stoffen Vulpenspecialist Melkhandel G. POSTMA, Makelaar te Haarlem O.%.9ai0a Rijwielhersteller klom op tot groot-industriëel. N' M.V. Icentper liter HAARLEM'S GROOTSTE wollen- fluweelen en zijden Modemagazijnen A. Fljnke Zoon De Vereenigde Haarlemsche tieihaayd taaiden- Extca AaitCiedikp ZIJLSTRAAT 90, TEL. 11161 pjadiscUe ^escUeultenj Z'ATERDA'G 4 NOVEMBER 1939 H A A R E E M'S D A '0 BEAD TI £otd Huf^ield, de viggevigste man van de weieid. -OG maar enkele dagen, nadat wij Lord Nuffield op het filmjournaal zagen, waar hij een chèque van enkele dui zenden ponden aan het Roode Kruis schonk, lazen wij in de dagbladen dat het lucht vaar tministerie mededeelde dat Lord Nuffield benoemd is tot directeur-generaal van het technische gedeelte van het luchtvaartministerie Hij zal geen salaris genieten. Nuffield's functie zal hierin bestaan dat hij algemeen toezicht zal uitoefenen op de levering en op de leverings diensten van de Royal Air Force, met het oog op hun coördinatie met de reparatie-diensten. Ook zal hij het beheer hebben over de reparatie werkzaamheden. Dat dit werk Nuffield wel toevertrouwd zal zijn, staat buiten twijfel. Sinds ruim een jaar geleden begon de Engelsche auto-koning im mers met de vliegtuigfabricage om Engeland meer vliegtuigen te kunnen verschaffen. De carrière van Lord Nuffield is ongetwijfeld even romantisch als indrukwekkend. Lord Nuffield begon zijn carrière als een heel eenvoudig rijwielreparateur met een beginkapi taal van5 pond sterling. Hij heette toen nog maar heel eenvoudig William Morris en zijn vrienden en klanten kenden hem als „Bill". Zoo was het in het jaar 1896. Maar Bill, die eigen lijk voor dokter had willen studeeren, keek verder dan de fietsen en al spoedig ging zijn be langstelling uit naar de auto's, die in die dagen opgang begonnen te maken. Hij installeerde zich als auto-reparateur en hoewel hij geen mecanicien was, had hij zich weldra ontwikkeld tot een voortreffelijk werk tuigkundige. Zijn reparatie-werkplaats werd steeds grooter en niet minder groot was zijn klandizie. In 1910 besloot hij zelf een auto te gaan construeeren. Eerst kocht hij de onder deden, zette ze in elkaar en verkocht de aldus verkregen „exemplaren" tegen een matig winstje. In 1912 had hij het zoover gebracht, dat hij de eerste Morris van 10 P.K. op de markt kon brengen. Het was een goed denkbeeld van hem geweest, kleine wagentjes voor „Jan en alle man" te vervaardigen. Bij het uitbreken van den Wereldoorlog in 1914 bezat hij al een aardig fabriekje, dat toen door de regeering gerequi- reerd werd om in massa-productie mijnen voor de scheepvaart-versperringen te maken. Toen de oorlog voorbij was waren de machines zoo versleten, dat de geheele fabriek herbouwd moest worden. Hoewel Morris in die dagen al aardig wat verdiend had, waren zijn financiën voor-deze geweldige uitgave niet toereikend en doodarm en met geleend geld moest hij opnieuw beginnen. Maar nu wist hij precies waarnaar hij stre ven moest en in verloop van eenige jaren had hij zijn fabriek uitgebreid tot een reusachtig be drijf, waar 20.000 arbeiders werk vonden en MUZIEK. Concert in de Begijnhofkapel. Met de voordracht van een Orgelkoraal van den 17de-eeuwschen meester Dietrich Buxtehude open de de organist Paul Chr. van Westering het kerk- concert van Vrijdagavond. Deze voordracht was nog niet bij machte om ons een hoogen dunk omtrent de kwaliteiten van instrument en bespeler te geven: het leek een zoeken en tasten zonder exacte resultaten op een weinig willig instrument. Doch na dit minder gelukkige begin had een ver andering ten goede plaats. Reeds terstond bij den inzet van het instrumentale voorspel der Aria „Schlafe, mein Liebster" uit Bach's Weinachts- oratorium klonk het orgel rijker en welluidender en toonde de organist meer vastheid en zelfver trouwen, al was zijn registreering in het midden gedeelte te scherp en al liet hij zich in de tusschen- spelen tot een versnelling van het tempo ver leiden. En als ik zeg, dat de zang van Catharina Hessels als een klok klonk, dan bedoel ik met die klok een feilloos zuivere, dus volkomen ideale klok, want zoo eene bestaat niet. Cath. Hessels is, zooals we ook onlangs op een concert in de boven zaal van het Gem. Concertgebouw konden waar nemen, op den goeden weg om een onzer beste altzangeressen te worden. Het einddoel van dezen weg heeft zij nog niet bereikt, dat bleek wel uit de vrij talrijke, niet door de expressie gemotiveerde aanzwellingen en afnemingen van de toonsterkte, die, een nog niet volkomen adembeheersching doen vermoeden, en uit eenige onklaarheid in de uit voering der triolenfiguren. Maar het mooie stern- materiaal, de feillooze zuiverheid der intonaties, de warme muzikaliteit, het stijlbegrip en de over gave waarmee zij zingt: dat alles zijn positieve factoren, die reeds nu de balans ver in haar voor deel doen doorslaan. Datzelfde bleek uit haar voor dracht van een Aria van Handel en uit haar zeer bezielde vertolking van Cesar Franck's bekende „Nocturne". Schier feillooze zuiverheid, stijlbegrip en mooie toonontwikkeling kenmerken ook het cellospel van Hendrica Hessels;! haar voordracht van de Sara bande uit Bach's Solosuite in C gr. t., van Handel's tot Celloconcert gearrangeerd Orgelconcert in g kl. t. en van een fragment uit een „in ouden Spaanschen stijl" geschreven Sonate van den be roemden -cellovirtuoos Cassado legde er opnieuw getuigenis van af. De orgelbegeleiding had in het Grave van het Celloconcert wat ï-ythmischer mogen zijn en in het Allegro wat volgzamer; voor het overige was die zeer voldoende te noemen; bij cle Nocturne van Franck was die zelfs zeer goed en door de oordeelkundige registerkeuze verrassend, zoodat de bloeiende schoonheid van den klank bij het laatste couplet een mooie stijging bewerk stelligde. Als solostukken speelde de organist Van Weste ring nog Franck's in 1858 geschreven „Andantino" en St. Saëns' „Benedictions nuptiale". Het An dantino verschilt zeer van dien van de 26 jaar later gecomponeerde „Nocturne", die dus in de derde, belangrijkste scheppingsperiode van dezen meester ontstaan is. Uit deze periode, die geacht wordt met het jaar 1878 aangevangen te zijn, dateeren zijn voornaamste werken: een gedeelte der „Béatitudes", de „Variations symphoniques", de Vioolsonate, het Klavierkwïntet, de Symphonie, de beide groote pianowerken, het Strijkkwartet, de 3 groote Orgelkoralen. Uit zijn tweede periode hebben eenige stukken voor orgel (o.a. Prélude, Fugue et Variation) groote bekendheid verworven. Voor de vertolking van Franck's Andantino is een orgel met meer dan één manuaal gewenscht. Het orgel in de Begijnehofkapel bezit er maar één, en nu zijn wel enkele registers op de helften daar van verdeeld, maar de omvang der melodie ge doogde niet een scheiding te trekken. Dienten gevolge waren de begeleidende stemmen vaak relatief te sterk en werd de klank als geheel wat levenloos. Ook het orgelstuk van Saint-Saëns kan slechts op een meerkldvierig instrument tot zijn volle recht komen, doch hierin wist de organist door een doeltreffend gebruik van de gelegenheid tot splitsing van discant en bas toch aardige klank effecten en een groote sonoriteit te bereiken De uitvoering der „Berceuse" voor zang. cello en orgel van Alph. Diepenbrock moest door om standigheden. zeer tot onzen spijt, vervallen. K. DE JONG. Mf jaarlijks 100.000 wagens produceerden. Zijn fortuin wordt thans op een paar honderd mil- lioen gulden geschat, maar nauwkeurig weet men het niet en ook William Morris, of Lord Nuf- field zooals hij tegenwoordig heet, weet het niet precies. „Ik geef geen zier om het geld, dat ik met mijn fabriek verdien", zeide hij eens tegen eenige journalisten. En dit is geen pose van hem, het is de waarheid. Hij meent het eerlijk. Wat hem slechts interesseert, is de industrieele ontwikkeling van zijn land, de welvaart van zijn volk, arbeiden ten bate van het algemeen. Zijn streven om zijn land groot te maken en de natio nale industrie krachtdadig te ondersteunen, komt duidelijk tot uiting in zijn leuze: „If you don 't buy Morris, buy Britisch" (wanneer ge geen Morris koopt, koop dan in ieder geval Britsch fa brikaat). Zoo eenig Engelschman zijn streven om het algemeen belang boven het persoonlijke te stellen, duidelijk aantoont, dan is het zeker wel Lord Nuffield. Van rijwielreparateur tot automagnaat en vliegtuigbouwer is ongetwijfeld een geweldige stap; maar Lord Nuffield zelf is in niets veran derd. Hij is de eenvoudige en harde werker ge bleven van voorheen en als zoodanig wordt hij door zijn arbeiders geëerd en gerespecteerd. Hoewel hij in 1934 door den koning van Enge land tot Lord Nuffield verheven werd, bleef hij voor zijn vrienden en kennissen Bill Morris, de ma, die goeden arbeid, van wie ook, weet te waardeeren. Dagelijks kon men hem in zijn een voudig kantoortje vinden, dagelijks werkte hij tien uur, hoewel hij toch al bijna zestig jaar oud was, dagelijks maakt hij met zijn arbeiders een praatje. Geen wonder dat zij dezen man hoog achten. Nog nooit is er een staking in zijn fabriek uit gebroken en dat is geen wonder, want de arbeids voorwaarden zijn uitstekend. Eenigen tijd ge leden heeft hij zijn arbeiders een aandeel in de winst gegeven door hun de inkomsten te schen ken van aandeelen tot een waarde van 2.125.000 pond sterling. Fantastische schenkingen. AAR niet alleen zijn eigen menschen, doch ook verschillende instellingen bedenkt hij rijkelijk. De Universiteit van Oxford kreeg 1.350.000 pond sterling tot het inrichten van een medisch-wetenschappelijk centrum, en toen men hem daarvoor bedankte verklaarde hij tot onuit sprekelijke verbazing van de vergadering, dat hij er nu maar 2 millioen pond van maakte. Een gift van 50.000 pond sterling deed hij toekomen aan koningin Mary voor den opbouw van een kinderziekenhuis en een van 15.000 pond, aan het Princes Elisabeth Orthopaedisch Ziekenhuis. Ook gaf hij al eens 100.000 pond sterling aan de Oxford-Universiteit, 80.000 pond voor een tehuis van verpleegsters, 35.000 pond voor het vervaar digen van braille-boeken voor blinde kinderen en nog dozijnen „kleinere" giften van 15 a 20.000 pond. Lord Nuffield gevoelt nu eenmaal een onuit sprekelijke sympathie voor degenen, die maat schappelijk of lichamelijk misdeeld zijn en hij getroost zich alle mogelijke moeite om het lij den van deze menschen te verlichten. Toch is het wegschenken van millioenen geen onverdeeld genoegen want dagelijks ontvangt hij honder den bedelbrieven uit alle deelen van de wereld, volgens hem „opgesteld door beroeps-bedelbrief- schrijvers". Ondanks dit alles is Lord Nuffield een eenvou dig man gebleven. Zijn gelukkig huwelijk bleef kinderloos en dit is misschien een van de rede nen waarom hij zoo gul met zijn -millioenen is. Wellicht is zijn faam als filantroop nog grooter dan zijn beteekenis als industrieeldit stem pelt he.m tot een van Engeland's meest beminde zonen. L. B. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Dezer dagen hield het Doopsgezind Zangkoor zijn 45e jaarvergadering in gebouw ..Zang en Vriendschap" te Haarlem onder leiding van den heer C. Overbeek. De heer J. Th. Bontjema. de laatste der oprichters, met 45-, mej. A. Meyer met 30- en de heer en mevrouw Van den Berg met 25-dienstjaren werden op hartelijke wijze gehuldigd. De secretaris, de heer J. van den Berg, oogstte met- zijn jaarverslag, waarin hij een beknopt overzicht der voornaamste gebeurtenissen uit het 45-jarig bestaan der vereeniging had ge vlochten, veel bijval. De penningmeester, de heer H. G. Zeilmaker, stelde de leden in kennis van het jaarlijksche financieel overzicht. De rekening sloot met een klein batig saldo. Namens de commissie van veri ficatie bracht de heer A. Jansen den penning meester dank voor zijn nauwgezet beheer. De heer J. ten Wolde verstrekte als secretaris van het Koorfonds inlichtingen over de werk zaamheden in het afgeloopen jaar. Aan den pen ningmeester werd een bijdrage voor de kas ter hand gesteld. De periodiek aftredende bestuursleden mej. S Martens en de heeren J. ten Wolde en H. G. Zeil maker werden met algemeene stemmen herko zen. t J De concerten, die in vereemgmg met de Doopsgezinde Zangkoren uit Amsterdam en Be verwijk gegeven zullen worden, maakten ver volgens een punt van bespreking uit. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voor zitter met een opwekkend woord de vergade ring. SCHOOLTANDVERZORGING. Door de desorganisatie van het onderwijs kon de Haarlemsche Vereeniging voor Schooltand- verzorging bij het begin van het nieuwe school jaar niet met haar werk. te Haarlem beginnen. Nu de toestand eenigszins gestabiliseerd is, zal ze zoo spoedig mogelijk het werk hervatten. Het werk wordt in ieder geval voortgezet op de groep scholen waar de schooltandzorg nu reeds een paar jaar was. terwijl gepoogd zal worden eenige nieuwe scholen in het werk te be trekken Deze maand gaan de circulaires naar de ouders en in December zal het- onderzoek in de klassen, dat- tweemaal per cursus geschiedt, wel weer be ginnen. WEGVAK HAARLEM—SCHIPHOL. Naar wij vernemen gaan de voorbereidingen voor den aanleg van het laatste wegvak van Haar lem naar Schiphol wel door al is nog niet te zeg gen wanneer met de eigenlijke werkzaamheden een aanvang zal worden gemaakt. De aanbesteding van de brug over de Ringvaart heeft nog niet plaats gevonden. De datum van aanbesteding is nog niet vastge steld- oüioon/ I Opgericht 1888 maakt bekend, dat in verband met regeeringsmaatregelen, de prijfcen van MELK en MELK PRODUCTEN met ingang van ZONDAG 5 NOVEMBER met VOOR EEN VULPEN slaagt U alleen in een Vulpenspeciaalzaak. U hebt een ruime keus uit een groote sorteering. PEN SHOP, GROOTE HOUTSTRAAT 150, HAARLEM Wij repareeren alle merken Vulpenhouders. belast zich met VERKOOP EN en VERHUREN van Uw HUIZEN FABRIEKEN enz. Inlichtingen Schotersingel 17, Telef. 10430. CHEM. WASSCHERIJ EN VERVERIJ S. KROM N.V., ALKMAAR - TELEF. 404S (5 lijnen). VANAF 30 OCTOBER TOT 15 NOVEMBER. Chemisch reinigen Colbert Costuum f 2.60 Hierbij een hoed gratis. Regenjas f 3.10 Hierbij een paar handschoenen gratis. Japannen vanaf 1.75 Hierbij een paar handschoenen gratis. Filiaal HAARLEM ZIJLSTRAAT 85 TELEF. 16387 Onze speciale Garderobe Ververij verdient Uw aandacht lll-.vfituinlifjToi'iif inecme sacteecing postpapiec met naam en adces bedcuhtr

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11