Parijsche trein reed op vrachtauto. Weer een ongeluk op een onbewaakten overweg- DE ZONDAG BLIJFT AUTO-LOOS. DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 HA ARE EM'S DAG BEAD 2 WERKLOOSHEID EN ARBEIDSDIENSTPLICHT. Voor- en tegenstanders aan het woord. Op 21 October houdt de Nationale Vereeni- ging tegen de Werkloosheid te Amsterdam oen vergadering, waarin een drietal inleiders een prae-advies zal uitbrengen over do vraag: „Is verplichte arbeidsdienst voor werkloozen als overheidsmaatregel wenschelijk? Zoo ja, hoe moet deze dan georganiseerd worden?" De heer A. de Ruyter, secretaris van den Jeugdraad van het N.V.V. geeft, wat de jonge ren betreft, in een uitvoerige conclusie, ver schillende maatregelen aan voor opleiding en verdere ontwikkeling van werkloozen. maar wijst het middei van dwang, den verplichten arbeidsdienst, af. Bij invoering van verplichten arbeidsdienst vervalt de overheid noodgedwongen tot metho den waarbij alles van bovenaf wordt opgelegd en zal er geen sprake zijn van vrijwillig aan vaarde tucht en discipline, waardoor de ge- heele sfeer van het werkloozenwerk een ge heel ander karakter krijgt, aldus de prae-ad- viseur. De heer Jos. Veldkamp. 2e voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, wijst verplich ten arbeidsdienst niet. zonder meer af. maar meent dat verschillende voorwaarden in acht genomen moeten worden. Hij acht zelfs, voor het behoud en versterking van onze volkskracht en ter voltooiing van de gods- dienstig-zedelijke en lichamelijke vorming van jeugdige werkloozen de arbeidsdienstplicht va.n 't allergrootste belang, mits men zich hierbij beperkt tot personen van 18 tot 24 jaar. Jeugdige werkloozen beneden 18 jaar en vol wassen gehuwde werkloozen wil deze prae-ad- viseur niet onder den arbeidsdienstplicht bren gen. De heer Dr. F. M. G. van Walsem, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, toont zich in zijn prae-advies. uitgesproken voorstander van een wettelijke regeling, waarbij jeugdige werkloozen tusschen 18 en 24 jaar, evenals voor den militairen dienst, verplicht worden gedurende eenigen tijd op te komen voor het verrichten van allerlei burgerlijke werkzaamheden. Een zoodanigen maatregel acht hij ten goede komende aan geheel onze mannelijke jeugd. Deze prae-adviseur zou het zeer toejuichen als in Nederland, naast een militairen dienst plicht een sociale arbeidsdienst zou worden ingevoerd, waardoor vooral de vorming van onze jeugd tot gemeenschapsmensch tenzeer- ste zou worden bevorderd. Deze maatregel zou echter van toepassing moeten zijn op eiken jongen man, óók op hem die niet als werklooze kan worden aange merkt, aldus het prae-advies. ARROND. RECHTBANK. Tegen brandstichter 1 jaar geëischt. Verminderd toerekeningsvatbaar? Op 18 Maart van dit jaar had een kruidenier te Hoofddorp, die in financieele moeilijkheden verkeerde, zijn huis in brand gestoken. Op een zolder was wat papier opgestapeld en daar had hij een kaars opgezet. De brand was vrij snel gebluscht, doch een groot gedeelte van de bovenwoning brandde uit. Een verzekerings inspecteur had echter eenïge merkwaardige feiten ontdekt en toen bemerkte men als spoe dig, dat de brand was gesticht. Ter terechtzitting deelde de verdachte mede. dat hij geen oogenblik aan de verzekering had gedacht maar bang was, dat zijn voorraden in beslag genomen zouden worden Daarom had hij maar liever de boel in brand gestoken. Een psychiater verklaarde, dat de verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar is: Officier: Dat klinkt toch niet erg geloof waardig. Verd.: Ik heb in een flits gehandeld. Officier: Ik begrijp die flits heel goed.... In zijn requisitoir ging de officier nader in op het rapport van den psychiater met wiens conclusie hij zich niet kon vereenigen. Spr. was van meening. dat de maatschappij tegen dezen verdachte beschermd moet worden en requi- reerde daarom een jaar gevangenisstraf en ter beschikbaarstelling van de regeering. De verdediger mr. Goudsmit noemde dit een drama van den kleinen middenstander, die er echter zeer zeker niet op uit is geweest zijn schuldeischers te benadeelen. Met klem drong pleiter er dan ook op aan, dat de conclusie van den psychiater: een voorwaardelijke veroordee ling en een voorwaardelijke ter beschikbaar stelling van de regeering gevolgd zal wórden. Uitspraak over 14 dagen. Uitspraken van de Rechtbank „Voetballers" veroordeeld. Eenige jongelui, die op den avond van 27 Mei in het Beverwijksche station aan het voetbal len waren, raakten slaags met de politie. Een werkman gaf een agent een stomp tegen zijn neus. Twee broers trachtten hem te bevrijden Tegen den werkman had de officier 2 maanden gevangenisstraf geëischt en tegen de andere, die zich verzet had tegen de politie 14 dagen. Tegen den jongsten broer requireerde de Offi cier 14 dagen voorwaardelijk. Door de Recht bank werd de werkman tot twee weken ge vangenisstraf en zijn twee broers tot voorwaar delijke gevangenisstraffen van twee weken eu een maand veroordeeld met een proeftijd van drie jaar. CREMATIE M. MIERAS Jr. Onder zeer veel belangstelling heeft gister middag in het crematorium te Velsen de cre matie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer M. Mieras Jr., overleden te Heem stede, oud-hoofd eener openbare school te Beesd, lid van verdienste van het Ned. Onder wijzers Genootschap. Aanwezig waren de heeren J. Rozeman en L. F. Kleiterp, leden van het Hoofdbestuur van het N. O. G., H. J. Bon. oud-voorzitter van het Hoofdbestuur; alle leden van de hoofdcom missie van het Ondersteuningsfonds van het N. O. G., waarbij de heer H. van Leeuwen al hier, mr. J. B. de Hes te Amsterdam, rechts kundig adviseur en administrateur van het N. O. G.; Th. Lancée, oud-directeur der Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier, oud-voorzitter van het N. O. G.; H. W. Korenstra. oud-directeur der Nutskweekschool alhier; P. Kaleveld en B. J. van Zalingen na mens de Associatie voor lijkbezorging alhier; vele hoofden en oud-hoofden van scholen enz. Allereerst heeft de heer J. Veldkamp te Am sterdam als voorzitter der hoofdcommissie van het Ondersteuningsfonds van het N. O. G. ge sproken, die namens de leden, die allen aan wezig waren, een laatsten groet bracht. Spr. herdacht hoe de overledene 15 jaar in den kring van 12 heeft gezeten en het zal allen leed doen, zijn plaats niet meer bezet te zien. Het is niet te gelooven, dat hij op zijn leeftijd deze taak nog zoo goed waarnam. Hij was af gevaardigde van Gelderland en Overijsel en daar, waar hij vroeger zoo hard voor het N. O. G. gewerkt heeft, zal hij vooral gemist wor den. Maar wij in de hoofdcommissie zullen hem ook missen, want hij was een goed en accuraat werker. Spr. sprak daarna een persoonlijk woord en zeide dat hij als jong onderwijzer onder den invloed der persoonlijkheid van den heer Mieras kwam. Later gaf de overledene spr. meermalen liederen, waaruit bleek zijn groote liefde voor het N. O. G. en uit een waar van spr. eenige verzen citeerde. Tot zijn laat ste oogenblik heeft hij de dingen van het N. O. G. behartigd. De heer H. N. Geertsma sprak een woord van afscheid namens de afdeeling Haarlem van het N. O. G. De naam Mieras, zeide spr.. is aan het N. O. G. verbonden door veel werk. Veel dingen heeft hij opgebouwd, waarvoor spr. hem hartelijk wilde danken. Hij zal een lichtend voorbeeld blijven voor allen, die hun krachten aan het N. O. G. geven. De heer J. Grooten sprak namens de Levens- verzekerings Mij., door het N. O. G. opgericht en bracht den overledene dank voor-alles, wat hij daarvoor deed gedurende meer dan 50 jaar. Toen hij gepensionneerd werd, heeft hij daar na nog veel voor de maatschappij gedaan. De heer P. Kaleveld sprak namens bestuur en ledenraad vaii de Haarlemsche Associatie voor lijkbezorging en dankt den overledene voor hetgeen hij hiervoor had verricht. De heer Th. Lancée sprak als oud vriend een woord van afscheid. Voor bijkans 40 jaar kwam spr. met den overledene in aanraking in het hoofdbestuur van het N. O. G. Tijdens de 12 jaar. die spr. met hem in dat hoofdbe stuur mocht samenwerken, had spr. hem lee- ren waardeeren en hoogachten om zijn scherp zinnigheid, wijsheid en onkreukbare trouw. Hij heeft in zijn lange leven zich geheel gegeven voor zijn collega's. Een schitterend voorbeeld daarvan legt het Tuberculosefonds af. de stich ting van Mieras. Zij. die hebebn ervaren, wat hij hiervoor deed. zullen hem zeker met groote dankbaarheid gedenken. Maar dat zullen allen doen, die met hem samenwerkten, zij zullen een eerbiedige en dankbare herinnering aan hem bewaren. De heer M. H. Visser sprak namens directeu ren van de onderwijzersspaarbank en zeide dat de overledene ook deze steeds met onkreuk bare eerlijkheid had gediend. Hij was een edel mensch, wiens vriendschap spr. als een voor recht gevoelde. Nadat nog een neef van den overledene ge sproken had, daalde de kist. waarbij de orga nist „Wenn sich zwei Herzen scheiden" van Mendelssohn-Bartholdy speelde. Bij het heen gaan spoelde deze Gezang 160: „Uren. dagen maanden, jaren". De zoon heeft voor de groote belangstelling bedankt. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Meest matige, tijdelijk wellicht krach tige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met enkele regenbuien, waarschijnlijk iets koeler. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 52 F 46 F 50 Het gebied van hoogen luchtdruk boven Finland en het Noordelijke deel van Scan dinavië houdt stand. Het nam aan de West zijde iets af en schijnt zich langzaam in Oos telijke richting te verplaatsen. Dalingen van den luchtdruk op de oostkust van Groenland en op Jan Mayen wijzen op de vorming van nieuwe depressies in het verre noordwesten. Op IJsland blijft de luchtdruk hoog. De Oceaan is bedekt met een uitgebreid depressie- gebied waarvan de as begint op de Noordzee en vervolgens den vijftigsten breedtegraad volgt. Ver in het westen zet hij zich voort langs de Oostkust der Vereenigde Staten. Op het zuidelijk deel van den Oceaan ligt een lang gerekt gebied van hoogen luchtdruk, dat reikt tot over Portugal en Spanje en dat zich ook over Italië zal uitbreiden. De temperatuurtegenstelling tusschen de Oostelijke winden in het Oostzeegebied en de maritieme luchtmassa's aan de Noordzee is nog aanzienlijk. In het Middellandsche Zee gebied heerscht nog zomerwarmte. BAROMETERSTAND: Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa«KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en ivandelaars. Vrijdag v.m. 2.38 uur; n.m. 15.03 uur. Strand berijdbaar van 7.3013.00 uur. Stichting „Haarlem's Bloei". Wat zij in 1938 deed. De omstandigheden in aanmerking geno men, geeft het jaarverslag van de stichting „Haarlem's Bloei" over 1938 reden tot vol doening. De eerste groote loterij, die in dat jaar werd gehouden, is een groot succes geworden, zoo wel in financieel als in propagandistisch op zicht. Het bestuur is van meening, dat deze loterij als bron van inkomsten onder de hui dige omstandigheden niet kan gemist worden. Een verheugend feit is dat de Gemeenteraad het subsidie aan Haarlem's Bloei van f 2500 op f 4000 bracht bij de behandeling der be grooting over 1939. De Sportweek is uitstekend geslaagd. Op 31 December 1937 bedroeg het aantal begunstigers 1109. op het zelfde tijdstip van 1938: 1040, Een kleine achteruitgang dus. Een zeer druk gebruik werd gemaakt van de rondritten. Getracht zal worden met deze rondritten door te gaan. De Tulpenweek heeft naar het oordeel van het bestuur niet aan de verwachtingen be antwoord. Eensdeels door dat de medewerking onvoldoende moest worden genoemd, ander deels doordat dè bloemen te weinig opvielen. Getracht zal worden, in overlegmet de straat- vereenigingen, tot een betere oplossing te ko men. Een foto-wedstrijd en -tentoonstelling, uit sluitend voor amateur-fotografen, die reeds seruimen tijd in voorbereiding is, zal in October 1939 worden gehouden. Een twaalftal congressen werd in 1938 te Haarlem gehouden. Doordat het bestuur echter van meening was, dat op dit terrein nog veel nuttig werk kon worden verricht, besloot het tot het sa menstellen van een z.g, congresbrief, welke aan de daarvoor in aanmerking komende landelijke organisaties wordt gezonden. Als blijk van waardeering voor dit streven, hebben verschillende belanghebbenden hunne jaar- lijksche bijdragen aanmerkelijk verhoogd, ter wijl anderen, die zich tot nu toe geheel afzij dig hadden gehouden, als begunstiger tpe- traaen. In het Verkeershuis werden 12600 monde linge inlichtingen verstrekt, waarbij 220 aan Fransch sprekenden 512 aan Duitsch spre kenden en 470 aan Engelsch sprekenden. Bo vendien werden tegen de 4000 telefonische inlichtingen gegeven. De toekomst. De secretaris de heer A. Rauwerda, eindigt zijn verslag aldus: Aan de hand van de opge dane ervaringen kan met vrij groote zeker heid worden voorspeld, dat abnormale gebeur tenissen natuurlijk buitengesloten, de Stich ting ..Haarlem's Bloei'' in het reeds begonnen jaar meer en meer die belangstelling en me dewerking der burgerij zal weten te winnen die zij ook inderdaad verdient. Veel bleef er nog te wenschen over en teleurstellingen zijn ons niet bespaard gebleven, maar daarte genover staat, dat er ook symptomen waarge nomen zijn, die ons de overtuiging hebben gegeven op den goeden weg te zijn. Ik behoef slechts te noemen de prachtige medewerking der winkeliers bij onze eerste groote verlo ting, den krachtigen steun van het gemeente bestuur en 't steeds grooter wordende aantal vereenigingen. dat zich als begunstiger liet inschrijven. Wanneer op dezen weg wordt voortgegaan, zal ook de tijd komen, dat de uiterst moeilijk in beweging te krijgen mid denstand de handen uit de mouwen en in de zakken zal steken, om daaruit de bijdrage te voorschijn te halen, die hun, zoo niet aan stonds. dan toch in de toekomst, met een goe de rente terug zal worden betaald. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Hedenavond zal voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging mr. Re- gout in de {uinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw een lezing houden over „Geheimen van Sahara en Soedan". Zaterdagavond 14 October verzorgt Chiel de Boer een cabaret-avond in de tooneelzaal van hotel „De Leeuwerik", FA. TONNEMA CIE. SNEEK Fabrikanten vari KING pepermunt en andere kwaliteitsartikelen (Adv Ingez. Med.) Crematie Henri Dekking. In allen eenvoud had heden op Westerveld de crematie plaats van wijlen den heer Henn Dekking, in leven voorzitter van den Ned. Journalistenkringen oud-redacteur van het Rot- terdamsch Nieuwsblad. Vooral uit journalistenkringen was de be langstelling zeer groot. Namers den Ned. Jour nalistenkring waren aanwezig de heeren: G. Polak Daniels, L. Schotting en J. Schaver. Ver der de heeren: D. Hans, oud-voorzitter van den Kring, de heeren L. Evers, mr. J. Kars en E. W. Geerling namens de directie van het Rotter- damsch Nieuwsblad en C. A. Muller namens de redactie van genoemd blad. De Ned. Dagbladpers was vertegenwoordigd door de heeren J. W. Henny en P. W. Peere boom. Van de Haagsche Journal istenvereeni- ging waren aanwezig mr. J. J. van Bolhuis, mej E. J. Belinfante en de heer J. M. A. Kroes en het eerelid de heer C. K. Elout. De Amsterdamsche pers was vertegenwoor digd door de eeren G. P. J. van Overbeek en S. de Vries, terwül ook de eere-voorzitter, de heer D. Kouwenaar, aanwezig was. Namens de Buitenlandsche Pers waren aan wezig de heeren Henri Asselin en Paul Derjeu, namens de Nieuwe Rott. Crt. de heeren J. M. Pattist en W. H. R. van Manen; namens de Haagsche Courant de heer Th. G. van der Gar den; namens den Haarl. Journalistenkring de heer M. J. G. J. van Leeuwen: namens de Alk- maarsehe Courant de heeren Tj. Adema en G. Klomp: namens Utr. Nieuwsblad mr. dj\ G. J. van Heuven Goedhart; namens den Regèerings- persdienst de heer A. J. Lievegoed; namens de Nieuwe Courant de heer A. J. Bothenius Brou wer; namens de Volksuniversiteit te Rotter dam de heeren mr. E. T. Bonjer, dr. H. E. Co- hen en mr. W. C. Mees; namens de Rott. Journ. Vereen, de heer H. Bos. Verder merkten wij op den heer M. J. Brusse, J. B. Schuil, TTop van Rijn-Naeff, mevr. Wij naendts Francken-Dyserinck, Herman Schwab e.a. Er werd niet gesproken. Een zoon dankte voor de belangstelling. VOORBEURS TE AMSTERDAM De wisselmarkt te Amsterdam bood heden morgen weinig nieuwe aspecten. Het Britsche pond lag bij de opening vast in de markt en werd geadviseerd tegen circa 7.59 1/2 a 7.60, doch geleidelijk aan voltrok zich een kleine reactie en later in den ochtend werd voorna melijk gehandeld omstreeks 7.58 7/8 a 7.59 1/8. De Amerikaansche dollars waren onveranderd 1.88 1/4 a 1.88 3/8. Ook thans stond het Ne derlandsche egalisatiefonds op de bres om zoo noodig dollars af te geven tot den prijs van 1.88 3/8, doch aangezien men in de open markt iets goedkooper terecht kon en mate riaal genoeg beschikbaar was. bleef het ega lisatiefonds afzijdig. Voor het overige vielen geen mutaties van ingrijpenden aard op te merken. De koersen waren als volgt: Fran- sche francs 4.29 a 4.32. Belga's 31.44 a 31.48, Zwitsersche francs 42.28 a 42.32, Kopenhagen werd geadviseerd tegen 36.35, Stockholm te gen 44.80, Oslo tegen 42.75, Dultsche marken waren 75.— a 75.50. Op de termijnmarkt was het disagio voor termijnponden iets grooter geworden en dit bedroeg voor 1 maand omstreeks 7/8 cents en voor 3 maanden 3 3/8 cents. De niet-officieele effectenhandel was he denmorgen stil. De stemming was prijshou dend, zoowel voor locale waarden als voor Amerikanen. Op den onbewaakten spoorweg overgang van den Kruisweg te Dubbeldam, in de spoorlijn Dor drechtWillemsdorp, is Woens dag om tien minuten over drie de Parijsche trein in botsing gekomen met een vrachtauto, welke geladen was met aard appelen. De schok was zóó hevig, dat de locomotief met het heele voorstel ontspoorde. Eerst na tweehonderd meter stond de trein stil. Het ontspoorde voorstel van de, locomotief had over dezen afstand de baan geheel vernield. De chauffeur is bij dit ongeluk om het leven gekomen. De bestuurder van de vrachtauto, was de 40-jarige G. de Jong uit 's Gravendeel. Hij kwam met zijn wagen van een landweg en wilde de spoorbaan oversteken, doch bemerk te den trein te laat. Met een verbrijzeld been en verwondingen aan hoofd en ledematen werd de ongelukkige in ernstigen toestand naar het gemeente-ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar hij later is overleden. Naast den bestuurder zat de 17-jarige Mol. eveneens uit 's Gravendeel, in de cabine. Een seconde voor de aanrijding wist de jongen uit den wagen te springen. Hij geraakte even wel bekneld tusschen het hek bij den over weg en de vrachtauto. De trein had met 25 minuten vertraging Brussel verlaten. Ware dit oponthoud niet ontstaan, dan zou het ongeluk wellicht ach terwege zijn gebleven. Bij Dubbeldam, zoo zeide ons eten der reizi gers, ging de trein, plotseling schommelen Kiezelsteenen kwamen tegen de coupéruiten terecht. De trein ging langzamer rijden en stopte op ongeveer vierhonderd meter na de botsing met de vrachtauto. Over dezen afstand zijn de rails ernstig verbogen. In den trein bevond zich een ge neesheer, die de beide gewonden de eerste hulp verleende. Nadat de reizigers gerulmen tijd hadden gewacht, kwam uit Dordrecht een hulptrein/die hen naar Dordrec.ht bracht vanwaar 'zij met een anderen trein de reis naar Amsterdam hebben vervolgd. Daar kwamen zij met twee uur vertraging aan. De spoorwegen leidden op het vernielde traject den uurdienst met Lage Zwaluwe over enkel spoor. Daardoor werd de vertraging in den treinenloop beperkt. De aansluiting in Dordrecht werd in stand gehouden door het als extra-trein doen loopen van een daar aanwezig reservestel. Met het herstellen van de baan is terstond begonnen. De legerberichten. PARIJS, 12 October (Havas). Het legerbe- richt van den ochtend van den twaalfden Octo ber luidt: „De activiteit van de elementen in de eerste linie heeft zich in den loop van den nacht uit gestrekt over verscheiden deelen van het front tusschen Moezel en Rijn". Het legerberic'nt van Woensdagavond meldt: „Tusschen Saar en Moezel duurt de bedrijvig heid der vijandelijke patrouilles voort en neemt zij toe. In dezelfde streek artillerivuur aan beide zijden". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte heden bekend: „In het Oosten werd in Midden Polen op verscheidene plaatsen de Boeg bereikt. In het Westen geringe activiteit van pa trouilles en artillerie. Geringe activiteit van luchtverkenners bo ven Noordzee en in het Westen. Bij een luchtgevecht ten zuiden van Lau- terburg werd een Fransch vliegtuig omlaag geschoten". Twee Duitsche duikbooten vernield? Door Britsche torpedojagers, die een vrachtschip begeleidden. HOUSTON (Texas) 12 October Het Brit sche vrachtschip „Newton Pine" is hier aan gekomen. De bemanning vertelde dat in de eerste vier dagen na het vertrek van Enge land drie Duitsche onderzeeërs hebben ge tracht het schip aan te vallen. Het convooi van Britsche torpedobootjagers liet echter dieptebommen vallen, waardoor twee der on derzeeërs vernield zouden zijn. (United Press) Geen uitbreiding van de uitzonderingen. Geen dispensaties. Naar aanleiding van de vele vragen, welke inzake het verbod van het verbruik van ben zine op zon- en feestdagen aan de militaire autoriteiten, aan de radio-omroepcontröle- commissie en aan het departement worden ge richt, brengt de minister van Economische Za ken het volgende ter algemeene kennis: Het verbod van het verbruik van benzine op Zon- en feestdagen is uitgevaardigd met het oog op de moeilijkheden, welke in de toe komst in de voorziening van motorbrandstof fen kunnen optreden. De voorraad van de verschillende aardolieproducten speelt hier bij een rol. Op dit verbod is een niet onaanzienlijk aantal uitzonderingen gemaakt. Onthef fing van het verbod is niet mogelijk, zoo dat aanvragen tot ontheffing niet kun nen worden ingewilligd. Ook het vragen van bewijzen van „vrije doortocht" is niet op zijn plaats, omdat deze bewijzen daarvoor niet worden verstrekt. Na ernstig onderzoek is gebleken, dat aan verzoeken tot het opnemen in de beschikking van uilzonderingen voor auto ritten met bepaalde particuliere- of zake lijke doeleinden, geen gevolg kan worden gegeven, omdat een controle daarop prac- tisch niet mogelijk is. Daartegenover is het openbaar vervoermid del taxi, huurauto met chauffeur en autobus geheel vrijgelaten, waardoor in zeer vele ge vallen moeilijkheden kunnen worden onder vangen. Het is de regeering bekend, dat de verbods bepaling een last op een aantal houders van motorrijtuigen legt. De regeering is er ech ter van overtuigd, dat dit offer, dat door het algemeen belang in deze ernstige tijden wordt gevorderd, met berusting zal worden gebracht. De maatregel, welke van tijdelijken aard is, zal, zoodra de omstandigheden zulks vorderen, door een algemeene distributierege ling worden gevolgd. Overigens is de regee ring overtuigd, dat aan een distributierege ling hoe goed opgezet en uitgevoerd deze ook moge zijn voor het zakenleven meer bezwaren verbonden zijn dan aan de huidige regeling. De „Cap Norte" door de Engelschen buitgemaakt. Duitsch schip van ruim 13000 ton. LONDEN, 12 October (Reuter) In het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan is het Duitsche stoomschip „Cap Norte', metende 13.615 ton, buitgemaakt. Op 17 September was dit vaartuig uit Pernambuco vertrokken. Morgen eerste Finscli- Russische bespreking? MOSKOU 12 Oct. (Havas). Het onder houd van de Finsche missie met de vertegen woordigers der Sovjet-regeering zal waar schijnlijk morgen plaats hebben. In Finsche kringen te Londen verneemt de diplomatieke correspondent van Reuter, dat Finland volkomen bereid is met de Sovjet Unie te onderhandelen, doch het wenscht geen in breuk op zijn sedert langen tijd vaststaande po litiek van onafhankelijkheid en het zal zich tegen iedere poging hierop inbreuk te maken, verzetten. Men verklaart, dat het mogelijk is een modus violudi te vinden in zekere politieke vraag stukken, welke ter sprake kunnen worden ge bracht door de Sovjets, welke niet noodzake lijkerwijs een inbreuk op de Finsche neutrali teit zouden beteekenen. Ten aanzien van de economische vraagstuk ken, welke, naar men gelooft, ook door Paasi- kiv besproken zullne worden, wordt medege deeld, dat hierover reeds gedurende een maand langs diplomatieken weg te Moskou besprekin gen worden gevoerd DANTE ALIGHIERI. Maandagavond 23 October organiseert de vereeniging „Dante Alighieri" haar eerste bijeenkomst van het seizoen 19391940 in de Kerkuil, Nieuwe Gracht 23. Dien avond zal professor Romano Guarnieri een lezing hou den over Benvenuto Cellini. HEEMSTEDE MILITAIRE BRUILOFT. Ook Zaterdag had een huwelijksplechtigheid plaats bij de militairen. Sergeant Meijer was in Hilversum, in den echt verbonden met mej. Harmsen en daar zijn verlof reeds Dinsdag geëindigd was, arriveerde hij des avonds laat op zijn post. Hoewel er al lang „onder de wol" geblazen was, wisten de jongens van geen slapen, en toen de jonggehuwde binnenkwam, werd hij hartelijk door het corps verwelkomd. Hier bleef het echter niet bij. Het feest moest in meer intiemen kring gevierd worden. Een feestcom missie was reeds gevormd, de gerant van het restaurant van het gemeentelijk sportpark was zoo welwillend zijn zaal beschikbaar te stellen, de Heemsteedsche stradivariusband, onder leiding van den heer J. v. d. Braak verleende haar belangelooze medewerking, zoodat het feest Woensdagavond voortgezet werd. Een bruiloft vieren zonder bruid was echter niet in den geest der jongens, dus werd buiten medeweten van den bruidegom de bruid uit- genoodigd naar Heemstede te komen. Mede dank zij de band heerschte er al spoe dig een geestdriftige stemming en door mu ziek, zang en voordrachten, zoowel door de leden der band als door de militairen bleef die stemming er in. CONCERT IN „MEER EN BOSCH". Het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem", dirigent de heer E. van Zoest, geeft heden avond een concert in het kerkgebouw van „Meer en Bosch" te Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2