bespwkm De Suikerdistributie kan alleen slagen met aller medewerking. Kabinetsformatie, in Kamerafdeelingen MIJNHARDTJES". ■/WI/JCU iVe t ule'i srm Men koope niet direct alles waarop men recht heeft. Er is voorraad genoeg. Brandweerauto in botsing met vrachtauto. De Indra bleef drijven op haar lading. DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 JJ Hoofdpijn Kiespijn - Zenuwpijnen Rheumatische pijnen Spit Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep. 1 „M.jnhardlje 5 cl 1 2 ..Mgnhardtie,50ct. Bi, Apoth Drog. Teneinde, wat de suikerdistributie be treft, een goeden gang van zaken te ver krijgen. is het uiteraard noodzakelijk, dat de winkels op den 16den October inder daad over voldoenden voorraad suiker kunnen beschikken. Om dit te bereiken is het noodzakelijk gebleken om gedurende vier voorafgaande dagen, nl. heden. Vrij dag, Zaterdag en Zondag (12 t.m. 15 Octo ber) aan de winkeliers te verbieden sui ker aan de consumenten af te leveren. Deze voor het publiek onaangename maatregel is helaas onvermijdelijk omdat, wil men de winkels mét suiker vullen, men ze niet van boven kan vol gieten en van beneden laten leegloopen. Zelfs nu moet het publiek met aandrang verzocht werden om op Maandag a.s. niet dadelijk alle bons tegen suiker in te willen wisse len, want ieder kan begrijpen, dat wan neer alle 8y2 millioen Nederlanders op een dag ieder het hun toegedachte pond sui ker zouden koopen, geen enkele winkel voorraad daartegen bestand zou zijn. Het is trouwens toch ook niet noodig, dat in een gezin van b.v. vier leden, waar men dus over 4 bonnen beschikt, alle vier bonnen tege lijk ingewisseld worden. Men kan als gewoon, den aankoop van suiker over de geheele pe riode verdeelen. Absoluut zeker kan men er van zijn, dat, al zou het dan niet dadelijk Maandag zijn. ieder een in den loop van deze periode de toegewe zen hoeveelheid suiker zal kunnen krijgen. Deze distributie van suiker immers geschiedt niet omdat er werkelijk suiker-gebrek is in Ne derland, maar alleen om te zorgen, dat iedere Nederlander een gelijke hoeveelheid suiker zal kunnen verkrijgen. De suikeroogst is in vollen gang en alleen omdat zij nog niet verwerkt is, wordt begonnen met een niet te groote hoeveel heid te distribueeren. Dit kwantum van y, K.G. in de veertien dagen of wel 250 gram in de week is ongeveer 3/4 van het normale huishou delijke verbruik, dal gemiddeld op pl.m. 330 gram per hoofd der bevolking per week wordt geraamd. Naar het zich laat aanzien, zal spoe dig, wellicht reeds in November, het rantsoen verhoogd kunnen worden. Aparte regelingen. Aparte regelingen zullen nog getroffen wor den voor zieken, die extra suiker noodig hebben, voor militairen met zaken- of ziekteverlof en hier te lande verblijvende vreemdelingen, die niet in het bevolkingsregister staan ingeschre ven. Ook de hotels, cafés, restaurants en de groote can tines vallen onder een aparte regeling. Zij ontvangen nl. van het Centraal Distributiekan toor rechtstreeks toewijzingen voor het verkrij gen van suiker. Deze toewijzingen zullen hun in den loop van deze week toegezonden wor den. De zeer kleine cafés, die slechts uiterst wei nig suiker gebruiken, zullen echter geen toewij zingen toegezonden krijgen, doch zullen bij de distributiekantoren van de gemeente, waar zij gevestigd zijn, losse bonnen voor het verkrijgen van suiker vanzelfsprekend in een gering aantal kunnen ontvangen, indien hiertoe naar het oordeel van den distributiedienst aanleiding bestaat. Instellingen, als ziekenhuizen, werk kampen, kookscholen enz. zullen toewijzingen rechtstreeks van het Centraal Distributiekantoor ontvangen. Winkeliers. De winkeliers hebben reeds van het Cen traal Distributiekantoor toewijzingen, gebaseerd op hun omzet voor het verkrijgen van suiker bij grossier en fabrikant, toegestuurd gekregen, terwijl zij binnen enkele dagen een tweede toe wijzing kunnen verwachten. De bedoeling is, dat de voorraden bij de winkeliers zoo tijdig en zoo ruim zullen worden aangevuld, dat zij te allen tijde over voldoenden voorraad zullen kunnen beschikken om niet alleen aan de nor male vraag te voldoen, maar ook een uitbrei ding van omzet op te vangen. Van heden af zullen de winkeliers alleen nog suiker kunnen betrekken op .grond van de hen verstrekte toe wijzingen. Een nauwkeurige instructie hoe de winkelier te handelen heeft, ontvangt hij tege lijk met zijn eerste toewijzing. Zoo noodig kan hij inlichtingen vragen bij het plaatselijk dis tributiekantoor of zijn stands, of vakorganisatie. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op geves tigd. dat het een misvatting is als zou een win kelier den geheelen distributietijd er voordeel van hebben als hij in de eerste week den ver koop sterk stimuleert: aan „bonnenjacht'' is geen voordeel verbonden. Industrie. De suiker-verwerkende industrieën. waar onder begrepen de banketbakkers en bakkers, krijgen hun toewijzingen niet van het Centraal Distributiekantoor, doch van de Nederlandsche Meelcentrale. Ook voor hen geldt, dat met in gang van 12 October suiker slechts betrokken kan worden op grond van genoemde toewijzin gen. Deze toewijzingen zullen uiterlijk Zaterdag 14 October a.s. aan de suikerverwerkende indus trieën, die het enquete-formulier tijdig aan de Meelcentrale hebben ingezonden, worden toege stuurd. Vervoer naar detaillisten noodig. De grossiers ontvangen niet onmiddellijk toe wijzingen, doch ontvangen op aanvrage aan hun leverancier de benoodigde suiker, de eerste week (d.i. t/m 14 October) 100 pet. van hun weekomzet c 1938. Ook in de week van 16 t/m 21 Ocotber ontvangen zij de bovenbedoelde 100 pet., terwijl zij tevens in de gelegenheid zijn de van een detaillist ontvangen toewijzingen in te wisselen bij de distributiekantoren tegen de blauwe bestelbonnen. Bonboeken voor grossiers zijn op aanvrage te verkrijgen bij de plaatse lijke distributiekantoren. Het vervoer van suiker naar de detail listen is zonder geleidebiljet van heden af verboden. Vervoer van fabriek naar gros sier kan geschieden zonder geleidebiljet tot 30 October a.s. Wrijvingen. Het is vanzelfsprekend niet uitgesloten, doch zelfs waarschijnlijk, dat zich in den beginne nog moeilijkheden en wrijvingen zullen voordoen. Indien dit betreft winkeliers hotels, instellin gen e.d. richte men zich tot de plaatselijke dis tributiekantoren of het Centraal Distributiekan toor te s-Gravenhage (uitsluitend vragen naar het bureau inlichtingen). Betreft het de suiker verwerkende industrieën grossiers, banketbak kers, bakkers etc., dan richte men zich tot de Nederlandsche Meelcentrale ten Den Haag. In zeer dringende gevallen kan men zich wenden tot de gewestelijke distributie inspecteurs. Dit laatste echter alleen in werkelijk dringende ge vallen, b.v. indien een ziekenhuis niet over sui ker kan beschikken. Indien ieder medewerkt en de op hem betrek king hebbende voorschriften ten aanzien van de distributie nauwkeurig opvolgt, is het moge lijk, dat zelfs een onaangename noodzakelijk heid, als distributie der eerste levensbehoeften nu eenmaal blijft, met een minimum aan onge rief verloopt. Matroos der O 20 over boord geslagen. Marineschepen ondervonden zwaar weer. H. Ms. van Kinsbergen heeft, naar de regee- ringspersdienst mededeelt, gemeld, dat deze bodem en H. Ms. O 15 en O 20 sedert het op 8 October j.l. verschenen bericht van den regeë- ringspersdienst, opnieuw met .zeer slecht weer te kampen hebben gehad, zoodat het wederom gedurende eenigen tijd niet mogelijk was voor deze schepen bijeen te blijven. Gedurende dit bijzonder zware weer is de matroos derde klasse W. Termorshuizen van H. Ms. O 20 door hooge zee over boord geslagen en in weerwil van de ondernomen reddingspogingen verdronken. De De schepen zetten thans weer bij gunstig weder de reis gezamenlijk voort. 10 gewonden. Bij een oefentocht van de Hilversum- sche brandweer is een zeer ernstig onge luk gebeurd, waarbij tien personen ge wond werden. Een zware motorspuitwagen met vol ledige bemanning reed Woensdagmiddag met vrij groote snelheid den hellenden Vaartweg af, toen van den Schuttersweg een vrachtauto verscheen, die doorreed naar de Hondenbrug, zonder voorrang te verleenen. Een botsing was onvermijde lijk. De brandweerauto werd in den flank gegrepen en kwam kantelend in een tuin terecht, waardoor de wagen ernstig be schadigd werd. Twee brandweerlieden werden ernstig, drie minder ernstig en vijf licht gewond. Verschansing aan b.b.-zijde stond ver onder water. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld is het Finsche s.s. Indra, gesleept door de sleepbooten Utrecht en Stortemelk gister morgen 11 uur in IJmuiden aangekomen. Reeds in de buitenhaven gaf de Utrecht de sleeptros aan de Nestor over en even later kwam de Stentor de Stortemelk ver vangen. De Utrecht en de Stortemelk zijn daarop naar den Helder teruggekeerd. De Nestor en de Stentor hebben de Indra naar de Noordersluis gesleept. Dit ging uiterst langzaam, want de Indra was zoo goed als onbestuurbaar, zoodat uiterst voorzichtig gemanoeuvreerd moest worden. Meer dan een uur heeft het geduurd voordat het convooi in de sluis lag. De sleepbooten moeten op zee wel uiterst voorzichtig met de Indra gevaren hebben en we mogen deze sleepreis wel weer als een mooie post boeken op 't credit der bekwame Nederlandsche sleepbootkapiteins, want de In dra leek meer op een onderzeeër dan op een vrachtschip. Het schip dreef geheel op zijn lading en wanneer niet de grootste voorzichtigheid in acht was genomen of er een eenigszins ruwe zee had gestaan, zou het vaartuig ongetwijfeld deze ramp niet hebben over leefd en zou de oude Loppersum na veer tig jaren de zeeën bevaren te hebben, haar einde in de nabijheid van haar vroeger vaderland gevonden hebben. Maar het convooi kwam behouden in de sluis aan. Daar leek het wel alsof men een vijandelijken inval duchtte want de geheele sluis was afgezet door militairen met de ba jonet op het geweer. Fotografeeren was streng verboden en de fotografen en filmoperateurs, die naar IJmuiden waren gekomen om de bin nenkomst van de Indra -te vereeuwigen kon den hun platen en films sparen. Ze hebben moeten wachten totdat de Indra zich op een behoorlijken afstand van IJmuiden bevond. Behoedzaam manoeuvreerden de sleepbooten de Indra de sluis binnen. Hier was het werk van de Nestor en de Stentor af en werden dooi de vertegenwoordigers der reederij, die het schip in ontvangst namen, drie sleepbooten van Gebr. Goedkoop gerequireerd om het naar zijn bestemming te brengen. Welke dat zou zijn moest nog worden uitgemaakt. Het heele dek onder water. Toen de Indra in de sluis lag kon men eerst goed zien, wat de gevolgen van de bomexplosie waren. Van de directe gevolgen was nochtans niet vee) te zien. De deklast lag nog prachtig. Alleen op het voorschip aan s.b.-zijde bleek een deel van de deklast overhoop gegooid te zijn. Verder was de brug beschadigd, en waren achter de brug eenige spanten van het sloe- pendek vernield en was verder een deel van de verschansing weggeslagen. Het gat bevond zich geheel onder water. De grootste ravage zal zich wel in de machinekamer bevinden, waar ook de drie slachtoffers den dood vonden. Het heele schip staat natuurlijk vol water. Aan bakboord-zijde staat het water ver boven de verschansing uit en op het deel van het achterschip, dat door de lading vrijgelaten werd, is alleen aan stuurboord-zijde nog een droge plek te vinden. Van den achtersteven steekt nog slechts het bovenste gedeelte boven water uit. De naam van het schip en van de thuishaven zijn nog juist te lezen. Ook de voorsteven zit bijna geheel onder water. Geruimen tijd bleef de Indra in de sluis lig gen en de experts hebben geruimen tijd gecon fereerd over de vraag, waarheen het schip ge bracht zou worden. Toen de drie sleepbooten, twee er voor en een er achter met de Indra de sluis uitvoeren was omtrent de bestemming nog geen beslissing genomen. Ook in het Kanaal moest omzichtig gevaren worden, want de diepgang van de Indra be droeg 87 d.M. zoodat er groot gevaar bestond dat het schip aan den grond zou loopen. De kapitein en de le stuurman kwamen, toen de Indra in de sluis was in IJmuiden aan. Zij zijn met het convooi meegevaren. Hoe za! hef met de belastingen gaan? Bij de algemeene beschouwingen, welke in de afdeelingcn der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1940 zijn gehouden, is "een belangrijk gedeel te gewijd aan de vorming van het aan het bewind zijnde Kabinet-de Geer. Gevraagd is waarom de voorzitter van den ministerraad en diens ambtgenooten door het aanvaarden van hun tegenwoordige functies de verantwoordelijkheid op zich hebben geno men voor het feit, dat niet een poging is ge daan tot het vormen van een kabinet, uitslui tend gevormd uit die politieke groepen, die haar medewerking verleenden aan de aanne ming van de motie-Deckers, welke tot het af treden van het vijfde kabinet-Colijn heeft geleid. Dat een kabinet, samengesteld als het hui dige, thans met de bewindvoering is belast, betreurden deze leden. Andere leden, die ook tegen het huidige ka binet ernstige bezwaren hebben, zouden gaarne medewerking hebben verleend aan de samenstelling van een nationaal kabinet. Hun zienswijze had hen ook de pogingen doen steu nen, welke ditmaal door den heer Colijn in het werk werden gesteld, maar hen niet princi pieel afwijzend doen staan tegenover de pogin gen van den tegenwoordigen voorzitter van den ministerraad. Zij waren evenwel van oor deel, dat na de huns inziens on-Nederland- sche wijze, waarop het vijfde kabinet-Colijn was behandeld, allereerst door een katho lieken formateur e enpoging had moeten zijn gedaan tot het vormen van een kabinet, steunend op dezelfde meerderheid, waaraan de motie-Deckers haar succes dankte. Deze meer-' derheid was niet een toevallige. Zij was, naar deze leden meenden te weten, door een over leg voorafgegaan. Verwacht had mogen wor den, zeggen zij, dat die aldus bewust gevormde meerderheid, en in het bijzonder het in de eerste plaats verantwoordelijke katholieke deel dier meerderheid, de gevolgen van het aannemen van de motie zou hebben overzien en een oplossing voor de daardoor uitgelokte crisis als het ware in de hand zou hebben gehad. Sommige leden noemden de in de voormelde betoogen tot uiting gebrachte opvatting, dat allereerst gepoogd had moeten worden een kabinet te vormen, steunende op de rooinsch- katholieken, de sociaal-democraten en de vrij zinnig-democraten, onjuist. Geen overleg vooraf. Volkomen onjuist noemden de leden, hier aan het woord, de bewering, dat de meerder heid, welke zich voor de motie-Deckers uit sprak zou zijn tot stand gekomen na vooraf gaand overleg. Dat de heer De Geer in de vor ming van een kabinet op breede basis slaagde, achtten deze leden verheugend. Eenige leden achtten het verschil tusschen het vierde kabinet-Colijn en het kabinet-De Geer van weinig beteekenis. Zelfs na het feit. dat van dit laatste sociaal-democraten deel uitmaken, beschouwden zij niet als een omme keer. Naar hun meening is dit slechts een symptoom van de politieke ontwikkeling der laatste jaren. Vele leden zouden nog gaarne hebben ge zien, dat het kabinet aan de Kamer tijdig, liefst onmiddellijk na zijn optreden, mededee- ling zou hebben gedaan van het program, waarop het werd gevormd en dat tot richt snoer zal dienen voor de handelingen der re geering in den eerstvolgenden tijd. Er waren leden die b.v. dachten aan de ver betering van de leerlingenschaal en aan de voorziening in den nood van een aantal ouden van dagen. Ook meenden dezen van dit kabi net de totstandkoming of althans de voorbe reiding van een aantal maatregelen op het gebied van het onderwijs en van de sociale wetgeving te mogen verwachten, welke van 's rijks kas geen of althans geen belangrijke Het Finsche s.s. „Indra", dat bij Terschelling op een drijvende mijn is geloopen, is Woensdag door sleepbooten naar Amsterdam getransporteerd, om in het dok te worden opgenomen. De „Indra" drijvend op haar deklast, passeert de Hembrug. offers zullen vragen. Met betrekking tot de sociale wetgeving dachten zij daarbij o.a. aan een wettelijke vacantieregeling en aan een wettelijke regeling van de werkloosheids verzekering. Wat het buitenlandseh beleid betreft, verklaarde men zonder eenige uitzonde ring te kunnen instemmen met de door (je regeering gevolgde zelfstandigheidspoli- tiek en met de daarop gebaseerde hand having van een strikte onzijdigheid in het uitgebroken gewapende conflict. Hulde werd gebracht aan de weermacht. Wat de wijze van samenstelling van de weer macht betreft achtten eenige leden thans den tijd gekomen om alle mannen, die tot mede werking van de landsverdediging in staat zijn. voor den militairen dienst op te leiden, onver schillig of zij daarvoor volgens de bestaande bepalingen in aanmerking komen of niet. Recht op vrijen handel. Eenige leden, die herinnerden aan de bemoeilijking van onzen handel van de zijde der oorlogvoerende mogendheden, gaven uiting aan hun hoop, dat de regee- rïng ons recht op vrijen handel zal weten te verdedigen. Daartoe zou wellicht sa menwerking, niet alleen binnen de Oslo- groep, maar ook met alle overige neutrale staten, kunnen worden gezocht. Met den algemeen opzet van het finan- cieele beleid der regeering. gelijk die in de mil- lioenennota tot uiting komt, verklaarden zeer vele leden zich te kunnen vereenigen. De con clusie, dat de financieele toestand tot groote voorzichtigheid maant, wenschten zij niet aan te tasten. Het voornemen tot het opnieuw instellen van een leeningfonds ter financiering van uit de huidige bijzondere omstandigheden voort vloeiende uitgaven, vond vrijwel algemeen© instemming. Gaarne zou men voorts vernemen, wel ke inkomsten aan het hier bedoelde fonds zijn toegedacht. In de millioen°nnota wordt te dezer zake alleen medegedeeld, dat als zoodanig zal worden bestemd de opbrengst van een in te voeren oorlogs winstbelasting. Die opbrengst kan echter voorshands niet hoog worden geraamd, wijl de regeering. terecht, tal van maat regelen neenit met de strekking het ont staan van oorlogswinst zooveel mognl'ik te beperken. In elk geval moet zij geheel ontoereikend worden geacht voor de be taling van rente en aflossing van de be dragen. welke ten laste van het leening fonds zullen worden gebracht. Belastingplannen. Gevraagd werd of de voorgenomen her ziening van de Rijksinkomstenbelastins* niet zoodania kan worden bespoedigd, dat een tijdelijke heffing van extra op centen ten behoeve van het Rijk op de Gemeentefondsbelasting, althans voor zoover die het belastingjaar 19391940 betreft, niet in overweging behoeft te worden genomen. Ook zouden deze leden het op prijs stellen, te mogen vernemen, waarom de regeering aan een winstbelastine de voorkeur geeft boven een herziening van de dividend- en tantièmebelasting, gepaard met een wijziging van de wet op de richtige heffing. Dringend noodig noemden verscheiden le den het. dat bij de uitwerking van de belas ting-plannen-De Geer. op het voetspoor van hetgeen te dien aanzien bij het ontwerp-De Wilde werd voorgesteld, ten volle rekening zal worden gehouden met de belangen van het groote gezin. De leden oordeelden een speciale belasting gewenscht op de winsten van be drijven. welke door contingenteeringen worden beschermd Prijzenverloop. In zake het tegengaan van ongemotiveerde prijsstijring op allerlei gebied werd van ver schillende zijden er op gewezen, dat, wil in dit opzicht de noodige redelijkheid worden in acht genomen, een voorzichtige aanpassing van prijzen aan den nieuwen toestand nood zakelijk zal zijn. Eenige leden stelden de vraag of de regee ring eenigerlei maatregel denkt te treffen ten aanzien van de middenstanders, die ten gevol ge van de overheidsmaatregelen tegen prijs stijging in financieele moeilijkheden zijn ge raakt. zoodat hen bijvoorbeeld faillissement bedreigt. Deconfiture-Mendelssohn. De aandacht werd op gevestigd, dat de dé confiture bij Mendelssohn's Bank opnieuw de vraag doet rijzen, of het toezicht van de over heid op het bankwezen, in het bijzonder ten aanzien van de uitgifte van buitenlandsche leeningen in Nederland, wel voldoende is. Gaarne zouden sommige leden vernemen, of naar de meening der regeering de directie der Nederlandsche Bank met betrekking tot de bovengenoemde financieele instelling van vol doende diligentie heeft blijk gegeven. HET INRICHTEN' VAN SCHUILRUIMTEN IN WONINGEN. 's GRAVENHAGE 11 October. Door de commissie, ingesteld door den Nationalen Wo ningraad (Algemeene Bond van Wonmgbouw- vereenigingen) is rapport uitgebracht over het 'nrichten van schuilruimten in woningen. De daarin opgesomde eischen en voorgestelde voor zieningen moeten als volstrekt noodzakelijk worden aangemerkt. De commissie heeft de kosten van het vraagstuk ten naaste bij kunnen begrooten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5