Haarlem's Dagblad Qeen ovexeenkomstr tusschen Turkije en Rusland. Vliegtuigramp KOSTWINNERSVERGOEDING wordt niet altijd verleend. eischt 14 dooden Een lange kerfstok. 3tet Jwnsche CegeiAexicfU Franschen moeten steunpunten op Duitsch gebied opgeven Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17280 Uitgave Lourens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Poatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EfN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 18 OctoKer 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 raandru f 3.25. franco per poel f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenliën1*5 rebels f 1.75, elke regel meer I 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regeliiiionuementstarieven op aanvraag. Vraag co aanbod 14 regels f 0.60. elke regel meer t 0.15. Groentjes tie rubriek. Bijstandspact van Turkije met Engeland en Frankrijk wordt deze week onderteekend. De Turksche minister-president heeft medegedeeld, dat bij de onderhandelingen te Moskou, die thans geëindigd zijn, geen over eenkomst gesloten is. Een Reuter-telegram uit Ankara meldt, dat in welingelichte kringen te Istanboel vernomen wordt, dat de definitieve pacten tot wederzijdschen bijstand tusschen Engeland en Turkije en tusschen Frankrijk en Turkije voor het einde van deze week zullen worden onderteekend. De Turksdie minister van buitenlandsche za-, ken, Saradjogloe, is te middernacht, na 23 da gen in Moskou te zijn geweest, van Sebastopol naar Ankara vertrokken. Hem werd uitgeleide ge daan door den plaatsvervangenden commissaris sen voor buitenlandsche zaken, Potemkin en De- kanossow, den Turkschen ambassadeur Aktai en de ambassadeurs van Afghanistan, Iran en En geland, benevens de gezanten van de Balkan- landen. De Russische ambassadeur in Ankara, Teren- tjew, heeft zich met denzelfden trein naar An kara terug begeven. De verklaring van den Turkschen premier. In een rede tot de parlements-fracties der re- publikeinsche volkspartij heeft de Turksche eerste minister, Saydam, o.m. het volgende, vol gens Reuter, verklaard: „Toen Saradjogloe naar Moskou vertrok hadden de beide regeeringen reeds van ge dachten gewisseld over de essentieele pun ten betreffende de afsluiting van een ver drag. De onderhandelingen, die te Moskou gevoerd zijn op de grondslagen van deze ge dachten, hebben geen overeenkomst tot re sultaat kunnen hebben. De reden daarvan is, dat de Sovjet-regeering onzen minister van buitenlandsche zaken volkomen nieuwe voorstellen voorlegde. Het was niet moge lijk deze nieuwe voorstellen in overeen stemming te brengen met de verplichtingen, die, naar Rusland wist, aangegaan waren tusschen Turkije en Engeland en Frankrijk". Saydam vervolgde: „Bovendien vormden van het standpunt onzer veiligheid de waarborgen, die ons werden aangeboden, geen compensatie voor de verplichtingen, welke men ons vroeg in ruil op ons te nemen. De eischcn van den Sovjet werden niet vereenigbaar geacht met de Turksche poli tiek. Ten aanzien van de Dardanellen was Turkije van meening, dat het van essentieel belang was, dat het zich niet zou binden aan andere bepalingen dan die, welke zijn voor zien in zijn internationale verbintenissen van algemeenen aard. Om deze redenen was het niet mogelijk een definitief resultaat bij de besprekingen in Mos kou te bereiken. Onze betrekkingen met Sovjet- Berlijn wensclit repatrieering van alle Duitsche minderheden in Europa. Aantal wordt op 2% millioen geschat. BERLIJN, 17 October. Een woordvoerder van het Duitsche ministerie van buitenlandsche za ken heeft gezegd dat Duitschland van plan is alle Duitsche minderheden uit geheel Europa zoo spoedig mogelijk te repatrieeren. Hij voegde hier aan toe, dat dit plan niet de Duitschers omvat, die in Noord- en Zuid-Amerika leven, aangezien zij „geen minderheid vormen in den zin van ge sloten nationale Duitsche groepen zooals zulks in de Baltische staten en elders in Europa het ge val is." Niet officieel wordt het aantal personen dat tot de Duitsche minderheden in Europa behoort op meer dan 2Va millioen geschat. (United Press) Italiaansch toestel in Spanje verongelukt MALAGA. 18 October. (Havas) Een drle- motorig vliegtuig van de Italiaansche Lucht vaartmaatschappij Ala Littoria dat dienst deed tusschen Sevilla en Melilla is bij het dorp Olia. in de buurt van Malaga, veron gelukt. Even tevoren was draadloos om hulp verzocht. Er zijn veertien dooden, o.w. de be stuurder en de telegrafist. In het geheel be vonden zich zeventien personen aan boord. Rusland blijven niettemin berusten op een hech te basis van vriendschap". De parlementsfractie keurde met algemeene stemmen de verklaring van den premier goed. Over de besprekingen, die met Saradjogloe te Moskou zijn gevoerd, publiceert Tass een communiqué waarin wordt gezegd dat „de ge- dachtenwisselingen, die gevoerd werden in een vriendschappelijke betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en Turkije en het gemeenschappe lijke streven der beide regeeringen tot handha ving van den vrede bevestigden. De beide re geeringen kwamen tot de slotsom, dat het wenschelijk is het contact ook in de toekomst te onderhouden voor gezamenlijke bespreking van problemen, die van belang zijn voor de Sovjet Uniet en de Turksche republiek". In politieke Russische kringen zegt men, dat, al zijn beide regeeringen in den loop der on derhandelingen te Moskou blijkbaar niet tot een beide partijen bevredigend resultaat geko men, het vertrek van Saradjogloe desondanks niet moet worden opgevat als een afbreken der onderhandelingen, of als het einde der betrek kingen van vriendschap tusschen Sovjet Rus land en Turkije. Von Papen i Berlijn. ANKARA, 17 October (Reuter.) De Duitsche gezant Von Papen is gisteravond uit Ankara naar Berlijn vertrokken. Welingelichte Turksche krin gen zijn verbaasd over zijn onverwacht vertrek De conferentie te Stockholm. Aankomst van de Koningen van Noorwegen en Denemarken en den Finschen President. STOCKHOLM, 18 October (D.N.B.) Presi dent Kallio van Finland en de minister van buitenlandsche zaken Erkko, zijn vanmorgen in een extra vliegtuig hier aangekomen. Zij werden verwelkomd door den Kroonprins. Prins Gustaaf Adolf, de leden der regeering en vertegenwoordigers der stad Stockholm. Om 9 uur 50 min. kwam de extra trein met de Koningen van Noorwegen en Denemarken op het hoofdstation aan. De Koninklijke gas ten werden op het perron verwelkomd door Koning Gustaaf van Zweden, den Kroonprins, Prins Gustaaf Adolf en het Zweedsche kabi net. De Zweedsche bladen schrijven uitvoerig over de heden beginnende confertentie der Noordsche landen en herinneren er aan dat bij de bespreking der drie Koningen te Mal- mö in December 1914 dezelfde vorsten de Noordsche landen vertegenwoordigen. De deelneming van den president van Finland aan de conferentie van heden wordt hartelijk begroet. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken heeft de Zweedsche pers aan den voo: avond van het bijeenkomen der Scandinavi sche staatshoofden een verklaring doen toe komen van den volgenden inhoud: „De vier staatshoofden, die met hun mi' nisters van buitenlandsche zaken Woensdag hier voor beraadslagingen bijeenkomen, ver tegenwoordigen vijf Noordsche landen, die gemeenschappelijk vastbesloten zijn hun neutraliteit en hun volledige politieke onaf hankelijkheid in stand te houden. Ik ben er van overtuigd dat de conferentie deze reeds sinds den aanvang van den oorlog aangeno men en op aan hechte traditie berustende houding bevestigen zal met den wensch steeds in goede betrekkingen te staan met derde mo gendheden". In de Zweedsche hoofdstad begint vandaag de conferentie der Scandinavische staatshoofden. Onze afbeelding toont het Koninklijk Slot te Stockholm. De Regeeringspersdienst meldt Vele gemobiliseerden schijnen in de meening te verkeeren, dat indien zij gaan trouwen, dit feit voldoende is om er op te mogen rekenen dat de echtgenoote kostwinnersvergoeding zal ontvangen. Dit is echter niet het geval. Om voor kostwinnersvergoeding in aanmerking te komen, moet in ieder geval vaststaan, dat er door het verblijf in werkelijken dienst van den dienstplichtige inkomsten aan het gezin worden onttrokken en wel in die mate, dat er voor het onderhoud van de echtgenoote niet voldoende overblijft. Ook moet o.a. blijken, dat zij niet van andere zijde voldoende inkomsten geniet. Al is het niet uitgesloten, dat de echtgenoote van den dag van het huwelijk af in het genot van kostwinnersvergoeding kan worden gesteld, moet men niet aannemen, dat dit onder alle omstandig heden zal geschieden. Ter voorkoming van teleurstelling zal men goed doen hiermede rekening te houden. Verder gaat het gerucht, dat voor dienstplichtigen, die na een bepaalden datum gaan trouwen, geen kostwinnersvergoeding meer zou worden toegekend. Hiervan is nimmer sprake geweest. Of de echtgenoote al of niet vergoeding krijgt, zal niet afhangen van den datum waarop het huwelijk is gesloten. Dezer dagen is een interna tionale inbreker gearresteerd toen hij zijn zestigste in braak had gepleegd.) Men heeft dezer dagen een snuiter gevangen, Naar wien men al vlijtig een tijd had gezocht Een lid van het gilde der duistere gangen, Een ridder van menige nachtlijke tocht. Al zestig keer had hij zijn kerfstok gekorven, Hij was, wat men noemt, wel een habitué. Helaas voor hem is nu de viering bedorven, Van dit anders wel ongewoon jubilé. Hij mag op z'n minst wel een aanhouder heeten Zoo vaak te herhalen, wat eens hij begon, Maar 't is toch plezierig voor ons om te weten, Dat hij niet de aanhouder was. die het won. Hij was vóór zijn werk wel geknipt, zou ik me enen, Maar nu werd hij toch na zijn werk ook geknipt Toen ditmaal de sterke arm weer is verschenen Toen is hij eens niet door die armen geglipt. Men zal voor zijn staat van dienst hem niet beloonen. Al biedt hem de dienst van den staat dan ook aan. Om gratis een tijd op zijn kosten te wonen, Dan komt hem zijn arbeid toch duur nog te staan. P. GASUS. „Druk verkeer achter de vijandelijke linies" PARIJS, 18 October. (Havas). Het le- gerbericht van den ochtend van den acht tienden October luidt: „In den loop van den nacht activiteit van verkenners aan beide zijden. Troepen in hinderlaag en overvallen. Er is een druk verkeer langs de verkeers- en spoorwegen achter de vijandelijke li nies". Maandagavond meldde het Fransche le- gerbericht: „Plaatselijke actie aan het geheele front, dat niettegenstaande de heftige infanterie- gevechten op zekere plaatsen, sedert van ochtend niet gewijzigd is. Een Duitsch koopvaardijschip is door onze vloot op den Oceaan buit gemaakt". Havas meldde gisteravond: Het Duitsche offensief, dat in contact is geko men met den eersten Franschen weerstand, markeert den pas. De Maandag ontketende Duitsche aanvallen de eerste in het begin van den middag in den Moezelsector over een front van zes kilometer, en de tweede ten Oosten van de Saar op een front van dertig kilometer zijn voortgeschreden over de zone. die te voren door de Fransche troepen was ont ruimd. Sinds Maandagavond echter zijn de Duitschers letterlijk in hun voortwaartsche be weging geblokkeerd door het wel onderhouden vuur der automatische wapenen uit de weer standslinies, die zorgvuldig sedert twee weken in orde gebracht waren achter de dekking der Fransche voorposten. Aangekomen voor de uiterst dicht aaneengesloten schootsvelden, die zich voor deze stellingen uitstrekken, konden de Duitsche infanteristen, hoe vastberaden van geest ook, niet anders doen dan plat op den grond gaan liggen zonder hoop den beweeglij ken muur van staal te kunnen overschrijden. Op geen enkel punt hebben zij contact kunnen vestigen, niet alleen niet van nabij, maar zelfs niet van een voldoenden afstand om den strijd met handgranaten aan te binden met de verde digers van Fransche stellingen, zulks tengevolge van het wel onderhouden verdedigingsvuur. De aanvallers kunnen zich slechts ingraven op de punten, waar zij zijn aangekomen en daar op hun beurt automatische wapens in stelling bren. gen om het verdedigingsvuur te beantwoorden, Zij worden echter niet alleen aangegrepen door direct vuur van de Fransche infanterie, maar ook door een hevig spervuur der artillerie. Onder deze omstandigheden is het waarschijn lijk, dat de Duitsche divisies, die bij deze ope ratie betrokken zijn. reeds thans gevoelige ver liezen hebben geleden te meer, daar zij bij hun opmarsch tot «bij de Fransche stellingen moesten trekken over dicht bezaaide mijnenvelden on der een hevig bombardement uit geschut van ieder kaliber en onder de doodelijke zwermen kogels der zware mitrailleurs, die indirect vuur gaven op een terrein, dat in de afgeloopen we ken nauwgezet was geëxploreerd. Nederlandsche vliegtuigen boven de provincie Groninger beschoten. Er wordt te Berlijn geprotesteerd. Dinsdagmorgen te ongeveer 11.15 uur zijn Nederlandsche. langs de grens pa trouille erende vliegtuigen, uit de richting Emden door luchtdoelgeschut beschoten Dit geschiedde toen de vliegtuigen zich bevonden boven de plaatsen Weiwerd Heveskes en Oterdum. De vliegtuigen werden niet getroffen. Enkele projectie len ontploften boven Nederlandsch grond gebied. Naar wij vernemen wordt te Berlijn geprotesteerd. Het woord is aan Custave Ie Bon: Als men in debatten langs elkaar heen praat komt dit doordat verschillende gees ten dezelfde xooorden ge bruiken om ongelijke denk beelden te vertolken. 3tet Duitsche appeiêeuet meldt: Jm. twee dagen eextaoc de eiland tien etieqtuiqen BERLIJN. 18 October (D. N B.) Het opperbevel van de weermacht maakt be kend Tusschen Moezel en het Pfalzer Wald hebben de Fransche troepen gisteren nog eenige op Duitsch gebied liggende steun punten langs de grens opgegeven. Er zijn tal van gevangenen binnen gebracht. Het Duitsche luchtwapen heeft gisteren zijn operaties tegen de oorlogshavens aan de Engelsche oostkust voortgezet. In den bocht van Scapa Flow werd. volgens de tot nu toe ontvangen berichten behalve andere oorlogs schepen, ook een tamelijk oud Engelsch slag schip door bommen van zwaar en midden- kaliber getroffen, Tijdens een luchtgevecht werd een Engelsch jachtvliegtuig door Duit sche vliegtuigen omlaag geschoten. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door Engelsche luchtdoelartillerie omlaag gescho ten. Op 16 en 17 October heeft de vijand tien vliegtuigen verloren en wel: boven Duitsch souverein gebied door luchtdoelartillerie vijf vliegtuigen, waarbij een Engelsch, door jachtvliegers een Fransch en een Engelsch vliegtuig en bij luchtgevechten boven Engelsch gebied drie Engelsche vliegtuigen. Ook Billings op vrije voelen. Medeverdachte van Tom Mooney. SACRAMENTO. (Californië) 18 October. (ANP) Warren K. Billings, die als verdacht van medeplichtigheid aan de voorbereiding van een bomaanslag in 1916 met Tom Moo ney werd veroordeeld, werd gisteren op vrije voeten gesteld. Culbert Olson, de nieuwe gouverneur, had deze invrijheids- stelling gelast. Billings gaat nu trouwen met de vrouw, die hij 18 jaar geleden heeft lee- ren kennen. Niet zoo maar een bril! Een $tll van K E IP de beste GR. HOUTSTRAAT naasl Luxoi (Adv ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. BINNENLAND. pag. De kostwinnersvergoeding wordt niet altijd uitbetaald. 1 De opvarenden van de „Veendam" zagen de „Courageous" vergaan. 3 De Tweede Kamer heeft de verhooging van het tarief goedgekeurd. 3 BUITENLAND. Tusschen Rusland en Turkije is geen overeen komst gesloten. 1 Tusschen Engeland, Frankrijk en Turkije zouden deze week pacten' tot wederzijd- schen bijstand worden gesloten. 1 Volgens het Fransche legerbericht is er een druk verkeer achter de Duitsche linies. 1 Dinsdag hebben de Duitsche luchtstrijd krachten twee nieuwe aanvallen op Schot land gedaan. 5 De ramp van dc „Royal Oak" eischte meer dan 800 dooden. 5 Over de gebeurtenissen, die aan den oorlog voorafgingen, is een nieuw Engelsch Wit boek gepubliceerd. 5 ARTIKELEN, enz. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 H. D. Vertellingê Vijf minuten. 4 Correspondentie uit Berlijn: De Russisch- Duitsche toenadering. 6 Ihr. dr. J. C. Mollerus: Distributicbcschik- king 1939. g B. K.: Mobilisatieperikelen. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1