I Hit de Ömstieken j BURGERLIJKE STAND H A" X K E EM'S D'X'GBEAD" ZXTEED'A'G 4 NOVEMBER' 1539 T3 J'm ^iMBiiuaJUI# HEEMSTEDE 1 ONTSPANNINGSAVOND IN HET CHR. MILITAIR TEHUIS. Als vierde in een reeks, door de C.-H. Jong. groep in verschillende militaire tehuizen en can tines in Haarlem on omgeving georganiseerd, werd Vrijdagavond in het Chr. Militair Tehuis te Heemstede een ontspanningsavond aangebo den, die welgeslaagd genoemd mag worden Onder de talrijke aanwezigen waren: bestuursleden van het Tehuis, verder namens het Centrale Bestuur den heer E. v. d. Wall en de beide veldpredikers ds. Steenhuis en ds. Beerenkamp. Nadat de avond met het forsch gezongen Friesche volkslied geopend was, werd het ..pro gramma" in een allerprettigste stemming afge werkt; enthousiast werd er weer gezongen, mu ziek en enkele declamaties werden door leden van de C.-H. Jong. groep verzorgd, de mannen werden herhaalde malen getracteerd en weer was de C.-H. Jong. groep in staat een groot aantal prijzen beschikbaar te stellen voor het kienspel. De heer R. Smit Jr. leidde het spel op lofwaardige wijze. Namens het bestuur der Militaire Tehuizen bracht de heer Pokken de C.-H. Jongerengroep dank. Aan het slot van den avond hield de heer Smit nog een korte toespraak en hiermee in aan sluiting las spreker uit Mattheus 6:25 e.v. voor, waarna allen staande het „Ruwe stormen mogen woedenzongen. VERPACHTING TUINGROND. j Burgemeester en Wethouders dezer gemeente J zullen publiek bij inschrijving verpachten 5 per- ceelen tuingrond aan de Bauduinlaan, elk groot ongeveer 1375 M2. De verpachting geschiedt voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Januari 1940. PAARD DOODGEREDEN. Op de boerderij van den veehouder A. A. D. aan den Kerkweg te Spaarnwoude onder deze gemeente brak een paard las en holde den Kerk weg op, waar het werd gegrepen floor een vracht auto. welke werd bestuurd door den chauffeur M. Het ongelukkige dier werd bij deze botsing op slag gedood. VERDUISTERINGSOEFENING. Teneinde de burgerij tijdig in de gelegenheid te stellen de noodige afschermingsmiddelen, enz. aan te schaffen of gereed te maken, wordt reeds thans medegedeeld, dat op Vrijdag, 17 November des avonds van half negen tot tien uur, in de geheele gemeente een verduisteringsoefening zal worden gehouden. De door den Burgemeester vastgestelde algemeene gedragregels voor deze oefening zullen nader worden gepubliceerd. ZANDVOORT DE MEDISCHE ZENDING OP WEST-JAVA. Vrijdagavond hield dr. verdoorn voor de Jonge Hervormden een zeer interessante lezing over de medische zending op West-Java. Spr. verhaalde van de vele moeilijkheden, die de zending op West-Java in den weg staan. De be volking van ongeveer 11 millioen zielen be lijdt den Mohannnedaanschen godsdienst en staat streng afwijzend tegenover de Boodschap der Christelijke kerk. Tegenover de medische zending staat de bevolking minder afwijzend. Wel moet men uiterst voorzichtig te werk gaan om de menschen niet af te schrikken en kost het veel moeite voor men eenigszins het vertrouwen heeft gewonnen, doch is men eenmaal zoover dan heeft de medische zending niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Vooral op injecties is de bevolking vaak zeer gesteld. Zoo kwam het eens voor dat een hadsji een injectie kwam vragen voor zijn drie vrouwen, niet omdat zij ziek waren, maar omdat hij zelf jarig was! Op West-Java zijn thans vier groote zie- kenhuizen van de zending; een vijfde is in aan bouw. In kleinere plaatsen in de omgeving zijn hulpziekenhuizen gebouwd en in nog meer afge legen plaatsen klinieken. Niet alleen tegen verschillende infectieziek ten wordt de strijd aangebonden, ook houdt de medische zending zich bezig met de bestrijding van het opium- en morphine-gebruik. Een zeer belangrijke taak is verder de bestrij ding van de kindersterfte, die nog zeer groot is, zelfs ongeveer 50 pet. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Getrouwd; H. A. Bakker, wonende te Haarlem mermeer en A. P. van Roode, wonende te Benne- broek, onlangs te' Hillegom. Overleden: M. van Putten Vink, 82 j., wonende te Poortugaal, verblijfhoudende Stichting Vo gelenzang; J. H. Lenting, 73 j., wonende te Am sterdam, verblijf houdende Stichting Vogelen- Bang. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: 1 handwarmer, 1 rolschaats, 1 handschoen. VERDUISTERINGSPROEF. Het houden van verduisteringsoefeningen is 'door den Burgemeester nader bepaald op Maan dag 13 November, des avonds van half negen tot tien uur. Hierdoor is het mogelijk de oefening gelijktij dig met de gemeente Heemstede te houden. Deze oefening biedt een uitstekende gelegen heid om te probeeren of de huiskamer en der gelijke verlicht kunnen blijven, zonder dat eenig licht naar buiten uitstraalt. Op den verduisteringsavond zullen eenige proe ven worden genomen met de sirenes en hulp ploegen. HALFWEG NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN N. H. KERK. 10: Cand. H. van Niel, hulpprediker. Kerkhervormingsdienst. 6.30: Ds. M. E. Ouwehand te Badhoevedorp. GER. KERK. 9.30: Ds. E. A, Groenewegen. 7: Ds. E. A. Groenewegen. Dankuur voor gewas en arbeid. LEDENVERGADERING VAN HET WITTE KRUIS. De afdeeling Halfweg en omstreken van de Noordhollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" houdt Maandagavond 6 November a.s. in café Cornelissen alhier een ledenvergadering. BAKFIETS TÜSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S BEKNELD. In de Dubbele Buurt te Halfweg bij den toe gang naar den Grooten IJpolder stonden ter weerszijden van den weg twee vrachtauto's waar van de bestuurders een praatje met elkaar maakten vanuit hun cabines. Een bakfiets van den broodbakker v. d. M. uit Zwanenburg wilde tusschen beide auto's passeeren juist toen de bestuurders hun gesprek hadden beëindigd en de voertuigen zich in beweging zetten, waarbij beiden iets naar links uitweken, met het gevolg, dat de bakfiets tusschen beide auto's bekneld raakten als het ware gekraakt werd. Het onge val liep zonder persoonlijke ongelukken nog goed af, doch de bakfiets werd geheel vernield. Van een en ander werd aangifte gedaan bij de gemeentepolitie die een onderzoek instelde. TEGEN BRUGLEUNING GEBOTST. Door tot nog toe onopgehelderde ooi-zaak ge raakte een luxe auto, die door een militair werd bestuurd op de Boezembrug alhier van den rechten weg en botste tegen de brugleuning, waarbij deze ernstig werd beschadigd, terwijl ook de auto aan de voorzijde zware schade op liep. Omstanders waarschuwden de gemeente politie, doch voor deze ter plaatse was gearri veerd waren de gederailleerden reeds weer ver trokken in de richting' Haarlen* Intusschen was het nummer van de auto op?»nomen. hetgeen er bij het onderzoek van de politie toe leidde, dat de betrokken militair in Muiderberg werd gevon den, waar hem een verhoor werd afgenomen. HILLEGOM DE NOVEMBER BETALINGEN In den bloembollenhandel wordt het zoogenaamde mud- en kilogoed altijd per 1 November betaald. Meestal worden hierin ook flinke bedragen omge zet, omdat het in vele gevallen om nieuwigheden gaat, die nogal prijzig zijn. Bij informatie is ons gebleken dat deze betalin gen nogal bevredigend verloopen, al zijn er ver schillende firma's die niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen en bijv. 50 pet. betalen of een ac- coord aanbieden. PERSONALIA Tot iklerk ter gemeente-secretarie is benoemd de heer A. Teeuw, tot volontair is toegelaten de heer C. Jansen, beiden alhier. Als volontair bij de politie is werkzaam gesteld de heer A. W. Schouten te Lisse. OPBRENGST COLLECTEN, ENZ. De oogstcollecte in de Geref. Gemeente heeft f 1572 opgebracht, waarvan f 776,54 voor de armen en f 795.49 voor de kerk. De bruto opbrengst van de tentoonstellingen verkoop „De Opbouw" bedroeg f 409. De St. Nicolaas-collecte van „Dorcas" bracht op f 202.65. OOK DR. VAN DER KAADEN VERTREKT Naar wij vernemen is nu ook Dr. A. van der Kaaden opgeroepen voor den militairen dienst, zoo dat nu alleen mevr. Van der Kaaden en dr. ten Hoopen de geneeskundige verzorging van de ge heele gemeente te verwerken krijgen. Voor een groote gemeente als Hillegom is dit weinig. „EIGEN WERKERS". Deze vereeniging belegde gisteravond in „Flora' een vergadering voor de kleine kweekers in ver band met de huidige situatie. Algemeen was men van oordeel dat een inkrimping van de teelt met 50 pCt. voor deze menschen een totale on dergang beteekende en met algemeene stemmen werd besloten het volgende verzoek tot den Mi nister te nichten; Bij beteling tot 300 RR. vrijstelling van inkrim pen; van 300400 RR. 10 pCt.; van 400—500 RR. 30 pCt.; 500 RR en meer 50 pCt. Algemeen was men van oordeel dat 300 RR. een minimum-be staan oplevert, waarvan niets gemist kan worden. MUZIEKUITVOERING. Vrijdagavond gaf mej. Rie Kruydenbergmet haar leerlingen in Hotel Sistermans voor een stampvolle zaal haar jaarlij ksche uitvoering, die in alle opzichten geslaagd is. Het programma telde niet minder dan 47 num mers. De afwerking was vlot Over het algemeen werd er zeer lofwaardig gespeeld. Het programma was zeer gevarieerd: pianospel, dames- en kin derzang, een mandoline- en banjo-club, rhyth- misch dansen zoodat men zich niet verveelde. Namens de kinderen moest mej. Kruydenberg fraaie bloemen en een mooi geschenk in ont vangst nemen. HILLEGOM. Reeds nu Is de werkloosheid 3 maal zoo groot als verleden jaar: toen 145, nu 428, tegen verleden week 393. Hieronder zijn 290 bloemistarbeiders en 24 kantoorbedienden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Duvera Alida Adriane Johanna, d, Speij kerStrobbe Getrouwd: N. Groot, 23 jaar en P. M. van de wettelijke aansprakelijkheid, ook pas, 20 jaar; P. Mosch, 38 j., en M. Kroon, 37 j. luchtbeschermingsoefemngen. HAARLEMMERMEER ONDERWIJS Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School te Hoofddorp is benoemd de heer I. de Kok, te Velsen. KUNST EN GENOT. Odanks dat't dubbelmannenkwartet O.K.G. te Nieuw-Vennep door de mobilisatie is gedund én ook de directeur wegens drukke werkzaamhe den de repetities niet kon leiden, heeft het be stuur toch gemeend haar leden een mooien avond te bereiden. Deze zal op 21 November in café Nijssen plaats vinden. Dan zullen 'enkele mooie films vertoond worden CHR. BESTURENBOND. Het bestuur van den Chr. Besturenbond houdt Woensdag a.s. een propaganda-avond. De heer Rijpstra uit Rotterdam zal spreken over het onderwerp „In volle wapenrusting". RAADSVERGADERING. De Raad der Gemeente kwam Vrijdagmiddag or.der voorzitterschap van burgemeester Slob openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heeren Van den Helder en het nieuwe raadslid, de heer M. J. v. Nieuwenhuijzen. Allereerst vond de beëediging en installatie plaats van den heer J. G. Ransdorp. De rekening 1938 sluit voor den gewonen dienst met een batig saldo van f 38.770 en voor den bui tengewonen dienst met een nadeelig saldo van f30.155. De ontvangsten en uitgaven bedroegen resp. f 1.331.721 en f 1.292.950. Verder was ingekomen een adres van de R.K. Parochie de H.H. Engelbewaarders te Badhoeve dorp inzake schoolbouw. Over dit punt werd lang gesproken, daar ook nog een openbare school in dit dorp gebouwd moet worden. Goedgevonden werd, gelden beschikbaar te stel len voor het betegelen van het speelterrein van de Chr. school te Schiphol en voor den bouw van een rijwielbergplaats ten bedrage van resp. f 629 en f340. Besloten werd de provinciale drinkwatervoorzie ning langs een gedeelte van den Zwanenburgerdijk en Spieringweg te verlengen, hetgeen per jaar f 163,26 moet kosten. De heer Bos zou graag een kostenberekening willen maken voor de voorziening van geheel Haarlemmermeer. De voorzitter zeide dat dit voorstel reeds in onderzoek is. Het aangaan van kasgeldleeningen en een rek.- courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gravenhage voor het dienstjaar 1940 werd aangenomen. Het aangaan van een nieuwe overeenkomst met het P .E. N. inzake straatverlichting werd in han den gesteld van B. en W. Besloten werd een ver zekering te sluiten in verband met het risico wegens geldende by Distributie Bij het voorstel inzake instelling van een distri butiekantoor kwamen verschillende vragen los. Het is moeilijk het aantal uitreikingsplaa'.sen tc vermeerderen in verband met het beperkt aantal personeel. Het bekendmaken van het kantoor en tijd van afhalen is volgens het postadres op de kaart aangegeven en is het duidelijkst. Een andere oplossing is moeilijk door te voeren. De burge meester is bereid indien mogelijk verande ringen aan te brengen. Het voorstel werd aangenomen. Voor den aankoop van een nieuwe politie-auto werd een crediet van f 1850 aangevraagd. Het ere- diet werd verleend. Ernstig ongeluk bij Vijfhuizen. Man hevig bloedend op den weg gevonden. Vrijdagavond omstreeks zes uur heeft op den Vijfhuizerdijk bij de brug naar Schalkwijk een ernstig ongeluk plaats gehad. Omwonenden aldaar vonden op den weg iemand, die bewusteloos was en hevig uit het hoofd bloedde. Direct werden de rijkspolitie te Vijfhuizen en dr. Bult uit Hoofddorp gewaarschuwd. Dr. Bult consta teerde een zware hersenschudding en achtte over- biengen naar 't Diaconessenhuis te Haarlem nood zakelijk. Bij onderzoek bleek de getroffene een boekje in den zak te hebben met zijn naam W., af komstig uit Den Haag. Van een aanrijdende auto was geen spoor. Vermoed wordt dat de man is aangereden en de automobilist de wijk heeft geno men. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. IJML'iDEN VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Caroline IJM 26. Vangst: 1000 manden makreel, 200 m. Noordharing, 125 m. diversen, totaal 1325 manden. Dirkje RO 53. Vangst: 250 manden haring, 380 n». makreel, 20 m. schelvisch, 120 m. wijting, braad- visch en gullen, totaal 770 m., benevens 50 stuks stijve kabeljauw. Versche visch. IJmuiden. 3 Nov. 1939 IA.NJ».) Tong 165—74 ct. per K.G. Kleinschol f 2812,50 per 50 K.G. Schar f 6.50—2.80 per 50 K.G. Wijting f 7—1 per 50 K.G. MakreeJ f 7.40—6.60 per 50 K.G. Versche haring f 10.806.10 per 50 K.G. Kabeljauw f 50—27.50 per 125 K.G. Koolvisch f 0.95—0.70 per stuk Geconsigneerde snoekbaars 2320 ct. per K.G. Trawlers: Delft IJM. 17 2260 manden f 11.729 Loggers: Versche haring: KW. 138 f 1790, KW. 167 f 799, KW. 130 f 217, Kotters: TH. 14 f 240, TH. 19 f 136, TH. 11 f 282, Th. 49 f 266. HD. 71 f 218, KW. 77 f 226, UK. 2 f 144. UK 162 f 138, UK 64 f 102, UK. 91 f 76 CASTRICUM Prins Bernhard kwam jagen. Prins Bernhard is Vrijdag op jacht geweest in het voormalige Geversduin. Omstreeks 10 uur arriveerde Prins Bernhard in gezelschap van zijn adjudant per auto aan het jachthuis Kijk uit. Onler leiding van den jachtheer, den heer Smidt van Gelder, toog het gezelschap op jacht. Ten huize van den jachtopziener den heer C. Schoen, aan den Beverwijkerstraatweg, werd de maaltijd gebruikt. Nadat ook des middags nog was gejaagd vertrok de Prins weer per auto. VELSEN Aanleg van een weg door Velserbeek. Van Rijkswege zal binnenkort ook te Velsen worden overgegaan tot het verbreeden van het Noordzeekanaal. Als gevolg daarvan zal de voornaamste verbindingsweg tusschen IJmuiden en het stoompontveer nl. de Sta tionsweg, moeten worden afgesloten. Door den Rijkswaterstaat zyn verschillende oplossingen overwogen om in de behoefte aan een nieu wen verbindingsweg te voorzien. Van deze oplossingen bleek tenslotte de voorkeur te moeten worden gegeven aan het van gemeen tewege tot stand brengen van den in het plan van uitbreiding geprojecteerden nieuwen weg langs de oostzijde van „Velserbeek", tusschen den Stationsweg en den Rijksweg. De Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het Arrondissement „Het Noordzeekanaal" ver klaarde zich daarom bereid te bevorderen, dat door den Minister van Waterstaat met de gemeente zou worden overeengekomen, dat het Rijk het recht verkrijgt den Stationsweg te Velsen af te sluiten en daartegenover aan de gemeente een bijdrage zal verleenen van f 20.000 voor den aanleg van den bovenbedoelden weg. Omtrent de tusschen den Staat der Nederlanden en de gemeente te sluiten overeenkomst zijn sedert onderhandelingen met den Hoofdingenieur gevoerd, met het resultaat, dat het bij de stukken gevoegde ontwerp is tot stand gekomen. Volgens dit ontwerp zal tusschen den Staat en de gemeente een grondruiling worden aangegaan, waarbij de Staat afstaat een tusschen den Rijksweg en de Meervlietstraat gelegen gedeelte grond, be- noodigd voor aanleg van den weg, en de gemeen te harerzijds het door den Staat benoodigde ge deelte van den Stationsweg. De Staat verkrijgt het recht dit gedeelte van den Stationsweg, in overeenstemming met de be palingen der Wegemvct, aan den openbaren dienst te onttrekken en blijvend voor het verkeer af tc sluiten, zoodra de nieuwe verbindingsweg voor het openbare verkeer is opengesteld. Voorts verbindt de gemeente zich tot het doen aanleggen van den meerbedoelden weg tusschen den Stationsweg en den Rijksweg en ontvangt zij binnen vier weken na mededeeling, dat deze weg voor het verkeer is opengesteld de Rijksbijdrage van f 20.000. B. en W. stellen voor, hun de noodige machti ging tot het sluiten van een overeenkomst volgehs het vorenbedoelde ontwerp te verleenen. Komt deze overeenkomst tot stand, dan zal zoo spoedig mogelijk tot aanleg van den weg. bestaande uit een rijweg, ter breedte van 9 M. met ter weerszijden voet- en rijwielpaden, ter breedte van M.. afgescheiden door beplan- lingsstrooken. ter breedte van 2 M., dienen te worden overgegaan. Daarnaast zal in den ver bindingsweg tusschen den nieuwen weg en den Driehuizerkerkweg een bruggetje en langs de oostzijde van het park een nieuwe afscheiding met toegangshek, dienen te worden gemaakt en geplaatst. Voorts achten wij het gewenscht. de bestaande garage, welke van den weg af gezien een weinig fraaien aanblik zal geven, te doen afbreken en aan- en ten behoeve van het hotel „Velserbeek" een nieuwe garage te doen bouwen, alsmede een toegangsweg en een parkeerplaats tc doen aanleggen. De kosten van een en ander worden geraamd op f 45.000 B. en W. stellen den raad tevens voor een cre diet tot gemeld bedrag voor het aangegeven doel beschikbaar te stellen. De memorie van antwoord van B. en W. Wij laten hieronder volgen het antwoord van B. en W. op de opmerkingen, voorkomende onder algemeene zaken in het rapport van de afdeelin- gen uit den Gemeenteraad betreffende het onder zoek van de begrootingen voor den dienst 1940. Het college heeft met genoegen kennis geno men van de waardeering door één der leden ge uit, voor de samenstelling van deze begrooting en het stemt in met de meening van dit lid, dat het in den tegenwoord:gen tijd, zooal niet een boven- menschelijke, dan toch wel een zeer moeilijke taak is de begrooting sluitend te maken. De intreding van den oorlogstoestand in Europa zal zeer zeker niet zonder gevolg zijn voor den opzet van de begrooting. Omtrent de mate waarop de uitgaven en inkomsten zullen worden beïnvloed door de ontwikke ling van dc gebeurtenissen kan geen enkele voorspelling worden gedaan. Naar de Burgemeester mededeelde, is het mede hierdoor niet uitgesloten, dat na de vol tooiing van het thans geldende plan. binnen niet al te langen tijd een nieuwe uitbreiding van de politie aan de orde zal moeten wor den gesteld. B. en W. hebben reeds contact gezocht met de gemeente Haarlem omtrent de gasvoor- ziening in buitengewone omstandigheden. De onderhandelingen zijn nog gaande en wij ho pen, dat deze tot het resultaat mogen leiden, dat Ingeval van nood toch cenigcrmate in de behoefte aan gas kan worden voorzien. Ze kerheid daaromtrent kan niet worden gege ven. Alles toch zal er van afhangen hoe in geval van oorlog de toestand zich zal ont wikkelen. Burgerlijke Stand. Bevallen: S. BakkerSlager, d., Jac. v. Heems kerkstraat 91, IJmuiden; K. M. HuijbensBakkum, d., Tuindersstraat 117, IJmuiden; E. J. v. Slooten Kraaijenoord, z., W. Barentszstraat 32, IJmuiden; I. van SchaikDe Vries, d., Spieghellaan 14, Velsen. Overleden: H. S. P. Wolfs, 8 d., dochter v. Th. F Wolfs, Eksterlaan 15, IJmuiden; H. v. d. Doel, 39 j.. echtgen. v. C. Koster, Pres. Steynstraat 60, IJmuiden; S. H. Molier, 74 j., wede. v. J. H. Bak ker, Duinvlietstraat 53, Velsen-N. BEVERWIJK De vacature in den gemeenteraad. De heer G. P. J. Nijsen neemt zitting. De heer G. P. J. Nijsen heeft thans besloten den nog altijd vacanten zetel voor de R.K. Staats partij in den gemeenteraad in te nemen. Vrij dagmiddag heeft hij zijn benoeming ontvangen en hedenmorgen zou de heer Nijsen zijn geloofs brief ten raadhuize Inleveren. Hij zal in den raad den zetel innemen, die ingevolge het verkiezingsreglement van de R.K. Staatspartij, bestemd was voor een candidaat van de middenstandsgroep. Achtereenvolgens bedankten daarvoor de heeren Post, Wilms Floet en Holt. Ook al ingevolge de reglementaire be palingen namen de daar tusschen op de candi- datenlijst geplaatste arbeiders hun benoeming niet aan. De laatste middenstandscandidaat op de lijst van de R.K. Staatspartij was de heer J. Baltus, die bereid was zitting te nemen. Het besluit van den heer Nijsen heeft dit onmogelijk gemaakt. Naar wij vernemen hebben de heeren J. Th. van Lent en B. Machielse namens de Cen trale nog getracht den heer Nijsen tot andere ge dachten te brengen. Deze bleef evenwel bij zijn besluit met aanvaarding van alle daaraan ver bonden politieke consequenties. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. BrantjesSchouten, d.; M. A. TimmerGroeneveld, d.; T. BosJansen, d.; S. C. van WilgenburgGrapendaal, d.; P. van der Zwanvan Beelen. z.; H. Grapendaal—Walter, z.; P. van NoortTromp, z.; J. M. StetHeiloo, z.; A. de VeezeGieling, d.; A. PirovanoDuin, z.; C. C. NumanBoersen, d.; J. de KeizerHoef- laak, z. Ondertrouwd: C. Molenaars en N. M. Wulp, toek. adres: Velsen, Doodweg 92. J. Stratman en J. C. de Boer. Overleden: J. Welagen, 60 j., geh. m. N. van Diepen, Heemskerkerweg 102; L. J. Vonk, 46 j., geh. met N. Verkerk, wonende te Velsen; A. J. v. d. Waa, 86 j., wedr van T. Hos, ALkm. weg 63; A. van der Kolk, 64 j., geh. met P. C. de Bruijn, Peperstraat 17; F. van Essen, 80 j.. wed. van J. Chr. Haijde, Vondellaan la; S. Schelvis, 65 j., wedr. van C. Duin, alhier, Peperstraat 36. Getrouwd: H. van der Leden en A. Schipper; H. W. Nol en J. Minnes; J. Th. Broeren en M. Huhl. Bijdragen voor de Schoolvoeding. Een gift van 250. A. B. 10; A. J. S. 5; A. A. 2.50: G. S. 1; mevr. S. 3. E. R. 5, J. L. H. 4; J. N. A. C. v. L. 2.50; J. V. 2.50, J. T. 5; H. v. d .L. 2.50; A. A. v. H.-D. 25; J. C. v. L. 1, W. A. A. 2, H. S. Cl. 2.50, Chr. G. 5, H. B. 5, v. Z. 1.50, N. N. 2.50, W. S. 2.50, F. H. W. 5, I. 10, B. J. P. 3.50, v. d. V. 2.50, v. L. 2. J. K. 10, A. D. 2.50, v. W. 5, fam. S. 2.50, mevr. B. 20, C. D. 2.50, J. A. L. H. 2.50, H. Sw. 1.50, B. M. de V. 2.50, A. J. D. 2.50, M. H. v. H. 2.50; W. J. J. v. d. B. 5, N. N. 10. A. J. G. 2 50. G. C. V. 2.50, N.N 8.50, D. B. 2.50, P. J. J. H. 5, C. W. E.-II. 5, L. S. 1, fam. d. G. 3.50: M. H.-B. 1, L. F. S. R -B. 0.50, B. P. M. W. 2.50, N.N 250. Overste St. Antoniusgest. 10, Twentsche Bank 10, Dameskrans Vrijz. Herv. 5, Afd. Beverwijk Volksonderwijs 25, N.N. 2.50 per maand, Personeel Noorderschool 21.50, id Vondel school 4. :d. School voor B. L. O. 5. id. Chr. School Noorderwijkweg 16. Chr. Gymnastiekvereen. Her cules 10. W R 10. Totaal 585 50. ontruimd, daar de vlammen hierop overgeslagen waren. De brandweer kon hier erger voorkomen. Na de ontruiming heerschte er onder de oudero Kinderen een paniekstemming, daar deze aan vankelijk hun broertjes en zusjes uit ce tweede en derde klasse niet vinden konden. Later bleek, dat er niemand werd vermist. De oorzaak moet worden gezocht in het ont staan van een schoorsteenbrandje in het oude gebouw. „Zuid-Afrika had neutraal moeten blijven," zegt Hertzog. „Geen reden om den oorlog in te gaan.* De vroegere premier van Zuid-Afrika Hertzog heeft in antwoord op een vraag in het Congres der Vereenigde Partij van de Oranje Vrijstaat verklaard: „Dat Zuid-Afrika producten aan Engeland verkocht was geen reden om aan Engeland's zijde m den oorlog te gaan. Handels verdragen houden niet de verplichting in dat men oorlog moet voeren aan de zijde van een andere partij. Duitschland heeft verleden jaar goederen tot een waarde van zeven millioen pond uit Zuid-Afrika betrokken. Neen, wij be hoorden een houding aan te nemen, als die van Zwitserland: handhaving van onze neutraliteit en verkoop van onze producten aan hen, die ze wilden hebben". MAILNIEUWS Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost en mail: 11 Nov. per s.s. Joh. de Witt/Oranje van Amsterdam; luchtpost 4, 7, 11 Nov. per trein tot Napels Suriname, zeepost en mail: 16 Nov. per s.s. Castor van Rotterdam: Lichtdienst 1); 5, 9 Nov. per ld. van New Vork. per ld. FrankrijkZ. Amerika 2) Aruba, Bonaire, Curasao. Saba. St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 10 Nov. per s.s. Ceres van Amsterdam; 16 Nov. per s.s. Castor van Rot terdam; luchtpost: als Suriname. Ver. St. v. Amerika, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, mail: 4 Nov. per s.s. Noordam van Rotterdam; 9 Nov per s.s. Burgersdyk van Rotterdam; luchtpost: per trans- atlantischen luchtdienst 1); 5, 9 Nov per ld. van New York. Bovendien: Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, luchtpost: per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 8 Nov. per s,s. Westland van Amsterdam; 11 Nov. per s.s. Alwaki van Rotterdam; luchtpost: 5, 9 Nov. per ld. van New York; per ld. Frankrijk—Z. Amerika 2). Barbados, Trinidad, mail: 16 Nov. per s.s. Castor van Rotterdam; luchtpost: als Suriname. Venezuela, mail. 17 Nov. per s.s. Simon Bolivar van Amsterdam; luchtpost: als Suriname China. Philippijnsche Statenbond. Japan x), Jehol x). Mantsjoerije x), mail. 6, 9 Nov. via Siberië: luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3); Philippijnsche Statenbond uitsluitend 5, 9 Nov. per ld. van New York en per transatlantischen luchtdienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina, Oost-Afrika, mail: 8 Nov. via Engeland: 14 Nov per s.s. Kota Baroa van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). Br. Indië, Birma, Australië, Ceylon, mail: 8, 13 Nov. via Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Siam, Thailand x), Malaya, mail: 11 Nov. per s.s. Joh .de Witt/Oranje van Amsterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien verzonden per ld. NapelsBandoeng. Saoedi, (Arab. Kon.) mail: 7 Nov. via Frankrijk; 14 Nov. per s.s. Kota Baroe van Rotterdam: lucht post: per Engelschen luchtdienst 3). Irak, Hongkong, mail: 8, 13 Nov. via Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Syrië, mail: 7 Nov. via Frankrijk; 14 Nov. per s.s. Kota Baroe van Rotterdam: luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3); per Franschen lucht dienst 2). Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarische Eilanden, mail: voorloopig ala Spanje. Senegal, Ivoorkust, mail: voorloopig als Frank rijk; luchtpost: per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Franschen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia, Goudkust x), mail: voor loopig als Engeland; luchtpost: per ld. Frankrijk— Z. Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust: per Engelschen ld. 3). Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; luchtpost: pei Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 11 Nov. per s.s. Joh. de Witt/Oranje van Amsterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Nieuw-Zeeland, mail: 4 Nov. per s.s. Noordam van Rotterdam; 9 Nov. per s.s. Burgersdijk van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen luchtd. 3). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig .te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche lan den wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig pu bliciteit kan worden gegeven. In verband niermede wordt verzocht voorhanden correspondentie regel matig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. (naam van het schip)" achter wege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmin gen, waarmede geheel of gedeeltelijk rechtstreeksche erbinding met onder Nederlandsche vlag varende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Ne derlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgend' beschikbare gelegenheid verzonden. Buslichtingen voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Por tugal. 2) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Frankrijk. 3) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Brand in houten schoolgebouw. NIEUW AMSTERDAM, 3 November. Van morgen omstreeks elf uur is brand uitgebroken in een houten schoolgebouw, staande naast de nieuwe Hervormde school. In dit gebouw waren de tweede en derde klasse, in totaal ongeveer 50 kinderen gehuisvest. In een oogwenk was het gebouw een prooi der vlammen. De kinderen kon den echter op normale wijze het gebouw verla ten. Tegelijkertijd is het nieuwe schoolgebouw HAARLEM 3 November 1939. Ondertrouwd: 3 Nov.: J. Bosch en J. G. Willem- >en, C. Donkers en E. M. Roest. Bevallen: 30 Oct., S. StrijbisVreugdenhil, d., 31 Oct., M. Smit—Becker, d C. BeentjesVan der. Haak, d.; 1 Nov., P. JanssenGoossens, d.; A van VelthuijsenNeed, z.; G. E. Loogman Zandvliet, d.; G. ZwartKlinker, d.; 2 Nov., A. Z. Maarsde Jongh, d.; W. RentingDamiaans, z.; W. C. RutteVogel, d.; M. H. BosKappers, d.; 3 Nov., H. RookhuiszenGroeneveld, z.; M. B. H. SpeeHarmsen ,z. Overleden: 1 Nov.: E. J. RuiterSteltenpohl, 60 Kamperlaan, P. F. van Koningsbruggen, 73 j., Schagchelstraat, 2 Nov.: J. Sakes—Bolk, 71 j., Ha- zepaterslaan, L. B. J. Kersting, 69 j., Gen. de la Reystraat, 3 Nov.: W. Krachten, 63 j., Maerten van Heemskerkstraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7