Inkomens zijn blijven stijgen. DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 HAARDE M'S DAGBCAB II HEEMSTEDE Militairen vragen hulp. Voor de cantine in Groenendaal. De militairen hebben met veel inspanning een cantine in „Groenendaal" ingericht. Zij hebben nu behoefte aan alle mogelijke ge zelschapsspelen; ook een bibliotheek is in op richting, en zij doen nu een beroep op de medewerking van de burgerij in Heemstede voor het verkrijgen van een eenvoudige plankenikast, die als boekenkast kan dienen; ook zouden zij gaarne zooveel mogelijk boe ken voor hun bibliotheek ontvangen, alsmede wandversiering, tafelkleedjes, vloermatten, etc., waardoor zij hun Cantine gezellig kunnen maken. Graag laten zij alles afhalen. Men waar schuwe telefonisch of schriftelijk Lt. Diens- ke, Groenendaal, Tel. 28140. Bijeenkomst „Kerk en Vrede". De afdeeling Heemstede en Omstreken van de vereêniging „Kerk en Vrede" hield Woens dagavond in Café-Kestaurant „Boelcenroode" een bijeenkomst, die gepresideerd werd dooi den heer Biem Visser. Deze sprak een woord van welkom, waarna hij den aanwezigen ver zocht te zingen: Bergen zullen vrede dragen De heuvels heilig recht De heer Visser las vervolgens eenige ver zen van Mattheus 24 en ging voor in gebed. Hij deelde mede, dat men oorspronkelijk in het Café „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein bijeen had willen komen. Te elfder ure had het bestuur echter de mededeeling' gekregen, dat deze zaal plot seling vooir andere doeleinden beschikbaar moest zijn. Daarom was m|en gedwongen naar een andere zaal om te zien; dit was de oor zaak dat de bijeenkomst eerst te kwart voor negen geopend kon worden, want er ging na tuurlijk eenige tijd mee heen, eer de onen- schen, die de vergadering wilden bijwonen, van het Wilhelminaplein naar het Roemer Visscherplein konden komen. De bedoeling van deze bijeenkomst was niet alleen, om „Kerk en Vrede" groot te maken, maar ge sterkt te worden in de overtuiging, dat evangelie en oorlog tegenover elkaar staan en niet tot overeenstemming kunnen komen. Hierna gaf hij het woord aan Ds. J. W. B. Cohen uit Dokkum, die e!en rede hield over het onderwerp: „De teekenen der tijden". Hij vond het toevallig, dat de voorzitter uit het Bijbelboek Mattheus had voorgelezen, omdat spreker voornemens was, zijn rede eveneens van dit Bijbelwoord te doen uitgaan en dat vond hij natuurlijk, omdat daar door Jezus gesproken wordt over de uiterste dingen, die te gebeuren staan. Na het uitbreken van dezen nieuwen oorlog is bij heel veel anen- schen alles onderstboven geraakt. Niet om dat zij het conflict niet verwacht hadden; in tegendeel; men voelde al jaren geleden dat het komen moest. De bewapeningswedloop was immers niet voor niets ontketend. Allen hadden den oorlog verwacht en toch heeft die ons overvallen. Spreker kan het dus be grijpen, dat velen, nu grijpen naar dit Bij belwoord; in vele vrome kringen meent men nu aan het begin te staan van het einde dei- tijden. Want in dit hoofdstuk wordt óók ge sproken van oorlogen en geruchten van oor log; van gruwelen en wreedheden, waarvan men ook in deze tijden zooveel hoort; thans echter ook van de vreeselijke dingen zooals brandbommen, gifgassen en tanks. Het zal moeilijk zijn iets te verdedigen; dat heeft onen zei spreker gezien aan Warschau met zijn groote bevolking. Deze stad werd ook verdedigd, maar zij is toch een puinhoop geworden; ernstige ziek ten maken daar ontelbare slachtoffers. Polen is eveneens verdedigd, maar ook dit land, met een leger van meer dan een millioen man, werd op de gruwelijkste wijze geteisterd. Over de heele wereld zijn duistere mach ten bezig de volken tegen elkaar op te zetten. „Alle ellende van deze dagen vloeit voort uit onze verkeerde levenshouding" zegt spre ker. „Ik kan dan ook niet begrijpen, dat er nu nog menschen durven zeggen, dat men biddend den strijd kan ingaan en dat men kan strijden zonder haat. De volken willen geen oorlog, omdat zij weten hoe ontzettend de gevolgen zijn. De oorlogspsychose is ner gens te vinden. En mocht ons land er bij be trokken worden, dan zal geen enkele soldaat juichend en zingend den strijd ingaan". Spreker oefende tenslotte scherpe crltiek op de machten, die naar zijn inzicht den huidigen oorlog hebben ontketend. Aan het einde der bijeenkomst dankte de voorzitter hem voor zijn met groote aan dacht gevolgde rede. HAARLEMMERMEER MET DE BIETEN VLOT HET. Met het rooien van bieten worden flinke vorderingen gemaakt. Vele landerijen zijn hun geheele oogst reeds kwijt, bij andere is dit nog slechts een kwestie van twee a drie weken. Het werk is ongestoord door kunnen gaan, wat in het belang van alle partijen is De landbouwer kan des te vlugger weer met de bewerking van het land of andere winter- werkzaamheden beginnen. De arbeiders, die dikwijls per regel uitbetaald krijgen, werken met deze weersomstandigheden 't gunstigst. De loonen varieeren tusschen f 4 en f 6.50 per dag. Op de suikerfabriek is er tenslotte dit voor deel, dat gedurende langen tijd op volle kracht gewerkt kan worden volgens het drie- ploegenstelsel. Hierdoor is het mogelijk dat met het begin reeds de eerste ongekristal- liseerde suiker naar Amsterdam vervoerd kon worden om daar verder te wox-den ver werkt. Het gemiddelde gehalte is, doordat nog niet alle bieten zijn gerooid, nog onbekend. Voor de tot nog toe aangevoerde bieten ligt het gehalte tusschen de 16 en 17 procent, waarover de landbouwers hun groote tevre denheid uitspreken. MORGEN GAAT HET BETER. De gebrs. Miedema gaven Woensdagavond in Hotel „De Landbouw" een filmvoorstelling waarvi nog al eenige belangstelling was. *Morgen gaat 't beter", werd opgevoerd. „VRAAG" NAAR RUBBERBANDEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ten nadeele van den heer L, wonende aan den Leimuiderdijk in de Haarlemmermeer van een aanhangwagen een autoband ont vreemd. L. had zijn aanhangwagen buiten laten staan en bemerkte 's morgens, dat zijn wagen verdwenen was. Deze stond op een eenzame plek aan den Leimuiderdijk. Hier kwam hij tot de ontdekking dat één der banden ont- die dit jaar meer werde verbouwd dan het dieven ook nog bezig geweest, doch zijn in hun werk gestoord of hebben den band er niet af kunnen krijgen. L. heeft aangifte gedaan bij de politie. Men late des nachts geen auto buiten staan! DE AARDAPPELOOGST VALT MEE. Met het rooien van aardappelen is men in den Haarlemmermeerpolder thans bijna ge reed. De landbouwers, die him oogst reeds bin nen hebben, zijn daarover zeer tevreden. De struiken droegen goed en voor zoover men heeft kunnen nagaan, is het aantal zieken betrekkelijk gering. Kwantitatief en kwalita tief werd de oogst van de aardappelen die dit jaar mer werden verbouwd dan het vprige zodanig, dat men spreekt van een goed aardappeljaar. HET SINT NICOLAASFEEST. „Gèzelig Samenzijn" zal evenais andere jaren, ook ditmaal voor de Hoofddorpsche jeugd het St. Nicolaasfeest organiseeren. Be stuursleden doen inteekenlijsten circuleeren teneinde de intocht van den Sint zoo feeste lijk mogelijk te maken. VELSEN De heer M. K. Hofstede overleden. De gemeente Velsen verliest een verdienstelijk ambtenaar. Wederom heeft de gemeente een zeer verdienstelijk ambtenaar verloren. Op 50- jarigen leeftijd is gisteren in de Maria - Stïchting te Haarlem, waar hij van half Augustus af verpleegd werd overleden de heer M. K. Hofstede, secretaris der ge meente. De slag komt niet onverwacht want velen uit zijn omgeving wisten wel, dat de ziekte waaraan hij leed ongeneeslijk was. Hij heeft een lang ziekbed gehad maar zijn lijden Heeft hij moedig gedragen, gesterkt door de hoop, die in hem bleef leven, dat hij nog weer beter zou worden. Menno Karei Hofstede werd 22 December 188 in Stedum geboren. Als zijn loopbaan koos hij de gemeente-administratie. Reeds op 16-jarigen leeftijd deed hij zijn eerste schrede op het pad, dat hem zou voeren naar het se cretaris-ambt van een belangrijke gemeente. Hij werd n.l. in 1904 volontair ter secretarie van Loppersum. In 1908 werd bij benoemd tot gemeente-ambtenaar te Middelstum. In 1910 kwam de heer Hofstede naar Velsen als adjunct-commies aan Algemeene Zaken, Onderwijs en Financiën, die toen nog één af deeling vormden. Reeds in 1914 werd hij be vorderd tot chef-commies. In 1918 werd hij controleur dér gemeentebelastingen, in die dagen een belangrijke functie. In 1922 werd de heer Hofstede bevorderd tot hoofdcommies en op 30 Augustus 1927 benoemde de raad hem tot secretaris als opvolger van wijlen den heer J. Kostelijk. Voor de tweede maal in een betrekkelijk kort tijdsbestek verliest de gemeente Velsen dus door den dood ook nu op een nog jongen leeftijd haar secretaris. Maar nog vele ver dienstelijke ambtenaren moest de gemeente missen, die allen in den bloei van hun leven stierven, als de heeren E. Brader, directeur van Openbare Werken, Visser chef der afdee ling Financiën, diens opvolger P. Schoenmaker, v. d. Weele, adj. commies aan „Onderwijs" en ten slotte haar vorigen burgemeester den heer Rambonnet. De heer Hofstede was een onvermoeid wer ker, die zijn moeilijke taak onder drie burge meesters met nauwgezetheid vervulde. Al zijn capaciteiten schonk hij aan zijn ambt, dat hem ook geheel opeischte. Tijd om zich met andere dingen te bemoeien had hij niet en men zou zijn naam dan ook tevergeefs gezocht hebben in het politieke of het verenigings leven. De teraardebestelling zal Zaterdag half drie plaats hebben op „de Biezen". SANTPOORT PERSONALIA. Bij beschikking van den minister van eco nomische zaken van 6 October 1939 is voor het tijdvak van 1 September 1939 tot 1 Sep tember 1940, wederom benoemd tot tijdelijk leer aar aan de Rijkstuinbouwschool te Bos koop, G. Bleeker te Santpoort. SCHAKEN. In de schaakclub „Santpoort" gaf de hoofd klasse-speler G. Kroone een simultaan-séance. Van de 21 tegenspelers moesten er 17 het onder spit delven. De heeren Jamchevsky, Dr. Mein- dert de Groot, G. Hofman en M. J. F. Meiners wisten het tot remise te brengen. Een mooie prstatie van den heer Kroone en een leerzame avond voor de leden der schaakclub! Op 24 October speelt zij in „Velserend" tegec een groep militaire schakers. „KERK EN VREDE". Vrijdagavond spreekt dr. M. van der Voet, Hervormd predikant te Haarlem, in het kerk gebouw „Bethel" aan de Wiistelaan op ver zoek der afdeeling Santpoort van Kerk en Vrede over „De schuld der Kerk en de een heid der Christenen". IJMUIDEN De „Adelante" weer naar zee. Nadat moeilijkheden, ontstaan door het niet verschijnen van enkele leden der bemanning, uit den weg waren geruimd, is de trawler Adelante IJM 19 hedenmorgen half twaalf weer naar de visscherij vertrokken. MARKTBERICHT. Versche visch). IJmuiden 12 October. Tarbot 150—130 ct. per K.G. Tong 160—100 ct. per K.G. Kleinschol 31—13 per 50 K.G. Bot 24 per 50 K.G. Schar 14.004.80 per 50 K.G. Poontjes 1.50 per 50 K.G. BESOMMINGEN Besomming buitenlandsche kotters: G.G. 892 f 1120, E 419 f 1510. Nederlandsche kotters: UK 2 f 170; UK 76 f 83; UK 205 f 20; UK 17 f 168; UK 115 f 46; UK 90 f 4 49; UK 91 f 83; UK 126 f 153; UK 161 f 53; UK 83 f 71; UK 162 f 86; UK 104 f 149, UK 64 f 48; UK 72 f 126; UK .52 f 136 en KW 133 f 83. BLOEMEN DAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. J. Lindeman-Pruis, d. Ondertrouwd: F. Boogerd en L. G. Daamen. M. Schoorl en A. L., C. Kool. Jhr. C. J. Ph. von Mühlen en Jlcvr. J. van Riemsdijk. C. J. van Ee en R. M. Naumann. W. G. G. Thoolen en E. A. van der Eng. Getrouwd: J. ter Gast en E. M. Bünker. G. W. Elferink en W. J. van der Poel. Overleden: Geen. AERDENHOUT AUTTO IN DEN BERM GEREDEN. Woensdagavond elf uur reed het echtpaar B. uit Noordwijk per auto op den Vogelenzangsche weg in de richting Noordwijk. Tusschen de Waterleiding en de S-bocht weigerde het stuur en kwam de auto links van den weg op den berm, daarna tegen een boom en kantelde. De dame kreeg hierdoor verschillende vleesch wonden welke ter plaatse door een toevallig passeerenden dokter werden verbonden. De dokter bracht het echtpaar naar zijn woning te Noordwijk. De bestuurder had geen letsel. Inmiddels waren van andere zijde de politie en een dokter gewaarschuwd. Toen deze ter plaatse kwamen vonden zij alleen de zeer geha vende auto welke hedenmorgen is weggesleept. ZANDVOORT LUCHTBESCHERMING EN SCHOOLKIND. Woensdagavond werd ten raad huize een bespreking gehouden met de hoofden van verschillende scholen. Het doel was, de meest doeltreffende maatregelen vast te stel len om het schoolkind te beschermen bij oor logsgevaar. De vergadering werd geleid door Wethou der van der Moolen, terwijl de toelichting ge geven werd door het hoofd van den luchtbe schermingsdienst, den heer P. v. d. Mye. De heer Van der Mye gaf een overzicht van de gevaren, waarmede Zandvoort in oor logstijd wordt bedreigd. De badplaats is in gedeeld in de derde ge varenklasse. Belang rijke doelen voor een bombardement acht men dus niet aanwezig. Tegen een voltreffer van een brisantgra- naat zijn geen maatregelen te nemen. Daar gas bijna uitsluitend gebruikt wordt, nadat een militair doel met succes bestookt is met bri- santgranaten. is er voor Zandvoort weinig kans, dat er een gasaanval gedaan zal wor den. Het grootste gevaar achtte de heer Van der Mye de brandbommen die door een vlieg machine met een zestigtal tegelijk worden uitgestrooid. De maatregelen, die op de scholen genomen moeten worden, indien een aanval onder schooltijd ondernomen wordt, wees de heer Van der Mye duidelijk aan. Na bespreking werd besloten dat elke school voor zich een beveiligingsrapport zou op stellen. Met deskundigen zullen dan de gege vens gecontroleerd en uitgewerkt worden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Maandagavond werden de wedstrijden om de clubkaimpioenschappen 1939/1940 der Haar- lemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: Joh. Fabel remise met P. G. van Engelen, A. Miedema remise met P. L. Schrijnemakers, M. van Leeuwen wint van J. van Looij; G. Bakker remise met A. Mie dema. Eerste klasse: D. Schrijnemakers wint van I. van Ravensbergen; A. Smit wint van J. J. Koren. Tweede klasse: J. Merts wint van O. T. Gla- ser; H. W. C. van Rhoon wint van C. Vrolijk; J. H. Spoor wint van C. van Wageningen; G. de la Rie wint van J. H. Spoor, D. Philippo wint van J. van Haren; J. Boterbloem remise met J. van Haren. Derde klasse: Sergt. A. J. D. Bron wint van Harm Dijkstra; J. J. Zalm wint van G. J. Steenkist; A. Blom wint van G. van Es. SCHAKEN HAARLEMSCHE JEUGDSCHAAKCLUB. Tengevolge 'van de mobilisatie heeft de of- ficieele oprichting van de Haarlemsche Jeugdschaakclub eenige vertraging onder vonden. Thans is de oprichtingsdatum vast gesteld op Vrijdagavond 13 October in het clubhuis „Allard's Oog", aan de Morinne- steeg. Iedere jongen tusschen 14 en 20 jaar kan zonder contributiebetaling van deze schaak club lid worden. Op den oprichtingsavond zal ook een gongwedstrijd om prijzen plaats hebben. Vermogens weer iets gedaald. Een overzicht van de belastingstatistiek over 1938/39. In de 9e aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek voor 1939 worden de voorloopige totaalcijfers betref fende de statistiek der' inkomsten- en vermo gensbelasting voor het belastingjaar 1938/1939 vergeleken met de overeenkomstige gegevens van 1915/1916 af. In verband met de groote wijzigingen in den economischen toestand des lands doen deze cijfers in den loop van dit tijdvak belangrijke stijgingen en dalingen zien. Wat de belaste komens betreft zijn 1921/1922 en 1930/1931 topjaren (resp. f 4292 millioen en f 4367 mil lioen), terwijl 1924/1925 en 1936/1937 laagte records te zien geven (resp. f 3761 millioen en f2666 millioen). Van laatstgenoemd jaar tot 1938/1939 is het totaal der inkomens weer ge stegen tot f 2934 millioen, welk bedrag evenwel nog f 828 millioen lager blijft dan dat van 1924/1925. Houdt men rekening met de toene ming der bevolking van 1925 tot 1939 met 19 pet., dan is het totaal der inkomens 1938/1939 zelfs nog f 1554 millioen lager dan dat over 1924/1925. Voor het totaal der belaste vermogens zijn 1920/1921 en 1929/1930 topjaren (resp. f13.589 millioen en f 15.666 millioen), terwijl diepte punten worden aangetroffen over de jaren 1923/1924 en 1936/1937 (resp. f12.183 millioen en f 11.071 millioen). Laatstgenoemd bedrag is vervolgens sterk gestegen tot f 12.701 millioen over 1937/1938, waarna 1938/1939 een kleinen teruggang bracht tot f 12.581 millioen. Het to taal der vermogens over 1938/1939 is wederom f 398 millioen hooger dan dat over 1923/1924, doch, als men rekening houdt met de bevol kingsvermeerdering van 1924 tot 1939 met 21 pet., blijft dit totaal over 1938/1939 nog f2162 millioen beneden dat over 1923/1924. De aandacht zij er op gevestigd, dat bij deze becijferingen geen rekening kon worden gehou den met de waardeverandering van het geld in den loop der jaren en dat de inkomensbedragen in het algemeen betrekking hebben op de in komsten in het voorafgaande kalenderjaar, ter wijl de vermogensbedragen den stand aan geven bij den aanvang van het belastingjaar (1 Mei). Hierdoor wordt verklaard, dat de stij gingen en dalingen bij de cijfei's der vermogens meestal een jaar eerder worden waargenomen dan bij die der inkomens. Het hoogste gemiddelde inkomen per aange slagene (f2659) wordt aangetroffen voor de jaren 1917/1918 en 1920/1921, het laagste cijfer (f2075) heeft 1936/1937, terwijl dat over 1938/ 1939 f2150 bedraagt. Het jaar 1917/1918 ver toont het hoogste gemiddelde vermogen per aangeslagene (f87.000), het laagste cijfer wordt gevonden voor het jaar 1935/1936 (f 63.000), terwijl dat over 1938/1939 f 69.000 beloopt. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat bovenvermelde gegevens alleen betrekking hebben op de na tuurlijke binnen het rijk wonende personen, di na de vermindering met den kinderaftrek pri mitief aangesloten zijn voor een inkomen van f 800 (tot en met 1918/1919 f650) of een ver mogen van minstens f 16.000. Alle kleinere in komens en vermogens, de door navordering van belasting getroffen inkomens en vermogens, alsmede die, welke door de belastingplichtigen verzwegen zijn, zijn dus hierbij buiten beschou- winig gebleven, zoodat het niet juist is aan de gepubliceerde belastinggegevens beschouwingen te verbinden omtrent het nationale inkomen en vermogen, zonder dat meer of minder globale schattingen zijn gemaakt van die gedeelten er van, die buiten de belasting zijn gebleven. Ook hieromtrent worden sinds eenigen tijd aan het centraal bureau voor de statistiek ramingen ge maakt. Volgens deze ramingen zou het natio nale inkomen van 1929 tot 1935 gedaald zijn van f 5,7 milliard tot f 4,0 milliard, waarop een stijging is gevolgd tot f 4,3 milliard over 1937. De schattingen van het nationale vermogen der laatste jaren betreffen uitsluitend de parti culiere vermogens. Op grond der gegevens voor de vermogensbelasting werd het totaal dezer particuliere vermogens over 1929 geschat op f 19,9 milliard en over 1930 op f 20,0 milliard, waarop een daling is gevolgd tot f 14,8 milliard over 1935. Latere ramingen zijn nog niet be schikbaar. Strijd in het Noordelijk deel van de Noordzee. BERLIJN 11 October. Het Duitsche Nieuws bureau meldt: Van 7 October af hebben gemeenschappelijke operaties plaats gehad van zware en lichte marine-strijdkrachten alsmede van lucht strijdkrachten in het noordelijke deel van de Noordzee en aan de westelijke kust van Noor wegen. Den in het verloop dezer operaties ge bruikten luchtstrijdkrachten is het gelukt Engelsche zeestrijdkrachten op te houden en, zooals reeds gemeld, te beschadigen. De krijgs verrichtingen worden voortgezet. Naar een Zuidoost-Europeesch „blok"? BOEKAREST 11 October (Reuter/A. N. P.). De mogelijkheid in Zuid-Oost-Europa een blok van staten te vormen, wordt in de Roemeensche pers breedvoerig besproken na de tot standko- ming van de Roemeensch-Hongaarsche over eenkomst troepen van de grens terug te trekken. De nadruk wordt gelegd op de pogingen van Joego Slavië als bemiddelaar op te treden. Het blad „Universul" publiceert een artikel, waarin het de mogelijkheden uiteenzet van de vorming van een Balkanblok, dat bij voorkeur neutraal zou moeten blijven, doch in staat zou kunnen zijn, indien dat noodig wordt, op te treden. Ernstig vliegongeluk in Zuid-Amerika. BOGOTA 11 October. Naar verluidt zijn vijf dooden gevallen bij een ongeluk dat een Scadta-passagiersvliegtuig trof, toen het van Barranquilla vloog naar Bogota. Het vliegtuig een oud Junker-model stortte in het San Antonio-meer op anderhalve mijl afstand van Calamar aan de Magdalena-rivier. De piloot, luitenant Luis Angel Lopez en de Duitsche tweede bestuurder Herbert Lange bevinden zich, naar men aanneemt, onder de dooden. (United Press) Miliciens van twee Duitsche lichtingen moeten zich aanmelden Voorbereiding voor mobilisatie dezer categorieën. BRUSSEL, 10 October (Havas). Dc hoofd commissaris van politie te Berlijn heeft voor geschreven, dat alle miliciens, behoorende tot de reserve, categorie 2, of tot de Landwehr, categorie 2, d.w.z. degenen, die in 1911 of in 1912 zijn geboren, zich voor 15 October bij de politie moeten melden. Zij zullen onder militaire controle geplaatst worden. Deze maatregel is een voorbereiding voor de mo bilisatie dezer categorieën, en is, naar men in bevoegde kringen zegt, dooi- den interna tionalen toestand geboden. Onzekere vooruitzichten van de K .N. S. M. AMSTERDAM 11 October (A. N. P.) In de heden te Amsterdam gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Kon. Ned. Stoomvaart Maatschappij werd het eenige punt der agenda, n.l. wijziging der statuten, met algemeene stemmen goedgekeurd. De directie deelde mede dat de resultaten der maatschappij over het eerste halfjaar 1939 beter waren dan in de overeenkomstige periode van 1938. Op het oogenblik is de toestand buiten gewoon onoverzichtelijk, Het oponthoud der schepen bij de Britsche controle-stations is be langrijk, en het nadeel daardoor ondervonden groot. Door verhooging der tarieven, zoowel voor vrachten als voor passages, is slechts ge deeltelijke compensatie mogelijk. Het bedrijf in West-Indië en Amerika gaat ongestoord voort. FILMNIEUWS „WIT WINT". Een film ter bevordering der tuberculosebestrij ding. Een dezer dagen Ls aan de filmcommissie uit de Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, bestaande uit de heeren Dr. J. B. F. van Gils, Dr. J. A. Putto en D. van Staveren, een film overgedragen, welke in opdracht van de vereeniging was vervaardigd door de N.V. Haghefilm, directeur de heer Willy Mullens. De opgave van deze film is het publiek, waarmede de verschillende tuberculose be- strijdingsvereenigingen in aanraking komen, zekere waarheden met betrekking tot de tu berculose onder het oog te brengen, foutieve denkbeelden ten aanzien van de ziekte recht te zetten en noodzakelijke wenken te geven, die de doeltreffende bestrijding ervan bevor deren. Indertijd ls voor deze nieuwe film een ideeën-prijsvraag uitgescheven en uit de ont vangen inzendingen zijn er twee gekozen, waarvan door combinatie de grondslag is op gebouwd voor het filmverhaal, zooals het thans in de film „Wit wint", is verwerkt. Deze titel knoopt aan bij het feit, dat de inhoud van deze film wordt gevormd door het verhaal van een jongeman, die in het Nederlandsch Sanatorium te Davos wordt verpleegd en tijdens een partij schaak, waar van hij de winnende witte" stukken speelt, vertelt van zijn eigen ervaringen met de tuberculose. Het is zijn vertellende stem, die de filmbeelden voortdurend begeleidt, naar mate het verhaal en de „symbolische" partij schaak zich ontwikkelen. Wanneer tenslotte de winnende zet is gedaan, ls ook het verhaal tot een hoopgevend slot ge bracht. Het „draaiboek" en de tekst zijn geschre ven door John Kooy, die ook de regie heeft gevoerd. Otto van Neijenhoff heeft het ca mera-werk verricht, geassisteerd door Theo v. Eechoud; H. A. Wegerif bouwde de decors en Max Tax zorgde voor de muzikale illu stratie. Een gedeelte van de opnamen heeft plaats gehad in de studios van Filmstad te Den Haag, waar ook het geluid werd gemaakt door den heer G. R. Olierhoek. Productie leider was Liko Krejcik. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 11 October. Ondertrouwd 11 October: G. Besseling en J. C. van der Pol. A. Heesakkers en M. J. Hogerheijde. M. Th, Hankel en A. van der Velde. Th. P. J. Hubers en J. H. Giltaij. B. Berkenkamp en H. A. K. Willers. J. A. van der Walle en M. W. Groen. W. van Schagen en M. E. Petri. P. Zwaanswijk en A. Ch. Huij- boom. C. Karman en A. A. Verlaan. D. Tref fers en R. Molnar. P. F. van der Peijl en A. M. M. Govers. J. H. M. Vernout en G. Hore man. H. J. Oosterbaan en C. A. F. van Dijk. A. Drogtrop en G. J. Deen. C. Jansen en C. M. van den Broek. F. A. de Nijs en A. C. van Oei. W. H. Lamars en M. J. J. van Rooden. J. H. As en J. M. Wiltenburg. B. J. A Wouterson en A. M. Langeveld. J. IJven en A Klijn. P. J. Bakker en J. Tromp. J. van Ginkel en J. C. Weesman. J. Jansen en M. van Kruiselber- gen. L. P. J. Burggraeve en I-I. M. J Roest. P. J. Regelink en J. H. van der Steijlen. G. H. M. Verheul en C. G. der Kinderen. J. Lage- weg en J. Th Asseler. W. J. Kruijer en W. Waidlich. Getrouwd 11 October: J. G. van de Ven en J. G. Phlippeau; J. Booms en M. H. Vogel; J. H. M. van Emmerik en C. M. G. van der Plas; B. J. de Goede en M. M. de Leeuw- W. B. A. Dijkmans en E. B. Duist; C. M. Plu's en J. M. H. Piek; M. F. J. Scholten en T. Jonkhof; H. J. van Dijk en M. Brand; G. van Wort en C. M. van Kampen; B. E. Rademaker en A. F. van Belkum; V. van Heerden en W. van Wijk; P. Lodeweegs en M. J. Kales; L. Oorburg en B. Leeuwerke; Tj. Kuperus en G. J. van Berloo; S. W. Hogerhuis en P. van den Eijk- hof; A. J. F. Hofstee en A. S. van den Mer- kenhof; J. F. van der Ploeg en J. Spits; W. Ch. Wijkhuizen en H. W. Vooges; D. M. van Leeuwen en A. H. Hoeben; W. Bout en J. Th. Vader; A. J. van Paradijs en L. J. Duister; J. Th. S. W. Arntz en W. C. J. Beere; C. B. ter Pelle en G. van Luijn; W. Krijt en M. L. Ruij- senaars; M. van den Kerkhof en D. C. Ver slagers; K. Riekwel en J. van Leen; P. G. Briene en F. J. Riet; W. Vermeer en G. J. van Oudenniel. Bevallen. 8 October: U. E. B. Wetzlar—Hein, z. E. Vlugter—Den Hartog, d. 9 October: C. m! A. Posthuma—Kipp, z. 10 October: A. Cassee- Van Ee, d. M. C. GerritsenSmit, z. C. J. GlijnLejour, d. 11 October: H. M. van Nor denDollé, d. Overleden 10 October: C. F. F. Visser—Kohl- schein, 43 j., G. van Aemstelsferaat: G. Schenk Woudt, 76 j., KI. Houtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13