Gaslevering P'A%R0tHTX van Haarlem aan Heemstede De rederi j— FRANKEN'S BROODFABRIEKEN H.D.-Vertellïni WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 TT A ARTE M'S D A G B E A D 4 Haarlemsche Reddingsbrigade. C. H. Vrufft tot hoofdinstructeur benoemd. De Haarlemsche Brigade kwam Dinsdag avond in vergadering bijeen in hotel „De Leeuwerik", onder leiding van den voorzit ter. den heer Joh. M. Schmdit. De vergadering was druk bezocht De voor zitter wenschte den heer D. N. H. Haase ge luk met zijn herstel van een langdurige ziekte Spreker gewaagde van de verschillende hulpverleeningen en dankte de leden voor de betoonde toewijding; voorts werd in her innering gebracht het verwerven van ver schillende Bondsdiploma's en de successen, behaald op de wedstrijden in Apeldoorn, Uit hoorn, Amsterdam en Nijmegen. Dat de Bierlee-beker door de H.R.B. was behaald op den dag van de kampioenswedstrijden in Amsterdam, verheugde spreker zeer. C. H. VRUGT. Bij de ingekomen stukken waren dankbrie ven voor het begeleiden van boottochten. Door den secretaris, den heer P. Wapstra, werd een uitvoerig verslag uitgebracht over de Bondsjaarvergadering, in Apeldoorn ge houden. Medegedeeld werd, dat een 50-tal leden werden uitgenoodigd een voordracht bij te wonen, door dokter Eckhardt te houden over luchtbescherming enz. op Donderdag 26 October in café restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Bij acclamatie werd de heer C. H. Vrugt benoemd tot hoofdinstructeur der brigade, mevrouw S. DijkstraVan Baren blijft hoofd- instructrice voor de dames. Aan de dames W. Dijkstra, M. A. Gerrit sen, N. van Kempen. C. C. Martin, H. G. Mil- lenaar en A. A. Schippers en de heeren J. Kol en V. H. Snel. werd het brigadediploma A. uit gereikt; zij zijn nu ook gerechtigd, het Haar lemsche brigade-insigne te dragen. Door de mobilisatie is dokter D. Heymans verhinderd, elke week zijn medischen cursus te geven; deze wordt nu gehouden om de veertien dagen, beginnende Maandag 23 Octo ber in het Sportfondsenbad. De zwemoefeningen zijn bepaald op Woens dagavond negen uur in genoemd bad. Nu de winter op komst is, zullen weer „IJs- wachten" gevormd worden; aan de leden werd verzocht, zich hiervoor beschikbaar te stellen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitster te elf uur de vergadering. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillssementen uit gesproken op Dinsdag 17 October 1939. 1. J. G. Huysing .lood en zinkwerker, wo nende te Badhoevedorp, Haarlemmermeer, Roerdompstraat no. 51. Curator Mr. B. van Tijn, alhier. 2. C. S. de Boer, bouwer, wonende te Zaan dam, Meidoornstraat 64. Curator Mr. J. O. Baron, te Beverwijk. Rechter-Commissaris Mr. J. H. P. E. Mijns- sen. Wegens gebrek aan actief werden opge heven de faillissementen van: 1. Simon de Boer, coupeur, wonende te Purmerend, Hoogstraat 21. Curator Mr. A. van Leyenhorst. alhier. 2. M. Hoogenboom ..Garage Modern", wonen de te Haarlem. Koudenhorn no. 40. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. Geëindigd is het faillissement van: J. F. Goebel, gewoond hebbende te Bloe- mendaal. eenig beheerend vennoot van de Comm. Vennootschap .JJefana" gevestigd te Bloemendaal. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier, door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. DE BIJZONDERE DIENST IN DE GROOTE KERK. Wij herinneren hierbij nog eens aan den bij zonderen dienst, die Donderdagavond 19 Octo ber a.s. op initiatief van de Vereen, van Jong- Hervormden te Haai-lem in de Groote of St. Bavokerk zal worden geliouden en waar als sprekers zullen optreden prof. dr. P. Stegenga, te Amsterdam en dr. E. Emmen, te Haarlem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 19 OCTOBER. Progr. I: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. XI: Hilversum II. Progr. III: 8.00 Keulen, 9.50 Deutschland- sender, 10.20 Pauze of diversen, 11.20 Ned. Brus sel 1.20 Keulen. Danmarks Radio. 3.50 Keulen. 4.20 Ned. Radio, 5.05 Pauze. 5.10 Danmarks Radio. 5.35 Motala, 6.20 Ned. Brussel, 6.50 Beromiinster, 7.55 Fr. Brussel, 9.20 Ned. Brus sel. 10.10 Bies 1 au of diversen. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel, 8.20 Engeland, 11.20 Fr. Brussel. 12.20 Engeland. 12.50 Parijs Radio, 2.20 Keulen. 3.20 Engeland. 4.20 Fr. Brussel. 5.20 Engeland, 5.35 Pauze. 5.38 Fr. Brussel, 6.20 Deutsehlandsender of diversen. 6.45 Pauze, 6.50 Parijs Radio. 7.20 Keulen, 7.30 Danmarks Radio of diversen. 9.20 Keulen, 9.35 Oslo of diversen. 10.20 Danmarks Radio. Progr. V: 3.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen Gramofoonplatenconcert: Primo Scala's Accordeon Band en het Adalbert Lutter Orkest spelen. Intermezzo van Argentijnsche Tangomuziek. Primo Scala: 1. Six Hits of the day, potp. no. 5 en 7: Adalbert Lutte: 2. Ungarwein, 3. Die Sonnenuhr, 4. Leise klingt eine Melodie, 5. Ticke Tack; Tango Intermezzo: 6. Arroyito Ar gentine, Orq. Fésenti; 7. Sièmpre. Bianco's Arg. Orkest; 8. Paris-Paris, Orq. Pésentl; 9. Plega- ria, Bianco's Arg. Orkest; Primo Scala: 10. Six Hits of the day, potp. no. 8 en 9: Adelbert Lutter: 11. Tokayer. 12. Von Erfolg zu Erfolg. 13. Vergiss mein nicht. 8.00—12.00 Diversen. De verloting ten bate van „Brederocleduin". Feestelijke optocht door de stad. Hoewel het een sombere tijd is, meent het comité voor de verloting ten bate van „Bre- deroduin" toch de traditie getrouw te moeten blijven en evenals vorige jaren een muzikalen omgang door de stad te moeten doen maken met de verlotings-trommels. vóór' de trekking der loterij begint. Donderdagavond om 6 uur vertrekken van het kantoor van notaris Wild schut, Koninginneweg 101, die de trekking zal houden, een verlichte auto, waarop de beide verlotings-trommels en de auto met den eersten hoofdprijs. Voor den wagen marcheert de Haarlemsche Post-Fanfare, die gedurende de rondwande ling een aantal marschen zal doen hoor en. De volgende route zal worden gevolgd: Ko ninginneweg, Stolbergstraat, Koninginneweg, Wilhelminastraat, Prins Hendrikbrug, Leid- schevaart, Zijlsingel, Zijlweg, Julianalaan, Verspronckweg, Brederodestraat, Kleverpark- weg, Kleverlaan, Marnixstraat, Zaanenlaan, Rijksstr.weg, Schoterweg, Fr.Halsstr., Fr.Hals- plein, Kennemerplein.Jansweg, Parklaan.Kruis weg, Kruisstraat. Smedestraat, Riviervisch- markt, Concertgebouw, waar direct na aan komst van den stoet een begin zal worden ge maakt met de trekking. OPBRENGST BAZARS. De bazar, die in huize „Overbosch" door de plaatselijke Federatie van Christelijke Ver- eenigingen voor vrouwen en meisjes is ge houden heeft ongeveer f 500 opgebracht. De bazar in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht ten bate van de ziekenverple ging in wijk I der Ned. Herv. Gemeente heeft f 866 opgebracht. EXAMENS Academische opleiding Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het cand.-examen Engelsche taal en letterkunde de heer A. van Drunen. Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het candidaatsexamen Nederlandsch recht de heer J. Wolterbeek, te Overveen. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer H. R. Bax, geboren te Velsen, op een proefschrift, getiteld „Struma maligna in Nederland (een klinische studie)." LEERAREN EN ONDERWIJZERS IN DE LICAMELIJKE OPVOEDING. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde Vereeniging houdt Zaterdag avond 28 Octo ber een vergadering in café Brinkmann, Groote Markt. De agenda bevat, nevens de gewone pimten, actie te Zandvoort, bespre king zwemwedstrijden, van de vaardigheids- proeven, van de Lighaluitvoering, van de hockeywedstrijden en tenslotte het punt: be spreking over de moeilijkheden bij het lesgeven die ondervonden worden in verband met de tijdsomstandigheden". LEDERBESCHIKKING. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij heeft vastgesteld de lederbe schikking 1939 no. 1. Bij deze beschikking is het terrein van werkzaamheden van het rijks bureau voor huiden en leder uitgebreid tot alle leder, schoenen, drijfriemen en lederwaren. Bedoelde beschikking bevat geen distributie regeling voor de genoemde 'artikelen. Zij heeft slechts ten doel het rijksbureau de gelegen heid te geven zich te orienteeren ten aanzien van deze artikelen en zoo noodig, bepaalde regelen te stellen. Zoo kan de directeur onder nemingen verplichten zich bij het rijksbureau te doen inschrijven en aan hem oogave te ver strekken over de hoeveelheden leder, welke zij in een zeker tijdvak hebben gekocht, ver kocht. bewerkt, verwerkt, doen bewerken en doen verwerken, dan wel daarvan aanteeke- ning te houden. Bovendien is een ieder, die op door den directeur vast te stellen tijdstippen leder voorhanden of in voorraad heeft, verplicht daarvan opgave te doen aan dien directeur. DP D. xulvert de poriën, doel de ]euk bedaren, ver- irlicht en ilerkt de huid- weelsels. Flacons a 75 et, f. 1.50 en f. 2.50. Geneesmiddel!! IK H TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Adv. Ingez. Med.) Verkeersbrigade bij het leger. Toezicht op overtreding van voorschriften. Naar de Tel. verneemt ligt het in het voor nemen van den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht een verkeersbrigade in het leven te roepen, bestaande uit personeel van de Politietroepen, welke brigade toegerust zal worden met vier en twintig motoren met zij span. Het werk van deze brigade zal vooral be staan in het optreden tegen onregelmatigheden bij het militair verkeer. Er zal o.a. worden gelet op overtreding der veiligheidsvoorschrif ten in het algemeen, op te groote snelheid, op economisch benzineverbruik en op mis bruik van militaire auto's voor particuliere doeleinden. De „Djambi" heeft defect aan stuurinrichting. Geen gevaar echter aanwezig. Het Nederlandsche vrachtschip „Djambi'.' van de Rotterdamsche Lloyd heeft Dinsdag middag om kwart voor drie (G.M.T.) nood signalen uitgezonden in verband met een defect aan de stuurinrichting. Als positie gaf het schip op ongeveer 1500 mijl van Seattle. De „Djambi" verliet Seattle op 4 October j.l. met bestemming Bombay. (Bij informatie deelde de directie van de Rotterdamsche Lloyd mede, dat de moeilijk heden van de „Djambi" niet van emstigen aard zijn. Gevaar is niet in het minst aan wezig). Een jaar gevangenisstraf geëisckt. Wegens overtreding der prijsopdrijvingswet. De officier van Justitie bij de Rechtbank te Roermond eischte Dinsdag tegen een gros sier in aardappelen uit Venlo één jaar gevangenisstraf wegens overtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet. De grossier had einde Augustus Zeeuwsche Bintjes, die hij kort tevoren nog voor f 2.80 per 100 K.G. had verkocht aan een kleinhan delaar te koop aangeboden voor f 3.50 per 100 K.G.. terwijl deze kooper soortgelijke aardap pelen bij een grossier, die over het alge meen duurder was dan verdachte f 3 kon be talen. Verdachte verweerde zich met de mededee- ling dat hij aanvankelijk geen aardappels had willen verkoopen omdat hij wilde afwachten wat de marktprijs zou doen. Naar aanleiding hiervan merkte de officier van Justitie op, dat deze man gevaarlijk is voor de volks gemeenschap, omdat hij het meest noodzake lijke volks voedsel, wilde achterhouden. Er is hier een grove misdaad gepleegd te genover de volksgemeenschap en de zware eisch zal een voorbeeld dienen te zijn voor andere grossiers. De uitspraak is bepaald op 31 October. Twee koolgasovens moeten bijgebouwd worden De kosten zullen f 220.000 en f 33.000 bedragen Zooals wij reeds meldden zijn Haarlem en Heemstede tot overeenstemming gekomen be treffende gaslevering door Haarlem aan Heemstede. In 1938 werden in totaal afgeleverd 23.500.000 M3. gas. Hierbij zal dan komen de levering aan Heemstede, welke is te stellen op 4.000.000 M3. Het totaal zou dus gelijk worden aan de genoemde jaar capaciteit van 27.500.000 M3. Zou derhalve de jaarcapaciteit thans precies vol doende zijn, de dagcapaciteit is dit niet, want in den afgeloopen winter was de spitsbelastine te Haarlem en te Heemstede samen 126.000 M3. of 16.000 M3 meer dan de maximale dag capaciteit van de koolgas- en watergasfabriek samen. Hierom is het noodig twee koolgasovens bij te bouwen, waardoor de maximale dagcapi citeit der koolgasfabriek op 100.000 M3. de totale dagcapiciteit op 130.000 M3. en de jaar capaciteit op 32.500.000 M3. wordt gebracht. De kosten van aanschaffen en bedrijfsvaar- dig opstellen dezer twee gasovens worden ge raamd op totaal f 220.000. Haarlem is verplicht het gas te leveren tot achter het hoogedruk-verdeelpunt. op te stel len op het terrein der thans bestaande gas fabriek te Heemstede. Daartoe zal Haarlem een persleiding moeten leggen tot dat hooge druk-verdeelpunt. De kosten zijn geraamd op f 33.000. B. en W. stellen voor genoemde bedrage; van f 220.000 en f 33.000 te hunner beschik king te stellen. Tenslotte merken zij nog op, dat ook na het bouwen van bovenbedoelde twee gasovens. bijlevering van gas door Hoogovens gewenscht blijft en wel om twee redenen: le. Omdat de fabricage van watergas duur der is dan die van koolgas. waarom het ge- wertscht is het watergas alleen te benutten om de winterspitsen op te vangen; en 2e omdat in een tijdvak van 25 jaren waar voor Haarlem zich tot de gaslevering aan Heemstede verbindt, de dagcapaciteit belang rijk hooger kan worden en de gemeente op dit punt geen risico mag nemen. De overeenkomst met Heemstede. De met Heemstede getroffen overeenkomst berust op de volgende grondslagen. Haarlem zal, zonder garantie door Heem stede voor de hoeveelheid, al het gas, be- noodigd in Heemstede en het daarbij be- hoorende verzorgingsgebied (Bennebroek en de buurtschap Vogelenzang, waaronder ver staan wordt het Zuidelijk deel van de ge meente Bloemendaal ten Noorden begrensd door een lijn, voerende langs den weg van Heemstede naar Woestduin en verder den GELOOF EN WETENSCHAP. De derde bijeenkomst in het seizoen 1939— 1940 door de Vereeniging Geloof en Weten schap zal Woensdagavond 25 October in den Stadsschouwburg worden gehouden. Door het gezelschap Saalborn—Parser te Am sterdam zal dan worden opgevoerd: Het sprookje der Rechtvaardigheid, tooneelspel in 5 bedrijven van Ladislaus Fodor. N. Z. H. Vervoersopbrengst van de N.ZJL was ge durende September 1939 f 284.792 tegen f 261.395 in September 1938. Waardoor groeit steeds 't aantal gebruikers Van smakelijk Franken's Brood Omdat - nog afgezien van 't voordeel - Franken steeds het beste bood Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv Ingez. Med./ Vijf Minuten door JAAP STIGTER. TUSSCHEN het balcon met de stervende geraniums in de groen-houten bloem bakken, het smalle grachtje, waarop traag bladeren voorbij gleden en het steenen autobushuisje aan den overkant, op welks dak groene plukjes mos groeiden, lag een wereld van verlangens. Naast of in bedoeld wac'nthuisje-voor-de-passagiers verscheen na melijk iederen middag een meisje, zoo knap, als ware zij van het witte doek wcggeloopen. En op het balcon stond dan een 25-jarige vrijgezel met fraaie das, gekleed in koffie-bruin colbert- costuum met stijlvol gewelfde schouders een si garet te rooken. Hij keek naar de bladeren op het water, die moeilijk en traag hun laatsten gang gingen, naar den zwart-aangeslagen fa brieksschoorsteen in de verte, naar een pruim tabak kauwende chauffeur naast een lcnal- roode autobusmaar uiteindelijk waren dat allemaal „dwaalwegen", daar zijn oogen steeds weer terugkeerden naar een vast punt. Er brandde iets in Hendriks Veldvogel's gemoed: dat was duidelijk. Maar de elegante, onbekende „zij" keek zoo koud als een gipsmasker en haar roode mondje, dat zoo rood was als de laatste, reeds uitvallende geranium-bloem op het onder havige balcon scheen een doode, onbeweeglijke vlek. Zij liep ijdel en slechts het groene veertje op haar zwarte hoedje of mutsje of doekje (wat was het toch precies) wiegelde rusteloos op en neer. En in Veldvogels ziel was een geranium-rood vuur, dat hem in zijn beklemmenden greep hield. Hij was al het gecijfer, het getik op kan toor, het vervallen, wat grijzige en gevaarlijke gezicht van rijn afdeelingschef, geheel en al op deze momenten vergeten. Het was iederen middag hetzelfde: Hendrik kwam ongeveer om kwart voor vijf terug in zijn pension en rende naar zijn kamer. Aldaar kleedde hij zich in koortsige haast om en verwisselde zijn pak van drie jaar oud met een enkele vetvlek en ook een keurig gestopte winkelhaak met zijn allerbeste, eenige colbertcostuum het Zondagsche tenue. Het overhemd bij uitnemendheid en de eenige ongekreukelde das werden er bij aangetrokken, het moest allemaal even vliegensvlug gaan: om tien minuten voor vijf kwam zij en om vijf mi nuten voor vijf stapte zij reeds in de bus om met onbekende bestemming te verdwijnen. Er bleven dus vijf minuten om te smachten, te kij ken en te wachten op het balcon met 'n sigaret. Om nu dadelijk het verwijt weg te nemen, dat u den nu min of meer denkenden Veldvogel een grooten dwaas vindt, omdat hij niet het huis verlaat en zich ter plaatse gaat opstellen, even het volgende: wie van Veldvogels pension naar het autobushuiske wilde loopen, moest heele- maal om het grachtje heen, daar de brug een heel eind verder lag daar liep je minstens zes minuten over. En een fiets had Veldvogel niet. Eerder thuis komen ging ook al niet, om dat hij geen minuut voor half vijf van kantoor weg mocht en harder loopen, dan hij gewoonlijk deed. kon hij niet. Met het goede pak naar het kantoor gaan van heel moderne coupe was ook niet goed doenbaar, omdat hij er dan chiquer uit zou zien, dan de directeur zelve: dus de omkleed-tijd kon ook niet uitgespaard worden. En met hel oude pak naar de gunst van zoo'n elegante dame te sollicïteeren, was precies zoo zinloos als om zonder deeg te gaan visschen en een schoone haak uit te werpen Wat Veldvogel doen zou, indien het hem op zijn dagelijksche vijf balcon-minulen eens werke lijk zou gelukken, een genadiglijk glimlachje of hoofdknikje oh, als dat toch eens waar was: al was het nog zoo weinig, nog zoo klein, nog zou hautain van haar los te krijgen, was hem zelf niet recht duidelijk. Misschien zou hij dan wel over het grachtje heenspringen op het ge vaar af, dat hij den overkant niet halen zou. Want het grachtje was zoo erg smal niet. Het zij, hoe het zij: de geschiedenis herhaal de zich iederen middag en soms keek de schoone wel eens achterom en ging haar blik ook over het balcon, maar met hetzelfde interesse als stond daar een lantaarnpaal of een kauwende chauffeur of heelemaal .niets. Het was hard voor Veldvogel, maar wat hij dan ook allemaal al in zijn leven opgegeven had school en zoo veel baantjes in deze kwestie was hij beslis ter dan beslist. Vijf voor vijf daar ging de bus weer en liet een leegte achter. Een verschrikkelijke leeg te. bepeinsde Veldvogel zuchtend.... iederen middag onderging hij weer de wreede smart van een afscheid Door de achterruit van de bus zag hij nog even haar hoedje brutaal omhoog ste ken en dan zwierde de bus ginds over een brug en verdween in de smalle straat met de beroete gevels. Wat was het toch wonderlijk, dat een menschelijke ziel iederen middag weer zoo droe vig uit goud-doorstraa 1de hoogten terug kon vallen tot bittere nuchterheiden dat in vijf minuten. Zijn oogen hielden nog even de plaats vast, waar de bus was verdwenen, toen scheen Veldvogel wat voorover te zakken en kwam er iets dofs in zijn oogen. Ik zal mij maar weer om gaan kleeden, begonnen zijn gedachten traag. Doch hij bleef staren in de leegte en trachtte te bedenken, welke gedachten er thans in dat hoofdje dat hij zoozeer aanbad, zouden omgaan. Misschien dacht zij over het weer. over een vriendin, over de vacantie verleden jaar.... wreed, dat zijn persoon op 't balcon niet in die gedachten voorkwam.... „Ja hij staat iederen middag op het bal con", zei de schoone tegen een vriéndin, die zij toevallig in dc bus aantrof, „het is zoo eenig. dat je weet, dat hij je zoo bewondert. Ik weet ook heusch niet, wat ik iederen dag aan moet doenzeg, ik heb in den winkel van Lam- mers zoo'n doddig hoedje gezien: dat zal ik toch eens koopenhet is zoo betooverend, als zoo'n elegante jongeman ie kleeren en je ver schijning zoo aardig vindt. „Ah nou snap ik, waarom ie er in den laat ster tijd zoo deftig uitziet. „Ja natuurlijk zoolang hij er nog staat, weet ik. dat ik er aantrekkelijk uitzie, 't Ts een knapne jongen om te zien en hij zal heusch wel smaak hebben. Ik ben alleen bang voor den dag, dat hij er niet meer staan zal.dan zal ik ge woonweg radeloos zijn. omdat ik dan niet meer weet. wat ik aan moet. trekken „Interesseer je je een beetje voor hem „Doe niet zoo dwaas. Je weet, dat ik met Max verloofd ben. En ik ben dol op hem. Max is zoo'n aardige jongenik vind het alleen zoo verschrikkelijk van hem. dat hef uiterlijk van een vrouw hem koud laat. zooals hij altijd zegt Hij zoekt naar een z.g.n. „innerlijk"is dat geen dwaasheid? Weet je. die jongen daar op het balcon is goed gekleed en dus zal hij heusch wel pienter wezen. kan een vrouw nog een beteren maatstaf hebben, dat zij er goed uit ziet. Voorloopig kan men Veldvogel nog iederen dag op het balcon zien staan om steeds weer de instorting van een koninkrijk in vijf minuten mee te maken.... U ZOUDT HET DOOI? HEEL HAARLEM KUNNEN AANPLAK KEN NATUURLIJK, DAT U EEN STOFZUIGER, EEN AUTO OF/ETS ANDERS Tf KOOP HEEFT, SPAAR U DIE LAST Leijweg) leveren tot achter het hoogedruk- verdeelpunt op te stellen op het terrein der thans bestaande gasfabriek te Heemstede. De voor die levering benoodigde hoogedruk- j leiding met toestellen zal door Haarlem voor haar rekening worden aangelegd en onder houden. Het daarmede verbandhoudend be- stratingswerk zal door Heemstede op kosten van Haarlem worden verricht tegen de prij zen, welke Heemstede voor dergelijk werk thans aan haar gasbedrijf in rekening brengt. Als gasprijs betaalt Heemstede, le, een vast recht van f 10.000 per jaar en 2e. een gasprijs van 2 cent per M3. exclusief omzetbelasting Deze prijs van 2 cent is gebasered op een kolenprijs van f 8 of lager per ton van 1000 K.G. Is de kolenprijs hooger dan f 8 dan wordt de gasprijs verhoogd met 1/10 cent voor eiken gulden boven de f 8, is de kolenprijs hooger dan f 16, dan wordt de gasprijs voor eiken gulden boven de f 16 met 1/8 cent per M3. verhoogd. Haarlem zal, na algeheele stopzetting van het productiebedrijf van Heemstede alle voor loopig of vast aangestelde werklieden, ver bonden aan de afdeeling fabricage, tot een maximum van 18, in vasten dienst nemen tegen een vaste bezoldiging, ten minste ge lijk aan die. welke te Heemstede wordt ge noten. Gedurende den duur der overeenkomst d.i. 25 jaar, behoudens opzegging stilzwijgend telkens met 5 jaren te verlengen, zal Heem stede van geen ander gas betrek-ken en zelf geen gasfabriek exploitéeren noch haar mede werking verleenen voor de levering door der den van gas in Heemstede en het daarbij behoorend verzorgingsgebied. In de overeen komst zal tevens een bepaling worden opge nomen omtrent de levering van cokes. Gedurende den bouw der nieuwe gasovens zal Heemstede de eigen gasfabriek in stand houden en zal Haarlem in de zomermaanden niet minder dan 1000 M3. eri niet mer dan 5000 M3 per etmaal en in de wintermaanen niet minder dan 1000 M3. en niet meer dan 5000 M3. per etmaal en in de wintermaanden Gedurende deze periode wordt het vastrecht van f 10.000 per jaar teruggebracht tot f 2500 per jaar. Tenslotte deelen B. en W. den Raad nog mede. dat Hoogovens zich bereid heeft ver klaard in een met haar te sluiten overeen komst tot gaslevering door Hoogovens aan Haarlem de bepaling op te nemen, dat zij. in verband met bovenbedoelde overneming van personeel der gasfabriek van Heemstede, ge durende 15 achtereenvolgende jaren een be drag van f 1000 per jaar aan Haarlem zal vergoeden. CACTUSSEN EN VETPLANTEN. De kring Haarlem van de Nederl. Vereen, van liefhebbers van Cactussen en Vetplanten houdt op Donderdagavond 19 October een propaganda-bijeenkomst in Hotel Lion d'Or, waar een mooie collectie planten te zien zal zijn. MILITAIREN VAN VERD' STERING VERDACHT. Vele arrestaties te Oss. BURGERS ZOUDEN ZICH AAN HELING HEBBEN SCHULDIG GEMAAKT. De gemeente-politie te Oss is in samenwer king met de militaire politie, een omvangrijke verduistering op het spoor gekomen, waarbij een groot aantal burgers en eenige militairen zijn betrokken. Het was de gemeente-politie opgevallen, dat er handel gedreven werd in levensmiddelen, wollen dekens, fietsen en andere gebruiksvoorwerpen, die kennelijk af komstig bleken te zijn van een militair on derdeel. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld en het bleek, dat de hulp der militaire politie in deze noodzakelijk was. Er waren n.l. bij de verduisteringen een menagemeester, eenige koks en ander keukenpersoneel betrokken. Deze mannen, die ernstig werden verdacht de opgesomde goederen te hebben gestolen en aan burgers voor een prikje van de hand te hebben gedaan, zijn gearresteerd. Zij zijn op het politiebureau en in de marechaussee kazerne te Oss opgesloten. Toen deze verdachten een bekentenis had den afgelegd werden de burgers aan den tand gevoeld en toen bleek dat men met een uitge breide verduisteringsaffaire te doen had. Verscheidene burgers zijn op het politiebureau verhoord en tegen hen is proces-verbaal wa gens heling opgemaakt. De ontvreemde goe deren zijn voor een groot gedeelte in beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak wordt voortge zet en men verwacht dat tegen nog meer personen proces-verbaal zal worden opge maakt. De in arrest gestelde militairen zijn naar 's-Hertogenbosch overgebracht, waar zf| ter beschikking van de betrokken autoriteiten zullen worden gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6