Haarlem's Dagblad Italiaansch kabinet ingrijpend gewijzigd Deze Tijd. Verkenningen aan het Duurvlucht. K E IP 57e Jaargang No. 17291 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- jjlenst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 106GO, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 31 October 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25. franco per post 3.55, losse nummers 6 cenl per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. De voorzitter van een dilettanten-tooneel- vereeniging heeft zich venplicht geacht zich voor den aanvang van de voorstelling eenigszins bij het publiek te verontschuldigen omdat de vereeniging een blijspel voor het voetlicht bracht. En onze recensent heeft daarover eenige opmerkingen gemaakt, de hoop uitsprekend dat de vereeniging nu niet opzettelijk met zwaren kost zou komen. Dat hoop ik ook. Ik kan mij de moeilijkheid waarin de voorzitter verkeerde overigens indenken: ongetwijfeld had hij ver schillende meeningen betreffende het al of niet opvoeren van blijspelen in dezen tijd gehoord en wilde hij in zijn openingswoord een zekere deferentie toonen jegens diegenen die er niet voor voelden. Mijn sympathie is met de opvatting van diege nen, die wèl de opgewektheid en de levensvreugde wenschen te bevorderen. Het beeld van een ge heel volk, in triestheid en pessimisme verzinkend - van een volk dat niet meer lacht is schrik wekkend. Ik geloof ook dat zulk een houding, als die algemeen werd aangenomen, hetgeen geluk kig niet denkbaar is, tot een ontstellende demo ralisatie zou leiden. Het leven is er niet voor be stemd van zijn vreugde beroofd te worden en in een soort van trieste meditatie over te gaan. Des te minder omdat een dergelijke houding bij de ouderen op de jeugd, die in het algemeen met het jnaximum levensvreugde bezield is, een slechte uitwerking zou hebben. En ook omdat wij in moei lijke tijden allen zelf behoefte hebben aan opge wektheid, om den moed erin te houden. En er is daarin natuurlijk een wisselwerkingde mensch die van nature moedig is vindt ook de vreugde en den blijden lach, die daaruit vanzelf ontstaan. - Dit neemt niet weg dat er menschen zijn die op andere wijze door dezen tijd beïnvloed worden. Het heeft naar mijn meening geen zin daarover met hen in gedachtenwisseling te treden, zich wederzijds de vraag stellend welke houding nu eigenlijk de juiste of welgepaste" is. Wij hebben nu eenmaal niet allen hetzelfde temperament en zulke gedachtenwisselingen kunnen dus alleen prikkelend werken. Maar men kan pogen hen in gen vroolijker stemming te brengen en voor zich zelf de overtuiging behouden dat welgemeende Vreugde in het leven, dat zooveel schoons biedt en behoudt, altijd gerechtvaardigd is. Daarbij zou ik nog eens een hartig woordje willen spreken tegen den invloed van het gerucht. Het wemelt in dezen tijd van geruchten en zoo als immer zijn zij allen van naargeestigen aard. Bo vendien wordt hun uitwerking versterkt door al lerlei zwartkijkers, die met de grootste overtui ging de somberste dingen voorspellen. Zij gaan u bijvoorbeeld voorrekenen „dat het onmogelijk is dat wij buiten .den oorlog blijven". Laat u daar door toch niet uit het veld slaan! Zij betoogen zulke dingen en luchten er hun eigen zwartgal ligheid mee, soms meenend dat pessimisme goed staat en interessant is, soms zich alleen maar bevrijdend van beklemmende gedachten zonder met de gevoelens van anderen rekening te hou denmaar zij weten er niets van. Zij beweren maar. Vraag hem of haar: hebben de generale staven van de oorlogvoerende landen jou hun ge heimen toevertrouwd? en hij of zij zal ai geen antwoord meer hebben. En dat iemand anders pessimist is kan nooit een reden zijn om het zelf te worden. Dacht u dat de menschen in de oorlogvoerende landen zelf, in Engeland, Frankrijk en Duitsch- land, niet meer lachten? Dat daar geen blijspelen en geen vroolijke films vertoond werden en geen grapjes verteld? Och kom! Zij zouden geen leven meer hebben als dat zoo was. Het is dan ook heelemaal niet zoo en ik heb mij dezer dagen nog uitstekend vermaakt, om een voorbeeld te noe men, met het in de laatste dagen van September verschenen herfstnummer van „Punch". Hoeveel beter zijn wij er dan toch nog aan toe dan die volken! Men voorspelt nu een vervaarlijk offensief. Men doet dat al wekenlang, maar het breekt maar niet los. Komt het eerstdaags toch? Hoe weet u dat? fs het u niet opgevallen hoe vaak de gebeurtenissen een totaal anderen loop nemen dan „men" verwaait en hoe vaak, als het al mis is gegaan, plotseling een verrassende gunstige wending intreedt? Welnu dan! Laten wij daarop hopenen blij zijn als men ons een blijspel Erigelsche torpedojagers aangevallen. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat twee Duitsche bombardementsvliegtuigen Maandagochtend een flottielje Britsche torpe- dobootjagers zuidelijk van Doggersbank heb ben aangevallen. Het is niet bekend, of de vlieg tuigen schade hebben geleden. Italië en de Zwitsersche neutraliteit. BERN, 31 October (Havas). Een in de „Popoio d' Italia" verschenen artikel over de neutraliteit van Zwitserland trekt in Zwitser land zeer de aandacht. De bladen publi- ceeren er groote uittreksels van. „Der Bund" (Bern) drukt op opvallende wijze de voornaam ste passages af, met name die, waarin wordt herinnerd aan de op 6 Januari 1928 door den Duce uitgesproken redevoering, waarin deze in den senaat zeide. dat „Italië een fundamenteel belang heeft bij de handhaving van een vrij, on afhankelijk en neutraal Zwitserland". Het blad wijst ook op de jegens Zwitserland afgelegde getuigenis, dat het „zich wil, kan en moet verdedigen". Ook de volgende constateering van het artikel van „Popoio d' Italia" wordt met voldoening ontvangen: „In dit tijdvak van strijd en span ning is het noodig, zich bewust te zijn van het out der neutraliteit van Zwitserland". Het woord is aan Pharus: Wilt gij de menschen on derzoeken, beluister hen dan in hun vreugde. De vreugde is de beste sleutel tot men- schenkennis. Colton Om een mensch te leeren kennen is het nuttiger zijn gedrag bij voorspoed waar te nemen dan bij tegenspoed. Want als ivy falen steunt onze trots ons. maar als wij slagen verraadt hij ons. PARIJS, 31 October (Havas). Het legerbericht van den ochtend van den 31 sten October luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front". Gisteravond deelde het Fransche legerbericht mede: „Activiteit van de verkenningselementen aan het geheele front. Plaatselijke actie van de artillerie, intens optreden van de verkennings- en jacht vliegtuigen. In de eerste twee maanden van den oorlog zijn zes Fransche koopvaardijschepen, in totaal me tende 41.000 ton, verloren gegaan. In denzelfden tijd werden vier Duitsche schepen buit gemaakt, een hiervan, de „Halle" werd door de bemanning tot zinken gebracht. De drie overige schepen, in totaal 19.000 ton, worden door ons gebruikt. Se dert het begin van den oorlog heeft dus onze koop vaardijvloot een verlies geleden van 22.000 ton, ongeveer 1 procent van het totale tonnage van de Fransche koopvaardij". Ten aanzien van het officieele Duitsche leger bericht van 28 October jl. waarin werd gezegd, dat drie Duitsche onderzeeërs tot zinken zijn ge bracht sedert het uitbreken van den oorlog, ver klaart de Fransche admiraliteit volgens Havas, dat dit aantal vermoedelijk nog lager is, dan het aan tal duikbooten dat door de Fransche marine alleen tot zinken is gebracht, zonder rekening te houden met het optreden van de Britsche bondgenooten. De luchtmacht weer in actie. PARIJS, 30 October (Havas). Na lange dagen werkloosheid is de luchtmacht van daag weer opgestegen. Beschermd door esca drilles jachtvliegtuigen en hoog vliegende tusschen de wolken in een weer opgehelderde lucht gingen de verkenningstoestellen het gebied achter de Duitsche linies waarnemen. In de afgeloopen _week hadden het laag han gende wolkendek." het slechte weer en de voortdurende regenbuien ieder luchtverken- ningswerk letterlijk onmogelijk gemaakt In den huidigen staat der operaties nu het ze ker is. dat Duitsche troepen in grooten getale sa mengetrokken worden achter de vuurlinie, terwijl concentraties van het grootste strategische belang voltrokken worden aan den linkeroever van den Rijn, heeft het Fransche opperbevel met vreugde de verbetering der weersomstandigheden be groet. Het verbeterde weer heeft het den Franschen en Engelschen verkenningsvliegtuigen stellig mo gelijk gemaakt een ruime oogst inlichtingen van allerlei aard binnen te halen. Op den grond doet zich nog steeds dezelfde be drijvigheid voor van de vooruitgeschoven elemen ten, gevechten tusschen patrouilles, kort vuur uit de automatische wapens, wederzijdsch geschutvuur en overvallen op kleine Fransche voorhoedeposten. Het Duitsche legerbericht BERLIJN, 31 October. (D.N.B. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het westen tusschen Moezel en Pfalzer zwakke activiteit van artillerie en verkenners. Aan de overige deelen van het front geen bij zondere gebeurtenissen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden omlaag ge schoten. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Het wandelbosch Grocnendaal is weer gedeel telijk voor het publiek opengesteld. 1 Op het Gymnasium en drie H. B. S.-en te Haar lem wordt weer geheele dagen les gegeven. 2 De invloed der mobilisatie op het aantal werk- loozen te Haarlem. 1. BINNENLAND Nederland neemt niet deel aan de New Yorksche tentoonstelling in 1040. 1 Binnenkort komen er nieuwe compagnieën po- litietrocpcn. 2 De artilleristen van de lichting 1924 gaan spoe dig naar huis. 2 Mr. J. A. dc Wilde is van oordeel, dat slechte financiën moeten leiden tot slechte politiek. 3 BUITENLAND In de Itallaanschc regeering zijn ingrijpende wij zigingen aangebracht. 1 De luchtactie aan het front is hervat. 1 De Duitsche uittocht uit dc randstaten. 5 Bij Milaan heeft een ernstige treinbotsing plaats gehad. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Deze tijd. 1 Onder de Seinpalen. 3 Van een specialen verslaggever: Brand in de mijn Laura gestuit. 3 Van onzen Londenschcn correspondent: White hall hamstert en bezuinigt. 5 Van een bijzonderen medewerker: Het Fran sche volk schikt zich in den nieuwen toe stand. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De industrialisatie van Ned. Oost-Indië. 6 Dr. P. H. Schroder over: „Het is er geen tijd voor" g Prof. dr. J. L. Walch over de toekomst van het tooneel. g C. J. E. Dinaux: Als de stccnen spreken konden 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen on g GENERAAL VALLE, de chef van de Italiaansche luchtmacht behoort tot hen, die van hun post ontheven werden. Onder dankbetuiging voor de bewezen diensten heeft Mussolini het aftreden aan vaard van de volgende ministers: De minister voor de corporaties Lantini, de minister voor volksopvoeding Alfieri, de minister voor den wisselhandel Guarnieri, de minister van landbouw Rossoni, de mi nister van verkeer Benni, de minister van openbare werken, Gigli. Voorts heeft Mus solini het ontslag aanvaard, van den onder- staatssecrètaris in het minister-presidium Medici del Vascello, van den onderstaatsse cretaris van oorlog en den chef van den ge- neralen staf Pariani, en van den onderstaats secretaris van luchtvaart en chef van den generalen staf der luchtmacht, Valle. Verder wordt gemeld, dat Mussolini, op diens verzoek het ontslag heeft aanvaard van den minister en secretaris der partij Sta race, die dezen post acht jaren lang bekleed heeft. Starace is benoemd tot chef van den generalen staf der nationale fascistische militie. Tot mi nister en secretaris der fascistische partij is thans benoemd Ettore Muti. De volgende ministers zijn benoemd: Ricci, minister voor de corporaties, Pavolini, minister van volksopvoeding, Riccardi, minister voor den wisselhandel, Tassinari, minister van landbouw, Host Venturi, minister van verkeer, Serena, minister van openbare werken. Maarschalk Graziani is benoemd tot chef van den generalen staf van het leger, generaal Soddu tot onderstaatssecretaris van oorlog, generaal Pricolo tot chef van den generalen staf en onder- Het Wandelbosch Grocnendaal te Heemstede. Thans gedeeltelijk opengesteld. Zooals men weet is het wandelbosch Groenen- daal sinds de mobilisatie voor het publiek ge sloten geweest. Eenige weken geleden betoogden wij de wen- schelijkheid, in het belang van de aantrekkelijk- heid van de gemeente Heemstede, maatregelen te nemen om althans een gedeelte van het bosch open te stellen voor wandelaars. Daarom doet het ons genoegen thans te kun nen mededeelen dat Groenendaal ten Noorden van de Langelaan (dus ongeveer de helft) weer voor het publiek is opengesteld. Kroonprinses Martha van Noorwegen, die actief deelneemt aan de werkzaam heden der hulpcomité's voor de gemobiliseerden, ontving dezer dagen de onder scheidingsteekenen van verpleegster van het Noorsche Roode kruis. (Ticee Amerikaansche vliegers. Clyde Schlieper en Wesley Car roll hebben dertig dagen ach tereen, d.i. 726 uur, onafgebro- ken op een gesloten circuit rond gevlogen en daarmede het we- reldrecord verbeterd.) Ja, er zijn wel heel wa.t menschen, Die zich weieens zouden wenschen: Voor verandering van lucht, Eens een tijdje op de vlucht. Eens een tijdje lang verkeeren In wat ruimer frisscher sferen, Eens wat los zijn van den grond. Lijkt ontspannend en gezond. Maar wat deze beide zonen Van Oom Sam zijn gaan vertoonen, In de lucht een volle maand. Lijkt wat al te verregaand. Ook al zijn ze bij hun zweven, Al maar vlak bij honk gebleven, Draaiend, dertig dagen lang, Altijd met denzelfden gang. Zonder een moment te staken. Dat 's om draaierig te raken; Draaien tot je haast bezwijkt, Als je 't van dien kant bekijkt, 't Is verheffend noch verheven, Maai- wel rijkelijk overdreven; Een banale circus stunt, Die den dwazen zij gegund; In zijn soort misschien bijzonder, Maar geen soort, die ik bewonder. Stel het u maar even voor, Dertig dag-en al maai- door, Het gedender van motoren. Dreunend, dreunend in je ooren; En wij komen er weer toe, Om te zeggen: zulk gedoe. Echt iets voor Amerikanen, Maar niets voor Europeanen. Doch ons oude werelddeel Met zijn hulploos gekrakeel, Doet als meester over zeden Beter maar te zwijgen heden P. GASUS. De Tentoonstelling te New-York. Geen Nederlandsclie deel neming in 1940. Onze Haagsche correspondent meldt: De regeering heeft besloten in 1940 niet meer deel te nemen aan de tentoonstelling te New-York. In de gegeven omstandigheden acht zij derge lijke deelneming financieel niet verantwoord. Mei zorg afgewerkt! 0~0 Mei zorg aangepast! Dat is een bril van GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) PRINS BERNHARD BEZOEKT ZANDVOORT. Z. K. H. Prins Bernhard heeft hedenmorgen een bezoek aan Zandvoort gebracht, waar hij verschillende militaire afdeelingen inspecteerde. De Prins kwam omstreeks half tien per auto in de badplaats aan. Hij was vergezeld van zijn waar nemend adjudant, majoor H. J. Phaff. Na de inspectie vond aan het einde van den Zeeweg bij den Noorder Boulevard een défilé voor den Prins plaats. Verschillende legerafdeelingen namen aan dit défilé deel. Bij den Prins bevonden zich de commandant, kolonel Kraak en overste Spruit. Na afloop van het défilé vertrok de Prins weer in zijn donkerblauwe Maybach. Op onze foto ziet men den Prins tijdens het défilé. Zes ministers OOK BELANGRIJKE WIJZIGINGEN vervangen IN LEGER- EN PARTIJLEIDING ROME, 31 October (Stefani) Krachtens een heden uitgevaardigd decreet is een uitge breide wijziging gebracht in het kabinet en in andere hooge posten van de partij en het leger. Istaatssecretaris van luchtvaart, luitenant-gene raal Russo tot onderstaatssecretaris in het minis terpresidium Generaal Teruzzi, die onderstaatssecretaris was in het ministerie voor Italiaansch Afrika, is be noemd tot minister aan hetzelfde ministerie, welke functie tot dusver in handen was van Mussolini. Alfieri is benoemd tot ambassadeur ter be schikking, in afwachting van een nadere benoe ming. Lantini is benoemd tot voorzitter van het na tionale instituut voor sociale voorzorg. Gigli is benoemd tot president van de Azienda Italiana Petroli (A.G.IP.) en Cornelio di Marzio is be noemd tot voorzitter van den fascistischen bond van ambachten en beroepen. United Press teekent bij het bovenstaande aan dat van de huidige ministers slechts Ciano, Grandi, Bottai en Thlonderevel ge handhaafd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1