Onuitsprekelijk AGENDA. Een oud-Haarlemmer vertelt WEERBERICHT Carel van Huizen opticien Artilleristen lichting 1924 gaan met verlof. DINSDAG 31 OCTOBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Ned. Zionisten Bond. Mr. Kan tot voorzitter gekozen. Te Amsterdam is de 40ste algemeene vergade ring van den Nederlandschen Zionisten bond ge houden. Naar aanleiding van de jaarverslagen werd het bondsbestuur in overweging gegeven alle Zionisten in het Zionistische werk hier te lande in te schakelen en daartoe een actie te organiseeren. Van andere zijde werd betoogd, dat het politieke Zionisme op den voorgrond moet staan. De bondsvoorzitter, mr. A. J. Herzberg, betoogde, dat voor de Joden de handhaving van de burger lijke emancipatie van buitengewoon groot belang is Het bondsbestuur zoo ging spr. verder heeft steeds een zuivere Zionistische politiek gevoerd en heeft alle voorstellen altijd beoordeeld naar de vraag of ze al dan niet dienstbaar zijn aan den op bouw van het Joodsch nationaal huis. Mr. Herzberg, die als voorzitter van den bond, na vijf jaar deze functie te hebben bekleed, thans af treedt, dankte ten slotte den bond en het bonds bestuur voor het genoten vertrouwen en den onder vonden steun. Hij gaf uiting aan den wensch, dat de bond den nieuwen voorzitter, mr. M. L. Kan, met gelijk vertrouwen en steun zal tegemoet treden. Staande bracht de vergadering den scheidenden president een ovatie. Mr. Kan, die bij enkele candidaatstelling tot voorzitter werd gekozen, gaf als zijn meening te kennen, dat het nieuwe bondsbestuur den bond en de Joden in Nederland paraat zal moeten maken voor den tijd, dat over het lot van het Joodsche volk zal worden beslist. Bij enkele candidaatstelling werd tot secretaris gekozen mr. A. Büchenbacher. Tot leden van het bondsbestuur werden benoemd de heeren J. van Blitz, M. H. M. Bolle, J. Groenman, dr. H. Linde man, J. Pinkhof en S. de Wolff. Mr. Kan richtte aan het slot van de vergadering Woorden van dank tot den aftredenden voorzitter ea den af tredenden secretaris, mr. L L. Hamburg. Vrachtauto te water gereden. Twee inzittenden verdronken. Te Slochteren is Maandag een vrachtauto door onbekende oorzaak te water gereden. De beide inzittenden kwamen om het leven. Om wonenden hoorden omstreeks half negen een auto naderen, waarvan het geluid plotseling verstomde. Bij onderzoek bleek een groote vrachtauto in het water te zijn gereden. Onmiddellijk begaven enkele voorbijgangers zich te water om de twee inzittenden te hulp te komen. Men slaagde er in den 20-jarlgen A. Bouwland en den 25-jarigen H. de Boer, beiden uit Alteveer (Dr.), uit den auto te bevrijden en op den wal te brengen. Toen bleken de levensgeester echter reeds te zijn geweken. Simulatie om afgekeurd te worden. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van S. G., die door het gerechts hof te Amsterdam wegens oplichting is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Deze G. stelde zich in verbinding met jongelui, die een oproeping hadden ontvangen voor de keu ring voor den militairen dienst, en trachtte hen dar. over te halen door simulatie een afkeuring te verkrijgen. Zoo had hij in April 1937 aan zekeren L. „lessen" gegeven, hoe deze doofheid aan het eene oor en hardhoorigheid aan het andere moest simuleeren. Sarpen zijn ze daarop naar een neus-, keel- en oogarts gegaan, waar L. zijn rol zoo goed speelde, dat de arts na afloop van het onderzoek een ver klaring afgaf, dat de adspirant-dienstplichtige doof, althans hardhoorend was. Haringvangst trawlers sterk verminderd. Nu meer makreel te verwachten? Sedert eenige dagen is volgens de berichten van de trawlers op zee. vrij plotseling een einde gekomen aan de rijke haringvangsten, waar ook het slechte weer wel schuld aan zal hebben. Voor morgen wordt nog een boot met een flinke vangst haring verwacht, maar vermoedelijk is het dan voorloopig uit. Eenige trawlers, die eerst bij de Doegersbank op haring hebben gevischt, hebben deze vang- plaats verlaten en zijn Noordelijker gaan stoo- men. om aldaar op makreel te gaan visschen. Er kan dus spoedig een ruimere aanvoer van makreel verwacht worden. NIEUWS IN 'T KORT. Tegen den chauffeur J. K. uit Schinnen. die van de laatste tien jaar er negen in de gevange nis heeft doorgebracht, is, terzake van rijwiel- - diefstallen gepleegd binnen veertien dagen na dat hij uit. de gevangenis was ontslagen, thans voor de Maastrichtsche rechtbank vier jaar ge vangenisstraf geëischt. De 20-jarige dienstbode W. P. van hotel „De Klog" te Beesterzwaag is van ie tweede verdieping naar beneden gevallen en levens gevaarlijk gewond. De militair van H. is te Reuver (L.) in bot sing gekomen met een vrachtauto en levensge vaarlijk gewond. De 23-jarige C B. heeft in de Stuyvesantstraat te 's Gravenhage.de macht over zijn motorrijwiel verloren en is dientengevolge gevallen. Hij is zeer ernstig gewond. Heden: DINSDAG 31 OCTOBER Gemeentelijk Concertgebouw: Lustrum-uitvoe ring van hot Zangkoor „De Nachtegalen". 7.30 uur. Rembrandt Theater: „Es war eine rauschende Ballnacht" Op het tooneel: Dansfantasieën. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Theater: „Fernandel heeft trouw plannen" en „Opstandige Jeugd", 2 en 8.15 uur. Frans Hals Theater: „De Spooktrein", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Lach of ik schiet", 2.30, 7 en 0.15 uur. Moviac Theater: Non-stop programma met „100 flaar Spoorwegen". 2.30 en doorloopend van 7.15 af. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend (Blken werkdag van 35 en van 78 uur. WOENSDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg' Sted. Gezelschap uit Münster „Maske im Blau", 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag van 35 en van 78 uur. De Sociëteit Vereeniging een halve eeuw geleden Een oud-Haarlemmer, de heer J. J. S. van Hamel, vertrouwde zijn herinneringen over Haarlem een halve eeuw geleden aan het papier toe. Wij ontleenen daaraan het volgende: Ruim een halve eeuw geleden was ik penning meester van de eens vermaarde sociëteit „Ver eeniging". die toen ruim 1000 leden telde. Door mijn beroep was ik in relatie gekomen met den zoo populairen notaris Kees Joekes (die zijn vader in zijn ambt was opgevolgd) 'en eveneens met zijn vriend Jan Smits C.J.zn., die beiden be stuurslid van die sociëteit waren. Zij hadden mij voorgedragen voor de benoeming tot pen ningmeester. Die functie heb ik eenige Jaren met genoegen vervuld, totdat ik volgens het reglement moest aftreden; notaris Ratelband werd mijn opvol ger. Bij mijn intrede als penningmeester was de heer Koolhoven voorzitter, een opgewekte en aangename man. tevens een goed spreker. Toen hij, ik meen wegens ziekte, moest aftreden, werd in zijn plaats gekozen Stoel, een reeds grijze heer. die woonde in een mooie, witte villa in het Kenaupark. Ons bestuur bestond uit vrij veel leden: eenige waren met bepaalde „be langrijke functiën" belast. Zoo was de heer C. Willeveen secretaris, de heer H. W. Groll boek houder en de heer P. van Thiel commissaris van de consumptie. Commissarissen zonder functie waren de heeren H. van Thiel en Reydon. Administrateur der sociëteit was de heer Smits, een gepensionneerd adjudant-onderoffi cier, een man hulpvaardig voor allen en zeer punctueel. Onze wekelljksche bestuursvergaderingen wa ren altijd hoogst genoegelijk. Meestal was het werk gauw afgedaan, zoodat er nog wel eenige uurtjes overbleven voor het leggen van een kaartje. Men kende toen nog geen „bridgen" zoodat wij ons vermaakten met „trekjes". Mijn medebestuursleden deden dit aardige spel ook op hun middagbijeenkomsten, zoodat zij er heel handig in waren. Ik moest het tegen de ge- routineerden altijd afleggen, maar er werd nooit hoog gespeeld de inzet was alleen voor de aar digheid. De Sociëteit „Vereeniging" was beroemd om het jaarlijksche bal-masqué. dat in den Carna- valstijd werd gegeven m de concertzaal en dat stond onder de onovertroffen leiding van de heeren Martin. Deze bals slaagden altijd uit stekend, het bezoek der leden met geïntrodu ceerde dames was altijd zeer groot. De bestuurs leden liepen in het zwart met een insigne, om zoo noodig voor de orde te waken. Door som migen werden zij wel eens wat voor den gek gehouden, wat gemakkelijk kon. omdat zij de ge- costumeerden niet konden herkennen. De sociëteit zorgde zelf voor de consumptie, wat in dien tijd de inkomsten zeer ten goede kwam. Eik jaar vergaderden ae commissaris sen voor de consumptie en dan kregen de Haar- lemsche wijnhandelaren gelegenheid aanbiedin gen te doen,, vergezeld van proefleveringen. Op een bestuursvergadering werden de ingezonden monsters gekeurd. Als voornaamste deskundige op dit gebied fungeerde dan onze secretaris, die vroeger een bekend hotel te Leeuwarden exploi teerde. Wij. andere bestuursleden, mochten dan natuurlijk rustig mee-proeven, maar lieten de beslissing al gauw aan hem over. De kastelein mocht in de sociëteit voor eet waren zorgen, namelijk koud gehakt met augurkjes, was zeer geliefd. Behalve het beroemde bal-masqué verschafte de sociëteit meer genoegens aan haar leden. Elk jaar gaf de beroemde kapel van de Grenadiers een concert in den tuin. De meeste luisteraars zaten dan in den tuin, maar die het te koud vonden zochten een plaatsje in de zaal, waar van de tuindeuren dan open stonden. Deze concerten waren duur en zij beteekenden voor de societeitkas een geweldige aderlating. Een enkelen keer werd bovendien een buiten- landsch orkest geëngageerd. Ook mogen niet vergeten worden de voorstel lingen van het gezelschap van Frits van Haar lem. tijdens de Haarlemsche kermisweek. Het waren allemaal attracties die de leden der sociëteit zeer op prijs stelden. Voorts was er in de sociëteit een welverzorgde leestafel en be halve een biljartzaal waren er een kegelbaan en een cementen kolfbaan, welke laatste geregeld bespeeld werd door de oudere leden. In den jachttijd werden steeds biljartwedstrijden om wild gehouden, waarvoor de animo ook groot was. Tot de leden die 's middags op de sociëteit verschenen behoorden de heeren Malefijt, een vermaard heelkundige, die ook verbonden was aan het St. Elisabeths Gasthuis, en de veel jongere Dr. B. J. Kouwer, afkomstig van de Zaan. Deze laatste had zich te Haarlem gevestigd en woonde toen hij nog ongehuwd was, op mooie kamers aan het Spaarne. Hij kon niet spoedig roemen op een drukke praktijk. Toen was als directeur aan het Gasthuis verbonden Dr. Eke- ma, een bekend medicus. Na eenige jaren kwam er voor Dr. Kouwer een andere tijd. De heeren Ekema en Malefijt overleden en de gemeenteraad benoemde hem tot directeur. Hij had zich toen al een goeden naam verworven, maar nu kreeg hij aan het ziekenhuis volop gelegenheid zijn groote gaven te ontplooien, onder zijn energieke leiding werden de wel wat verouderde toestanden in die inrichting grondig gereorganiseerd. Sinds dien werd hij steeds bekender, zoodat ook buiten Haarlem's grenzen zijn kundige hulp herhaaldelijk werd ingeroepen. Na verloop van eenige jaren was zijn naam in de kringen der wetenschajp zoo bekend ge worden, dat hij werd aangezocht pfofessor te Utrecht te worden om onderwijs te geven in de verloskunde. Hij nam die eervolle benoeming schroomvallig aan. want zijn praktijk te Haar lem had zich zeer sterk uitgebreid en ook de werkkring aan het Gasthuis had hij liefgekre- gen. Hij verliet Haarlem tot groote teleurstel ling van al zijn patiënten die zeer aan hem ge hecht waren. Velen hunner waren aanwezig bij zijn inauguratie als professor. Zijn roem als man der wetenschap nam stee<ls toe. ook voor HM. de Koningin was hij een kundige toever laat. Haarlem had wel een groot verlies geleden door zijn heengaan, maar gelukkig had zich hier een ander kundig medicus gevestigd, namelijk Dr. Westerman. die dan ook spoedig aan het Gasthuis verbonden werd. Algemeen werd zijn overlijden op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd, als een slachtoffer van zijn groote toewijding aan de menschheid, betreurd. Hij was een stille stoere werker met een groot verstand. De bloei der sociëteit was niet bestendig. Ge leidelijk liep het aantal leden terug en de in komsten verminderden daardoor zoodanig, dat het bestuur op een gegeven oogenblik niet kon voldoen aan de verplichtingen die op de sociëteit rustten door een hypothecaire leening. Er kwam gelukkig uitkomst doordat het gemeentebestuur Verwachting geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt en tijdelijk betrok ken. Waarschijnlijk nog droog weer. Wei nig verandering in temperatuur. Matige tijdelijk krachtige oostelijke tot zuidooste lijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren F 44 Laagste hedennacht F 42 Hoogste heden F 42 In de algemeene luchtdrukverdeeling kwam sinds ginsteren nog weinig verandering. Het ge bied van hoogen luchtdruk over Midden-Scan- dinavië bleef zich handhaven, dat over de Faroër- eilanden nam evenwel in beteekenis af. Het werd in ons land iets zachter. In het noor den nam de bewolking toe, zoodat daar weinig of geen nachtvorst voorkwam. De depressie, welke gisteren over Spanje en Portugal lag, verplaatste zich in noord-oostelijke richting over de Golf van Biscaye en vulde daar bij naar het schijnt iets op. Zij veroorzaakte op de Spaansche en Portugeesche kust nog veel regen. Een nieuwe storing kwam bij de Straat van Gi braltar tot ontwikkeling. De rug van hoogen luchtdruk verplaatste zich oostwaarts en strekt zich thans van Zuid-Scandinavië naar de Adriati- sche zee uit. In de omgeving van de Zwarte Zee blijft de luchtdruk nog betrekkelijk laag. Een diepe depressie trekt over Groenland in noordoostelijke richting. Hoogste barometerstand 1032.8 mbar te Dom bas. Laagste barometerstand 1005.8 mbar op Bereneiland. BAROMETERSTAND Vorige stand 770 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Stilstand. Opgave van: Fa, KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged- Oude Gracht: 14141. Brandweer: 15333 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Voor fietsers en wandelaars. Woensdag v.m. 4.56 uur; n.m. 17.17 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.00 uur. is het genot van een vacantiereis in het land Uwer keuze Maarzijn Uw oogen niet meer waard dan 100 van deze vacanties Voelt U van hoeveel belang het is, om voor Uw bril naar een vakman te gaan? Een minder goed geslepen bril kan Uw oogen zeer benadeelen. Ook bij het koopen van nieuwe glazen moogt U geen risico loopen. Ga daarom voor BRILLEN en zelfs voor KIJKERS en LOUPEN naar vakmenschen. Ga naar KLEINE HOUTSTRAAT 13 TELEF. 14112 LEVERANCIER ALLE ZIEKENFONDSEN. (Adv. ingez. Medj het gewenscht achtte het gebouwencomplex in de Lange Begijnestraat aan te koopen om daar het Gemeentelijk Concertgebouw te stichten. Daardoor konden de belangen der leening- houders gediend worden terwijl van de over schietende gelden het nieuwe sociëteitsgebouw aan den Zijlweg gezet kon worden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.52V2. Berlijn 75.5614. Parijs 4.26-kl Brussel 31.33& Zwitserland 42,24Vt. New-York 1.88 3 8. F. J. J. VAN ZWIJNDREGT OVERLEDEN. In den ouderdom van 52 jaar is Zondag plotse ling overleden de heer F. J. J. van Zwijndregt, in leven hoofdambtenaar bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage. Polilietroepen. Binnenkort nieuwe compagnieën. Naar wij van zeer bevoegde zijde vernemen ligt het in de bedoeling, zeer binnenkort eenige nieuwe compagnieën poll tietroepen op te rich ten. In tegenstelling met de bestaande politie- troepen, die, zooals men weet, uitsluitend uit beroepspersoneel bestaan, zullen de nieuwe een heden worden gevormd uit dienstplichtigen. De op te richten compagnieën zullen worden opge heven, zoodra land- en zeemacht gedemobili seerd zullen worden. Voor plaatsing bij deze nieuwe onderdeelen komen zoowel officieren, on derofficieren als korporaals en soldaten In aan merking. Voorkeur hebben zij, die in de burgermaat schappij een functie bekleed en bij Rijks- of Gemeentepolitie of wel in het bezit zijn van eenig politiediploma. Tijdens hun plaatsing bij de politiotroepen genieten de officieren en on derofficieren dezelfde jaarwedde en toelagen als bij het veldleger, terwijl aan korporaals en soldaten een vaste jaarwedde van 600 wordt toegekend. De St. Willibrordus-herdenking. Men verzoekt ons nog mede te deelen. dat de drie conferenties, welke, als St. Willibrordus- herdenking, gehouden zullen worden in de Ka thedrale Kerk aan de Leidschevaart, zullen be ginnen as. Donderdag en Vrijdagavond half negen en Zondagavond half acht. De bijeen komsten zijn toegankelijk voor katholieken en niet-katholieken. Na afloop van de conferentie op Donderdagavond en Vrijdagavond zal de Ka thedrale Kerk voor belangstellenden te bezich tigen zijn. Zondagavond wordt de plechtigheid besloten met een kort Pontificaal Lof, waarbij Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem tegenwoor dig zal zijn. Spreker op de conferenties zal zijn de zeereerwaarde heer rector H. Drost uit Am sterdam. Heemsteedsche politie deed wel zeer goede vangst Ingerekende dief blijkt valsche- muntersinstallatie te bezitten Huiszoeking in Amsterdam levert resultaat op Zaterdagnacht arresteerde de Heemsteedsche politie op de Wagnerkade een 42-jarigen man, die zich op verdachte wijze bij een villa ophield. Uit het onderzoek bleek toen, dat men te doen had met een beruchten inbreker. Bij huiszoeking in de woning van den man in de Vespuccistraat in Amsterdam, uitgevoerd door de Heemsteedsche politie in samenwerking met de Amsterdamsche Centrale, werd in een kast in de achterkamer een complete installatie voor het ma ken van valsche munten, guldens en rijksdaalders, gevonden. Gipsvormen, afkoelbakken, electrische baden met batterijen, alle voor de vervaardiging van valsch geld benoodigde instrumenten en in grediënten waren aanwezig. In de woning werd, evenwel van valsch geld zelfs niets gevonden. De inbreker, die recidivist is is voorloopig on dergebracht in het Amsterdamsche hoofdbureau van politie. Verduisteringsoefeningen in Noord-Holland. Van 13 tot 22 November. HAARLEM, 31 October. Van 13 tot 22 No vember zullen in de verscheidene Noord-Hol- landsche gemeenten op verschillende data des avonds van half negen tot tien uur verduiste ringsoefeningen worden gehouden. De commis saris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, dl'. A. Baron Röell verzoekt in dit verband den weggebruikers tijdens de oefeningen niet dan in gevallen van uiterste noodzaak en in dat ge val met de grootst mogelijke omzichtigheid door het verduisterde gebied te rijden. Het eerst is op 13 November a.s. Amsterdam (West, Jordaan, Zuid-, Oud en Nieuw, Oost) met voorts de gemeenten Heemskerk, met uit zondering van een strook tusschen de kust en een lijn 3 K.M. evenwijdig daaraan o.a. Heem stede. Hilversum, Purmerend, Schagen en Schermerhorn aan de beurt. Op 14 November volgen Haarlem, le gedeelte (deel der gemeente, Noordelijk van de Klever laan) en verder o.a. de gemeenten Hoogkarspel. Hoogwoud, Hoorn, Huizen, Krommenie. Op 15 November: het tweede deel der gemeente Haarlem Zuidelijk van de Kleverlaan) en o.a Muiden. Oostzaan, Texel. Op 16 November: Diemen. Haarlemmermeer, le ged. (deel der gemeente Noordelijk van den Bennebroekerweg), Naarden, Velsen (uitslui tend Santpoort), Wormer en Zwaag. Op 17 November: o.a. Beemster, Bergen, met uitzondering van Bergen aan Zee, Beverwijk, met uitzondering van Wijk aan Zee en Duin, Bloemendaal, met uitzondering van een strook tusschen de kust en een lijn op 3 K.M. even wijdig daaraan, Bussum, Castricum (uitsluitend dorp Castricum), Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer, 2e ged. (deel der ge meente Zuidelijk van den Bennebroekerweg). Op 20 November: Het tweede gedeelte van Am sterdam (noord, havengebied, centrum), bene vens Alkmaar, Uitgeest, Uithoorn en Wormer- veer. Op 21 November: o.a. Aalsmeer, Edam, Heiloo, en tenslotte op Woensdag 22 November o.a. Assendelft, Schoorl en Zandvoort (uitsluitend Bentveld). ONVOORZICHTIGE VOETGANGER VEROORZAAKT ONGELUK. Maandagmiddag half vier reed een 35-jarige dame uit Voorschoten per auto over den Rijks straatweg in de richting van Santpoort. Ter hoogte van de Waalstraat stak een onbekend gebleven voetganger, die met een fiets aan de hand in dezelfde richting liep, zonder op het verkeer te letten of een teeken te geven, plotse ling den rijweg van rechts naar links over. Ten einde den man te ontwijken haalde de dame naar links uit en remdekrachtig. De auto sloeg daardoor om en bovendien vloog de motor in brand. De bestuurster, die alleen in de auto zat. kreeg geen letsel. Voorbijgangers hebben het vuur met zand gedoofd. De auto werd zóó zwaar beschadigd, dat die niet meer verder kon rijden en naar een garage moest worden gebracht. Gymnasium en H. B. S.-cn te Haarlem. Weer heele dagen onderwijs. In verband met het feit dat verschillende scho len niet beschikbaar waren voor onderwijs, werd den laatsten tijd op het Gymnasium en de H. B. S.'en te Haarlem in twee groepen les gegeven, de eene groep 's morgens en de andere 's middags. Naar wü vernemen is het thans weer mo gelijk om aan het Gymnasium en aan de vier H.B.S.'en geheele dagen onderwijs te geven. Alleen aan de Meisjes H.B.S., die nog „een kost ganger" heeft (er wordt namelijk van het gebouw ook gebruik gemaakt door een andere school die tijdelijk uit haar eigen gebouw moest) wordt het systeem van halve dagen voorloopig nog gehand haafd. Zeer binnenkort komt de school van den heer Donkersloot in de Wilhelminastraat vrij, omdat de nieuwe school in het Florapark betrokken kan worden. Het zou dan misschien mogelijk zijn de school die nu tijdelijk onderdak geniet in de school der Meisjes H.B.S. over te brengen naar het ontruimde gebouw in de Wilhelminastraat. In dat geval zou dus ook weer aan de Meisjes H B S. geheele dagen onderwijs gegeven kunnen worden. Beslissingen daarover zijn evenwel nog niet ge nomen. De nieuwe school in het Florapark te Haarlem. Half November de officieele opening. De nieuwe openbare school in het Florapark te Haarlem is klaar. Het is dan ook te verwachten, dat de heer Donkersloot en zijn leerlingen die nu in de school in de Wilhelminastraat verblijven, binnenkort naar het nieuwe gebouw zullen trek ken. De officieele opening van de nieuwe school zal evenwel pas omstreeks half November plaats hebben, de dag is nog niet vastgesteld. Data van opkomst voor nieuw opgeroepenen. Wij hebben reeds meermalen in ons land mede- deelingen gedaaan betreffende het in het genot stellen van onbepaald klein verlof van deelen der lichting 1924. Deze mededeelingen vinden thans be vestiging in het volgende bericht van den regee- ringspersdienst: Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ligt het in het voornemen om dc dienstplich tige korporaals en soldaten, belioorende tot de hierna genoemde lichtingsploegen op de daar achter vermelde data in het genot van onbe paald klein verlof te stellen. Lichting 1924, bereden artillerie 15 Novem ber 1939. Lichting 1924, motorartillerie, 15 November 1939. Lichting 1924, kustartillerie, 15 November 1939. Lichting 1924, luclitdoelartillerie, 5 Januari 1940. Voorts ligt het, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in het voornemen om de dienst plichtigen van de hierna genoemde lichtings ploegen op de daarachter vermelde data voor eerste oefening in werkelijken dienst te roepen. Lichting 1939, bereden artillerie, 18 Decem ber 1939; lichting 1939 2, pioniers, 5 Februari 1940; lichting 1939 2, verbindingstroepen, 20 November 1939; lichting 1939 2, torpedisten, 20 November 1939; lichting 1940, motordienst, 20 November 1939; lichting 1940 1, kustartillerie, 18 December 1939: lichting 1940, motorartille- rie, 18 December 1939; lichting 1940, luchtdoel- artillerie, 8 Januari 1940; lichting 1940, artille- riemeetdienst, 8 Januari 1940; lichting 1940, eskadronspantserwagens, 15 Januari 1940. Briefje in thermosflesch aangespoeld. „Groet mijn meisje Maandagmiddag omstreeks half vier is op het strand nabij de Cocksdorp, bij het reddingsboothuig „Eierland", een thermosflesch gevonden, waarin zich een in het Engelsch gesteld briefje bevond van den volgenden inhoud: 24-10- 39Ik hen beschoten door een Duitschen piloot. Drijf op de Noordzee ten Westen van Ame land, 52 graden ten Westen en 32 graden ten Oosten en ten noorden. Groeten aan mijn meisje Behhy. Engeland, Neio Castte, piloot Chanty, Smith". VISSCHEKIJ. VLAARDINGEN, 31 October. Binnen van d« haringvisscherij VL 83. P. v. Emden, met 25 last en vleethaarden< VL 207, P. Bot met 32 last. VL 114, T. IJgenraam met 32 last. Vertrokken ter haringvisscherij VL 197, Von MacUonsen naar Berlijn. Duilschc regeering wordt over de houding van Italië ingelicht. Von Mackensen de ambassadeur van Duits cH- land te Rome is naar Berlijn vertrokken. De Duit- sche diplomaat heeft den laatsten tijd tal van be sprekingen gehad met de politieke leiders te Rome. Hij is thans op reis om, naar men meent, aan zijni regeering aanwijzingen te geven over de houding van Italië tegenover het Europeesche conflict. PLECHTIGHEDEN VOOR WIJLEN MGR. HLINKA. Het stoffelijk overschot van mgr. Hlinka is Maandag, terwijl de klokken luidden, van hef; kerkhof te Rosenberg naar de parochiekerk ge dragen. Daarna trokken bedevaartgangers uitj alle deelen van Slowakije langs de katafalk. Nadat een gedenkteeken voor Hlinka onthuld was, is des middags eens mausoleum ingewijd. De president en de leden der regeering hebben zich naar Rosenberg begeven om heden tegen woordig te zijn bij de bijzettingsplechtigheden en de herdenkingsbijeenkomst van het Slowaak- sche parlement. Oranje de kleur van burger- vliegtuigen. K. L. M. neemt proeven met de „Mees". 's-GRAVENHAGE, 31 October. Nadat door de Duitsche en Fransche autoriteiten reeds eer der was medegedeeld, dat harerzijds tegen het plan om de burgervliegtuigen van de neutrale maatschappijen een oranje klejir te geven, geen bezwaren bestonden, is thans ook door de En- gelsche autoriteiten in principe de goedkeuring verleend. Ook door de vier maatschappijen K.L.M., Sabena, D.D.L.. en A.B.A., is in begin sel de oranje-kleur aanvaard. Voordat men definitief overgaat tot dien maat regel, die groote flnancieele consequenties mede brengt, zal men in de practjjk moeten toetsen, in hoeverre die oranje-kleur aan de verwach tingen voldoet. Daarom zal de K.L.M. een van haar Douglas-vliegtuigen geheel oranje schilde ren en zullen de andere maatschappijen in de gelegenheid worden gesteld, zich van de doel treffendheid te overtuigen. Daartoe zal het vliegtuig worden ingezet op verschillende lijnen. Dit zal uiteraard speciaal worden aangekon digd. Êen bijzonderheid is. dat dit proefvliegtuig de „Mees" zal zijn. die op 26 September ten westen van Helgoland door een Duitsch militair vlieg tuig werd aangevallen, waarbij een Zweedsche ingenieur werd gedood. De „Mees" is thans ween geheel gerepareerd. Drie vliegtuigen naar Napels vertrokken. De drie K.L.M.-vliegtuigen Oehoe, Emoe, en Reiger, die naar Napels zullen vliegen om het ma terieel op de Indië-route te versterken, zijn heden ochtend vertrokken onder commando van de ge zagvoerders Kooper, Geijsendorffer en Hondong. Den eersten dag gaat de reis naar Kopenhagen, den tweeden naar Weenen, Oostwaarts van Ber lijn, en derden dag via Venetië en Rome naar Na pels. Om de materieelreserve in Indië te vergrooten, zal op 7 November een extra-vliegtuig uit Napels vertrekken. Er vertrekken dus dien dag twee toe stellen naar Indië. Ook dit tweede toestel is reedj gedeeltelijk volgeboekt

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2