Haarlem's Dagblad Jianiug Bezoek van Koning Leopold. Tot geluk geboren... KEIP (bcengt een (bezoek aan JConingin lüiCheCnüaa Voorloopig geen oorlogsbrood. Over twee maanden benzine-distributie. Heftig luchtgevecht. Het Belangrijkste S7e Jaargang No. 17297 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapfein 37. Postgiro- jjienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 7 November 1939 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand /1-H per 3 maanden 3 25. franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën. 1-5 regelt ƒ1.75. elke rege! meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek Natuurlijk moet het bezoek dat de Koning der Belgen, vergezeld door zijn minister van Buiten- landsche Zaken Paul Spaak, aan onze Koningin is komen brengen wel sterk de aandacht trekken. Gisterenavond en vanmorgen zijn besprekingen ien Paleize Noordeinde gehouden, waaraan na tuurlijk ook onze minister van Buitenlandsche Zaken, mr, Van Kleffens, heeft deelgenomen. In den vorm ziet men hier dus een herhaling van de conferentie der vier Noordelijke neutralen te Stockholm, waaraan eveneens de staatshoofden met hun ministers van Buitenlandsche Zaken deelnamen. Overigens was daar de situatie an ders. Immers, een der vier deelnemende landen verkeerde in direct gevaar. In de knel gebracht door de Russische eischen zochten de Finnen te Stockholm den moreelen steun en in sommige opzichten de materiëele medewerking van hun Scandinavische buren en verkregen die ook. De Haagsche besprekingen vinden gelukkig niet onder dergelijke bedreiging plaats en gelukkig wèl in de zelfde sfeer van wederzijdsch vertrou wen en vriendschap die te Stockholm heerschte. Overigens is de vorm besprekingen van staats hoofden vergezeld alleen door hun ministers van Buitenlandsche Zaken wel bijzondere aandacht waard. Die vorm is in zekeren zin nieuw tegelijk toont zij op onmiskenbare wijze de ac tieve deelneming van constitutioneele vorsten aan besprekingen, waarin „aspecten van den in ternationalen toestand" in een critieken tijd aan de orde komen. Evenals in de Noordelijke landen zal die actieve deelneming ook hier bij de be trokken volken met voldoening worden gezien. Het Staatshoofd is in ons land niet alleen in offi- ciëelen maar ook in werkelijken zin de hoogste belichaming van de volkseenheid en volkskracht. En hetzelfde doet zich in België voor ondanks de in dezen critieken tijd naar den achtergrond gedrongen geschillen tusschen Vlamingen en Walen. Koning Leopold HI geniet hot vertrouwen en den eerbied van zijn gansche volk. En dat temeer omdat Z.M., evenals onze Koningin, een sterke persoonlijkheid is. Niet lang geleden zei mij een Belg, die in den Brusselschen regeerings- kring zeer goed thuis is, dat aan het persoonlijk optreden des Konings en aan zijn directen in vloed de grootste waarde toegekend moet wor den. Hij schetste daarbij zijn Koning in enkele zinnen, die van de grootste bewondering getuig den voor zijn karakter. Hij prees hoog zijn toe wijding, den grooten ernst waarmee hij de zaken bestudeert en voorbereidt, de volharding waarmee de Koning de doeleinden blijft nastre ven welker verwezenlijking hij goed acht en zijn warm hart voor den medemensch. Het neutraliteits-standpunt van België in den huidigen oorlogstoestand in West-Europa is even duidelijk als het Nederlandsche. Het is indertijd Ingeleid en geproclameerd door den huidigen Ko ning en dat anderen en wij het zoo volkomen be grijpen en vertrouwen kunnen vindt in niet ge ringe mate zijn verklaring in den persoon van den Koning, die op zichzelf reeds een waarborg is. Dat beide neutraliteits-standpunten niet zullen leiden tot een militair verbond, en dat de huidige besprekingen ook zeker niet aan dit onderwerp gewijd zijn, is een gansch andere zaak. Het ont breken van zulk een verbond beteekent geen ge brek aan wederzijdsch vertrouwen maar een zaak van verstandig beleid. Buitendien moet, in dezen tijd en in deze sfeer waarin geen enkel volk den oorlog wil, nog minder er ook maar eenige. geestdrift voor toont, de neutraliteit van België en Nederland zonder militair verbond in het bui tenland een zuiverder en dieper indruk wekken dan het tegendeel ooit zou kunnen doen. Aanleidingen tot het plegen van overleg zijn er overigens genoeg. Ik weet niet of na het vertrek van den Koning der Belgen nog eenig communiqué zal worden verstrekt om ze nader aan te duiden. Maar ook zonder dat kan men alleen reeds in de Engelsch-Fransche blokkade en haar invloed op beide neutrale landen, als mede in de houding die Duitschland te dien aanzien inneemt voldoende verklaring vinden om gemeenschappelijk ondervonden moeilijk heden te bespreken. Belga deelt mede dat het niet in de bedoe ling lag over een bemiddelingsvoorstel te spre ken. Ook indien het daar vandaag nog niet het psychologische moment voor mocht zijn moet het van groot belang geacht worden dat de regeeringen van neutrale landen overleg met elkaar blijven plegenopdat zij, als de kans komen zou, dit spychologische moment niet bonden missen. R. P. Gematigd optimisme in Finland. Onderhandelingen worden vóór Donderdag hervat, HELSINGFORS 7 November. Het Finsche kabinet zal waarschijnlijk heden de laatste hand leggen aan de instructies voor de de legatie te Moskou. Men vermeodt, dat de bespreking uiterlijk Donderdag zullen worden hervat. Men vreest ech ter, dat het resultaat nog niet zoo snel zal worden bereikt. Het achterblijven van eenige aanduiding over de onderhanadelingen in de rede, die Molotof gisteren heeft, gehouden en het staken der aanval len op Finland in de Russische pers acht men echter gunstige teekenen. Men is dan ook tot eenig optimisme geneigd temeer daar op eenige belang rijke punten overeenstemming zou zijn bereikt. (United Press). PRINS BERNHARD BEZOEKT DEN MINISTER VAN ONDERWIJS Z.K.II. Prins Bernhard heeft hedenochtend een bezoek gebracht aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. (De Engelsche bladen maken melding van een geval, ivaarin een baby nog geen twee uur na de geboorte een gasmasker gepast werd.) Baby, de met vreugd verwachte, Die nog nauw een kreet liet hooren, Nog geen eerste lachje lachte, Baby, tot geluk geboren Baby was nog geen twee uren, Of hij kreeg, je kunt nooit weten, En wie durft 'het avonturen, Reeds een masker aangemeten. Baby kon nog niet bevroeden, Dat er dingen zijn als gassen, Macht'loos huilde hij van woede, Toen men het hem aan ging passen. Baby hoeft het niet te vreezen, Voor er heusch gevaar mocht komen, Toen'het passend bleek te wezen, Heeft men 't hem weer afgenomen. Baby tot geluk geboren, Moest direct een masker krijgen, Als u geen hard woord wilt hooren, Zal ik verder nu maar zwijgen ^etet, nut ctunt&et Een A«7 van GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Haarlem in cijfers. Gunstige resultaten. Wij hebben reeds medegedeeld, dat het inwo ner-aantal van Haarlem in het 3e kwartaal van 1939 met niet minder dan 1070 zielen vooruitge gaan is. Het aantal was op 30 September 139.757, dus de 140.000 waren bijna bereikt. Er vestigden zich 3094 personen, terwijl er 2373 vertrokken. Onder de hier gekomenen waren 500 Amster dammers, maar 372 Haarlemmers vertrokken naar Amsterdam. De balans met de buitengemeenten was: 167 Bloemendalers kwamen naar Haarlem, 160 Haar lemmers gaven aan Bloemendaal de voorkeur. 138 Haarlemmers verhuisden naar Heemstede, 142 Heemstedenaren naar Haarlem. De verhuis-balans was tusschen Haarlem en de randgemeenten vrijwel sluitend, de zuigkracht der omstreken deed zich dus blijk baar niet meer gevoelen. Haarlem deed Amsterdam wel vrij sterke concurrentie aan. Het vestigingscij fer over September voor Haar lem was zeer hoog. Dit komt omdat vele menschen die hier slechts tijdelijk (o.a. Indische verlofgan gers) zijn, zich toch als inwoners hebben opge geven in verband met de distributiemaatregelen. In dit kwartaal werden aan valide werkloozen uitkeeringen gedaan tot een bedrag van 522.592, tegen 575.812 in het 3e kwartaal van 1938. Een vermindering dus van 53.220, dat duidelijk wijst op een daling van het aantal werkloozen. Bij de tijdelijke werkgelegenheid geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente geboden werkten eind September 500 werkloozen, tegen slechts 321 op 30 September 1938. Ook is gunstig dat over September van dit jaar bouwvergunningen werden gevraagd tot een be drag van ƒ254.700, tegen ƒ79.477 in September 1938. En dat niettegenstaande de mobilisatie en oorlogstoestand! Ook de resultaten van de gemeentebedrijven zijn gunstig te noemen. Het electriciteitsbedrijf leverde dit kwartaal 9.515.631 K.W.U.af, tegen 9.012.933 in het 3e kwar taal van 1938. Een stijging dus van 502.698 K.W.U. De omzetten van de gasfabriek waren 3e kwar taal 1939: 5.535.292 M3., 3e kw. 1938: 5.296.680. Stijging 283.610 M3. Waterleiding 1939: 612.283 M3., 1938: 579.891 M3., stijging 22.292 M3. Uit deze cijfers blijkt dat de omzetten der gemeentebedrijven, vergeleken bij het 3e kwartaal van 1938, zeer belangrijk vergroot zijn. Vooral de toeneming van het gasverbruik, dat zooals men weet eerst dalend was, stemt tot voldoening voor het gemeentebestuur. Het aantal gasverbruikers steeg van 32.450 op 1 Januari 1939 tot 34.299 op 30 September 1939. Het aantal leerlingen bij het Hooger- en Mid delbaar onderwijs vermeerderde bij de Haarlem- sche openbare en bijzondere scholen van 3241 op 30 Sept. 1938 tot 3329 op 30 Sept. 1939. Bruno Walter komt niet naar ons land. Zijn gezondheid geschokt. Bruno Walter heeft aan het bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam gevraagd, hem van zijn verplichting van het dirigeeren van een reeks concerten in de maand Januari te willen ontslaan en deze concerten tot een volgend seizoen te mogen uitstellen. Aanleiding tot dit verzoek is de ernstig ge schokte gezondheidstoestand van den kunste naar, tengevolge van het tragische verlies, dat hij onlangs heelt geleden. Het bestuur heeft dit verzoek uiteraard inge willigd hoezeer men ook betreurt van de mede werking van dezen grooten kunstenaar in dit seizoen te moeten afzien. Bruno Walter heeft de reis naar California aanvaard waar hij geruimen tijd tot herstel van zijn gezondheid wenscht door te brengen. Onderhoud waarbij ook de ministers Spaak en v. Kleffens aanwezig waren. Z.M. Koning Leopold der Belgen is gis teravond te Den Haag aangekomen en heeft zich naar het paleis van H.M. de Ko ningin begeven. Naar verluidt, zou het doel zijner Ma- jesteits komst zijn om met H. M. de Ko ningin van gedachten te wisselen over eenige aspecten van den internationalen toestand. Minister Spaak vergezelt den koning. Ook minister Van Kleffens was gisteravond ten Paleize. Verwacht wordt, dat de Koning en zijn mi nister nog in den loop van den dag zullen vertrekken. Naar Belga meent te kunnen bevestigen, houdt het bezoek, dat Koning Leopold gister avond onverwacht aan koningin Wilhelmina ten paleize te 's-Gravenhage heeft gebracht, geen enkel verband met eventueele bemiddelings voorstellen. Onze Haagsche correspondent meldt ons nog: Het bezoek, dat Koning Leopold der Belgen, vergezeld van den Belgischen minister van bui tenlandsche zaken, Spaak, aan H.M. de Koningin heeft gebracht en waarbij ook minister van Kleffens aanwezig was,, komt voor buitenstaanders natuurlijk zeer onver wacht en maakt een verrassenden indruk. In- tusschen gelooven wij niet ver van de waar heid verwijderd te zijn, als wij de meening uit spreken, dat men hier niet te doen heeft met een bij wijze van spreken hals over kop genomen be sluit van het Belgische Staatshoofd. Inte gendeel, wij gelooven, dat reeds enkele dagen geleden de voorbereiding van dit bezoek plaats heeft gevonden. Het spreekt vanzelf dat de Belgische en de Neder landsche regeering wier landen in zoo menig op zicht in een zelfde moeilijke situatie te midden van den oorlogstoestand verkeeren, herhaalde lijk van gedachten wisselen over en in verband met den internationalen toestand in het al gemeen en met hun positie in dat opzicht in het bijzonder. Wanneer de Nederlandsche gezant te Brussel aldaar b.v. met minister Spaak spreekt dan ligt het voor de hand. dat de Belgische minister van buitenlandsche zaken althans wat de be langrijke onderwerpen van zulk een gedachten- wisseling betreft den Koning op de hoogte houdt. Nu is het geenszins uitgesloten dat Ko ning Leopold op een gegeven oogenblik de ge dachte heeft geopperd, dat inplaats van allerlei dergelijke diplomatieke gesprekken en correspon dentie een direct mondeling contact tusschen de beide staatshoofden in tegenwoordigheid van de verantwoordelijke ministers van buitenland sche zaken wel geschikt -zou zijn. Ter vermijding van misverstand zij on derstreept, dat wij op grond van wat wij hoorden den zeer stelligen indruk hebben, dat er op dit oogenblik geen directe drin gende reden voor deze vorstelijke ontmoe ting aanwezig was. Voorts meenen wij te weten dat aan de Belgi sche regeering duidelijk bekend was, dat Ne derland niet voelt voor het door sommige Bel gen bepleite denkbeeld van 'n Nederlandsch-Bei- gisch militair bondgenootschap. Men mag dan ook wel aannemen, dat koning Leopold niet naar Den Haag is gekomen met de bedoeling hiervoor nog op eenigerlei wijze te ijveren. Ten slotte kunnen wij nog vermelden, dat het op prijs werd gesteld en wij voegen hier als onze meening aan toe: wellicht zelfs nuttig werd geacht de bijeenkomst van de Staatshoofden Naar wij vernemen is er geen aanleiding te verwachten, dat broodkaarten op korten termijn zullen worden ingevoerd. De re geering zal trachten de invoering zoo lang mogelijk uit te stellen. Mede dank zij de vóór den oorlog aange legde voorraden is dc tanvepositie op dit oogenblik van dien aard, dat er evenmin aanleiding is tot het voorschrijven van oor logsbrood. Werkloosheid te Haarlem. Een gunstig verloop op de arbeidsmarkt. Het gaat den laatsten tijd goed op de Haar- lemsche arbeidsmarkt; eerst scheen het kort na de mobilisatie dat het aantal werkloozen snel naar boven zou gaan, maar nu blijkt dat de ge wone winterstijging minder groot is dan anders. In de afgeloopen week verminderde het aantal werkloozen zelfs met 78. terwijl dezelfde week van 1938 een stijging te zien gaf van 102. Een gunstig verschil dus van niet minder dan 180. Het aantal werkloozen is thans 4706. Dat zijn er minder dan in 1938: 952, 1937: 337, 1936: 1196, 1935: 1907, 1934: 1526, 1933: 36 en 1932: 337. Er zijn dus thans tc Haarlem bijna 1000 werkloozen minder dan op denzelfden tijd van 1938. Het gunstige verschil met 1935 nadert zelfs de 2000. met hun ministers niet geheim te houden en daarvan openlijk te doen blijken door een com muniqué van het A. N. P. Minister Van Kleffens weer ten paleize. Vanmorgen te kwart voor tien heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, zich wederom naar het paleis Noord einde begeven. Plannen tot repatriëering van Dnitschers uit Roemenië. BOEKAREST, 7 November (Reuter.) Vol gens welingelichte kringen te Boekarest zijn de voornaamste punten van het plan. dat thans wordt uitgewerkt voor de repatrieering van de Duitsche minderheden in Roemenië door een or ganisatiecomité van leiders der minderheid: 1. Emigranten mogen roerende goederen mee- denemen. Naar schatting maakt dat 30 pet. van hun totale bezit uit. 2. Emigranten zullen in het rijk. in hoofdzaak in het Tsjechische protectoraat en het bezette Poolsche gebied, compensatie ontvangen voor hun overige bezit. 3. In de eerste tien jaren zullen de emigran ten jaarlijks de helft van de opbrengst uit hun onroerend bezit ontvangen. 4. Duitschland zal dit onroerend bezit aan bieden aan de Roemeensche regeering. De ont vangen bedragen zullen gebezigd worden voor handelscompensatie in plaats van voor het vrije geldverkeer. 5. Van de 750.000 leden der Duitsche minder heid zullen niet allen worden gerepatx-ieerd. doch eerst de boeren en vervolgens de jonge per sonen. De meeste intellectueelen en ambachtslie den zullen blijven. Hoewel de nationaal-socialistische commissie hoopt, dat de Roemeensche regeering met de plannen zal in stemmen, blijven de bladen der Duitsche minderheid ontkennen, dat dergelijke plannen worden bestudeerd. Zij doen evenwel uitkomen, dat indien zij zouden bestaan de Duitschers aan den oproep van Hitier gehoor zullen geven. Jlegeting, waaxéif met indiei- dueele (behoeften tekening zal weiden gehouden. Nederland zal een benzinedistributie krijgen en heeft ai het rijverbod op Zondag. In België daarentegen, waar men minder voorraad heeft en minder aanvoer, acht men deze maatregelen niet noodig. Doet de regeering dan geen over bodige moeite? Op deze en dergelijke vragen, den minister van Economische zaken op een persconferentie gesteld, heeft de bewindsman in dezen geest ge antwoord: Uiteraard kan de minister niet ln een oordeel treden over het beleid van een andere re geering. Bij een vei-gelijking van de voorraad- en importcijfers mag men niet alleen zien naar de benzine, maar moet men afgaan op de ge- heele oliepositie. Waarom er voor den oorlog geen voldoende voorraden zijn aangelegd, kan hieruit verklaard worden, dat het onmogelijk is. ook in verband met de beschikbare opslagruimte, zooveel aard olieproducten op te slaan, dat hieruit de be hoeften van het Nederlandsche volk voor langen tijd zouden zijn gedekt. De moeilijkheden voor het gereed maken van de distributieregeling van benzine zijn grooter dan voor petroleum voor huishoudelijk gebruik en voor suiker. Bij deze laatste producten kan men uitgaan van een bepaald gemiddeld ver bruik per persoon of per huisgezin onder be paalde omstandigheden. De hoeveelheden ben zine echter, welke de verschillende automobi listen verbruiken en de doeleinden, waarvoor de benzine wordt verbruikt, varieeren zeer sterk. De regeering had hier de keuze tusschen een eenvoudige en een meer gedifferentieerde dis tributieregeling. Bij de eerste zou men zich moe ten baseeren op een algemeen geldend aantal af te leggen kilometers. In het tweede geval wordt de distributieregeling afgestemd op de Indivi- dueele behoeften der autogebruikers. Ofschoon de eerste methode het voordeel heeft, dat zij binnen enkele weken tot uitvoering had kun nen komen, heeft de regeering aan de tweede methode de voorkeur gegeven, omdat men daar door in veel ruimere mate met de positie der ver schillende categorieën van automobilisten ï-eke- ning kan houden en de belangen van het be drijfsleven zooveel mogelijpk kan ontzien. In verband met onzekerheid ten aanzien van een regelmatigen aanvoer van benzine was niet temin een direct ingaande beperking noodzake lijk. Naar verwachting zal over 2 maanden tot invoering der distributie kunnen worden over gegaan. De volgorde van voorkeur bij de benzine industrie zal in het algemeen zijn, dat de open bare diensten in de eerste plaats komen, daarna het bedrijfsautoverkeer en daarna het particu liere verkeer. Het woo rd is aan Koning Leopold II van België: Een land dat door de zee wordt be speeld is nooit klein. Negen Duitsche toestellen zouden neergehaald zijn. Het Fransche lcgerbericht van Maandagavond luidt: „Groote bedrijvigheid der wcderzijdsche luchtmacht. In een hevig gevecht hebben negen Fransche jachttoestelien een aanval gedaan op een groep van 27 Duitsche jagers. Negen Duitsche toestellen werden neerge haald. Tenminste zeven kwamen op ons ge bied terecht. Onze patrouille keerde voltallig en ongedeerd terug." Ofschoon de verhouding 1 tegen 3 ten nadeele van de Franschen was. hebben de Fransche ja gers verscheiden escadrilles Duitsche jachtvlieg tuigen aangevallen, zoo meldt Havas ïxader. Het opmerkelijkste noemt Havas. dat de negen Fran sche machines, na negen Duitschers neergehaald te hebben, alle naar hun basis teruggekeerd zijn. Daaruit blijkt, dat de Fransche vliegers geweldig vlug zijn. Sedert het begin van de vijandelijkhe den hebben de Fransche piloten reeds tallooze bewijzen van hun stoutmoedigheid gegeven. Het is niet voor het eerst, dat zij niet voor sterkere vijandelijke formaties vluchten en het initiatief nemen. Het was boven den Elzas tamelijk helder weer, toen de Fransche jachtvliegtuigen opstegen. De 27 vijandelijke vliegtuigen vlogen in negen groe pen van drie en werden onmiddellijk aangeval len. De resultaten zijn bevestigd door ooggetuigen, die van den beganen grond den strijd gevolgd hebben. Zeven Duitsche vliegtuigen zijn. zooals gezegd, op Fransch gebied neergehaald, twee heeft men brandend op Duitsch gebied zien neervallen. Britsche vliegtuigen boven Duitschland, Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede dat de Engelsche luchtmacht Maandag ge slaagde verkenningsvluchten boven West- Duitschland gemaakt heeft en een aantal waar devolle foto's heeft genomen. Een toestel is nog niet teruggekeerd. BERLIJN, 7 November (D.N.B.ï Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: In het Westen, behalve geringe activiteit van vex'kenners en zwak artillerievuur aan beide zij den, geen noemenswaardige gevechtshandelingen. Bij luchtgevechten werd een Britsch vliegtuig bij Mainz en twee Fransche vliegtuigen bij Saar- lautern omlaag geschoten. Kalme nacht aan het front. PARIJS, 7 November (Havas) Het leger- bericht van hedenochtend luidt: een kalme nacht. Wordt Daranyi door Nagy opgevolgd? Volgens welingelichte kringen zou Tasnadi Nagy, de tegenwoordige minister van Justitie, gekozen worden tot president van het huis van afgevaardigden als opvolger van den onlangs overleden heer Daranyi. Volgens het blad Kis Ujsaag zou de leiding der regeeringspartij overwegen zekere wijzigingen aan te brengen in het reglement der partij. HEDEN12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. Haarlem in cijfers. Een statistiek die op gunstige factoren voor onze gemeente wijst. 1 Een vrij sterke daling van hel aantal werk loozen te Haarlem. 1 Beveiliging der Haarlemschc kerken tegen bommen en granaten. 4 BINNENLAND Over twee maanden treedt dc benzinedistri- butic in werking. 1 Koning Leopold brengt een bezoek aan Den Haag. 1 Minister Steenberghe geeft een toelichting op de economische defensie maatregelen. 3 Het verleenen van weermachts-industrie verlof. 3 BUITENLAND Bij een luchtgevecht zouden negen Duitsche toestellen neergehaald zijn. 1 Molotof heeft in een rede te Moskon gezegd dat Rusland niet in een oorlog betrokken wenscht te worden. 5 De burgemeester van Brussel, Adolphe Max, is overleden. 5 Gandhi heeft zich uitgesproken tegen een ongchoorzaamheidscompagne. 5 Een voorloopig compromis tusschen Finland en Rusland zou niet uitgesloten zijn. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: Bezoek van Koning Leopold. 1 Mr. E. Elias: In ontdek Amerika. 3 H.D. Vertelling: „Overpeinzing vóór de thee" door Jan Mens. 4 Van onzen Londenschen correspondent: Taai- Waarom boterrantsoen in Engeland? 5 De Dardanellen, een voortdurend strijdpunt in de wereldpolitiek. g Van onzen Londensche correspondent: Taai fenomenen in het Engelsche ministerie van voorlichting. g B. Schippers: Dc nieuwe belastingplannen. 6 De burgerlijke stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1