AKKERTJE Hit de Omstukm j Qriep Dronken autobestuurder reed op agenten in. BURGERLIJKE STAND V 5 IJ 15 AC 27 OCTOBER 1939 HS'ARCEMrS BKGBE'AB r9 0 %U liiillllllllili HEEMSTEDE Voorbereidend onderwijs. Een neutrale school in het Noorden? zanger uitstel ongewenscht geacht. Op 6 Januari van dit jaar besloot de gemeente raad tot de invoering van openbaar voorbereidend onderwijs. Daarbij zat de bedoeling voor, dat slechts één school van dezen aard zou worden geopend en dat dit natuurlijk bij voorkeur zou geschieden in; dat deel van de gemeente, waar de behoefte aan openbaar voorbereidend onderwijs het grootst zou blijken te zijn. Als datum van de ingebruikstelling werd 1 September j.L vastgesteld. Onmiddellijk nadat bedoeld besluit was genomen, heeft het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar het aantal kinderen, dat onderscheidenlijk in het Noorden, het centrum en het Zuiden van de ge meente voor plaatsing op een openbare voorberei dende school in aanmerking zou komen. Bij dit onderzoek bleek het grootste getal gegadigden in de omgeving van het Wilhelminaplein te wonen; daarop volgde het Noorden, terwijl het centrum het minste belang bij dezen vorm van onderwijs bleek te hebben. In overeenstemming hiermede bepaalde het ge meentebestuur, dat de nieuw te stichten school in de omgeving van het Wilhelminaplein of in de In dische Buurt zou komen. Het is evenwel niet gelukt in deze omgeving een geschikt gebouw of terrein te vinden. Enkele jaren geleden bezat de gemeente nog veel bouwterrein in deze wijken, maar bij de uitgifte daarvan blijkt voor openbare gebouwen geen grond te zijn gereserveerd. Het gevolg hiervan is, dat de Vastgestelde datum van 1 September reeds lang is vertreken, zonder dat het raadsbesluit is uitge voerd. Vanzelfsprekend blijft het gemeentebestuur diligent en hoopt men eerlang toch nog in het vin den van een geschikt terrein te zullen slagen. De belanghebbende ouders in het Noordelijk deel Van de gemeente, wier aantal slechts weinig ge ringer was dan de Zuidelijke groep, hebben zich inmiddels beraden over de vraag, op welke wijze ïiu het best kon worden voorzien in de behoefte aan kleuter-onderwijs, die er voor hun kinderen bestaat. In de veronderstelling, dat de stichting van een openbare voorbereidende school in het.. Noorden buitengesloten was, hebben zij uit him midden een tommissie gevormd, die de stichting van een neu trale kleuterschool nastreeft. Deze commissie, die bij haar werkzaamheid den welwillenden steun mocht ondervinden 'van het raadslid den heer S. Rijkes, is er bereids in geslaagd, voorloopig de hand te leggen op een gebouw met aangrenzend terrein, dat zich h.i. voor. het doel bijzonder leent. Aan het gemeentebestuur is verzocht, de stich. jting van deze neutrale, particuliere kleuterschool ifce willen bevorderen, eventueel door er op aan te sturen, dat de afdeelimg Heemstede van Volks onderwijs zich met de leiding belast, zooals o.a, ook in Bloemendaal is geschied. Blijkens een bij de commissie ingekomen brief jneent het gemeentebestuur echter, zich van mede- [werking in dezen vorm te moeten onthouden. Wel SEOU een, op deze wijze tot stand gekomen school aanspraak- kunnen maken op een gemeentelijk subsidie ingevolge de daarvoor bestaande verorde ning. Daarvoor zal echter noodig zijn, dat de ver- eeniging zich eerst constitueert en uit eigen mid delen de stichting en inrichting financiert. De sub sidie-regeling kent n.l. alleen bijdragen in de ex ploitatiekosten, maar niet in het stichtingskapitaal. De ongunstige tijdsomstandigheden zoowel als het vlottende karakter van de Heemsteedsche bevol king blijken evenwel ernstige beletselen te vormen Voor het bijeenbrengen van het stichtingskapitaal, tzoodat de commissie vreest, langs dezen weg haar Öoel niet te zullen bereiken. De vraag is nu naar voren gekomen, of het raads besluit van 6 Januari j.l. in de gegeven omstandig heden niet moet leiden tot de stichting van een igemeentelijke voorbereidende school in het Noor delijk stadsdeel. Daarbij wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het raadsbesluit geenszins is be paald, waar de openbare kleuterschool moet wor den gesticht. Natuurlijk kon er geen bezwaar tegen Zijn, dat dit in het Zuiden gebeurde, wanneer daar de behoefte nog iets grooter was dan elders, maar nu dit, althans binnen afzienbaren tijd, prac- tisch onmogelijk is, helt men over tot de opvatting, dat dan de stichting in een andere wijk door het raadsbesluit geboden wordt. Wij vernemen, dat behalve de heer Rijkes, ook enkele andere raadsleden van oordeel zijn, dat de uitvoering van het bovenbedoelde raadsbesluit niet langer mag worden opgeschort. Waarschijnlijk zal deze aangelegenheid dan ook in de eerstvolgende Zitting van den gemeenteraad wel een onderwerp Van bespreking uitmaken. vijftig jaar geleden het eerste postkantoor te heemstede. Op 1 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn Hat er een Post- en Telegraafkantoor in Heem stede werd gevestigd. Nu, 50 jaar geleden was Heemstede een klein plattelandsplaatsje. Oude inwoners zullen zich misschien nog het hulppostkantoortje in de Raad huisstraat-herinneren bij de IJzèrenbrug met als laatsten brievengaarder-postbode den heer P. Me- demblik en den heer Bitter als 2en postbode. Alle post werd toen nog van Haarlem uit be steld door beide postboden. Maar van dien tijd dateert de groei van Heem stede en het werd noodzakelijk dat ook het post bedrijf meer aandacht schonk aan de ingezetenen van onze plaats. Waar nu het politiebureau staat, dus wel in het centrum van oud-Heemstede lag een open terrein, dat diende als bergplaats voor door een particulier opgehaald huisvuil, dat daar gesorteerd en verder Verwerkt werd. Dit terrein werd door de gemeente gekocht en daarop verrees het eerste Post- en Telegraafkan toor. Op 1 November 1889 werd als Ie directeur van het nieuwe Postkantoor benoemd de heer Greeve, met als jongste bediende of surnumerair de heer Jac. Avis. Deze beiden vormden het geheele ambtenaars- fcorps. Spoedig kwam er uitbreiding door de aanstelling van eenige brieven- en telegrambestellers, o.a. L. Geeven en M. v. Hout en later L. Kulk. Werd vroeger de post uit Haarlem besteld, nu werd deze aangevoerd door vrachtrijder Ceelen. die toen ook de post naar Hoofddorp vervoerde en tweemaal daags de rit HaarlemHoofddorp maak te. In het kleine wagentje was ook nog ruimte Voor passagiers naar Hoofddorp, maar het aantal poststukken was in dien tijd ook heel gering. Heel geleidelijk nam het postverkeer toe en daarmede ook het corps ambtenaren en bestellers, doch pas omstreeks 1904 bestond het ambtenaren corps uit 3 man en het bestellerspersoneel uit 6 ïnan. Eerst in 1924 werd overgegaan tot het bouwen Van een nieuw en naar de eischen des tijds inge richt Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor. Het oude postkantoor werd politiebureau. De toestand is sindsdien onveranderd gebleven. {Tot nog toe, want zooals bekend, zal het Postkan toor weer ergens anders ondergebracht moeten worden, omdat dit'nu geheel wordt ingericht voor telefooncentrale, Land- en Spaarnzicht is voor dit doel aangekocht. Of het daar echter zal komen, zal de tijd leeren. ZANDVOORT Het vreemdelingenverkeer in dezen tijd. Toestand behoeft niet somber te worden ingezien. De directie der V.V.V. te Zandvoort wijst op een publicatie van Mr. R. Woltjer, directeur der V.V.V. te 's-Gravenhage over den oorlog 1914-'18 en het Vreemdelingenverkeer. Uit de geschiedenis van het vreemdelingen verkeer in den wereldoorlog van 19141918 val len volgens Mr. Woltjer enkele waardevolle algemeene conclusies te trekken ook voor de naaste toekomst. „Volledige cijfers omtrent het vreemdelingen verkeer. zooals wij die thans bezitten, beston den er in dien tijd nog niet, maar toch zijn er nog wel zoovele en zoodanige gegevens, dat het mogelijk is zich een vrij volledig beeld van den toestand van het vreemdelingenverkeer in dien tijd te vormen. Het seizoen 1915. Reeds einde Maart 1915 verneemt men, dat ,de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Ver schillende hotels in onze bad- en andere zomer- verblijfplaatsen hebben thans reeds meer ka mers besproken dan het vorig jaar om dezen tijd. In hoofdzaak hebben Nederlandsche fami lies gehuurd, doch ook thans vertoeven in ons land reeds vreemdelingen. Niet alleen Bel gen, maar ook Duitsche families." Wat staat ons thans te wachten? Alle voorteekenen wijzen er dus op, dat bij overigens gelijkblijvende omstandigheden voor het volgend jaar op een sterke uitbreiding van het binnenlandsch toerisme mag worden gerekend. Ook al zou van de milllioenen gul dens welke de Nederlanders tot dusver in het buitenland voor reizen uitgeven en welke blijkens de jongste schatting in 1938 42 millioen guldens beliepen, thans slechts een vierde gedeelte in het land worden uitgegeven, dan nog zou het verlies van de 6 a 10 millioen gulden, welke Nederdland thans jaar lij ksch uit het buitenlandsche bezoek aan ons land trekt, daarmede ruimschoots zijn gecom penseerd. Er bestaat dus alle reden den toestand van het Nederlandsche vreemdelingenverkeer gezien in het licht van de huidige benarde om standigheden niet al te somber in te zien. Ook de Nederlandsche vreemdelingen-industrie neemt een belangrijke plaats in het econo mische leven van ons land in. Ook zij heeft thans de plicht de toekomst met kracht en vast beradenheid tegemoet te gaan. Moge de Neder landsche staatsburger haar daarbij in den ko menden tijd krachtig ter zijde staan". Men moet wel over den noodigen durf en een groote dosis optimisme beschikken reeds thans te spreken of te schrijven over vreemdelingen verkeer in den zomer 1940. Inderdaad kan het seizoen 1940 voor Zand voort belangrijk worden, vooral wanneer de weersomstandigheden medewerken. Mr. Woljer vermeldt o.m. in zijn beschouwin gen statistische gegevens betreffende het be zoek aan Scheveningen en komt tot de con clusie, dat het bezoek' in den vorigen oorlog aan die badplaats als gunstig kan aangemerkt worden. Maar nu komt het. Scheveningen geeft een groot bedrag uit aan reclame. Ook aan die in het buitenland. Wil Zandvoort van vreemdelingen verkeer voordeel blijven trekken dan dient de uitgave aan reclame minstens verdubbeld te wor den. Dit is echter alleen mogelijk indien meer dere ingezetenen als lid der plaatselijke V.V.V. toetreden. Laat men het belang hiervan toch werken. Spr. deelde mede, dat hij zich o.a. in verbinding had gesteld met het comité voor het Christelijk Militair Tehuis. Om versnippe ring van krachten en verdeeldheid te voorko men, zou hij gaarne hebben gezien, dat dit comité zich in zijn geheel had aangesloten bij het thans te vormen comité. Wel hadden ver schillende leden volledige medewerking toege zegd, doch het comité zal waarschijnlijk het werk voor het Christ. Mil. Tehuis voortzetten. Na eenige bespreking, waaruit bleek dat het in de bedoeling lag in de eerste plaats contact te zoeken met de militairen in de bestaande commissies, die werkzaam zijn in 't belang van de militairen, werd een commissie benoemd bestaande uit mevrouw Moll en de heeren Mieras. Bosman. Slieker. M. Frank. Ds. Van dei- Vloed, Winter, Wesselius en Werkhoven. Tot dagelij ksch bestuur werd gekozen de heer Mieras, vorzltter, de heer Bosman secretaris en de heer Slieker penningmeester. Mevrouw Moll en de heer Wesselius, waaraan nog worden toegevoegd de heeren Hofstra en Wagtendonk, vormen tezamen de commissie voor ontwikkeling; de heeren Winter, Werk hoven en Vader, de commissie voor ontspan ning. Aangezocht zullen worden zitting te nemen in de Commissie van aanbeveling de heeren burgemeester Van Alphen, Wethouder Van der Moolen, wethouder Siegers, as. Van der Vloed, ds. Tromp, ds. Waaning, M. Frank, pastoor Van Diepen en J. v. Sluisdam. Daar van het landelijk comité in Den Haag geen financieelen steun is te verwachten, zal het comité middelen moeten vinden om de te maken onkosten te dekken. Gedacht werd aan een collecte en vrijwillige maandelijksche bij dragen. Dezer dagen zal het comité wederom bijeen komen om een voorloopig programma op te maken. Marktprijzen en Besommingen. marktbericht. (Versche visch). Tarbot 170 ct. per KG. Tong 210—70 per KG. Kleinschol 20—12 per 50 KG. Bót 5.70—3.80 idem. Wijting 5.40—2.10 idem. Versche haring 74.20 idem. Geconsigneerde snoekbaars 2321 ct. per KG. Aangevoerd aan den afslag: 781. kisten versche haring. Adelante LJm. 19 1000 manden 3680. Kotters: UK 72 55; UK 8^ 40; UK 35 66; UK 205 43; UK 162 61; Th. 11 618. Bezwaren tegen vierden wethouder. Ged. Staten zien geen aanleiding tot tusschenkomst. Naar aanleiding van bezwaren, door eenige Velsensche raadsleden ingediend bij Ged. Sta ten tegen de benoeming van een vierden wet houder in deze gemeente, hebben Ged. Staten aan bedoeide raadsleden gemeld, dat er voor hen in dezen geen aanleiding is tot tusschen komst, HAARLEMMERMEER COMITé „BREIEN VOOR MILITAIREN". Namens het comité „Breien voor Militairen" deelt de voorzitster mevrou Van AlphenVan der Valk, mede, dat de eerste bijeenkomst op Woensdag 25 October geslaagd was. Verschillen de dames gaven zich op als „vaste breisters" en namen wol mee naar Mus. De bedoeling van het comité is te zorgen, dat alles met. 3t. Nicolaas klaar zal zijn. Met het oog hierop, komt het ge durende de maand November iederen Maandag bij elkaar. De volgende bijeenkomst is op Maandag 30 October om 8 uur in het demonstratielokaal bij den gashouder aan de Dr. Gerkestraat. Voor een kopje thee wordt gezorgd Op dezen avond kunnen de reeds gebreide artike len worden ingeleverd en nieuwe wol worden meegenomen. Voor deze wol hoeft niet te worden betaald. Met het oog op de verdere plannen plaatst het comité echter een busje, waarin ieder die wil en kan, iets kan geven, zoodat het werk kan doorgaan. SCHOOLMELKCOMITé. Dinsdag 31 October houdt het Schoolmelk- comité Zandvoort, ten raadhuize een vergade ring. waar o.a. verslag zal worden uitgebracht over de werkeaamheden en de resultaten in het afgeloopen schooljaar. ZANDVOORTSCHE M4NDELSVEREENTGING Donderdagavond hield de Z.H.V. in Bodega Mustert aan den Strandweg een goed bezichte algemeene vergadering. Daar de voorzitter de heer Brokmeier, wegens militairen dienstplicht niet aanwezig kon zijn. werd de vergadering ge leid door den heer L. Blaauwboer. In zijn openingswoord wees hij op de minder gunstige resultaten van het afgeloopen seizoen, ïn het begin werkte het weer niet mede. en toen het weer goed werd. kwam de mobilisatie, die plotseling een einde maakte aan het seizoen. Er werd besloten in combinatie met de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze, een gezel- ligen avond te organiseeren op Donderdag 16 November as. Uit de gevoerde besprekingen bleek dat te Zandvoort zeer weinig gevallen van prijsop drijving waren voorgekomen, zoodat het niet noodig geoordeeld werd hiervoor een speciale commissie te benoemen. Aan het bestuur werd opgedragen, bij voorkomende gevallen, die maat regelen te nemen, welke het bestuur noodig oor deelde. Met een zeer geanimeerde rondvraag werd de vergadering besloten. ONTWIKKELING FN ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. Donderdagavond kwam in pension X aan de Groote Krocht een groot aantal genoodlgden van allerlei richtingen bijeen om te komen tot oprichting van een plaatselijk comité tót Ont wikkeling en Ontspanning van Militairen. De heer C. J. Mieras hield een inleiding, waarin hij uiteenzette, dat. het de bedoeling was. dat het comité aangesloten, zal zijn bij het landelijk comité, dat met medewerking van de regeering en van de legerautoriteiten is tot stand gekomen en waarin alle richtingen-mede landbouwwinterschool. Voor het toelatingsexamen aan de Chr. Land- bouwwinterscho'ol te Hoofddorp, slaagden voor de le klas: W. Bonda te Oegstgeest; N. P. Broers te Aalsmeer: C. Buitenhuis, H. v. d. Mey, J. G. Mi- latz, C. Oostwouder, A. C. Pruissen, H. Schoo en A. de Wildt te Haarlemmermeer: F. J. Edens en W. J. Fransen te Amsterdam; D. O. de Jonge v. d. Halen en W. C. van Leeuwen te Alphen a. d. Rijn; D. den Hollander te Noordwijk; G. de Jager te Nieuwdorp; C. Mur te Mijdrecht: H. Papenhuyzen te Zoetermeer; A. W. van Scheppingen te Uithoorn: P F. Th. van Veen te Den Haag; N. Wiertsema te Spijk. Terwijl voor de 2e klas nog werd toegela ten J. den Boer te Herkingen. verkeersongelukken. Donderdag wilde op den Sloterweg de chauffeur van een personenauto, de heer B. uit Velsen, uit wijken voor een zwaar beladen vrachtauto, waar van de bestuurder, de heer H. uit Amsterdam, even van x-ichting veranderde, doordat hij tevens z'n aandacht schonk aan een ander achterop komende auto, waarvan de chauffeur signalen gaf. Het gevolg was, dat de auto van B. met de vrachtauto in botsing kwam, aan de linkerzijde deerlijk gehavend werd en naar een garage moest worden gesleept. De andere wagen werd licht be schadigd. De bestuurders kwamen met den schrik Vrij. Op den IJweg kwam de bestuui-der van een motorrijwiel, vermoedelijk door het slippen van het achterwiel in botsing met een passqerende vrachtauto. De motorrijder sloeg tegen den grond eii werd zoodanig gewond, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Op den Hoofdweg alhier, raakte Donderdag een wielrijder, de landbouwer B., bij het passeeren van een met paard bespannen wagen die slingerend over den weg reed de macht over 't stuur kwijt, met het gevolg, dat hij in den waterkant onderst boven sloeg en in de Hoofdvaart terecht kwam. Het ontbrak niet aan hulp om den man spoedig uit z'n benarde positie te bevrijden. Na bij een dei- bewoners van droge kleeren vQorzien en van den schrik bekomen te zijn., kon hij z'n weg weder ver volgen. BLOEMENDAAL EERSTE BLOEMENDAALSCHE BEGRAFENISFONDS. Op Woensdag 1 November a.s. houdt bovenge noemd fonds dat in 1904 werd opgericht in hotel „Vreeburg'' een buitengewone algemeeen vergade ring. „het witte kruis". Donderdagavond hield de afd. Bloemendaal van de Noordhollandsche Ver. „Het Witte Kruis" een ledenvergadering in hotel Vreeburg. Wegens on gesteldheid van den voorzitter, dokter J. Th. Born- water, werd de vergadering geleid door dr. H. Lem- stra van Beusekom. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaar digde naar de algemeene vergadering te Amster dam werden benoemd de heeren J. C. de Vries ei A. IJzerman. Besloten werd, bij de verkiezingen in die vergadering de candidatuur te steunen van dr. Bult en dr. Smit. De heer Koelen diende de begrooting in. Naast f 5960 baten werden f 5804 uitgaven geraamd, al dus een batig saldo van f 154. De aftredende bestuursleden dr. H. L. van Beu sekom, L. v. Essen, arts H. D. G. A. Immink en A. IJzerman werden bij acclamatie herkozen. Even eens werd herkozen als lid van de Commissie voor Wijkverpleging mevr. Schieferdecker-Stibbe. De voorzitter dokter J. Th. Born water wenschte af te treden. In diens plaats werd benoemd als be stuurslid arts S. B. Drijber. Met het heengaan van dr. Bornwater lijdt de afdeeling een gevoelig verlies. Niet minder dan 37 jaren heeft hij een leidende functie ïn „Het Witte Kruis" bekleed. 14 jaren als secretaris en 23 jaren als voorzitter. Op 14 Juli 1902 volgde de heer Born water den heer P. J. van Eldik Thieme op als se cretaris en na het overlijden van dr. D. Bakker werd hij op 29 September 1916 tot voorzitter be noemd. met den heer A. IJzerman als secretaris. De heer Kuiper wees bij de rondvraag op den langjarigen nuttigen arbeid van den scheidenden voorzitter en stelde voor, den heer Bom water tot eere-lid der afdeeling te benoemen. Dit voorste! werd met applaus aangenomen. Hierna sluiting, vroeg op het verkeerde pad. Op 17 October j.l. zijn uit de rijwielstalling der Aerdenhoutsche Schoolvereeniging aan den Mr. Enschedéweg te Aerdenhout ontvreemd: 3 rijwielen, een kinderfiets en een autoped, alle toebehoorende aan leerlingen van die school. Als verdacht van dezen diefstal zijn door de recher che alhier aangehouden vier jongens, respectie velijk 13, 13. 11 en 8 jaar oud. allen wonende te Haarlem. De jongens bekenden en werden na verhoor ter beschikking van hun ouders gesteld. Rijwielen en autoped zijn in beslag genomen. IJMUIDEN Neem direct 'n "AKKERTJE", want "AKKERTJES" zijn dan van groote waarde. Ze be strijden koorts en infectie. "AKKERTJES" verdrijven de ziektekiemen, door nun af leidende werking. Bovendien bevorderen "AKKERTJES"het transpireeren, onmisbaar bij het doeltreffend bestrijden ]van kou, koorts en griep. "AKKERTJES" stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat gevoelen. tegen hoofdpijn, pijnen, "nare dagen" Doos: 13 stuks -12 stuivers; 2stuks - 2 stuivers. (Adv. Ingez. Med.) Verkooping van twee woonhuizen. Donderdagmiddag werden ten overstaan van notaris J. H. Bremmers in Hotel „Ter Burg" de navolgende onroerende goederen in het open baar verkocht: 1. Eei\ twoonhuis met erf te Beverwijk aan de WilhelinTnasttah't '250, groot 148 cA. Kooper'J. Broekhuis, Beverwijk voor f 2010. 2. Een woonhuis met schuur en erf te Beverwijk aan den Groote Houtweg 13, groot 460 cA. Kooper G. Henneman, Beverwijk voor f 2020. Beide perceelen behoorden tot de nalaten schap van den heer H. Chr. van Buggenum. PERSONALIA Bij Koninklijk besluit van 17 Octobei' 1939 is aan Ir. W. Maas Geesteranus te Amsterdam op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid onder dank betuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten. Tot plaatsvervangend lid van dien raad is bij Koninklijk besluit benoemd ir. G. A. Kessler, directeur van de Hoogovens te IJmuiden. Poging tot doodslag en zware mishandeling was een 24-jarigen chauffeur ten laste gelegd, die zich heden voor de Rechtbank moest verantwoorden. Op den avond van den negentienden Augustus had de verdachte in Badhoevedorp een auto bestuurd, terwijl hij volgens zijn eigen verklaring 15 a 16 biertjes had gedronken. Twee veldwachters waren midden op den weg gaan staan en hadden met roode lantaarns ge zwaaid om den bestuurder te beduiden, dat hij moest stoppen. Deze verminderde eerst zijn snel heid, doch toen hij vijftien meter van de agenten was verwijderd had hij plotseling vol gas gege ven waardoor de agenten bijna waren overreden en zich slechts ter nauwernodo door haastig op zij te springen, hadden kunnen redden. De chauffeur kon zich van alles hetgeen er dien avond was geschied niets meer herinneren. Pres.: En in dien toestand ging u autorijden? Verd.: Ik vind het schandalig genoeg, dat ik het moet zeggen maar ik heb niks gezien. Het bleek dat de chauffeur door den Kanton rechter reeds tot drie weken hechtenis was ver oordeeld wegens het chauffeeren onder invloed van sterken drank. Bovendien was hem de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar ontnomen. Ik wil accepteeren, dat hij zich op het oogenblïk niets meer herinnert zei de Officier in zijn requi sitoir, maar ik kan me niet indenken, dat hij die twee agenten niet heeft zien staan. De verdachte is wel in staat geweest de auto van de Haarlemmermeer naar Amsterdam te brengen zonder verdere ongelukken. Zou hij dat kunnen hebben gedaan indien hij niets meer waarnam van wat er zich op den weg bevond? Als eerste reactie heeft hij, toen de agenten met hun lichten zwaaiden, vaart verminderd. Daaruit blijkt, dat hij die lichten wel heeft gezien en daarop allereerst ook nog normaal heeft gereageerd. Later heeft hij echter plotseling weer gas gegeven. De auto schoot toen recht op de twee agenten af. Hoe dronken de verdachte ook is geweest, hy heeft wel degelijk getracht op die manier aan de agenten te ontsnappen. De officier meende dan ook, dat de poging tot doodslag bewezen was en eischte 6 maanden gevangenisstraf. VELSEN Afsluiting van den Wijkerstraatweg. B. en W. brengen ter openbare kennis, dat de Wijkerstraatweg van de Corverslaan tot den spoorwegovergang, van Maandag 30 October a.s. af tot nader order, dagelijks van des voormid dags 7 tot' des namiddags 6 uur, voor het door gaande verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) School voor volwassen werkloozen. De school voor volwassen werkloozen te Haar lem (onder toezicht van het centraal comité voor werkloozen) begint met November weer haar cur sussen in: Engelsch (begincursus en vervolgcur sus), beton-techixiek (vakteekenen). electrotech- niek, schilderen (letteren, decoratiewerk enz.), meubelteekenen en -maken, vakteekenen (voor bouwvakarbeiders, loodgieters enz.), handteeke- nen (projectie, perspectief en schetsen), hout- bewerking (vervaardiging huishoudelijke voor werpen) en eerste hulp bij ongelukken. Men kan zich aanmelden tot 4 November bij de Arbeidsbeurs in de Hoofmanstraat. Zij nog vermeld, dat er thans ook gelegenheid bestaat tot practisch werken voor: bankwerkers, electriciens en andere metaaltechnische vakar beiders. Liberaal verkiezingssucces in Canada. QUEBEC. 26 October fReuter-A.N.P.) De ver kiezingen voor den provincialen raad van Quebec hebben de liberale partij, welke, na veertig jaren lang het bestuur in handen te hebben gehad bij de verkiezingen in 1936 werd verdrongen, de overwinning gebracht. De definitieve uitslagen doen zien, dat de libe ralen 68 zetels hebben veroverd. De Nationale Unie, bestaande uit conservatieven en oppositio- neele liberalen, 15. In 1936 had de Naitonale Unie 76 zetels behaald tegenover de liberalen veertien. Godbout, de leider der liberalen in de provin cie Quebec en vroegere premier van Quebec, werd gekozen. Ten minste zes leden van het kabinet van Duplessis hebben hun zetel verloren. De Canadeesche minister-president Mackenzie King heeft in zijn commentaar op de nederlaag van het kabinet van Duplessis bij de verkie zingen in Quebec verklaard, dat er geen sterker bewijs kon worden gegeven van de Canadeesche solidariteit bij den steun aan Groot Brittannië en 'Frankrijk, Het werk aan de Ged. Oude Gracht en Raaks. Einde komt bi het zicht. Het rioleeringswerk en de nieuwe bestrating van de Ged. Oude Gracht en de Raaks met alles wat daaraan vastzat, zooals het verleggen of ver nieuwen van gas- en waterleidingbuizen, alsook kabels voor electriciteit, telefoon en telegraaf heeft natuurlijk ten gevolge gehad dat die wegen eenige maanden voor het verkeer waren afgeslo ten. Dat was hinderlijk voor het verkeer in de binnenstad, want nu moest het worden omgelegd. Gelukkig is het leed ook voor de winkeliers en de bewoners van die wegen bijna geleden. De Raaks is op het afwerken van een vluchtheuvel na, geheel voltooid. Het Iaat zich aanzien dat ook het gedeelte van de Ged. Oude Gracht tusschen Raaks en Zijlstraat heden klaar komt, zoodat dan mergen het verkeer daarop weer kan plaats heb ben, zoodat autobussen en auto's den hoofdingang van het Postkantoor weer kunnen bereiken. Op het deel van de Ged. Oude Gracht tusschen Verwulft en Raaks wordt thans het puinbed ge stort. De volgende week zal vermoedelijk nog wel gemoeid zijn met het bestratingswerk. Haarlem 140.000 inwoners. Op 1 October waren cr 139.757. In het derde kwartaal van 1939 is het aantal inwoners van Haarlem gestegen met 1071. Dit is een buitengewoon sterke toeneming, want in den laat sten tijd was de vermeerdering ongeveer 2000 per jaar. De stijging was in de afgeloopen drie maan den: Juli 215, Augustus 322 en September 534. Deze sterke toeneming is, naar aangenomen wordt, voor een deel een gevolg van de distributie- maatregelen, waardoor ook in de registers van den Burgerlijken Stand personen konden worden inge schreven, die hier tijdelijk vertoeven, bijv. Indi sche veiTofgangers. Op 1 October telde Haarlem 139.757 inwoners. Aan de 140.000 ontbraken er dus toen nog 243. Maar het is nu wel zeker dat thans op 26 October de 140.000 bereikt zijn, want de sterke toeneming heeft zich in deze maand voortgezet Officieel kan pas aan het eind van November dit feit geconstateerd worden, want dan wordt de balans opgemaakt op het bevolkingsbureau. DAMES! ONZE SPECIALE SORTEERING ZWANENDONS NACHTHEMDEN en PYJAMA'S munten uit door PRIMA PASVORM en SUPERIEURE KWALITEIT. NORMALE PRIJZEN The tad? Shop 99 GR. HOUTSTRAAT 179 Telef. 19016 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 26 October 1939 Ondertrouwd. 26 October C. Klijn en E. Phl- lippo. J. A. van Roon en A. Th. Kroon. A. J. Suurland en L. W. Idema. K. C. J. van Bem- melen en A. G. A. Sleeswijk. P. van der Stadt en J. F Plank. Gehuwd. 25 October G. H. M. Verheul en C. G. der Kinderen. B. Berkenkamp en H. A. K. Willers. A. Heesakkers en M. J Hogerheijde. W. Koster en C. van Bilderbeek. W. van Schagen en M. E. Petri. B J. A. Wouterson en A. M. Langeveld. C. van de Pieterman en J. van Haaren. F. A. de Nijs en A. C. van Oei. W. J. Kruijer en W. Waidlich. J A. van der Walle en M. W. Groen. C. Jansen en C. M. van den Broek. P. J. F. van Kessel en M. P. E. Kroone 26 Oct. C. de Graaf en C. M. Martens. H. Mulder en E. Middag. K. E. van der Schaar én J. Smlnk. Bevallen. 23 October A. Blankesteljn—Meyer z. 24 Oct. F. VeldtZeulevoet, z. C. E. Aker sloot—Van Alphen, d 25 Oct. Ch.J. Makkelie— Prlncen, d. P. RijpstraStrikwerda, z. A. Kla ver—Ran, d. E. D. Vis—Blazer, d. 26 Oct. L. M. DalBelterman. z. Overleden 24 Oct. P. Hopman 64 J„ Haze- paterslaan. 25 Oct. M. C. de Vos—De Lang 75 j Kennemerstraat. A C Th Koch-Alofs. 65 J, Spruiten boschstraat. W. p. Meeuwig—Hubers, 50 j., Jan Haringstraat. J. Hummeling. 87 Jaar. Kleine Houtstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13