Auta&estuwid&is zagen niet Zandzakken en de invloed van het weer. Rijksmiddelen K.L.M. heeft drie millioen noodig Onrustige tijden: Onrustige gedachten Defensie vraagt wedetam 100 mttÜoen- Werkloosheid neemt toe. ven meer opbrengen dan in 1938. Twee militairen gedood DINSDAG 17 OCTOBER 1939 HX'A' R CE M'S D A G B E A D Twee dooden en twee zwaar gewonden het gevolg wat vóór hen op den weg was Maandagavond is op den Vughter- straatweg onder de gemeente 's Hertogen bosch, een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan twee personen het slachtoffer werden. Bén hunner werd op slag ge dood. Ter plaatse was kort tevoren een minder ernstig -verkeersongeluk gebeurd. Daardoor kwam het, dat een tractor met oplegger langs den weg onder een lantaarn geparkeerd stond. Uit de lichting van de stad naderde daarop een personenauto, waarvan de be stuurder blijkbaar de stilstaande vracht auto niet had opgemerkt, zoodat door de grooté vaart, waarmede hij op dat oogenblik reed, zijn wagen met een geweldigen klap tegen dezen tractor opbotste. De gevolgen waren ontzettend. De rijdende auto werd vol komen opengescheurd en de bestuurder, de heer van A. uit Vught, slingerde uit den wagen en bleef zwaar gewond liggen. Nog nood- lottiger werd deze aanrijding voor den naast hem zittenden heer de Boer. aannemer, wo nende te Amsterdam, die op slag werd gedood. De heer van A. is naar het ziekenhuis in den Bosch overgebracht. Nog een aanrijding. Een soortgelijk ongeluk, waarbij een auto- besturuder ook niet zag wat vóór hem op den weg was. is Maandagavond om zes uur gebeurd op den Middenweg in den Grooten IJpolder. Daarbij heeft een 65-jarige land arbeider, afkomstig uit Hontenisse, het leven verloren. Een 54-jarige landarbeider uit Hulst werd ernstig gewond. Op dat uur liepen A. Blok uit Hontenisse en S. Verhoeven uit Hulst, die tijdelijk werk zaam zijn in het landbouwbedrijf van den heer de Vries in den Grooten IJpolder op de grasberm langs den weg. Een auto. bestuurd door een arts, die thans in militairen dienst is, moest uitwijken voor een tegenligger. Hij zag de beide mannen op de grasberm niet tijdig en zoowel Blok als Verhoeven werden overreden. De dokter reed met een snelheid van circa vijftig kilometer en verklaarde verblind te zijn geweest door den tegenligger, een militaire auto, die later aangehouden kon worden, zoodat de juistheid van de verklaring kon worden gecontroleerd. De dokter behandelde onmiddellijk de beide Moderne kunst legt beslag op het Rijksmuseum. Vierduizend werken zullen worden geëxposeerd. Op 16 Nov. zal de moderne kunst beslag leggen op 't Rijksmuseum te Amsterdam. De wanden van de bovenzalen, waarvan tot voor enkele weken nog de meesterwerken van onze schilders uit het grijs verleden prijkten, zullen dan het Nederlandsche pu bliek in de gelegenheid stellen een getrouw en volledig beeld te krijgen van de Neder landsche schilders-, beeldhouw- en grafi sche kunst van "het heden. In een persconferentie deed de directeur van het Rijksmuseum dr. F. Schmidt Degener, eenige mededeelingen over deze a.s. expositie van mo derne Nederlandsche kunst. De tentoonstelling is juryvrij en wordt door de directie van het Rijks museum ingericht, alle aangesloten leden van kunstenaars vereenigingen zullen vier werken in kunnen zenden. Maar ook de niet-aangesloten kunstenaars zullen persoonlijk door een commis sie van advies worden uitgenoodigd. Er wordt door de federatie gerekend op ongeveer duizend deelnemers, wat dus beteekent dat minstens vier duizend producten van levende Nederlandsche beeldende kunstenaars worden geëxposeerd. Petroleum gehamsterd. Zevenduizend liter in beslag genomen. De Crisisopsporingsdienst heeft, in samenwer king met de gemeentepolitie van Baflo, bij eenige inwoners van deze plaats een hoeveelheid van 1400 liter gehamsterde petroleum in beslag ge nomen. Te Ulrum is bij een inwoner 5500 liter petro leum in beslag genomen. Twee jongemannen verdronken. Met een kano van Nieuwediep naar Texel overgestoken. Zondagmorgen zijn twee kanovaarders de heeren Plasmeyer uit den Helder en G. P. M. Rottier, uit den Haag in een open kano van Nieuwe Diep naar Texel overgestoken. Sinds dien heeft met niets meer van hen gehoord. Maandagochtend zijn bij den Helder twee peddels aangetroffen, terwijl 's middags door de luchtwachtpost van Den Helder een kano drijvende is gevonden, welke dezelfde bleek te zijn als die, waarmede men de ongeveer 25-jarige jongelui in de buurt van Texel had gesignaleerd. De reddingboot ..Dorus Rijkers" is Maan dagmorgen naar Onrust, de Zuidelijke punt van Texel, uitgevaren. De bemanning heeft heel „Onrust" afgezocht, doch men vond slechts de voetsporen van de beide vermisten. Aangenomen wordt, dat zij verdronken zijn. Militair door tram gegrepen. Maandag is bij Rhenen de militair De K. uit Resteren, die te Rhenen op bezoek was geweest, door een tram van de Ned. Buurt spoorweg Mij gegrepen. Met ernstige verwon dingen is hij naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort overgebracht. Men vreest voor zijn leven. gewonden, het bleek dat B. een schedelbasis- fractuur had opgeloopen, tengevolge waarvan hij enkele oogenblikken later overleed. V. moest met een gecompliceerde onderbeen fractuur naar hét Wilhelminagasthuis wor den gebracht, waarheen ook bet stoffelijk overschot van B. werd getransporteerd. De auto van den arts is voor het onderzoek in beslag genomen. Strooper doodgeschoten. Gisternacht is het onder de gemeente Budel tot een treffen gekomen tusschen politie en stroopers. Hierbij werd de 35-jarige Van der H. uit Budel door een geweerschot getroffen en vrijwel op slag gedood. Kansen van liet lachgas dalen. Proc.-generaal bij den Hoogen Raad acht gebruik door tandarts ongeoorloofd. Een tandarts te Bloemendaal is door de recht bank te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van f 6 omdat hij een patiente tijdens het trek ken van kiezen een rubber kapje over den neus heeft geplaatst, welk kapje door middel van een slang was verbonden met een z.g. minnits lach gasapparaat. De rechtbank was van oordeel, dat de tand arts daarbij buiten noodzaak de grenzen zijner bevoegdheid had overschreden, welk oordeel blij kens zijn Maandag genomen conclusie wordt ge deeld door den advocaat-generaal bij den Hoo gen Raad, mr. Rombach. Deze was van meening. dat een tandarts slechts bevoegd is tot plaatselijke behandeling van de ziekten van tanden en niet tot aanwending van middelen, die op het geheele lichaam werken en die alleen om die reden indirect ook invloed heb ben op de tanden. Mr. Rombach concludeerde dan ook tot ver werping van het ingestelde cassatieberoep. De Hooge Raad zal op 13 November arrest wijzen. Voor den aankoop van vliegtuigen Ten einde de K.L.M. in staat te stellen een rekening-courant-crediet van 3 mil lioen gulden op te nemen voor de aan schaffing van vliegtuigen, heeft de regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij het Rijk zich voor dit bedrag garant stelt. Tea- overbrugging van tijdelijke kapitaalbe hoeften In verband met de noodzakelijke ver nieuwing en uitbreiding van haar vloot, is noodig, aldus minister Albarda, dat de K.L.M. boven en behalve het door het rijk in 1938 verstrekte rentedragend voorschot van 2.500.000, in 1940 de beschikking krijgt over een bedrag van 3.000.000. Verwacht wordt, dat de K.L.M. uit afschrij ving op het aan te schaffen materiaal in de jaren 1941 tot- en met 1943 voldoende liquide middelen beschikbaar zal krijgen om de bij wijze van voorschot op te nemen 3.000.000 geleidelijk te kunnen aflossen. AMBTSAANVAARDING PROF. J. G. KOOPMANS. Aan de Economische Hoogeschool te Rotter dam heeft prof. mr. J. G. Koopmans het ambt van gewoon hoogleeraar in de economie en de leer der openbare financiën aanvaard met het uitspreken van een rede over „De betrekkingen tusschen overheidshuishouding en volkshuis houding. toegelicht aan het vraagstuk van de verdeeling van baten en lasten tusschen heden en toekomst" Jutestof kan door pre pareering voor ver stikking en vergaan behoed worden. Afdakjes en asphaltpapier geven geen bescherming tegen vocht. (Speciale berichtgeving) Het is voor velen in den landen reeds een pro bleem geweest, hoe men een aangebrachte bescherming of versperring, waarin met zand gevulde jute zakken een hoofdrol spelen tegen den invloed van het weer kan beschermen. Klachten over het vergaan het zeer spoe dig vergaan van deze onder meer voor luchtbeschermingsdoeleinden gebruikte zak ken, bereikte den Rijksvezeldienst te Delft, welke dienst, volgens een in een der Neder landsche bladen verschenen bericht, proeven zal gaan nemen over de verduurzaming van jute. Naar men mag aannemen zullen deze proeven echter geruimen tijd vergen, zoodat de zoo nuttige Delftsche dienst voorloopig nog geen uitsluitsel zal kunnen geven op de ge stelde vragen. Deze kwestie nu is tamelijk ur gent, te meer waar het natte jaargetijde op niet te miskennen wijze haar intrede blijkt te hebben gedaan. Het is een vaststaand feit, dat er geen ge vaar voor verstikking en vergaan der zakken te duchten valt, indien het zand permanent absoluut droog gehouden zou kunnen worden. Het is evenwel ondenkbaar, dat dit bij bui tenshuis aangebrachte beschermingen moge lijk zou zijn. Het maken van afdakjes boven de stapelingen en het beschermen met as phaltpapier kan het vochtig worden van de zakken in de buitenatmosfeer niet beletten, afgezien nog van de moeilijkheid, zoo niet practische onmogelijkheid, om inregenen ge heel te voorkomen. Het zand behoeft ook maar éénmaal door lekkage of anderszins vochtig te worden om het verteringsproces te doen aanvangen, dat zich ongemerkt voort zet en zich pas openbaart wanneer het te laat is. Het eenige afdoende middel is de jutestof door prepareering tegen verstikking en rotting te beschermen. Gelukkig zullen wij, naar ons gebleken is, daartoe niet op den uitslag van tijdroovende proefnemingen behoeven te wachten, aange zien het Nederlandsche Visscherij-Proefsta tion en Laboratorium voor Materialen-Onder zoek te Utrecht over veel ervaring beschikt, wat betreft de verduurzaming van vezelstoffen tegen inwerking van vocht. Er zijn verschei dene middelen en methoden bekend, die een goede verduurzaming van de jute-stof moge lijk maken en die in de practijik zeer doel treffend bleken te zijn. Daarbij wordt in de eerste plaats allicht ge dacht aan de taning (behandeling met cachou of looistof extract), die in de visscherij op de netten worden toegepast. De directeur van het Visscherij-Pi*oefstation, dr. J. Olie Jr., deelde ons mede, dat een enkele taning ech ter niet voldoende is. Deze heeft pas waarde indien ze bij herhaling en met geregelde tus- schenpoozen kan worden toegepast, hetgeen bij de zandzakken onmogelijk is. Maar bij na behandeling van het getaande materiaal met bepaalde metaalzoutoplossingen wordt een zeer groote bestendigheid tegenover inwerking van vocht bereikt. Er zijn echter nog tal van andere proparaten, die al of niet na voor afgaande taning. toegepast kunnen worden. Tot de belangrijkste behooren eenige teerpro- ducten. Welke van deze middelen en methoden te profereeren valt, hangt af van de manier waarop en het doel waarvoor de zakken aan gewend worden en van bijkomstige eischen zijn van nadeeligen invloed op Uw zenuwen. Kalmeer en sterk ze door Mijnhardt's Zenuw tabletten. Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) EEN OVERZICHT Van eersfe crediet weldra niets meer over DE regeering heeft bü de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend, waarbij wederom een bui tengewoon criHet van 100 millioen gul den voor Defensie wordt aangevraagd. Van het crediet, dat tijdens de inter nationale spanning in September 1938 werd toegestaan, eveneens ten bedrage van f 100 millioen, was bü het afkondi gen van de vóórmobilisatic op 24 Augus tus jl. nog ongeveer f 52 millioen over. Dit restant zal binnenkort verbruikt zün, zoodat de regeering het oogenblik gekomen acht een nieuw crediet te vra gen. De regeering herinnert er in de Memorie van Toelichting aan, dat de uitgaven voor de bui tengewone defensiemaatregelen in September 1938 tot een bedrag van ongeveer f 3 millioen konden worden beperkt. Het overschot ad f 97 millioen werd toegevoegd aan de Defensiebe- grooting voor 1939. Inmiddels staan den mi nister van Defensie gegevens ten dienste om al thans eenigermate den omvang te kunnen over zien van de geldelijke gevolgen der in April jl. genomen bijzondere maatregelen. De uitgaven, gedaan en nog te doen door de verschillende onderdeelen. belast met de kust en grensbeveiliging, beloopen tot einde Septem ber 1939 een bedrag van rond f 21 millioen. Hierboven komen nog de uitgaven, welke een gevolg zijn van de rechtstreeks door den mi nister en zijn ambtsvoorganger gegeven opdrach ten, zooals de bouw van kazematten en ver dere veldversterkingen, noodzakelijke verbete ringen van de kustverdediging, aanschaffing van intendancegoederen, van grondmijnen en dieptebommen, enz. Deze uitgaven bedroegen op 24 Augustus 1939 (tijdstip van uitzending van 't telegram „Vóór-mobilisatie") rond f 24 mil lioen. Op het tijdstip van de afkondiging der z.g. vóór-mobilisatie was derhalve van het buiten gewone crediet nog ongeveer f 52 millioen be schikbaar. De geldelijke gevolgen van het afkondi gen van de vóór-mobilisatie en van de al- gemeene mobilisatie zijn nog niet in hun vol len omvang te overzien. Wel kan worden gezegd dat ten behoeve van het op voet van oorlog brengen en van de legering en de verpleging van de verschillende onder deelen van de gemobiliseerde weermacht voor de eerste dertig dagen gerekend wordt o peen totaal bedrag aan uitgaven van ongeveer f 37 millioen. Dit bedrag moet worden vermeerderd met de benoodigde bedragen voor de vorming van noodzakelijke voorraden en de kosten, welke overigens uit den gemobiliseerden toestand voortvloeien welke bedragen en kosten thans nog niet onder cijfers zijn te brengen. Het lijdt echter geen twijfel, dat de hierboven genoemde f 52 millioen binnen korten tijd zullen zijn ver bruikt. 'omtrent kleur (camouflage), reuikloosheid, be stendig zijn ook tegen Inwerking van zee water, enz., die men wenscht te stellen. Er is tegen gewaarschuwd,, dat er bij het in den handel brengen van preparaten, door de plotselinge vraag die thans ontstaan is, een zeker „zakelijk element" wel eens overwegend zou kunnen zijn boven het nuttig effect. In derdaad: hierin kan een gevaar schuilen! Ten einde teleurstelling te voorkomen stelt het Visscherij-Proefstation zich beschikbaar om aan de gebruikers van zakkerunateriaal voor luchtbeschermingsdoeleinden in het al gemeen belang gratis advies te geven over de toe te passen verduurasjningsmethoden. Ook is het bereid bemiddeling te verleenen bij het plaatsen van opdrachten tot prepareering van partijen zakken. Op deze wijze kan bereikt worden, dat deze door ondernemingen, welke in verband met den aard van het toe te passen procédé of middel daarvoor in aanmerking komen, onder controle van het Visscherij-Proefstation op doelmatige en vakkundige wijze wordt uitge voerd. Want het succes van de prepareering is in hooge mate afhankelijk van een juiste behandeling. Tenslotte wenscht de directeur van het Proefstation er nog de aandacht op te vesti gen, dat. door de op zichzelf reeds veel groo- tere sterkte en duurzaamheid van de Sisal- vezel, Sisal-zakken aanmerkelijk beter ge schikt zijn voor luchtbeschermingsdoeleinden dan jute-zakken. De laatste zijn soepeler en worden daardoor voor verpakkingsdoeleinden geprefereerd, ondanks geringere sterkte en duurzaamheid. Bij zandzakken evenwel speelt die soepelheid geen rol, zoodat het gebruik van Sisal-zakken voor dit doel beslist voorkeur verdient wanneer deze voor redelijken prijs geleverd kunnen worden. Bovendien is de Sisal-vezel een product, dat uit eigen kolo niën in groote hoeveelheden betrokken kan worden en is de jute in hoofdzaak import artikel, waarvan op het oogenblik reeds schaairschte dreigt. Gebruik van Sisal voor de zandzakken kan dus bijdragen tot besparing op het voor expeditiedoeleinden onmisbare jute-materiaal. Het spreekt echter wel van zelf, dat ook de Sisal-zak behoorlijk gepre pareerd dient te worden. Echter nog geringer dan in 1938. Op 30 September 1939 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 267.769 werkzoekenden (249,067 mannen en 18.702 vrouwen). Hiervan waren 203.498 (190.484 mannen en 13.014 vrouwen) werkloos en waren 47.230 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuurtechnische en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 17.041 personen als werkzoeken de ingeschreven, die in het vrije bedrijf werk ten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 25 tot en met 30 September 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 5.88.350 perso nen, waarender 75.744 landarbeiders. Van de 512,606 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 18.0 (in de vorige verslagweek van 4 t/m 9 September 1939 was dit percentage 17.4). In de overeenkomstige verslagweek van September was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt: 1932 26.7, 1933 24.1, 1934 25.6, 1935 30.2, 1936 30.7, 1937 23.5, 1938 21.9, 1939 18.0. VERVOER SUIKERBIETEN NAAR STROOP EN JAMFABRIEKEN GEOORLOOFD. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat van het verbod van vervoeren en afleveren van suikerbieten nog ontheffing is verleend voor het vervoer naar en de afleve ring aan stroop- en jamfabrieken. Het vervoerverbod kan dus geen beletsel meer vormen voor het nakomen van met die fabrieken afgesloten leveringscontracten. Dr. H. W. OBBINK TOT HOOGLEERAAR BENOEMD. Bij Koninklijk besluit is met ingang van den datum, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschie denis der godsdiensten in het algemeen en in de Egyptische taal en letterkunde dr. H. W. Obbïnk, te Utrecht OUD-KATHOLIEKE KERK. Tot opvolger van wijlen prof. dr. G. C. van Riel is benoemd tot pastoor der Oud-Katholieke kerk te Amsterdam de heer P. J. Jans. thans kapelaan te IJmuiden. Tankschip verongelukt? OSLO. 17 October. Van de kust is op tien mijl ten westen van den vuurtoren van Oslo een ontploffing waargenomen. Men gelooft, dat een tankschip ontploft is. Blükens het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ulthjio September van het dienstjaar 1939 heeft de grondbelas ting opgebracht f 10.684.087.(vorig jaar f 10.5 millioen) de inkomstenbelasting f 82.697.315.(vorig jaar f 69.9 millioen), de vermogensbelasting f 17.029.830.(vo rig jaar f 16.7 millioen), de vcrdedigings- belasting I f 10.141.272.— (vorig jaar f 10.5 millioen) en dc belasting van de doode band f 1.825.690.(vorig jaar f 1.7 millioen), in totaal aan directe belastin gen f 122.378.195.— (vorig jaar f 109.5 millioen). De overige middelen hebben in Septem ber jl. in totaal f 37.816.198.— opgebracht tegenover f 38.184.411.— in September 1938, terwül 1/12 van de raming f 36.810.416. beloopt. Hiervan kwam o.m. in September jl. binnen aan: Dividend, en tantièmebelasting f 2.209.182. rechten op den invoer f 10.047.509.statistiek- recht f 150.457.accijns op zout f 145.266. op geslacht f 734.242.op wijn f 531.510.op het gedistilleerd f 2.884.733.—. op bier f 973.022, op suiker f 5.534.170.op tabak f 3.660.848. rechten en boeten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking f 3.291.960. Over de eerste negen maanden van 1939 was de opbrengst van de „overige middelen" in to taal f 349.2 millioen tegenover f 330.5 millioen over de eerste negen maanden van 1938. terwijl 9/12 van de raming f 331.2 millioen bedraagt. De inkomsten ten bate van het gemeentefonds waren tot en met Sept. jl. voor den dienst 1938,i'39: gemeentefondsbelasting ruim f 67.6 millioen, opcenten vermogensbelasting ten ge tale van 50 ruim f 6 millioen (vorig jaar resp. bijna f 60.3 millioen en ruim f 6 millioen) en voor den dienst 1939"40 resp. f 52.7 en f 4.1 millioen (vorig jaar resp. f 46.5 en f 4 millioen). De motorrijtuigenbelasting (ten bate van het verkeersfonds) leverde over September jl. f 1.053.399.de rijwielbelasting f 650.877.op. Over de eerste negen maanden waren deze op brengsten resp. f 19.481.914.en f 8.330.797. De Engelsche controle van neutrale schepen op contrabande. Ook het Nederlandsche s.s. „Slamat" werd aan nauwkeurige inspectie onderworpen. Nadat de lading door de Engel sche marine-autoriteiten weer was vrij gegeven, kon het schip zijn weg vervolgen. De matrozen brengen de paravanen weer in gereedheid tegen het mijnengevaar. Op onbewaakten overweg Op den onbewaakten overweg bü dc Her- tenkop bü Amersfoort is Maandag een on geluk gebeurd, dat twee personen het le ven heeft gekost. Omstreeks tien uur passeerden twee militaire motorrijders den overweg. Klaarblijkelijk be merkten zij niet, dat er een trein uit Nijmegen met volle vaart naderde. Beiden werden gegre pen en op sia.j gedood. Het lijk van een hunner werd ongeveer veer tig meter, dat van den ander circa tweehonderd meter meegesleurd. De trein had zestien minuten vertraging. Weer dagelijks luchtpost naar Engeland. Door het herstel van den KIM.-dienst tusschen Amsterdam (Schiphol) en Engeland iShoreham) wordt thans weder dagelijks briefpost naar Engeland gezonden. Het vliegtuig vertrekt te 1.30 uur 's middags van Schiphol naar Engeland. De laatste bus- lichting voor de met dit vliegtuig mede te geven post geschiedt te 11.35 Amsterdam CB. Met deze verzendgelegenheid worden alle voor Engeland bestemde of via Engeland te verzenden brieven en briefkaarten medege geven, alsmede alle andere stukken voor deze bestemmingen, voor zoover deze voorzien zijn van een aanwijzing „per luchtpost, par avion" en voor deze wijze van verzending voldoende zijn gefrankeerd.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5