Amerikaansche neutraliteitswet in iindstemming aangenomen. DAMPO gJ JowMcud tuut de 1üeek Roosevelt teekent heden het ontwerp. UW KINDJE VERKOUDEN Mijnhardtjes De „Prawda" toornt tegen Finland F XT KR DAG 4 NOVEMBER 1939 HAAREEM'S D'AGBESD 5 "J Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo Wonderlijk zooals dat helpt' Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct (Adv Ingez, Med.i ,Ver. Staten hebben hun historische positie van neutraliteit herkregen". Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft gisteren den eindtekst van het neutraliteitsontwerp met 243 tegen 172 stemmen aangenomen. Voordien had de Se naat het ontwerp met 55 tegen 24 stemmen goedgekeurd. Daarvoor had de gemengde commissie uit het Huis en den Senaat reeds den door de regeering voorgestelden tekst aanvaard. President Roosevelt zou het ontwerp hedenmiddag omstreeks twaalf uur onderteekenen. De Senaat stemde met 45 tegen 25 stemmen de Kamer met 223 tegen 189 stemmen iór de verdaging van de buitengewone zitting, e gewone zitting zal op 3 Januari geopend orden. Het is waarschijnlijk, dat Roosevelt den Iders der beide partijen zal verzoeken zich et uit de hoofdstad te verwijderen. De gemengde commissie van beide Kamers •eft drie wijzigingen aangebracht in het wets- itwerp zooals dat door den Senaat was aan bracht: 1, De wet machtigt thans neutrale schepen alle lederen te vervoeren, met uitzondering van wa ns en munitie, die bestemd zijn voor alle lan- m lang den Stillen Oceaan, den Indischen jeaan en het Westelijk Halfrond beneden 35 aden N.B., zonder dat het noodig is over- acht van de eigendomsbewijzen tot stand te engen voor deze goederen de Vereenigde Staten rlaten. 2, De wet machtigt Amerikaansche telegraaf- i telefoonmaatschappijen haar rekening- airant-systeem met oorlogvoerende landen te ndhaven. 3, De wet verbiedt Amerikaansche schepen, m den datum der presidentieele neutraliteits- oclamatie af. goederen te vervoeren zonder dat eigendomsbewijzen aan een buitenlandsche derneming overgedragen zijn. In een persconferentie heeft Roosevelt jzijn voldoening te kennen gegeven over de joote meerderheid waarmede de opheffing Ivan het embargo op wapenen is goedgekeurd en hij gaf zijn toestemming tot het publi- I ceeren van de volgende verklaring: „Ik ben verheugd, dat het wetsontwerp laan de Vereenigde Staten hun historische jpositie van neutraliteit terug heeft ge geven". i Verder deelde de president mede, dat hij •een aantal proclamaties zal uitvaardigen, bnneer de wet onderteekend zal zijn, waar bij de toepassing van de wet zal worden ge- Iregeld. Te dien einde heeft hij besprekingen (voerd met Serie en Cordell Huil. ONDAG 29 OCTOBER Ter ontspanning en opwekking tijg ik ter anjaardslaan om H.F.C. te zien voetballen. „In t jubeljaarbezgint een kennis op de tri ne en ofschoon ik vroolijkheid zoek schijnt l te erg. Ik staar hem verbaasd en ietwat ge- handaliseerd aan. Maar het blijkt dat hij tot i geestdriftige sportverknochten behoort die n politieke, militaire, economische, sociale en Idere beroeringen alleen in hun vrijen tijd pnis nemen. Vrije tijd wil in dit geval reen: hetgeen overblijft na aftrek van de en, gebruikt voor werken, sport, eten en sla- ii. Dat is niet veel en zij trekken zich andere pgen weinig aan ook. De gelukkigen! Tot hen hoorend spreekt deze man van een „jubeljaar" Wat H.F.C. 60 is, Haarlem 50 en de Haaxlem- he Voetbalbond 40. Andere gebeurtenissen Bdt hij kennelijk bijzaak. Dat is voor mij, in dezen tijd, een ongewone totaliteit. Terwijl ik poog mij in de bijzaak- ivatting te verplaatsen en daarmee in jubel- jmming te raken, begint H.F.C. te voetballen laar doet dit helaas aanvankelijk als een Stigjarige. Een veel ernstiger man dan de ju- jjaarling zet zich nu naast mij en samen be turen wij de gouden dagen van weleer, terwijl ps al is dan ook geen „safer" naam denkbaar or een doelverdediger vijfmaal gepasseerd >rdt door de voorhoedespelers van een Wor- erveerschen derdeklasser genaamd Q.S.C. Van ie rare lettercombinaties waarop de Neder- hdsche clubs zoo dol zijn lijkt mij dit een der arste. Het schijnt Quick-Saturnus-Combinatie beteekenen. Waarom hebben ze het niet ge- jonweg Wormerveer genoemd? Enfin, vlug n ze. Maar Saturnus.... wat heeft die ouwe d met voetbal te maken? De mythologie zegt it-ie vereenzelvigd werd met Kronos, een Voor- fiekschen berggod. die kinderen verslond en daarna weer uitbraakte. Hij waa ook een ort regenmaker, net als meneer Veraart. Een i ander lijkt mij volkomen in strijd met het lang van een voetbalclub. Maar we kijken naar H.F.C. Als het met 05 hterstaat begint het eindelijk te voetballen, larop de vlugge berggod zich niet handhaaft 6 kinderenverslinder en zelf verslonden dreigt worden. Tenslotte wordt het 55 en eindigt it in gejubel vanwege de verrassing. Maar mooi dit niet tegen een derdeklasser. En aangezien tijdens den strijd heb opgemerkt dat vele •F.C.'ers niet kijken waar hun medespelei's en genstanders staan voor zij den bal krijgen, odat zij dien daarna meestal naar een tegen- ander plaatsen en daarmee al hun goede werk eer teniet doen, fladderen mijn gedachten terug iar Europa. Dat staat nu ook met 05 achter Is het niet meer is. En het heeft sinds jaren kt naar zijn medespelers en tegenstanders ge- Men voor het den bal kreeg, en hem dan ook in het Noorden van Atlantlschen en Stillen Oceaan, Chili en Ecuador aan de Westkust, Brazilië, Uruguay en Argentinië aan de Oostkust van Zuid-Amerika. De patrouilleering heeft op het oogenblik ten doel. dat de regeeringen van eventiieele activiteit van Belligerenten op de hoogte gehouden worden Men gelooft dat in geval van een optreden bin nen de zóne diplomatieke stappen bij het be treffende oorlogvoerende land zullen worden gedaan. In een telegram van het bureau Dow Jones uit New York wordt verklaard dat de geallieerden zoodra de neutraliteitswet uit gevaardigd zal zijn, voor 159 millioen dollar aan vliegtuigorders zullen plaatsen. Het bureau voegt er aan toe. dat verdere contracten wellicht binnen enkele weken zullen volgen. Aartshertog Franz Joseph van Habsburg verwacht herleving van Oostenrijk. Bewondering voor Schuschnigg. Havas meldt uit New-York: De boodschap van Schuschnigg heeft een diepen indruk gemaakt in kringen van Oostenrijksche emigranten in New-York. Aartshertog Franz Jo seph van Habsburg heeft in een interview met een vertegenwoordiger van Havas het volgende verklaard: Zelfs voor ik kennis had gekregen van de bood schap van Schuschnigg was ik er steeds van over tuigd, dat de wreede methoden der Gestapo on machtig zouden zijn om dezen man te breken. Het zal een eeuwige schande zijn voor het nationaal- socialistische regime, dat het een groot burger als Schusdhnigg veroordeeld heeft onder zulke om standigheden te leven. Op een vraag betreffende de vorming van een Oostenrijksch legioen, dat aan het front zou strij den, vervolgde de aartshertog: Alle Oostenrijkers willen strijden met de ge allieerden en de wapens in de hand voor de ver dediging van de vrijheid en de democratie. Ik keur volledig de gedachte van een Oostenrijksch legioen goed, dat zich zou voegen bij de Tsjecho-Slowaak- sche en Poolsche legioenen. De aartshertog besloot: Ik ben er van overtuigd, dat het vrije Oostenrijk zal herleven en daarmede de vrijheid in Centraal Europa. Zijn ligging als sleutelland, zoowel in economische als politiek opzicht, zal het dan een beslissend be lang geven voor den toekomstigen vrede in Europa. DINSDAG RADIOREDE VAN HALIFAX. De Britsche minister van buitenlandsche zaken Lord Halifax, zal Dinsdagavond een radiorede over „Onze zaak nu en later" houden. telkens weer aan de laatsten toegespeeld. Of schoon er toch geen bizondere begaafdheid noodig is om wel te kijken en een beetje concen tratie toe te passende onmisbare grond slag voor goed spel. „Als Europa maar ophaalt tot 55", denk ik. Het ziet er nog niet naar uit. En deze gedachte geeft mij toch weer wat moed voor H.F.C. Zulks verblijdt in de Zondagspauze der week, ver van het wereldnieuws en de telex, op het groene veld. Al is het niet „belangrijk". Mijn kennis de jubeljaarling staat bij het eind signaal uitbundig te juichen. Het is niet waar dat alle Hollanders zwaartillende menschen zijn. Er is geen oorlogsnieuws. Wat luchtalarm aan de Engelsche kust,, maar niemands leven schijnt ermee gemoeid te zijn. Stilte aan het front. De Russen beginnen een grootere plaats in de ge beurtenissen in te nemen dan de Duitschers, Franschen en Engelschen. Zij kibbelen met Ame rika over een Amerikaansch schip met een Duit sche bemanning, dat in een Russische haven is aangekomen, en zij zetten hun aandrang op Finland voort. Maar het vermoeden groeit, dat zij nog heel wat meer in him schild voeren. Kennelijk hebben zij ontdekt dat er als groote mogendheid wat te halen is als andere groote mogendheden elkaar te lijf zijn gegaan. Een oude waarheid; niemand hoeft diplomaat te wezen •om haar te doorgronden. Misschien heeft Caillaux hieraan gedacht toen hij zei dat de oorlog heel kort zou duren. Hij is de eerste staatsman die dat beweerd heeft. Maar zijn naam roept zulke verre en onrustige herinneringen uit het verleden op, zelfs van vóór den vorigen oorlog, dat hij niet erg rustwekkend aandoet. Evenmin als die van sommige andere oude heeren in het buitenland. Toch herinner ik mij, dat Caillaux tijdens den wereldoorlog vrede wou sluiten met Duitschland en daarvoor actie voerde tot Clemenceau hem in 1917 liet opslui ten, hetgeen later eindigde in een zonderling proces. Hij hield toen al van vrede. Onze minister van Economische Zaken, van wiens beschikkingen het letterlijk wemelt en die tegenwoordig niet alleen het jongste, maar ook het meest-regeerende lid der regeering schijnt te zijn, bepaalt zich vandaag tot een aantal goed hartige maatregelen betreffende de voedselvoor ziening voor honden. Hij drijft onzen dichter P. Gas us in zijn dichterlijke pen en dit is weer een van die oogen - blikken waarop Nederland beseft waarom minis ter Van Steenberghe, ondanks zijn taak en zijn vele decreten, zich in een persoonlijke populariteit blijft verheugen die de schoon ste dagen van minister Slotemaker de Bruine in de schaduw stelt en die van minister Kan evenaart. Er zijn momenten waarop men een volk dieper treft door aan zijn honden te denken Oorlogsbuit der Engelschen. In acht weken 400.000 ton. Het Engelsche ministerie voor de economische oorlogvoering maakt bekend dat in de eerste acht weken van den oorlog meer dan 400.000 ton zijn buitgemaakt door de Britsche contrabande-controle. Sinds het begin van den oorlog is een hoeveel heid van 87.540 ton petroleumproducten aangehou den. Het grootste deel der aangehouden ladingen bestaat uit goederen, die direct voor militaire doel einden kunnen worden gebruikt; 38.500 ton man- gaanerts, 21.500 ton aluminum en bauxiet zijn aan gehaald. In de afgeloopen veertien dagen zijn 7500 ton ko per en kopererts, 1100 ton olie en 10.600 ton olie zaken in beslag genomen. Tot 12 October hadden de Franschen 150.000 ton in beslag genomen. Finnen confereerden een uur te Moskou. Onderhandelingen duren voort. De Finsch-Russische besprekingen, welke gistermiddag zijn gevoerd, hebben ongeveer een uur geduurd. Aan Russische zijde werden de besprekingen gevoerd door volkscommissaris Molotof en vice-volkscommissaris Potemkin, aan Finsche zijde door staatsraad Paasikivi en den chef van het protocol van het ministerie van buitenlandsche zaken, Hakkarainen. Omtrent den inhoud van de bespreking is nog niets bekend, doch men heeft den indruk, dat de onderhandelingen worden voortgezet DE GEBROEDERS GALLINO IN LIMA. De lange-afstandvliegers, de gebroeders Gallino zijn gisteren op het vliegveld van Limatambo (Peru) geland. Een geweldige menigte bracht hun een ovatie. In triomf werden zij rondgedragen, toen zij uit het toestel waren gestapt. Bij hun aankomst in Lima vormden zij opnieuw het voor werp van geestdriftige betoogingen. Al Capone komt vrij. Sinds October 1931 gevangen gezeten. GERMINAL ISLAND (Californië) 3 November. Bepaald is, dat de „gangster" Al Capone op 19 No vember a.s. tegen betaling van een boete van onge veer 10.000 dollar uit de gevangenis zal worden ont slagen. Men verwacht, dat hij zich met zijn vrouw en zijn zoon in Florida zal vestigen. Capone is thans gedeeltelijk verlamd. Men wijt dit aan het feit dat de gedachte, dat hij door vijanden uit de gangster-wereld zou worden vermoord, hem voort durend achtervolgd. Al Capone werd in October 1931 wegens be lastingontduiking veroordeeld tot elf jaar gevan genisstraf en 50.000 dollar boete. De duur van zijn straf is dus thans met ongeveer drie jaar ver kort. (United Press). Zoo zien ze er uit, dus niet \y rond, doch HARTVORMIG. (Adv Ingez Med.) dan aan het volk zelf. En in tijden als de hui dige, niet zoo best voor de zelfingenomenheid van het menschdom, vinden hondentrouw en hondenvriendschap bijzondere erkenning. De honden houden zich tenminste aan hun verdra gen! Intusschen kunnen we zelf vandaag weer suiker van den minister krijgen. Op Bon 2. En hij heeft ook aan Sinterklaas gedacht. De banketbakkers krijgen extra suiker. DINSDAG 31 OCTOBER Als de Russen er niet waren met hun eigen bizonder soort neutraliteit zou het bepaald stil zijn in de rubriek Buitenland. Maar vandaag treedt Mussolini weer eens naar voren. Nog een neutrale man. Hij is zelfs de meest opvallende neutrale van allen Vermoedelijk stemt dat niet zoozeer met zijn temperament overeen. Li elk geval heeft hij zijn naam weer door den aether, over de telexlijnen en in de groote krantenkop pen doen flitsen door een nieuwe groote oprui ming onder zijn ministers en andere sommi- teiten te houden. Daar is tevens de Partijsecre taris Achille Starace mee verdwenen, tenmin ste uit dat ambt. Hij heeft er een nette andere betrekking voor in ruil gekregen. Deze Starace had het acht jaar als secretaris van de Fascistische Partij uitgehouden en dat is niet gering, want in twintig jaar tijds, waarvan zeventien aan het bewind, hebben zes zwart- hemden deze hooge post bekleed, zoodat het ge middelde maar drie jaar en vier maanden be draagt. Achtereenvolgens waren het Bianchi. Giunta, Faranacci, Turati. Giurati en Starace. In zijn boek „Inside Europe", eenige jaren gele den verschenen, schetst John Gunther het ambt als volgt: „De taak van den secretaris van de Fascistische Partij is, de fouten te maken. Mussolini draagt hem al het „inwendige" werk op. Als hij zich voldoende impopulair heeft ge maakt door discipline te vorderen, promoties te weigeren, menschen uit te kiezen voor bijzondere opdrachten enzoovoorts gaat hij de laan uit en wordt door een ander vervangen." Van Starace zegt Gunther dat hij uitpuilende oogen heeft, gelijkend op die van Mussolini, en hem slaafsch nabootst door ermee te staren en te rollen. Er wordt beweerd dat hij zijn vingers met een bij zonder apparaatje oefent om zijn handdruk te verstevigen. Maar zijn eerlijkheid wordt erkend. Deze zelfde John Gunther gaf in hetzelfde boek, dat eenige jaren geleden verscheen, een ka rakteristiek van den Duce ten beste waarin hij beweerde dat de menschen en dingen waarvan hij het meest houdt zijn: de stad Rome. zijn dochter Edda, boeren, boeken, vliegtuigen en snelheid, en de menschen en dingen die hij het meest haat: Hitier, aristocraten, geld, katten en oude menschen, vooral oude vrouwen. Ik laat de opsomming voor John Gunther's rekening. Hij bewondert Mussolini nogal sterk en noemt hem op gezag van Francis Hackett een Italiaansch meesterwerk en „e n Vesu- viaan". Maar het ware ondenkbaar dat e :n Ame rikaan of een Engelschman een dictator be schreven zonder humor. Onze oud-minister van Financiën, mr, de Wil de, een knappe kop en een stoer, vastberaden man. al is hij geen dictatoriale figuur, heeft een waarschuwing tegen te groote uitputting der staatsfinanciën doen hooren. „Pas op ons staats- MOSKOU. 3 November Li een artikel over de onderhandelingen tusschen de Sovjet Unie en Finland schrijft de „Prawda" o.a. het volgende: Een aanzienlijke verbetering is tot stand ge komen in de betrekkingen tusschen de Sovjet- Unie en de Baltische landen in de afgeloopen twee maanden. De Sovjet Unie heeft met deze landen pacten van wederzijdschen bijstand ge sloten. Pogingen om de wederzijdsche voordeelen van deze overeenkomsten voor al haar ondertee kenaars te ontkennen, worden slechts gedaan door hun gemeenschappelijke vijanden, die er belang bij hebben, een oorlog te doen ontketenen, niet slechts in West-, doch ook in Oost-Europa, en in het bijzonder aan de kust van de Oostzee. Over Finland zegt het blad dat het land geen verlangen aan den dag legt met de Sovjet Unie tot overeenstemming te komen voor de consolida tie der betrekkingen van vriendschap. De Finsche regeering heeft eenige noodmaatregelen geno men, welke men slechts kan begrijpen, wanneer het land zich voorbereidt op een oorlog. Na de rede van Molotof heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken een rede voering gehouden, welke niet anders kan worden uitgelegd dan als een oproeping tot oorlog met de Sovjet Unie. Erkko bedreigde de Sovjet Unie rechtstreeks door te zeggen dat hij de krachten kent, waarop Finland mag vertrouwen, krachten welke de neutrali teit en onafhankelijkheid van Finland kun nen verzekeren, indien zijn veiligheid be dreigd wordt. Hij deed dit op dezelfde wijze als Beek. de vroe gere minister van Polen. Ook hij sprak uitdagen de redevoeringen uit voor den Poolsch-Duitschen oorlog en het gevolg was dat hij een oorlog uit lokte met Duitschland. Wij weten ook welke de krachten zijn. waar op Erkko hoopt op steun in zijn strijd tegen de Sovjet Unie. Dit zijn de krachten, welke de oorlogsfakkel in Europa hebben ontstoken en hun voornemen ten uitvoer hebben gebracht, die gepoogd hebben en nog pogen, hoewel zon der succes, de Sovjet Unie in oorlog te brengen met Duitschland en met zijn eigen buren aan de Oostzee. Het zijn de krachten, die den Poolsch-Duitschen oorlog hebben doen ontstaan en zoo Polen gerui- neerd en tot den ondergang hebben gebracht. Men moet opmerken, dat Erkko met zijn oor logsuitdaging niet alleen is gebleven. Een dergelijke campagne is in de Zweedsche pers ontketend. De Zweedsche pers verklaart, dat het voorstel van de Sovjet Unie om een vlootbasïs te krijgen aan den noordelijken ingang van de Finsche Golf. het groot ste gevaar oplevert. De „Stockholms Tidningon" schrijft, dat deze vlootbasis de onafhankelijkheid van Scandinavië bedreigt. De Zweedsche minister van buitenlandsche za ken, Sandler, heeft verklaard, dat „Indien de Finnen erin toestemmen hun havens ter beschikking te stellen van de Sovjet Unie dit het einde van Scan dinavië zou beteekenen." Dit zeggen de Zweden. Het is evenwel bekend dat onder het bewind der Tsaren Finland geheel on derworpen was aan Rusland en dat dit land de be schikking had over alle havens van Finland en de; eilanden, hierbij ingesloten de Aaland-eilanden. Waarom spraken toen de Zweedsche politici niet en riepen zij niet over het gevaar hiervan voor Scandinavië? Wij weten, dat toen de Zweedsche re geering in tegendeel zichzelf niet gerechtigd achtte te wijzen op eenig gevaar voor Zweden door deze regeling. Integendeel, de Zweedsche politici van toen kropen voor de Tsaristische regeering en vlei den haar. Waarom is nu het voorstel van de Sovjet Unie tot het verkrijgen van een enkele vlootbasis aan den noordelijken ingang van de Finsche Golf aanleiding tot het geschreeuw van sommige Zweed sche politici over „het gevaar voor Scandinavië'"' De zaak is, dat deze Zweedsche politici handelen in opdracht van hun lastgevers in het Westen. Ons antwoord is klaar en duidelijk. Wij zullen onzen eigen weg gaan, ondanks alles. Wij zullen de veiligheid van de Sovjet Unie verzekeren, zonder iemand naar de oogen te zien en iederen hinder paal, welke ons in den weg naar ons doel komt, breken. (Reeds in het grootste deel van onze vorige op laag opgenomen.) Erkko antwoordt. „Niets agressiefs gezegd." Erkko heeft inmiddels volgens een bericht van United Press uit Helsinki er zijn verbazing over geuit dat zijn rede in eenig opzicht kon worden be schouwd als een bedreiging met oorlog tegen de Sovjet-Unie. Erkko zeide dat zijn rede zeer kalm gehouden was en dat er niets agressiefs in was, om dat Finland er nooit aan heeft gedacht tegen iemand een oorlog te beginnen. Hij zeide dat zijn rede recht deed wedervaren aan alle rechtmatige plannen welke Rusland zou kunnen opperen en dat Finland geen reden zag ongerust te zijn. Hij zeide voorts dat er mogelijkheden waren om de geschillen op vriend schappelijke wijze te regelen en dat het treurig zou zijn indien Rusland hei noodig zou achten naar de wapens te grijpen zoolang de onderhandelingen voortduurden. Erkko voegde er aan toe, dat alles wat Finland had gedaan slechts was geschied ter bescherming van de neutraliteit. Na de opheffing van het Amerikaansche wapenembargo. LESLIE BURGIN, de Engelsche minister voor de voorraden. In een persconferentie heeft de Britsche minister voor de vooraden, Burgin, gezegd: „Wanneer het Amerikaansche wapenembargo wordt opgeheven, zullen de geallieerden een arsenaal van onbeperkte hulpbronnen tot hun beschikking hebben. Wij moeten de leemten in onze productie nagaan en uit de Amerikaan sche nijverheid putten voor de artikelen, die in onze eigen industrie ontbreken. Ik stel mij voor dat wij onmiddellijk machines, staal voor kanonnen en grondstoffen en later mis schien eenige munitie noodig hebben". De minister deelde mede, dat de dienst voor de voorraden sedert het uitbreken der vijandelijk heden reeds een bedrag van bijna 110 millioen pond sterling heeft uitgegeven. Iedere dag heeft een nieuwe uitbreiding der industrieele outillage ge bracht. Burgin herinnerde aan de verantwoorde lijkheid van zyn ministerie voor de verdediging van Engeland en verklaarde dat tegen alles, zelfs tegen parachutespringers, voorzorgsmaatregelen zijn genomen. crediet", zegt hij. „We moeten versoberen, anders gaat het mis. En ik heb veel over voor defensie en werkloosheidsbestrijding, maar hetzelfde kan met minder geld bereikt worden. Men zal zich moeten oefenen in het neen zeggen". Een stoer woord. Volgens het systeem-Musso- lini zou men een vasten neen-zegger moeten aan stellen, met de taak „de fouten te maken", die na drie jaar door een tevoren goed geoefenden op volger vervangen zou moeten worden. Enzoo voorts. Zouden partijen elkaar verdringen om deze post te bekleeden? Neen. Maar zouden mi nisters hem niet graag instellen? In mijn eer bied voor Excellenties laat ik het antwoord achterwege. WOENSDAG 1 NOVEMBER Weer een redevoering. Molotof heeft de we reld zijn grootmachtig woord toegedonderd. De wereld doet niet erg schrikachtig. Zij is lang zamerhand gehard geraakt tegen alle soorten van donderende redevoeringen. Maar zij denkt erover na en blijft erover nadenken, terwijl de Finnen voor de zooveelste maal naar Moskou reizen. Op dezen dag neem ik een ander boek van een paar jaar geleden uit mijn boekenkast. Het is „Goodbye mr. Chips" van Hilton, de eenvoudig- vertelde historie van een eenvoudigen Engelschen schoolmeester. Het doet mij weldadig aan. Zoo weldadig, dat ik mij voorneem meer snipper uurtjes" te gaan wijden aan boeken van enkele of meer jaren geleden, ciie mooi waren en dat gebleven zijn. Want ik heb mijzelf ook al betrapt op die fout van dezen tijd: telkens maar weer wat nieuws ter hand te nemen en het vroeger- gelezene te verwaarloozen. Op die manier le zende behoeft men geen boeken meer te koopen en kan volstaan met leen-exemplaren uit biblio theken. Maar de schoonheid die zoo vaak pas bij herlezing ontdekt wordt en de schoonheid die bij herlezing herleeft gaan bij dat jaag-stelsel te loor. Ik heb weer genoten van den ouden Chips, met zijn liefde voor zijn leerlingen, die hij alleen onthield, en zijn grapjes en zijn verouderde leer stof en zijn prachtige, zuivere menschelijkheid Er is een tweede boekje ook; „To you. mr Chips". Minder overtuigend maar toch met veel fijne kleine trekjes in een gevoelige typeering. Wij moeten meer herlezen. Er is zooveel te her lezen uit die Europeesche cultuur, die toch zoo veel prachtigs heeft voortgebracht in alle lan denOok in het onze DONDERDAG 2 NOVEMBER De laatste tol op de Veluwe is afgeschaft. Won derlijk feit in een zoo zwaar betolboomde era. Zijn er ooit meer tolboomen geweest, van het Warmonder Hek tot de Maginot-linie toe? Het Warmonder Hek moet trouwens nog onttold wor den. Er resten nog meer gevallen in ons land. Sir Walter Layton van de News Chronicle, een zeer knappe econoom, heeft in zijn blad twee pagina's beslagen met een vredesplan voor Europa waar bij alle tolboomen eraan gaan. Zullen we dat ooit beleven? Mocht de afschaffing van dien Gelder - schen tol op den weg Elspeete-Nunspeet het be gin blijken te zijn!het eerste zacht-klinge- lende signaaltje van dit tijdperk der Vervulling! Er zijn 87000 kruideniers in ons land. De re geering zelf zegt het, want zij heeft hen enquête formulieren voor de suiker laten invullen. Een machtige volksgroep. Tijdens de vorige mobili satie placht mijn kapitein te zeggen: „Wij zijn een volk van kruideniers", hetgeen niet als uiting van nationale zelfverheffing bedoeld was. Maar nu is voorzichtigheid geboden met commentaren op volksgroepen. En ik vraag mij af hoe ze het tegenwoordig met gijntjes in de revues doen. Vroeger kregen daarin de ambtenaren, de kruide niers, de schoolmeesters, de dokters, de advoca ten, de politie en nog enkele andere groepeerin gen niet te vergeten de journalisten hun vaste beurten. Ik weet niet of de rechter de schoonmoeders als een volksgroep beschouwt, maar de overige hier genoemde schijnen alle .beleedigbaar" om het zoo maar. zonder toestem ming van Charivarius. te noemen VRIJDAG 3 NOVEMBER De Amerikanen heffen hun wapen-embargo op en de Engelschen en Franschen hebben bij voor baat al 5500 a 8000 oorlogsvliegtuigen in de Ver eenigde Staten besteld. Maar Wall Street is al leen maar vast op vliegtuig-aandeelen. Nergens anders op. Uit zijn beminnelijke beursberichten maak ik weer op dat het niet heelemaal ver trouwt dat Europa zal doorvechten. Een kille, koude gedachtengang. En als Europa door vecht vertrouwt Wall Street president Roosevelt nog niet heelemaal; hij zou de oorlogswinsten wel eens voor de staatskas kunnen Inrekenen. Ik hoop dat hij dat in ieder geval zal doen. Buiten die eene soort aandeelen gerekend is Wall Street flauw. Niet willig. Het heeft zoo lang op de opheffing van dat embargo gehoopt en nou is het niks geworden. Gevraagd: medelijden met Wall Street. Maar niet door mij. Ik heb in een week tijds twee Fransche films gezien. Ze waren beide goed, vooral „Rue Michel nr. 8". die nog in Haarlem moet komen. Maar er zat ook veel belangwekkends in de veel heviger .Opstandige Jeugd", die de stichting van een jeugd-republiek door tien jongens en tien meis jes, ergens hoog in de bergen, fantastisch uit beeldt. Die jongens en meisjes zijn naar 3200 M. hoogte gevlucht, ver weg van de ouderen en van de ruziënde maatschappij beneden, maar in hun kleine maatschappij ontstaan gevaren en afgunst en splitsing en ruzie evenals beneden, waarbij zij leeren dat men niet naar ..altitude 3200" of naar andere hoogten moet vluchten maar de moei lijkheden tegemoet treden en oplossen. Die ge dachte is heel menschelijk evenals de leidende gedachte van ,.Rue Michel nr. 8". dat eigenlijk ook al in dit blad besproken is en dat mede het stempel van die Europeesche cultuur draagt waarover ik in dit dagboek al iets gezegd heb toen het boeken gold. Hollywood evenaart die verfijning, die voornaamheid van de Fransche film nooit. En daar moest ik hier ook nog wat over schrijven, want laten we toch wel begrij pen wat er op het spel wordt gezet met de oude Europeesche cultuur in gevaar te brengen. Er is veel te verliezen, verschrikkelijk veel. van allerlei nationaliteit, op allerlei gebied: lang niet alleen op dat der Kunst. Maar deze week. waarin die ellendige oorlog gelukkig nog steeds niet heeft doorgezet, heeft weer nieuwe hoop gege ven. Ik pluk de week en doe het met dankbaarheid. E. P, rerder heeft Roosevelt gezegd dat de ver- ring der pan-Amerikaansche conferentie. t irbij 'n neutrale zóne rondom een gedeelte in het Westelijk Halfrond werd ingesteld, thans in toepassing is. Hij gaf niet aan, wat er zou feeuren bij schending der zóne. Öp de vraag, welke gevolgen het zou hebben anner Britsche gewapende schepen binnen de me zouden trachten Duitsche schepen te be- achtigen, antwoordde Roosevelt, dat dit een [derstelïing is. Volgens de inlichtingen, waarover men hier 'schikt, patrouilleeren de Vereenigde Staten GEEN REPATRIEERING VAN DUITSCHERS UIT TURKIJE? Bevoegde kringen te Istanboel zeggen dat zij niets afweten van stappen, welke de Duitsche regeering zou hebben ondernomen of nog zal doen voor de re- patrieering van in Turkije wonende Duitschers. De Deutsche Lufthansa zoo wordt hier voorts medegedeeld heeft de Lichtdiensten tusschen Berlijn en Istanboel via Sofia en Belgrado v.v., welke dienst bij het uitbreken van den oorlog werd ge staakt, hervat. EEN TERUGBLIK MAANDAG 30 OCTOBER

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9