„T)e anqeiuksmqei Prima Voeding FRANKEN'S BROODFABRIEKEN Ver kade Hoofdpij" HJD^V ertelliei ÖINSDAG 31 OCTOBER 1939 HSAREEM'S DAGBEAD Het W oensdagavondconcert van de H. O. V. Soliste Coba Rijneke. Op het programma voor het Woensdagavond concert der H.O.V. komen de namen van drie Fransche grootmeesters der toonkunst voor: Saint- Saëns, Maurice Ravel en César Franck. Het concert staat onder leiding van Marinus Adam, hij brengt de zeer zelden gehoorde tweede Symphonie van Saint-Saëns en besluit met Wage- naar's Ouverture „Cyrano de Bergerac", De soliste van dezen avond is de bekende pia niste Coba Rijneke, die herhaaldelijk met het Con certgebouworkest onder Mengelberg en bij andere orkesten in den lande optrad met tal van ver schillende werken. Bij de H.O.V. komt zij met het concert van Ravel, dat de eerste uitvoering bij de H.O.V. be leeft; tevens speelt zij de dankbare en belangrijke Variations Symphoniques van César Franck. MAILNIEUWS. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië: zeepost en mail: 11 Nov. per s.s Joh. de Witt/Oranje van Amsterdam; luchtpost 4 Nov. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 9 Nov. per schip K. N. S. M. van Amsterdam; luchtpost: per transatlan- tischen luchtdienst 1): 2 Nov. per ld. van New York; 2, 9 Nov. per ld. FrankrijkZ. Amerika. Aruba, Bonaire, Curasao, Saba. St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 9 Nov. per schip K. N. S. M. van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 2 Nov. per s.s. Sommelsdijk van Rotterdam; luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 2 Nov. per ld. van New York. Bovendien Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, luchtpost 2, 9 Nov. per ld. FrankrijkZuid Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 1 Nov. per s.s. Alphard x) van Rotterdam; 2 Nov. per s.s. Westland van Amsterdam; luchtpost: 2 Nov. per ld. van New York; 2, 9 Nov. per ld. FrankrijkZ. Amerika. x) Niet voor Argentinië. Barbados, Trinidad, mail: 9 Nov. per schip K. N. S. M. van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. Venezuela, mail: 9 Nov. per schip K. N. S. M. van Amsterdam; luchtpost: als Suriname. China, Philippijnsche Statenbond, Japan x), Jehol x), Mantsjoerije x), mail: 2, 6 Nov. via Si berië; luchtpost: per Engelschen ld. 2); Philippijn sche Statenbond uitsluitend: 2 Nov. per ld. van New York en per trantatlantischen luchtdienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Br. Indië, Birma, Oost- Afrika, Australië. Ceylon, mail: 3, 8 Nov. via En geland; luchtpost: per Engelschen ld 2). Siam (Thailand) x), Malay, mail: 11 Nov. per s.s. Joh. de Witt/Oranje van Amsterdam; lucht post: per Engelschen ld. 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien verzonden per ld. NapelsBandoeng. Saoedt (^Vrab Kon), mail: 3 Nov. via Frankrijk; luchtpost: per Engelschen ld. 2). Irak, Hongkong, mail: 8 Nov. via Engeland; lucht post: per Engelschen ld. 2). Syrië, mail: 3 Nov. via Frankrijk; luchtpost* per Engelschen ld. 2): 6 Nov. per Franschen ld. Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, mail: voorloopig als Frank rijk; luchtpost: 2, 9 Nov. per ld. FrankrijkZuid Amerika. Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: 6 Nov. per Franschen ld. Sierra Leone, Liberia, Goudkust x), mail: voor loopig als Engeland; luchtpost: 2, 9 Nov. per ld. FrankrijkZ. Amerika. x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust: per Engelschen ld. 2). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: per Engelschen ld. 2). Unie van Zuid Amerika, Mozambique, mail: 11 Nov. per s.s. Joh. de Witt/Oranje, van Amsterdam; luchtpost: per Engelschen ld. 2). Nieuw Zeeland, mail: 2 Nov. per s.s. Sommelsdijk, van Rotterdam: luchtpost, per Engelschen ld. 2). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche lan den wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig pu bliciteit kan worden gegeven. In verband hiermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidin gen als per „s.s(naam van het schip)" ach terwege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestem mingen, waarmede geheel- of gedeeltelijk recht streeksche verbindnig met onder Nederlandsche vlag varende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare gelegenheid verzonden. Buslichtingen voor nachtposttreinen geven aan sluiting 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Frankrijk. 2) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand. examen Ned. Indisch recht, de heer J. de Leeuwe. Machinisten. Geslaagd voor eerste deel van diploma C de heer C. Zijp, te Heemstede. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER'. Momenteel is het Winterclubwerk van de Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" twee weken aan den gang. A.s. Woensdag 1 Nov. 1939 beginnen weer 2 nieuwe clubs. Een figuurzaagclub voor jongens van 6 tot 9 jaar en een Volksdans- groepje voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar. NED. NATUUR-HISTORISCHE VEREENIGING Paddestoelententoonstelling. In de hal der 2e H.B.S. aan het Santpoorter plein hield de afd. Haarlem en omstreken der Ned. Natuurhist. Vereeniging een tweedaag- sche tentoonstelling van paddestoelen. Zaterdagavond 7 uur werd de tentoonstelling door den voorzitter den heer G. A. van Schaik geopend; toen was al het materiaal uitgezocht en, onder leiding van de heeren G. L. van Eynd- hoven en Van Schaik, systematisch gerang schikt. Op de zijtafel, direct bij den ingang was een decoratief geheel gemaakt van veler lei kleurige paddestoelen op een ondergrond van mos. Door de gewaax*deerde medewerking van den Dienst van den Hout en de Plantsoenen was het mogelijk de inzendingen op te luisteren met takken van vruchtdragende heesters. Af en toe werden korte mededeelingen gedaan Zaterdagavond werden bovendien fraaie lan taarnplaatjes vertoond. En zelfs kon men pad destoelen proeven! Ook nu bleek weer hoe groot de belangstelling voor een dergelijke tentoonstelling is. Vooral Zondag zijn vele belangstellenden gekomen. Er was dan ook heel wat te zien. In de eerste plaats allerlei zwammen. Van de Omphalia ver dient vermelding Omphalia candida op smeer- wortel. Ook melkzwammen waren er veel. Van de biefstukzwam waren prachtig groote exemplaren Aanwezig. Voorts de oranje aderzwam (Phlebia radlata), aardsterren o.a. Geaster pectlnata. Stinkzwam, bekerzwammen, kluifjeszwammen (Helvella crispa en H. lacunosa), geweizwam- men. Afbeeldingen van paddestoelen waren opge hangen en allerlei lectuur lag ter Inzage. Luchtbescherming. Sluiting van demonstratiehuis op 16 November. In verband met de voortdurende belangstelling, maar ook omdat nog velen niet op de hoogte blij ken van de maatregelen voor gezinsbescherming der burgerij, werd besloten het Demonstratiebuis aan den Kloppersingel 143 nog tot en met 16 No vember ter bezichtiging open te stellen. Op dien datum wordt het buis 'definitief gesloten na ge durende drie maanden toonbeeld en vraagbaak geweest te zijn. Zij, die tot beden nalatig geweest zijn, vinden dus nog gelegenheid, zich omtrent die maatrege len op de hoogte te stellen. Het huis is geopend op werkdagen van s middags 2 tot 5 uur en des avonds van 8 tot 10 uur. Door leden van ver schillende wijkcomités worden rondleidingen ge houden, terwijl alle gewenschte inlichtingen ver strekt worden. FEESTAVOND VAN „EENSGEZINDHEID". De Overijselsch-Geldersch-Drentsche Amuse- ments-Vereeniging „Eensgezindheid" geeft haar tweeden feestavond in dit seizoen op Zaterdag 4 November a.s. in café-restaurant „Dreefzicht". Medewerking verleenen de humorist-conféren cier Jack Funny, de radio-, concert- en cabaret zangeres Dora Schrama en de ..Paloma's" (dans- fantasieën). Begeleiding: Ria van Hooff. Na afloop is er bal. VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. De afd. Haarlem en omstreken van de ver eeniging voor Paedagogiek heeft het volgende winterprogramma opgemaakt. Op Vrijdag 2A November spreekt de heer J. H. Caro, hoofd der Graaf Florisschc«?l U*ï Vogelen zang over: „Wat ik van de onderwijsvernieuwing in het Noorden zag". Op Donderdag 14 December houdt de heer P. F. van Overbeeke, hoofd eener school te Delft, een voordracht over: Activiteitsbeginsel, concen tratie volgens Decroly en Ferrière. Op Donderdag 18 Januari staat op het pro gramma A. de la Court, oud-directeur eener Indische kweekschool met: Romantisch of zake lijk taalonderwijs. Eindelijk volgt op Dinsdag 20 Februari een voordracht over Individual Psychologie, van Adler, door dr. J. M. Rombouts, wnd. genees heer-directeur van het Prov. Ziekenhuis te Sant poort, privaat docent te Leiden. BEGRAFENIS MR. D. KAARS SIJPESTEYN. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. D. Kaars Sijpesteyn zal plaats hebben op de Alg. Begraafplaats te Heemstede, Donderdag 2 November a.s. te 12 urn*. DRENTSCHE VEREENIGING. De Drentsche Vereeniging voor Haarlem en Omstreken belegt op Donderdag, 2 November, een bijeenkomst in Hotel Lion d'Or aan den Kruis weg. De heer J. A. Bastiaans zal voordragen in Drentsch dialect, terwijl de heer J. B. Rodenburg een lezing zal houden over zijn bezoek aan het eiland Bali. Ons Haarlem, men kan het steeds lezen, Wordt als stad ver in het ronde geprezen. En wie men ontmoet. Zegtmen éét er ook goed, Daar zal ons brood óók wel „schuldig" aan wezen HAARLEM HEEMSTEDE BLOEMEND AAL (Adv. Ingez. Med.) KERSEM BOXBOXS Een Betuwsche kers op likeur, omgeven door de fijnste chocolade, p. ons 40 ct. Ook in fleurige doozen van f 1.- en f 2.-, voor eigen gebruik of als geschenk. Vraag ze van Verkade! (Adv. Ingez. MedJ „Voor de kunst". Optreden van het Nederlandsche Kamerkoor. Het onder leiding van Felix de Nobel staande Nederl. Kamerkoor, dat bestaat uit zangeressen en zangers, die allen als solist reeds naam hebben ge maakt treedt op Donderdag 2 November in den Stadsschouwburg op. Er zit iets moois in, dat men zijn individueele prestaties ondergeschikt heeft ge maakt aan de kunst, n.l. door het solistisch begin sel te doen opgaan in den samenzang. En welk een verscheidenheid van prachtige oude zoowel als moderne werken staat dan ter beschikking! Naast religieuze stukken als die van Clemens non Papa en den Palestrina zullen ook volksliederen worden uitgevoerd. Naast de bekende „Chansons de Char les d'Orleans" van Debussy staan ook Brahms' Zi- geunerlièder op het programma. Ook aan den Nederlandschen kunstenaar schenke men zijn aandacht, juist in dezen tijd! DE LIGHAL-UITVOERING De opbrengst der Lighaluitvoering was, met in begrip van lijsten en circulaires netto, ruim f 1650 en-niet f 1350, zooals abusievelijk in ons vorig num mer gemeld werd. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 1 NOVEMBER 1939. Programma I: Jaarsveld en Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 10.20 Diversen. 10.35 Ned. Brussel. 1.20 Keulen 1.50 Ned. Brus sel. 5.05 Pauze. 5.1(1 Danmarks Radio. 5.50 Ned. Brussel. 6.05 Engeland. 6.20 Ned. Brussel. 7.50 Fransch Brussel. 9.20 Ned. Brussel. 11.20 Deutschlandsender (Breslau). Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 8.20 En geland. 10.20 Diversen of gramofoonmuziek. 11.20 Fransch Brussel 12.20 Engeland. 12.50 Parijs; 1.50 Fransch Brussel. 2.20 Engeland. 4.20 Fransch Brussel. 4.50 Engeland. 5.35 Fransch Brussel. 6.20 Diversen of gramofoon muziek. 7.20 Keulen. 7.35 Deutschlandsender. 8.20 Engeland. 8.35 Danmarks Radio. 9.20 Keu len* 9.30 Pauze of Diversen. 9.40Danmarks Ra dio. 10.20 Fransch Brussel. 11.20 Engeland. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcer.t Dansmuziek. 1. Where is our bluebird of melodylane, Vic tor Silvester; 2. Keep calling me sweetheart, Billy Cotton; 3. Lazy River, Nat Gonalla; 4. You're a sweetheart. Harry Roy; 5. Therei's a goldmine in the sky, Billy Thornburn; 6. The Snoop. The Six Swingers; 7. Let yourself go, Johnny John son; 8. Swinging the fiddles. The Ramblers: 9. Who stole the jam, Nat Gonella; 10. Dill Pickles. Harry Roy; 11.- Sweethearts, Victor Silvester; 12. So you left me for the leader of a swingband. The Six Swingers; 13. I'd rather lead a band, Nat Brandwyne; 14. Black Coffee, Nat Gonella: 15. Me myself and I. Harry Roy; 16. On Linger Longer Island, Billy Thornburn; 17. Goombay Rumba Drunms. Harry Roy; 18. Zui derzee Bhtes, The Rambzlers; 19. Swinging in the corn, Nat Gonella; 2o. Hold my hand. Terry Shand. 800—12.00 Diversen. HET TOOJSEEL Tooneelvereeniging „Vooruitgang". „De erfgenamen van Rabourdin". De tooneelstukken van Emile Zola hebben het succes zijner boeken nimmer kunnen evenaren of zelfs maar benaderen. En als men zijn Molière achtige blijspel „De erfgenamen van Rabourdin" ziet dan kan men dat gemakkelijk begrijpen. Van een vergelijking met Molière zou de groote voor vechter der naturalistische school overigens niet gediend zijn geweest en het zou tegenover hem, wiens verdiensten op een ander gebied, dat van den roman liggen, ook niet rechtvaardig zijn. Dat neemt echter niet weg, dat „De erfgenamen van Rabourdin" best in staat zijn ons een avond uit stekend te amuseeren. Ook Maandagavond, bij de opvoering door de Arbeiderstooneelvereeniging „Vooruitgang" in ho tel „De Leeuwerik" is dat weer eens gebleken. Ze zijn zoo hebzuchtig die erfgenamen. Ze zouden toch zoo graag willen, dat die ouwe, rijke Rabourdin er nou eindelijk maar eens het bijltje bij neerlegde. Maar Rabourdin is niet rijk en ook nog niet zoo oud. Nee, hij is zoo arm als een kerk rat en zoo gezond als een visch. En nou gaat het er maar om zooveel mogelijk van de adspdrant- ervers te profiteeren en ze te plukken totdat ja totdat er niets meer te plukken valt „Je geeft ze me in stukken en mootjes terug, mijn arme erfgenamen", zegt Rabourdin tegen zijn slimme en kordate pleegdochter als ze door vele lagen en listen Rabourdin houdt zich zelfs dood zooveel mogelijk geld bij elkaar ge schraapt hebben. En ziet: dan komen ze toch weer terug, al die beroofde en berooide erfgenamen. Niet omdat ze Rabourdin zoo aardig vinden, maar omdat hun heele crediet in het dorp berust op het vaste vertrouwen, dat ze de erfgenamen van den rijken Rabourdin zijn. En al weten ze dat Rabour din geen sou meer heeft, zijn rijke erfgenamen zullen ze blijven. Ziedaar het blijspel waarmede „Vooruitgang" een groot en verdiend succes heeft behaald. Het is nog niet zoo gemakkelijk de vereischte Fransche blijspelsfeer te treffen. Dat „Vooruitgang" daarin gslaagd is dankt het voornamelijk aan de uitste kende vertolking van de hoofdrollen. Zoowel J Hunteling als Rabourdin en Cor Zwart als zijn oud- en oude compagnon Chafuzot waren voortref felijk. Vooral Hunteling had meermalen kostelijke momenten. De sluwe, egoïstische en toch weer kin derlijke Rabourdin hij werd ten voeten uitgetee- kend. Cor Zwart deed weinig voor hem onder. De guitige Charlotte en de vinnige mevrouw Fiquet sloten zich prachtig bij dit tweetal aan. In het bijzonder Charlotte verraste telkenmale door frisch en natuurlijk spel. Natuurlijk waren er ook zwakke plekken zoo was mevr. Vaussard niet erg rolvast maar dat deed aan het geheel wei nig afbreuk evenmin als de wel wat poovere aan kleeding van het tooneel. In Cor Zwart's regie viel veel te loven en wat toch het voornaamste is op dergelijke avonden: het publiek amuseerde zich best en er werd veel ge lachen. De voorzitter meende zich in zijn openings woord te moeten verontschuldigen over de keuze van het stuk. Hij vond, dat die eigenlijk niet in overeenstemming was met den ernst van dezen tijd. Men vraagt zich echter af: waarom zou het noo- dig geweest zijn een andér stuk op te voeren? Het is niet te hopen, dat „Vooruitgang" voor de volgen de uitvoering een zwaarwichtig stuk zal uitkiezen. Het was nu een allergenoegelijksten avond. Velen hebben daaraan behoefte. Juist in dezen tijd. B. K. HAARLEMSCHE POLITIEMUZIEK VEREENIGING Het bestuur der Haarlemsche Politie Muziekver- eeniging is op de op 20 dezer gehouden ledenver gadering samengesteld als volgt: J. Mohr, voorzit ter; H. C. Knip, secretaris; A. Koster, penningmees ter; J. Boon, muziekcommissaris; J. v. d. Vliet, 2e penningmeester en M. v. Eyk, algemeen adjunct. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Toeset, Badhuisstraat 26 rood; bus inh. zuurkool, Feije, Ravelingsteeg 13; zeildoeken beenstuk, v. Muyan, Pijlslaan 13; bril, Heenk, Gr. Houtstraat 99; bal, Politiebureau, Smedestraat; da- meshandsohoen, Klaassens, Reitzstraat 93; glacé handschoenen, Gasbedrijf, Kruisstraat 45; hond (fox-terrier), Van Beek, Burgwal 59 rood; kleer hanger, Edsker, Zaanenlaan 21; hond (tax), De Bilt. Kleverlaan 95; blauwe regenjas, Kasert, Jan Luykenstraat 5; blauwe jongensregenjas, v. d. Heuvel, Comelissteeg no. 18 (na 6 uur n.m.), ket ting, Belter, Celebesstraat 14, zeemleerlap, Mars man, Delftlaan 163; bruine kindermuts, Oosterop, Timorstraat 52A, witte gummimantel, Witte Hee rensingel 109, portemonnaie met inhoud, Fens, Spiegelstraat 22: 1 regenpijp, Politiebureau, Sme destraat; portemonnaie met inhoud, Abspoel, In- dischestraat 43; portefeuille met inhoud, Du Maine, Dutrysstraat 25; pakje inh. wollen garen, Adelaar, Spaanschevaartstraat 59, parapluie. Van Wort, Saenredamstraat 26; portemonnaie, Politiebureau. Smedestraat; zadeldekje, v. d. Berg, Floresstraat 82; rijwielplaatje, Brand, Anjelierstraat 9; heeren rijwiel, waarop regenjas, Politiebureau Smede straat; hooge heerenschoen, Smits, Kloosterstraat 2; groene shawl, v. d. Pol, Oranjestraat 95; dub bele fietstasch, v. Keulen, Leeuwerikstraat 23: blauwe zeildoeken tasch met inhoud, Vreeken. Aagje Dekenstraat 30; wandelstok, Smal, le Zuid- Polderstraat 80; dekzeil, Politiebureau, Smedestr. Een paard, gespannen voor een melk wagen, stak juist echter het hoofd om hoog. En de strik, bedoeld voor Jansen, viel precies om het arme beest, dat van schrik op hol sloeg, daarbij den agent, die in de lasso verward was geraakt, met zich mee sleep end. Gelukkig brak het touw ener kwam ook aan het lijden van Jansen een eind. Agent nummer 18, de melkboer, Snelle- mans, de dokter en mijnheer Dinges de laatste was inmiddels ook heelhuids ver schenen besloten met vereende krach ten Jansen tegen te houden. Zij slaagden, maar het werd een gekrakeel van jewelste. Ze hadden allen een appeltje met elkaar en met Jansen te schillen en wilden dat doen, toen de onfortuinlijke motorrijder, die óp was van de doorge stane angsten, tusschen hen stond. En agent nummer 18 schreef alles op. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier geheeL (Adv. Inqez. Med.} Een heerlijk bord Snt: door JAN MENS. IK ben een liefhebber van snert. Laat ik er geen doekjes om winden: we onder elkaar zijn, spreken we nooit v; erwtensoep. Deze benaming heeft iets kils, c niet past bij de gezellige, echt huiselijke H- landsche snert. En in dit drama zou die nas heelemaal misplaatst zijn. 't Was koud. Er woei 'n gemeene wind, fl de voorbijgangers bestreek met blauw paars. Wat kan je dan met een zalig gevo de sleutel in 't slot van de huisdeur stel» Zoo'n gevoel moet het konijn ook kennen, j hij diep, héél diep in z'n hol kruipt. Jama de volkeren, die geen huiselijkheid kennen Zóó dat ik binnen kwam, rook ik 't. Ik w» mijn kille handen, en de geur zweefde a een pittig aroma m'n neusgaten binnen. B snert! „Trek?" vroeg mijn vroquw. Ik kon ha; wel omhelzen. Ach ja er zijn van die oog« blikken Even later zaten we aan tafel. „Hoe vind 'm?" wou ze weten. „Heerlijk!" prees ik, met beslagen brilk glazen. Werkelijk, de snert was goed. Niet dik, niet te dun, niet te flauw, niet te ze droeg alle sporen van een zorgvuldige b» reiding. Bovendien had ze iets ondefinieerbaj pittigs, iets eigenaardig-pikantsMai lekker. Zóó lekker, dat ik, tegen m'n ge woonte in, nog 'n half derde bordje nam. Mijn huisgenooten bleek 't ook te smake M'n vrouw, die een gezonde appetijt heel lepelde haar tweede bord leeg. Wim, de om ste, volgde haar voorbeeld. Alleen Jan schei z'n „vorm" niet te kunnen vinden. Hij roen verveeld in de dampende snert, at een d; plakje worst, ja, ik meende dat-ie op gegeven moment aan z'n bord rook. „Smaakt 't niet, Jan?" vroeg ik. „O ja lekker", haastte mijn zoon woorden, en slurpte z'n lepel leeg. „Maar is zoo heet", vervolgde hij, blazend in bord „Koude snert is geen eten", meende m; vrouw. „Moet je nog een halfje, vader?" „Dank je, kindje", zei ik beeder. .Bewaar rest maar tot morgen". Werkelijk: opgewann snert is nóg lekkerder dan pas-bereide. I weet ik uit mijn soldatentijd. Vrouwlief ruimde de tafel leeg. Wim v? dween naar z'n kamer, Jan pakte een boek ik stak een sigaar op. Hoe is 'n mensch na geslaagden maaltijd? Gemoedelijk, nietwa Ik slipte in m'n pantoffels, haalde de kra uit de bus. Hu, koud in de gang, zeker vorst aantocht. Be wilde een blik op den therm meter werpen Hè, dat was vreemd: geen thermomefa „Weet jij waar dat ding is?" vroeg ik n vrouw. „Wat bedoel je?" „De thermometer", herhaalde ik. Zoover me kon herinneren, wat dat ding nooit zijn plaats geweest. „Hangt-iet er dan niet?" „Nee!" „Nou, daar snap ik niks van", kwam k vrouw verbaasd, „kijk je wel goed?" Ik slikte een onhebbelijkheid in, kreeg c eens 'n ingeving. „Jan, weet je waar de th- mometer is?" Mijn telg keek op als een lam. „Vi bedoelt u, vader?" „Ja, zeur nou maar niet, waar is de thi mometer?" Aan zijn blik zag ik, dat hij méér van wist. Jan stond langzaam op, slo! naar de boekenkast, haalde 't instrument vc den dag. „Hier is ie", zei hij, schuldbewust. Met één oogopslag had ik 't in de gat* Kapot! De inhoud van 't glasbuisje was vu „Hoe komt dat?" vroeg ik bars. „We hadden vanmorgen natuurkunde school", vertelde Jan hakkelend. ,en toen hei de leeraar ons verteld van de verhoudt gen „Verhoudingen! Welke verhoudingen?" „Nou, van Fahrenheit en Reaumur en zoo En toen ik thuis kwam, wou ik dat nog ee nakijken „En toen heb je den thermometer- van d muur gehaald, akelige jongen die je ben bestrafte mijn vrouw. „Alles goed en wel: maar daar is dat di niet van stuk gegaan", stelde ik vast. „Men* is natuurlijk aan het experimenteeren gesl gen. 'n Vlammetje tegen 't buisje gehoudi of 'm bij de kachel gelegdVertel es, h heb je 'm genekt?" „Nou, vanmiddag, toen ik dat wou nakijk* heb ik den thermometer van den muucr g paktEerst heb ik er wat op geasemd, ma 't ging niet hoog genoeg, ik wou 'm op kookpunt hebbenEn toen ik in de keuk kwam, toen zag ik daar de pan met snert. „Je hebt 'm toch niet Jan knikte droevig. „Ik heb 'm d'r ma effe ingehouden, en toen was-ie stuk Opeens begreep ik alles Kwikvergiftigir Een venijnige scheut priemde al door n: ingewanden. Welk duivels amalgama was be haar vernielend werk te doen? „Direct na bed!" schreeuwde ik. .Allemaal naar bed!" Mijn vrouw keek me aan. „Maar mens dan toch! Als je leven je lief is, ga dan na bed. Weet je wel dat kwik 't zwaarste ven is, dat er bestaat?" Jan keek me aan. blijkbaar wilde hij v zeggen. „Zwijg!" donderde ik, „ga naar bed!" Ik wrong de woorden uit m'n keel. A wat werd ik akelig, 't zweet parelde op m voorhoofd. Haastig greep ik de hoorn vi het telefoontoestel. Jan pakte mijn hand. die sidderend de nui merschijf draaide. „Laat me los!" schreeuw ik. „Eerst ons allen vergiftigen, en dan n tegenweo-ken, idioot die je bent!" Trille draaide ik het nummer van onzen huisdokt bij elkaar. Maar Jan bleek niet te houden; hij trok i aan m'n mouw, schreeuwde: „Stelt u zich niet zoo aan, vader! In d thermometer zat geen kwik Met in schrik verwijde oogen Reek ik h< aan. „Wat zeg je, geen kwik?" „Nee, hij was immers gevuld met alcohol. Mijn tanden klapten hoorbaar op elkaar, de kamer meende ik m'n vrouw te hoor grinniken (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden).

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6