I I BURGERLIJKE STAND DINSDAG 24 OCTOBER 1939 H A" 'A R E E M'S DA'GBC'AD UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER COMlTé VOOR BEDRIJFSHULP VOOR GEMOBILISEERDEN. Maandagavond vergaderde in hotel „De Beurs te Hoofddorp het Comité voor Bedrijfs- hulp voor gemobiliseerden uit de Haarlemmer meer onder voorzitterschap'van den heer P. C. de Zeeuw, die in zijn Openingswoord zeide, dat op initiatief van den heer S. van Wijk bij het begin van de mobilisatie dit comité in het le ven geroepen werd ten einde Haarlemmermeer's ingezetenen en middenstanders in moeilijkheden bij te staan. Spr.dankte voor de medewerking van het ge meentebestuur en hoopte dat de vertegenwoordi ger uit dit college, de heer H. Koning, dezen dank zou overdragen. De financieele kant heeft nog geen moeilijkheden opgeleverd, toch houdt men zich voor iedere bijdrage aanbevolen. Twee personen zullen aangewezen worden, ad viezen te geven inzake verlof aan landbouwers. Met alle bonden en organisaties werden en worden besprekingen gevoerd. Zeer verschil lend was de hulp. die geboden moest worden. Collega's werden steeds bereid gevonden, de be staande bedrijven te helpen. Een dame bood zelfs aan, met paard en wagen klanten af te rijden. Het comité betuigde haar zijn dank. Niet altijd is hulp gemakkelijk te bieden, waarom het comité rekent op adviezen en op bouwende critiek van ieder. De heer de Man vroeg naar het verlof dat aan vrijwilligers zou worden gegeven. De heer De Zeeuw is hiermede bezig geweest. In den Haag vernam hij dat eerst de oudsten en bedrijfslei ders naar huis mochten. Moeilijkheden vertra gen echter de zaak. Voorloopig hebben zitting in het dagelijksch bestuur: de heeren P. C. de Zeeuw, J. A. de Wildt, C. Doeleman, H. Duwel, H. de Graaf, C. Lint hout en L. v. Reeuwijk. Dit bestuur is samenge steld uit drie landbouw- en drie middenstands organisaties met als voorzitter een vertegenwoor diger van B. en W. Namens de vakbonden hebben zitting: Sme- öenbond: G. v. Driel, Hoofddorp; Bakkersbond: M. A. de Man, Abbenes; Slagershond: J. W. Kroezen, N. Vennep; Graanhandelaren: S. v. Wijk te Vijfhuizen; KruideniersbondJ. Mille- naar, Rijk; Hotelhouders: P. E. Kamp; Rij naar, Rijk; Hotelhouders: P. E. Kamp; Rij- J. Ransdorp. AbbenesChr. Aannemersbond, M. V. d. Mik. Anderen zullen nog volgen. De heer De Zeeuw besloot met een dankwoord üe besprekingen. LUCHTBESCHERMING. Het Zuidelijk deel van Haarlemmermeer kwam in café Loogman bijeen ter bespreking van den Luchtbeschermingsdienst. De heer W. Slob gaf een uiteenzetting van de verschillende diensten. Medegedeeld werd dat Haarlemmer meer thans pl.m. 700 vrijwilligers telt, dit aan tal moet aangroeien tot 1000. Verschillende vragen werden door het hoofd yan den Luchtbeschermingsdienst beantwoord. RIJWIELONGELUK. Maandag kwamen op den Vijfhuizerweg twee Wielrijders, de arbeiders K. en S. (doordat een hunner plotseling van richting veranderde) met elkaar in botsing. Beiden sloegen tegen den grond, K. kon door een vrij ernstige beenkneuzing zijn weg nietvervolgen en moest per auto naar zijn (Woning worden gebracht. EEN .TONGEN ALS LADELICHTER. Bij den winkelier O. te Hoofddorp werd Maan- Hag terwijl hij zich even verwijderd had om Jets te halen voor een in den winkel staanden knaap uit de cassa de lade met pl.m. f 30 ont vreemd. De politie werd met het gebeurde in ken nis gesteld en heeft, als verdacht van dezen bru talen diefstal, een jongen aangehouden, die zich öok in Zwanenburg aan verschillende diefstallen had schuldig gemaakt. BENNEBROEK MILITAIREN SPEELDEN EEN VOETBAL WEDSTRIJD. Zaterdagmiddag hielden de te Bennébroek ge legerde militairen een voetbalwedstrijd tegen het elftal van de Stichting „Vogelenzang". Het militaire elftal dat onder leiding van één 'der sergeants was samengesteld, heeft een uitste kenden indruk gemaakt. De wedstrijd eindigde in een 4—4 gelijk spel. HILLECOM VERGADERING ..PATRIMONIUM". Onder leiding van den heer J. O. Vermeer hield .Patrimonium" Maandagavond in het eigen gebouw een druk bezochte vergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter met eenige sympathieke woorden het overleden lid. den her Lodder. Getracht zal Worden voor Kerstmis een wijdtngsavond te houden. Vervol gens werd het winterprogramma samengesteld; op dertien avonden zullen verschillende spre kers diverse onderwerpen behandelen. Tenslotte hield de voorzitter een referaat over de taak van Patrimonium in deze verwarde tijden waarna hij de vergadering met dankzegging sloot Z ANDVOORT HET NED. ROODE KRUIS. Gedurende dit najaar werd door de afdeeling Zandvoort van het Ned. Roode Kruis weke lijks een gratis cursuiavond gegeven. niet speciaal voor de leden, doch voor ieder inwoner van Zandvoort die ingewijd wenschte te wor den in de beginselen van E.H.B.O. Deze cursus, die zich voortdurend in een groote belangstelling mocht verheugen werd Maandagavond afgesloten. Tevens werd deze avond benut om aan een negental led>r, van het Ned Roode Kruis, het eenheidsdiploma voor E.H.B.O. van het Roode Kruis uit te reiken. Dit waren de eerste negen leden van de afdeeling Zandvoort, die voor dit examen slaagden, zoodat de afdeeling thans een gediplomeerde transportcolonne kan samen stellen. Burgemeester Van Alphen reikte de diploma's uit aan deze eerste R.K. colonne. Het deed 'hem genoegen dat de afdeeling Zandvoort de laatste jaren groeide en bloeide. Nadat spreker nog dank had gebracht aan de heer De Korte, voor de groote toewijding Waarmede hij den cursus had geleid, ging hij ever tot de uitreiking van de diploma's aan de heerep H. Baars, E. Keur, K. C. v. d. Mije, J. KTaayenoord. T. Roos, W. v. Koningsbruggen W. v. d. Mije, A. Loos en A. Beekhuis. De voorzitter van de afdeeling Zandvoort bracht den burgemeester dank. HEEMSTEDE VERGADERING R.-K. VOLKSBOND. Morgen (Woensdagavond) heeft de openings vergadering plaats voor het seizoen 19391940, in de groote zaal van het R.-K. Vereenigingsgebouw. De agenda bevat o.m. Installatie van den geeste lijk adviseurs, bestuursverkiezing (vacature S. J. Smit) en inleidingsrede van den weleerw. heer H. J. Kooijman ,over het onderwerp „Het lied van den arbeid". EEN WISSELTRUC? Dezer dage nvervoegde zich in een der groote kruidenierszaken een naar schatting 30 a 40-ja rige dame, gekleed in tijgerkleurige bontjas, en be stelde een half pond thee van 85 cents. Aan de winkeljuffrouw werd gevraagd of zij een bankbiljet van f 25 kon wisselen, maar na eenig gezoek in haar portemonnaie en wat heen en weer gepraat verklaarde zij het bedragje wel aan ge past geld te kunnen voldoen en of zij nu het briefje van f 25 terug mocht hebben. De juffrouw, door het gepraat even in de war gebracht, gaf haar een briefje van f 25 doch kwam bij het opmaken van haar kas tot de ontdekking dat zij een kastekort had van f 25, zoodat zij ver moedelijk het slachtoffer geworden is van een wisseltruc. BLOEMEN DAAL HET STEUXCOMITé. Het Steuncomité te Bloemendaal zegt hartelijk dank voor de goede resultaten der gehouden klee- dinginzameling, welke vele goede kleeding en boven dien nog ongeveer f 500 opbracht. Vele nooden (inderdaad zijn er vele) kunnen nu tijdelijk gelee- nigd worden. Zij die in de komende maanden kleeding aan genoemd Comité willen weggeven, worden verzocht deze te brengen bij mevrouw Veltman-Nienhuijs te Bloemendaal, Midden Duin en Daalscheweg, „Varenberg". IJMUIDEN De visscherij in oorlogstijd. Hoe zal het gaan als de haringvisscherij afgeloopen is? Tamelijk onverwacht, tenminste eerder dan velen hadden durven denken, is er weer leven gekomen in het visscherij bedrijf. Het is nog maar een begin, het is een tasten en voelen en het gaat nog moeilijk om geschikt „volk" te krijgen. Maar zoo langzamerhand komt er wat meer animo, niet alleen onder de ma trozen en de stokers, maar ook onder de schippers, van wie er nu al eenigen met hun eigen boot naar zee zijn. Prettig varen is het geenszins. Dat is de trawl- visscherij nooit geweest, dat is deze visscherij thans minder dan ooit. Wie zoo eens z'n oor te luisteren legt, die eens luistert naar de zee-radio gesprekken, merkt duidelijk, dat er een zekere ongerustheid leeft onder hen, die de stoute schoenen hebben aangetrokken en naar zee zijn gegaan. Het varen is verleidelijk, want onder de hui dige omstandigheden is vrijwel elke trawler- visscher zeker van een flink weekloon, dat ver uitgaat boven de uitkeeringen der werklozen kassen. Het is dan ook het vooruitzicht op een goed bestaan, maar dan ook dit alleen, dat de menschen doet besluiten, hun veilig leven aan den wal te ruilen voor de gevaren, waaraan zij thans op zee blootstaan. Nog juist voordat het tijdstip daar is, dat de haringvisscherij jaarlijks wordt uitgeluid, werd de visscherij hervat en het spreekt vanzelf, dat zoo goed als alle booten ter haring visscherij zijn uitgezonden en gezien de resultaten van die schepen, welke inmiddels een of meer reizen achter den rug hebben, mag worden verwacht, dat ook de groote booten, die alsnog in de vaart worden gebracht, zich op de haring zullen wer pen, omdat deze visscherij de meeste kans op een goede besomming oplevert, vooral nu een onge limiteerde uitvoer naar Duitschland verwacht mag worden. Maar dit kan in een week of vijf zes. afge loopen zijn. Dan is het begin December, de tijd, dat de haring zich verspreidt en dus groote haringvangsten niet meer verwacht mogen worden. In andere jaren volgt daarop nog wel eens een minder belangrijke Kanaal-periode, maar daar zal nu wel niets van komen. Het moet vrijwel uitgesloten worden geacht, dat de zen winter de Kanaal-haringvisscherij kan worden uitgeoefend. Wat dan? Zullen dan de booten weer worden opgelegd, of zullen ze en bloc de gewone vis scherij gaan uitoefenen? Onder de tegenwoordige omstandigheden kun nen de schepen alleen geëxploiteerd worden wanneer er bijzondere besommingen gemaakt worden. Hoogere verzekeringspremies, hoogere gages, duurder materiaal en? hebben de exploi tatiekosten aanzienlijk verhoogd en daardoor moet er heel wat meer besomd worden, dan tot nu toe. De vooruitzichten hierop zijn ongetwijfeld gunstig. Het binnenland, langen tijd verstoken van goede Noordzeezisch. vooral rondvisch 'de snoekbaars kan slechts als een ersatz-product beschouwd worden, dat alhoewel smakelijk en goed toch de Noordzeevisch niet kan verdringen of zelfs maar vervangeni hunkert naar een lek ker schelvischje of kabeljauwtje en zal daar voor zeker wel wat meer willen betalen dan on der normale omstandigheden. We zitten nu in het beste deel van het seizoen en zoodoende staan de kansen voor het binnenland gunstig. En onze uitvoer0 Daarvan zal het toch moeten komen en daar omtrent zijn we minder gerust. Engeland en Frankrijk kunnen vrijwel uitge schakeld worden, beide in de eerste plaats van wege de veel te hooge vervoerkosten. En voor Engeland komt daar nog bij de onzekerheid der vervoersmogelijkheden, terwijl Frankrijk door protectiemaatregelen de kosten zoo hoog maakt, dat aan uitvoer van hoogstens wat tong ge dacht kan worden. Maar deze uitvoer zal slechts kunnen geschieden wanneer de tongprijzen lager zijn dan deze visch loonend door de visscherij geleverd kan worden. Blijft dus over Duitschland. Zal Duitschland dezen winter zooveel visch afnemen, dat de afzet naar dit land een rugge steun voor de Nederlandsche visscherij kan zijn? Dit ls moeilijk vooruit te zeggen, maar onmo gelijk lijkt het niet. Evenals In 1914—1918 ligt de Duitsche Noordzeevisscherij geheel stil en is het land voor zijn vischvoorziening aangewe zen op de Oostzee, die als leverancier met de Noordzee en 't hooge Noorden niet vergeleken kan worden. Men zal ln Duitschland ongetwijfeld gaarne visch uit Nederland betrekken en nu dif iand door een toenemenden uitvoer beter in zijn deviezen komt te zitten zou een verruiming van het contingent en van de voor den vischinvoer beschikbaar te stellen deviezen naar onze mee ning verwacht Kunnen worden. Maar dan zal den Haag een handje mee moeten helpen. Men meene echter niet, dat de geschiedenis van 19141918 zich zal herhalen, toen de visch met goud betaald werd en besommingen werden gemaakt, die ons thans fantastisch voor komen, besommingen van f 20.000 tot f 30.000 voor een Noordzeereis en van f 20.000 tot f 45.000 voor een IJslandsche reis. Maar een behoor lijke winstmarge zal er ongetwijfeld wel overblij ven en wanneer ongelukken uit mogen blijven, is er zeker emplooi voor een groot deel der vloot, alhoewel het voor de kustbooten wel moei lijk zal zijn, veiligp vischgronden te vinden. Overigens is de vloot na de laatst ondergane aderlating niet onbelangrijk verzwakt. Een twaalftal van de beste en grootste schepen is voor de visscherij verloren en onder de huidige omstandigheden behoeft men op een aanvulling niet te rekenen, daar dit alleen zou kunnen ge schieden door het doen bouwen van nieuwe trawlers, waarvoor de omstandigheden nu niet bepaald gunstig zijn. HET ONGEVAL AAN DE HOOGOVENS. De toestand van de twee personen die na het ongeval aan de Hoogovens in het Roodekruis Zie kenhuis worden verpleegd, mag goed worden genoemd. De brandwonden bij den opzichter Str. zijn aan het gelaat niet zoo ernstig als aan de handen. Marktprijzen en Besommingen. IJMUIDEN 24 October 1939. Tarbot 180150 cent per KG. Tong 21074 cent per K.G. Zetschol f 30 per 50 K.G. Kleinschol f25f 14 per 50 K.G. Schar f 6,50—f 5,60 per 50 K.G. Wijting f 13—f2,80 per 50 K.G. Versche haring f7,10f5,50 per 50 K.G. Aangevoerd aan den afslag: 2500 kisten versche haring, 112 kantjes steurharing a f 12f 11.10 per kantje. Geconsigneerde snoekbaars 24 cent per K.G. Manden. Trawlers: 2000 Haarlem IJM 9 f 11.060 1000 Petten IJM 49 f 5730 Kotters: IJM 215 f984; UK 35 f61; UK 90 f63; UK 1 f 81. Achttal schepen heden ter visscherij. Heden zullen uit onze haven tal van schepen naar de visscherij vertrekken. Vóór het eerst na het uitbreken van den oorlog varen uit: Erin IJM 12 en de Dirkje RO 53. Verder vertrekken: Viking Bank IJM 183 en de Maria van Hattem IJM 1, die Maandag met hun vangst aan den afslag waren. Voorts gaan heden naar zee de motor-haring- loggers KW 39, KW 159, en KW 151 en de stoom- logger SCH 65, die Zaterdag hier was binnenge komen om een deel der bemanning te vervangen. De logger is thans met een zeewaardige bemanning vertrokken. De Horn Rif IJM 117 wordt nu voor de vis scherij klaar gemaakt. Er zijn thans 15 trawlers in bedrijf. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmafkt: Delft IJm. 19. Vangst: 2000 kisten haring, waar van 100 kleine kisten en 30 manden diversen. BEZOEK OPPERBEVELHEBBER. Hedenmorgen heeft de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reynders een bezoek gebracht aan de stelling IJmuiden. Hij werd daarbij vergezeld door zijn adjudant luit.kol. H. H. Thoden van Velzen en groot ge volg. De opperbevelhebber werd rondgeleid door den positie-commandant en den Chef Staf. Overal was militaire politie voor bewaking aanwezig. Generaal Reynders heeft daarna nog een be zoek gebracht aan Wijk aan Zee. SANTPOORT POGING TOT INBRAAK. Een bewoner van den Hagelingerweg alhier kwam 's morgens tot de ontdekking, dat onge- wenschte bezoekers 's nacht-s op het erf waren geweest en getracht hadden de woning binnen te dringen. De dieven hadden aan de achterzijde reeds een vensterruit uitgesneden, doch werden ver moedelijk door het blaffen van een hond in hun werk gestoord, zoodat ze onverrichterzake weder vertrokken zijn. SANTPOORTS BLOEIL De halfjaaiiijksche vergadering dezer vereeni- ging wordt gehouden op 26 October in „De Vier sprong". De agenda bevat o.a. het punt bestuursverkie zing. Het bestuur stelt voor in de bestaande va cature te benoemen Ir. J. A. Verhoef, die zich be reid verklaard heeft een eventueele benoeming te aanvaarden. PERSONALIA. Onze plaatsgenoote mej. B. v. d. Horst is met in gang van 1 Januari benoemd tot onderwijzeres aan de Comité-school te IJmuiden, aan welke school ze thans als tijdelijk onderwijzeres is verbonden. BLOEMENDAAL VOLKSONDERWIJS. Maandagavond vergaderde dc afdeling Bloe mendaal van de Vereeniglng „Volksonderwijs", De vergadering was slecht bezocht Bij de ingekomen stukken was o.a. een ver zoek van „onderwijs aan schipperskinderen" om een bijdrage voor dit fonds. De stand van de kas der afdeeling liet een dusdanige bij drage echter niet toe. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een klein batig saldo was. Tot afgevaardigde naar de Alg. Vergadering van Volksonderwijs, in November in Utrecht te houden, werd benoemd de heer D. Duynker. De her J. de Vries werd aangewezen als plaats vervanger. De afgevaardigde kreeg bij behan deling van den beschrijvingsbrief, een beperkt vrij mandaat mee. Hij zal zijn steun geven aan een voorstel van een der afdeelingen, om den naam van Volksonderwijs te veranderen ln een anderen, die meer passend is en bij het publiek een minder onaangenamen klank heeft. Uit het jaarverslag 1938 van de secretaresse, mej. T. Noorman, vermelden we, dat het gevaar voor opheffing van de Oi. School te Voge lenzang voorloopig weer voor een jaar is opge heven; dat het bij zuinig beheer mogelijk zal zijn de exploitatie van de kleuterscholen voort te zetten en dat het ledental van de afdeeling op 1 Januari 1939 68 bedroeg. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of de bevolking van de Julianaschool door de opening van de Chr. school aan de Vrijburglaan en van de Beatrix-school in Haarlem-West veel ach teruit was gegaan. De voorzitter mr. J. H. Schultz van Haegen, antwoordde hierop, dat wegens plaatsgebrek aan de Julanaschool verschillende kinderen naar de Beatrix-school verwezen zijn. Hierna volgde sluiting. BEVERWIJK De R.-K. Staatspartij in vergadering bijeen. Het verkiezingsreglement aan de orde. Maandagavond werd in het gebouw van de K.S.A. een ledenvergadering gehouden van de af deeling Beverwijk I van de R.-K. Staatspartij. Hoewel de agenda voor deze bijeenkomst eenige zeer belangrijke punten van behandeling ver meldde was slechts een zeer klein aantal leden aanwezig toen de voorzitter, de heer J. Th. van Lent een openingswoord sprak. Hij wees er op, dat de politieke arbeid doorgang moet vinden on danks de buitengewone omstandigheden, waaron der wij leven. Spr. bracht vervolgens hulde aan den afgetreden secretaris, den heer Jac. de Jong, die voor de afdeeling zeer veel belangrijk werk heeft verricht. De penningmeester rapporteerde, dat ondanks de groote offers, welke de verkiezingen van de kas hebben gevergd, toch nog een batig saldo van ruim f 25 kon worden geboekt Het aantal leden van de afdeeling bedraagt thans 700. De voorzitter heeft vervolgens een exposé ge geven van den gang van zaken bij de gemeente raadsverkiezingen. De daarbij opgedane ervaring heeft tot den wensch geleid het reglement rege lend de candidaatstelling voor deze verkiezingen, te herzien. Spr. wees er op, dat de groepsvertegen- woordiging aanleiding gaf tot allerlei bezwaren. De voorzitter zei, dat het hem beter voorkwam den groepen een aantal zetels aan te wijzen en de overige vrij te laten. Deze wenschelijkheid bleek nog meer uit hetgeen later gebeurde, toen na het bedanken van den heer Post een heele reeks op volgers de benoeming niet kon aanvaarden, omdat de afgetredene door een candidaat van den mid denstand moest worden opgevolgd. Hieruit heeft men vooral geleerd, aldus de voorzitter, dat het reglement noodzakelijk verbetering behoeft. Ook andere verbeteringen dienen in overweging te worden genomen. Zoo zou spr. het bestuur meer vrijheid van handelen willen verleenen, wanneer voor een verkiezing te weinig Candida ten zijn in gekomen. Na er op te hebben gewezen, dat het algemeen belang boven het groepsbelang gaat betoogde de voorzitter, dat het mogelijk moet zijn een candi daat, die in een of ander opzicht specialist is, in den raad te brengen, ook al behoort hij niet tot een bepaalde groep. Ook het vaststellen van de volgorde der candidaten dient op eenvoudiger wijze te geschieden. Tenslotte kwam het spr. goed voor de richtlijnen in het verkiezingsreglement te veranderen. Zij dalen volgens den voorzitter te veel af in kleinigheden. Het komt er maar op aan, dat voor groote zaken slechts de hoofdlijnen wor den aangegeven. De vergadering besloot aan het bestuur op te dragen een wijziging van het verkiezingsregle ment te ontwerpen. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. Th. van Lent en J. Pel herkozen. De benoeming van een secretaris ter voorzie ning in de vacature ontstaan door bedanken van den heer De Jong werd aangehouden, omdat geen candidaten voor deze functie waren ingekomen. Nadat nog gesproken was over de in de raads vergadering gemaakte opmerkingen bij de benoe ming van leden der commissie voor onderstand werden de nog te behandelen punten der agenda wegens het late uur aangehouden. De voorzitter sloot hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze. WIJK AAN ZEE OUDERAVOND OP DE OPENBARE SCHOOL. De Oudercommissie en het hoofd der Openbare School hebben na gehouden overleg besloten een ouderavond te houden op Maandag 30 October in een der schoollokalen. Op de agenda staat onder meer een causerie over: „Iets over het nieuwe in ons onderwijs". De heer P. Krabbendam, hoofd der Noorder- school te Beverwijk zal deze causerie verzorgen, (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Opleiding van vliegers in Canada. OTTAWA. 23 October (Reuter-A. N. P.) - Captain Balfour de parlementaire secretaris voor de luchtvaart, en de heer Hearles, van de Haviland vliegtuigfabrieken zijn uit Groot Brit- tannië aangekomen om te spreken over maatre gelen met het oog op de opleiding van vliegers in Canada. Vluchtelingen uit de Randstaten naar Finland. HELSINGFORS 23 October. Duizenden vluch telingen uit de Baltische staten, in het bijzondei uit Estland, nemen de wijk naar Finland. Zij komen in zulke groote aantallen dat zij een belangrijk vraagstuk voor de autoriteiten beginnen te vor men. Onder hen bevinden zich velen, die twintig jaar geleden tijdens de Russische revolutie uit da' land gevlucht zijn. Zij vreezen nu voor represaille maatregelen. Naar verluidt zal Finland een al te gemakkelijk binnenkomen in het land gaan verhinderen. (United Press) Militaire vrachtauto hij Batavia omgeslagen. Eén doode, zeventien gewonden. BATAVIA. 22 October (Aneta) Zondagmor gen te half tien, is op den weg van Batavia naar Tandjong-Priok een ernstig ongeluk ge schied. Een militaire vracht-auto, bemand met een sectie infanterie van de eerste compagnie tiende bataljon, bestuurd door een militairen chauffeur, is namelijk bij het nemen van een bocht omgeslagen. Alle inzittenden werden uit de auto geslingerd. Hierbij is een Europeesch fuselier gedood, terwijl zeventien anderen onder wie ook de bevelvoerende luitenant en de chauffeur, min of meer ernstig gewond zijn. Duff Cooper profeteert. „Revolutie der rechtsche partijen in Duitschland". NEW-YORK. 23 October. Albert Duff Coo per arriveerde aan boord van de „Manhattan" voor een serie lezingen in Amerika. Hij zeide o.a. „In Duitschland zal een revolutie uitbreken. Het valt niet te zeggen wanneer, maar ik geloof spoedig. Het zal een revolutie der rechtsche partijen zijn, die waarschijnlijk herstel der mo narchie met zich mee zal brengen". Tegelijkertijd hebben congresleden Huil ver zocht maatregelen te nemen tegen bepaalde sprekers „omdat wij aannemen dat het de be doeling der regeering ls de dreigende gevaren af te wenden. Propagandisten dienen zich dus aan de wet te houden, zoodat de Amerikanen niet misleid kunnen worden". (United Press). DR. E. HELDRING PRESIDENT-DIRECTEUR VAN DE NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM 23 October. In de heden alhier gehouden algemeene vergadering van aandeel houders van de Nederlandsche Handelmaat schappij kwam de benoeming van een nieuwen president-directeur aan de orde. Aangezien door mr. D. Crena de Iongh wegens president-directeur was gevraagd, welk ontslag persoonlijke redenen ontslag uit zijn functie als door commissarissen eervol, en onder dankbetui ging voor de vele bewezen diensten werd verleend, moest worden overgegaaan tot benoeming van een nieuwen president-directeur. De voordracht luidde: 1. Dr. E. Heldring, 2. H. L van Eeghen. Na gehouden stemming werd dr. E. Heldring met op één na algemeene stemmen gekozen. Roof met den dood bestraft. Jeugdige Duitscher pleegde diefstal tijdens luchtverduistering. KOPENHAGEN 23 October (Reuter) Voor een speciale rechtbank te Hannover is een 17- jarige Duitscher ter dood veroordeeld wegens roof tijdens de luchtverduistering. Dit is het eer ste vonnis op grond van het Jongste decreet. Schippers en distributiekaarten, kaarten. Aanvragen in gemeenten, waarin zij vertoeven. De minister van economische zaken vestigt er de aandacht op, dat schippers, die tijdelijk ver blijf houden in een andere gemeente dan die, waarin zij in het bevolkingsregister staan In geschreven. zich ter verkrijging van rijksdistri butiekaarten en distributiestamkaarten voor hen en hun gezin moeten vervoegen aan het ge meentehuis van de gemeente, waar zij tijdelijk verblijven. Daar zal hun een formulier ter invul ling worden voorgelegd. De burgèmeester van de gemeente, waar de schipper zich bevindt, vraagt vervolgens de kaarten op en reikt ze aan den schipper uit. Voor het geval de schipper reeds vóór de aankomst der kaarten mocht vertrek ken, dient hij het adres op te geven, naar het welk de kaarten hem kunnen worden nagezon den. Met nadruk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat schipper zich dus niet recht streeks van een gemeente uit, waar zij tijdelijk verblijven, per brief moeten wenden tot de ge meente, waar zij ln het bevolkingsregister staan Ingeschreven, doch dat zij, ter verkrijging van de hun toekomende kaarten, steeds de tusschen- komst van de gemeente, waar zij zich bevinden, moeten inroepen. Nationaal Jongeren Verbond. Zaterdag is te Arnhem de algemeene vergadering gehouden van het Nationaal Jongeren Verbond. De waarnemende algemeen voorzitter, de heer K. Rijsdorp, opende de bijeenkomst met een jaarredc. getiteld „vastberaden Nederland". Het algemeen hoofdbestuur werd voor 1939/'40 als volgt samengesteld: Alg. voorzitter: mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, Amsterdam: alg. secretaris jhr. mr. W. M. de Brauw, Amsterdam; alg. penningmeester A. T. C. Schiebergen, Arnhem. Leden: mr. J. C. van den Berg, Utrecht; H. A. v. Giesbergen, arts, Naaldwijk; S. Baron van Heemstra, Arnhem: K. Rijsdorp, Utrecht: mr. C. W. van Santen, Leiden; E. J. van Rees, 's Graven- hage. Aangenomen werd het voorstel van het hoofd bestuur om, indien noodig in verband met de buitengewone omstandigheden, plaatsvervangende hoofdbestuursleden en kascommissarissen aan te stellen. Na nog eenige richtlijnen voor het komende jaar ta hebben gegeven sloot de voorzitter de vlot ver- loopen vergadering. Hierna werd een gemeenschappelijke maaltijd gehouden. SCHAKEN. DE NOORD-HOLLANDSCHE SCHAAKBOND. De vergadering van gedelegeerden van den Noord-Hollandschen Schaakbond vond Zaterdag middag in rest. Bolwerk plaats. De voorzitter de heer H. M. Kuyper uit Amsterdam, herdacht het overlijden van den secretaris van Zandvoort, den heer L. Blok. De heer Bolwidt, de voorzitter van Zandvoort betuigde hiervoor zijn dank. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de af tredende bestuursleden, de heeren Langkamp, Mr. Hellema en Weltevreden herkozen werden. Nadat nog eenige prijzen waren uitgereikt aan H.S.C. en H. S. G. volgde een zeer geanimeerde bespreking omtrent de bondscompetities. Gezien de moeilijke tijdsomstandigheden kon het volle dig rooster nog niet samengesteld worden. Er bleven nog heel wat wenschen te vervullen, waaraan door den wedstrijdleider, den heer W, J Saeys. zoo mogelijk voldaan zal worden. HAARLEM. 23 October. Bevallen 20 October: M. J. van der Polvan Tongeren, z.; P. Hoflandvan der Schoot, d.; J. M. H SteemanValks, d.; 21 October: M. A. Mulder—van der Zijde, z.; Th. v. Dam—Braun, d.; E. G. van Galen—van Steljnen. z.: 22 Octo ber: C. H. Kuiper—Hoogeveen. d.; J. Ch. Burg- graeve—Besteman, z.; A. de Haas—Kraaijen- oord, d.; G. Deggeller—Ras, d.; Th. C. Warmer damGlelen, z.; A. HlrsSchellingerhout. z. Overleden 21 October: P. J. van Kessel, 74 j., Jans weg; J. B. W. JansenBrauns, 59 J Wil- sonsplein; J. Botter—van Eeken. 85 J.. Hage- straat. Ondertrouwd 23 October: W. N. G. C. Kaan ea A. Hoppenbrouwex.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11