v. Amerongen's fl 24.50 Alweer voor de militairen Dames koopt )AC. GILEIN (Geenfilialen) Herfststemming ONS HAAR Menu van de week DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 HAAREEM'S DAGBEAD bij den vakman Uw tasscfim DAT IS UW VOORDEEL! Thans alléét kEDERWARENFABRIEK «urn.up .n A i*, ANEGANb 4o (Adv. Ingez. Med.) DE zomertijd is voorbij, het is vroeg donker, de wolken hebiben den heele n dag al laag over het kille land gehangen en tegen de schemering is het ook nog gaan regenen, hard en zonder wind, recht naar beneden. De schemerige verte is nevelig als op een Novemberdag, de voorbijgangers zien bleek van de miezerigheid en bij dit wintersch beeld passen de nog bijna groene boom en en heesters slecht, alsof de herfst vergeten had ze ditmaal van hun zomersche versiering te ontdoen. Er passeert een groepje soldaten in de pas; het geluid van hun ..kistjes" op de straat- steenen in de kille natte atmosfeer klinkt eentonig, alsof het niet meer zal kunnen op houden. In het vallende licht komt een moedertje met haar baby in den wagen haastig voorbij: de kinderwagen is zoo goed tegen regen en kou beschut, dat het kleine menschje allicht thuis meer frissche lucht in de kamer met het open raam zal krijgen, dan in dit bedompte en al te veel beschermde vertrekje op wielen. Een oud echtpaar schuift op moeilijke voeten, kouwelijk in elkaar gedoken, voorbij. Zij haasten zich niet. maar dat gaat immers niet meer op hun leeftijd, zij moeten zich wel laten natregenen. Het is een sombere naargeestige herfstdag; waar blijven de prachtige najaarskleuren, waarop de zon warmgloeiende schitteringen toovert. waar is de keurige kruidenlucht die het najaar ons als laatste groet van de schoonheid in de natuur zendt? Daar gaan een paar vroolijk kwetterende meisjes voorbij op de fiets, de schooltasschen achterop gebonden. Ze hebben het druk met elkaar, de eene schatert het uit, de andere, die succes met haar verhaal heeft, vertelt met verheffing van stem vroolijk verder. Zij voe len den regen niet, hun met zorg gemaakte krullenkapsel gluurt door de ondoordring baarheid van cello,phaan puntmutsje, de kou voelen zij niet. zij hebben plezier om hun dwaze en onbelangrijke verhalen. Kort ach tea- hen komt een tweede groepje soldaten in de pas; zij loopen geanimeerd te fluiten van „vaste verkeerng" en als het lied uit is, komt de voorfluiter direct aansluitend met een nieuw op de proppen. Ze hebben geen verdriet, zij fluiten en stappen stevig op de maat. Een moeder en grootmoeder met een huppe lend kind tusschen zich in gaan langzaam, vanwege de kleine kinderpasjes en de moei lijke oude vrouwenpassen voorbij, maar zij praten druk met het kind, dat met zijn hooge stemmetje de heele straat vult Een sombere wereld, een somber jaargetijde, somber weer. wat doen al deze menschen met hun opgewektheid, zij hebben zeker geen zor gen, zeggen zij die zich door al de narigheid hun levensvreugde laten ontnemen. Wij hebben wel zorgen, is het antwoord, even goed als ieder ander in een moeilijken tijd. Maar waarom zouden wij dus het leven laten vergallen door de vroolijkheid uit ons bestaan te bannen, door de dagelijksche vreugden aan een klein kind. aan een vroolijk lied. aan een opgewekt verhaal, en al die andere kleine levensgenoegens te ontloopen en enkel maar de zware, de zorgvolle zijde van het leven te willen zien. Moeder en grootmoeder maken zich zeker beide zorg over het jonge kind en in welken moeilijken tijd moet 't worden groot gebracht. De soldaten liggen ook wei wakker om met verdrietige gedachten aan de moeilijkheden thuis te denken, de vroolijke meisjes kennen ook de zorgen van moeder thuis, hoe het nu wel loopen zal in de toekomst, maar de le vensvreugde willen zij zich toch niet laten ontnemen. Er is immers nog zooveel goeds om zich over te verheugen, al zijn het dan klei nigheden die door veel moeilijkheden in de schaduw kunnen worden gesteld. Maar niemand kan het leven leven bij enkel somberheid: zoek de lichtpunten op, verwarm er uzelf aan en probeer ze over te dragen op de medemen- schen, 't leven zal er zijn grauwheid door ver liezen. E. E. J.—P. Een origineele wandversiering Oude Chianti-flesschen als wandversiering, het klinkt wellicht een beetje vreemd, maar het staat toch heusch allergenoegelijkst. Wie heeft er niet een hoekje in zijn kamer, dat heel erg wat fleurigheid noodig heeft, „maar wat moeten we daar nu eens hangen!" Zoo'n stelletje flesschen kan dan redding bren gen, zij passen zich immers bij ieder milieu aan, wat kleur en uitvoering betreft. Doch het behoeft niet per se een donker somber hoekje te zijn, ook in 't volle licht doen zij heel erg hun best de kamer die speciale en eigene noot te geven, die bij ieder gezin zoo ver schillend en van zoo'n groot -belang is, want de Chianti-flesschen op onze afbeelding wil len slechts als voorbeeld dienen voor de dui- zend-en-één mogelijkheden, die ieder ermede bereiken kan. Hebben we de Cihanti-flesschen compleet, d.w.z. met hun keurige hoesjes van pitriet en raffia, dan hebben we een grooten voorsprong. Hoogstens luisteren wij het naturel dan nog wat op met enkele draden vroolijk gekleurd materiaal, dat we met groote overhandsche steken langs bodem en flesch naaien, hetzij netjes in volgorde, dan wel zoo hier en daar een steek. Hierdoor alleen reeds kunnen wij een zeer origineel geheel bereiken, al of niet gevuld met kleurige kwastjes zoo hier en daar, eveneens van raffia. 1. Vermijdt medicijnen en streng dieet. 2. Doe geen gevaarlijke oefe ningen. 3. Dnnk We*, het nieuwe mousseerende druivenzout. Wex is het nieuwe, mousseerende zout met druivensapderivaten. Het stelt U in staat te vermageren zonder medicijnen, dieet of ver- moelende oefeningen. Tegelijkertijd bevor dert het de gezondheid. Èen onderwijzeres schrijft „Nadat ik Wex een maand gebruikt heb. kan Ik zeggen dat Wex een Ideaal vermagerings-middel Is. Zonder eenige verandering in mijn voeding te brengen en eenvoudig door eiken morgen Wei te nomen, ben Ik 15 pond overtollig vel kwijtge raakt". Mej. L.. N Een man schrijft: „Ik heb jarenlang epsom- glauber- en andere zouten gebruikt in de hoop magerder te worden, maar zonder resultaat. Na dat ik 3 flacons Wex heb gebruikt, ben ik 33 pond afgevallen". W- M Ook U kunt Uw gewicht verminderen, niet alleen veilig, maar tevens aangenaam. Neem VVex - mousseerend. verfrtsschend - eiken morgen direct bb het opstaan. Wex is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in handige, apart verpakte hoeveel heden. een doos van 6 stuks voor 40 cent, of e— groote flesch voor F 1.20. (Adv. Ingez. Med.) Deze bewerkingen van het raffia-omhulsel worden dan verder nog aangevuld met waar schilderwerk, dat we met groote toewijding op de flesch zelf aanbrengen. Gewone olieverf of lak. als we die in voorraad hebben, komt natuurlijk heelemaal prachtig uit, doch an ders zijn er wel miniatuurbusjes van in den handel, zoodat we er niet veel van behoeven in slaan, die zoowel in vele bonte en vroolijke kleuren in aanmerking komen, doch ook in één enkele tint. Hierbij een gewoon penseel en we schilderen met het grootste gemak en alsof het ons dagelijksch werk was de prach tigste harten, de meest ronde nopjes dan wel groote en kleine ko-uisjes, hoefijzers, klaver blaadjes, vergeet-me-nie'tjes, margrietjes of andere decoratieve versieringen. Ware talen ten schilderen witte eenden of ganzen, kleu rige kippen en een prachtige haan, geluks- varkentjes en wat niet al; de mogelijkheden zijn schier onbegrensd, al lijkt het gewenscht deze niet al te serieus op te vatten. Is het schilderwerk droog, dan worden de flesschen in tweeën of drieën met een stevig lang koordje of vlechtje van raffia bij elkaar geregen en kunnen zij een hopelijk lange reeks van dienstjaren in gezondheid tegemoet gaan. Nora Hana rU ANEGANG 34- HAARLEM De SPORTIEVE MANTEL ELEGANT EN VLOT (Adv. Ingez. Med.) IN DEN WINTER eer keurig Hoe we 't nieuwe seizoen kunnen ingaan. Het gewone leven is, na zomertochten en vacantiegenoegens, weer begonnen. Nu moe ten we ook weer eens wat extra zorg besteden aan ons haar, dat stellig van weer en wind, zon en droogte nogal geleden heeft. Want voor den winter moeten we er weer keurig netjes uitzien! Totaal uitgedroogd! zegt den kapper als hij na de vacantie onzen haardos aan een nauwkeurig onderzoek on derwerpt. Wind en zon hebben het natuurlijke vet., wordt afgescheiden door de haarkliertjes doen opdrogen. Deze liertjes, die anders zoo prachtig haar werk doen en door hun af scheiding het haar sterk, soepel en glanzend maken, zijn nu een beetje ..lui" geworden. We moeten ze weer aansporen, hun werk voort te zetten, maar eerst moeten we ons uitgedroogd haar wat vettigheid van buiten af toevoegen, behalve als we van nature vet haar hebben. Sommige olie-soorten die de eigenschap bezitten in de huid door te dringen, zijn hiervoor bijzonder geschikt. Als u uw haar bij den kapper hebt laten was- schen, wrijft u nog dienzelfden avond flink wat van deze olie over het heete hoofd, u masseeert zéér stevig en zet bij 't gaan slapen een badmuts op. De olie kan dan overal haar doordringen en zal het zijn glans terug geven en wat meer zegt zjjn vitaliteit. Iedere uitgedroogde haar is n.l. vroeg of laat gedoemd tot uitvallen! Masseeren! Een tweede zorg moet zijn, iederen morgen uw haar te masseeren met de vingertoppen. Deze massage brengt de bloedsomloop in de hoofdhuid in beweging en prikkelt hierdoor tevens de vetkliertjes. 't Beste is. droog te masseeren. Eerst wrijft u de hoofdhuid met de vingertoppen en daar na drukt u de vingers flink stevig op het hoofd, zoodat de huid zich in alle richtingen over de schedelbeenderen heen en weer be weegt. En danborstelen! De derde behandeling, het borstelen, moet vakkundig worden toegepast. Dus: stevig drukken met een harde borstel van de haar wortels tot aan het uiterste puntje van de haren. U verdeelt het haar in lokken, die u van onderen en van boven borstelt. Daarna borstelt u nog eens 't heele hoofd in de rich ting, waarin u 't gewoonlijk uit-kamt en vervolgens in tegenovergestelde richting. Het borstelen heeft vier voordeelen: lo. reinigt het 't haar van stof en vuil; 2o. kan de lucht er flink doorheen spelen; 3o. kan het vet uit de hoofdhuid tot de toppen der haren doordringen. 4o. wordt de bloedsomloop bevorderd. Door veel borstelen komt het haar in zijn gezonde conditie. En ook voor het haar geldt de gulden regel, dat gezondheid schoonheid is! „IJdelheden?" Als 't haar eenmaal geheel goed in conditie is, is 't voornaamste bereikt. Dan volgt nog de „finishing touch", die tegenwordig niet meer als pure ijdelheid mag worden gekwa lificeerd, maar onontbeerlijk is. Ik bedoel de permanent. Ze moet door een goeden kapper worden gemaakt en niet te heet worden aangebracht. Een z.g." ..stevige" permanent, die erop be rekend is, heel lang stand te houden, is ge woonlijk schadelijk voor het haar. Een mooie zachte elegante permanent moet om de zes maanden worden vernieuwd. Verder moet u erop letten, steeds een goede, zachte shamipo te gbruiken. uw haar iedere veertien dagen te laten watergolven en er om den anderen dag wat brillantine op te spuiten. Doet u dit. dan hebt u steeds een keurig verzorgd kap sel en dit alles ls niet al te ingewikkeld, moei lijk of duur. niet waar? Tabaksasch, is zeer geschikt voor het be mesten van kamerplanten. Verzamel de asch van sigaren, sigaretten en pijpen in een geslo ten busje. Doe ze op een diep bord en meng me', water, tot u een dun papje krijgt. Dit papje zal uw kamerplanten beslist sneller doen groeien. Jongensblouses uit VadeFs jas. Voor mooie herfstdagen is deze blouse, die we kunnen maken uit een oude jas van tweed, ratiné of gabardine, een geschikt klee- dingstuk. Immers, t weer wordt langzamerhand killer en van een jas hebben de jongens met spelen gauw last. Een paar groote zakken op de borst, waarin ze hun spullen kunnen opbergen, zullen zeker met vreugde worden begroet. De blouse wordt van voren met een rits sluiting gesloten, en van onderen van een ge breide boord, twee recht, twee averecht, in dezelfde kleur voorzien. Griesmeelpudding. 1 L. melk. 100 gr. griesmeel. 60 gr. suiker. 100 gr. rozijnen. 1 eidooier. Va ons gepelde amandelen. Breng de griesmeel met een snippertje zout aan de kook, strooi er roerende de griesmeel, de suiker en de fijn gemalen amandelen in en laat alles een paar minuten doorkoken. Laat intusschen de rozijnen in heel weinig wa ter even zacht koken, giet het water er af en voeg de rozijnen bij de pudding. Neem de pan van het vuur en voeg onder voortdurend roe ren wat van de pudding bij het los geklopte ei. Is dit warm geworden, giet dan het ei mengsel steeds roerende bij de pudding, daardoor is de kans van schiften zoo klein mogelijk. Giet de massa in een met koud water omge- spoelden vorm en stort ze als ze heelemaal koud is. Wie in den winter geen ijskoude pudding wil eten, kan de pudding vroeg storten als hij den dag te voren gemaakt is, den dag te voren gemaakt is. en hem in de verwarmde kamer zetten, hij komt dan op kamertemperatuur. 'n Aardig Xaedie uit onze SERIE BamesPioedenmagaziin~ ANECANC 24, FRANKESTRAAT 3-5 (Adv. ingez. Med.) Zondag Gevulde eieren. Kop bouillon. Gebraden eend. Appelmoes Aardappelen Griesmeelpudding Maandag Ragout van eend met appelen Gebakken aardappelen Flensjes Dinsdag: Aardappelen Bruine boonen met spek en tomatensaus Vruchten. Woensdag: Bruine boonensoep Versche worst Savoyekool Aardappelen Donderdag: Varkenslapjes Spercieboonen met zure saus Aardappelen Rijst met boter en suiker. Vrijdag: Stokvischschotel Beschuit met bessensaj Zaterdag: Spaghetti met ham en kaassaus. Gepofte appelen. il zult het beievett: Ometuaachts gaat de 1üeCdistti(kUie in laetkingl Vooiiiei 11 nog tifdiq tuut de êe- naodigde tceiurol uctoc Urn- kleedUtg éif 3iaan~ Qen. Oumjéstcaat 129 £age (vdfzen^ (Adv. Ingez. Med.) Maar ook voor de burgers Hieronder volgen drie patronen voor hand warmers: het eerste modei is dat, hetwelk goedgekeurd is voor het leger, mits gemaakt van de officieele veldgrijs-groene kleur. De modellen 2 en 3 publiceeren we meteen, om dat ook burgers last van koude handen heb ben en wij breisters ze niet mogen verwaar- loozen. Voor elk paar hebben we 50 gr. wol noodig en vier pennen zonder knopjes no. 10. Model no. 1. Dit is het model dat onze tamboer hierboven draagt. Het beschermt hem goed tegen de koude en laat zijn vingers toch bewegingsvrijheid. Op drie pennen 52 steken opzetten en 60 toe ren 2 recht, 2 averecht breien. Nu van de eerste pen de laatste 8 steken op een draadje rijgen en bij den volgenden toer er weer 8 st. bfj opzetten. We hebben dan het split voor den duim. Nu breien we nog 25 toeren in de rondte verder en kanten dan 2 r„ 2 a af. We nemen nu boven en onder de 8 steken van den duim op en zoeken er aan de einden van het split aan weerszijden nog 2 steken bij. Deze 20 st. zetten we op 3 pennen en breien 16 toeren. Afkanten. Model no. 2. Dit breien we als boven maar nadat we de 8 st. van den duim er b:j gemaakt hebben, breien we geen 25, maar 12 toeren. Nu nemen we 16 st. op een aparte pen, ni. de 8 st. die recht boven den duim liggen en de volgende acht steken. De rest rijgen we op een draadje. Bij die 16 st. zetten we nog 4 st. bij op en nemen die verkregen 20 st. op 3 pennen als bij den duim. Deze vinger breien we ook 16 toeren lang en kanten af. De op een draadje geregen 36 steken nemen we nu ook op 3 pennen maar tusschen den wijs vinger en de rest zoeken we er ook weer 4 st. bij en deze 40 st. breien we, als boven weer 25 toeren lang. Model no. 3. Dit breien we tot de vingers weer als boven, breien den wijsvinger op de zelfde manier, maar verdoelen de rest in drieën, telkens voor en achter evenveel steken nemende, als volgt: De wijsvinger is af en nu nemen we naast den wijsvinger aan den voor en aan den achterkant 6 st. op de pen. Aan den wijsvingerkant nemen we nu weer 4 st. op en maken er aan den anderen kant ook 4 st. bij. De verkregen 20 st. breien we in de rondte als de wijsvinger af. De ringvinger gaat op de zelfde manier als de wijsvinger en dan hou den we voor en achter weer 6 st. over, voor den pink. We zoeken er nu aan den ringvin gerkant nog 4 st. bij, zoodat de pink 16 sl telt, die we 12 toeren opbreien. Afkanten. Sp—Th.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14