JUBILEUM-AVOND Concert der H. O. V. AGENDA. Staten HeCwtt. a 5.5 0 Ochtendbeurs Amsterdam D V D E R D A C, 26 ÖCTOP.E R '1939 ^MJN/T EN lITIIEEN^j HSAREEM'S DXGBE'AÜ HET TOON EEL. JULIA DE CRUYTER. Het is deze maand 25 jaar geleden, dat de ramp van het beleg over Antwerpen kwam. Een kwart eeuw is het dus ook geleden, dat de stroom van Belgische vluchtelingen over onze grens Holland binnen trok. Tot de Vlaamsche vluchtelingen behoorden vele acteurs en actrices die ons land niet meer verlaten hebben en zich een groote plaats in de harten der Nederlandsch tooneel- liefhebbers hebben veroverd. Ik noem hier maar Magda Janssen. Hubert en Floor la Roche, John Gobau. Dom en Julia de Gruyter. Julia de Gruyter, die dus thans 25 jaar lang in ons land woont, heeft dit zilveren feest van verbondenheid gisteren in den Stadsschouwburg te Amsterdam gevierd en niemand minder dan Felix Timmermans heeft dezen avond ingeleid. Julia de Gruyter met haar sappig Vlaamsch talent heeft zich in die jaren vele vrienden in ons land gemaakt, fcij trof het zeer. dat zij door Willem Royaards dadelijk met Magda Janssen en Gobau aan zijn gezelschap werd verbonden. Bij Royaards speelde zij o.a., toen Magda Janssen ziek was. Fietje Beulemans, maar op den voorgrond trad zij toen nog niet. Na 7 jaar ging zij over naar het Grand Theater en later naar Comoedia, het gezelschap dat aan den overkant van de Amstelstraat, in het Centraal Theater speelde. Haar groote kans kreeg Julia de Gruyter met Tondeleya in ..Blanke Ballast", dat haar rol werd. Zij heeft dé2e mulattin honderden keeren gespeeld, in die voortreffelijke voorstellingen van Het Nieuw Nederlandsch Tooneel met Saalborn en Tourniaire naast zich. Haar naam was ge maakt met deze rol. die zij met veel raffinement heeft gespeeld. Maar bij dit zilveren feest mógen wij ook niet haar vele meisjcsrollen vergeten, welke zij ver vulde in de door haar man naar bekende boeken bewerkte tooneelstukken, zooals Joop ter Heul. Marijke en 'n Zomerzotheid. Hoeveel vooral jonge menschen hebben haar frisch, levendig spel in deze meisjesrollen niet gewaardered! In de laatste jaren is Julia de Gruyter een andere richting gegaaan. Zij is niet meer bij tooneelgezelschappen verbonden maar geeft zich uitsluitend aan de voordrachtskunst, waar zij in de Vlaamsche litteratuur een zoo ruim en dank baar terrein vindt. Het is vooral haar gevoel voor humor en haar levensblijheid, die zij hierin kan uitvieren. In haar Vlaamsche voordrach ten komt haar sappig talent volkomen tot zijn recht en zij heeft er groote bekendheid in heel ons land vooral ook door de radio door gekregen. Julia de Gruijter of beter „Juleke" zooals zij in de tooneelwereld algemeen bekend is vond op dezen jubileum-avond een zeer vollen en warm gestemden schouwburg en mocht in haar voordrachten de verschillende facetten van haar talent voordeelig belichten. Haar groote kracht, ligt voornamelijk in het gezond humo ristische, zooals wel duidelijk bleek uit haar voor dracht van Rosalie met haar geit uit „Het blijde leven van pastoor Campens", van Ernest Claes. Dit was werkelijk kostelijk van voordracht. En in „Het Verbeternishuis" van Felix Timmermans waardeerden wij het ingehoudene en sobere van haar uitbeelding, waardoor zij dezen mono loog voor het gevaar van sentimentaliteit wist te behoeden. Het jubileum van Julia de Gruyter is eenvou dig gehouden maar onderscheidde zich door har telijkheid. Felix Timmermans had den avond ingeleid on die gezellige, min of meer huiselijke en humoristische wijze, zooals alleen een Vla ming dit kan. Hij vertelde van den tijd. toen hij als kind zelf komedie speelde en hoe hij met zijn .zusjes en vriendjes zelfs eens een Passie spel had opgevoerd. Bij een ander dan Timmer mans zou dit misschien profaan hebber, gesche nen. maar bij dezen Vlaming klonk het alles zoo eenvoudig en kinderlijk, dat men aan profa natie zelfs niet dacht. Timmermans sprak over den Vlaamschen humor en prees in dit verband Julia de Gruyter. die zooveel deed. om dezen humor tot het Hollandsche publiek te brengen. Zij is zoo zei Felix Timmermans een der bruggen, die Vlaanderen en Holland verbindt Ook bij de huldiging sprak deze Vlaming het eerst, maar nu was het meer officieel, want hij spelde Julia de Gruyter „namens den Ko ning" liet ridderkruis van de Leopoldsorde op de borst en dit had een ovatie tengevolge, waar van Juleke zelfs beduusd was. Wegens ziekte van den voorzitter Cor van der Lugt MeLsert sprak de heer Bendien na mens de feestcommissie en hij huldigde Julia de Gruyter als de lieve, hartelijke, vroolijke. maar toch ook ernstige vrouw. Henriëtte Da vids sprak een persoonlijk woord, dat regelrecht uit het hart kwam. Ook Sternberg, die in zijn uniform van luitenant verscheen, getuigde in warme woorden van de lieve eigenschappen van zijn kunstzuster. Zeer vele telegrammen van acteurs en actrices werden door Rïen van Nop pen voorgelezen en het groote tooneel van den Stadsschouwburg was langzamerhand omgetoo- verd m cén kleurigen en fleurigen bloementuin, toen Juleke zelf het woord nam om allen te bedanken. Zij deed dit op hartelijke, gulle, eclit- Vlaamsche wijs in één grooten lof voor Holland, dat zij zoo lief had gekregen en zij eindigde met een zegewensch voor Koning Leopold cn Ko ningin Wilhelmina. Het publiek liet zich niet onbetuigd en heeft Juleke aan het slot een warme en langdurige ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. MUZIEK Het heeft langer dan in andere jaren geduurd, ser onze H. O. V. met haar ledenconcerten kon be ginnen mutaties onder de werkende leden zullen daarvan wel een der oorzaken geweest zijn maar het Woensdagavond gegeven eerste concert droeg dan ook reeds dadelijk een bijzonder karakter, dat zich èn in de samenstelling van het programma èr in den aanblik van zaal en podium kenbaar maakte. Door de verschijning van den voorzitter der H. O V„ Mr. A. Beets in de uniform van reservekapitein op het podium werd dat bijzondere nog verhoogd en werd het verband met de huidige tijdsomstan digheden geaccentueerd. Ook in de zaal waren vele uniformen zichtbaar Het bestuur had een uitnoodiging tot de hier aan wezige officieren gericht en velen hadden daaraan gevolg gegeven. Maar als bijzondere eeregasten waren aanwezig de burgemeester en de secretaris onzer gemeente met hunne dames. Tot hen sprak kapitein Mr. Beets allereerst zijn v elkomstwoord, er aan herinnerend van hoe groote beteekenis de reeds vaak gebleken moreele en officieele steun van het hoofd der gemeente voor de H. O. V. was. Daarna wendde de voorzitter zich tot de militairen, voor wie avonden van kunstgenot een zoo heilzame ontspanning kunnen vormen. Een herinnering aan het jubileum van het vorige jaai gaf den spreker aanleiding om een blik in de toe komst te werpen: de moeilijkheden zijn nu veel grooter geworden, maar de H. O. V. zal strijden om die te overwinnen, en zij zal in dien strijd succes kunnen boeken, als allen haar willen steunen. En hij stelde de beide hem flankeerende dirigenten Marinus Adam en Toon Verhey „officieel" aan het auditorium voor, nadat zij bij de zomerconcerten reeds „officieus" hun functies hadden vervuld. Nog een bijzonderheid van dezen avond was dat elk der beide dirigenten een deel van het program ma tot uitvoering bracht. In alphabctischc volgorde kwam Adam het eerst aan de beurt. Hij liet eerst het Wilhelmus spelen en begon toen met de ver tolking van Berlioz' „Harold"-Symphonie, waarin Fi ed. Leidner de groote solo-altpartij speelde. De mooiste en in onzen tijd meest genietbare deelen dezer programmatische muziek zijn wel de sombere fugatische Adagio-inleiding van I en de deelen II en III. Hierin zit poëzie en geen over dadige lengte. In het Allegro van I en in de luid ruchtige Finale doen zich de zwakke zijden van Berlioz' talent gevoelen, die hier niet in voldoende mate door zijn geniale invallen gecompenseerd worden; bovendien wekt de Finale door haar op bloed-, roof- en mcordsensaties speculeerend bedoelingen eer afkeer dan bewondering. Dat Abruzzenrooversgeval heeft Berlioz er met de ha rer. bijgesleept evenals hij met de twee laatste in zijn Symphonie fantastique gedaan heeft. Welk een sublieme klassieke rust en bezonken heid ondanks alle bewogenheid ademde in tegen stelling met deze muziek het Vioolconcert van Brahms, dat het tweede programmadeel opende Gijs Beths droeg de kolossale, aan moeilijkheden overrijke solopartij voor; Verhey leidde het orkest Met de eerste uitvoering van een werk van Rich Strauss vervolgde en besloot hij den avond. Een belangrijke première dus. En in dat werk „Don Juan", nevens zijn zelden gespeeld „Macbeth" een zijner eerste scheppingen op het gebied der pro grammamuziek, heeft Rich. Strauss terstond zijn genialiteit ten volle ontplooid, maar niet minder zijn technisch meesterschap, dat hem het evenwicht tusschen de stof en den vorm, en dus de juiste ver houdingen en afmetingen deed vinden en bewaren Zijn „Don Juan" is een werk „uit een stuk", vol vlammende hartstocht, gloed en melodische schoonheid, even scherp in zijn contrasten als ge bonden in zijn eenheid. De uitvoering van het programma boezemde respect in voor de partituurbeheersching en het geheugen der dirigenten, voor de technische vir tuositeit en de muzikaliteit der solisten Leidner en Beths, en voor de bekwaamheid en het aanpas singsvermogen van de orkestleden. De mutaties in het orkest waren oorzaak dat nog niet alles in de perfectie verliep, maar de tijd zal ook voor de H. O. V. als groote bondgenoot werkzaam blijken te zijn. Daarom wil ik voor ditmaal van critische be schouwingen afzien, wat niet wegneemt dat ik een bijzonder woord van lof aan het adres van Fred. Lt-idner en Gijs Beths wil richten. Op zulke krach ten mag ons orkest, mag onze stad trotsch zijn. Een propaganda-avond in den besten zin des woords was dit eerste concert, waar bloemen als eerbetuigingen zich bij de hulde van de zijde van het auditorium voegden. K. DE JONG WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur Londen 7.55/4 Berlijn 75.50 Parijs 4.28 Brussel 31.43 3 4 Zwitserland 42.244 New York 1.88 3/8. 12uur Londen 7.55 18 Berlijn 75.50 Parijs 4.28 1/8 Brussel 31.43 Zwitserland 42.24V2 Kopenhagen 36.40 Stockholm 44.88 Oslo 4.2.80 New York 1.88 3/8. Italië: Vrije lire 9.65 Reislire 8 60 Bankpapier 7.40 Heden: DONDERDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: Mij. t. bev. der toonkunst. Begijnhofkapel' Ds. B. E. J. Bik spreekt. 8 uur. „De Nijverheid": Lezing van mevr. Mayer Wil ling. 8.15 uur. Remonstrantenhuis: Voordraóht van B. v. d. Meer. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Zarah Leander in: „Es war eine rauschcnde Ballnacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „Jongens met smerige gezichten" en ..Vliegende Vrouwen", 2 en 8.15 uur Frans Hals Theater: „Leven in de brouwerij" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Andy Hardy in „Het Wilde Wes ten". 2, 7 en 9.15 uur. Moviac Theater: Non-stop programma met: „Liefde en Werkelijkheid", 2.30 en 7.15 uur. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopenf eiken werkdae van 3—5 en van 7—8 uur. VRIJDAG 27 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Nieuw programma. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag van 3—5 en van 78 uur. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Woensdagavond vergaderden de besturen der vakgroepen van de R-K. Middenstandsvereeni- ging alhier in café-restaurant Brinkmann. De heer H. E. van der Brule, lid van de Tweede Kamer en Hoofdbestuurslid van de Diocesane Hanze, lid van den Gemeenteraad van Rotterdam en van de Kamer van Koophandel aldaar, sprak over het onderwerp „Middenstander-Staatsbur ger. Plichten maar ook rechten". Spr. besprak de Hamsterwet en de Distributie- wet en wekte de middenstanders op, mede te werken aan de totstandkoming van een betere maatschappij als deze moeilijke tijden voorbij zullen zijn. Op deze inleiding volgde een levendige discussie. Nadat de geestelijke adviseur, kapelaan P. Pop pen, een kort woord had gesproken, waarin hij de middenstanders opwekte andere middenstanders, die in moeilijke omstandigheden vorkeeren, zoo veel mogelijk bijstand te verleenen werd de ver kiezing voor de Kamer van Koophandel bespro ken. Aftredenden zijn de heeren J. J. Brinkman. H. .1. L. Klein Schiphorst en P. J. M. van Tete- rine, welke laatste gèen benoeming meer zal aan vaarden. In deze vacature werd als candidaat aange wezen de heer G. Alders, met groote meerderheid. Voort.s werden bij acclamatie de heeren Brinkman en Klein Schiphorst weer als candidaten aange wezen. De voorzitter sprak woorden van dank voor hetgeen de heer van Tetering, als lid van de Kamer van Koophandel, heeft gedaan. De heer van Beek stelde voor. stappen te doen bij den burgemeester, als hoofd der politie, met het verzoek het daarheen te leiden dat. terzake van prijsopdrijving, geen bekeuringen, inbeslag neming e.d. plaats vinden, alvorens contact is ge zocht met het bestuur der middenstandsorgani saties. De vergadering ging hiermede accoord. Een denkbeeld van den heer Post, de winkels tusschen 12.30 en 1.30 uur te sluiten, zal in de vakgroepen nader worden overwogen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Zwaarbewolkt met opklaringen, enkele buien, vooral in de kuststrook. Weinig ver andering in temperatuur. Matige tot krachtige noordelijke tot noordoostelijke wind. r HERMOM ETERSTAND Hoogste gisteren F 46 Laagste hedennacht F 42 Hoogste heden F 42 Het gebied van hoogen luchtdruk over Oost- Groenland, dat aanvankelijk snel in beteekenis toenam verplaatste zich in zuidelijke richting naar IJsland. Het 'luchtdrukverval over de Noor- schezee nam daarbij toe, zoodat op de Faroër vanochtend stoi-machtige wind uit het noorden heerschte. Bij Denemarken kwam een depressie kern tot ontwikkeling. In ons land bleef het nog buiig weer. Vooral aan de kust kwam veel regen voor. Vlissingen tapte in het afgeloopen etmaal 26 mm. neerslag af. De temperatuur is overal gedaald. Op het vliegveld Twente was het hedenmorgen 1 graad onder het vriespunt. Over Italië nam de luchtdruk nog belangrijk af. Een afzonderlijke depressiekern lag vanoch tend over de Golf van Genua. Zware slagregens werden op Sicilië gemeld. Het gebied van hoogen luchtdruk over de Azo- ren en Noord west-Span je blijft zich handhaven Hoogste barometerstand 1031.1 mbar te Akureyri en Seydisfjord. Laagste barometerstand 998.8 mbar te Hanstholm. BAROMETERSTAND Vorige stand 760 m.M. Stand van heden 756 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Vrijdag v.m. 2.06 uur; n.m. 14.23 uur. Strand berijdbaar van 7.00—12.30 uur. I tegen puin, scherven en bij instortingsgevaar is 'n mangaan-stalen helm de beste voorzorg. Uit voorraad leverbaar OTTER - AMARYLLISLAAN 7 Heemstede - Telefoon 27516 (Adv. Ingez. Mod.) ARROND. RECHTBANK. Sigaren en sigarelten ter waarde van 300.— gestolen. Officier eischl strenge straffen tegen de dieven en helers. Zaterdagavond 1 Juli werd in een kapperszaak annex sigarenhandel in de gemeente Velsen inge broken. De eigenaar had Zaterdagavond 10 uur zijn zaak verlaten en toen hij den volgenden Zon dagmorgen weer terug kwam ontdekte hij, dat er uit zijn winkel sigaren, cigaretten en parfume rieën ter waarde van f 300 ontvreemd waren. Deze inbraak was gepleegd door twee fabrieks arbeiders. Een broer van een der daders bewoonde het bovenhuis van den winkel en daardoor waren goed op de hoogte mef de gewoonten van den eigenaar. De verdachten bekenden ter terechtzitting. De Officier eischte tegen den oudsten fabrieks arbeider, die vroeger al eens eerder veroordeeld was twee jaar gevangenisstraf en tegen den jong- sten over wien een reclasseeringsrapport was uitgebracht vier maanden gevangenisstraf. De verdediger van den jongsten arbeider mr. Römelingh sloot zich aan bij de suggestie, die in het reclasseeringsrapport wordt geopperd, dat dezen verdachte een gecombineerde straf zal krijgen. Mr. Pliester, die voor den oudsten verdachte pleitte vond, het niet rechtvaardig dat tegen één verdachte, die tezamen met een ander een inbraak heeft gepleegd, een zesmaal hoogeren straf wordt gevraagd. Tenslotte dateeren de veroordeelingen van dezen verdachte, reeds van 15 jaar terug. Daarom drong spreker met klem op een clementere straf aan. Vervolgens verscheen een tuinder in het verdach tenbankje, verdacht van heling van de sigaren en cigaretten die de twee fabrieksarbeiders hadden gestolen. Hij had die artikelen verkocht en daarvoor een belooning van f 11 ontvangen. Ter terechtzitting hield deze verdachte strijk en zet vol, dat hij nooit begrepen had, dat de goede ren van diefstal afkomstig waren. Hij was welis waar in den nacht van de inbraak met de twee fabrieksarbeiders in een auto naar IJmuiden gere den en had daar de „handel" in ontvangst geno men maar hij had geen idee gehad, dat er diefstal in het spel was geweest. De Officier vond de houding van dezen verdach te van dien aard, dat hij geen reden zag een mild' straf te eischen. Hij vroeg daarom een gevangenis straf van V/s jaar. Mr. Römelingh meende, dat deze verdachte niet alleen heler maar ook medeplichtige aan den dief stal is. Daarom zal bij-wegens heling niet mogen worden veroordeeld. De Officier meende, dat een medeplichtige wel degelijk ook voor heling kan worden veroordeeld. Hierna stond een caféhouder uit Beverwijk te recht, die de sigaren van den vorigen verdachte had gekocht. Ook hij stond terecht als verdacht /an heling. Ook deze verdachte hield vol, dat hij niet geweten had, dat de sigaren en cigaretten ge stolen waren. De verdediger mr. Junge had vele getuigen a décharge opgeroepen, die vertelden, dat de caféhouder sigaren en cigaretten van hen kocht met 20 a 25 pet. korting. De Officier achtte in ieder geval bewezen, dat de verdachte uit winstbejag de sigaren had verbor gen en eischte daarom een gevangenisstraf van 8 maanden. Mr. Junge wees er in zijn pleidooi op, dat de caféhouder 68 pet. van de waarde der sigaren heeft betaald terwijl hij bij eiken grossier sigaren voor 70 pet. van de waarde kon koopen. Voordeel had hij dus van deze transactie dus bijna niet. Pleiter meende dan ook dat de ten laste gelegde heling niet bewezen is De verdediger verzocht derhalve de Rechtbank den verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, daar hij reeds maand in voorarrest zit. De Rechtbank weigerde dit verzoek echter en bepaal de de uitspraak op 9 Nov. Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 288—288V2 H.V.A. 411—412 Amst. Rubber210211 Philips 139 AKU 28/428 3/8 Unielever 98%—100 1/4 Java-China-Jaipan lijn 122 >/2 Hoiland-Aimerika Lijn 107'/2108 Belh. Steel 70 Vz—70 3/4 U. S. S*eel 22/4—22 3/8 Republic Steel 22/422 3/8 Anaconda 27 1/427 5 16 Shell Union 1212 1/16 Tidewater Ass. Oil IOV2 North Am. Aviation 23 1/828 1/4 Kennecftt Copper 33 Intercontinental rubber 4% Am. Car and Foundry 29 1/16 Paramount 6 7;8—7 1/16. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Den heer J. F. Bar von Hemmersweil, wonen de te Bloemendaal, chef van den Economischen Dienst der Haarlemsche Burgerwacht, is met in gang van heden, op zijn verzoek aan den com mandant eervol ontslag verleend en hij is overge plaatst naar de Burgerwacht te Bloemendaal. De heer J. Lucassen, adjudant v. d. comman dant en onder-commandant van den Economi schen Dienst, heeft met ingang van 1 Januari 1940. als zoodanig eervol ontheffing uit die functie verzocht. PETROLEUMKAARTEN. Naar aanleiding van het stukje over „Petroleum en gas" in ons nummer van Woensdag verzoekt men ons van bevoegde zijde te vermelden, dat de geheele regeling voor de petroleumkaarten als volgt luidt: Voor een huis, aangesloten op gas, (of gas en electrischen stroom) wordt 1 petroleumkaart ver strekt, ongeacht de grootte van het gezin. Voor een huis, niet aangesloten op gas, maar wel op electrischen stroom: 3 kaarten, maar 4 als het ge zin 5 of meer personen telt. Voor een huis, niet op gas en niet op electrischen stroom aangeslo ten: 4 kaarten, maar 5 als het gezin 5 of meer per sonen telt. AANRANDINGEN IN DE HAARLEMMERMEER. De rijksveldwacht en de gemeentepolitie te Aalsmeer en Uithoorn maken, geassisteerd door een rechercheur van de zedenpolitie, druk jacht op den man, die vrouwen en meisjes in den pol der in de omgeving aanrandt, aldus lezen wij in de N. R. Crt. Legio zijn de inlichtingen, die op dit oogenblik worden verstrekt. Aan de hand daarvan kan de politie constateeren, dat ook in vorige winters reeds aanrandingen plaats vonden. Meisjes uit Amstelveen, die te Uithoorn werkzaam zijn, wa ren zoodanig lastig gevallen, dat zij zich genood 2a? kt zagen voortaan van den trein in plaats van de fiets gebruik te maken. In dit verband verdie nen ook de aanrandingen bij het stoomgemaal Cruquius in de Haarlemmermeer vermeld. Deze aanrandingen zijn eenige weken geleden jeschied. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hier dezelfde dader aan het werk is geweest. Daar een en ander er op zou wijzen dat de anrander psychopaath is, heeft de politie, tot dusver zonder resultaat, nagegaan of ook soms een verpleegde uit een of andere inrichting voor zenuwzieken was ontsnapt. EEN ST. WILLIBRORDUS-IIERDENKING TE HAARLEM. Men schrijft ons: Op 7 November a.s. zal het twaalf eeuwen ge leden zijn, dat de Benedictijner-monnik, Willi brordus, de Apostel der Nederlander, na hier te lande het Evangelie te hebben verkondigd, over leed. Dien dag zal, naar reeds is gemeld, te Utrecht, onder leiding van het nationaal comité, op initiatief van den burgemeester van Utrecht in het leven geroepen, dat feit plechtig worden herdacht in den Dom. Ook in Haarlem zullen in den loop van de volgende week, op Donderdag, Vrijdag en den daarop volgenden Zondag bijeenkomsten worden gehouden in de Kathedrale Kerk St. Bavo aan de Leidschevaart, die toegankelijk zullen zijn voor katholieken en niet-katholiekcn. De zeereenvaarde heer H. Drost, rector te Am sterdam, een bekend redenaar, zal in die drie con ferenties de beteekenis van het missiewerk van St. Willibrord en zijn gezellen uiteenzetten. De laatste bijeenkomst, op Zondagavond 5 No vember, zal met een korte godsdienstige plech tigheid worden besloten. Uitspraken van de Rechtbank. Spaarbankboekje van zijn verloofde vervalscht. Acht maanden gevangenisstraf eischte de offi cier 14 dagen geleden tegen een 28-jarigen koop man uit Aalsmeer die het spaarbankboekje van zijn verloofde had vervalscht. Vervolgens had dezelfde verdachte nog eens vier maanden tegen zich hooren eischen wegens een diefstal, die hij in samenwerking met een matroos had begaan. Tegen den matroos had de officier vier maanden voorwaardelijk gevorderd. De Rechtbank veroordeelde hem wegens ver- valsching van het spaarbankboekje tot 8 maan den gevangenisstraf en wegens diefstal tot drie maanden. De matroos werd tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld. Brandstichter veroordeeld. Een kruidenfer in Hoofddorp, die zijn winkel in brand had gestoken stond 14 dagen geleden te recht. Dc officier eischte een jaar gevangenis straf. Gelet op het psychiatrisch rapport veroor deelde de Rechtbank den verdachte tot 2 maan den gevangenisstraf en voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regeering. DE ONTSLAGEN FORTCOMMANDANT VAN HOEK VAN HOLLAND. UTRECHT 26 October. De Centrale Raad van Beroep deed hedenmorgen uitspraak in de zaak van een uit den militairen dienst ontslagen kapi tein der artillerie te Hoek van Holland. Bii de be handeling van deze zaak op Donderdag 5 October bleek, dat de kapitein zich in zijn particuliere leven op een dergelijke wijze had gedragen, dat de eer en de goede naam van den officiersstand daar door gevaar liep -Aanvankelijk door den regiments commandant gestraft met 14 dagen streng arrest, werd de kapitein na onderzoek door een commis sie van advies wegens ongeschiktheid om een ver antwoordelijke functie te vervullen uit den dienst ontslagen. De kapitein werd door dit ontslag ernstig gedu peerd. Van oordeel, dat het een en ander niet ge heel reglementair was geschied, was de kapitein tegen deze beslissing in beroep gekomen bij den Centralen Raad van Beroep. Hedenmorgen verklaarde de Centrale Raad van Beroep het Koninklijk Besluit van 7 Juni 1939 no. 27 nietig, zoodat klager in zijn beroep in het gelijk gesteld werd. Slraf tegen „Sybrigje" verhoogd. Amsterdamschc Gerechtshof veroordeelt haar tot twee jaar. AMSTERDAM 26 October. Het gerechtshof wees vandaag arrest in de strafzaak tegen Sybrigje V. uit Groningen, verdacht van diefstal van 45.00(1 gulden ten nadeele van haar bejaarden vriend. Het Hof veroordeelde haor tot twee jaar gevan genisstraf, waardoor de straf, die de rechtbank had opgelegd, met een half jaar werd verhoogd. Ter terechtzitting had de procureur-generaal twee-en-een-half-jaar gerequireerd. Het geld, dat in de bank te Oude Pekela door de politie in beslag werd genomen, is den eigenaar terugegeven. Vergadering Haarl. Bestuurders- bond. De Haarlemsche Bestuurdersbond hield Woens dagavond een algemeene ledenvergadering in het gebouw „De Nijverheid". De voorzitter, de heer A. Mars. constateerde dat deze vergadering onder geheel andere om standigheden bijeen kwam dan den vorigen keer; nu is de oorlog uitgebroken, waardoor vele leden in den militairen dienst zijn geroepen; de gezin nen moeten van de kostwinnersvergoeding rond komen en de prijsstijging en de toeneming van de werkloosheid laten zich sterk gevoelen. Met groote dankbaarheid kon spreker constateeren dat het N.V.V. met groote voortvarendheid is opgetreden teneinde de belangen van de leden zoo goed mo gelijk te behartigen. Er is alles gedaan wat mo gelijk was. Ook de H.B.B. in Haarlem heeft veel en goed werk verricht. Spreker bracht een woord van lof aan de afdeeling Militaire Zaken ten Stad- huize voor de voortvarendheid, waarmee zij de kostwinnersvergoeding heeft behandeld en het ge meentebestuur heeft direct maatregelen getroffen voor het in het leven roepen van een distributie kantoor; in de hiervoor samengestelde commissie heeft ook de H.B.B. een vertegenwoordiger aange wezen. De heer Mars sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de Haarlemsche werkloozen nog al tijd onder een veel strengere controle staan, dan die in andere plaatsen. Het bestuur besteedt aan deze aangelegenheid de grootst mogelijke aandacht en zal niet eerder rusten, voordat een juiste en gelijkmatige behandeling is verkregen. Hierna bracht spreker in behandeling de klach ten, welke bij het bestuur waren ingekomen om trent het door Maatschappelijk Hulpbetoon uit te oefenen „verhaal", waarbij men nu weder verder wil gaan, om zonder meer voor een belangrijk deel de spaargeldregeling van den minister van Sociale Zaken ongedaan te maken. Indien iemand een klein bedrag toebedeeld krijgt, en hij heeft vroeger eens van Armenzorg ontvangen, dan legt oogenblikkelijk Maatschappelijk Hulpbetoon er be slag op; zelfs werd er een deurwaardersexploit uitgebracht, hoewel de betrokkene nog niet wist, dat hem een erfenisje van nog geen honderd gul den te wachten stond. Spreker vroeg of het sociale gevoel wel in voldoende mate aanwezig is bij hen, die hierover hebben te beslissen. ..Als iemand, die zijn leven hard heeft gewerkt als stoker op een bootje en hij komt op zijn 67ste jaar werkloos, dan moet hij", zei spreker, ..eerst zijn met groote moeite bijeen gezamelde dubbeltjes opmaken tot de laatste cent, alvorens uitkeering te ontvangen". De voorzitter zei, dat in dezen het bestuur van den H.B.B. waakzaam is cn met kracht de belan gen der leden zal verdedigen. Uitgebracht werd het rapport over de komende propaganda-actie, dat door den voorzitter der com missie, den heer Eizema, uitvoerig werd toege licht; het werd na een gedachtenwisseling met al gemeene stemmen goedgekeurd. Gevraagd werd of nu de onderwijzers organisaties, dit jaar geen Sint Nicolaasfeest organiseeren, de vakcentrale dit kan doen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, onder groote instemming van de vergadering, tot de onderwijzers een brief te richten, waarin de wensch tot uiting komt, dat hun feest, dat zoo ge waardeerd wordt door de Haarlemsche bevolking, weer georganiseerd kan worden. DAMMEN. DAMCLUB D. O. S. De uitslagen van de wedstrijden om het club- kampioenschap van de Damclub D. o. S.. zijn al3 volgt: Eerste klas: W. de GoedeJ. Spijker 02, H. J. Oudhof jr.—J. Boerkoel 1—1, W. Dijkhof— G. A. Ottolini 02. B. GroeneveldJ. Boerkoel 2—0, W. de Goede— A. M. Jansen 2—0, H. J. Oud hof Jr.—G. A. Ottolini 0—2 en K. Rotteveel—H. Kol 2—0. VOETBAL De indeeling der tweede-kïassers. Naar aanleiding van de beslissing van het be stuur van den K.N.V.B., waarbij de huidige in deeling van de tweede-klassers gehandhaafd wordt, vernemen wij, dat de besturen van de be trokken clubs nog deze week een vergadering zul len beleggen om de kwestie te bespreken. HONKBAL H. C. HAARLEM. De Honkbalclub Haarlem houdt haar najaars vergadering op Vrijdagavond 27 October in café restaurant Brinkmann op de Groote Markt. De voornaamste punten der agenda zijn: de agenda van de najaarsvergadering van den N. H. B. en de verslagen der competitieleidcrs. KRACHTSPORT Zondag 22 October hield K. D. O. te Amsterdam een 2e klasse nationalen gewicht hefwedstrijd. Aan bovengenoemden wedstrijd namen twee leden van H. K V. Achilles deel. In de afdeeling Extra Vedergewicht wist H. Boogaard beslag te leggen op den eersten prijs met 200 punten. In de afd. M. A. gewicht behaalde J. Consent een derden prijs met 252 V2 punt. Tevens werd de stiilprys tweehandig trekken met vier tegen eefl stem toegekend aan J. Consent. -y\ /UIEEP/ HOLLAND- AMERIKA LIJN. Sommelsdijik, 25 v. New-York te Rotterdam. Breedijk, New-Orleans n. Rotterdam vertrekt 26 (6 n.m.) van Antwerpen. JAVA—NEW YORK LIJN. Abbeikerk, 25 v. Batavia n. New-York. Kota Tjandi, 24 van Batavia n. New-York. ROTTERDAMSCHELLOYD. Blitar (uitr.) pass. 23 Perim. Kertosono. 25 van Batavia naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Oranje (thuisr.) 24 van Sabang. Bennekom (charter) 23 v. Philadelphia naar New-York. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Simaloer, New-Orleans naar Calcutta 24 té Kaapstad. Kota Nopan, 24 v. Balik Papan n. Vancouver,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2