op het oogen blik niet beschikbaar zijn voor het onderwijs, zijn zij thans gevestigd in eenige catechisatie- lokaleix der Doopsgezinde Kerk en ixx het Doopsgezinde Kinderhuis aan het Klein Hei ligland. Apart bureau ingesteld. Indien de omstandigheden uitvoering van de plannen niet verhinderen, zal nu spoedig een aanvang worden gemaakt met het verleenen van zakenverloven aan ge mobiliseerde dienstplichtigen. Veertien dagen geleden hebben we melding gemaakt van het feit, dat in opdracht van den minister van Defensie voorbereidingen werden getroffen voor een i-egeling van zakenvex-loven. Omtrent deze aangelegenheid verneemt de Msb. thans, dat voor de regeling van deze ver loven een speciaal verlofbureau is ingesteld, dat zeer binnenkort zal gaan werken. Alle aanvragen om zulk verlof en men kan aan nemen, dat deze zullen toestx-oomen zullen door dit bureau worden onderzocht en behandeld. In welke mate zakenvex-lof aan gemobill- seerden zal kunnen woi-den verleend, zal afhangen van de Internationale omstandig heden. Voorloopig zal het toestaan ervaxx echter nog wel op beperkte schaal moeten woi'den gehandhaafd. Voor afzonderlijke groepen van gemobili- seerden, zooals landbouwers, middenstanders, tuinders, enz., zal geen speciale regeling worden getroffen. Allexx worden over één kam geschoren en de meest di-ingende geval len komexx over de heele linie het eer-st voor verlof ixx aanmerking. Heden: DONDERDAG 12 OCTOBER Remonstrantenhuis: Voordracht B. v. d. Meer, 8.15 uur. Luxor Theater: Charles Boyer in „Algiers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Het Fransche filmwerk .„Gibraltar", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mijn vrouw heeft ta lent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Op het tooneel: de goo chelaar Larette. Palace Familie Theater: „Het Koraalrif" en „Zonsondergang in Weenen", 2 en 8.15 uur. Moviac Theater: Non-stop programma met Charlie Chaplin in de klucht „Op rolschaatsen". Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. VRIJDAG 13 OCTOBER Stadsschouwburg, Vereen. „Voor de Kunst". Het Masker: „Duo", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des «vonds.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11