Gezondheid FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Levering van gas Brederode-Duin" AGENDA. DINSDAG 17 OCTOBER 1939 HAARDE M'S DAGBIAD Militairen amuseeren zich. Toonccluitvoering van H. T. E. De zaal van „De Leeuwerig" was Maandag avond tot in de uiterste hoeken bezet door mili tairen. Het Haarlemsche Tooneel Ensemble en de Vereeniging van O. en O. Leidschevaartkwar- tier boden den militairen een tooneelvoorstelling aan. En het dient gezegd, de „jongens" hebben zich kostelijk geamuseerd. Er werd een aller aardigste opvoering gegeven van het stuk „Over 12 dagen.... tegen middernacht"; hetwelk ons de transformaties der menschen schetst onder den invloed van een voorspeld onheil: een ko meet zal de aarde vernielen. Alle menschen wer pen hun maskers af, de huisknecht acht zich de gelijke van zijn meneer, wil niet meer dienen en neemt het ervan, diverse vrienden ontpop pen zich als vijanden, die terwille van het geld vriendschap huichelen, de dienstmaagd bekent haar liefde aan den zoon des huizes, enfin dc heele wereld staat op haar kop en uit deze chaos, welke berust op een plannetje, dat ver strekkender gevolgen had dan beoogd werd, komen tenslotte ook gelukkige dingen voort. De geschiedenis zit vol komische situaties, en vaak hebben de soldaten hartelijk gelachen. Gé Faber speelde de rol van Appelman, den heer des huizes, Chris de huisknecht werd aardig ten tooneele gevoerd door KI. Schoon. Verder on derscheidde zich Henk v: Leeuwen als Schmidt, Miep van Goor als zijn vrouw en Emmy Ver hagen als hun dochter. Vlot waren ook Frits Serné, Benno Bouw meester, Joop Zoet. Jo van Leeuwen, Hoeben, Piet Loerakker en Miep Serné. De pauze werd gevuld door muziek van „The Jitterbugs" van de 1ste H. B. S. B, die er danig op los speelden. Al met al een avond, welke den militairen ongetwijfeld plezier heeft bezorgd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 18 OCTOBER 1939. 8.00 Keulen. 9.50 Deutschlandsender. 10.20 Pauze of diversen of gramofoonmuziek. 11.20 Ned, Brussel. 1.20 Keulen. 1.50 Danmarks Radio. 3.50 Deutschlandsender of diversen. 4.20 Ned. Brussel. 5.05 Pauze. 5.10 Danmarks Radio. 5.35 Ned. Brussel. 6.05 Motala of di versen. 6.20 Nea. Brussel. 9.30 Beromünster 9.50 Boedapest, pl.m. 10.20 Breslau of Diver sen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 Engeland. 11.20 Fransch Brussel. 12.20 Enge land. 12.50 Parijs Radio. 2.20 Engeland. 4.20 Fransch Brussel. 5.20 Engeland. 5.35 Fransch Brussel. 6.50 Parijs Radio. 7.20 Keulen. 7.35 Fransch Brussel. 8.20 Engeland. 8.35 Fransch Brussel. 9.20 Keulen. 9.35 Pauze. 9.40 Dan marks Radio. Programma V: 8.00—7.00 diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten concert Dansmuziek. 1. Go into your dance, Harry Roy; 2. Tears on my pillow. Lew Stone; 3. Sweetheart let's graw old together. Victor Silvester; 4. Blue skies are roudn the corner, Jay Wilbur; 5. New Street Swing. The Ramblers. 6. When the mighty organ played, Joe Loss; 7. Semeone stole Gabriels Horn. Nat Gonella; 8. Madeira Carioca. Adalbert Lutter; 8. Three is a crowd, Sidney Lipton; 10. About a quarter to nine, Harry Roy; 11. Deep in a dream, Lew Stone. 12. Step, beaton round the mulberry bush, Tommy Dorsey; 13. Please be kind, Victor Silvester; 14. Heart and soul, Jay Wilbur; 15. Blue Rhythm, The Ramblers; 16. Ol' Man's River, Nat Gonella; 17. The girl in the upstairs flat, Joe Loss; 18. Cinderella Sweet heart, Victor Silvester. 19. You must have been a beautiful baby. Tommy Dorsey; 20. Sweethearts fir ever, Sydney Lipton. 8.00—12.00 Diversen. Een goede voeding is noodzakelijk Voor een gezond en kloek gestel; Wie brood van Franken steeds gebruiken Die kennen deze waarheid wel Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv ingez. Med.) MAIKT EE {MUI EN VEEMARKT. Rotterdam, 16 October. Aanvoer 2713. Vette runderen 815, Magere runderen 242. Nuchtere kalveren 10, Schapen en lammeren 1013. Varkens 631. Bokken en gei ten 2. Vette koeien, prijzen per K.G.. Ie kw. 74, 2e kw. 62, 3e kw. 4050, vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4050, vette kalveren le kw. 95 2e kw. 78, 3e kw. 5065, varkens (levend ge wicht) le kw. 67, 2e kw. 66, 3e kw. 65; schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35; lammeren, le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40 Schapen prijzen per stuk, le kw. 24, 2e kw. 20, 3e kw. 17, lammeren le kw. 18, 2e kw. 15, 3e lew. 10. Vette koeien en ossen, handel: zeer stug, prij zen onv. pr. koe 78 pr. os 72 ct. Vette kalveren, handel tamelijk, prijzen: prijs houdend. Schapen en lammeren, handel: kalm, prijzen: iets lager. Varkens, handel: vlot, prijzen iets hooger. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM 16 October 1939 Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 585 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 7480, 2e kw. 6272, 3e kw. 5260 pe K.G slachtgewicht. 80 Melk- en kalfkoeicn 18< 260 per stuk. 33 vette kalveren: 2e kw. 4656 3e kw. 3844 per K.G. levendgewicht. 11G nuchtere kalveren 813 per stuk. 83 schapen 1321 per stuk. 401 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 K.G. 7478, zware var kens 7478, vette varkens 7478 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uil Denemarken. Overzicht: Slachtrunderen: ruime aanvoer stugge handel, vaste prijzen. Melkkoeien: mati ge aanvoer, stille handel, onveranderde prijzen Vette kalveren: zeer matige aanvoer, vlugge handel, onveranderde prijzen. Nuchtere kalve ren: matige aanvoer, vlugge handel, constant prijzen. Schapen: matige aanvoer, stugge han del, iets hoogerc prijzen. Varkens: matige aan voer, zeer stugge handel, prijzen onveranderd «n eemge zeer beste een cent hoogere noteering door Haarlem aan Heemstede B. en W. van Heemstede stellen voor, een overeenkomst aan te gaan. Wij hebben reeds mededeelingen gedaan be treffende de levering van gas door Haarlem aan Heemstede en de tusschen beide gemeenten bereikte overeenstemming. B. en W. van Heemslede schrijven thans o.a aan den Raad dier gemeente: Onder dagteekening van 15 Februari 1939, hebben wij U een uitvoerig voorstel gedaan inzake de gasvoorzicning voor onze gemeente. Daarbij werd een crediet gevraagd van f 170.000 ten behoeve van het aanbrengen van in dat voorstel nader omschreven voorzienin gen. Het was aanvankelijk ons voornemen om dit voorstèl aan de orde te stellen in Uwe ver gadering van 2 Maart 1939. De Financieele Commissie had echter den wensch te kennen gegeven omtrent enkele punten nog nader te worden ingelicht, terwijl voorts het gemeente bestuur van Haarlem nader overleg met ons wenschte te plegen over de vraag, of wellicht Haarlem het door onze gemeente benoodigde gas zou kunnen leveren, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk. Behandeling van het voorstel heeft toen niet plaats gehad, terwijl met het gemeen tebestuur van Haarlem overleg werd gepleegd. Het overleg met Haarlem heeft uiteindelijk het resultaat opgeleverd, dat wij op 30 Septem ber j.l. een brief ontvingen, waarbij werd toe gezonden een ontwerp-overeenkomst houdende de voorwaarden, waarop gaslevering door Haar lem aan Heemstede zou kunnen plaats hebben. Over dit ontwerp is nog weer mondeling overleg gepleegd. In verschillende opzichten is tegemoet gekomen aan bezwaren welke aanvankelijk zoowel bij ons als bij de Commissie voor de Be drijven tegen opheffing van het eigen productie bedrijf bestonden. Het ontwerp van de overeen komst hetwelk wij u thans hierbij ter bekrach tiging aanbieden is het eindresultaat van het gevoerde overleg. In art. 1 van het ontwerp wordt vastgelegd, dat Haarlem al het door onze gemeente voor haar en haar verzorgingsgebied benoodigde gas zal leveren, fi-anco in den gashouder onzer ge meente. De voor die levering benoodigde hoo- gedrukleiding met bijbehoorende toestellen wordt door en voor rekening van Haarlem aan gelegd en onderhouden. Herstelling van het be- slralingswei-k zal geschieden door Heemstede voor rekening van Haax-lem. Het ontwerp behelst verder een bepaling dat Heemstede tijdens den duur van de overeen komst, die gesteld wordt op 25 jaar, met stil zwijgende verlenging behoudens opzegging met jaar geen gas van derden mag betrekken of concessie aan derden mag verleenen. Bij de onderhaandelingen werd overeenge komen, dat de te betalen gasprijs zou bestaar. uit: a. een vastrecht van f 10.000 en b. een gas prijs van 2 cent per M3. exclusief omzetbe lasting. Deze prijs is gebaseerd op een kolenprijs van f 8 of lager per ton van 1000 K.G. Wanneer de kolenprijs hooger *is dan f 8 dan wordt de g prijs ook verhoogd en wel met 1/10 cent per M3. voor iederen gulden verhooging van den kolenprijs boven f 8 tot en met f 16 per ton, en met 1/8 cent per M3. voor iederen gulden boven de f 16 per ton. Zoodra ons productiebedrijf kan worden stop gezet zal Haax-lem alle voorloopig of vast aan gestelde wex-klieden, vex-bonden aan de afdee- ling fabricage, tot een maximum van 18, in vas ten dienst nemen in een functie die zoovee' mogelijk overeenkomt met de bestaande, tegen een bezoldiging welke ten minste gelijk is aan die welke in Heemstede wordt genoten. Met deze bepaling is een zeer belangrijk bezwaar, hetwelk aanvankelijk bij ons bestond, over brugd. Dat voorts in art. 14 van het ontwerp be palingen konden worden opgenomen omtrent het beschikbaarstellen van cokes heeft, me: andere in het ontwerp opgenomen punten, er eveneens toe geleid dat overeenstemming kon worden bereikt. Het opnemen van een overgangsbepaling was noodig, omdat het niet wel mogelijk blijkt het px-oductiebelrijf plotseling stop te zetten, om dan in eens over te gaan tot het betrekken van al het benoodigde gas van Haarlem. Art. 17 regelt een en ander. Het is u bekend, dat wij reeds op het stand punt hebben gestaan, dat u behoorlijk tijd be hoort te hebben voor ernstige overweging van deze voor onze gemeente zoo belangrijke zaak. Helaas noodzaken de gewijzigde omstandighe den ons, om thans op vrij korten termijn uwe uitspraak te vragen. De toestand toch is thans zoo, dat het verkrijgen van zekerheid over de wijze van gasvoorzicning in de naaste toekomst urgent is. Mocht onverhoopt een meerdex-heid in uwe vergadering zich eventueel eens niet kunnen vereenigen met ons voorstel om gas van Haax-lem te gaan betrekken, dan zal na tuurlijk op voortzetting van het eigen produc tie-bedrijf moeten worden gerekend. In dat In verband met de vele aanvragen hebben wij besloten het FRAAIE JUBILEUM- LAMPJE te blijven afgeven, en wel tot 15 NOVEMBER. D. S. LEEFLANG LANGE VEERSTRAAT. Grootste Lampenhuis in Haarlem. (Adv Ingez. Med.) geval zouden de maatregelen dus noodig zijn, als omschreven in ons raadstuk No. 26 van dit jaar. Deze zouden dan echter, met het oog op de verder gaande prijsstijging, mef bekwamen spoed moeten worden uxtgevoei'd. In dat geval zou, omdat de piijzen nu reeds hooger zijn dan in ons voorstel zijn berekend, het genoemde crediet van f 170.000 net meer voldoende zijn. Uit den aard der zaak valt thans niet te zeggen hoe groot dit dan wel zou moeten zijn. Ons College meent echter thans aan gasleve ring door Haarlem op de basis als in hét ont- werp-besluit is aangegeven, de voorkeur te moe ten geven boven de voortzetting van het eigen bedrijf. De voor dit laatste in dit jaar gedane crediet aanvrage wordt hierbij dan ook inge trokken. B. en W. stellen tenslotte voor, de bedoelde overeenkomst af te sluiten. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING V. Z. O. D. De Haarlemsche Tooneelvereeniging V. Z. O. D zal dit jaar het seizoen openen met een cabaret avond op Zaterdag 21 October in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat. Medewerking wordt verleend door den humorist van Tongeren, „The Webret's Parterre Acrobaten en de stemmings band „The Willy's". Het bal zal onder leiding staan van den heer Damaniaans. ^bre moo(DlJi Qauia nag een Cat van tec het te Coat is! TREKKING 19 OCTOBER A.S. (Adv. ingez Meaj HET POLITIEKE PARTIJWEZEN IN NEDERLAND. Een studie-bijeenkomst. Namens de Arbeidsgemeenschap der Wood- bi-ookers heeft ds. W. Banning te Bentveld een aantal leden van verschillende politieke par tijen uitgenoodigd tot een studie-bijeenkomst op Zaterdag 28, Zondag 29 October a.s. waar een drietal inleidingen zal wol-den gehouden. Dr. D. J. Wansink zal spreken over „De oude Partijstelhngen", dr. L. W. R. van Deventer over „Welke nieuwe tegenstellingen zijn op gekomen", terwijl tenslotte ds. W. Banning zal spreken over „Vernieuwing van ons volks leven". In het uitnoodigend schrijven wordt o.m. opgemerkt: In vrijwel alle politieke partijen, en onder breede groepen daarbuiten leeft de overtuiging, dat veel van de oude tegenstel lingen, die onze vaderlandsche politiek heb ben beheerscht, verouderd zijn, dat de nieuwe sociale vraagstukken door alle partijen heen gaan, en dat er andere verhoudingen noodig zijn, wil onze democratie gezond zijn. NED. PROT. BOND. De afdeeling Haarlem-Noord van den Ne- derlandsche Protestanten Bond houdt Vrijdag haar algemeene ledenvergadering in het gebouw van de afdeeling aan de Berken straat. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN Op Donderdag 19 October zal in de Begijnhof kapel aan het Begijnehof no. 6, op uitnoodiging van het Comité voor Opwekkingssamenkomsten spreken Ds. G. W. van Deth, predikant der Ger. Kerk in H. V. te Haarlem. Hierbij zal het Noor derkoor, dir. de heer S. P. Visser, enkele lie deren ten gehoore brengen. Ds. van Deth zal spreken over het onderwerp: „Een worsteling in den nacht". Op 26 Oct. zal Ds. B. E. J. Bik, Lu- thersch predikant te Amsterdam, spreken. JEUGDDIENST DOOPSGEZINDE GEMEENTE Voor jongens en meisjes boven de 12 jaar is bij de Doopsgezinde gemeente alhier een jeugd dienst ingesteld. Om de 14 dagen zal deze in Rosehaghe, Hoofmanstraat 12, plaats hebben, 29 October onder de leiding van den heer S. Ver- heus en 12 November onder die van den heer R. Luikinga JUBILEUM VAN DEN HEER G. DE VRIES Vrijdag 20 October hoopt de heer G. de Vries, adj. directeur aan het Openbaar Slachthuis den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente Haarlem is getreden. De heer de Vries promoveerde in 1911 tot die renarts en heeft eerst eenige jaren de praktijqk als dierenarts uitgeoefend waarna hij op 20 Oc tober 1914 tot keuringsveearts te Haarlem werd aangesteld terwijl zijn benoeming tot adjunct directeur op 1 Januari 1930 volgde. DINSDAG 17 OCTOBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Prov. Staten van Noord-Holland: Tweede ge wone zitting, 11.30 uur. Rembrandt Theater: Bette Davis in „Levens dans". Op het toongel: „Kratz Brothers", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „Het meisje met den blauwen hoed" en „Zal mijn vrouw zwijgen?", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „Leven in de brouwerij" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Honolulu", 2.30, 7 en 9.15 u. Moviac Theater: Non-stop programma met Charlie Chaplin in de klucht „Op rolschaatsen" 2.30, en 7.15—11.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. WOENSDAG 18 OCTOBER Prinsenhof, Gemeenteraad, 2 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag van 35 en van 78 uur De heer G. de Vries, adj.-directeur van het Openbaar Slachthuis. De heer de Vries is niet alleen een bekwaam ambtenaar maar iedereen die met hem in aanra king komt neemt een prettigen indruk van hem mee. Hij is steeds voor iedereen bereikbaar en altijd onmiddellijk bereid met raad en daad bij te staan en is zoodoende in ambtelijke kringen een zeer geziene persoonlijkheid. Het ligt in het voornemen den heer de Vries Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur in de can- tine van het slachthuis te huldigen zoodat deze dag zeker niet onopgemerkt voor hem zal voor bijgaan den voorloopig ISCHIAS. SPIERPIJN. f HOOFDPIJN en ZENUWPIJNEN. Bi] alle apoth. en drog. vanaf voor 1 •snderden prijs, zijnde f 0.80 per flacon excl. O.B.). Afdoende, probaat en onschadelijk middel 'Adv inqez. Med.) Bond van Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kcnnemerland. Op Donderdag, 9 November a.s., zullen ten Stadhuize te Haarlem de vertegenwoordigers van de Gemeenten en van de V.V.V.'s in Zuid- Kennemerland bijeen komen, teneinde te be raadslagen op welke wijze de propaganda voor dit gewest dient te worden gevoerd. Het is te verwachten, dat het binnen - landsch vreemdelingenverkeer als gevolg van het vrijwel ontbreken van iedere gelegenheid om de vacantie in het buitenland door te brengen, het as. voorjaar onder voorbe houd. dat de tijdsomstandigheden zulks dan toelaten belangrijk zal stijgen. Hiervan zullen de verschillende voor va- cantie-tochtjes in zwang zijnde streken pro- fiteeren en daaronder zonder twijfel ook Zuid- Kennemerland. de prachtige landstreek, waar natuur en menschenhand tezamen iets heb ben gewrocht, dal den liefhebber van na tuurschoon niet alleen in den zomertijd, doch het geheele jaar door in verrukking zal brengen. Zuid-Kennemerland ligt in het dichtbevolk te Westen des lands, waar de natuur niet meer zoo ongerept is gebleven als in andere streken nog wel het geval is. Voor tien duizenden I's het 't dichtstbijgelegen oord voor vacantie-tochtjes. De Bond voor Zuid-Kennemerland heeft een belangrijke taak te vervullen. Het stemt verheugend, dat de gemeenten, zoowel als de plaatselijke V.V.V.'s in deze landstreek een bijzonder saamhoorigheidsgevoel hebben be toond wat betreft de bevordering van het ge westelijk vreemdelingenverkeer met ten ach terstelling van de plaatselijke belangen, die uiteraard sterk ulteenloopen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: De Vreugd, Prof. v. d. Waalsslraat 19, armband; Carels, Zijlstraat 12/14, bankbiljet; Janssen, Esschilderstraat 38 zw., badpak; Weishake, Cheribonstraat 35, bril in étui; Holderman, Bandoengstraat 19, na tuurkundeboek; Kitzeroo, Oranjestraat 183, blctuwe dameshandschoenen; De Dood, Kleine Houtstraat 66, hond (bouvier); Zomer, Klop persingel 169, 6 lekbakjes in pakje; Stevens, Delftlaan 7, portemonnaie met inhoud; Politie bureau, Smedestraat, portefeuille met inhoud, portemonnaie met sleutel; vulpenhouder; v. d Poll, Zuidpolderstraat 79, portemonnaie met in houd; v. Aken, Spaanschevaartstraat 54, gladde gouden ring; v. d. Pot, Pieter Kiesstraat 50, rij wielplaatje in étui; rijwielbewaardcr HEMA, Krocht, rijwielplaatje; v. d. Meulen, Kleverpark weg 236, regenmuts; Roggeveen. Verspronek- weg 155, rijwielplaatje in étui: Biesbrouck, Hof van Egmond 5, ring met doodskop: Meijer, Ted. Berkhoutstraat 114 rood, dirigeerstok; Kra- nevat, Van 't Hoffstraat 72, vulpenhouder in étui; Koster, Spaanschevaartstraat 46, loon zakje met inhoud. DE GELDLEENING VAN HAARLEM VAN 1938. De huidige bezitster der obligatiën verzoekt medewerking van de gemeente Haarlem om het restant af 974.000 van de ingevolge raadsbesluit van 22 Juni 1938 aangegane 3 1/4 pCt. obligatieleening ad 1.00.00, om te zetten in een ondex-handhandsche geldleening. Togen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar en zij. stellen den raad mitsdien voor de gevraagde medewerking te verleenen HAARLEMSCHE GEMEENTERAAD. Voor de raadszitting van a.s. Woensdag zijn de volgende stukken ingekomen: een schrijven van den heer Mr. L, C. van Dam, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot lid der Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal niet aanvaardt. een verzoekschrift van A. Winkler e. a. om aan te dringen op inwilliging van het door hen namens een aantal wex-kloozen aan den Minister van Sociale Zaken gedaan verzoek om verhoo ging van het bedrag van ondersteuning en var den brandstoffentoeslag. een schrijven van E. H. Hexjdanus, waarbi hij intrekt zijn verzoekschrift d.d. 5 Augustu- 1939 om vermindering van den ex-fpachtscano- voor het perceel Karei van Manderstraat 10. TIJDELIJKE LEERAREN GEMEENTELIJKE HANDELAVONDSCIIOOL. B en W. stelleen voor te herbenoemen tot tijdelijke leeraren aan de Gemeentelijke avondschool voor Handelsonderwijs: J. van Ravenswaay. J. M. Thien-y, B. W. E. Veur- man, L. Alles, A. Hacquebord en J. Kal voor den cursus 1939 1940 en te benoemen voor denzelfden cursus tot tijdelijke leeraren: G. L. Faber en J. Krins EEN RECLASSEERINGSBUREAU. Het bestuur van de afcl. Haarlem van het Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering dei- Gevangenen is overgegaan tot het instellen ■an een Re cl asseer ing ~,bu re a u in hel perceel Lange Wijngaardstraat 32, Haarlem Het bureau staat onder leiding van den 2en secretaris, de heer D. G. de Jong. VOOR SUCCESVOL l/l SS CHEN HEEFT U NCODIG EEN HENGEL, AAS £N EEN aanmerkelijke PORTI E- GEDULD. WANNEER U echter een TWEEDEHANOSCH auto ZOEKT, OPEEN FIETS VCOR UW "ZOON, OF WAT OO^TER OVER NAME V/RAAGT, HEEFT U SNEL LER. SOCCES De werkloosheid té Haarlem. Weer een goede week. Er mag thans niet geklaagd worden over het verloop op de arbeidsmarkt te Haarlem. Ook I deze week ging het aantal werkloozen te Haar- i lem slechts met één naar boven. Anders is de stijging in het najaar veel grooter. Dezelfde week van 1938 gaf een vermeerdering van 31, zoodat het gunstige verschil 30 is. In twee we ken is het gunstige verschil zell's 161. Er zijn nu te Haarlem 4668 werkloozen, dat zijn er minder dan in 1938 742. 1937: 1166, 1936: 1904, 7935: 1332, 1934: 587, 1933: 37, 1932: 282. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kovii den inzender niet teruggegeven Overgehouden vreemde reis penningen voor het Roode Kruis. Landgenooten, Velen uwer bevinden zich ongetwijfeld nog I in het bezit van eenige franken of marken of ander klein buitenlandsch pasgeld, overgeble ven van een vacantiereis. De inwisseling daar van is veelal bezwaarlijk en nauwelijks de moeite waard: de stukjes doet men dan voor- loopig verdwijnen in een doosje of lade, in de hoop dat zij later nog wel eens te pas zullen komen. Mag ik u voorstellen die penninkjes thans te doen strekken ten bate van het werk van het Roode Kruis van het land, dat bij het overhan- digen daarvan door u zelf of een uwer vrienden die zich daarmede wil belasten, daartoe door of namens u zal worden bestemd? Met elkander kunnen die kleine giften dan toch in de ver schillende landen een bescheiden steentje bij dragen tot verzachting van veler lijden en daar bij getuigenis afleggen van ons medegevoel. Gaarne zal ik die welkome kleine giften van u tegen quitantie in ontvangst nemen ten ge- bouwe van het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, te 's-Gravenhage des namiddags tusschen 2 en 5 uur en er voor zorg dragen, dat het geschon- kene zijne bestemming bereikt. Vriendelijk dank voor uwe medewerking! Jhr. H. BEELAERTS VAN BLOKLAND. Secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis. Het onderwijs in mobilisatietijd. Geachte redactie, Eenigen tijd geleden, toen de meeste scholen weer voor heele of halve dagen werk ten. sprak u de wenschelijkheid uit. dat de HB.S. A, le H.B.S. B en 2de H.B.S. B ook spoe dig heele dagen zouden gaan werken, maar dat dat nu nog niet kon. Zoolang een der 3 scholen alleen maar de ochtenden of de middagen werkte, moesten de andere schoen meedoen, in verband met de detacheerir"- 'eeraren, Ofschoon ik de moeilijkheden noplos- baar, alleen maar als zeer be- zag om op te lossen, en u ook sehi -poedig een oplossing gevonden dlenr worden, hoopte ik dat mijn zoon spoedig -ver gewoon les zou krijgen Maar mijn hoop is niet ver vuld. Wel werken 1ste H.B.S. B en H.B.S. A alleen 's morgens, ('s middags wordt het ge bouw niet gebruikt), maar de 2de H.B.S. B werkt afwisselend, de eene week 's morgens i en de andere week alleen 's middags, behalve op Woensdag en Zaterdag. Nu begrijp ik het niet meer. U dankzeggend voor de plaatsruimte, W. Naar aanleiding van deze klacht infor meerden wij bij de afd. Onderwijs, waar men ons zeide dat men er voortdurend op bedacht is, het onderwijs weer zoo spoedig mogelijk nor maal te doen loopen aan de verschillende -cholen. De moeilijkheden in verband met de -ietacheering van leeraren bestaan echter nog ritiid en zullen blijven bestaan, zoolang de 2e H B.S. B en de Meisjesschool ook nog noodig zijn voor het onderwijs aan leerlingen van <W Lagere School.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6