Haarlem's Dagblad Lloyd George. Imitatie. Rust aan het Westelijk Front Duitsch marinevaartuig verongelukt. fiawien dei xegzeiittg. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17284 Uitgave Lourens Cosier, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N V Bureaux. Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 23 October 1939 Abonnementen per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post f 3.55. losse nummers 6. cent per ex Advertentiën. 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames 7 0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60. elke tegel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek De oude staatsman Lloyd George, die geduren de bijna den geheelen vorigen oorlog, en nog jaren daarna, Britsch premier is geweest en als zoodanig de Britsche delegatie bij de vredeson derhandelingen van Versailles aanvoerde, heeft onlangs een groot deel van het Lagerhuis tot ver ontwaardiging gebracht. Dat gebeurde toen hij betoogde „dat men de gelegenheid moest aan grijpen, wellicht de laatste die zich in jaren zou voordoen, om te confereeren voordat de onbe schrijfelijke verschrikking en rampspoed van den grooten oorlog aan millioenen gezinnen in vele landen dood en verderf zouden brengen". Verscheidene leden vielen hem bij. Maar de meerderheid was en bleef boos. ofschoon zij heel goed wist dat Lloyd George niet de Duitsche ver overingen wou gaan erkennen, dus ook niet het Britsche regeerings-standpunt loslaten. Hij wou niet toegeven, maar hij wou in elk geval een poging doen om tot overeenstemming te komen. De meerderheid voelde evenwel, zooals dit dik wijls in vergaderingen gaat die eenmaal door een bepaalde leuze bevangen zijn, dat zijn woorden een verzwakking van de hare inhielden. Zij hiel den een soort van amendement in op de vastbe radenheid. de onverzettelijkheid, die men vooral tegenover Duitschland wilde toonen. En dit vooral omdat zij van een man van beteekenis als Lloyd George kwamen. Men vertoornde zich niet op Sir Charles Cayzer en andere politici van minder beteekenis, die Lloyd George bijvielen, maar al leen op hem. In zijn kiesdistrict Carnarvon in Wales, spre kend dus tot zijn eigen kiezers, heeft Lloyd George opnieuw over deze zaak gesproken en verklaard dat zijn tegenstanders zijn betoog verkeerd had den uitgelegd. „Indien op een conferentie zou blijken, dat Hitier voornemens was vast te hou den aan zijn veroveringen, zouden wij die confe' rentie met een zuiver geweten kunnen verlaten", zei hij en betoogde verder, dat het na de opval lende diplomatieke overwinning met het Turk- sche verdrag noodig zou zijn, tot een betere Britsch-Russische verstandhouding te komen. De mislukking van de vroegere Britsche onderhan delingen met Rusland nam hij heel zwaar op daardoor was de kans gemist, den aanval tot staan te brengen zonder bloedvergieten. Hij ver weet de regeering dat zij die onderhandelingen had laten voeren door „een vijfderangs bureau craat van het Foreign Office en een volkomen minderwaardige militaire missie" en vroeg of het geen tijd is om het Russische denkbeeld van een internationale conferentie te aanvaarden. „Het bemiddelingsvoorstel van de 'Scandinavi sche koningen biedt een verdere gelegenheid om te confereeren", voegde hij eraan toe. „Op een conferentie kan men even vastberaden zijn als op het slagveld". Men kan van Lloyd George zeggen dat hij een oude man is, dat de herinnering aan de ontzet tende jaren 1914-1918 hem beïnvloedt gelukkig beïnvloedt die nog zeer velen! en dat hij onder den indruk is van de gevolgen van het harde vredesverdrag van Versailles, waarvoor hij per soonlijk mede verantwoordelijk is. Maar ontneemt dat alles hem het recht om te spreken en zijn in vloed te doen gelden? Neen. Zijn meening sluit zich overigens aan bij die van zeer velen, in Groot-Brittannië en daarbuiten, die de ontzet tende verwoesting van menschenlevens en cul tuur beseffen die een groote oorlog onafwijsbaar moet meebrengen en die bovendien verder kij ken: die een toekomst willen bevorderen op een grondslage waarop rust en samenwerking in Euro pa kunnen bestaan. Die menschen zien in dat samenwerking niet uit vernietiging van een der partijen, welke dan ook, geboren kan worden, en ook niet uit de verwoestingen van een oorlog, waarna men moet gaan onderhandelen in een sfeer geladen met haat en wrok. Dat heeft de historie dan toch ook waarachtig geleerd! Het wil mij voorkomen dat men een verschrik kelijke fout zal begaan, in alle landen die ook maar eenigermate invloed kunnen doen gelden, als men de kans op onderhandelen laat voorbij- bijgaan. Wie denkt aan de verschrikkelijke fou ten die tot den vorigen oorlog en tot het Ver drag van Versailles leidden is zich welbewust dat de kans groot is. De historie der rampen van de luenschheid is schier een aaneenschakeling van verschrikkelijke fouten Misschien zullen er ditmaal voldoende stemmen blijken te zijn die ertegen waarschuwen. En daar bij is die van een figuur als Lloyd George van veel belang. Het baat niet te beweren dat die of die zijn onwil heeft getoond en dat er dus toch niets te beginnen valt, want de situatie wijzigt zich voortdurend en de inzichten van de leiders der groote volken worden daar natuurlijk voort durend door beïnvloed. Dat blijkt niet zoozeer uit hun redevoeringen, die in oorlogstijd meer dan ooit door propaganda beïnvloed worden, maar uit de gebeurtenissen. Al die snelle manoeuvres op het diplomatieke schaakbord, die zich tegenwoor dig afspelen, beïnvloeden de vooruitzichten sterk en daarmee ook de bereidwilligheid tot overleg. En als eenmaal de oorlog met volle kracht mocht losbreken gaat de psychose van den blin den haat zich doen gelden, wordt de houding van de volken die nu alle God zouden danken als zij van den oorlog verlost waren gansch anders en is de groote kans voorbij. Er is geen winst te behalen met een oorlog en er is geen samenwer kend Europa te stichten met een overwinning met de wapens. Zulke dingen bestaan niet en dat hebben de jaren 19141918, met 1919 incluis, waarin het Verdrag van Versailles tot stand kwam, beter bewezen dan ooit tevoren geschied was. Een Canadeesch dieren-imita- tor, die zich wereldkampioen op dit gebied acht, is uitgedaagd door een Japansch artiest, om in 1940 door een jury te laten uit- makenivie inderdaad de beste is.) Het vak van dieren imiteeren Is wel een zeer bijzonder vak. Het vergt, naast aanleg, veel studeeren, Je leert het niet op je gemak. Mij doet het altijd wat potsierlijk, Hoe knap het ook mag wezen, aan En het wordt nooit volkomen dierlijk, 't Blijft altijd door een mensch gedaan, 't Is een merkwaardige pretentie, Waarvan ik in dit opzicht lees: Ik spot met alle concurrentie, Zegt een dierkundig Canadees. Wanneer je mij hebt hooren brullen, Aldus die man uit Canada. Dan vind je alle andren prullen. Dat doet geen mensch (of leeuw) me na. Mijn blaffen, knorren en miauwen, Mijn kraaien, balken en gegrom. Mijn loeien, hinniken en grauwen, Kom daar eens bij een ander om. Maar zie, dit zou niet zoo passeeren. Want een collega uit Japan, Kwam met bekwamen spoed beweren: Ik ben jou man, en beter man Als jij je daaraan durft te i„agen. Ben ik bereid, en met plezier, Voor 't volgend jaar je uit te dagen Tot een publiek duel-op-dier. Enfin, ze zullen het beslechten. U hoort den uitslag nog misschien, Het is een vrediger soort vechten. Dan men van menschen pleegt te zien. Ik wou nog dit maar constateeren, Dat mij zoo juist te binnen schiet, Dat menschen dieren imiteeren. Is iets dat men veelvuldig ziet. Men mag intusschen blijven hopen, Voor 's wereld rust en haar fatsoen, Dat het er nooit op uit zal loopen, Dat dieren menschen na gaan "ney. P. GASUS. De bestelling van gasmaskers. Eerst moet men het gezicht laten meten. Alvorens een gasmasker te bestellen moet men de maat van het gezicht hebben laten opnemen. Van Dinsdagochtend ai' zal voortaan dagelijks van 1011.30 in de school Prins Hendrikstraat no. 1. waarin de Vereeniging voor luchtbescherming, af- deeling Haarlem, zetelt, een vrijwilliger ter be schikking van het publiek staan teneinde de ge- zichtmaten op te nemen en te noteeren. Met. het formulier waarop deze maten geschreven worden, kan men dan een gasmasker bestellen. Tankwagens reden langs vuur. VERACRUZ, 23 October. Naar men gelooft zijn veertig personen gedood tengevolge van een explosie in twee tankwagens tusschen Santa Lu- cresia en Matias Romero in den staat Chiapas. Twee wagons van den goederentrein, waarin zich een aantal spoorwegarbeiders met hun ge zinnen bevond, geraakte daardoor in brand. De tankwagens kwamen langs vuren, welke werk lieden. die daarop gekookt hadden, hadden ach tergelaten. (United Press). Stalin voelt niets voor oorlogvoeren. PARIJS. 23 October (Havas). De continen tale editie van de „New York Herald Tribune" schrijft dat vernomen wordt, dat het schrijven van Stalin, in antwoord op het persoonlijke schrijven van Hitier, een categorische weigering inhield een gewapend conflict aan te gaan met Frankrijk en Groot-Brittannië. Stalin verklaarde dat Rusland bereid was met Duitschland een officieele verklaring af te leggen over den tegen woord igen toestand in Europa, doch dat hij weigerde verder te gaan dan dat en over te gaan van woorden tot daden. Het Kremlin wei gert duidelijk zich te verbinden tot steun aan Duitschland in den strijd tegen de geallieerden „met alle middelen. Heeft Gamelin een Duitsch offensief voorkomen Uit de op Zaterdag en Zondag gepubli ceerde communiqué's van het Fransche leger blijkt dat het gedurende deze dagen aan het Westelijk Front vrij kalm is geweest. Alleen Zaterdag heeft zich een zekere mate van activiteit door de artillerie ontplooid. Hetzelfde was uit het legerbericht der Duitschers op te maken. Ook vanmorgen meldde het Fransche le gerbericht dat de nacht aan het geheele front op kalme wijze was verstreken. Havas geeft het volgende commentaar op de Fransche legerberichten. De kalmte, die sinds Donderdag j.l. "aan het front is ingetreden, blijft heerschen. Opge merkt moet echter worden, dat de artillerie, die sedert twee dagen bijna gezwegen had, eenigs- zins actiever is geworden. Op verschillende pun ten zijn de tegenstanders weer begonnen be drijvigheid te toonen in het „niemandsland", waarbij elk patrouilles uitstuurt en hinderla gen legt tegen soortgelijke ondernemingen van den tegenstander. Na het stadium van het zich installeeren in de nieuwe stellingen, zou het er naar uitzien, alsof de Duitschers weer zouden beginnen met het zoeken van meer gedetailleerde inlichtingen over de juiste ligging en de kracht van de Fransche linies, waarvan zij tot dusverre nog slechts vluchtig de omtrekken hadden verkend. Van Franschen kant zijn deze kleine acties en hinderlagen het gevolg van vrijwel gelijke over wegingen. Men tracht de juiste posities der Duitsche ünies uit te vinden en van in hinder laag gevallen krijgsgevangenen inlichtingen te krijgen over het belang en de herkomst der troe pen, hun garnizoenen in de huidige periode van strategisch afwachten en het oogenblik, waarop, na de verschillende diplomatieke gebeurtenissen der laatste weken, de Duitsche chefs belang rijke beslissingen op militair gebied kunnen nemen. Volgens Reuter gelooft men te Parijs dat een knappe strategische zet van het Fransche leger- bevel de plannen van het Duitsche hoofdkwar tier voorloopig in den war heeft bestuurd. Vol gens in deze stad ontvangen berichten wilden de Duitschers een groot offensief op de Fran sche troepen aan de Duitsche zijde van de grens openen. Gamelin trok toen heimelijk alle troepen, terug met uitzondering van de voorpos ten. die zooveel gebruik van munitie, zoeklich ten enz. maakten dat de Duitschers nooit tot de ontdekking kwamen, dat de Fransche troepen reeds twee dagen tevoren waren weggetrokken. Afgezien van eenige observatieposten vallen de Fransche linies thans ongeveer samen met de grens, terwijl de Duitsche troepen voor het over stroomde gebied van Rijn, Moezel en Saar staan. Duitsche legerbericht van heden. BERLIJN 23 October (D. N. B.) Het opper bevel der weermacht maakt bekend: „Aan het Westelijk front behalve activiteit van artillerie en verkenners geen gevechtshandelingen Op 21 October om 12 uur 45 vloog een driemo- torig Britsch vliegtuig uit Oostelijke richting komende, boven het station Konzen (25 K.M. ten Z.O. van Aken) en over de zich in de onmiddel lijke nabijheid bevindende Belgische grens naar het Westen terug". Vrijgezellen zullen meer belasting moeten betalen. Bij de regeering bestaat het voornemen, bij de aanstaande herziening van de rijks inkomstenbelasting nader rekening te hou den met de gezinsbelangen, zoowel door in de heffing onderscheid te maken tusschen gehuwden en ongehuwden als door aandacht te wijden aan een versterking van den kin deraftrek. Op afgedreven mijn gestooten. 71 slachtoffers. Zaterdagmiddag is een Duitsch wacht schip tusschen Falsterbo en Möen op een mijn geloopen en vernield. Van de opvarenden slaagden er vijf in zich met een vlot te redden. Zij werden door een Deensch vliegtuig gevon den, dat hen naar het eiland Möen bracht. Op het vlot is een man gestorven, de vier overigen zijn in een ziekenhuis opgenomen. In totaal eischte het ongeluk 71 dooden. Nader werd gemeld, dat een Deensch vlieg tuig, dat op zee was gedaald nabij de plaa-ts van de ramp, getracht had vijf man, die zich op een vlot hadden weten te redden, aan boord te nemen. Het gewicht was evenwel te zwaar ge worden. Een tweede vüegtuig is toen assistentie gaan halen en een moterboot werd uitgezonden om hulp te bieden. Een der mannen op het vlot kwam, zooals gemeld, om het leven eer hulp geboden kon worden. Den avond te voren was een waarschuwing gepubliceerd om het gebied te mijden, waar mijnen ronddrijven, die waren los geslagen van het mijnenveld in de Ulfsont. Nader wordt uit Kopenhagen gemeld dat op een rif van Aegholm, een eiland ten noorden van Möen vijftig lijken zijn aangetroffen. Totnutoe konden 29 lijken worden geborgen. De naspo ringen door schepen en watervliegtuigen worden voortgezet. Naar het bureau Ritzau meldt is een der op varenden van het Duitsche wachtschip er in geslaagd zwemmende het eiland Möen te berei ken. Een United Press vertegenwoordiger had een onderhoud met een der geredden van het Duit sche patrouillevaartuig, dat op een mijn geloo pen en verongelukt is. Het gezonken schip was de „Este 701", aldus bleek uit de verklaring van dezen schipbreukeling, en had den geheelen I Het woord is aan Matthew Arnold: Zij die geen gaven vaii het toeval verwachten hebben het noodlot overwonnen. morgen jacht gemaakt op losgeslagen en dus drijvende mijnen. De taak was juist geëindigd toen de „Este" plotseiing op twee mijnen tegelijk stootte, één raakte het schip aan de voorzijde, de andere midscheeps. In een minuut was het vaartuig in de golven verdwenen. Velen kwamen om het leven door den enormen schok, toen zij van de nooge temperatuur der scheepsruimte (130 graden Fahrenheit) in de ijskoude zee vie len Zwemvesten waren niet meer bereikbaar. De overlevenden, die een bolk te pakken konden krijgen, dreven daaraan vastgeklemd zes uur lang in het koude water rond. Eindelijk om zes uur 's middags werden zij door een Deensch pa trouillevliegtuig opgemerkt en gered. De schip breukeling vertelde dat de volledige staf van het mijnpatrouille-eskader aan boord was, ka pitein Schuster en kapitein-luitenant Kind in begrepen. Beiden zijn naar hij meent verdron ken Oude gevels aan de Ged. Oude Gracht. In de Memorie van Antwoord op de Alg. Beschouwingen der Tweede Kamer inzake de rijksbegrooting 1940, worden eenige plan nen en voornemens der regeering onthuld: Ter zake van de Zondagswet bestaat het voornemen, de totstandkoming van een nieuwe wet voor te bereiden. De ontwerpen betreffende de kinderbij- slagverzekering en de echtscheiding zullen worden gehandhaafd, het laatste waar schijnlijk behoudens eenige aan te brengen wijzigingen. Omtrent de ontwerpen betreffende de openbare orde wordt een nader onderzoek ingesteld. Het ligt in het voornemen der regeering een ontwerp ter zake van een wettelijke vacantieregeling in te dienen, terwijl de voorbereiding van een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering krachtig zal worden voortgezet. In zake de handhaving van het gezag en de bescherming van de geestelijke vrijheid wordt thans in het algemeen niet anders ge dacht dan onder het vierde kabinet-Colijn De kans bestaat dat enkele indirecte be lastingen verhoogd zullen moeten worden. Uitbreiding van de Staatsloterij ligt niet in het voornemen. Het vraagstuk van de ouderdomsverzor ging voor hen. die tot dusver ten onrechte van de wettelijke regeling zijn uitgesloten heeft de aandacht der regeering. Een wetsvoorstel tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet betreffende het werkloosheidssubsidiefonds zal binnenkort worden ingediend. Amsterdam verbetert zijn verkeerswegen. - Een overzicht van de Prins Hendrikkade, waarvan de groote verbreeding bijna gereed is. Op den voorgrond de brug over de Oude Schans, die eveneens aan de eischen van het moderne verkeer zal worden aangepast Een welgeslaagde restauratie. Twee gevels aan de Gedempte Oude Gracht, die een zuivere herinnering bewaren aan de 17de- eeuwsche renaissancc-architectuur, naderen de voltooiing van een restauratie, die onder leiding van den bekenden architect A. A. Kok, te Am sterdam. heeft plaats gehad. Het betreft de per- ceelen Ged. Oude Gracht 91. het woonhuis van den heer J. L, Tadcma en no. 93, de antiqui teitenzaak op den hoek van de Frankestraat. In frissche kleuren prijken thans beide fraaie gevels weer en toonen hun kostelijk materiaal, den fraai rooden baksteen en de zachtgetinte hoekblokken en kraagsteen. Vooral nu het aspect van de Ged. Oude Gracht, nadat de zware iepen gerooid zijn, zooveel ruimer is ge worden, toonen de beide gevels hun volle schoonheid. Haarlem kan den heer Tadema, voorzitter der vereeniging „Hacrlem", dankbaar zijn voor deze verfraaiing van het stadsbeeld. HEDEN12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Dr proef met persoonlijkheidsonderwijs te Haarlem 4 BINNENLAND De vrijgezellen zullen meer belasting moeten betalen. 1 De sultan van Djokjakarta is overleden. 2 De financieele situatie van ons land. 3 De regeering waakt legen onredelijk duurder worden van hel levensonderhoud. 3 BUITENLAND Een Duitsch marinevaartuig is verongelukt. 1 Rust aan het Westelijk front. 1 De Engelsche minister Hore Belisha heeft per radio een uiteenzetting gegeven van de si tuatie na zeven weken oorlog. 5 Bij een aanval op een Engelscli eonvooi op de Noordzee zijn verseheidene aanvallende vlieg tuigen neergehaald. 5 Llo.vd George bepleitte in zijn kiesdistrict het bijeenroepen van een internationale confe rentie. 5 Dr. Goebbcls stelt Churchill aansprakelijk voor den ondergang van de „Athenia". 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Lloyd George. 1 J. B. Schuil: Cabaret-avond V. Z. O. D. 2 K. de Jong: Arbeiders-Muziekvcreeniging „Ex celsior". Van onzen deskundigen militairen medewerker: Operaties op liet Westfront in d* oer«ste hcKt van October. 3 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1