I „Brederode Duin" 1 i\cïzi\rE\ /TiKKIN BURGERLIJKE STAND. WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 HXSKEE M'S D AG B E AD 7 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE PASTOOR H. WENNEN SPREEKT VOOR DE R. K. MILITAIREN. Voor de in Heemstede gelegerde R.K. mi litairen sprak Dinsdagavond pastoor H Wennen uit Kwadendamme, oud-aalmoeze nier van het Ned. Leger. Spr. haalde oude herinneringen op uit den wereldoorlog 19141918. Op geestige wijze schetste hij de uitoefening van zijn functie, als aalmoezenier in die da gen, die eigenlijk pas ernstig werd op den Hen November 1918, den dag van den wapenstil stand, maar ook van het begin der revolutie gedachte. Groot enthousiasme heerschte op de protestbijeenkomst in het Stadion tegen den revolutiegeest van die dagen. Pastoor Wennen eindigde zijn toespraak met de opwekking, dezen tijd met moed te dragen. Aalmoezier de Wit dankte. Kapelaan Rikkers deed tenslotte een beroep op alle militairen, veel in het militaire Te huis samen te komen, daar allen ook niet- Katholieken, steeds welkom zijn. BLOEMENDAAL VERGADERING TUINBOUW. Qp de ledenvergadering van de afdeeling Bloemendaal en omstreken van de Kon. Ned. Mij., voor Tuinbouw en Plantkunde, welke op 24 October in Rusthoek wordt gehouden, zal de burgemeester Jhr. Mr. C. J. A. den Tex de door hem uitgeloofde medaille voor gevelversiering uitreiken. Voor de Ned. Vereeniging tot bevordering der Biologisch- Dynamische Landbouw methode zullen verder spreken de heer J. D. Schamhart, secretaris der Vereeniging, mevr. H. E. Casparé, bestuurslid en directrice van de Tuinbouwschool voor meisjes te Rijs wijk en de heer M. Steijn, tuinbaas N.V. Cultuur Mij., Loverindate te Serooskerke. Spr. zullen voorbeelden uit de praktijk van den tuinbouw volgens de Biologisch-Dyna- mische methode behandelen. Voor bloeiende chrysanten is voorts een prijsvraag uitgeschreven. HAARLEMMERMEER PREMIEKEURING. Voor de premiekeuring van ingevoerde mer rieveulens, die op Zaterdag 21 October a.s. gehouden zal worden op de gemeentelijke keuringsbanen te Hoofddorp en' die uitge schreven zijn door de Vereeniging van liet Nederlandsche Trekpaard, afdeeling Utrecht- Noord-Holland, staan thans ingesch/even vijf paarden uit Nieuw-Vennep, vier uit Vijfhuizen en vier uit Middenmeer. Arbeiders Tooneel Vereeniging Pal vu. BENNEBROEK PERSONALIA. Bij de Ned. Herv. Kerk te Alphen aan den Rijn is beroepen de heer D. Lekkerkerker, can- didaat te Bennebroek. ZANDVOORT ST.-NÏCOLAASCOMITc. Dinsdagavond vergaderde in „Ons Huis" het St.-Nicolaascomité. Medegedeeld werd dat ook dit jaar St.-Nicolaas en zijn knecht een bezoek aan Zandvoort zouden brengen. Dit bezoek geldt in de eerste plaats de kinde ren van de drie laagste klassen, doch ook de kinderen van de hoogere klassen zal hij niet vergeten. Voor de ontvangst van St.-Nicolaas is natuurlijk eenig geld noodig. Om dit bij elkaar te krijgen zal door eenige dames en heeren met inteekenlij.sten een beroep ge daan worden op de medewerking van de in gezetenen. SANTPOORT VERTELAVONDEN. De proef, welke het bestuur van de Ned. Herv. Evangelisatie het vorige jaar met ver telavonden voor de jeugd heeft genomen, is zoo goed geslaagd, dat ook in het komende winterseizoen dergelijke avonden in de kapel aan den Pastorieweg zullen worden georgani- seerd. Morgenavond zal reeds de eerste ver telling worden gegeven. In verband met den verwachten grooten toeloop, worden alleen kinderen van 6 tot uiterlijk 14 jaar toegelaten. TOONEEL. De tooneelvereeniging „Jan van Dommelen" heeft in studie het blijspel „Hoera wij erven". Zij hoopt het op Zondag 26 November in „De weyman" voor 't voetlicht te brengen. IJMUIDEN BESOMMINGEN Geconsigneerde snoekbaars 3017 per K.G. Aangevoerd aan den afslag 546 kisten versche haring. Trawlers: Manden: 1105 Caroline IJM 21 f 9960 Deensche kotter: E 419 f 2390. Hóllandsche kustvaartuigen R 2 f 181. UK 205 f 37, UK 243 f 55, UK 1 f 61, UK 90 f 118. UK 161 f 92, UK 83 f 94, UK 91 f 70, UK 162 f 122, UK 76 f 121, UK 115 f 76, UK 64 f 139, UK 72 f 66„ KW 133 f 45. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuïsstoomende voor de Donderdagmarkt Adelante IJm. 19. Vangst: 1300 manden haring, 15 m. varia, 20 kantjes steurharnig en 30 st. stijve kabeljauw „De familie van mijn vrouw" De arbeiderstooneelvereeniging P.A.L.V.U. met haar regisseur, den heer H. van Dokkum komt de eer toe met haar drukbezochte uit voering Dinsdagavond in het Thalia Theater het plaatselijke seizoen geopend te hebben. Het was de onvolprezen klucht „De familie van mijn vrouw", die men daartoe ingestu deerd had. Reeds het vorige jaar hebben IJmuiden en Velsen met dit voortreffelijke samenvoegsel van toeval en nonsens kennis kunnen maken door een andere plaatselijke tooneelvereeniging, zoodat het succes reeds bij voorbaat verzekerd was. Nu, aan dit succes heeft het ook P.A.L.V.U. niet ontbroken, want de zaal heeft gedaverd van den gullen lach, dien de spelers en speel sters van de arbeiderstooneelvereeniging den toeschouwers wisten te ontlokken door de ver warringen ten tooneele te brengen, waarin pantoffelheld Noah Nagg en zijn schoonzoon Jack Gay geraken door hun leugentjes en fan- tasterijen-om-bestwil. Mevrouw Heiligers .was een pracht schoon moeder en had, geroutineerde actrice als is, met deze Arabella-rol niet de minste moei te. De pantoffelheld Noah sloeg, in het kader dezer uitvoering gezien, een goed figuur en had de lachers op zijn hand. Alleen moet hij leer en stil staan. „De familie van mijn vrouw" gaf P.A.L.V.U. gelegenheid enkfele jonge krachten te laten debuteeren. Zoo zagen we een aannemelijke Stella, die een verdienstelijk debuut maakte en mettertijd zeker nog gewoner in gebaar zal worden. Mary, de actrice-in-spé, heeft een fraaie spreekstem en articuleerde heel goed en dui delijk, zoodat we met genoegen naar haar luisterden. Daarbij toonde ze eveneens begrip voor haar rol te hebben. Jack, de vervolgde echtgenoot, deed zijn best, maar had radder kunnen zijn. Die vlotheid had dan zijn spel ten goede gekomen in na tuurlijkheid. Dolly White toonde zich een actrice, die zich gemakkelijk op de Bühne bewoog en als gere nommeerde P.A.L.V.U.-kracht 't spel der jon geren meer vaart gaf. Sally en Willy waren nog wat schuchter; wanneer ze nog een paar jaartjes bij P.A.L.V.U. meeloopen zal de heer Van Dokkum dit er wel uitkrijgen. Dr. Knott viel ons niet mee. Maar wellicht waren onze verwachtingen te hoog gespannen. De capaciteiten van dezen goeden P.Al.V.U.- speler kennende zijn we er van overtuigd, dat dr. Knott deze rol veel sterker had kunnen spelen en er meer uit had kunnen halen, zon der daardoor de anderen nog „weg'" te spelen. De regisseur zal met zooveel jonge en nieuwe krachten geen gemakkelijke taak gehad heb ben, maar na het sombere beeld van mobili satie-moeilijkheden, dat hij ons in zijn ope ningswoord had geschilderd, viel ons de uit voering in velerlei opzichten mee. Ook al zal de heer Van Dokkum er zelf nog meer van verlangd hebben. Maar we zijn er overtuigd van, dat allen hun beste beentje voorgezet hebben, al kon er meer tempo geweest zijn. De decors zagen er fraai en frlsch uit. Zooals wij reeds zeiden sprak de regisseur een inleidend woord en zeide verheugd te zijn, dat P.A.L.V.U. voor een uitverkocht huis kon spelen. De pessimisten hebben weer eens on gelijk gehad, zeide spr. Er waren velen onzer, die een zwaar hoofd hadden in het geven van een uitvoering in dezen tijd, maar we zijn nu blij, dat we toch maar doorgezet hebben, be sloot de regisseur. En het resultaat van deze eerste uitvoering in het seizoen 1939-1940? Een opgelegd succes. Jarenlang hebben we geloofd in den rijkdom van onze Nederlandsche taal, waar het ging om krachttermen of adjectieven. Thans besef fen we hoe arm zij eigenlijk wel is, want geen der beproefde adjectieven voldoet om den aard te kennen fce geven van het gelach om „deze familie". WEDEROM DRIE SCHEPEN UIT VLAARDINGEN TER HARINGVISSCHERIJ UITGEVAREN. Van Vlaardingen uit zijn Dinsdag weer drie schepen naar de haringvisscherij vertrokken. Het zijn de Vlaardingen 197 „Noordster", schipper A. van Roon, van de N.V. Mij. Nom- mer 1; de Vlaardingen 114 „Voorlichter", schipper T. Eygenraam, en de Vlaardingen 97 „Prinses Juiana", schipper A. Poot, beiden van de N.V. Dogger Maatschappij. Thans nemen dus van Vlaardingen uit reeds tien schepen aan de haringvisscherij deel. TWEE SCHEVENINGSCHE SCHEPEN TER HARINGVISSCHERIJ VERTROKKEN. Dinsdag zijn de eerste twee haringschepen van de Scheveningsche vloot naar de haring visscherij vertrokken. Het waren de motor- logger SCH 19, schipper C. de Graaf, van de reederij J. J. v. d. Toorn en de haringboot SCH 65, schipper A. Groen, van de N.V. reederij v.h. Fr. Vrolijk. Verwacht wordt dat deze week nog enkele schepen zullen volgen. NAAR ZEE De trawler Delft IJM 17 vertrekt heden naar zee. De stoomlogger Petrus Paulus IJM. 266 zal waarschijnlijk naar de haringvisscherij uitvaren. ER WORDT GESCHOTEN Naar het bureau van den positiecommandant ons meedeelt, zal er morgenochtend geschoten worden met het geschut dat ten noorden en ten Zuiden van het Noordzeekanaal staat opgesteld. Qaurn nog een let uan iee het te laat is! TREKKING 19 OCTOBER A.S. (Adv. Ingez. Med.) belangrijke taak te vervullen. Het stemt verheu gend, dat de gemeenten, zoowel als de plaatse lijke V. V. V.'s in deze landstreek een bijzonder saamhoorigheidsgevoel hebben betoond voor de bevordering van hot gewestelijke vreemdelingen verkeer met ten achterstelling van de plaatse lijke belangen, die uiteraard sterk uiteenloopen, BURGERLIJKE STAND. Bevallen: N. Dekker-Olyrhook, d., Tuindersstraat 121 IJmuiden. H. H. Martens-Iskes, z., Reinier Claeszerstraat 18, IJmuiden. D. W. Veerman- Krijger, z„ Berkenstraat 14 IJmuiden. M. C. Hofland-Duijn, z., Genieweg 38 Velsen. C. C. Venema-Becherer, z., Eikenstraat 9 IJmuiden. Overleden: R. C. Cx*oesen, 59 j., echtgen. van M. J. Janse, Kruidbergerweg 52, Santpoort. L. A. van IJzerdoorn, 50 j„ eöhtgen. van M. Clots, Evertsenstraat 23 IJmuiden. A. Boes, 71 j., echtgene. van E. de Groot, Adrianastraat 15 IJmuiden. M. Bouma, 62 j., echtgene. van G. Volder, Pres. Steijnstraat la, IJmuiden. PERSONALLA Als opvolger van wijlen Dr. W. D. Helderman is benoemd tot hoofd van het laboratorium der Ver. Kon. papierfabrieken der fa. van Gelder Zonen Drs. G. J. J. Ninck Blok. BEVERWIJK UITBETALING TUINDERSTEUN. Aan de Vereenigde Veilingen zal de eerste steunuitkeering op tuinbouwproducten over 1939 Donderdagmorgen 9—12 uur plaats vin den. In totaal zal aan deze veiling een be drag van f 15.500 worden uitbetaald. Voor den inhoud dezer rubriek stelt ae Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VELSEN Bond van Vreemdelingenverkeer voor Ziiid-Kennemerland. Donderdag, 9 November a.s., zullen ten stad- huize te Haarlem de vertegenwoordigers van de Gemeenten en van de V. V. V.'s in Zuid-Kenne- merland bijeen komen, teneinde te beraadslagen op welke wijze de propaganda voor dit gewest dient te worden gevoerd. Het is te verwachten, dat het binnenlandsche reemdelingenverkeer als gevolg van het vrij wel ontbreken van iedere gelegenheid om de vacantie in het buitenland door te brengen, het a.s. voorjaar onder voorbehoud, dat de tijds omstandigheden zulks dan toelaten belangrijk zal stijgen. Hier zullen de verschillende voor vacantie- tochtjes in zwang zijn streken van profiteeren en daaronder zonder twijfel ook Zuid-Kennemer- land, de prachtige landstreek, waar de Natuur en menschenhanden tezamen iets hebben ge wrocht, dat den liefhebber van natuurschoon niet alleen in den zomertijd doch het geheele jaar door in verrukking zal brengen. Zuid-Kennemerland ligt in het dichtbevolkte Westen des lands, waar de natuur niet meer zoo ongerept is gebleven als in de andere streken nog wel het geval is. Voor tienduizenden is het 't dichtstbijgelegen oord voor vacantie-tochtjes. De Bond voor Zuid-Kennemerland heeft een Simavi dankt. De heer D. Rijkhoek, van de Vereeniging Simavi (Steun in medische aangelegenheden voor inheemschen) schrijft ons: Wanneer wij langs het geheele gebouwen complex van het ziekenhuis te Nainggolan wandelen, dan roepen wij onwillekeurig uit: „Het is een wonder in onze oogen. wij zien het. maar begrijpen het niet!" Vier jaar geleden stond er alleen een zus terhuis als een oase te midden van een woest en onbebouwd land en nu staat er een zieken huis dat wel eenvoudig is. maar toch aan re delijke eischen kan beantwoorden. Simavi heeft de hand aan den ploeg doen slaan en 't sein tot beginnen gegeven en Simavi heeft ook de laatste hand willen leggen aan de vol tooiing van het begonnen werk. Hoeveel personen en factoren hebben niet medegewerkt om zulk een schoon resultaat te bereiken? Hoeveel namen zou ik moeten noemen om allen recht te doen wedervaren? 't Is mij eenvoudig onmogelijk en daar om wil ik er niet eens aan beginnen, tenmin ste niet in dit, mijn dankbriefje. Wij willen u zeggen wat er gedaan is en hoe wij de gelden hebben besteed. Wij zijn begonnen met land te koopen. Toen wij land hadden, hebben wij het paviljoen „Simavi" en de noodige bijgebouwen ge bouwd. Daarna hebben wij het hoofdgebouw opgericht en toen kwamen de vrouwenzalen de keuken en de mannenzalen aan de beurt. Verder bouwden wij twee verplegerswonin gen en een gebouw, dat oorspronkelijk als voorraadskamer was bedoeld, werd gepromo veerd tot dysenteriebarak Het ziekenhuis werd ook van water voorzien en er werd tevens electrisch licht aangelegd. Wij hebben thans plaats voor ruim 100 pa tiënten. Wij hebben het aantal patiënten jaar op jaar zien stijgen en dit is voor ons het bewijs, dat ons ziekenhuiswerk ook door de bevolking op prijs wordt gesteld, 't Zal u ver der interesseeren te hoor en, dat in het afge- loopen jaar niet minder dan 130 babies in „Simavi" werden geboren, een aantal, dat tot dusverre niet bereikt werd. „Simavi" is ook een gebouw voor moeder- en ouderlooze kinderen, 't Is een baken in zee voor treu rende harten en weenende oogen. Het is een licht, dat de duisternis doet opklaren in me nig hart. dat zonder haar vertwijfelen zou. Ik zou kunnen gaan iHasteerren. Ik zou u de omstandigheden kunnen beschrijven, waar in deze stumpers werden geboren, doch dat doe ik niet. want myn briefje wil een dankbriefje zijn aan allen, die hebben mee gewerkt om het bestuur van Simavi In staat te stellen dat licht rondom zich te versprei den. Wij kunnen nauwelijks woorden vinden on zen dank uit te spreken, want het is te groot. Het is te-veel! 't Is alles boven onze verwach ting. Giften kunnen onder vermelding „voor Si mavi" gestort worden op postgiro 154742, ten name van den heer A. J. Berman, Fred. Hen- driklaan 35, Haarlem. WAIKT nnum VEEMARKT ROTTERDAM. Rotterdam, 17 October. 193! Totaal aanvoer 5505. Paarden 143. Veulens 20. Magere runderen 1140. Vette runderen 1020. Vette kalveren 48. Graskalveren 560. Nuchtere kalveren 1168 Schapen en lammeren 692. Varkens 2. Biggen 1. Bokken en geiten 111. Vette koeien le kwaliteit 74, 2e kw. 60, 3e kw. 38 tot 48 per kilo. Vette ossen le kw. 2e kw. 62, 3e kw. 40 tot 50 per kilo. Stieren le kw. 65, 2e kw. 55, 3e kw. 48 per kilo. Vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 78, 3e kw. 50 tot 65 per kilo. Lammeren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw 35 per kilo. Lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40 per kilo. Graskalveren 2e kw. 48, 3e kw. 38 per kilo. Nuchtere kalveren le kw. 41 2e kw. 36, 3e kw. 31 per kilo. Slachbpaarden le kw. 59, 2e kw. 50, 3e kw. 40 per kilo. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 23, 2e kw. 19, 3, kw. 15; Lammeren le kw. 17, 2e kw. 14, 3e kw. 10; Nuchtere slachtkalveren le kw. 10, 2ek w. 8, 3e lew. 5; Nuchtere folckalveren le kw. 18, 2e kw. 13, 3e kw. 10; Slachtpaarden le kw. 260, 2e kw. 200, 3e kw. 130; Werkpaar den, le kw. 400 2e kw. 280, 3e kw. 180; Hit ten le kw. 260, 2e kw. 200, 3e kw. 140; Stieren le kW. 305, 2e kw. 230, 3e kw. 150; Kalfkoeien le kw. 245, 2e kw. 175, 3e kw. 130; Melkkoeien le kw. 235. 2e kw. 175, 3e kw. 130; Varekoeien le kw. 195, 2e kw. 145, 3e kw. 125; Vaarzen le kw. 140. 2e kw. 120, 3e kw. 90; Pinken le kw. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 60; Graskalveren le kw. 50, 2e kw. 30, 3e kw. 20; Bokken en geiten le kw. 11, 2e kw. 7, 3e kw. 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen: aanvoer korter, han del flauw, prijzen koeien 0.80, ossen 0.72; Stie ren: handel prijshoudend; Vette kalveren: handel traag; Schapen en lammeren: han del stug: Nuchtere slacht- en fokkalveren: handel stroef: Paarden: handel lui; Kalf- en melkkoeien: handel stil; Varekoeien: handel sleepend; Vaarzen en pinken: handel slecht; Graskalveren: handel matig; Bokken en gei ten: handel vlot. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Aanval op Emden? WINSCHOTEN, 17 October. Vanmorgen schijnt er een aanval op de Oost-Friesche ha ven Emden te zijn gedaan. In Oost-Groningen was het kanongebulder duidelijk hoorbaar. In den ochtendnevel zag men snel-voortschie- tende vliegtuigen. Ook kon men door de rook wolken het ontploffen van granaten waar nemen. Over het aantal vliegtuigen loopen de mee ningen der waarnemers uiteen. Men spreekt van vier, maar ook van veertig vliegtuigen. Tegen elf uur hedenmorgen was het schie ten het hevigst, maar ook om half acht zijn er reeds schoten gevallen. Britsche Admiraliteit zal Duitsche beweringen negeeren. LONDEN, 17 October (Reuter). In zijn commentaar op de Duitsche beweringen, dat de Britsche slagkruiser „Repulse" zou zijn toi zinken gebracht, hetgeen door de Britsche admi raliteit wordt ontkend, schrijft de „Daily Telegraph": „Een van de voornaamste rede nen waarom Duitschland beweert schepen van Britsche slagvlooten te hebben tot zinken ge bracht, is dat het hoopt uit de Britsche ont kenningen te vernemen, waar de vloten zich bevinden. Wanneer een vloot op zee is, zwijgt de radio en indien een directe ontkenning volgt op berichten over tot zinken brenging, bewijst dit den Duitschers, dat de vloot in verbinding staat met de Admiraliteit en zich derhalve niet op zee bevindt. Het kan om deze reden zijn, dat de Admiraliteit in de toekomst geen tegen spraken zal publiceeren en dat Duitschland voort zal gaan onjuiste berichten uit te zenden, die niet zullen worden weerlegd." Ongeluk op onbewaakten overweg. HELMOND. 17 October. Hedenmorgen te ongeveer acht uur is op den onbewaakten overweg, nabij wachtpost 19, te Griendtsveen een vrachtauto, bestuurd door den heer Hee- zemans uit Deurne, door een personentrein, komende uit de richting Venlo, gegrepen. De auto werd totaal vernield. De chauffeur werd er uit geslingerd, doch kreeg slechts lichte verwondingen. De ooi-zaak van het ongeluk moet worden geweten aan de dikke mist, welke het uit zicht ter plaatse belemmerde. De trein had ongeveer wtintig minuten ver traging. PROF. MENGELBERG. Prof. Mengelberg, die in Zwitserland ziek heeft gelegen, wordt einde van deze week in ons land terug verwacht. Waarschijnlijk zal hij op Zondag 29 October het Concertgebouw orkest dirigeeren. De werkzaamheden aan de Kenau- en Verspronckbrug. De werkzaamheden bij het Kenaupark en de Kinderhuissingel aan de twee nieuwe bruggen bij het viaduct vorderen goed. Zoo als we reeds mededeelden is de Verspronck brug bij den Verspronckweg voor de heft ge reed en reeds voor alle verkeer opengesteld. Men is nu bezig de oude brug te sloopen en dan begint men aan het zuidelijk gedeelte van de nieuwe brug. Van de brug aan den anderen kant van het viaduct die de verbinding zal vormen tus- schen de Kinderhuissingel en het Kenaupark is het 14 Meter breede wegdek bijna klaar. Ook aan de landhoofden wordt hard gewerkt en daar de aannemers zich met materialen gedekt heeft behoeft voor vertraging tenge volge van den huidigen toestand niet ge vreesd te worden. De Kenaubrug zal zeker een groote verbetering beteekenen. De bewoners van de Kinderhuissingel on dervinden nog steeds de last van de werk- zaamhedene die het leggen der gas-, water en electrische leidingen met zich meebrengen. Deze werkzaamheden zijn echter practisch gereed en men zal nu spoedig beginnen met het leggen der rioleerlng. De verschillende werkzaamheden voor de geleidingen aan den kant van het Kenaupark zullen nu ook spoe dig beginnen. Zooals men weet heeft men den totale werkzaamehden geprojecteerd op een jaar Dan zouden dus nog dit jaar de beide brug gen en de andere werkzaamheden gereed moeten komen. Veel zal echter afhangen van de weersgesteldheid in de komende maanden. Vijf jaar geëischt tegen kasteel- beer. Wegens doodslag op zijn vrouw. Voor de rechtbank te Maastricht is Maandag behandeld de zaak tegen den 61-jarigen kasteel heer H. J. E. R„ die op 11 Juni van dit jaar op zijn landgoed Vaeshartelt met drie revolver schoten zijn 42-jarige echtgenoote heeft gedood. De president, mr. F. Janssen, gelastte het ge- tuigengehoor van den zoon van het echtpaar R. en van den getuige-deskundige dr. A. Janssen uit Venray, en van den getuige-deskundige a décharge, dr. G. J. B. A. Janssen uit Vught, in een zitting met gesloten deuren te behandelen. Daarna werden o.a. in openbare zitting ver hoord dr. B. den Hartog uit Heerlem, die den doodschcuw had verricht en verklaard had, dat twee der schoten doodelijk waren en de heer J. E. H. van Waegeningh uit Maastricht, die o.a. mededeelde, dat de schoten zijn gelost op res pectievelijk 20, 5 en 10 c.M. afstand en van vlakbij. De verdachte deed, op uitnoodiging van den president, een uitvoerig verhaal van het verloop der gebeurtenissen op dien llden Juni. Het kwam hierop neer, dat verdachte zeer opgewonden was door de gedragingen van zijn vrouw, die eenige weken tevoren van een reis in Zwitserland was teruggekeerd. Hij meende bewijzen te hebben, dat zij hem ontrouw was geweest. Hij wilde de zaak echter weer in het reine brengen en haar dwingen, hem vergif fenis te vragen. Bij herhaling verklaarde hij, zeer veel van zij-n vrouw te hebben gehouden. De vrouw wei gerde echter vergiffenis te vragen, omdat zij verklaarde, niets verkeerds te hebben gedaan. Er ontstond een worsteling tusschen man en vrouw, waarbij de vrouw zich wist los te ruk ken en wegliep. De man is toen naar boven ge- loopen om zijn vrouw te zoeken, zooals hij verklaarde. Hij had toen zijn revolver meege nomen en bij een tweede onderhoud, beneden in de gang van het kasteel, heeft hij drie schoten op haar gelost met het bovengenoemde noodlottige gevolg. Hij verklaarde nadrukkelijk, niet de bedoe ling te hebben gehad, op zijn vrouw te schieten, maar hij'had de revolver slechts meegenomen om haar schrik aan te jagen. De president merkte op, dat deze mededee- ling van den verdachte niet klopte met zijn ver klaring tgenover den officier van justitie, de politie en den burgemeester, kort na zijn aan houding, tegen wien hij had verklaard naar boven te zijn geloopen om zijn revolver te halen. „Dit werpt een ander licht op uw be doelingen", aldus de president. Het O. M., nam den doodslag als bewezen aan. Het achtte daarnaast echter verschillende verzachtende omstandigheden aanwezig, o.a. de opgewondenheid van den verdachte bij zijn rechtom zijn vrouw ter verantwoording te te roepen en de verminderde toerekeningsvat baarheid van den verdachte. Bovendien heeft hij veel spijt van zijn daad en. dit alles in aan merking nemende, vroeg het O. M. een gevan genisstraf van vijf jaar. Het pleidooi van mr. R. von Geldern werd op verzoek in een zitting met gesloten deuren ge houden. HET FINSCHE EILAND HOGLAND GEëVACUEERD. KOPENHAGEN, 17 October (Havas). De bevolking van het Finsche eiland Hogland in de Finsche golf, dat, naar gemeld wordt, door de Sovjets wordt opgeëischt, werd geëva cueerd. Uit Helsinki ontvangen telegrammen ver klaren, dat, in geval de Finsche regeering zou besluiten de hoofdstad te verlaten, de noodig8 maatregelen reeds zijn genomen. Autobestuurder krijgt twee weken. UTRECHT, 17 October. Op Vrijdag 11 Augustus, des middags omstreeks drie uur, werd op den onbewaakten overweg onder de gemeen te Houten, een vrachtauto, waarin zes personen uit Benschop en IJsselstein gezeten waren, door een eleetrischen trein gegrepen en totaal ver nield, waarbij vier van de zes inzittenden om het leven kwamen. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde he denmorgen den bestuurder van deze auto, den 32-jarigen C. G. R. uit Benschop, conform den eisch van den Officier van Justitie, tot een ge vangenisstraf van twee weken. PURMERENDER MARKTBERICHT. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 22 par tijen. wegende 88000 Kilo. Handel kalm. Hoog ste prijs f 27. Kleine boeren kaas f 17 per 100 kilo met Rijksmerk. Volvette kaas f 32 per 100 kilo idem Boter. Aanvoer 1695 kilo. Laagste prijs f 1.40. Hoogste prijs f 1.46 per kilo. Runderen, totaal 664 stuks. Vette koeien 340, 64—70 per kilo. matig. Gelde koeien 160 110—175 per stuk. matig. Melk koeien24 st. 180260 per stuk, matig. Stieren 50 st. 0.440.58 per kilo, matig. Paarden 50 st. 0058 per kilo, matig. Vette kalveren 160 st. 60—80 per kilo stug. Nuchtere kalveren voor de slacht 293 st. 8—11 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de fok 1317 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 221 st. 64—67 per kilo, stug. Magere varkens 26 st. 20—36 per stuk, matig Biggen 124 st. 1523 p. stuk, matig. Schapen 2505 2025 per stuk, matig. Bokken 95 st. 3—10 per stuk, matig. Jonge hanen 800 st. 40—42'/2 per stuk. Kipeieren 4 70—5.10 per 100 st. Eendeieren 2.75 per 100 st. Piepkuikens 1400 st. 42'A 50 per kilo. Oude kippen en hanen 9400 22 >2— 35 p. kilo Konijnen 30 st. 1.70 p. stuk. Eenden 1600 st. 10—70 per stuk. Duiven 40 per paar. Ganzen 387 st. 1.50—3.25 per stuk. Aanvoer 110.000 Eendeieren 2.95 a 3.25. Broedeieren 2.95 a 3.10. 70.000 Kippeneieren 70 80 kilo 3.54—5.170. HAARLEM, 17 October. Bevallen 15 October: C. Philiopo—Schippers d.: C. P. van den Hogen—Hoppenbrouwer H. Pander—Smedes. d.; 16 October- M G Verkade—Gerckens, z.: C. W. Donker—Kui per. d.; M. J. van Kampen—Woeker, z.; 17 Oc tober: W. van der ReepEsveldt, z.; Overleden 15 October: F. A. Nordsiek. 74 J Kamperlaan: G. J Selhorst. 71 J„ Brouwers straat; H. J. Meijer, 73 j., Vr o u weheks tr a a t 16 October: W. J. Merks, 64 J., Achterweg; S, Bak, 78 j., Middenweg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9