I 1 9 JSil de ïBtiische twepen ia tfaanfvUfk Vee doocqevoecde camouflage BURGERLIJKE STAND. DINSDAG 17 OCTOBER 1939 H A"A R L E M'S DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN ZANDVOORT Vergadering van Volksonderwijs. De heer Ph. v. Bects tot voorzitter gekozen. Maandagavond hield de afdeeling Zand- voort van de vereeniging voor Volksonderwijs een algemeene vergadering in „Ons Huis". De heer Sterrenburg wees er in zijn ope ningswoord op, dat er na de laatstgehouden vergadering wel veel was veranderd. Een nieuwe regeering was gekomen en daarmede de hoop herlefd op verbetering van de leerlingenschaal en het verdwijnen van de kweekelingen met akte. De daarop volgende mobilisatie had aan die hoop den bodem in geslagen. Ondanks omstandigheden moest het streven naar verbetering van het onder wijs onverzwakt worden voortgezet, omdat juist onder de tegenwoordige omstandigheden de jeugd nog meer dan vroeger de bescher ming van de school noodig heeft. Immers doordat in vele gezinnen de vader is gemobi liseerd is de opvoedingswaarde van het gezin belangrijk verminderd. Daartegenover zijn de moreele gevaren overal vergroot. In den geest van de millioenennota van de regeering zou het alleen al uit een oog punt van werkloosheidsbestrijding noodig zijn dat de leerplicht werd verlengd, de leerlingen- schaal werd verbeterd en de kweekelingen met akte verdwenen. Volksonderwijs moest dan ook niet berusten in de bestaande toe standen, doch met verdubbelde krachten werken in het belang van het Openbare On derwijs. Hierna werden verschillende voorstellen voor de a.s. algemeene vergadering te Utrecht voorgelezen en besproken. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren Ph. v Beets en Krieks. Nadat de waarnemende voorzitter eenige zeer waardeerende woorden had gewijd aan den heer Herreburgh, .die wegens verhuizing had bedankt als voorzitter, werd in zijn plaats bij acclamatie gekozen de heer Ph. v. Beets. Intusschen was bericht ingekomen van Mevrouw HennisDorreboom, dat zij haar functie van penningmeesteresse rng tot Janu ari as. kon blijven waarnemen. Daar de heer Krieks wegens bijzondere om standigheden de functie van secretaris bin nenkort waarschijnlijk niet meer zou kunnen waarnemen, werd besloten thans reeds een nieuw bestuurslid te kiezen. Mevrouw H. v. d. Broek werd als zoodanig bij acclamatie ge kozen. Bij de rondvraag kwam de gehouden ten toonstelling van werkstukken ter sprake. Medegedeeld werd, dat waarschijnlijk het volgende voorjaar wederom een dergelijke ten toonstelling georganiseerd zal worden. ZWEMCLUB ZANDVOORT. Van Donderdag 19 October af komt de heer Kees Kuajt, de sportleider van het Noorderbad, op den oefenavond van de Z.C.Z. om de gevorderde zwemmers te trainen. BLOEMENDAAL GASLEVERING VOGELENZANG. Bij besluit van den Raad van Bloemen- daal van 20 Januari 1938 en van den Raad der gemeente Heemstede van 25 Januari 1938 werd de overeenkomst inzake de levering van gas in de wijk Vogelenzang, na 15 Sep tember 1938 verlengd van jaar tot jaar onder verplichting voor beide partijen om, indien éen hunner deze overeenkomst wil doen ein digen, tenminste een jaar tevoren daarvan schriftelijk mededeeling te doen aan de an dere partij. In de raadsvergadering van 20 Juli 1939 werd in principe besloten, met ingang van 15 September 1940 de wijk Vogelenzang van electrische straatverlichting te voorzien en in verband hiermede de met de gemeente Heemstede gesloten overeenkomst inzake gas levering zoodanig te wijzigen dat daaruit alle bepalingen vervallen betrekking hebbend op de straatverlichting door middel van gas. Het gemeentebestuur van Heemstede gaat daarmede accoord. B. en W. doen dus het voorstel, bedoelde wij ziging aan te brengen. VERBREEDING ZOMERZORGERLAAN. B. en W. stellen voor, voor de verbreeding van de Zomerzorgerlaan van het kerkbestuur der R.K. Parochiale Kerk der Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal, tegen den prijs van tien gulden per vierkanten meter voor wegverbreeding aan te koopen een strook grond van plusminus 80 meter oppervlakte (plusminus 40 meter lang en 2 meter breed) aan de zuidzijde van de Zomerzorgerlaan. OVERVEEN CHRISTELIJK JEUGDHUIS. Indertijd bestonden er plannen tot stich ting van een Christelijk Vereenigingslokaal, ongeveer op dezelfde wijze als er te Bloe mendaal een bestaat, het bekende Jeugd huis aan de Donkere laan. Er is toen ijverig propaganda gemaakt voor de stichting van "n dergelijk gebouw, dat dan verrijzen zou in de Ramplaan, naast het Hervormde Kerkje. Om verschillende redenen, waarvan de finan- cieele aangelegenheid wel een der voornaam ste zal zijn, konden die plannen geen voort gang hebben. Het Kerkbestuur wist echter de beschikking te krijgen over een heerenhuis op den Korten Zijlweg. hoek Elswoutlaan. Dit zal een grondige verandering ondergaan, zoodat gelijkvloers een ruimte ontstaat plaats biedende aan pl.ra. 100 personen. Ver schillende Christelijke jeugdvereenigingen, die tot dusver hun centrale vereenigings- punt hadden in het Kerkgebouw, zooals pad vinders, driehoeks-meisjes, Zondagschool leerlingen e.a. zullen hier hun bijeenkomsten houden. De heer H. A. Peschar, koster van de kerk aan de Ramplaan. is aangesteld tot ..cus tos" van dit tehuis. Hij zal met zijn gezin de bovenverdieping betrekken. HAARLEMMERMEER NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Blokzijl: M. E. Ouwe band, cand. en hulppred, te Badhoevedorp. IJMUIDEN Ongeval bij de uitbreiding van de Staalfabriek. Gistermorgen was de 24-jarige ongehuwde gasfitter J. Geenevasen uit Haarlem bezig met het monteeren van een pijpleiding. Een metsel steen viel hem op het hoofd, waardoor hij een lichte hersenschuding kreeg. Nadat hem door den verbandmeester dei- Hoogovens de eerste hulp was verleend, werd hij per ziekenauto naar het Roode Kruis Zieken huis vervoerd, alwaar hij ter observatie werd opgenomen. Opening Militair Tehuis Groeneweg. Gisteravond heeft .de opening plaats gehad van het neutrale Tehuis voor militairen. Dit Tehuis is gevestigd in het voormalig Kindervacantie- huis aan den Groeneweg. Burgerlijke en militaire autoriteiten waren bij deze opening aanwezig. Behalve officieren van de landmacht waren o.a. tegenwoordig eenige marine-officieren. De opening geschiedde door den heer A. Demmers uit Beverwijk. De zaal was voor deze gelegenheid feestelijk versierd. De gezelligheid is aanmerkelijk ver hoogd doordat men er een aantal tafeltjes en stoelen in heeft geplaatst en met een kleedje en wat bloemen op de tafeltjes is het een intiem zaaltje geworden. In het midden der zaal bevindt zich "een groote leestafel. Ofschoon er lectuur aanwezig is. houdt het bestuur zich aanbevolen voor nog meer goede lectuur. Dit geldt ook voor gezelschapsspe len. Een sjoelbank enz. is al aanwezig, maar ook van dit alles wil men graag wat meer hebben. Wie dus wat heeft te missen weet waar men het kan brengen. Achter de zaal is een recreatie-lokaal en een zaal waar men rustig kan zitten schrijven. Het geheel dat er aardig uitziet biedt den militair, buiten zijn diensttijd, een goed verblijf. Vrijwillige burgerlijke dienstverleening. Herhaaldelijk werden reeds oproepingen geplaatst in de landelijke- en plaatselijke pers, welke ten doel hadden de goedwillende burgers uit te noodigen zich beschikbaar te stellen om in tijden van nood de overheid behulpzaam te zijn naar aanleg en aard. De oproepingen gingen uit van het door den minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde regeeringscommissariaat voor de Vrijwillige Burgerlijke Dienstverleening, of namens deze. dooa- de burgemeesters, die het plaatselijk hoofd van dezen dienst zijn. Gehoopt werd, dat tal van ingezetenen, die zich nog niet verbonden hebben bij den Lucht beschermingsdienst, het Ned. Roode Kruis e.d., van de gelegenheid zouden gebruik maken om hun krachten beschikbaar te stellen, zoodra de autoriteiten noodgedwongen hierop een beroep zouden doen. Het is voor de autoriteiten van bijzonder groot belang om bij plotseling opkomende noodzaak reeds dadelijk beschikking te heb ben over een groot aantal personen en niet eerst te moeten overgaan tot oproeping of aanwijzing van het benoodigde aantal lieden. Dit zou een groot tijdverlies beteekenen. In sommige gemeenten werd door vereeni- gingen en particulieren spontaan op de oproe ping van den burgemeester gereageerd, jam mer genoeg niet alzoo in onze gemeente. Het aantal aanmeldingen bleef ver beneden de verwachtingen. Velsen maakte in dit opzicht een slechte beurt! Dit mag niet zoo blijven en daarom wordt langs dezen weg opnieuw een aansporing tot ieder ingezetene, zoodwel man als vrouw, gericht om zich te laten registreeren bij de V.B.D. Een aanmeldingsformulier daartoe kan men verkrijgen bij den heer M. W. Hellemons, di recteur der Arbeidsbeurs, Heidestraat 40 te IJmuiden-Oost. die ook gaarne bereid is event, nadere inlichtingen te verstrekken. Heden weer drie trawlers in de vaart. Het aantal trawlers, dat in de vaart wordt ge bracht breidt zich geleidelijk uit en het laat zich aanzien dat er over eenige dagen minstens een twaalftal weer aan de visscherij gaat deelnemen. Heden worden weer drie schepen in bedrijf gebracht, n.l. de Petten IJM. 49. de Eveline IJM. 115 en de Haarlem IJM. 9, van welke inmiddels de Peften naar zee is gegaan. Tevens vertrok heden de Viking Bank IJM. 183 voor haai' tweede reis naar zee. Wanneer heden ook de Eveline en de Haarlem vertrokken zijn, bevinden zich alle acht booten op zee. Zooals elders gemeld wordt de Karoline he denavond voor de Woensdagmarkt binnenver- wacht met 700 manden haring en 350 manden makreel. Wanneer de prijzen zoo hoog blijven als giste ren zal de Karoline ongetwijfeld, minstens f 8 besommen. Alle schepen, die thans in de vaart zijn, zijn ter haringvisscherij uitgevaren. Onder de boo ten, die spoedig naar zee zullen gaan, wordt ook de Haarlem IJM. 9 genoemd. BESOMMINGEN Geconsigneerde snoekbaars: 2620 ct. per KG. Hollandsche kotters: UK 126 95; UK 162 86; UK 185 50; KW 77 83; IJM 343 47. MARKTBERICHT. (Versche visch) Tong 17590 ct. per KG. Schar 8.50—7 per 50 KG. Wijting 8.90—7.70 per 50 KG. VERWACHTE VISCH A AN VOER Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Caroline IJM 26. Vangst: 700 m. haring en 350 m. makreel. Totaal 1050 manden. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Philatelistische puzzle voor het Kantongerecht. HAARLEM. Maandag. Philatelisten hadden hedenmorgen hun hart in het Kantongerecht kunnen ophalen aan een zaak, waarbij postzegels zij het dan ook geen echte de hoofdrol speelden. Tijdens de ge meenteraadsverkiezingen had een politieke partij in Heemstede aan de ingezetenen een pamflet doen toekomen dat gestoken was in een zeer gewichtig uitziende enveloppe. Op de enveloppe waren in den rechter bovenhoek drie postzegels gedrukt, niet geplakt, die echter geen postzegels waren maar fantasie-zegels ont sproten uit het brein van een vindingrijk ge meenteraadslid. Op de postzegels stond: „Foa- bowlgoal" hetgeen volgens den Heemstedenaar een nette Engalsche uitdrukking voor een min der net Hollandsch gezegde is. Om uw nieuws gierigheid te bevredigen wil ik wel verklappen dat in het rond Hollandsch niets meer betee- lcent dan „onzin". De „postzegels" dan warer rood, zwart en nog een rood en waren ge prijsd: 10, 15 en 20 cent hetgeen nogal aan den hoogen kant is voor een drukwerk. De zegels waren voorzien van een ingedrukt stempel met het opschrift: Bestelling Heemstede, 14-6-'39. Onderaan de enveloppe stond niets minder dan: Gemeentelijk Bestuur Heemstede, Kabinet terwijl het geheel nog werd opgesierd door een, alweer ingedrukt, stempel: „Expresse". Vele menschen, die deze enveloppe in hun brievenbus vonden hebben in de veronderstel ling verkeerd, dat zij door de post gezonden was en omdat er nogal eens verkeerde namen op enveloppen stonden, haasten zij zich het be langrijke „Expres-stuk" gauw weer in de brie venbus te gooien. Daardoor belandden vele van deze drukwerken op het postkantoor en een beambte ging er zelfs toe over er een poststem pel op te zetten. De uitvinder van deze schoone verkiezings reclame had zich nu te verantwoorden wegens het overtreden van art. 440 van het W. v. Str. De Ambtenaar wees er in zijn requisitoir op, dat het een zaak zonder belang betreft, die ech ter toch wel aardig is. Spreker was van mee ning, dat de zegels op het drukwerk inderdaad veel van echte postzegels weg hadden. Deze zegels kunnen de feiten hebben het bewezen verwarring stichten. Daarom achtte spreker het wettig en overtui. gend bewijs geleverd en eischte hij een geld boete van f 6 sub. 1 dag hechtenis. Mi-, H. O. Drilsma hield een uitvoerig juri disch pleidooi waarin hij er speciaal den na druk op legde, dat slechts op een klein Tleel van het drukwerk zegels voorkomen. Men kan dus moeilijk zeggen dat het geheele drukwerk op postzegels gelijkt. Hoogstens zou men kun nen denken, dat het eenige gelijkenis vertoont met een drukwerk, dat door de post is verzon den. Het kenmerkende van het drukwerk is ech ter, dat het van het gemeentebestuur afkomstig lijkt te zijn. Enveloppen, die van de gemeente komen dragen echter geen postzegels, dus zal men altijd tot de conclusie moeten komen, dat het hier een „aardigheidje" betreft De meeste menschen zijn echter misleid door het feit, dat er „Expresse" op de enveloppe is gedrukt. Men heeft toen verder naar de zegels niet meer ge keken. Na re_ en dupliek bepaalde de kantonrechter, dat hij over 14 dagen schriftelijk vonnis zal wijzen. NIEUW VERKADE-ALBUM. De Verkadefabrieken te Zaandam hebben een nieuw album laten verschijnen, dat beplakt kan worden met de bij de artikelen verpakte plaatjes. Deze uitgave heet „Apen en hoefdieren in Artis". De tekst werd geschreven door den den heer A .F. J. Portielje en de vele fraaie en interessante plaatjes werden gemaakt door de artisten C. Rol, J. Voerman Jr. en H. Rol. Hon derd vier en veertig afbeeldingen in 9 kleuren druk van bijna uitsluitend uitheemsche dieren, bewoners van steppe en oerwoud of van de groote tropische rivieren kunnen in dit album bijeen worden gebracht. Ei- blijken wel vele apensoorten te zijn, de enorme roodhartige „boschmenschen" tot de fijne Douroucouli's of nacht-aapjes zijn in beeld en woord weergegeven. Ook de hoefdieren, ren dieren en antilopen, de Brahmin-zeekoe, de Gayal stier enz. zijn treffend geschilderd. Het album is in alle opzichten goed verzorgd. De werkzaamheden aan de schuilloopgraaf aan de Heenistcedschc Dreef. Zooals bekend komen er te Heemstede zes van deze loopgraven. Forten met muren van twaalf voet dik De speciale United Press correspondent bij de Britsche troepen in Frankrijk schrijft, d.d 15 October: Vandaag heb ik verschillende punten be zocht van de uiterste frontposities, die op het oogenblik door de Britsche troepen bezet zijn. Met tusschenruimten van een paar honderd meter langs den sector, die ik bezocht, zag ik massieve stalen forten van het defensiesy steem. In den wereldoorlog waren dergelijke forten slechts op enkele punten bij Verdun aangelegd. Aan het front zijn de Britsche troepen op vele punten druk bezig loopgraven aan te leg gen en artilleriestellingen op te werpen. Op enkele meters afstand gaan de Fransche boe ren rustig door met hun suikerbietenoogst Eens zag ik een optimistische boer, die zijn akker aan 't ploegen was voor den volgenden oogst, terwijl de Engelsche soldaten kriskras door zijn veld verbindingsloopgraven groeven Ergens anders ging een landbouwer door met het bouwen van zijn nieuwe huis op korten afstand van een luchtafweerstelling in aan leg. Een der groote stalen forten met muren en een dak van twaalf voet dik heb ik bezichtigd. Door de periscoop op het dak van het fort zag ik andere forten van gelijke sterkte die een geheele streek besloegen. De Britsche officier die het bevel voerde, toonde mij vol trots een levensmiddelenvoorraad die voor verscheidene weken rantsoen bevatte. De munitievoorraad stelt het kleine garnizoen in staat het weken uit te houden. Op den vloer was stroo neer gelegd voor slaapgelegenheid. Op weg naar het front passeerden wij ste den, waar een week geleden „geen kat meer was", zooals een der officieren het uitdrukte De bevolking is thans echter teruggekeerd en de markten zijn levendig door den verkoop aan de Engelsche soldaten. De laatste jaren heb ik veel gelezen en ge hoord over tankversperringen, maar hier heb ik obstakels gezien ik mag ze niet beschrij ven die zich uitstrekten over kilometers en die zelfs voor de zwaarste tanks moeilijk te passeeren zullen zijn. Vandaag passeerden wij opnieuw lange Brit sche colonnes, maar ik zag geen enkel paard en geen enkele loopende soldaat. Alles in het moderne leger gaat op rubberbanden. Een an der verbazingwekkend verschijnsel van den modernen oorlog is de manier, waarop de troe- pij gecamoufleerd worden. Men kan door het land trekken en heelemaal niet merken dat daar tien- en honderdduizenden manschappen gelegerd zijn. Zelfs de stalen helmen zijn ge camoufleerd door bedekking met modderkleu- rige geweerhulzen. De auto's van de oorlogs correspondenten mogen slechts bij gedeelten vooruitgaan en moeten steeds halt houden on der boomen of onder de bescherming van muren. Bazar in Huize „Overbosch". De Plaatselijke Federatie van Christelijke Vëreeiiigingen voor vrouwen en meisjes orga niseert haar jaarlijksche bazar ditmaal in Huize Overbosch. Dreef 38, dat welwillend door het bestuur van Bethesda Sarepta werd afgestaan. De bazar, die voornamelijk handwerken be vat is in een aardig zaaltje ondergebracht en de trouwe bezoeksters van ieder jaar zullen zeker ook nu het goede doel: het financieel steunen van het werk dor genoemde Christe lijke Vereenigingen. zooveel in haar vermo gen is, helpen bevorderen. De uitgebreide collectie fraaie handwerken, kinderjurkjes en babykleertjes zal zeker de aandacht trekken. Ook voor de noodige attracties is gezorgd. Ge kunt raden naar een verborgen schat: er is een grabbelton en van al die vermoeienissen kunt ge bekomen door het drinken van een kopje thee. De bazar is hedenmiddag en Dinsdagmiddag van 25.30 uur geopend Oude vrouw te Heemstede verdronken. HAARLEM. Maandag. Hedenmiddag om 1 uur werd in de Glipper- vaart nabij de Glipperbrug door omwonenden een lijk drijvende gevonden. Bij nader onder zoek bleek het te zijn het Jijk van de alleen wonende 80-jarige weduwe V., die vermoedelijk Zondagavond door het slechte weer en de duis ternis bij het willen binnengaan van haar wo ning, die slechts enkele meters van het water ligt, te water is geloopen. Roosevelt en Mussolini bemiddelaars? HELSINKI, 16 October. In welingelichte kringen alhier zijn berichten in omloop, vol gens welke de mogelijkheid bestaat dat aan Roosevelt en Mussolini gevraagd zal worden de rol op zich te nemen van bemiddelaars voor een algemeenen vrede. Woensdag zal deze aangelegenheid ter spra ke komen op de conferentie der Noordsche landen te Stockholm. Litausche troepen trekken het gebied van Wilna binnen. KAUNAS, 16 October (Reuter). De Litau sche troepen zijn vanmorgen om 11 uur be gonnen het gebied van Wilna binnen te trek ken. De Litausche regeering is voornemens het burgerrecht uitsluitend te verleenen aan men schen, die in Wilna geboren zijn of er woon den in November 1918. Vele duizenden Pool- sche uitgewekenen zullen dus worden uitge sloten. De rioleeringswerkzaamheden te Haarlem. Nu over eenigen tijd het rioleeringswerk op de Ged. Oude Gracht en de Raaks voltooid zal zijn, werd door het Haarlemsche gemeentebe stuur een nieuw object voorbereid, dat eveneens een onderdeel is van het groote plan. Nu wordi op Maandag 30 October door Openbare Wer ken aanbesteed ..het maken van rioleeringen in de Gedempte Voldersgracht met omliggende straten". Dit werk zal in werkverschaffing worden uit gevoerd. Knecht brengt zijn patroon een bijlslag toe. AMSTERDAM, 16 October. Gisteroch tend is de kleermaker H. Mol, die een zaak heeft aan den Adm. de Ruyterweg, door zijn knecht den 29-jarigen S. uit Groningen, die niet geheel toerekenbaar schijnt te zijn en bij hem inwoont, met een bijl aan het hoofd ge wond. De dader is nog voortvluchtig. De kleermaker werd plotseling gewekt door een slag op het hoofd. Toen de man zich den toestand had gerealiseerd, wist hij, dat nie mand anders dan zijn knecht, die reeds meermalen bedreigingen tegen hem had ge uit, den dader kon zijn. S. bleek reeds ver dwenen en de kleermaker was nog in staat om telefonisch om assistentie te vragen. Het slachtoffer is niet ernstig gewond. Internationaal inbreker gevat Gistermiddag is ingebroken in café „Het planken Wambuis" aan den Rijksstraatweg tus- schen Arnhem en Ede. De eigenaar was afwezig. Het café was ge sloten in verband met den autoloozen Zondag. Omstreeks vijf uur kwam de heer Pors thuis en ontdekte de inbraak. Hij waarschuwde on middellijk de politie. Er werd een onderzoek ingesteld, dat tot resultaat had, dat de dader in Utrecht werd ge vat. Verschillende voorwerpen waren nog in zijn bezit, waaronder een gouden horloge, een gouden tientje, een platina collier en eenig geld. De aangehoudene. G. B die statenloos is, is een internationale inbreker. Dit zou zijn 60e inbraak zijn. LOUIS DE VRIES HERSTELD. AMSTERDAM. 16 October. De heer Louis de Vries, die voor herstel van gezondheid lan ger dan vijf maanden buiten heeft vertoefd, is thans in de hoofdstad teruggekeerd. De ge zondheidstoestand van den tooneelspeler, die Woensdag a.s. zijn verjaardag viert, is van dien aard, dat hij spoedig weer aan het werk hoopt te gaan. Lindbergh tegenstander van opheffing van het wapenembargo WASHINGTON, 14 October. Lindbergh heeft een radiotoepraak van het wapenem bargo. Hij voorspelde dat deze opheffing de Vereenigde Staten zou doen storten in den Europeeschen oorlog. „Wanneer wij", aldus Lindbergh, „het wapenembargo opheffen en daarmee een partij den oorlog helpen winnen dan misleiden wij onszelf, wanneer wij dan nog even spreken over neutraliteit. Zij die dit argument aanvaarden moeten ook zichzelf bekennen dat de volgende stap zal zijn het aanvragen van ruimere credieten en de daar opvolgende het verschepen van Amerikaansche troepen" (United Press) De werkloozen-steun. Het bestuur van de Onafhankelijke Neder- landsche Vereeniging van Werkloozen te Haar lem heeft een adres aan den Haarlemschen gemeenteraad gezonden met het verzoek te be sluiten voor zoover het tot zijn bevoegdheid be hoort en drang te willen uitoefenen voor zoover andere instanties daarover te beslissen hebben bereikt wordt; 1. Verhooging van de steunnormen voor werk loozen en armlastigen met 10 pet.; Instelling van een steunschaal die zich auto matisch aanpast bij de stijging van de prijzen der levensbehoeften, daarbij als basis aanne mend de prijzen van 1 Augustus 1939; Uitkeering van een bedrag ineens aan hen die langer dan een jaar werkloos zijn, daarbij rekening houdend met den omvang van het gezin; Verhooging van den B steun in overeenstem ming met de gestegen prijzen. 2. Uitvoering van werken tegen normaal loon; Afschaffing van werkverschaffing tegen ver laagd loon; Verhooging van de loonen en tarieven in de werkverschaffing met 10 pet. in afwachting van werkverschaffing met 10 pet. in afwachting van Invoering van een loonschaal die zich aan past bij de stijging der prijzen. 3. Directe toekenning van brandstoffen- toeslag; Aanpassing van den brandstoffen-toeslag aaa de prijzen der brandstoffen. ONTSPANNINGSAVOND VOOR MILITAIREN. Men schrijft ons: Dezer dagen heeft de Chr.-Hist. Jongeren groep aan militairen een genoegelijken avond bereid. Genoemde vereeniging stelt in dezen tijd van algemeene ontwrichting van het maat schappelijke en het huiselijke leven haar poli tieke doeleinden ter zijde voor haar nieuwe taak: den militairen die ver van huis en haard zijn, het leven in hun kantonnement zoo aan genaam mogelijk te maken. Door de vrijgevig heid van vele particulieren en winkeliers daar toe in staat gesteld konden de gastheeren de manschappen op gulle wijze onthalen in de „ontspanningszaal" in de Florastraat, waar en kele kamers en suite met de door omwonende burgers beschikbaar gestelde meubelen tot een huiselijk interieur zijn ingericht. De voorzitter, de heer R. Smit Jr. leidde dezen avond op gees_ tige wijze de spannende kienwedslrijden. Geen wonder dat in de dicht bezette zaal een onge dwongen. vroolijke stemming heerschte. Aan het einde dankte de commandant uit aller naam den voorzitter voor dezen avond vol verrassin gen. HAARLEM, 16 October 1939 Ondertrouwd. 14 October: J. W. C. Calten Houwing en B. M. Leuwenberg. 16 October: J. J. van Leeuwen en W. J. C. Loerakker. Bevallen. 13 October M. W. van Haagen Stalling, d. J. A. Spronk—Van Leeuwen, z. C. M. BakkerDe Nijs, z. J. BootHoomans, z. 14 October: A. M. HavemanVan Dongen, d. M. A. EveleensKniep, z. Ch. E. W. Ruwiel De Graaf, z. M. W. Kramer—Bakker, z. 15 October J. M. Sturm—Stienebos, d. H. G. van AanhoutPrinsen, d. E. M. VossenVan der Schinkel, z. H. L. L. Verloop—Peters, d. A. H. de Boo—Rietberg, z. H. M. van Gasbeek— Van Schaick, z. L. van Gestel—Bakker, d. Overleden. 1 20ctober J. Fiege—De Nijs, 74 jaar. Jansstraat. 13 October: J. Schaaf, 37 jaar, L. van Dalelaan. 14 October: A. C. van Honschoten—Van Geneegen, 84 jaar, Ro- zenpriëelstraat. R. Kroese, 84 jaar, Wcster- houtpark. E. MolitoorLieder, 76 jaar. Eend jespoortstraat. G. Slot, 56 jaar. Kleine Hout straat. 15 October: P. A. W. Lyckles, 53 jaar, Fred. Hendrikiaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7