Ongeluk met „Krekeltje" en „Nachtegaa HEUMATIEK KONING LEOPOLD Raad voor de Luchtvaart behandelt beide zaken. AGENDA. £en Cast oom de eoqen Amerikaansche volk. Prof. Gerhard Domagk. Ochtendbeurs Amsterdam V R T T n A G 27- 'C TORE E _1939 TTAAREEM'S ÜAGBEAO 3 Onvoorzichtigheid en niet houden aan de voorschriften. Onder voorzitterschap van mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft de Raad voor de Luchtvaart Don derdagmiddag in het ministerie van Waterstaat een openbaar onderzoek ingesteld naar het ongeval, dat op 6 Juni jl. nabij het luchtvaartterrein Schip hol is overkomen aan het vliegtuig PH-AKN (Nachtegaal) en naar het ongeval, dat op 10 Juni jL op hei strand te Vlissingen is overkomen aan het vliegtuig PH-AJK (Krekeltje). In de zaak van de Nachtegaal waren als getui gen opgeroepen de K.L.M.-bestuurders A. D. Snitslaar en J. P. J. Bielfeldt en de chef van den vliegdienst I. A. Aler, terwijl in de zaak van het Krekeltje als getuigen verschenen de werktuig kundige C. A. de Bruyn van Melis en Mariekerke, de vliegtuigbestuurder A. K. Bosman en de heer Aler. Begonnen werd met het onderzoek naar het ongeval met het Krekeltje. Dit vliegtuig is op 10 Juni des middags om 16.20 uur op het strand te Vlissingen neergestort, waar bij de drie inzittenden, de leerling-vliegers van Tijen en Faber en een passagier Visser om het leven kwamen. Volgens het rapport van den inspecteur voor de luchtvaart die met het voor-onderzoek was be last, zou dit ongeval te wijten zijn aan het feit, dat de bestuurder een te scherpe bocht heeft gemaakt met te weinig snelheid, ten gevolge waarvan het vliegtuig is weggezakt. Uit het getuigenverhodr bleek, dat de instruc teurs Bosman en Steensma des morgens met 3 vliegtuigen van Schiphol naar Haamstede waren gekomen, waar lessen werden gegeven, na beëindi ging waarvan de leerlingen Van Tijen en Faber opdracht kregen met het Krekeltje te vliegen naar Vlissingen, op welk traject van Tijen zou sturen, en van daar naar Schiphol, bij welke vlucht Faber het vliegtuig zou besturen. Bij het verhoor van den werktuigkundige De Bruyruzeide deze te hebben gehoord, dat op het vliegveld Haamstede ongeveer 30 Kilogram ballast uit het Krekeltje is genomen. Getuige heeft voor het vertrek van het vliegtuig de belading nage zien en deze bijgevuld. Deze belading was vol doende voor twee personen en getuige wist niet, dat er een passagier zou meegaan. Verder zeide getuige, die zelf het vertrek van het vliegtuig niet heeft bijgewoond, dat hij derf gezagvoerder niet op de hoogte heeft gesteld van de verandering van de belading. jp een vraag, wie verantwoordelijk is voor de ballast, zeide getuige te meenen, dat de gezagvoer der daarvoor v erantwoordelijk blijft, maar omdat dezen er niet altijd naar kijken, heeft getuige dit maar gedaan. Getuige Bosman verklaarde te hebben gewe ten, dat op Haamstede ballast was uitgenomen, maar zich daarmede niet verder te hebben be moeid. Ook deze getuige verklaart, dat de vlieg tuigbestuurder verantwoordelijk is voor de bela ding. Als instructeur heeft getuige goed gevonden, dat er een derde man als passagier meeging. Op een vraag van den voorzitter of in het algemeen het meenemen vhn dien passagier door een leer ling-vlieger toelaatbaar moet worden geacht .zeide getuige dit in beperkten zin toelaatbaar te vinden en zeer zeker in het onderhavige geval. Pas op Er is een R in de maand. de R van Rillerig weer, nog wel geen winter, maar alles zoo klam en kil en ln Uw ledematen weer dat gevreesde stramme gevoel van rheumatische pijnen-op-komst Waarom wéér willoos die pijnen te doorstaan, heel den langen winter door? Neem nü Uw maatregelen: doe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. Daarmee bestrijdt ge Uw rheumatiek in den oorsprong. Want de aansporende werking van Kruschen Salts op lever, nieren en ingewanden hergeeft deze organen hun oude energie en kracht. Méér en beter dan nu, zullen ze Uw bloed zuiveren van overtollig, schadelijk zuur, dat. zich anders ophoopt in weefsels en ge wrichten en dat de oorzaak is van Uw kwaal. Tienduizenden bracht Kruschen uitkomst; waarom zoudt gij dan blijven lijden? Neem ook Kruschen Salts, hoe eerder, hoe beter. L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil Ik U mijn waardeering betuigen voor Kruschen Salts, daar ik al langen tijd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, tot dat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daarmee prachtig resultaat heb behaald. Zoo wil ik u langs dezen weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop. dat er nog velen baat bij mogen vonden, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden: ook gij zult. bij een regelmatig gebruik den wel- dadigen invloed ondervinden van de beroem de dagelijksche dosis. Verkrijgbaar bij apothe kers en drogisten a f 0.40. f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak'. Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 27 OCTOBER Rembrandt Theater: „Es war eine rauschende Ba 11 nacht" Op het tooneel: Dansfantasieen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „Fernandel heeft trouw plannen" en „Opstandige Jeugd", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Spooktrein", 2.30, 7 en 0.15 uur. Luxor Theater: „Lach of ik schiet 2.30, 7 en 0.15 uur. Moviac Theater: Non-stop programma met ..100 jaar Spoorwegen". 2.30 en doorloopend van 7.15 af. Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. ZATERDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg: Ensemble Bouber: „Kriebel tjes hoogtepunt", 8 15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend tlken werkdag van 35 en van 78 uur. De leerling-vlieger van Tijen was volgens een ministerieele beschikking tot het meenemen van een passagier, die bovendien tot het personeel be hoorde en naar Vlissingen moest, gerechtigd, ter wijl deze pasagier voorts een stuk heeft ondertee kend, waarin hij afzag van elke aanspraak op de maatschappij. Van Tijen was volgens getuige een goed vlieger en daarom heeft getuige er geen bezwaar in ge zien hem een derden man te laten medenemen. Hoewel zulks is toegestaan, achtte toch de heer Aler, waar van Tijen zelf in Vlissingen woonde, en, hem kennende, van hem verwacht mocht wor den, dat hij wellicht bravour-stukjes zou uithalen, in het onderhavige geval de combinatie niet ge lukkig. Daartegenover staat echter, dat van Tijen van tevoren veel tegenslag op vlieggebied had ge had, in verband waarmede het noodig was, dat hij zijn zelfvertrouwen terug kreeg. In dit licht moet dan ook worden gezien de toestemming van den instructeur, die daarmede hoopte, dat dit zelf vertrouwen bij van Tijen zou terugkeeren. Daarna werd behandeld het ongeluk met de Nachtegaal, welke tijdens een lesvlucht op 6 Juni des morgens om 9.25 uur een noodlanding moest maken op een bouwland nabij Schiphol, waarbij het vliegtuig in aanraking kwam met een militair wachtlokaal, ten gevolge waarvan 6 militairen werden gewond, van wie later een aan de bekomen verwondingen is overleden. De bemanning van het vliegtuig bleef onge deerd. Getuige Bielfeldt, die op een Douglas-machine moest worden ingevlogen, had opdracht gekregen van instructeur Snitslaar om te starten. Hij dacht, dat het een gewone oefenvlucht was en klom met het toestel tot ongeveer 150 meter. Toen zag ge tuige, dat de instructeur den rechtermotor terug- zete, zoodat op 1 motor werd gevolgen. Daarna kreeg getuige opdracht om te landen. Toen hij echter dicht bij het landingsterrein was, constateerde getuige, dat de hoogte nog ongeveer 60 meter was, hetgeen hij te hoog vond en daar van kennis gaf aan Snitslaar. Deze zeide daarop „ga maar door". Toen geconstateerd werd, dat de voorgenomen landing onmogelijk was, is nog getracht, het toe stel weer op te halen. De linkermotor werkte goed, doch de rechter deed niet mede. Als gevolg hier van moest een noodlanding worden gemaakt, wel ke het boven vermeld gevolg had. Getuige Snitslaar moest van den voorzitter al lereerst het verwijt hooren, dat hij niet was na gekomen het lesschema, dat gevolgd moest wor den, en volgens hetwelk het landen op 1 motor nooit als eerste oefening op een vlucht mag wor den uitgevoerd. Naar aanleiding hiervan merkte de getuige op dat hij doelbewust deze oefening heeft gehouden, waaraan hij toevoegde, dat naar zijn meening de bedoeling van het lesschema ls. dat een dergelijke oefening niet onmiddellijk na den start wordt ge houden. Dat is in het onderhavige geval dan ook niet geschied, want het vliegtuig was eerst op een hoogte van 150 meter gebracht. De voorzitter bracht getuige in verband hier mede onder het oog, dat de instructeur bij den aanvang van elke instructie eerst de eenvoudige oefeningen moet laten verrichten, en dat daarbij uitdrukkelijk is bepaald, dat de oefening „g" (hel landen op 1 motor) nimmer als eerste oefening op een vlucht mag worden uitgevoerd. Getuige antwoordde hierop, dat Bielfeldt een vergevorderd leerling was, die reeds meer dan 1000 vlieguren bij de marine had en die slechts bijge bracht moest worden in het vliegen met een Douglas. Het vliegen op 1 motor was hij volgens ge tuige volkomen machtig. De voorzitter: Al had hij nog veel meer vlieg uren, dan heeft u zich toch nog te houden aan de voorschriften en daarvan mag u niet afwijken. Wat nu gebeurd is is niet in orde. Getuige verhaalt verder, dat toen hij zag, dat de opgedragen landing niet mogelijk was, hij zelf het commando heeft overgenomen met de bedoe ling om door te starten. De rechtermotor deed het echter niet, als gevolg waarvan de noodlanding moest worden gemaakt De Raad zal in beide zaken later uitspraak doen. Verduistering van landsgelden? De militaire politie heeft te Oss gearresteerd een feserve kapitein, dieervan verdacht wordt zich schuldig te hebben gemaakt aan verduistering van landsgelden. De militaire autoriteiten vermoedden reeds ge- .■uimen tijd, dat de thans gearresteerde officier zich aan malversaties schuldig maakte, te meer daar hii op te grooten voet leefde. Men meent in Oss te weten, dat het hier om een omvangrijke verduisteringsaffaire gaat, die niet tot militairen beperkt zou blijven. Ook zou de verdachte steekpenningen in verband met leve ringen aan Defensie aangenomen hebben. Hij is naar den Bosch overgebracht, waar hij is opge sloten Artillcrie-Iicliting 1924 weldra naar huis? De hereden artillerie 1924 zal volgens de Tel. half November naar huis toegaan. Ten gevolge hiervan zal de bereden artillerie 1939, die nog steeds niet was opgekomen, tegen half December worden opgeroepen. Door de volledige bezetting dei artilleriedepots was het niet mogelijk deze lichting eerder op te roepen en eerst nu de oudste lichting naar huis zal worden gezonden, zal er plaats komen in de artilleriedepots. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.54'^ Berlijn 75.50. Parijs 428. Brussel 31.43 Zwitserland 42.244 New York 1.88 3/8 12.uur. Londen 7.54y2 Berlijn 75.62i/2 Parijs 4.28 Brussel 31.43 Zwitserland 42.244 Kopenhagen 36.27 Stockholm 444.88 Oslo 42.82 New York 1.99 3/8 Italië Vrije lire 9.62VS» Reislire 8.60 Bankpapier 7.50 Verwachting geldig van hedenavond tot morgen- avond ongeveer 19 uur: Krachtige tot matige noordoostelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Geen regen van be- teekenis. Weinig verandering in tempe ratuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden F 46 F 40 F 40 Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren over IJsland lag, verplaatste zich zuidoostwaarts en ligt thans bij de Faroër-eilanden. Het nam in intensiteit af, doch breidt zich thans sterk over Midden-Scandinavië uit. Tengevolge van het transport van warmere Oceaanlucht langs de westzijde van dit gebied was de temperatuur op IJsland en Jan Mayen belangrijk gestegen. Een vrij diepe depressie verplaatst zich over de noor delijke IJszee in oostelijke richting. De storing, welke gisteren in onze omgeving lag, trok in zuidoostelijke richting af. In Zuidoost-Europa be vindt zich een uitgebreid gebied van lagen lucht druk. Afzonderlijke depressiekernen liggen over de Golf van Genua en Roemenië. In dit heele gebied is overal veel regen gevallen. Het gebied van hoo gen luchtdruk bij de Azoren neemt in betee- kenis af Hoogste barometerstand 1027.1 mbar te Thorshavn. Laagste barometerstand 991.9 mbar te San Remo. BAROMETERSTAND Vorige stand 756 m.M. Stand van heden: 761 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged- Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333 VRIJWILLIGE BURGERWACHT. In de Donderdagavond gehouden bestuurs vergadering van de Vrijwillige Haarlemsche Burgerwacht, werd tot secretaris gekozen, de heer W. J. Speller, oud-hoofd eener school, Nieuwe Gracht 22, terwijl de heer G. G. de Koning, gep. onderluit., Rijksstraatweg 266, zich beschikbaar stelde om voorloopig de functie van penningmestear waar te nemen. Ds. Harrenstein leger- en vlootpredikant Dezer dagen is waarschijnlijk de benoeming van ds. H. Janssen, die op 1 Januari 1940 wegens het te Santpoort, tot leger_ en vlootpredikant in alge- meenen dienst te verwachten, zulks in plaats van ds. H. Janssen, die op 1 Janauri 1940 wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag zal krijgen. De „Rotterdam" loopt beschadiging op. Schroeven kwamen in aanraking met versperringsnet. NEW-YORK, 27 October. Het s.s. „Rotter dam" is alhier gearriveerd. De passagiers meldden dat een van de schroeven beschadigd is toen deze blijkbaar met een Engeisch versperringsnet in aanraking kwam in het Kanaal. Het schip voer langzaam, soms slechts 250 mijl per dag; ge woonlijk legt het 380 mijl per dag af. Onder de passagiers bevonden zich 32 Javaansche dansers, die hier een tournée van drie maanden maken. (United Press). NIEUWE UITGAVEN Hoe de oorlog van 1939 ontstond. Bij Adries Blitz te Amsterdam verscheen een overzicht van de periode van September 1938 tot September 1939 in de Europeesche geschiedenis. Het bevat authentieke briefwisselingen, démarche redevoeringen van staatslieden der landen, die thans in oorlog gewikkeld zijn, alsmede de teksten van de oproepingen, die de Paus, de Koning van België en Ko ningin Wilhelmina, Roosevelt e.a. tot de be trokken regeeringen hebben gericht. Samen steller is A. Cohen, hoofdredacteur van het A.N.P., Dr. Colijn schreef een inleidde. Bernard Carp: Tembo. De liefhebbers van de jacht kunnen aan dit relaas van spannende jachtavonturen in Kenya hun hart ophalen. Bernard Carp, die behalve met het geweer, ook met de filmcamera gewa pend was, vertelt van zijn ontmoetingen met grof wild in de Afr. binnenl. op een wijze, die zijn „mede-jachtenthousiastelingen" ongetwij feld zal doen watertanden. Het relaas culmi neert in de jacht op Tembo, den olifant. Het boek is van vele illustraties voorzien en bevat bovendien een duidelijke kaart van het jacht gebied. „Tembo'' is een uitgave van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij vJi. C. de Boer, Den Heider-Amsterdam. is onze gloednieuwe collectie FfailSCll POStpapifiF „G. LALO". Prijzen niet verhoogd. Keuze uit meer dan honderd soorten. - Q*- SCoui&liaai 101 - SCaaclem Vulpenverkoopers sinds 1890. (Adv ingez. Med.) Koning Leopold heeft in den afgeloopen nacht gelijk aangekondigd was een via Londen naar de Vereenigde Staten uitgezonden boodschap tot het Amerikaansche volk gericht. De koning sprak zijn rede in de Engelsche taal uit. De koning zeide o.a.: Door kostbare en trouwe herinneringen zijn mijn medeburgers, mijn familie en ikzelf aan de Ver eenigde Staten genecht Geen enkele Belg kan den doelmatigen bijstand en de opbeurende hulp ver geten die het Amerikaansche volk aan de Belgi sche bevolking heeft verleend, toen het over zijn voedselvoorziening waakte gedurende jaren van beproeving. Het thema dat mij werd voorgesteld „een op roeping voor de verdediging van de beschaving", beschouw ik als een hulde aan mijn land. Zij, die het hebben voorgesteld, hebben zich herinnerd dat de Belgen steeds een verheven plaats in de ge schiedenis van de Westelijke wereld hebben in genomen. En dat België steeds beschouwd werd als eer. van de brandpunten voor den opbloei van de Christelijke beschaving. Overtuigd als ik ben dat mfjn land de bescha ving verdedigt door de aangenomen houding tegenover het conflict, dat in Europa losgebarsten is, meen ik mij te mogen beperken bij de toelich ting van deze houding, welke geheel en al strookt met den wil, den moed en de eer van mijn volk. In mijn hoedanigheid van Staatshoofd verheugt het mij, dat mij de gelegenheid werd geboden de volgende feiten met. klaarheid vast te stellen. In 1937 heeft België zijn onafhankelijkheids positie afgekondigd en zijn drie machtige buren hebben er acte van genomen. Zij zijn zelfs verder gegaan, toen zij ons spontaan de uitdrukkelijke ver zekering gaven dat zij ons grondgebied zouden eer biedigen en de onafhankelijkheid van België zou den waarborgen. De neutraliteitsverklaring van de Belgische regeering, bij den aanvang van den oorlog afgelegd, was het logische gevolg van deze politiek. De toestand van onzijdigheid, trouwens, stemt overeen met de traditie van het Belgische volk. Het was ten koste van zijn bloed en met een on- wrikbaren wil zichzelf te blijven dat de Belg, die zoo hooge mate den zin van de individueele vryheid bezit, de verovering van zijn instellingen heeft bepaald. richt zich tol hef De onzijdigheid is bovendien een levenselement voor de belangen van zijn land. Het bestaan van België, gebied van geringe uitgestrektheid, maar welks bevolking een der dichtste van de wereld is, hangt hoofdzakelijk af van den arbeid zijner in woners. Deze arbeid is op zijn beurt afhankelijk van de handhaving van onzen exporthandel en van het vrij verkeer van onze nijverheids- en voedings voorziening. De vrede is dus voor het Belgische volk een voorwaarde van leven of dood. Wij doen geen enkele territoriale aanspraken gelden. Wij zijn noch van verre noch van nabij betrokken geweest bij de oorzaken van het conflict, dat Europa verdeelt. Moest België er in mee gesleurd zijn, zijn grondgebied zou wegens zijn geringe uitgestrektheid in een slagveld herschapen worden. Een dergelijk lot zou gelijk staan met een algeheele verwoes ting, welke ook de uitslag van den oorlog moge zijn. Met Nederland vormt het een „vredeseiland" in het belang van alle volken. Op het kruispunt van de West-Europeesche lan den, vervult een onzijdig, loyaal, en sterk België zooals het heden is, een bij uitstek vredelievende zending. Aldus sticht zij, onder de andere onzijdige staten, een element van verzoening, welke alleen de beschaving redden kan van de ineenstorting, waartoe zijn door een aIgemeenen oorlog onverwijld zou gedreven worden. Wij zien met klaarheid onze rechten en onze plichten in. Wij zien de toekomst tegemoet met eer kalmé vastberadenheid én een zuiver geweten. Wij zijn bereid onze onafhankelijkheid uit al onze macht te doen eerbiedigen. Het zal vandaag precies 25 jaren geleden zijn dat het Belgische leger, na een harden strijd, onder het bevel van Koning Albert, mijn vader, een wree- den inval stuitte. Mochten wij thans aangevallen worden God beware ons van een dergelijke ramp in weerwil van de plechtige en stellige verbintenissen tegen over ons in 1937 aangegaan en aan den vooravond van den oorlog hernieuwd, dan zouden wij zonder aarzelen strijden, maar met vertienvoudigde mid delen en ditmaal ook zou het gansche land achter het leger staan. Maar wij kunnen niet gelooven dat onze neutra liteit door de oorlogvoerende mogendheden niet zal geëerbiedigd worden. Wij hebben vertrouwen in het woord dat zij ons in aanschijn van de wereld gegeven hebben, zooals zijzelf mogen vertrouwen in onze loyaliteit, die ik, naar het voorbeeld van mijn geliefden vader, en als vorst van een vrij en trotsch volk, besloten ben steeds na te leven. Laat ik hopen dat de Amerikaansche natie, waar aan wij zoo nauw verbonden zijn, ons helpe en steune in onze houding ten bate van den vrede in dienst van de beschaving. Frof. Dr. H. W. Julius, hoogleeraar in de hygiëne aan de Universiteit in Utrecht, meldt ons: Heden bereikte ons het bericht dat de Nobelprijg voor geneeskunde over 1939 is toegekend aan pro fessor G. Domagk te Münster. Prof. Domagk was verbonden als hoogleeraar aan de I. G.' Farbea industrie te Elberfeld. Het toekennen van deze hoogste wetenschappelijke onderscheiding is wel zeer terecht immers hij is degeen geweest, die ons den weg heeft gewezen naar een der meest waarde volle geneesmiddelen dezer tijd, namelijk de groep der geneesmiddelen, die men alle beschouwen kan als afgeleid te zijn van de chemische stof sul fanilamide (para benze en sulfonamide). Vermochten wij vroeger dank zij onderzoek van Eherlich verschillende ziekten zooals syphilis met chemische middelen te bestrijden, met de bacte- rieele ziekten kon dit niet worden bereikt. Domagk heeft nu gevonden dat een bepaalde kleurstof, door hem genoemd Prontosil, een tot nog toe on gekend succes had bij infecties met streptococcen, waarvan vele een zeer ernstig karakter kunnen aannemen, zooals bijv. sommige typen van ernstige bloedvergiftigingen en bovenal de kraamvrouwen koorts. De successen waren zoo opvallend dat Domagk aanvankelijk heeft geaarzeld ermee voor den dag te komen. Na enkele proefnemingen in de kliniek was het echter duidelijk dat men hier een bijzonder waardevol geneesmiddel in handen had gekregen. Dank zij Fransche onderzoekers, werkende in hef laboratorium van Fourneau, heeft men gevonden dat niet alleen de oorspronkelijke stof Prontosil, doch dat een veel eenvoudiger lichaam het Sulfa nilamide, waarvan Prontosil is afgeleid, een even- groote geneeskracht bezit. Thans zijn wij dank zij dit geneesmiddel in staat om infectieziekten, waar van wij vroeger het beloop aan de natuur moesten overlaten en den patient slechts helpen konden met goede verzorging en geneesmiddelen, die den algemeenen weerstand van het lichaam .verhoogden, zeer gunstig te beïnvloeden. De stof is betrekkelijk eenvoudig te bereiden, en in den korten tijd, die ligt tusschen December 1935, het tijdstip waarop Domagk zijn ontdekking wereldkundig maakte, en het> tijdstip van heden, ligt een reeks onderzoe kingen, die over de gehecle wereld verricht zijn. Spoedig bleek dat niet alleen infecties met strepto coccen van het type der kraamvrouwenkoorts, doch ook andere streptococcen-infecties, waartoe ook de roodvonk moet worden gerekend, evenals hevige keelontstekingen e. d. met ongekend succes kunnen worden beïnvloed. Doch ook voor infecties door andere bacteriën, bijv. blaasontsteking, koudvuur en vele andere niet met name te noemen, geeft het den medicus een bijzonder krachtig geneesmid del in handen. Zooals met alle geneesmiddelen het geval is zijn de afgeleide stoffen niet volkomen on schadelijk. Bij hooge en vooral langdurige doseering kan beschadiging optreden, die echter bij oordeel kundige controle met nagenoeg volkomen zekerheid is te voorkomen. De stroom van literatuur in de afgeloopen jaren is overweldigend geweest. Een ontelbaar aantal stoffen, die echter alle dcnzelfden grondslag in hun chemische structuur vertoonen, is samengesteld, en men vond reeds stoffen, die vergeleken met het oorspronkelijke Prontosil van Domagk verbeterde werking vertoonen, speciaal op infecties, die door het Prontosil niet afdoende worden beïnvloed (Dagenan). Merkwaardig is dat de stof Sulfanilamide reeds meer dan 30 jaar be kend is doch dat zijn bijzondere eigenschappen pas kortgeleden zijn ontdekt. Wie weet of ergens in de chemische voorradenkast niet nog andere stoffen staan met even ongekende werking? Het ziet ernaar uit dat in de toekomst op dit gebied nog belangrijk werk te verwachten is, zoo- dat het volkomen terecht is dat men op dit oogen- biik aan dengeen, die den stoot heeft gegeven tot wellicht nog ongekende perspectieven, deze hoogste onderscheiding heeft toegekend. Bouw van school in de Eemstraat. Aanbesteding. Hedenmorgen 27 October 1939 om 11 uur werd in café Brinkmann, Groote Markt, Haarlem, open baar aanbesteed: Het bouwen van een zesklassige school aan de bestaande St. Philomenaschool in de Eemstraat te Haarlem-Noord door den architect Jacq. van Velsen. Er waren 27 inschrijvingen, als volgt: A. van Varik, Haarlem f 50250, Veenman en Vink Hillegom f 48480, G. Splinter, Bussura f 45990, Fa. F. Couwenberg, Waalwijk f 49998, Fa. Handgraaf Santpoort f 56777, Fa. J. Fycn Heiloo f 44900, Fa. J. Rym, Waddinxveen f 48365, P. Groeneweg, Rotterdam f 49940, Fa. C. Boel, Voor burg f 49700, Fa. Breevoort, Haarlem f 48100, W. H. Verheyd, Haarlem f 48900, Fa. de Korte en Wale- veld, Haarlem f 42750, Fa. Y. Smit, Haarlem f 46430. Fa. H. Vennis, Bussum f 45900. Fa. J. Leeghwater, Heer Hugowaard f 52900, Fa. v. d. Meer, Amsterdam f 56274, Fa. v. d. Putte, Haar lem. f 43812, Fa. Oppenkamp, Haarlem - f 50450, Fa. Ebbing, Haarlem f 49990, Fa. J. F. Philips, Santpoort f 45670, Fa. Boerrigter, Haarlem f 46900, Fa. Brandsma en Bakker, Haarlem f 50.800, Fa. C. Bot, Haarlem f 51.000, Gebrs. de Vries, Haar lem f 48440, Fa. v. d. Wal en Feenstra f 53370, Fa. T. Katz f 53900, Hamers, Naarden f 48429. PADDESTOELEN-DAGEN. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Nederl. Natuurhistorische Vereeniging houdt op Zaterdag 28 en Zondag 29 October Paddestoelen- dagen. Zaterdagmiddag wordt materiaal verza meld onder leiding van den heer G. Gerbranda, waarvoor de leden samenkomen op den hoek Bekslaan en Vogelenzangscheweg. Hoofddoel is het zoeken van paddestoelen om die daarna te brengen naar de 2e H.B.S. aan het Santpoorter plein, waar, in samenwerking met leerlingen van ecnige middelbare scholen, in de hal gedurende twee dagen paddestoelen worden tentoonge steld en over dit onderwerp wordt gesproken, verduidelijkt door lichtbeelden. Behalve paddestoelen, zullen ook wat mooie herfst takken en -vruchten worden opgesteld, en zal literatuur ter inzage liggen. De tentoonstelling in de hal van de 2e H.B.S. is geopend op Zaterdagavond en Zondagmorgen en middag. Zaterdag worden lantaarnplaatjes, w.o. gekleurde, van paddestoelen vertoond en korte mededeelingen gedaan. Donderdagavond 2 November wordt door de Natuurhistorische Vereeniging in de 2e Gem. H. B. S., Santpoorter plein een ledenavond gehouden. De agenda vermeldt: M. Dijkstra: Nieuwe vogel opnemingen, G. L. van Eijndhoven: Iets over processie-rupsen (met materiaal) en mededee lingen van de heeren G. Gerbranda en G. A. van Schaik Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 2821/2 H.V.A. 292914 Amst. Rubber 204 Ned.-Scheepvaart Unie 118 Beth. Steel 69i/2—70 U. S. Steel 58 3/8 Republic Steel 21 9 16—21 3/4 Anaconda 26 7/1626 5/8 Shell 1212 1/8 North Am. Aviation 201/4—203/8

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2