Haarlems Dagblad tngelcuid fuiüteüqj Distributie oom Qiaatscheepsche miCUaue actie. Zal de blokkade de overwinning brengen? Duitsch detachement teruggeslagen. Mgr. Tiso president van Slowakije Finsche delegatie terug in Helsinki. Kunstijs. van suiker. K. L. M.-toestellen naar Napels. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17287 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dtrndrrda» 26 October 1935* Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De Franschen melden: De kwestie dei voedsel- vooxzien'uiq. Onze Londensche correspondent schrijft: ,,'t Is een rare oorlog waarin wij gewikkeld zijn", vertellen de Britten elkaar. Dat is het inderdaad tot nu toe. De Duitsche verkenners en aanvallers, die de noordelijke kusten hier na deren, vliegen nu zoo hoog dat er weinig verkend en weinig aangevallen kan werden. Zij hebben zooveel ontzag voor de projectielen van het lucht doelgeschut dat zij er meestal boven blijven. Dat gebeurde ook in de ontmoetingen tusschen Brit- sche schepen en Duitsche vliegers in de Noord zee. Voor de matrozen vielen de bommen niet ver van den horizon. Dat kan ook haast niet anders, daar ze van groote hoogte werden uit geworpen. De Britten hebben in de eerste dagen met veel durf den vijand bij Cuxhaven en Helgo land aangetast. Maar zulke expedities, blijkbaar uiterst gewaagd, zijn niet herhaald. Er is ook door de geallieerden geen poging ge daan de concentraties van Duitsche troepen achter den Westwall van de lucht uit te besto ken, hoewel zij het terrein daar, na de reeksen verkenningsvluchten, door en door moeten ken nen. Met uitzondering van het weik der Duit sche duikbooten, die althans twee belangrijke schepen van de Britsc-he vloot tot zinken hebben gebracht met een aanzienlijk deel van de beman ning, hebben zich geen oorlogsfeiten van be- teekenis voorgedaan, niet te land, niet ter zee, niet in de lucht. Het is nu wel duidelijk geworden dat men, zeker aan dezen kant, blijft aarzelen groote mi litair-strategische ondernemingen te beginnen. Men hoort verschillend oordeelen over de voor nemens van de tegenpartij. Het meest wordt ge oordeeld dat deze niet veel langer stil of be trekkelijk stil kan blijven zitten. Als dat zoo is dan zal „de rare oorlog" binnenkort de welbe kende worden, met al zijn woede, verschrikking en vruchtelooze opoffering. Ook hier wordt vurig gehoopt dat het niet zoo ver zal komen en dat de diplomatieke, politieke en economische oorlog, dien wij tot heden vooral hebben gehad, de be slissing, de hier gewenschte beslissing, zal kun nen brengen. Als van ouds zal de blokkade de overwinning brengen, zegt men of hoopt men hier. De oorlogs- opzet in groote lijnen schijnt daarop ontworpen te zijn. De Engelsche troepen zijn aan het front om te helpen voorkomen dat de tegenstander daar doorbreekt als hij dat met al zijn macht wil beproeven. De zee- en luchtmacht worden gebruikt om de doeltreffendheid van de blokkade te waarborgen. Ze bestrijden de macht, die Duitschland ter zee kan ontwikkelen door te beproeven de duikbooten uit te roeien en de Duitsche vlootbases en oorlogsschepen onschade- lijk te maken, opdat er van geen contra-blok- kade van beteekenis sprake zal kunnen zijn. In de benoeming van een minister voor de Scheepvaart en van een economische commis sie voor den Kanselier van de Schatkist en met een raadsman van het gezag van Lord Stamp ziet men het streven het binnenlandsch econo mische front zoo sterk mogelijk te maken. Er is ernstig verzet gerezen tegen het feit, dat een beminnelijk conservatief politicus, die niets van de scheepvaart weet, het officieel administratief hoofd is geworden van dat bedrijf. Het verzet is ten deele politiek, maar het bewijst ook dat men terdege het hooge belang van de scheepvaart als factor in de oorlogvoering beseft. Ook de economische commissie, als orgaan van de beste oorlogssorganisatie van de econo mische middelen en het economisch leven, vindt men voor het vitale belang van de zaak ontoerei kend. De zaak is dat het parlement zoo'n com missie niet aan den tand kan voelen. Het wil een minister een man van erkende kwaliteiten en bevoegdheid die voor de economische verde diging en voor de economische oorlogvoering (dat deel dat het juiste midden moet bepalen tus schen consumptie in het land en export naar het buitenland) verantwoordelijk is tegenover de volksvertegenwoordigers. Er is hier al wat ongerustheid gerezen over de voedselkwestie en omdat het gevoelen, dat de voedselpositie waarschijnlijk zal aanwijzen aan welken kant de oorlog gewonnen wordt, ruim verbreid is wordt er scherp gelet op symp tomen die op schaarschte zouden kunnen dui den. Doet dat. vraagt men elkaar, de snelle ver hooging der voedselprijzen met gemiddeld 9 percent? Er is een ministerie voor Voeding in gesteld, welks eerste taak uiteraard is te voor komen dat er tekorten ontstaan. De aankoop uit het buitenland is in zijn handen. Het con troleert de binnenlandsche voorraden en re gelt de distributie door den normalen groot- Nieuwe instructies voor de onderhandelingen met Moskou. HELSINKI, 26 October. (Retuer-AN.P.) De geheele Finsche delegatie is vanochtend Uit Moskou te Helsinki aangekomen. Verwacht wordt, dat zij zal terugkeeren na nieuwe instructies dere regeering te hebben ontvangen. In een interview met vertegenwoordigers van de Scandinavische pers heeft de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken o.m. gezegd: „Finland zal krachtig de politiek van de Noordsche neutra liteit voeren. De Finsche regeering houdt dagelijks contact met de Scandinavische regeeringen". Erkko verklaarde dat het non-agressiepact tus schen Sovjet-Rusland en Finland, dat in 1932 was gesloten, geldig is voor welke gebeurtenis ook. Wanneer de goede wil slechts van beide kanten komt, zullen de loopende ondex-handelingen bevre digende resultaten kunnen opleveren. en klein handel. De prijsstijging van de meeste verbruikswaar heeft verklaarbare oorzaken, die alsnog geen bijzondere redenen tot ongerust heid geven. Zeeverbindingen, korte en lange, zijn aanmerkelijk vertraagd en moeten veel aanvoer hebben opgehouden. De visch, die uit de zee moet komen, is bijna onbetaalbaar geworden voor de menschen met lage loonen. De scherpe verhooging van den suikerprijs wijt men voor een groot deel aan hamsteren. Denemarken heeft weken lang geen spek kunnen aanvoeren. De overtuiging is hier algemeen dat de ver hooging van de kosten van levensonderhoud, die uit dit alles is voortgekomen niet veel verder mag gaan en dat de oorzaken er van uit den weg moeten worden geruimd. De loonen van bijna 2.000.000 werklieden ondergaan bij con tract automatisch verhooging met de verhooging van de levenskosten. Daarnaast staan 10.000.000 loontrekkenden, die hun bestaansvoet verkleind zien door de prijsverhoogingen en die spoedig zullen gaan ageeren voor hooger loon. Dat alles zou kunnen leiden tot ontwrichting van het systeem der industrieele productie en zijn finan- cieelen opzet. Het is nog niet zoo ver en met rantsoe neering waar noodig, met uitbreiding van de binnenlandsche productie van voedingsmiddelen (waar men hard mee bezig is) en met drastische maatregelen tegen hen, die op oorlogswinst uit zijn, zal het oordeelt men hier niet zoo ver behoeven te komen. De Lloyd doet Marseille niet meer aan. Booten zullen thans Napels aandoen. ROTTERDAM, 26 October. De Rotterdam- sche Lloyd bericht dat de schepen, welke via het Suez-kanaal naar en van Indië komen niet Marseille noch Napels zullen aandoen. CEr worden onderhandelingeA gevoerd, om de kunstijsbaan in de hoofdstad binnenkort weer te kunnen openstellen.) 't Kunstijs is alreeds gebroken, La de hoofdstad wordt besproken, Of dit jaar de kunstijsbaan, Voor gebruik zal openstaan. Als de vraag komt aan de orde, Of de winter koud zal worden, Dan voorspelt men weliswaar, Zooals trouwens ieder jaar, Dat de vorst streng zal regeeren, Maar dat kan men niet riskeeren, Daar dit vaak reeds, zacht gezegd. Door de feiten is weerlegd. Ik hoop wel dat dezer dagen, D'onderhandelingen slagen. En dat dus de kunstijsbaan Binnenkort zal opengaan. Meer dan ooit in deze tijden Is de kunst van schaatsenrijden. Een bijzonder nuttig ding Voor den aardschen sterveling. Vaardig op glad ijs bewegen, Wordt door oefening verkregen. En in elk geval is 't goed, Dat de mensch wat moeite doet, Om er zich voor te vrijwaren, Dat hij tusschen de gevaren Van dit zorgenvol bestaan, Een te gekke schaats zou slaan. P. GASUS. PARIJS, 26 October (Havas) Het le- gerbericht van den ochtend van den 26sten October luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front. Slecht weer". Het legerbericht van Maandagavond had den volgenden inhoud: „Gedurende den dag hebben onze verken- ningsafdeelingen en die van den vijand een zekere activiteit getoond. In het gebied, grenzende aan de Moezel werd een Duitsch detachement teruggeslagen." Maandag en Dinsdag zoo zegt Havas heb ben de Duitsche troepen gepoogd zich meester te maken van een klein dorp bij het bosch van Warndt. De heftige tegenstand van de Fran- sche troepen heeft hen evenwel afgeschrikt en Woensdag hebben zij in dezen sector geen actie ontplooid. Gisteren was de krachtigste actie van de Duitsche troepen langs de Moezel, zij zonden een verkenningsafdeeling naar de Fran- sche linies voor het grensdorp Apach aan de monding van een lang en diep ravijn, dat in de richting Oost-west loopt, loodrecht op de Moezel. Dit detachement werd door het automa tisch vuur van de Franschen gemakkelijk te ruggeworpen. Aan de rest van het front was de activiteit ongewijzigd. De tegenstanders tasten wederkee- rig naar elkaar's linies met verkenningsafdee- lingen en kleine patrouilles, de Duitschers po gen zooveel mogelijk inlichtingen te krijgen en de Fransche troepen onderhouden het con tact zooveel mogelijk, teneinde gewaarschuwd te worden bij iedere wijziging binnen de Duit sche linies en vooral op de hoogte te worden gesteld, wanneer nieuwe Duitsche troepen aan het front komen. Feller actie tegen Engeland ter zee en in de lucht? BERLIJN, 25 October. Hedenmorgen heeft Hitier een aantal generaals ontvangen, o.a. Keitel en Von Brauchitsch, waarmede hij een lang onderhoud had. Alhoewel men in goedingelichte kringen ver klaart dat dergelijke conferenties sedert het uitbreken van den oorlog niets bijzonders zijn, wordt er toch verband gelegd met de rede van von Ribbentrop. Niettegenstaande de meening, die in het bui tenland werd gehoord dat Von Ribbentrop's uitingen mogelijk het voorspel zouden zijn van een Duitsch offensief, wordt in goed ingelichte kringen verklaard dat het niet zeer waarschijn lijk is dat een actie aan het Fransche front doorgevoerd zal worden. Integendeel hier verklaarde men dat de conferentie van Woensdag waarschijnlijk verband houdt met voorbereidselen voor een grootere activiteit in de lucht en ter zee te gen Engeland. (United Press). Het Duitsche legerbericht. BERLIJN 26 October (D. N. B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: „De vijand heeft gisteren getracht de twaalf kilometer ten westen van Völklingen dicht aan de grens gelegen hoogte, welke onze troepen den vorigen dag ge nomen hadden, terug te winnen. Zijn aanval, ter sterkte van een bataljon, bleef nog op Fransch terrein in ons artillerie- en machinegeweervuur' liggen. Overigens vallen er geen noemenswaardige gevechtshandelingen te vermelden." „City of Flint" blijft voorloopig in Moermansk. Interneering der Duitsche bemanning opgeheven. Volgens een bericht uit Moermansk is de inter neering der Duitsche bemanning van de „City of Flint" door de vlootautoriteiten van Moermansk ge annuleerd, aangezien is vastgesteld, dat het schip naar de haven is gebracht voor herstel van machi nes. Voorloopig blijft het stoomschip in Moermansk ten behoeve van een nauwkeurige vaststelling van de samenstelling der lading. Mgr. Tiso. BRATISLAVA, 26 October: Het Slowaakselie parlement heeft met al- gemeene stemmen mgr. dr. Tiso tot president der Slowaaksehe republiek gekozen. (United Press.) Ontslag van den burgemeester van Ootmarsum gehandhaafd. UTRECHT, 26 October. Hedenmorgen deed de centrale raad van beroep te Utrecht uitspraak in de zaak van jhr. E. L. M. Th. von Bönning- hausen, die in het begin van dit jaar werd ont slagen als burgemeester van de gemeente Oot marsum, als gevolg van klachten, welke werden ingediend naar aanleiding van zijn uitlatingen in een vergadering van het college van B. en W. en op een jachtpartij te Oldenzaal. Hierbij zou de burgemeester zoodanig van zijn pro-Duitsche gezindheid hebben blijk gegeven, dat men kon spreken van een niet-vaderlands lievende houding in strijd met het nationaal belang. Door den centralen raad van beroep werd hedenmorgen het door jhr. Von Bönninghausen ingestelde beroep ongegrond verklaard. Opereert de „Deutschland" nabij New-Foundland? Duitsche slagschip zou de „Stoncgate" en de „Laurens W. Hansen" tot zinken hebben gebracht. Volgens het Zweedsche blad „Afterposten" moet het Duitsche slagschip „Deutschland" zoowel voor de torpedeering van het Engelsche schip „Stonegate" als voor het tot zinken brengen van het Noorsche schip Laurens W. Hansen", metende 1900 ton, aansprakelijk worden gesteld. De bemanning van laatstgenoemd vaartuig werd door een ander Noorsch schip gered. Het blad voegt hieraan toe, dat de „Deutschland" in den Atlantischen Oceaan ten Oosten en Zuiden van New-Foundland heeft geopereerd. Nog een Engelsch schip tot zinken gebracht. Uit Gibraltar meldt Havas dat het Engelsche stoomschip „Tafna", vermoedelijk door een Duitsche duikboot, tot zinken is gebracht. Het schip is op ongeveer 80 mijl ten westen van de straat van Gibraltar gezonken. Naar vernomen wordt zijn 31 van de 35 op varenden gered. Naar Reutor meldt zijn bij den ondergang van de „Clan Chisholm" niet zooveel menschenlevens verloren gegaan als aanvankelijk gevreesd werd. Men verneemt thans dat 60 inlandsche en 18 Europeesche opvarenden gered zijn. Over onge veer 20 leden der bemanning heeft men geen in lichtingen. Het woord is aan Arthur Schnitzler: Hoe vaak houden wij dat gene voor onverzoenlijkheid van meeningen, dat niets anders is dan verschil in temperament. De minister van economische zaken maakt bekend dat voor het tijdvak van Maandag 30 October a.s. tot en met Maandag 20 November a.s. tegen afgifte van een nader aan tc wijzen bon der rijksdistributiekaart 1 K.G. suiker be schikbaar wordt gesteld. Sir Kingsley Wood óver het geven van luchtalarm. De Britsche minister van luchtvaart. Sir Kingsley Wood, heeft gisteren in 't Lagerhuis medegedeeld dat het bevel tot het geven van luchtalarm wordt gegeven door den officier van de luchtmacht, die het bevel voert in een district. Er zijn twee mogelijkheden; een is het alarm te geven in elk district, waarover naderende vlieg tuigen kunnen vliegen en in ieder geval. De an dere methode is alleen luchtalarm te geven, wan neer de commandeerende officier in een district van mecning is. dat een aanval zal worden gedaan op het district. De eerste methode zou veel moei lijkheden en onderbrekingen van het industrieele leven met zich brengen, dikwijls zonder werke lijke noodzaak. De andere methode brengt eenig risico mede. doch in de practïjk is deze de beste gebleken. Indien wordt opgetreden tegen vijandelijke vliegtuigen zonder dat luchtalarm is gemaakt, moet de burgerbevolking in huis blijven, liefst op de lager gelegen verdiepingen, teneinde te voorkomen, dat zij getroffen wordt door granaat splinters of kogels. Zij moet hier blijven, tot uit het staken van het vuur blijkt, dat het gevecht voorbij is. Wanneer een commandeerend officier van de luchtmacht meent, dat de vijand vermoedelijk een aanval zal doen op zijn district, dan zal luchtalarm worden gemaakt. gaan volgende week Bijzondere voorzieningen aan vliegtuigen zijn niet noodig. Nadat reeds eenigen tijd geleden de principieele toestemming was verkregen van de Duitsche auto riteiten om drie K.L.M.-vliegtuigen over Duitsch gebied naar Napels te laten vliegen, is thans in overleg met .de desbetreffende instanties de route vastgesteld. Het zullen de Oehoe, de Reiger en de Emoe zijn, die in het begin van de volgende week naar het "Zuiden vertrekken. Zij moeten daarbij evenwel een omweg maken. Van Amsterdam gaat de tocht naar Kopenhagen, vandaar beoosten van Berlijn naar Weenen en vervolgens naar Venetië en via Rome naar Napels. De route is zoo gekozen, dat de vliegtuigen zonder bijzondere voorzieningen kunnen worden overge bracht. Er zijn voldoende tusschenlandingen om het aanbrengen van extra-benzinetanks onnoodig te maken. Zooals bekend, heeft de vlucht van de drie vlieg tuigen tot doel uitbreiding van het materiaal, dat in gebruik is op de Indië-route en om, wanneer eventueel besloten wordt tot een driemaal weke- lijkschen dienst op Indië, voldoende vliegtuigen be schikbaar te hebben in het beginpunt Napels. Nu de vliegtuigen inderdaad worden overgevlo gen, zullen de plannen voor een eventueele tweede Zuid-Afrika-vlueht gemakkelijker te verwezenlij ken zijn. HEDEN: 12 PAGINA'S. BINNENLAND Pag. Ontslag van dienstplichtigen wordt opgeschort. 3 BUITENLAND Drie K. L. M. toestellen gaan volgende week naar Napels. 1 De Finsche delegatie is weer te Helsinki terug 1 De Duitsche propaganda zou vrijwel uitsluitend op Engeland geconcentreerd worden. 5 Moskou keert zich tegen de Engelsche dwang maatregelen op koopvaardijschepen. 5 Er is een Britsch-Fransch arbeidsfront gevormd. 5 De landbouwpositie in ons land. 6 ARTIKELEN, enz. Van onzen Londcnschen correspondent: Enge land huiverig voor grootscheepschc militaire actie. l J. B. Schuil: Jubileumavond Julia de Gruytcr. 2 K. de Jong: Concert der H. O. V. 2 Mr. E. Elias: Ik ontdek Amerika. 3 Van een specialcn verslaggever: Een dorado voor visschers. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Ver oordeeld wegens een vermageringskuur. 3 H. D. Vertelling: De gelukkige speler. 4 Mr. E. Elias: Oom Sam's vrees, zorg en vastbe radenheid. 5 Voor de Vrouw. 10 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opee nomen op 7 De soep was best, oordeelde de generaal, die op inspectietocht langs de Britsche trainings kampen ook een bezoek aan den kok 'm den keuken kwam brengen

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1