Haarlem's Dagblad Stoornissen in Engeland Tolland. Koloman Daranyi overleden De ontvluchting uit het Huis van Bewaring te Haarlem. Oudere lichtingen worden eerlang vervangen. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17293 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Grooie Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 2 November 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. In ons kleine neutrale land hebben wij ons, sinds de „oorlogstoestand" tusschen drie groote Europeesche mogendheden is uitgebroken, bij velerlei regeeringsmaatregelen moeten neerleg gen die even zoovele inbreuken op den normalen gang van zaken, even zoovele stoornissen in het openbare leven beteekenden. Dat begon met den alles-overheerschenden maatregel der mobilisa tie. Maar sinds die werd uitgevoerd kwam er heel wat bij en vloeide er ook heel wat uit voort. Tot die uitvloeiselen behoorde de belemmering van het geregelde onderwijs in vele steden en dorpen, die onderdak aan troepen moesten verschaffen. Ook Haarlem en omgeving hebben daarvan ge lust en het heeft den gemeentebesturen heel wat zorg gebaard, die nog niet geleden is, al is de toestand al aanmerkelijk beter geworden. Dat men in de oorlogvoerende landen nog met heel wat grooter moeilijkheden op het gebied van het onderwijs te kampen heeft gekregen blijkt uit een hoofdartikel in de Manchester Guardian. Lang niet alle kinderen zy'n uitde groote be volkingscentra naar het platteland geëvacueerd. Met het onderwijs voor de geëvacueerden is het natuurlijk al slecht gesteld maar met dat van de thuisgeblevenen is het, zooals blijkt, niet veel beter. Het Engelsche blad deelt mede dat in Man chester ongeveer de helft van de kinderen, in Birmingham driekwart en in Sheffield zelfs vijf zesden nu al gedurende twee maanden van be hoorlijk onderwijs verstoken zijn geweest. De per centages voor deze drie groote steden Man chester heeft een iets grootere bevolking dan Amsterdam, Sheffield een iets grootere dan Den Haag en Birmingham overtreft beide met ruim een millioen inwoners zijn geen uitzonderin gen. Er zijn wel noodmaatregelen genomen in verscheidene steden maar zij vormen niet meer dan een zwak surrogaat voor normaal onderwijs. De Engelschen leggen zich volstrekt niet bij zulke misstanden neer, zooals u pas nog hebt kunnen lezen in een artikel van onzen Londenschen cor respondent, waarin hij den storm van critiek be schreef, die tegen de minder geslaagde maatrege len van verscheidene regeeringsdepartementen is ontketend, Het departement van Onderwijs blijkt ook in het geding te zijn gebracht en de minis ter is genoodzaakt geweest uit den hoek te komen. Engelsche traditie heeft de meeste ministers tot op den huidigen dag met bijzondere titels be giftigd. Zoo heet de minister van Financiën „Chancellor of the Exchequer", de minister van Buitenlandsche Zaken „Foreign Secretary", de minister van Marine „First Sea Lord" en draagt de minister van Justitie, die ambtshalve presi dent van het Hoogerhuis is, de verheven bena ming „The Lord Chancellor". De minister van Onderwijs wordt aangeduid als „President of the Board of Education" en de huidige drager van dezen langen titel is Lord de la Warr. Hij heeft de Nationale Unie van Onderwijzers, die zich bij hem is komen beklagen, de verzeke ring gegeven dat er weer onderwijs voor al die kinderen zal komen en zich kenmerkend- Engelsch uitgedrukt in de volgende bewoordin gen: „Wij kunnen ons als natie niet veroorloven dat driekwart millioen kinderen opgroeien als kleine barbaren en de regeering heeft ook niet het plan dit toe te laten". Lord de la Warr verklaarde dat het vraagstuk „bijna dagelijks bekeken wordt" en „dat de re geering den huidigen toestand niet voor onbe- paalden tijd zal laten voortduren", hetgeen min der hoopvol klinkt, want men zou er uit kunnen afleiden dat de dagelijksche bezichtiging nog wel een poosje kan aanhouden eer er wat gebeurt. Hij zou binnenkort een mededeeling doen over zijn toekomstig beleid. De Manchester Guardian teekent hierbij aan dat vervulling van deze beloften met spanning tegemoetgezien zal worden en dat de oorlogsge beurtenissen wellicht spoedig de ouders, die hun kinderen thuis hebben gehouden, zullen overtui gen dat dit onverstandig is geweest. Waaruit men zou afleiden dat het met het onderwijs ten plat- telande toch nog beter is gesteld. Deze Engelsche stoornis in het onderwijs geeft een klaren blik op de ontwrichting, die ook een oorlogstoestand als de huidige met zijn dagelijk sche communiqués „rustige nacht aan het front" al teweeg brengt bij den eenigen belligerent, die geen front aan zijn grenzen heeftmaar die niettemin vanwege het luchtgevaar zijn heele maatschappelijke orde overhoop heeft moeten gooien. Een minder belangrijk maar niettemin ook ty peerend staaltje vind ik op dezelfde „leaders page", de hoofdartikelen-pagina, van hetzelfde Engelsche blad. Daar wordt verklaard waarom de verzending van couranten en andere drukwerken naar het buitenland zooveel vertraging onder vindt. Men vreest namelijk dat zij, door letters te merken of met andere minder voor de hand liggende middelen, door spionnen gebruikt zullen worden om hun berichten over te brengen. Er wordt daarom controle op toegepast. Vermoede lijk gebeurt dat door middel van „steekproeven", anders kregen we ze noOit meer bezorgd in het buitenland. Nu ontvangen we hier Engelsche kranten binnen drie a vier dagen. De omvang van de Engelsche dagbladen is sterk beperkt, evenals dat met de Duitsche en Fransche het geval is. De Manchester Guardian, die met de Times en de Daily Telegraph het trio der grootste Engelsche bladen vormt, verscheen 11. Zaterdag met slechts 14 pagina's en Maandag met 10. Dat dit Maandagnummer nog geen an derhalve pagina advertenties bevatte geeft op zichzelf een beeld van sterk verminderde activi teit van handel en middenstand. R. P. (Met ingang van 1 Januari a.s. zal de tol in den weg Elspeet Nunspeet, die de laatste was op de Veluwe, verdwijnen). Er zijn heel veel andre dingen, Die ons meer tot aandacht dwingen, Dan de vaderlandsche tol; Onze Nederlandsche kranten Staan met nieuws van alle kanten Dat ons meer kan schokken, vol. Eens in vaag herdachte jaren, Die zoo heerlijk rustig waren, Dat men er nog graag van droomt; Is er in de Nederlanden, Met geen erger zorg omhanden. Zeer strijdvaardig tol-geboomd. Na langdurig tolboom-hakken. Is de strijdlust gaan verzwakken, Zooals 't met die dingen gaat; 't Vraagstuk is met rust gelaten, Zij 't niet zonder resultaten, Zonder afdoend resultaat. Maar toch bleef de geest nog werken, Bijna zonder dat wij 't merken. Gaat er nu en dan weer een, Die, wormstekig door de tijden, Langer niet vermocht te strijden, Zonder glorie stiekum heen. In de Veluaansche dreven, Wordt de laatste opgeheven, Dat is wel een juichtoon waard; Door die laatste op te halen, Liet men hem de tol betalen, Die ons voortaan wordt bespaard. P. GASUS. Oud premier van Hongarije. Te Boedapest is Woensdagmiddag tengevolge van trombose overleden Koloman Daranyi, voorzitter van de Hongaarsche Kamer en oud minister-president van Hongarije. Koloman Daranyi. Koloman Daranyi van Pusztaszentgyogy en Teteelen, werd op 20 Maart 1886 te Boedapest geboren. Hij was een zoon van Bela Daranyi, onderstaatssecretaris van landbouw en heeft rech ten gestudeerd. Zijn politieke leven begon in 1927. Hij werd toen in de Kamer gekozen en verdedigde de politiek van graaf Bethlen. Hij werd benoemd tot onderstaatssecretaris van het minister-presidium, welke post hij bekleedde tot Januari 1935. Achter eenvolgens werkte hij samen met graaf Bethlen, graaf Julius Karolyi en generaal Gömbös. Deze laatste heeft hem de portefeuille van landbouw toevertrouwd. Toen Gömbös overleed volgde Daranyi hem op als minister-president, hetgeen hij bleef tot 1938. Hij liet het vijfjarenplan aannemen tct herbewapening van het land en bereidde de eerste Jodenwet voor. In de buitenlandsche politiek was Daranyi een voorstander van een nauwe samenwerking met de „ss-mogendheden". Bij de scheuring in de regeeringspartij werd hij gekozen tot voorzitter van de Kamer en de nieuwe Kamer herkoos hem tot voorzitter. RECTIFICATIE. Wij betreuren dat tengevolge van een, naar ons nu gebleken is aan de pers verstrekte onjuiste inlichting in ons nummer van Woensdag onder de rubriek Faillissementen is bericht dat na verzet tegen de uitdeelingslijst zou zijn geëindigd het fail lissement van de N.V. Holland's Bloembollenhuis, gevestigd te Lisse. Wij vernemen dat dit bericht van eiken grond ontbloot is: de N.V. Holland's Bloembollenhuis is nimmer failliet geweest noch in financieele moeilijk heden en op gezag van haren raadsman kan worden verzekerd dat deze N.V. juist een zeer sterke positie inneemt. Vermoedelijk is het misverstand bij den bericht gever ontstaan, doordat genoemde instelling cre- ditrice was in het faillissement van een harer debiteuren, welk faillissement is beëindigd na ver zet tegen de uitdeelingslijst. De legerberichten. Kalme nacht aan het front. Het Fransche leg er bericht van vanochtend luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front" en van Woensdagavond: „Gedurende den dag de gebruikelijk activiteit van de lichte infanterie afdeelingen aan beide zijden op verschillende punten van het front". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteravond bekend: In het westen plaatselijke activiteit van ar tillerie en verkenners zoomede afzonderlijk op treden van stoottroepen. Het aantal op 30 Octo ber aan het front en boven de Noordzee omlaag geschoten vliegtuigen bedraagt zes. waaronder vier Britsche" Het Duitsche opperbevel meldde hedenmorgen „In het westen slechts op enkele plaatsen zwak artillerievuur". Vierde Duitscher te Uitgeest gearresteerd. Geestverwant hield hem verborgen. Woensdagmiddag is te Uitgeest ook de vierde van de vijf uit het Huis van Bewaring ontsnap te Duitschers gearresteerd. Het was de Bever wij ksche politie ter oore gekomen dat de Duit scher Karl Schneider, die communist is, zich bij een geestverwant te Uitgeest verborgen hield. Zij waarschuwde onmiddellijk de Haarlemsche recherche, waarop drie rechercheurs zich in ge zelschap van de politiehond Corrie naar Bever wijk begaven. Vergezeld van Brigadier-majoor Den Otter en een Beverwij ksche agent begaf men zich naar de woning te Uitgeest waar men ver moedde, dat de vluchteling zich schuil hield. Het huis werd omsingeld en eenige mannen drongen plotseling naar binnen waardoor de vluchteling volkomen werd verrast. Hij zag evenwel nog kans de wijk te nemen naar den zol der. Door een dakraampje sprong hij vervolgens op een afdakje waarna hij tenslotte nog veilig in den tuin belandde. Vandaar nam hij door een poortje de wijk naar buiten. Hij bedreigde zijn achtervolgers met een mes doch deze lieten zich daardoor niet afschrikken. Er ontstond een wilde achtervolging waarbij een der agenten tenslotte zijn revolver trok en een schot in de lucht loste. De Duitscher, die in de meening verkeerde dat op hem geschoten was liet zich op den weg val len en simuleerde gewond te zijn. De politiehond was intusschen reeds op den vluchteling toege- rend en eer hij nog tijd had gehad op te staan had men hem de handboeien reeds aan gedaan. Geboeid werd de man naar het Beverwijk- sche politiebureau overgebracht. Vandaar heeft men hem op transport gesteld naar het politie bureau te Haarlem waar hij- te ongeveer half ze ven gisteravond aankwam. De politiehond Cor rie week niet van de zijde van haar arrestant, die overigens ook geen poging meer deed om te ontsnappen. Wel zei hij verscheidene malen dat hij niets gedaan had en altijd als 'n fatsoenlijk mensch had geleefd. Het is nog niet bekend of tegen den geest verwant, die S. verborgen heeft gehouden een vervolging zal worden ingesteld. Ook omtrent het verhoor van den arrestant, die in het poli tiebureau werd opgesloten, werden geen mededee lingen verstrekt. De eenige Duitscher die nu nog op vrije voe ten verkeert is de 38-jarige W. D., die eveneens een geestverwant van S. zou, zijn. Minister Dijxhoorn heeft in een nota aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het in het voornemen ligt hen, die behoorentot de lich ting 1924 of een oudere lichting eerlang door jongeren te vervangen. Duitsche zeelieden brengen liun eigen schip tot zinken. Nadat Engelsche kruiser bevel tot stoppen had gegeven. - NEW YORK 2 November (Havas). Vol gens een bericht van den correspondent te Panama van de „New York Times" heeft een Duitsch tankschip, de „Friedrich", dat ge tracht had door te gaan voor een neutraal schip, zich zelf tot zinken gebracht, teneinde te ont komen aan opbrenging door een Engelschen kruiser. De Engelsche kruiser had op 24 October de „Friedrich" op de Caraibische Zee ontmoet. Het tankschip voer met gedoofde lichten. De comman dant vroeg den kapitein van het tankschip, waarom hij zonder licht voer, waarop werd geantwoord dat de verlichtings-installatie defect was .De krui ser gaf toen bevel te stoppen, doch de „Friedrich" gaf hieraan geen gehoor en beweerde dal. de ma chines niet werkten. Toen de kruiser het bevel her haalde, stopte de „Friedrich". Een detachement gewapende manschappen begaf zich aan boord. De bemanning van het tankschip, een veertigtal Duit sche zeelieden, bevond zich bij de reddingbooten De Engelschen gelastten de Duitschers zich van de booten te verwijderen, doch deze weigerden. Toen verscheen de kapitein van de „Friedrich". die den Engelschen officier mededeelde, dat de waterdichte schotten waren geopend en de kleppen kapotgemaakt. „Wij zinken dus en doen het beste met de sloepen neer te laten". Het Engelsche deta chement verliet de „Friedrich", welke zonk met een lading van 40.000 barrels Mexicaansche petroleum, welke op 19 October aan boord waren genomen. Het blad voegt hieraan toe te gelooven, dat de be manning van het Duitsche schip aan boord van den kruiser naar Jamaica werd overgebracht en daar geïnterneerd. Gaat Engeland meer Italiaansche producten koopen? LONDEN, 2 November. (ANP) Naar de „Finan cial News" verneemt, zijn onderhandelingen gaande voor een aanzienlijke verhooging van den Britschen steenkooluitvoer naar Italië. Indien de Italiaan sche clearing nog steeds een saldo vertoont ten gunste van Engeland, kan zulks alletn geschieden krachtens een ruilovereenkomst. Vernomen wordt1 in dit verband, dat onderhandelingen gevoerd wor den voor den aankoop van groote hoeveelheden ver schillende Italiaansche producten en fabrikaten door de Britsche regeering. Indien deze onderhan delingen met succes verloopen, zou de Britsch-Ita- liaansche handel stijgen tot ver boven het voor- oorlogsche peil en zelfs het peil van voor de sanc ties. Contingenteeringen opgeheven. Met ingang van Woensdag zijn de contingentee- ringen van schoeisel en leestklaar schoenwerk, tri cotgoederen, brood en deeg opgeheven. De nieuwste loto van prins Edward en prinses Alex andra, de kinderen van den hertog en de hertogin van Kent, die thans ergens in Engeland vertoeven Vredesplan van Sir Walter Layton. Een nieuwe Europeesche orde. LONDEN, 1 November (Reuter). De presi dent van de „News Chronicle", Sir Walter Layton, publiceert in genoemd blad een artikel, waarin hij voorstellen oppert betreffende een verklaring van de oorlogsdoelstellingen der geallieerden benevens een vredesplan. Sir Walter Layton zegt daarin dat drie hoofd beginselen aanvaard moeten worden alvorens het zwaard in de schede gestoken kan worden: Ten eerste: het herstel van een vrij Polen en een vrij Tsjecho-SIowakije moet verzekerd zijn. Ten tweede: vastgelegd moet worden dat bij af wezigheid van een overeenstemming tusschen de partijen, de nieuwe grenzen en andere bepaalde zaken, waarover het geschil gaat, geregeld zullen worden door een uitspraak van niet-belangheb bende partijen en dat de in conflict zijnde par tijen overeen zullen komen deze uitspraak van te voren te aanvaarden. Ten derde moeten er waarborgen zijn. dat de huidige toestand niet zal terugkeeren. dit betee- kent een wegnemen van de mogelijkheid tot agres sie en het in het leven roepen van een toestand, waarin het gewettigd verlangen om vreedzaam te leven, handel te drijven en de stoffelijke voor spoed tot ontwikkeling te brengen, bevredigd kan worden. Layton stelt voor, dat de kleine Europeesche na ties federale groepen zullen vormen, welke een nieuw stabiel evenwicht van krachten tot stand zouden brengen. Deze groepeering zou deel uitmaken van een algemeen plan waarbij op Europa 'eenige der be ginselen toegepast zouden worden, welke men ten slotte hoopt verwezenlijkt te zien in een wereld van orde. Deze beginselen vallen onder de hoofd stukken ontwapening, politieke verplichtingen, economische samenwerking. Een Europeesche asso ciatie van naties ter behandeling van deze drie problemen zal na den oorlog een eerste behoefte zijn. Layton stelt verder voor. de dreiging uit de lucht weg te nemen door afschaffing van de nationale luchtmachten en instelling van een bcroepslucht- wapen onder internationaal gezag en ter beschik king van ieder slachtoffer van een agressie. Mislukte duikbootaanval bij Madeira. Engelsch stoomschip weet aan achtervolging te ontkomen. GIBRALTAR, 2 November (Havas). Een te Gi braltar ontvangen radiotelefonische mededeeling vermeldde, dat het Britsche stoomschip „Egba", dat zich op 240 zeemijlen ten oosten van Madeira bevond, vanochtend aan het vuur van een Duit sche duikboot is ontsnapt Later werd officieel medegedeeld, dat de „Egba" er in was geslaagd aan de duikboot te ontkomen, en de reis voort te zetten, naar het schijnt zonder door de duikboot te zijn getroffen. DE NOODSEINEN OP DEN OCEAAN. De noodseinen, die men aan de Amerikaanse he kust heeft opgevangen, waren, naar thans ver klaard wordt, afkomstig van een Engelsch schip. In het radiobericht kwamen de woorden „duik boot in zicht" voor. Na deze woorden zweeg het schip. Later werd gemeld, dat het Amerikaansche s.s. „Bibb" de opgegeven plaats bereikt had, doch geen schip of. opvarenden gevonden had. Het Amerikaansche ministerie van marine deelt mede, dat torpedobootjagers en vliegtuigen aan het reddingswerk deelnemen. Voorstel tot nationaliseeriiig tier Mexicaansche olie-industrie. MEXICO CITY. 2 November. Het executief comité van de nationale revolutionnaire partij heeft een tweede zesjaren-plan opgesteld, dat voorstelt de volledige nationaliseering van de petroleum-industrieën en voorstelt dat men den vroegeren eigenaars alleen dan schadevergoeding uitkeert, als zij kunnen bewijzen dat zij de con cessie niet op bedriegelijke wijze hebben verwor ven. Dergelijke schadeloosstelling moet dan be perkt blijven tot het bedrag van het geïnvesteer de kapitaal verminderd met de gemaakte winsten. Het zesjarenplan blijft zich verzetten tegen deelneming der vroegere eigenaars aan de toe komstige exploitatie en tegen teruggave der be zittingen en spreekt zich uit ten gunste van het reserveeren van 'n gedeelte van de inkomsten uit den verkoop van olie ter vorming van een schade- loosstellings-fonds. (United Pressi I Het woord is aan W. Raabe: ..Het komt altijd keel anders uit." Dit is het icaarste woord en in den grond van dc zaak tevens ook de beste troost, die den mensch op zijn levensweg is mee gegeven. Japan verheugd over de verbeterde betrekkingen met Rusland. Echter zal Moskou zijn politiek jegens China dienen te herzien. TOKIO 2 November (Domei). De Japanschc pers bespreekt uitvoerig de rede van Molotof en verwelkomt de „vitale verbeteringen" in de Japansch-Russische betrekkingen, welke de volks commissaris heeft voorgesteld. Sommige bladen wij zen er echter op, dat een fundamenteele regeling van dc betrekkingen tusschen Japan en de Sovjet Unie niet mogelijk is zonder rekening te houden met Mandsjoekwo en China Zoo zegt de „Tsjoegaï-Sjogio" dat als voorwaar de daartoe gesteld moet worden een drastische herziening van de Sovjetpolitiek ten aanzien van het Verre Oosten, met name ten aanzien van China, en het prijsgeven van de steunverleening aan Tsjang Kai Sjek De „Asahi" zegt geen bezwaar te hebben in een regeling der betrekkingen met de Sovjets, doch alles hangt af van de oprechtheid welke Moskou daarbij aan den dag legt. De „Yomiuri-Sjimboen" zegt, dat de positie van Japan tegenover de Sovjet Unie verschilt met die van Engeland en Frankrijk, die naar samenwerking met Moskou streven om den Duitschen invloed tegen te gaan. Japan is in staat zijn eigen politiek uil te voeren, zelfs zonder hulp der Sovjets. Boven dien is er een ideologisch verschil tusschen beide landen .zoodat Japan moet vasthouden aan de anti komintern-politiek. De „Kokumin-Sjimboen" dringt aan op een snelle fundamenteele politiek door Japan tot regeling van de betrekkingen met Moskou. Een oplossing van de hangende kwesties alleen is niet voldoende. Japan dient onderhandelingen aan te gaan voor een handelsverdrag met Moskou. Petroleum en andere hulpbronnen, welke dc Sov jets bezitten zijn voor Japan van beteekenis, nu de Vereenigde Staten Japan intimideeren door hun positie als de eenige groote leveranciers van pe troleum aan Japan. De „Nitsji-Nitsji" zegt dat Japan eveneens be reid is tot een „vitale verbetering" in de betrek kingen met Moskou, doch laat tevens een waar schuwing hooren tegen de Sovjetpolitiek ten aan zien van China, vooral ten aanzien van de Chineesche communistische partij. Finsche delegatie te Moskou aangekomen. MOSKOU, 2 November (Reuter-A.N.P.) De Finsche delegatie is vanochtend om 7 uur 40 Am- sterdamsche tijd tc Moskou aangekomen. Hakkakainen, de Finsche chef van het Protocol, is meegekomen. Barkov, de chef van het Protocol te Moskou, ontving de Finsche delegatie aan het station. Ook de gezanten van Zweden en Denemarken cn de gezantschapssecretaris van Noorwegen te Moskou waren aanwezig. Amsterdamsclie bouwvakarbeiders weer aan het werk. Arbeid op de oude voorwaarden hervat. AMSTERDAM, 2 November. De staking in de bouwvakken in „Bosch en Lommer" behoort weer tot het verleden. Vanochtend zijn allen weer op de oude voorwaarden aan het werk gegaan. Van de zijde der patroons zijn geen rancune maatregelen genomen: geen enkele staker is ont slagen. hetgeen ook gisteren in een bespreking met de werkgevers was toegezegd. HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. De vierde, uit het Huis van Bewaring te Haar lem ontvluchte. Duitscher is te Uitgeest ge arresteerd. 1 Dc heer E. II. Tonckinck heeft de gouden me daille der Stad Haarlem gekregen. 2 De Kamer van Koophandel tc Haarlem vraagt steun voor het bloembollenbedrijf aan de re geering. BINNENLAND De Tweede Kamer heeft de algomeene beschou wingen reeds beëindigd. 3 Minister Steenberghc licht de distributie-maat regelen toe 3 De Slaat van beleg is voor verschillende ge meenten en watergebieden afgekondigd. 3 BUITENLAND De Finsche minister van buitenlandsche zaken heeft zich in een rede tegen het „Russische imperialisme" gekeerd. 5 1>? Turksche president over het verdrag met Engeland en Frankrijk. 5 Engeland verlangt certificaten van oorsprong voor den invoer. 5 Washington antwoordt Molotof. 6 Australië breidt zijn bewapeningsprogram uit 6 SPORT. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië wordt op 10 December te Rotterdam gespeeld. 0 ARTIKELEN, enz. R. P.: Stoornissen in Engeland. 1 J. B. Schuil over: „Tobias triomfeert". 2 G. J. Kalt: H. O. V. Ledenconcert, 4 K. de Jong: Maske in Blau. 4 H. D. Vertelling: Pikant diner. 4 Bijzondere correspondentie uit Parijs: In Frank- is men overtuigd den oorlog te zullen winnen. 5 Van een bijzonderen medewerker: Slowakije kiest zijn eersten president. 0 L. B.: Het Huis Habsburg. g Voor de Vrouw. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem ls opge nomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1