Oclitendbeurs Amsterdam WEERBERICHT ARRID f. 1.- per pot. Drie Meisjes op Avontuur. Verkade HAARLEMMERMEER SANTPOORT HEEMSTEDE TT X ft R t E M'S DAGBCAD D T X DAG 17 O C T OBER PROVINCIALE STATEN. GtTclleening Sl. Willibrordus- Slicltting.' Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten van Noord-Holland voor een korte zitting in openbare vergadering bijeen. Bij het voorlezen van de mededeelingen en ingekomen stukken brengt Dr. Koot (R.-K.) namens zijn fractie hulde aan den heer Mi- ehels (lid van Ged. Staten) voor de nauwkeu rige wijze, waarop deze een rapport heeft sa mengesteld van hetgeen op het gebied van de volksgezondheid in Noord-Holland wordt ge daan. Aan de orde kwam een voorstel van Ged. Staten, om hen te machtigen, de Provincie borg te stellen voor dc betaling van rente en aflos sing ter zake van een in veertig jaar af te los sen geldlcening van f 2.000.000. door de Psy chiatrische Inrichting ..St. Willibrordusstich- ting" te Heiloo bij de Rijkspostspaarbank te sluiten tegen een koers van 99^ pet. en een rente van 3 5 8 pet. Dc heer Seegcrs (comm.) merkt op, dat de Staten niet weten, hoe de financieele positie van deze stichting is, en of zij wel aan haar ver plichtingen zal kunnen voldoen. De heer A s s c h e r (lib.) vindt het optimisme van Ged Staten inzake het risico wel wat groot. Ook spreker mist een voldoende toelichting om trent de financieele positie van de stichting. Mej. Goudsmit (V.D.) wil wel gaarne haar slem aan de voordracht geven, maar de motivee ring van Ged. Staten acht zij toch te zwak. Elke borg brengt volgens haar risico mee. De heer Van der Wal (S.D.A.P.) verklaart namens zijn fractie, dat deze de motiveering van Ged. Staten kan aanvaarden. Deze geldleening zal de\ financieele lasten van de stichting niet bezwaren en zij is voor haar van een zeer groote beteeken is. De heer VI e k k e (N.S.B.) heeft eenige be zwaren, vooral wat het niet voldoende dekking van de onderpanden betreft. De heer Dor j ee (Chr. Hist.) kan zich geheel met de woorden van den heer Van der Wal ver eenigen. De heer Mich els (Ged. Staten) (S.D.A.P.) beantwoordt de sprekers De Graast, die betracht moest worden, was oorzaak, dat de toelichting niet zoo uitvoerig kon zijn, als sommige Staten leden gewenscht hadden. Het bouwen van krankzinnigengestichten moet dan ook doorgaan. Men behoeft waarlijk geen vrees te koesteren, dat het aantal leege plaatsen te groot wordt. Op grond van de door God. Staten verkregen cijfers over de exploi tatie is deze voordracht ingediend. Deze inrich ting exploiteert zeer goedkoop, dus de verpleeg- geldcn zijn ook laag De stichting zal dan ook wel altijd patiënten blijven. Ged. Staten achten het risico voor de provincie niet groot en het maken van winst is natuurlijk ook niet de bedoeling. Na deze rede wordt nog door enkele leden in het kort gerepliceerd. De heer Mich els verklaart zich bereid, teneinde aan de bezwaren tegemoet te komen, in de voordracht achter de woorden: „hen te machtigen" toe te voegen de woorden: „onder door hen nader te stellen voorwaarden". Aldus gewijzigd wordt de voordracht zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierna worden de afdeelingen getrokken. De overige agendapunten worden commis soriaal gemaakt. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 28 November, des voorinidc^aes half elL. Schoolboiiw te Haarlem. Een openbare school aan de Planetenlaan. Op 12 April j.l. besloot de raad van Haarlem een terrein aan de Planetenlaan te bestemmen voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Fuhrhopschool. Thans leggen B. en W. de uitgewerkte i nnen ter goedkeuring over. Eer vóór het intreden der tegenwoordige buiten gewone omstandigheden opgemaakte begroo ting van kosten ligt mede voor de raadsleden ter visie. B. en W. stellen den raad voor de uitgewerk te plannen goed te keuren. HAARLEMSCIIE GEMEENTERAAD. Er is een aanvullings-agenda verschenen voor dc vergadering van den Raad der gemeen te Haarlem op Wor-nsdag 18 October 1939. Toegevoegd wordt een nieuw punt: 8a. Goed keuring van het plan tot den bouw van een school voor openbaar lager onderwijs aan de Planetenlaan. NED. VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREENIGING. De afd. Haarlem on omstreken van de Ned. Vrouwen Electricireitsvereeniging hield Maan dagmiddag in de Kroonzaal van café-restau rant Brinkmann een gezelligen theemiddag voor leden en belangstellenden, onder leiding van haar voorzitster, mevr. v. d. Noord Magré Twee spreekster waren uitgenood igd, mej. Koekkoek uit Arnhem en mevr. A. J. WöltersMnaldi uit Utrecht. Mej. Koekkoekbesprak de taak van een licht-adviseuse en vestigde er de aandacht op, dat veel verbeterd kan worden gebracht in de verspreiding van het licht in de kamers. Doelmatige lampekappen moeten worden aan gewend. die het licht niet tegenhouden. Daardoor zal men dus ook minder sterke lampen noodig hebben, hetgeen weer stroom- besparing geeft. Mevr. WoltersAmolie trok een vergelijking tusschen den mobilisatietijd van 19141918 en dien van heden. Toen was het gebruik van electriciteit lang niet zoo algemeen als tegen woordig. Thans wordt electriciteit ook veel toegepast bij het koken, hetgeen zal maken dat er nu in dit opzicht veel minder moeilijk heden zullen zijn in de huishoudens dan in 1914—1918. toen men al spoedig tot gasdistri butie moest overgaan. Kans op distributie van electrise he stroom is er voorloopig in het geheel niet. Gas toch wordt verkregen uit bultcnlandsche kolen, tenvijlin de behoefte aan kolen voor het opwekken van electrischen stroom onze eigen kolenmijnen in de ruimte kunnen voorzien. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 2.70—2.71. Philips 133. Lever Bros 90* Kon. Ned. Stoomboot Mij 105. Bcth. Steel 67 l 4 U. S. Steel 56 1 4—56 3 3. Republic Steel 20 9 16—20 13/16. North Amer. Rayon 17 V2. 1939 „DE VREDESBEWEGING WERKT VASTBERADEN VERDER". Jaarvergadering van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid ENGELSCH BEROEP OP PRESIDENT ROOSEVELT ONDERSTEUND. De jaarvergadering van den Inter nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid Ned. afd. heeft in het gebouw der Arbeidersgemeenschap der Wood- brookers te Bentveld plaats gehad. Na opening der vergadering door de presidente jkvr. J. Repelaer van Driel. werd urgentie aangevraagd voor een door de Engelsche afdeeling van den Bond voorgestelde resolutie om aan president Roosevelt te verzoeken een permanente conferentie van neutrale staten samen te roepen, ten einde vredesvoorstellen aan de oorlogvoerende mogendheden voor te leggen tot beëindiging van het Europeesche conflict. Dit vorstel werd be sproken en aangenomen. Uit het jaarverslag blijkt, dat onder de stormachtige snelheid van de wereldgebeurte nissen de activiteit in het binnenland bij zonder groot was. Veel opbouwende arbeid is verricht, hoewel verschillende der beste leden verloren werden tengevolge van het verbod voor ambtenaren om lid van den Bond te zijn. Zeer werd betreurd dat de bond nooit, op herhaald verzoek, gelegenheid gekregen heeft de reden van het verbod te hooren en eventueel te weerleggen. Veel werd gedaan voor de vluchtelingen. Op het gebied van geschiedenisonderwijs werden vruchtbare besprekingen gevoerd met onderwijsautoriteiten. Een advertentie-actie werd gevoerd met kernachtige spreuken op vredesgebied, welke ook in sommige bioscopen werden opgenomen en eveneens op andere wijze werden gepro pageerd; nog steeds verwacht de bond meer van opbouwend vredeswerk dan door oorlogs bereidheid, wat de wereld als geheel betreft. Gesteund werden verschillende buitenland- sche pogingen o.a. van president Roosevelt om te komen tot een internationale conferentie der natiën waarin naar de meening van den bond het economische vraagstug een belang rijke plaats zou moeten innemen. Het lot van Tsjecho-Slowakije en van ver schillende der waardevolle medewerksters aldaar maakte dieipen indruk en wekte tot actieve hulp. Telegrammen werden gestuurd aan H.M. de Koningin en Z.M. den Koning der Belgen naar aanleiding van de bekende tafelrede tijdens H.M.'s bezoek aan België. Verheugend is dat de geheele vredesbewe ging niet alleen vastberaden verder werkt, maar ook tot een veel grootere en vrucht bare onderlinge samenwerking komt, waarbij meer nadruk gelegd wordt op dat. wat ons verbindt dan wat ons scheidt. Tegenover de dreigende gevaren is de geest soepeler, het onderling aanpassingsvermogen grooter ge worden. Het jaarverslag eindigt met de woorden: in de tegenwoordige chaos zijn we wel ge dwongen het vaste punt te vinden dat het ware leven is en daar hebben we ondanks alles derr vrede gevonden. In haar overzicht van den politieken toe stand gaf de presidente uiting aan haar op vatting dat de volken feitelijk buiten den oorlog staan, geheel anders dan in 1914. Dit is een oorlogstoestand, die reeds eenige jaren bestaat, van tijd tot tijd ergens uitbarst, om dan weer tijdelijk rust te geven. Chamber lain's eisch om internationale geschillen op te lossen door overleg en niet door geweld, is de vredesbeweging uit het hart gegrepen. Nu dit toch met geweld geprobeerd wordt, is het belangrijk te constateeren dat elk volk. waar ook. reikhalzend naar vrede uitziet en den oorlog niet wenscht. Na discussie werd in beginsel aangenomen tot een fusie te komen tusschen den bond en den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen vredebond. Een technische commissie zal de fusie voorbereiden. Naar aanleiding van eenige uitspraken van Dr. H. Colijn in een interview op 11 October 1.1., wordt besloten deze, met commentaar, op briefkaarten te drukken en op ruime schaal te verspreiden. Uit de verslagen der plaatselijke groepen bleek groote activiteit in sommige gevallen echter ook wel moedeloosheid onder de leden. De financieele toestand werd vrij gunstig be vonden. Veel belangstelling bestond voor het voor nemen een studie-conferentie in overweging te nemen. Het onderwerp zou zijn: „Richt lijnen voor de toekomst en geen tweede Ver sailles". Neittegenstaande den noodlottigen wereldtoestand, was toch de ondertoon der geheele vergadering het vaste voornemen den moed niet op te geven en krachtig voort te gaan, ook in internationaal verband, met werken voor een wereld, waarin eenmaal oor log, als atavisme, geheel zal komen te verval len. Uit het internationaal verslag bleek dat ook het internationaal hoofdkwartier te Genève evenals de afdeelingen in andere landen, zich sterk bezighouden met allerlei mogelijkheden om te komen tot een betere samenwerking tusschen de Volken. Besloten werd tot het uitzenden van een Manifest met de leuze: .De volken verlangen te leven", van den zelfden inhoud als inter nationaal werd uitgegeven. In de avondvergadering van Vrijdag 13 Oc tober sprak dg eere-presidente mevrouw C. RamondtHirschmann over den inhoud van Clarence Streit's boek „Union Now", waarin hij pleit voor een Unie der 15 democratieën (Ver. Staten van Amerika, het Britsche Rijk in zijn geheel, de vier Scandinavische lan den. incl. Finland. Nederland. Frankrijk en Zwitserland^ Dit boek heeft reeeds grooten opgang gemaakt in Amerika en in Engeland, en is reeds vertaald o.a. in het Zweedsch. Het plan is gebaseerd op de absolute noodzake lijkheid een deel van de Staatssouvereiniteit op te geven (in den geest van onze Hugo de Groot) en op loyalen. volledig democratl- schen grondslag seamen te werken .daar bij enkele rechten overdragend aan de Unie. Als gevolg daarvan zouden alle burgers der de mocratische Staten eveneens het burgerschap der Unie verkrijgen. Er zou één geldsoort voor allen gezamenlijk worden uitgegeven, alle tarief muren binnen de Unie zouden ver vallen. er zou één gezamenlijk post- en ver- keersysteem zijn, één defensiemacht, waarvan de schrijver verwacht dat ze eerst aanmer kelijk zou kunnen verminderd worden, om later geheel te vervallen. De aantrekking van de Unie zou zoo groot moeten worden, dat ook buitenstaande volken zich zouden bezin- Verioachttnp geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt, later wellicht toe nemende bewolking. Kans op eenigen regen hoofdzakelijk in het zuiden. Aan vankelijk weinig verandering in tempe ratuur. Later wellicht iets zachter. Meest zwakken later wellicht toenemenden oostelijken tot zuidelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 55 Laagste hedennacht F 46 Hoogste heden F 48 De depressie in het noordoosten trekt in oostelijke richting weg. Zij vulde aan de west zijde snel op. De kleine secundaire, die gisteren nog storm en regen gaf in het Oostzeegebied, lag hedenmorgen over de Baltische staten. Hier viel in den nacht veel regen. Een breede rug van hoogen luchtdruk kwam tot ontwik keling over de Noorsche zee en de Noordzee. Hij vormt een verbinding tusschen een sta- tionnair gebied van hoogen luchtdruk over het oosten van Groenland en een over Zuid-Oost- Europa. Ver in het zuidwesten ligt stationnair een depressie voor de straat van Gibraltar. En kele teekenen wijzen erop. dat een secundaire dezer depressie zich vormt over Frankrijk of de golf van Biscaye Op de westkust van Groenland is de lucht druk in het laatste etmaal sterk gedaald. Over de Poolzee en het noorden van Scandinavië beweegt een arktische luchtmassa zich naar het zuiden. In het zuiden van Groenland bren gen zuidelijke winden hooge temperaturen. In het geheele MiddellaTtschezeegebied heerschen tropische temperaturen. Hoogste barometerstand 1029.3 mbar. te Myggbukta. Laagste barometerstand 994.5 mbar te Vardoe. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden: 769 m.M Neiging; Stilstand. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Woensdag v.m. 6.10 uur; n.m. 18.33 uur. Strand berijdbaar van 11.0016.30 uur. Nieuw... Reukwerende Crème Stopt op veilige manier TRANSPIREEREN in de armholte. 1Bederft de kleeding niet prikkelt de huid niet. 2. li onmiddellijk droog. Kan direct na het ontharen worden gebruikt. 3. Stopt het traniplreeren gedu rende 1-3 dagem neemt den reuk weg. 4. Witte, vetvrije crème met frluchen geur. 5. Beschermt Uw kleeding tegen transpiratie-vlekken maakt sous-bras overbodig. (Adv. ingez. Medj nen hun regeeringsvorm zoodanig te wijzi gen, dat hun staat op echt democratischen grondslag georganiseerd werd en dus tot de Unie kon toetreden. Ontwikkeling en Ontspanning voor militairen. Vergadering Commissie Huiselijk Verkeer. Dezer dagen had ten Stadhuize in de oude raadszaal, onder voorzitterschap van mevr. ir. M. Waardenburg-Lindeyer, een vergade ring plaats van de Commissie Huiselijk Ver keer met de afgevaardigden van alle districts commissies, omvattende de 10 districten, waar in Haarlem is verdeeld, alsmede met de tien contact-officieren, daartoe voor elk district door de militaire autoriteiten aangewezen. Aanwezig waren in totaal 34 personen. De voorzitster hield een openingsrede, waar in zij wees op het groote. belang van het hui selijk verkeer, 'zoowel voor de militairen als voor de burgers en waarin zij de organisatie uiteenzette, die tot stand is gebracht. Uitvoe rig schetste zij de redenen, die de commissie hadden doen besluiten het systeem in te voe ren van de zgn. oranjekaarten, waarbij ieder die een militair wenscht te ontvangen, dit opgeeft aan den secretaris van het district waar hij woont, en van dezen t.z.t. een offi- cieele. gestempelde oranje-kaart ontvangt om voor de ramen te plaatsen op de avonden dat hem een bezoek schikt. Deze oranjekaart geldt als uitnoodiging voor de militairen en de kaart krijgt men slechts via den officieelen districtssecretaris. De leiding omtrent de verdeeling der adres sen over de militairen is bij den contact-offi cier van elk district, geheel in overeenstem ming met hetgeen de legerleiding wenscht. Deze ontact-officier pleegt overleg met den secretaris. Op deze manier is op zeer gelukki ge wijze een contact tot stand gekomen tus- sschen de militairen en burgers en het trof op deze vergadering hoe aangenaam de sa menwerking tusschen beide groepen was. Vervolgens brachten de afgevaardigden van de tien districten verslag uit van hun bevin dingen, waarbij de aandacht trok hoe in dis tricten waar reeds circulaires verspreid wa ren. een buitengewoon groot resultaat was be reikt. Nadat nog eenige andere systemen bespro ken waren werd de noodzakelijkheid vastge steld, dat in geheel Haarlem één uniforme wijze van ultnoodigingen, n.l. die der oranje- kaarten zal plaats vinden. Regelmatig zal voe ling worden gehouden tusschen de verschil lende districten en de contact-officieren eenerzijds en de Centrale Contactcommissie anderzijds, om fouten en onvolkomenheden die mochten blijken, te herstellen. Een lijst van adressen der secretarissen in de districten zal ten spoedigste worden gepu bliceerd in de kazernes, militaire tehuizen en alle plaatsen waar militairen gelegerd zijn, opdat militairen en burgers allen weten tot wien zij zich moeten wenden. Met een opwekkend woord om voort te ar beiden en een woord van dank aan het Ge meentebestuur voor de terbeschikkingstelling van de oude raadszaal, sloot de voorzitster de ze zeer geslaagde vergadering. Engelsche vrachtboot getorpedeerd. Belgische olietanker redt 32 opvarenden. LONDEN, 17 October. Het Belgische olietank schip „Alexandre" kwam hier aan met twee en dertig opvarenden van de Engelsche vrachtboot „Sneaton", welke op den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd. Een stoker is gedood. (United Press). De Engelsche handelsbetrekkingen niet Rusland. Maisky heeft een onderhoud met Halifax. De diplomatieke redacteur van Reuter ver neemt, dat de Russische ambassadeur, Maisky gistermiddag een onderhoud met Halifax heeft gehad. Naar verluidt is de kwestie van hervat ting der handelsonderhandelingen ter sprake gebracht. Naar United Press uit betrouwbare bron ver neemt heeft Halifax aan Maisky medegedeeld, dat Engeland klaar is om een handelsmissie naar naar Moskou te sturen. Maisky heeft daarop ge antwoord dat de Sovjet-Unie bereid is om over een uitbreiding van de Engelsch-Russische han delsovereenkomsten te onderhandelen. Men gelooft dat Engeland later wellicht een politieke missie naar Moskou zou zenden. Ook in Bessarabië een Duitsche uittocht? Duitsche minderheid in Bessarabië en Transsylvanië omvat 150.000 zielen. Men verwacht te Cernauti een verplaatsing der Duitsche bevolkingen uit Bessarabië naar het binnenland van Duitschland. Meyer, de rector van de universiteit in Cernauti, bevindt zich op het oogenblik in Bérlijn in verband met deze bevolkingsverplaatsing, hoewel de Duit sche minderheid tegenspreekt, dat zijn verblijf in de Duitsche hoofdstad een officieel karakter draagt. Uit Transylvanië wordt vernomen, dat de Luthersche bisschop Glondps naar Berlijn is vertrokken om te onderhandelen over de evacuatie van de Saksen uit Transylvanië. De Duitsche minderheid in de twee provincies telt 150.000 zielen. HET TOONEEL HET MASKER. Het zou mij niet verwonderen, als vele dames zich gisteravond min of meer geërgerd hebben aan de „Drie meisjes op avontuur". Dè Engel sche schrijver Stephan Powys toont al heel weinig respect te hebbben voor dè vrouwen in dit blijspel, dat ook „De Jacht op den Man" had kunnen heeten. In het begin leek het voor een luchtig blij spel niet onaardig, het gegeven van deze drie meisjes, die hun erfenis willen gebruiken om te trachten aan den man te komen. Anderen mogen het misschien niet zoo open hartig zeggen als deze drie zusjes, die op hun boerderij bijna nooit een man ontmoeten en daarom er gezamenlijk op uit trekken om zoo mogelijk een rijken man „aan den haak te slaan", maar ik geloof, dat dit nog altijd het ideaal van millioenen meisjes is. En tot de pauze konden wij nog wel met genoegen de avontu ren van Elizabeth, Pam en Moïra Mason volgen, maar daarna verloren zij onze sympathie ge heel, door zich al te goedkoop te maken. De middelen die zij aanwendden om maar 'n man te krijgen, waren zoo weinig ladylike, dat wij er de schouders voor op haalden. Wij willen nu eenmaal van een meisje, dat zij zich zelf respec teert. Van deze drie zusjes kon je dat moeilijk zeggen. Pam Mason maakte het al even erg om haar „gigolo" te krijgen als haar zuster Moira, die, toen het met Chester Hobard niet gelukte, omdat hij getrouwd was, onmiddellijk zonder eenige scrupules in de armen van Stephan Hai-rington viel. Wij zagen aan het slot, zooals wij hadden kunnen verwachten, alle drie meisjes aan den arm van een man, maar het waren er dan ook de mannen naar. Bij elk tafereel zakte dit blijspel tot het na het laatste moeilijk verder kon zakken, zoodat wij blij waren afscheid van deze meisjes te kunnen nemen en hun daarbij al het ongeluk toe te wenschen, dat zij verdienden. Jammer voor al de moeite, die Het Masker zich voor dit stuk had gegeven. Zoo was het decor van het hotel in II en IV naar een ontwerp van Lucas Wensing alleraardigst en niet zonder distinctie. Wat het décor in het laatste tafereel moest voorstellen, was mij echter niet erg dui delijk. Het leek mij daar 'n wonderlijk ratjetoe bij dat strand. De 3 zusjes werden gespeeld door Georgette Reyewski, Lies de Wind en Heieen Pimentel. Lies de Wind vooral speelde pittig en levendig. Heieen Pimentel gaf een mixtum van vele rol len, die zij tot nu toe bij Het Masker heeft ge speeld. Cruys Voorbergh zagen wij voor het eerst in dit voor hem nieuw milieu. Hij maakte van den gigolo wel een vermakelijk type. Ko Arnoldi typeerde weer fijntjes en geestig éen ouden bambocheur, Leo de Hartogh was de rijke Stephan Harrington, aan wien wij weinig hou vast hadden, mevrouw Röyaards zagen wij als Lady Bramber, die in dit stuk ook allerminst een lady bleek te zijn, John Soer speelde niet on verdienstelijk een wat linkschen huwelijkspre tendent en John Gobau zagen wij in een bij rolletje van een hotel-detective, waarmee hij natuurlijk al heel weinig moeite had. Wij vermoeden zoo, dat de drie Meisjes op Avontuur het oorspronkelijk vastgestelde ope ningsstuk, .dat door mobilisatie-moeilijkheden niet kon worden gegeven, hebben moeten ver- Vangen. Erg gelukkig kunnen wij deze rempla ceering niet noemen. En juist in dezen tijd kan men niet voorzichtig genoeg met de keuze dei- stukken zijn, daar het publiek alleen naar het t'heater gaat, wanneer er iets werkelijk goeds wordt gespeeld. Gisteren was onze Stadsschouwburg echter zeer goed bezet, omdat het een abonnements voorstelling was Maar wij zagen toch veel meer leege plaatsen dan in de vorige jaren bij de abonnementsvoorstellingen. De oorlog is hiervan natuurlijk alleen de schuld en de abonnés mo gen den heer Deinum wel dankbaar zijn, dat hij onder zulke zware omstandigheden deze voorstellingen toch heeft doorgezet. J. B. SCHUIL. Een aardig nieuw model in fijne melkchocolade. In doozen van 70 cent en ook los verkrijgbaar. (Adv. Ingez. Med.) DAT LIEP VERKEERD. Terwijl Maandag op het langs den Kruis weg alhier gelegen rijwielpad een wielrijder en wielrijdster elkaar wilden passeeren, trachtte een derde wielrijder, de heer S. uit deze gemeente, in volle vaart er nog tusschen door te komen. Dat liep echter verkeerd, want hij reed de juffrouw aan. met het gevolg dat beiden tegen den grond sloegen en op ver schillende plaatsen gewond werden. Mej. B. uit Velsen werd mede door de zorg van den wielrijder, die het ongeluk veroorzaakte onder geneeskundige behandeling gesteld. TOESTAND ERNSTIG GEWONDE. In verband met de te Hoofddorp bij de brug plaats gehad hebbende hevige botsing tus schen twee auto's waarbij de 14-jarige E. Smit die zich aldaar op den vluchtheuvel bevond door een der wagens gegrepen en zwaar gewond werd, vernemen we dat het met den aanvankelijk levensgevaarlijken toestand van den naar het Diaconessenhuis alhier overge- brachten knaap, thans naar omstandigheden nogal gaat, zoodat er kans bestaat op levens behoud. SOLDAAT VAN ZIJN PAARD GEVALLEN. Gistermorgen is te Santpoort een dienst plichtige van zijn paard gevallen, doordat het beest schrok en plotseling begon te steigeren. De soldaat viel voorover tegen den grond en kreeg een hoofdwonde. Hij werd ter verpleging in een militair hospitaal opgenomen. MOEDERKRING GEREF. EVANGELISATIE. Evenals den vorigen winter zal de moeder kring. uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie van Donderdag 19 October af in het Wijkgebouw aan de Camplaan weer haar gezellige avondjes houden. HET VERDRINKINGSGEVAL AAN DE GLIP. In aansluiting aan net Maandag door ons gemelde betreffende het verdrinkingsgeval aan de Glip nog het volgende: Nadat de wed. V. Zondagmorgen naar de R.K. kerk in Bennebroek was geweest was zij om circa 11 uur per tram vertrokken naar Haarlem waar zij dien dag op bezoek zou gaan bij haar zoon. Dit deed zij wel meer, doch dan zei zij dit in den regel tegen haar buren, wat zij nu niet had gedaan. Toen de buren haar Maandagmorgen niet zagen, meenden dezen dat zij bij haar familie was gebleven wegens het slechte weer. Andere Glipbewoners hadden haar echter omstreeks 8 uur gezien nadat zij de tram had verlaten. Omwonenden hadden Maan dagmorgen wel iets zien drijven in de Glip- pervaart, doch meenden dat het een pakje oude kleeren was, tot men om circa 1 uur tot de ontstellende ontdekking kwam dat het een lijk was, dat later bleek te zijn stoffelijk overschot van de 80-jarige weduwe. Haar taschje en parapluie zijn later opgevischt, zoodat het wel vast staat dat zij door de duis ternis misleid te water is geloopen. Het was daar voor deze oude vrouw een gevaarlijke plaats vooral met het slechte weer. Van den Glipperweg af moet men eerst de laagte in. dan een hoek om van een vrij groot huis, en dan weer links iets naar beneden over een straatje dat voor dit huis loopt. Dit straatje is ongeveer 5 M. lang en eindigt aan de Glip- pervaart. In het midden van dit straatje is de deur die toegang geeft tot de woning. Het vermoeden bestaat dat het slachtoffer iets te ver is geloopen en van den steilen kant in Glippervaart is gevallen. Toen het stoffelijk overschot uit het water was gehaald, bleek dat pogingen om de levens geesten nog op te wekken, toch niet meer zouden baten. Pastoor Laurier van Bennebroek. die tele fonisch gewaarschuwd was, verscheen spoe dig ter plaatse, doch ook geestelijke hulp was niet meer mogelijk. Begrijpelijk is, dat men in deze omgeving, waar de overledene vele jaren gewoond heeft, (de man is voor kort overleden) zeer onder den indruk was van dit tragische ongeluk. DE BIOSCOOP KOMT ER VOORLOOPIG NIET. De bioscoop aan den Binnenweg (op de plaats waar eertijds de garage van de firma Kors stond) zal voorloopig niet verrijzen. Er is sprake van uitstel, doch geenszins van afstel.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2