I Uit een New-Yorksch aanteekenboekje ■I Prima materialen]» FRANKEN'S BROODFABRIEKEN IIMGEZ0NLEIM /TUKKIN Centrale Verwarming mislet TEL. 15597 PREDIKBEURTEN GROENTJE ZATERDAG 4 NOVEMBER 1939 HS'AECEM'S ÖXGBE'AD 9 (Van onzen correspondent.) k EZER dagen bezocht ik de Frick-Gallery. Dat is een klein museum vergeleken bij het geweldige „Metropolitan". Maar tot voor eenige jaren was het een particuliere woning van den (overleden) spoorweg-, ijzer- en 6teenkool-magnaat Frick. Als particuliere woning was het nogal groot: honderd-tien kamers en zalen! Beneden is alles rondom een grooten marmeren binnenhof gebouwd, waarin een waterbassin met spuitende fonteinen een ruischend lied laat hooren. Alleen de gelijkvloersche verdieping is als museum ingericht. De beide andere zijn niet in gebruik, doch ge ziet in het eerste trappenhuis 's heeren Fricks particuliere, zwaar-vergulde orgel. De schilderijen, beeldhouwwerken en emails die de verzameling van het museum vormen een heerlijkheid van geniaal kunstenaarschap waren allemaal Fricks persoonlijk eigendom. Ge vindt en bewondert er onder andere: twee prachtige gezichten op Dord recht van Albert Cuyp, een kruisafneming van Ge rard David, acht portretten door van Dijck; vier portretten van Frans Hals (waarvan de verrukke lijke „burgemeester" het hoogtepunt vormt); twee dorpsgezichten van Meindert Hobbema; een her berg door van Ostade; een brug van Jacob Maris; een Jacob en een Salomon van Ruysdael; 't portret van een jonge vrouw door Terborch; drie Ver meers; een Wouwerman en drie Rembrandts waar van zijn zelfportret wonderbaarlijk van schoon heid en weemoed is: een ongelukkig, smartelijk ge zicht. Ik noem alleen de Nederlandsche meesters die hier, in deze kostelijke beperkte verzameling ver tegenwoordigd zijn. De rijkdom van zoo'n meneer Frick is voor Ne derlandsche begrippen onbegrijpelijk. Alleen de waarde van dit kunstbezit wordt op 20.000.000 dol lar geschat. De toegang tot 't museum is vrij. Er waren op dezen wondermooien herfstdag nog acht andere bezoekersEn dezen zelfden dag werd het schamele, kinderachtige amusementspark van de Wereldtentoonstelling, waar ge maar zóó een paar dollar kwijt zjjt, door ruim 175.000 menschen bezocht. Frick was een self-made man. Hij is begonnen als poetser op een locomotief. De Amerikaansche rijkaards waren en zijn veelal self-made men. De onlangs overleden Schwab, Bethlehem-Steel mag naat, is begonnen als loopjongen. Op zijn 35ste jaar bedroeg zijn salaris 2 millioen dollar. Hier wek ken zulke groote inkomens geen afgunst. Integen deel: de publieke opinie bewondert de mannen die zoo rijk worden. De jongeman, die voor vijf cent uw schoenen poetst, hoopt óók nog eens een mr. Frick te worden. Voorloopig moet hij zich tevre den stellen met één kamertje (een-vierde van één van de 110 van Frick) en aan zijn muur hangt een plaatje van Joan Crawford. De New-Yorksche herfst is lang en heerlijk. Na de verlammende, vochtige zomerhitte ontwaakt de stad tot tintelend leven, 's Morgens in het Central- Park en in het kilometerslange, smalle plantsoen langs de Hudson zijn er de kernachtige herfstgeu ren, die aan het menschenhart een wonderlijke sfeer van weemoed en vreugde tegelijkertijd geven. Aan uw voeten zijn tamme eekhorens en verliefde duiven. Op de banken zitten rustige menschen, die hun krant lezen, een sigaret rooken, of zoo maar wat staren in de verten en de diepten van het ge heimzinnige menschenleven. In het vijvertje kwa ken de eenden. De draaimolen van Central-Park laat een orgelend liedje hooren. Op den achtergrond staat de „binnenste Sky-line" tegen den gloriënd- blauwen hemel: de wolkenkrabbers rond het park; enorme hotels van 2000 kamers, geweldige flatge bouwen van 500 en meer woningen, waarvan de kleinste 3 en de grootste 12 kamers heeft (en welker huurprijzen van 3000 tot 10.000 dollar per jaar bedragen). Zoo te zitten op een mooien herfstoch tend in dit Central-Park is altijd weer een won derlijke ervaring: 't is of ge op een eiland van na tuurlijkheid, van rust en van bezinning, drijft in een zee van gestapelde steenen en strak-gespan- nen zenuwen. Deze korte, losse, onsamenhangende aanteeke- ningen in een argeloos notitieboekje bemoeien zich niet met de politiek. Maar ik mag wel even Iets anders noteeren over Senator Borah, de opper- isolationist, een knappe, stroeve, steile man. En van groot gezag. Zijn collega en senator Gerald Nye, zei onlangs tot mevrouw Borah dat haar man er, ondanks zijn 74 jaren en zijn drukke werk, zoo Uitstekend uitzag. Mevrouw Borah antwoordde: „dat heb ik m'n man ook gezegd; ik zei hem: Bill, je ziet er uit als Clark Gable en hij zei: „wie is Clark Gable?" Even iets onsmakelijks. Over kauwgom. Niet iedere Amerikaan kauwt gom. Ik hel zelfs over tot de meening dat het aantal gomkauwers hier in New York de vijftig procent niet haalt. Het kan geschieden dat u in een gezelschap komt waar nie mand tot het soort dezer kakenmalers behoort. Het kan ook gebeuren dat u in de „subway" zit tusschen een schare juffers, die menschelijke pop pen lijken, heel dom, heel geverfd, allemaal met starende oogen en malende kaken: een lachwek kend of luguber schouwspel (al naar uw stemming op dat oogenblik). Maar afgezien daarvan heeft het gomkauwen groote practische bezwaren. Da mes en heeren kauwers, die hun gommetje op een gegeven oogenblik kwijt willen zijn, nemen het, tusschen duim en wijsvinger, uit den mond en plakken het ergens tegenaan of onder. Vaak tot schade, ongemak en ergernis van andere lieden, die hun kleeren bedorven zien of zich plotseling ergens in klevenden toestand bevinden. Deze toe stand is niet meer of minder dan een openbare ergernis. In Chicago is een Pier. Die wordt ieder jaar schoongemaakt: dit keer zijn er 1.170.000 ge kauwde gommetjes van die Pier geschrapt. (Naar onderen afgerond). En de Pier-directie heeft nu gom-parkeerborden opgericht. Iedereen die z'n elastieken pruimpje kwijt wil kan het op een bepaald nummer plakken en het later daar weer afhalen en in z'n mond steken. Als het niet écht waar was zou ik 't niet vertellen, 't Zal zaak zijn dat de gom-parkeerder zijn nummertje goed ont houdt. Mevrouw Dorothy Meagher zat in een vliegtuig van New York naar Kansas City, kwam plotseling tot een ontstellende ontdekking, seinde draadloos naar het hoofdbureau van politie in New York: „Liet electrisch komfoor onder bruine boonen aan staan Wil komfoor uitdraaien Politie mag boonen hebben." Géén politiekMaar mag ik even aanteekenen dat het domste wat de Europeesche staten van Wereldoorlog I hebben kunnen doen is geweest: het niet afbetalen van hun oorlogsschuld aan Oom Sam? Dat heeft hier, in de openbare meening, geweldig veel kwaad bloed gezet en het is zelfs een lang niet onbeduidende factor bij de debatten over de Amerikaansche neutraliteits-houding. Er zijn nu zelfs stemmen opgegaan om Engeland te vragen in ruil voor zijn schuld eenige van zijn kolonies in de „Amerikaansche sfeer" aan de Ver- eenigde Staten „af te betalen": New Foundland, Labrador, Bermuda, Jamaica. Dit voorstel (dat u niet au serieux behoeft te nemen, als zoodanig) maakte een ernstig punt van debat uit in de inge zonden stukken rubrieken van eenige bladen. Me neer E. P. Holton heeft het debat geopend. En in het nummer van 2 October van het veel gelezen, voortreffelijke weekblad Time stonden niet min der dan tien ingezonden stukken aan het Holton- Plan gewyd. Dit duidt niet alleen op de voortdu rende verontwaardiging over het niet afbetalen der schulden, doch ook op (ongevaarlijke) Amerikaan sche expansie-zucht en (kinderlijk) Amerikaansch imperialisme. Trouwens: de ingezonden stukken-rubrieken zijn een van de merkwaardigste uitingen van Ameri- kaanschen geest en Amerikaansche journalistiek. De meest-populaire bladen nemen alles wat inge zonden wordt op rijp en groen verstand en klinkklare nonsens. En al die stukjes zijn heel kort. Hier zijn drie voorbeelden uit één nummer van de Daily News (oplaag: 1.875.000). Een meneer schrijft: „Ik voorspel dat wanneer de oorlog afge- loopen is Groot-Britannië een Iersch protectoraat zal zijn met De Valera als koning" (afgeloopen- uit). Een andere meneer schrijft: „Wat zoudt u zeg gen van het denkbeeld om aan iedereen die kans ziet een raam te openen van de Negende-Avenue- Tram, een compleet stel tramwagens cadeau te geven?" En een derde meneer schrijft: „Ik lees dat er menschen zijn die Lindbergh candidaat willen stellen voor het presidentschap der Vereenigde Sta ten: daar krankzinnigen niet mogen stemmen, voorspel ik dat hij 503 stemmen zal krijgen: 500 van menschen die toevallig uit het gesticht zijn gebleven, één van hem zelf, één van zijn vrouw en één van Franklin Delano Roosevelt." De Nederlandsche Club te New York gaat haar nieuwe, mooie, moderne lokaliteiten betrekken. Vele jaren was zij gevestigd op een rustig plein met een plantsoentje in het midden in een stil ge deelte van de stad. Het was er oud, uitgewoond en een beetje triest. De nieuwe lokaliteiten komen in het nieuwe Holland-House, waar allerlei particu liere en officieele Nederlandsche instanties (o.a. het Consulaat-generaal, de Nederlandsch-Indische „waarnemingspost", de Ned.-Amerikaansche K. v. K.; de A. N. V. V.; de K. L. M.) hun nieuwe loka liteiten zullen betrekken. In New York en omstre ken zijn niet minder dan ongeveer 20.000 (oud) Nederlanders gevestigd; de Nederlandsche Club heeft niet meer dan100 leden. Er zijn eenige andere Nederlandsche vereenigingen. Er heerscht hier, ondanks alles wat bindt, een „standen- verschil" onder Nederlanders dat maatschappe lijk misschien gerechtvaardigd mag heeten, maar dat in dit kader niet moest bestaan. Overigens zijn de bijeenkomsten van de Nederlandsche Club, waar een Nederlandsch glas pleegt te worden gedronken en waar een eenvoudige, naar Nederlandsehen trant bereiden, maaltijd pleegt te worden genut tigd, heel gezellig. De veteranen wonen dikwijls al een menschenleeftijd hier en zij vinden het prettig weer eens Nederlandsch te spreken, wat zij dan huns ondanks vaak met Yankee-tongval doen. Mr. E. ELIAS. FRANKEN'S Melkbrood maakt zwakken tot sterken, FRANKEN blijft steeds het beste verwerken. Het is het voedzaamste brood dat een bakker ooit bood. Neem eens een proef, U zult het zelf bemerken HAARLEM HEEMSTEDE BLOEMENDAAl (Adv. Ingez. Med.j Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VERWISSELING VAN LICHTMETER INSTALLATIES. Geachte redactie, Vooral nu elk artikel aan prijsstijging onder hevig is en werkloozen en armlastigen iedere cent zoo economisch mogelijk trachten om te zetten, Is wel een heel ongunstig tijdstip geko zen om de muntmeterinstallaties te vervangen, nl. de kwartjesmeters door guldensmeters. Iedereen, die maar eenigszins de nooden kent van werkloozen en daarmede gelijk gestelden zal tot de slotsom moeten komen dat het voor deze categorie onmogelijk is, van den hun toegewezen steun, die door de bijzondere om standigheden al een te kort aanwijst, van een guldensmeter gebruik te maken. Daardoor zullen velen genoodzaakt zijn hun lichttoevoer te laten afsnijden, met het gevolg dat deze menschen zich dan maar in donker moeten behelpen, wat toch zeker niet de bedoeling is van dezen maat regel? Praktisch zal dit neerkomen op een da ling van het stroomverbruik en dus niet in het belang der gemeenschap zijn. Het zou dan ook zeer gewenscht zijn dat deze maatregel soepel werd toegepast en rekening werd gehouden met bovengenoemde groepen. Namens het bestuur der Partij van Gemeenschapsbelangen, P. PLANTJé, secretaris. Korteweg 1, H.N. Wij brachten dit stuk onder de aandacht van den directeur van het. Gem Electriciteitsbedrijf Haarlem, die er het volgende op antwoordde: Bij de periodieke verwisseling van munt- electriclteitsmeters worden de meters voor kwartjes-inworp zooveel mogelijk vervangen door meters voor guldens-inworp. daar bij een gul densmeter het inwerpen van andere voorwer pen of munten dan de voorgeschreven munt vrijwel uitgesloten is. Over het algemeen hebben de stroomverbrui kers tegen deze guldensmeters geen overwegend bezwaar. Wanneer de financieele omstandigheden van 'n stroomverbruiker minder gunstig zijn en hij van den meter geen misbruik maakt wordt hij bij uit zondering in het bezit gelaten van een muntme ter voor kwartjes-inworp Het bovengenoemde bezwaar wordt blijk baar in andere gemeenten niet zoo aange voeld; zoo worden bijv. in de gemeenten Am sterdam en 's-Gravenhage thans uitsluitend muntelectrlciteitsmeters voor guldens-inworp geplaatst. Uit het verslag van de G.E.W. Am sterdam blijkt o.a., dat in de gemeente Amster dam op 1 Januari 1939 waren geplaatst: 198.660 munt-electriciteitsmeters voor guldens-inworp. SLOT Defect? Tel. 11493 OF SLEUTELSPECIALIST - LANGE VEERSTR. 10 (Adv. Ingez. Slea.j Bazar „Comité Winterhulp". In de groote zaal van het gebouw van den Katho lieken Volksbond te Haarlem, heerscht dezer da gen de feestelijke stemming, die bij 'n bazar hoort. Voor de vijfde maal heeft een ijverig Comité weer gezorgd voor d^ noodige middelen van verstrooiing, die, zelfs in dezen wat onvoordeeligen tijd, onge twijfeld de noodige kijkers en, naar vertrouwd mag worden, evenveel koopers zullen lokken. Een voor beeld van optimisme en voortvarendheid, dat waar deering verdient. Natuurlijk heeft, ook al door de moeilijke tijds omstandigheden, de voorbereiding heel wat zor gen meegebracht. Daarvan gewaagde de voorzit ter van het Comité van voorbereiding, de heer J. B. Veltman, Vrijdagavond in zijn openingswoord. De nood is grooter en de aanvragen zullen talrijker zijn dan in vorige jaren. De kas van „Winterhulp" vraagt dringend om versterking en er was dus een zeker pessimisme, toen men, eenige maanden ge leden, de voorbereiding van den Bazar ter hand nam. Gelukkig kon de heer Veltman verklaren, dat daar allengs «en gevoel van optimisme voor in de plaats was gekomen. Ook ditmaal is de noodige steun niet onthouden en spr. kon dan ook met dankbaarheid voor deze hulp en vertrouwen in de komende dagen zijn welkomstwoord spreken. De officieele opening geschiedde door Plebaan T. B. J. M. Filbrij, die, bij ontstentenis van den Deken van Haarlem, de waardeering tot uiting bracht voor de organisatie van den bazar. Deze fancyfair moet slagen. In onzen tijd met zijn werkloosheid en andere maatschappelijke ellende blijft de beoefe ning van de charitas een machtige factor, die wij altijd voor oogen moeten houden. Gelukkig zien wij nog steeds, dat gevoelens van barmhartigheid toe nemen naarmate de klachten talrijker worden. Daarom verdient ook dit werk veel succes, waartoe, naar spr. hoopte, een groote toeloop moge bijdragen. Nadat de heer J. P. H. Castricum, voorzitter van de afd. Haarlem een woord van waardeering had gesproken en de voorzitter van het Comité hulde had gebracht aan de prestaties van den secretaris, den heer J. B. Meijs, ging het officieele gedeelte van den avond over tot de echte bazarstemming, waartoe de omgeving dan ook uitlokte. De met veel oranjedoek versierde zaal is in een feestterrein her schapen, waar ieder wat van zijn gading vindt. Be hendige menschen kunnen ballen gooien, hengelen en ringen werpen. Touwtrekkers en fietspompers vinden hier almede wat van hun gading, een rad van avontuur en een vliegmachine-etablissement draaien de noodige toertjes, kakelbonte pretmakers vragen attentie voor hun tentje en twee ensembles verhoogen de stemming, En zoo beschenen de oranje ballonnetjes gisteravond veel pret en jolijt en de verkoopstertjes en spullebaasjes en -bazin netjes zullen wel bemerkt hebben, dat vroolijk ge stemde menschen goedgeefsch zijn De bazar blijft tot Maandagavond geopend. VERHUREN VAN GEMEENTE-EIGENDOMMEN Bij Raadsbesluit van 7 October 1931 werd bepaald, dat het College van B. en W. bevoegd is tot verhuren, verpachten of op eenige an dere wijze in gebruik geven der. gemeente eigendommen. mits: le. die verhuur e.a. geschiedt voor een tijd vak van ten hoogste 5 jaren en de verschul digde huursom. onder welke benaming ook. voor één huurder niet meer dan f 1200 per jaar zal be dragen; 2e. bij elke verhuring wordt bepaald, dat de gemeente de huur te allen tijde kan opzeggen, met inachtneming van een termijn, welke in geen geval langer dan zes maanden mag zijn; en 3e. voor de raadsleden éénmaal per jaar een staat van de plaats gehad hebbende verhurin gen wordt ter inzage gelegd. De inmiddels in werking getreden Pachtwet heeft uitbreiding van de aan B. en W. bij bo vengenoemd besluit verleende bevoegdheid wenschelijik gemaakt. B. en W. vinden in het inwerking treden dei- Pachtwet dan ook aanleiding den Raad voor te stellen de hun bij Raadsbesluit gegeven bevoegdheid zoodanig uit te breiden, dat daartoe mede behooren alle onder de Pachtwet vallende verpachtingen. Een ontwerp-besluit bieden B. en W. ter be krachtiging aan. Ontspanningsavond van O. en O. Gisteren is in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw de eerste ontspanningsavond, ge organiseerd door „O. en O." te Den Haag gegeven, welke avond werd bijgewoond door officieren, ka der en manschappen van gemobiliseerde afdeelin- gen uit Haarlem en Heemstede. Het zeer gevarieer de programma, dat werd uitgevoerd door het gezel schap Milton, bestaande uit mej. Mary van den Berg, soubrette en de heeren Robert Milton, confe rencier en chansonnier, Henk Didama, operette-te nor en Barnie equilibrist, had bij de volle zaal een groot succes. Niet minder succes hadden de door het Haarlemsche Comité van Ontwikkeling en Ont spanning voor dezen avond geëngageerde Zand- voortsche accordeonisten onder leiding van Engel Paap, met hun door heel de zaal meegezongen po pulaire muziek. Kapitein Johan Knegt bracht in zijn openings woord hulde aan B. en W. van Haarlem en het Haarlemsche Comité van O. en O. voor hun steun, waardoor het mogelijk was geworden dezen avond in de groote zaal van het Concertgebouw te geven «t.. OLIESTOOKINRICHTING - NATUURLIJK van m i ADR. STOOPLAAN 35 (Adv. Ingez. Med.j Opgaven van Predikbeurten, die Vrijdagmiddag 6 uur niet in ons bezit zijn, kunnen niet meer worden opgenomen. ZONDAG 5 NOVEMBER HAARLEM CHR. SCIENCE SOC., Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: In de Eng. taal. len en 3en Woensdag iedere maand 8.30: Ned. taal. (Getuigenisavond.) EGLISE WALLONNE, Begijnhof. 10 h. 30: Service et Sermon présidé par Mr. le pasteur R. le Gras de Nimègue. 3e Collecte pour la restauration. 9 h. 15. Ecole du Dimanche. DEUTSCHE EVANG. GEM. 10.30: Gottesdienst. Re- formationsfest. 20.30: Gemeindeabend. Pfarrer II- ling. D. JUGENDB. Für E. C. Ripperdapark 30. Sonntag 3.30: Jugendbundstunde. Sonntag Abd. 8.30: Zu- sammenkunft. Mittwoch Abd. 8.30: Heimabend. Freitag Abd. 8.30: Bibelstunde. N. H. KERK. Zendingszondag. Collecte voor de Oos- terkerk in alle beurten, behalve in de Noorder- kerk en de Kinderkerk. GR. KERK. Gr. Mark! 10: Ds. Waardenburg; 2: Ds. Weener, Bed. H. Doop Consistoriekamer. Dinsdag 8: Kerkeraadskamer, ing. O. Groenmarkt. Evang. samenk. v. slechthoorenden en doofstom men van alle gezindten. Toegang en zitplaatsen vrij, NIEUWE KERK. Nw. Kerkplein. 10.30: Ds. Beker 5.30: Ds. van der Voet, te Schoten. Catechismus Zondag 20. OOSTERKERK, Zomerkade. 10: Ds. v. Elden. 5.30: (kapel) Ds. M. Foeken, te Ilpendam. NOORDERKERK. Velserstraat. 10.30: Ds. Emmen Coll. v. h. Schulddelgingsfonds Noorderkerk. BA- KENESSERKERK, Vrouwesteeg. 9.45: Joh. Men- sink, Kinderkerk. Collecte voor de Restauratie. ALLE-DAG-KERK in de verwarmde Kerkeraadska- mer der Gr. Kerk ing. O. Groenmarkt. Godsdienst oef. eiken werkdag, beh. 's Zat. des avonds van 7 7.30 Voorg. Pred. van alle Prot. Kerken v. Haar lem en Omgeving. STADSEVANG., L. Heerenstr. 6. 10: J. F. Snoeks. 3.30: Kinderbond Hosanna. 7.30: Opwekkingssa menkomst. H. van Doorn, Alkmaar. Dinsdag 2: Dameskrans „Bid en Werk". 4.30: Meis- jeskr. 8.15: Zangrep. Eben Haëzer, (Sch. Burgwal) Woensdag 8: Openb. Samenk. J. F. Snoeks. Vrijdag 6.30: Zang voor Jongens en meisje van 9 tot 17 j. 8: Bijbellezen en bidstond. O.-KATH. KERK, Kinderhuissingel. 10: H. Dienst. (Willibrordus-herdenking). 3.30: Vesper. GER. BOND i. d. H. KERK, Parkl. 34. Woensd. 8: Ds. J. v. Amstel. Herv. pred. te Lage Vuursche. EV. SAMENKOMSTEN, Parklaan 21. 10: Zr. Joh Ekering, Evang. v. d. Tabernakelzending te Panjs. 5.30: Dezelfde. Evang. samenkomst. Dinsdag 8: Bijbelbespr. en Bidstond. Woensdag 8: Zangrepetitie. OPWEKKINGSSAMENK., Begijnhof 6. Donderdag 8: J. Sevensma, Evang. te Amsterdam. VRIJE EV. GEM., Parklaan 106. 10 en 6: Ds. D. J. D. du Fossé. 10: Kinderkerk. Woensdag 8 en 8.45: Catechisatie. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND, Colensostr. 8 Maand. 8.15: Bij bell, en Bidstond. EV. LUTH. GEM., Witte Heerenstr. 10.30: Ds. W. Spliethoff, Ev. Luth. Pred. te Deventer. DOOPSGEZ. GEM. 10.30: Ds. J. Frerichs. H. Doop. 7.30: Ds. J M Leendertz, H. Doop. VRIJZ. HERV., Jacobstr. 6. 10.30: Ds. R. H. Oldeman VRIJZ. HERV. Vestestraat. 12: Mevr. W. Blom berg-Zeeman. Kinderdienst. REM. GER. GEM., Wilhelminastr. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst, Rem. Pred te Hoogeveen. 12: Kin derdienst in het Rémonstrantenhuis. Woensdag 8: Bijeenkomst van Jonge Remonstran ten in het Remonstrantenhuis. Donderdag 2—4: Handwerkclub L h. Remonstran tenhuis. GER. KERK. Extra collecte voor schulddelging. KLOPPERSINGELKERK. 10: Ds. J. W. Siertsema 5.30: Ds. C. Veenhof. Catechismus Zondag 26. WIL- HELMINAKERK. 10: Ds. A. M. Boeijmga, 5.30: Ds. L. Hoorweg. Catechismus Zondag 26. ZUID-OOS- TERKERK. 10: Ds. L. Hoorweg. 5.30: Ds. J. W. Siertsema. Catechismus Zondag 27. GER. GEM., Lange Molenstr. 22 10 en 5: Leesdienst GER. KERK i. H. V., Begijnhof 6. 10 en 5: Ds. G. W. van Deth. 10: Kinderdienst in de voorzaal. CHR. GER. KERK, Raaks. 10 en 5.30: Ds. Dubois, te Oud-Beierland. BAPTISTEN-GEM., Bakenessergr. 65. 10 en 5: Ds. L. de Haan. Bed. H. Av. 8: Jongeliedensamenk. Dinsdag 8: Ds. L. de Haan, Bijbell. en Bidstond. L. DES HEILS. Schagchelstr. 26. 7.30: Bidstond. 10: Heiligingsdienst. 3.30: Openl. Botermarkt. 8: Verlossingssamenk. Leiders Maj. Hovenier en Luit. Pieters. 9, 12.30 en 5: Jeugdsamenkomst. Maandag 2.15: Gezinsbond. Dinsdag 2.45: Moe- a erkrans. 8: Soldatensamenkopist. Donderdag 8: Heiligingsd ienst Zaterd. 8: Straatzang Oude Gracht PINKSTERGEM. N. Kruisstr. 14. 10 en 5: Openb. sa menkomst. 12: Zondagsschool. Maandag 8: Zangles, Dinsdag 8: Bidst. en Bijbelbe spreking. Woensdag 2.30: Breiclubje, 7.30: Zen- dïngskrans. Donderd. 5.30: Kinderkrans. 8: Zus- terkrans. Vrijdag 8: Bijbelklas. GEM. DES HEEREN, Wolstr. 7. 10 en 7: Dienst. GEM. GODS, Fr. Halsstr. 4. 19: F. Jeeninga. 8: Wil- lebrordstr. IJM.-O. geen dienst. Donderd. 8: Bidst. en Bijbelbespr. W. Geldel.pad. 14 KERK v. J. CHR. v. d. H. DER LAATSTE DAGEN. Jansstr. 85. 10.30 en 5: Vergadering. VERG. v. GELOOVIGEN. Ged. Voldersgracht 15. 10.30: Samenk. (Broodbreken) Eiken Donderd. in de maand 8: Bijbelcursus K. Rozendal. UNIVERS. EERED., (Soefi-beweging) Nutsgebouw L. Veerstr. 16. 11: H. J. Kerbert. VRIJE KATH. "KERK, Popellaan, Kinheimpark. 10.30: Gezongen H. Mis. Uitst v. h. H. Sacrament. Gelegenheid tot meditatie. Woensdag 8: Vespers en Lof. ONAFH. REL. GEMEENSCH., OranjepL 9. 10.30: Ds. A. R. de Jong, NED. VER. v. SPIRIT. „HARMONIA". Afd. II, Soc. Vét-eenïging. Zijlweg 1. 10.30: Wijdingsmorgen. Ir. Felix Ortt, van Soest. Helderz, waarn. Mevr. J. Remmers-v. d. Lans. COLL. TOT VERBREIDING v. SPIRIT. BEGINSE LEN, Nassauplein S. 10.30: Wijdingsmorgen. Spr. Th. Kockx, uit den Haag. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Wilhelminastr. 21. 10 en 6: Godsdienstoefening. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Jacobijnestr. 15. 10 en 6: Godsdienstoefening. Donderdag 8: Weekdienst. ROZEKRUISERS GEN.. Bakenessergr. 13. 7.15: Tempeldienst met lezing. Spr. J. Leene. ROZEKRUISERS GEN.. Bloemertssteeg. 10: Jeugd- tempel (dienst v. d rijpere jeugd) Spr. H. J. Stok HAARLEM-NOORD N. H. KERK, Kloosterstr. Julianakerk. 10: Ds. M. v. d. Voet. 6: Ds. E. Emmen. IMMANL ELKERK. 10: Ds. H. Drost. 3e collecte voor het Pred. fonds. 12.301.30: Zondagssch. i. d. Willem de Zwijger- school, i. d. Fröbelsch. (Colensostr.) en i. d. Mar- nixschool. N. H. GEM., te Haarlem -N. (Spaarndam-West. Jeugdgeb. Kanariestr. 10. C. A. Evelein, hulppred. 12.30: Zondagssch.in de Kon. Emmaschool, Roer dompplein. VRIJZ. PROT., Berkenstr. 10 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ev. Luth. pred. te Haarlem. NOORDERKAPEL, Minahassastraat. 19: Wijdings samenkomst. 12.30: Zondagssch. 8: Opwekkings samenkomst. Spr. Akse.. Dinsdag 2.15. Dameskrans. Woensdag 8: Evang.- samenkomst. Spr. Siegelaar, den Haag. Vrijdag 8: Meisjesvereeniging. GER. KERK. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. C. Veenhof; 5.30: Ds. A. M. Boeijinga. Ca techismus Zondag 27. Extra collecte voor schuld delging. CHR. GER. KERK, Floresstraat. 10 en 5: J. H. Vele- ma, cand. te 's Gravezande. HEEMSTEDE N. H. KERK.. Wilhelminaplein. 10: Dr. J. Eykmnn, Amsterdam. Jeugdkerkdienst. Collecte voor de Jeugddiensten. VREDENHOF. 10.30: Ds. Barger. Collecte voor het Bijbelgenootschap. SAMUEL, Glip. Nam. 7: Diacoon G. v. Eijk, Evang samenkomst. GER. KERK. Koediefslaan. 10: Ds. Dondorp. 5: Ds. v. d. Born. Camplaan. 10: Ds. v. d. Horn. 5: Ds. Dondorp. V/a<j£.n Te koop? plftATS l=EN AERDENHOUT REL. KRING, Eikenlaan 5. 10.39: Dr. J. D. Dozy, Doopsgez. Pred. te Amsterdam. BLOEMENDAAL N. H. KERK. 10: Ds. J. C. Dijk. Extra collecte voor de Diaconie. Donderdag, geb. Maranatha, 8: Ds. J. C. van Dijk, Bijbellezing. GER. KERK. 10: Cand. G. Spijker, hulppred. te Schiedam. 5: Ds. Joh. C. Brussaard. Radio-uitzending op golfl. 245.9 Meter. UNIVERS. EERED., (Soefi-Beweging) KerkpL 6. 11: Ir. J. Pool. OVERVEEN N. H. KERK. 10: Ds. J. C. Koningsberger. A'dam. Extra collecte voor de Diaconie. GER. KERK, Hulpkerk Croesenlaan). 10: Ds. Joh. C. Brussaard. ingebruikneming hulpkerk. 5: Cand. D. van Swigchem. HAARLEMMERMEER N H. KERK. HOOFDDORP. 9.30: Ds. J. C. Salverda Bed. H. Doop. 6.30: W. Koudstaal. VIJFHUIZEN. 9.30 en 2.30: Brörens. LIJNDEN. 10: P. v. d. Berg. AALSMEERDERWEG. 9.30: Koudstaal, Dankstond voor het gewas. 2.30: Ds. Salverda, H. Doop. BAD HOEVEDORP. (Gër. Kerk) 10.45: Ds. Grave* meyer, Bed. H. Doop. HILLEGOM N. H. KERK. 10 en 5: Ds. Chr. Eerhard. Dankstond voor het gewas. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. CHR. GER. KERK. 10 en 5: Leesdienst. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., v. d. Endelaaa 18. Nam. 6: Godsdienstoefening. BENNEBROEK N H. KERK. 10: Ds. Lekkerkerker. Bed. H. Doop. GER. KERK in de N. H. Kerk. 2 en 7: Ds. J. van Wijngaarden. Catechismus Zondag 21. 3e collecte voor het bouwfonds. SPAARNDAM N. H. KERK. 10: Ds. A. Snethlage. N. H. GEM., te Haarlem -N. (Spaarndam-West. Jeugdgeb. Kanariestr. 10 C. A Evelein, hulppred. 12.30: Zondagssch.in de Kon. Emmaschool. Roer dompplein. EVANGELISATIE. 10: H. Wagter v. Beverwijk. Dinsdag 7: Bijbellezing. Woensdag 1.45: Lees- en Verteluurtje v. d. kind. door Mevr. Van Reijen- dam. 7: Naaikrans. leiding Mevr. De Boer. ZANDVOORT N. H. KERK. 10: Ds. D. Tromp NED. PROT. BOND, Brugstraat 15. 10 39: Prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, uit BloemendaaL Zondagsschool 121. GER. i. H. V., Brederodestr. 31. 10 en 5: Ds. P. van der Vloed. SANTPOORT N. H. KERK. 10: Ds. Weener, uit Haarlem. N. H. KAPEL. 5: Ds. R. J. Dijkstra, van Amsterdam. GER. i. H. V., Wüstelaan. 10: K. v. d. Berg. IJMUIDEN N. H. KERK, Kanaalstr. 10: Ds. L. Lagerwey. 5.39: Ds. W. J. v. Elden, Haarlem. BETHLEHEMKERK. James Wattstr. 10: S. Zeven huizen. HERV. EVANG., Oranjestr. 10 en 5: Leesdienst Woensdag 7.30: Ds. Kruit. Diemen. GER. KERK, Wilhelminakade. 10: Ds. J. Kapteyn. 5: Ds. S. E. Wesbonk. KERK a. h. SNELLIUS- PLEIN. 10: Ds. S. E. Wesbonk. 5: Ds. J. Kapteyn. CH. GER. KERK. 10 en 5: Ds. A. Zwiep. DOOPSGEZ. en PROT. BOND. Helmstraat 9. 10.30: Ds. Milatz. O.-KATH KERK. 10: H. Dienst 7: Vesper. LEGER DES HEILS. 7.30: Bidstond. 10: Heiligings dienst. 8: Verlossingssamenkomst o.Lv. Maj. A. Varwijk. Donderdag 8: Heiligingsdienst. IJMUIDEN-OOST N. H. KERK. Goede Herderkerk, Velserduinweg. 10: Ds. G. F. Callenbach, Bed. H. Doop. 5.30: C. P. v. Andel, Hulpprediker VEREEN. GEBOUW, Kalverstr. 10: Jeugddienst VRIJZ. HERV., Vereengeb. Stationsweg. Velsen. 10.30: Ds. G. H. Moll v. Charante, 's Hertogenbosch GER. KERK. Velserduinweg. 10 en 5: Ds E. G. van Teylingen. LUTH GENOOTSCH., Afd. Velsen, Willebrordstr. 10 Geen dienst BAPTISTENGEM., Willemsbeekweg. Vrijdag 8: Ds. L. de Haan, pred. te Haarlem. STADSEVANG.. Willemsbeekweg. 10: Samenkomst van geloovigen. 7.30: Evangelisatiesamenk. Maandag 8: Bijbelbespreking en bidstond. HERST. APOST. ZENDINGSGEM., Willebrordstr. 10. 10 15: Godsdienstoef. Nam. geen dienst. ROZEKRUISERS, Stationsweg 65. 10.30: Tempel dienst Maandag 7.15' Genezingsdienst. VELSEN N. H. KERK. 10: Ds. Johs Bronsgeest. 5.30: A'. Dönszelmann, Amersfoort. Jeugddienst. VELSEN-NOORD GER. KERK, Gr. Hout- of Koningsweg. 10 en 5: Ds. H. ten Brink, Twijsel. Veldprediker. BEVERWIJK N H. KERK, Kerkstr. 10: Ds J. de Vries. 12: Zon dagsschool. 5: Ds. C. M Krijger, van Rotterdnm- Vrecwijk, Zendingsjeugddienst. VRIJZ HERV., Parklaan. 10: Mej. C. A. Elink- Schuurman, van Amersfoort. DOOPSGEZ. GEM., Meerstr. 10: Ds Alb. Vis. EVANG. LUTH. GEM., Koningstr. 10.30: Ds. J. Ph. Haumersen. GER. KERK, C. H. Moensplein. 10 en 5: Ds. H. Holtrop. EVANG. „MARANATHA". Dr. Schuitstr. 31. 10: F. H. v. d Horst, uit Leiden in gebouw Odeon. Dinsdag 7.30: Vrouwenkrans. LEGER DES HEILS. Zeestraat 26. Geen opgave ontvangen. CASTRICUM N H. KERK. 10: Ds. J. N. Seulijn. GER. KERK. Beverwijkerstr.weg 32. 10 en 5: Ds. J. Krüger. HERV. EVANG. VEREEN., 10: Ds. F. Visser Den Burg, Texel. HEEMSKERK N. H. KERK 10: Ds. Joh, IJzerman. WIJK AAN ZEE EN DUIN N. H. KERK. 10: Ds. J. A. L. Hovy. Bed. H. Av. 7.39: D. Bakker, Zendingsdienst. VEREEN. GEBOUW, Populierenlaan. 10: W. C# Luuring, hulpprediker.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 15