„2)e angeCuksvo FRANKEN'S BROODFABRIEKEN ertelliei Nieuw! strengetjes Ver kade DINSDAG 24 OCTOBER "1939 H "A" A" R E E M'S DA'GBCSB '4 Moeilijkheden in den textiel- kleinhandel. Een warm pleidooi voor organisatie. De onlangs opgerichte afdeeling Kennemer- land van den Nationalen Vakbond van Tex tiel- en Mode-artikelen „Demotex" hield Maandagavond in de Bilderdijkzaal van café restaurant Brinkmann een vergadering. Als spreker was aangekondigd drs. H. Tup- ker, algemeen secretaris van „Demotex", met het onderwerp „In hoeverre is regeerings- ingrijpen in don Textielhandel te verwach ten?" De voorzitter, de heer M. Reens. vestigde er de aandacht op, dat voor de betrokken zaken de moeilijkheden in de naaste toekomst groot zullen zijn. Goederen zullen heel moeilijk te krijgen zijn, tegen zware voorwaarden. Om aan de moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden is organisatie noodig. Hierna kroeg de heer Tupker het woord voor nadere toelichtingen van economischen en tech- nischen aard. De textielindustrie en -handel is afhankelijk van het buitenland. Voor ruwe wol is men aange wezen voor den aanvoer over zee. Onnoodig te zeggen dat dit moeilijkheden geeft. Dan is de voorraad van grondstoffen zeer geslonken door le veringen aan het leger. De voorraden staan er buitengewoon slecht voor. De industrie zal dus in haar capaciteit zeer verminderd worden, misschien wel tot op de helft. De afleveringen aan den de tailhandel worden dus ook veel geringer. Steun van de regeering is wel te wachten; zij wil de normale handel- en distributiekanalen hand haven en den kettinghandel uitschakelen en daar mede een ongelimiteerde prijsstijging voorkomen. Het is den textielhandel door zijn organisatie gelukt in dezfn zeggingschap te krijgen. Geluk kig neemt het aantal leden van „Demotex" voort durend toe. Oiircricht fs een Centraal Bureau voor den Tcxtiel-klcVnhandcl, waarbij de Textiel-klein- handel zal geregistreerd worden: de eerste stap naar de distributie. De toewijzingen zullen gebaseerd worden op de goederen en de kleinhandel zal gebonden zijn aan een vasten grossier. Getracht zal worden hiervan dispensaties te verkrijgen en een wisseling van grossiers mogelijk te doen blijven. Er zullen geen nieuwe bedrijven bij kunnen komen. Door dit al les zullen veler belangen geschaad worden, maar dit kan nu eenmaal niet anders, want boven het groepsbelang staat het algemeen belang van het Nederlandsche volk. Offers zullen moeten ge bracht worden. Maar een geluk voor den textiel-kleinhandel is het, dat aansluiting bij het Rijksbureau voorkomen is want anders zou de textiel-kleinhandel elke week zijn voorraadpositie moeten opgeven, het geen enorm veel werk zou meebrengen. De Hooge Raad van den Arbeid maakt uit of een prijsstijging op basis van de vervangings waarde al dan niet geoorloofd is. Krijgt iemand politie bij zich die ongeoorloofde prijsopdrijving meent te kunnen constateeren en is hij overtuigd dat de prijsverhooging gemotiveerd is, dan vra- ge hij een accountantsonderzoek aan bij het De partement van Economische Zaken. Overigens kun nen bepaalde andere gevallen of klachten bij het Centraal Bureau aanhangig worden gemaakt. Handhaving van de contingenteering is noodig, want de regeering moet op een bepaald oogenblik kunnen ingrijpen, als een stortvloed van goede ren dreigt met een daarmede gepaard gaande groote prijsdaling. Vóór alles is noodig een algeheele toetreding van den textiel-kleinhandel tot den nationalen vakbond van Textiel, en Mode-artikelen „Demo tex". Spr. wekte hiertoe op enthousiaste wijze op. Na de inleiding van drs. Tupker zette de voor zitter nog uiteen dat. organisatie óók noodig zal blijken als deze moeilijke tijden voorbij zijn. Eenigen der aanwezigen gaven zich staande de vergadering op als lid der afd. Kennemerland van „Demotex". PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 25 OCTOBER 1939. Programma I; Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 3.00 Keulen. 10.20 Diversen, of gramofoonmuziek. 11.20 Ned. Brussel.' 1.20 Keulen. 1.50 Danmarks Radio. 3.50 Keulen, 4.20 Ned. Brussel, fi.05 Motala of diversen. 6.20 Ned. Brussel. 7.20 Fransch Brussel. 9.20 Ned. Brussel. 9.30 Fransch Brussel. 9.50 Ned. Brusel. 10.20 Weenen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 En geland. 11.20 Fransch Brussel. 12.20 Enge land. 12.50 Parijs. 2.20 Motala. 3.20 Engeland. 4.20 Fransch Brussel. 5.20 Engeland. 5.35 Dan marks Radio of diversen. 5.50 Fransch Brussel 6.20 Diversen of gramofoonmuziek. 7.20 Keulen. 7.35 Ned. Brussel of diversen. 7.50 Parijs Ra dio. 8.20 Engeland. 8.35 Breslau of diversen. 9.20 Keulen. 9.30 Beromunster. 9.50 Engeland of diversen 10.35 Rome. 11.20 Engeland. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00^—8.00 Eigen gramofoonplatenconcer.t Dansmuziek, lï. Jeepers Creepers. Nat Gonella; 2. Billy Boy. Andrew Sisters; 3. My Own, Billy Cotton; 4. Love makes the world go round, Jack Hylton; 5. You went to my head, Roy Fox: 6. Masoerade is over. Bert Ambrose; 7. Chinese Laundry Blues. Nat Gonella; 8. Musico Maestro please, Billy Cotton; 9. I gotta see a man about a girf, Mas- queraders; 10. Just a kid named Joe Nat Go nella. 11. Hold tight. Andrew Sisters. 12. You're as pretty as a picture. Billy Cotton. 13. Chest- nuttree." Jack Hylton. 14. I let a song go out of m heart. Rov Fox. 15. Little sir echo. Bert Am brose. 16. Shoe Shine Boy. Nat Gonella.. 17. Red maple leaves. Billy Cotton. 18. Jump on the ■wagon, Masqueraders. 19. Tin Pan Alley Medley 14. I. Morton en D. Key. 800—12.00 Diversen. MR. A. J. R. MAL'RITZ. Bij beschikking van den minister van sociale saken is tot 1 Maart aangewezen als lid van toezicht, bedoeld in artikel 11 der wet op de rijksverzekeringsbank en de raden van arbeid, staatsblad 1933. no. 598. het plaatsvervangend lid W. F. Piek, te Wassenaar, en als plaatsver vangend lid van dien raad mr. A. J. R. Mauritz. te Haarlem. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Vrijdag 3 November zal de eerste voorstelling in dit sciz ien voor de leden van het Nederlandsch Tooneeiverbond in den Stadsschouwburg worden gegeven. Op dien dag zal worden opgevoerd Schoppenaas, het blijspel van B. Corra eii G. AchUle met Cor Ruys in de titelrol. DE FRANSCHE ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER GRATAMA. Bij K B. van 14 October 1939. is vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen var. ridder in de orde van het legioen van eer van Frankrijk aan den heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Hals Museum te Haar lem en van officier in de orde van het legioen van eer van Frankrijk aan mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam, wonende te Bloemen- daal. Zilveren jubileum dokter Tervooren. Zondag a-s., 29 October, zal dokter P. Tervooren zijn 25-jarig jubileum als arts vieren. Des mid dags, tusschen 3 en 5 uur. zal er in zijn woning gelegenheid zijn. hem gelukwenschen aan te bieden. Uit den kring van zijn vrienden en pa- tienten heeft zich een comité gevormd. Het is voornemens de receptie van Zondagmiddag te openen en meent bij de uiting van zijn gevoelens jegens den verdienstelijken jubilaris ook een hul de van stoffelijken aard te mogen aanbieden. Penningmeester van het comité is de heer C. v. d. Bergh, Mauritsstraat 5. Haarlem. Het comité bestaat' uit Mgr. M. P. J. Möllmann, Henk Bakker, Plebaan Filbry, mevr. Tjebbo Franken, mevr. J. M. Gerding. mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Herman Moerkerk, en Deken H. C. J. Sondaal. MAILNIEUWS. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost en mail: 25 Oct. per m.s. Indrapoera van Rotterdam; 11 Nov. per s.s. Joh. de Witt/Oranje van Amsterdam; luchtpost: 28 en 31 Oct. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 27 Oct. per s.s. Costa Rica van Amsterdam: luchtpost: per transatlantï- schen luchtdienst 1); 26, 28 Oct. per ld. van New York; 26 Oct., 2 Nov. per ld. FrankrijkZuid Amerika. Aruba, Bonaire, Curagao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 27 Oct. per s.s. Costa Rica van Amsterdam; 28 Oct. per s.s. Helder van Rotterdam; luchtpost: als Suriname. Ver. St. v. Amerika. Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 26 Oct. per s.s. Zaandam van Rotterdam; 28 Oct. per s.s Veendam van Antwerpen; luchtpost: per trans- atlantischen luchtdienst 1); 26, 28 Oct. per ld. van New York. Bovendien Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, luchtpost: 26 Oct., 2 Nov. per ld. Frankrijk Zuid Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 2 Nov. per s.s. Westland van Amsterdam; luchtpost 26, 28 Oct. per ld. van New York; 26 Oct., 2 Nov. per ld. FrankrijkZuid Amerika. Barbados, Trinidad, mail: 27 Oct. per s.s. Costa Rica van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. Venezuela, mail: 27 Oct. per s.s. Costa Rica van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. China, Phiilippijnsche Statenbond, Japan x), Jehol x), Mantsjoerije x), mail: 26. 30 Oct. via Siberië; luchtpost: per Engelschen ld. 2); Philip- pijnsche Statenbond uitsluitend: 26, 28 Oct. per ld. van New York en per transatlantischen lucht dienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Br. Indië, Birma, Oost Afrika, Australië, Ceylon, mail: 25, 30 Oct. via Engeland; luchtpost: per Engelschen ld. 2). Siam (Thailand) x), Malaya, mail: 25 Oct. s.s. Indrapoera van Rotterdam; 11 Nov. per s.s. Joh. de Witt/Oranje van Amsterdam; luchtpost: per Engelschen ld. 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien verzonden per ld. NapelsBandoeng. Saoedi (Arab. Kon.), mail: 27, 31 Oct. via Frankrijk; luchtpost: per Engelschen ld. 2). Irak, Hongkong, mail: 25, 30 Oct. via Engeland; luchtpost: per Engelschen ld. 2). Syrië, mail: 27, 31 Oct. via Frankrijk; luchtpost: per Engelschen ld. 2); 30 Oct. per Franschen ld. Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, mail: voorloopig als Frank rijk; luchtpost: 26 Oct., 2 Nov. 'per ld. Frankrijk Zuid Amerika. Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: 30 Oct. per Franschen ld. Sierra Leone, Liberia, Goudkust x), mail: voor loopig als Engeland; luchtpost: 26 Oct., 2 Nov. per ld. FrankrijkZuid Amerika. x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust: per Engelschen ld. 2). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; lucht post: per Engelschen ld. 2). Unie van Zuid Afrika, Mozambique, mail: 25 Voor 't twaalf-uurtje en 't ontbijt, Brood van Franken steeds genomen! U bent voor prijs en kwaliteit Dan steeds 't voordeeligst uitgekomen. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal (Adv. Ingez. Med.j Oct. per m.s. Indrapoera van Rotterdam; 26 Oct. per s.s. Méliskerk. van Amsterdam; luchtpost: per Engelschen ld. 2). Nieuw Zeeland, mail: 26 Oct. per s.s. Zaandam van Rotterdam; 28 Oct. per s.s. Veendam van Ant werpen; luchtpost: per Engelschen ld. 2). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche lan den wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig pu blicatie kan worden gegeven. In verband hier mede wordt verzocht voorhanden correspondentie regelmatig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met 'n bepaald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per „s.s(naam van het schip)" achterwege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmingen, waarmede geheel of gedeeltelijk rechtsstreeksche verbinding met onder Nederlandsche vlag varende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de ^«rstvoSijend beschikbare gelegenheid verzonden. Buslichtingen voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Frankrijk. 2) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. Boeken lezen en boeken beoordeelen. Voor de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Veveeniging van Huisvrouwen heeft Maandagmiddag mej. L. C. Duf our uit Winscho ten een inleiding gehouden over bovenstaand onderwerp. Er was voor deze causerie groote belangstel ling. waarover de voorzitster, mevrouw J. L. Vis- ser-Brutel de la Rivière haar vreugde uitsprak, toen zij mej. Dufour met een enkel woord in leidde. Deze behandelde eerst de vraag, welk nut het heeft, boeken te lezen. Het antwoord moet lui den: omdat lezen van zoo groote beteekenis is voor het leven van den mensch in al zijn scha keeringen. De waarde van veel lezen zal men niet licht onderschatten en dit geldt zeker niet alleen voor belletristisch werk. Daar is immers ook het wetenschappelijk boek, boeken van schoonheid, boeken, waarvan de beteekenis en de waarde in de eerste plaats op zedelijk en geestelijk gebied ligt. Er worden in onzen tijd heel wat boeken uit gegeven. Zoo men hiertegen wel eens een be denking hoort maken, de groote voordeelen, die een uitgebreide literatuur oplevert mogen stel lig niet uit het oog worden verloren. Het boek immers, levert op welhaast ieder terrein de bron nen, waarop de mensch, die om verrijking van kennis vraagt, nu eenmaal aangewezen is. Doch het lezen van boeken voorziet ook in een andex-e behoefte. Het verschaft afleiding, het geeft nieuwe, andere gedachten. De natuur lijke behoefte aan geestelijke ontspanning wordt door het lezen bevredigd. Niet alleen door het lezen van een roman, maar evenzeer door de be schrijving van een natuurtafereel of een natuur gebeuren. Hoevele boeken ook vei-diepen niet ons geestelijk leven en verrijken anderzijds de men- schelijke kennis, bijvoorbeeld die, welke zich op het'gebied der psychologie, der opvoedkunde e.d. bewegen. In onze dagen kennen wij ook den invloed van het „modeboek", het boek, waarvan men bij na verondersteld wordt, het te hebben gelezen, er althans den inhoud van te kennen. Het mode- boek is dikwijls een object van reclame. Een na deel kan spr. dat niet vinden. Want de recensent hetzij hij zijn gedachten aan krant of tijd schrift toevertrouwt, hetzij hij zich van de radio bedient, maakt er zich meester van en licht het pixbliek yoor en vestigt zijn aandacht op veel, dat het anders zou ontgaan. Ongetwijfeld heeft de recensie en de critiek vormende waarde, maar het behoeft nauwelijks te worden gezegd, stil staan bij het oordeel van een recensent zou kort zichtig zijn. Het eigen oordeel moet ten slotte de conclusie vormen, waaiunede het lezen van een boek wordt beëindigd. Mej. Dufour, wier groote belezenheid aan het licht kwam door de wijze, waarop zij aan tal van schrijvei-s refereerde, verwierf voor haar interes sante voordracht een warm applaus. De voorzitster sprak een woord van dank en nam naar aanleiding van de groote belang stelling. die hedenmiddag gebleken was, de gele genheid te baat. de leden op te wekken tot deel neming aan den cursus, dien mevrouw Tony de RidderSchottelius zich voor leden der Ver- eeniging van Huisvrouwen te Haarlem voorstelt te geven over vrouwenfiguren uit vei-schillende eeuwen (Jacoba van Beieren, Mai-ia Stuart, Ma rie Antoinette en Vrouwen om Goethe). De ter mijn van inschrijving voor dezen cursus zal daar toe eerst 1 November worden gesloten. Stand door F. VAN AMSTEL. IE vader van jou lijkt wel mal!" zei Tom nijdig. btm II JJ »stil> Tom> dat ma& niet zeggen!" ^Goed. Zeggen zal ik het niet, maar toch „Je moet de zaak van twee kanten kunnen be kijken!" „Val jij me ook af. Maddy?" ..Dat weet je wel beter. Tom. Maar Papa is een man van den ouden stempel, die nu eenmaal zijn stands-principes heeft. Hij draagt het hart niet hoog, maar hij heeft er gruwelijk het land aan als hij ziet. dat bepaalde verhoudingen uit het oog worden verloren". „Mooi is dat, als je zelf „Je kunt het ook anders zeggen, Tom. Zeker, we zijn ongelukkig geweest en Papa heeft zijn geld verloren. Maar je zult toegeven dat hij heer ge bleven is". „Dat ben ik ook, al ben ik arm, J^aar is dat een beletsel om aan te pakken, als je op eerlijke wijze iets kunt verdienen?" „Natuurlijk niet. Ik sta aan jouw kant. Anders had ik immers niet toegestemd ,,'t Is meer dan belachelijk! Is hij nog thuis?" „Zeker, 't is nog geen half acht!" „Hij gaat iederen avond uit, hè?" „Ja, hij heeft een ouden vriend in Suresnes, waar hij eiken avond zijn partijtje mee maakt. Ik ben bijna altijd al naar bed als hij thuis komt-". De deur ging open en Gautier Duparc kwam de kamer binnen. „Ik heb er nog eens over nagedacht, maar ik moet het je toch afraden, Tom. Je moet het be paald niet doen!" „We spraken er juist over!" verklaarde Made leine. „Dat begrijp ik", zei de oude heer glimlachend, „en natuurlijk vinden jullie me braaf ouder- wetsch?" „Eerlijk gezegd: Ja. meneer", zei Tom, een ietsje 'bruusk. „Maddy zei zoo juist, dat u graag ziet dat ieder in zijn stand blijft en „Ja?animeerde de oude heer, ja?.." „En daar is misschien wel iets voor te zeggen, maar Ja....?" „Maar ik kan van mijn gevoel van eigenwaarde niet leven, meneer! Dat baantje aan het Ministe rie van Koloniën komt misschien pas over een jaar vacant en over hoogstens drie maanden ben ik door alles heen". Ja....?" „Moet ik dan gaan bedelen? Moet ik dan mijn horloge verkoopen en mijn smoking in de Bank van Leenixxg zetten?" „Dat zou ik niet doen", meende Duparc. „Ver der „Of moeten Maddy en ik de kans grijpen als die zich voordoet en op één avond verdienen wat voor menigeen een maand salaris beteekent? Dat bureau bemiddelt alleen tusschen uiterst gedis tingeerde jongelui en eerste klasse milieu's. We zullen geen artisten maar gasten zijn en gaan met een bom duiik bedoel: met een zeer aan- ti-ekkelijk honorarium naar huis. Wat kunt u daartegen hebben?" „Ik heb er altijd op tegen, Tom", zeide Gautier Duparc en hij bekeek de fijne toppen van zijn smalle vingers, „dat iemand zich vestigt op een andere plaats dan die hem door zijn lotsbedeeling is aangewezen. Dat is in het algemeen mijn be ginsel en het klemt te sterker, nu het jou betreft. Je vooruitzichten zijn redelijk goed. Je ontwikke ling laat niets te wenschen over. Zonder twijfel zul je je weg wel vinden, in weerwil van een moei lijken tijd, waar je doorheen zult moeten. Het spijt me dat ik het niet andex's kan inzien". „Het spijt me, dat ik.u moet contrarieei-en", begon Tom, „maar „Neen", viel Duparc hem in de rede, „ik zal het je wel gemakkelijk maken. Wat ik zeide is de meening van een oud man en ik begrijp dat de jeugd andere denkbeelden huldigt. Laten we er niet meer over praten, jongen. Doe wat je meent te kunnen doen. Ik verlaat me op je tact en je inzicht, óók ten aanzien van Maddy. En nu, bon- soir. kinderen, ik moet weg". En Gautier Duparc kleedde zich aan, stak de straat over, daalde de trap van de Métro af, pak te een lijn, die niet naar Suresnes gaat en groet te een kwartier later bij het binnengaan van Hotel de l'Angleterre den portier als een oude be kende. „Gaat u zitten", zei de slanke meneer, die zijn jaquet droeg, zooals dat moeilijke kleedingstuk behoort gedragen te worden. „Mijn inlichtingen omtrent u zijn gunstig. U is mij aanbevolen door den vroegeren praeses van uw faculteit. U en uw verloofde zijn volkomen onbekend. Alles juist zooals wij dat wenschen. Bekende namen trekken het kwartjespubliek. Anonymi hebben een aparte bekoring voor een apart publiek „U bedoeltinformeerde Tom. „Ik bedoel wat ik zeg. Apart publiek vormt onze relaties en het bezorgen van aparte programma's is wat men van ons verwacht. De volgende week geeft de voorzitter van de Russische kolonie, Prins Karmazov een feest ter gelegenheid van de ver loving van zijn dochter. U ontvangt twee invifca- den voorloopig: onver«nderden prijs, zijnde f C tegen RHEUMATIEK. ISCHIAS, SPIERPIJN, f SNUWPIJNEN. Bij alle apoth. en drog. vanaf voor 1 per flacon (excl. O.B.). Afdoende, probaat en onschadelijk middel Miinheei Dinges had voorloopig schoon genoeg van autorijden. Hy bleef weer rustig thuis, totdat hij in de krant 't vol gende las: „Met de tram naar den dierentum. Een rustig en genotvol ritje". En enthousiast zei hy: „Vrouw, vrouw, morgen gaan we per tram naar den dierentuin Het echtpaar begaf tóch den volgenden morgen al vroeg op weg. 't Was een aar dig eindje loopen naar de tramhalte en niets wees er op. dat zij nog iets zouden oeleven onderweg Helaas: dien dag had Jansen, die op 't hulppostkantoor werkte, luist vrijaf. En Jansen zou het echtpaar den schrik op 't lijf jagen. Jansen had namelijk besloten z'n dag verlof goed te benutten. En daar 't prachtig weer was. stapte hij in alle vroegte naar Snellemans. den fietsen maker om een motor te huren Snelle mans legde hem nauwkeurig uit noe hij den motor moest bedienen en hoe hij moest remmen. Een aardig nieuw model in fijne melkchocolade. In doozen van 70 cent en ook los verkrijgbaar. (Adv. Ingez. MedJ ties, die ik u verzoek te beantwoorden aan heil adres van den secretaris van den prins. Op cel soiree zult u mij ontmoeten. Condities: om e'.! uur twee dansen en om twaalf uur eveneens. li stel u aan eenige gasten voor als den juridische:; adviseur aan een onzer legaties. Voor het overig! zorgt u zelf. Om half tien stuur ik u mijn auto. Uw honorarium bedraagt drie duizend francs, waarover u aan het Crédit Lyonais kunt beschik ken. Hier heeft u de chèque. Vergeet uw zegelring niet en tracht de beschikking over een beschei den onderscheiding te krijgen". „Ik zal mijn best doen", verklaarde Tom glim lachend. „Mooi. Ik wensch u geen geluk met uw debuut. Dat geeft maar ongelukken. Nu, tot vandaag oy« een week". De Hispano stond voor. Maddy sloeg haar caps om. Tom bekeek zijn geleenden zegelring en hielp zijn verloofde bij het instappen. „Durf je, Tom?" „Natuurlijk. En jij?" „Ik weet me vast geen raad van verlegenheid, Moeten we buigen als ze klappen?" „Dat zal wel. Maar in stijl alsjeblieft. Dat schijn' zoo'n beetje voorwaarde te zijn". „Ik weet me niet te bergen als die prins mi aanspreektzeg, Tom „Ja?" „Had vader toch niet een beetje gelijk?" „Hm „Weet je, als ik er aan denk, dat we toch eigen lijk als hèt eerste het beste danspaar ons daar laten bekijken, dan geloof ik toch „Hm. „Als hij eens wist, dat wij op dit oogenblik..,, dat we straksja, Tom, 't is toch eigenlijk wel waar! Je kunt beter arm zijn dan zoo'n" dubbel leven leiden". „Nou, nou „O, ik vertel 't hem vast niet! En we zullen..., De auto stopte voor een stijlvol gebouwd huis in de buurt van de Place de la Concorde. Tom en Maddy stapten uit en maakten een oogenblik la ter hun entree in de salons van het hotel, waar van de geheele eerste verdieping voor de soiree was gereserveerd. „Mooi op tijd!" klonk het naast hen. Tom kee's om en bemerkte den slanken heer, die op hei zelfde oogenblik een diepe buiging voor MaddJ maakte. „De prins staat daar", fluisterde hij. „Hij spreekt met den minister, 't Zal wel over die iko- nen gaan, die het Louvre van hem gekregen heeft. Straks zal ik ubonsoir, cher maitre., laat me u eens in kennis brengen met den nieu wen juridischen adviseur bij onze legatie te Gua temala, Mr. Thomas Dubois en zijn verloofde Ma demoiselle Duparc. Kijk, daar is onze deputé ooi mag ik de honneurs aan jou overdi-agen, Del- bos? Ik moet ginds nog een paar handen druk ken Een slotaccoordhet applaus klaterde op. In het midden van de zaal. onder den kristallen luchter stonden Tom en Maddy na hun eersten dans. „Nu?" fluisterde zij. „Ja", antwoordde hij, eveneens binnensmond! en ze dankten met een saluut als in een figuui uit een menuet. „Uitstekend, uitstekend", complimenteerde Del- bos, die plotseling naast hen stond, terwijl he! gezelschap zich weer verspreidde. „Maar nu moe', u toch even uitrusten. Ga maar mee. Hiernaast heb ik een zitje gereserveerd". Hij ging hen voor, praatte honderd uit en schoof een oogenblik later een fauteuil voa' Maddy aan. Wenkte dan een figuur, die beschei den tusschen een paar palmen stond. „Nu moet u eens op dien kellner letten", fluis terde hij. „Dat is een t.vpe hier in dit hotel. D* vent heeft een bijna aristocratisch uiterlijk en volmaakte manieren. Vast en zeker een verval len gi-ootheid Het volgend oogenblik stond Gautier Duparc tegenover zijn dochter en zijn aanstaanden schoonzoon. Tom verslikte zich. Maddy schoten de tranen in de oogen en als door een nevel zag ze. hoe Du parc een kleine blocnote voor de bestelling te voorschijn haalde. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden) MAIKT CIKICUTIN VEEMARKT ROTTERDAM Aanvoer: totaal 2548. 708 vette runderen, 230 vette kalveren, 14 nuchtere kalveren, 933 schapen en lammeren, 663 varkens. Prijzen per kg.: vette koeien le kw. 74, 2e k\v. 60, 3e kw. 3848, vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4050, vette kal veren le kw. 95. 2e kw. 75, 3e kw. 5065, varkens (levend gewicht) le kw. 66, 2e kw. 65, 3e kw. Si- schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35. lammeren le kw. 50, 2e kw. 45. 3e kw. 40. Prijzen per stuk.' schapen le kw. 26, 2e kw. 20, 3e kw. 15, lammeren le kw. 18, 2e kw. 14- 3e kw. 10. Vette koeien en ossen aanvoer korter, handel kalm, prijzen prim koe 80 c., prima os 72 c. vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel matig, prijzen iets lager Sc'napea en lammeren aanvoer korter, handel kalm, prijren als vorige week. Varkens aanvoer iets grooter, han del tamelijk, prijzen iets minder. Eenige partijen schapen voor export verkocht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6