Het 30 millioen crediet voor werkverruiming Geheimzinnige smokkelaffaire Groote gebeurtenissen werpen haar schaduw vooruit Vijf en twintig jarig Nederlander aangehouden Bloembollenvak 1 'ATERDAG 4 NOVEMBER 1939 HSAREEM'S BXGBE'AB 3 TWEEDE KAMER Dinsdag zal hef ontwerp worden aangenomen DEN HAAG Vrijdag. De gedachtenwisseling naar aanleiding van het nieuwe crediet voor werkloosheidsbestrijding, ten bedrage van 30 millioen gulden, nam nog den hee- len Vrijdagmiddag in beslag. Toch is er geen twijfel over het verlangen van de Kamer om deze aan vrage van de Regeering goed te keuren. Dat ware trouwens reeds vandaag geschied, indien niet, tot veler verbazing, Mr. Rost v. Tonningen (nat.-soc.) op het allerlaatst stemming had aange vraagd (die nu a.s. Dinsdag om 1 uur zal geschie den) dit, ofschoon deze afgevaardigde zelf ver klaard had, dat zijn fractie haar stem aan het cre- diet-voorstel niet wil onthouden, overigens de volle verantwoordelijkheid aan de Regeering la tende. Dit, omdat de N.S.B.-fractie eigenlijk een mislukking van de werkloosheidspolitiek van dit Kabinet verwacht, gelijk Mr. Rost te kennen gaf in zijn betoog, dat rijk was aan kritiek op de z.i. veel te lage prijzen van landbouwproducten, op eenzelfde verschijnsel bij den export van boter enz. Met hem voerden nog tal van sprekers een plei dooi voor krot-opruiming in snel tempo. Zoo de heer Wijnkoop (comm.) de heer Bijlsma (v.-d.), de heer Smeenk (a.-r.), welke laatste allerlei financieele opmerkingen ten beste gaf en ook nog in verband met de „veredeling" van de werkverschaffing waarschuwde, dat men rekening moet houden met den loonstandaard, terwijl hij voorts uiting gaf aan de vrees, dat de Regeering zich in een wespennest steekt door particulieren bijdragen te verstrekken voor gebouwen van alge meen maatschappelijk nut. Tenslotte zij nog van het betoog van dezen a.-r. woordvoerder vermeld zijn fractiegenoot Amelink informeerde naar de oorzaak van den sterken achteruitgang in het aantal arbeiders bij de werkverschaffing dat hij er op wees, hoe de minister, ook al is er thans een Rijksdienst voor de werkloosheidsbestrijding inge steld, de man moet blijven, die aan de Staten-Ge- neraal verantwoording aflegt. Nadat de heer Wijn koop (commun.), dien we o.m. op krachtige voort zetting van de inpoldering van de Zuiderzee hoor den aandringen, in den breede den sociaal-demo craten en hun bewindsman verweten had de zaak van de werkloosheidsbestrijding thans geenszins aan te pakken gelijk zij zouden moeten doen, con stateerde Ir. Vos (s.-d.), dat de vorige Regeering nog niet de helft was nagekomen van wat zij in dertijd ter gelegenheid van de interpellatie-van Gelderen had toegezegd. Verder polemiseerde hij, de vader van het plan van den Arbeid, nog wat tegen het plan-Westhoff om aan het slot van zijn uiteenzettingen verbetering van de loonen van de arbeiders bij de werkverschaffing te bepleiten. Zijn geestverwant, minister v. d. Tempel liet in- tusschen, in een rede, die even degelijk als reëel aandeed, niet na, er op te wijzen, dat een zekere I verhouding moet bestaan tusschen de loonen in werkverschaffing en de loonen in het vrije bedrijf. De Minister die zijn speech had aangevangen met hulde aan zijn voorganger Mr. Romme, had het eerst over het verschil in opzet in de finan- ciering van werken in werkverschaffing en an- I derzij ds, van werkfondswerken. Het aantal werkloozen bedroeg in September 250 duizend, thans 247 duizend, maar inmiddels is hun aantal nu weer stijgende. Als oorzaak van het te- rugloopen in de laatste maanden van het aantal bij de werkverschaffing tewerkgestelden noemde hij allereerst de afneming van de werkloosheid ten plattelande, verder de* mobilisatie en ook de stagnatie, die in verschillende werken is opge treden tengevolge van het feit, dat de aannemers in verband met de prijsstijging de positie opnieuw moeten bekijken. In de afgeloopen jaren is voor werkfondscredie- ten in totaal 178 millioen geblokkeerd, waarvan 110 millioen is verwerkt en voor 26 millioen in uitvoering is, terwijl in 1940 voor ongeveer 40 mil lioen zal kunnen worden uitgevoerd, waartoe het nu aangevraagde crediet in belangrijke mate zal kunnen bijdragen. Ver reikt dit nieuwe crediet echter niet. Over de inpoldering van de Zuiderzee moest men praten bij de Waterstaatsbegrooting en wat de beslissing over de IJ-tunnel aangaat (hiernaar had o.a. Mr. Rost v. Tonningen gevraagd), die ligt in de eerste plaats bij de gemeente Amsterdam. Met de bezwaren, die men in bouwvakkringen koestert tegen de uitvoering van werken als Werkfondswerken zal men telkens, wanneer er een beslissing te nemen valt. rekening houden. Minister v. d. Tempel gaf voorts te verstaan voorshands ernstig bezwaar te hebben tegen het in het leven roepen van een staatsbedrijf der werkloosheidsbestrijding. Hij onderstreepte, dat de Regeering verantwoordelijk blijft voor de wijze van uitvoering en zeide toe te willen probeeren jaarlijks of halfjaarlijks een verslag aan de Staten Generaal uit te brengen. Als man met nuchteren werkelijkheidszin ver klaarde dr. v d. Tempel, dat het maken van een algemeen werkplan voor een langen duur onmo gelijk is. Aangestipt zij verder, dat hij verzekerde, dat de Regeering steeds het bedrijfsleven zelf zoo veel mogelijk wil versterken en dat in de oogen van den Minister de werkloosheid in de groote steden en in de industrieele centra het nijpendst is. Intusschen. plannen voor aanbouw van de han delsvloot bevinden zich in een gevorderd stadium, terwijl we voorts te hooren kregen, dat men op krachtigen steun van de vliegtuigindustrie kan re kenen. Al acht deze bewindsman de zorg voor goe de volkshuisvesting en voor krot-opruiming van groot belang voor deze punten meende hij toch eer Vreemdelingenverkeer in provinciaal verband. Dezer dagen had te Amsterdam 'n eerste con tact-bespreking plaats van afgevaardigden der fe deratie van vereenigingen voor vreemdelingenver keer „Noord-Holland boven het Noordzeekanaal" en den gewestelijken bond voor vreemdelingenver keer „Zuid-Kennemerland", met afgevaardigden der Vereen, voor Vreemdelingenverkeer in het Gooi, teneinde van gedachten te wisselen omtrent een nadere samenwerking in provinciaal verband. Hoezeer deze gedachte ingang vond, bleek wel uit het feit, dat op deze vergadering een provinciale samenwerking niet alleen door de betrokken af gevaardigden gewenscht werd geacht, doch dat zelfs overeenstemming werd bereikt ten aanzien der al- gemeene richtlijnen dezer provinciale samenwer king. In principe werd door de betrokken afgevaar digden besloten, zoo spoedig mogelijk op deze basis tot oprichting eener provinciale V. V. V. „Noord- Holland" over te gaan, waarvan als stichters zul len optreden de federatie van V. V. V.'s „Noord- Holland boven het Noordzeekanaal", de „Gewes telijke Bond voor Vreemdelingenverkeer Zuid- Kennemerland" en de V. V. V.'s in het Gooi. De V. V. V. „Amsterdam" zal worden uitgenoodigd tot deze binnenkort op te richten provinciale vereeni- ging toe te treden. naar zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken te moeten verwijzen. De Regeering zal voor de werkloosheidsbestrijding doen wat er praktisch te doen valt, maar aldus de realist kan en zal zij niet iets ondernemen dat alleen maar (hier volgden 's Ministers handen de richting van zijn betoog!) in de lucht hangt! E. v. R. Koningin bezoekt de „kleinbeeld"- tento «instelling in Arti. AMSTERDAM, 3 Nov. Vrijdagmiddag te drie uur heeft H. M. de Koningin vrijwel onverwacht een bezoek gebracht aan de foto-tentoonstelling „Kleinbeeld '39" in de zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam, welke tentoonstelling zich wel bij zonder in de belangstelling der Koninklijke fami lie mag verheugen, nu Woensdag Prins Bernhard eveneens een langdurig bezoek heeft gebracht aan de expositie, waar zijn eigen inzendingen een eereplaats innemen. Nieuwe loopbaan was geen succes. Oneerlijk postbesteller aangehouden. De politie te Leiden heeft den 18-jarigen hulp besteller der posterijen H. E. aangehouden, 'die door het plaatsen van valsche handteekeningen wederrechtelijk vier postwissels had geïnd tot een gezamenlijke waarde van 125. De jongeman, die eerst kort geleden bij de P. T. T. in dienst trad, is in verzekerde bewaring gesteld. WEEST OP UW HOEDE! Volgt een CURSUS in SCHRIFTVERBETERING, want veelal wordt men naar het handschrift beoordeeld. Inlichtingen en aanmelden dagelijks. INSTITUUT REIBER—NAN, Opgericht 1899. KLEINE HOUTWEG 8 TELEF. 17655. (Adv. mgez. Bied.) Vrachtauto te water gereden. Twee inzittenden verdronken. Vrijdagavond om zeven uur is een vracht auto, welke uit de richting Nieuwe Pekela naar Veendam ging. ter hoogte van de stroo- cartonfabriek „De Vrijheid" in het Kanaal gereden. De wagen kwam op den kop in het water terecht en verdween onder de opper vlakte. De twee inzittenden, W. Sybrandy uit Leeuwarden en A. van der Woude uit Hol- werd, zijn verdronken. Beiden waren pl.m. 27 jaar oud. De auto was een vierwielige vrachtauto, waar aan een vierwielige aanhangwagen was gekop peld. Zij kwam ledig uit de richting Pekela. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. De weg was zeer glad. zoodat het niet is uitgesloten dat de auto is geslipt. ST. NICOLAASVEREEN. „KINDERVREUGD". In een vertrek in de woning van den heer Dor- repaal, de Clercqstraat 121 te Haarlem, voorzitter van de in het voorjaar van dit jaar opgerichte St. Nicolaasvereeniging „Kindervreugd", zijn ver-, schillende geschenken bijeengebracht, waarmede binnenkort, op een St. Nicolaasfeest de kinderen dei- leden zullen bedacht worden. Er zal dien dag onder de jeugd der St. Nicolaasvereeniging inderdaad kindervreugd" heerschen, want de voorraad in gekocht speelgoed is groot. Er is van alles. De kin deren zullen worden verblijd met poppen, doozen gekleurde knikkers, kruiwagens, vliegmachines en nog veel meer, waarvan een kind in den St. Nico- laastijd maar droomen kan! Arrestatie in de moordzaak te Leidschendam. 's GRAVENHAGE 4 November. Sneller dan men in het algemeen nog verwacht had, is in ver band met den moord op den veekoopman Van der Horst uit Leidschendam een arrestatie verricht, welke, naar men verwacht, in deze duistere zaak licht zal kunnen brengen. De Rotterdamsche poli tie heeft n.l. gisteravond een jongen man aange houden,, waarvan men verwacht, dat hij bij dezen moord betrokken is. Hij wordt hedenochtend voor den rechter commissaris te 's Gravenhage, mr. W. G. F. Bor- gerhoff Mulder, geleid. De politie neemt aan, dat er twee daders zijn geweest, waarvan zij nu een te pakken heeft. Of dit juist is, zal natuurlijk nog uit het verhoor en het verdere onderzoek moeten blijken. In een woning in de Groote Bickerstraat te Am sterdam is ook een man aangehouden, die er van wordt verdacht betrokken te zijn bij dit misdrijf. De man is op transport gesteld naar Rotterdam. Eveneens is in het holst van den nacht op het Amsterdamsc'ne hoofdbureau van politie binnen gebracht een ernstig beschadigde auto, welke in een pakhuis te Amsterdam in beslag is genomen. Men vermoedt, dat de dader van den moord met dezen wagen is weggereden. De moord zou dan waarschijnlijk in dit voertuig zijn gepleegd. Het onderzoek in deze zaak is thans in handen van 'de Rotterdamsche en Haagsehe recherche. NIEUWE VERTALING VAN NIEUWE TESTAMENT IN ééN DAG UITVERKOCHT. Op 1 November is de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament verschenen, die voor het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap door een daartoe benoemde commissie werd vervaardigd. Voor deze nieuwe vertaling bleek zooveel belangstelling te bestaan, dat zij bij het Bijbelhuis reeds den dag na het verschijnen geheel uitverkocht was. D. B. S ILIA KUS f Te Roermond is op 59-jarigen leeftijd de heer D B. Siliakus overleden, die vroeger directeur was van het Huis van Bewaring te Haarlem. Van Haar lem vertrok de heer Siliakus indertijd naar Sche- veningen, als directeur van de Bijzondere Straf gevangenis aldaar. Daarna zag hij zich benoemd tot directeur van de Strafgevangenis te Roermond. De teraardebestelling zal heden in Den Haag plaats hebben. „Er is voor gezorgd, dat voor de a.s. Sinterklaasdrukte de banketbakkers extra suiker zullen ontvangen." (Minister Steenberghe in zijn radia-rede van 1 November Koffers met uniformen over de grens Donderdag is oij het grenskantoor Rammel beek de Nederlander G. A. M. A. uit Denekamp aangehouden, die met een auto, waarin zich bU nader onderzoek militaire kleeding en andere uniformkleeding bevond, gepakt in twee koffers, over de Nederlandsche grens probeerde te ko men. De auto en de koffers zijn in beslag ge nomen. A. is in verzekerde bewaring gesteld. De aangehoudene, die 25 jaar is, is reeds eenige jaren als chauffeur in Duitschland werkzaam. Hoewel auto's naar Duitschland meestal niet aan een onderzoek worden onderworpen, was zulks Donderdagavond wel het geval en de inspectee- rende grensbeambte ontdekte twee koffers, welke o.a. uniformen van de rijkspolitie, het Nederland sche leger, de marechaussee en de posterijen be vatten. A. beweerde van den inhoud en de bestemming der koffers niet op de hoogte te zijn. Hoe de kof fers in de auto waren gekomen, zeide hij aan vankelijk niet te weten. De grenspost stelde zich onverwijld met den burgemeester van Denekamp in verbinding. Deze stelde, met de militaire autoriteiten, dadelijk een onderzoek in en liet bij den vader van den gearresteerde, die eigenaar van de auto is. huis zoeking verrichten. Deze huiszoeking leverde evenwel niets op. Bij een nader verhoor verklaarde A. Jr., dat hij twee heeren van Dultsche nationaliteit uit Duitschland naar Amsterdam had gebracht. Wat zij daar moesten doen, wist hij niet. Later ver klaarde hij, dat hij opdracht had de koffers uit Nederland naar Northorn te brengen. Ook de vader, die lid van Prov. Staten van Overijsel is, heeft een verhoor ondergaan, doch deze ver klaarde van de gedragingen van zijn zoon niets te hebben geweten. Schuilkelders moeten liet ontgelden. Maar de Amsterdamsche politie grijpt streng in. De straatjeugd heeft een nieuw object van ver maak gevonden. Het vermaak van dergelijke domme jongetjes bestaat meestentijds in ver nieling zonder aanzien van de dingen. Thans moeten het de Amsterdamsche schuilkelders ontgelden. Reeds herhaaldelijk moesten kleine jongetjes en opgeschoten jongens voor een der gelijk feit worden opgebracht. Donderdag wa ren het in de Linnaeusbuurt zeven knaapjes van elf tot veertien jaar, die den schuilkelders aan het Iepenplein welke reeds daags te voren grondig door opgeschoten jongens onder handen was genomen onder andere was het wacht huisje vernield en waren de houten planken los gemaakt. verder hadden geruïneerd. De politie is van meening. dat hier terecht zeer strenge maatregelen moeten worden genomen, en het zevental zal zich voor den kantonrechter terzake van deze vernieling hebben te verant woorden. DE WAGNERVEREENIGING. Het bestuur der Wagnervereeniging te Amster dam heeft aan de leden medegedeeld dat, voor dit seizoen althans, moet worden afgezien van het organiseeren der voorstellingen met buitenland- sChe medewerkers. Besloten is nu, de Nederlandsche Opera-Stich ting uit te noodigen, de drie werken, die deze Stichting in studie heeft, t.w. „Les Contes d'Hoff- mann" van Offenbach; „Die ZauberflÖte" van Mo zart en „Faust" van Gounod voor de leden der Wagnervereeniging te doen opvoeren. heeft finantieelen steun nooclig. In het Weekblad voor Bloembollencultuur lezen wij: Waar men ook menschcn spreekt, hetzij in de herfstkou bij de nog volle bollenschuren, hetzij op de beurs te Haarlem, zorgen komen naar vo ren. Zorgen over wat de toekomst in het vechtend en gemobiliseerd Europa gaat brengen, zorgen in de eerste plaats over den dag van vandaag. Want het is helaas niet zóó, dat in het bollen- vak alleen gesproken wordt over het verder ver loop van den oorlog. Deze heeft het bollenvak di rect geslagen, en hevig, zoodat nu er over gespro ken wordt hoe het in het leven gehouden kan worden. Het wegvallen van belangrijke afzetgebieden en de voorgeschreven inkrimping van 50 pet., zullen niet alleen later hun invloed doen gelden. Ook niet alleen op 1 Mei van het volgend jaar. Neen, reeds nu worden de gevolgen gevoeld, vooral door de kleineren, die niet alleen een te klein bedri)f voor hun bestaan hebben overgehouden, maar die in vele gevallen door het ontbreken van de noo- dige zekerheid over de gevraagde Regeeringshulp, niet eens aan gelden uit voorschotten kunnen ko men, welke hen moeten helpen om hun bollen weer te planten en den winter door te komen. Plannen worden weer gemaakt om op reis te gaan naar die landen waar dit eenig resultaat be looft. Gesproken wordt over middelen om onzen afzet zooveel mogelijk nog te verruimen. De lei ders der organisaties beraden zich dagelijks, hoe de vele problemen, die zich opwerpen, tot een op lossing moeten worden gebracht. Waarbij de moei lijkheid is. dat men de oplossing daarvan niet altijd zelf in de macht heeft. Alles een bewijs, dat het bollenvak zich wel ge slagen, maar niet lam geslagen voelt. Maar om die verlamming te voorkomen is in de eerste plaats noodig, dat nu een gunstige beslissing op het steun- plan bekend wordt. Slechts dan kan de zaak weer zooveel mogelijk normaal gaan draaien; hierop is van de zijde der organisaties, ook door onze ver- eeniging, reeds bij herhaling gewezen. Het bollenvak heeft slechts in de uiterste nood zaak gevraagd om financieele hulp, die niet verder gaat dan het uiterste minimum. Het verwacht dan nu ook, dat deze reddinggordel zal worden toege worpen, Maar het toewerpen van een reddinggordel is te laat, als het slachtoffer verdronken is. En dat verdrinkingsgeval zou zich in vele geval len, zonder hulp, ook vóór 1 Mei afspelen, omdat de normale financiering niet meer loopt, als n:etj bekend is over steun. Daarom is een gunstige be slissing nu noodzakelijk.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5