Haarlem's Dagblad Ontploffing in den Bürgerbraukeller te München. Is er geen weg: Ceen hoeden af! Buitengewone vergadering van den ministerraad. Verlies voor de Britsche marine. 9\CitCec ivus luist uectcokken. Streven naar herstel van den vrede wordt gewaardeerd. Engelsche Geheime Dienst beschuldigd. Noordsche Staatshoofden Uitvallen der Duitsche pers Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17299 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij NV Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantooi Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 9 November 1939 Abonnementen per week 0 25, pei maand ƒ1.10, per 3 maanden I 3 25. franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75. elke regel meer 0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60. elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek De Engelsclie, Fransche en Duitsche commen taren op het vredes-initiatief van Koningin Wil helmina en Koning Leopold wekken niet veel boop op een gunstig resultaat. Zij zijn wel niet vierkant afwijzend, maar zij meten de bezwaren breed uit en stellen die voorop, daarbij verwij zend naar de houding van de tegenpartij. Overi gens wordt het initiatief in hoffelijke termen be jegend en niemand kan loochenen dat het gewel dige belangstelling in de geheele wereld heeft ge wekt. Dat laatste is van veel belang ook als het niet tot het verlangde doel leidt. En van belang is eveneens dat nu gebleken is dat neutrale mo gendheden wel degelijk met een dergelijk voor ste] voor den dag kunnen komen zonder daarbij den wrok of de verontwaardiging van een dei- strijdende partijen te ontketenen. Van zulke ge volgen is noch ter eene, noch ter andere zijde iets te merken. Misschien zal dit, ook als het huidige aanbod geen gevolgen heeft, in de naaste toe komst zijn heilzamen invloed doen gelden op ver dere pogingenhetzij van Nederlandsch-Bel- gische, hetzij van andere neutrale zijde. Van de zijde der Scandinavische staatshoofden is nu al bijval betuigd. Hierbij moge nog eens opgemerkt worden dat er ten aanzien van de ontvangst van vredes initiatief een heel andere stemming moet heer- schen dan vroeger, omdat ook de in den oorlog betrokken volken zulk initiatief verwelkomen. Daarmee hebben zoowel regeeringen als „politieke kringen", „diplomatieke kringen" en schrijvers van hoofdartikelen rekening te houden. Ook is aan dezen oorlog een tijdvak voorafgegaan, waar in oorlog niet alleen door ijverige pacifisten maar ook door tallooze regeeringen, met al haar aan hang van politieke en diplomatieke kringen en regeeringsorganen, is verguisd en gebrandmerkt op een wijze die volkomen nieuw in de wereldge schiedenis was. Het is zelfs op de meest officiëele manier gebeurd, o.a. in het door tientallen staten onderteekende Briand-Kellogg-Pact, dat den oor log als middel tot oplossing van internationale geschillen uitbande. Daar kunnen sommigen nu wel om lachen, maar niet alleen is het niet grappig maar bovendien zit er een blijvende waarde in. Dat tijdvak is niet vergeefsch geweest, al heeft het niet meteen tot zijn doeleinden ge leid. Dat zaad heeft wortel geschoten en reeds een andere houding tegenover den oorlog bij de volken gewekt. Daar zal het niet bij blijven, zoo als iedereen begrijpt, die zich wel eens verdiept heeft in de ontwikkeling der groote geestelijke stroomingen in de wereldgeschiedenis. Die ont stonden ook altijd uit kleine beekjes, die hun weg door hindernissen zochten, een langen weg, tot zij zich vereenigden tot een grooten, onweer- staanbaren stroom. En in dit opzicht is het ook belangwekkend aan een uitspraak van Napoleon I te herinneren: „In den oorlog is driekwart een moreele aangelegenheid; de balans der mate- rieele krachten vormt slechts het overige kwart". Die moreele aangelegenheid wordt nu door nieu we begrippen beïnvloed. Dat geeft nu zoowel een betere ontvangst als een betere kans aan ieder initiatief dat den vrede ten doel heeft. En voor het overige is ware Moed nog altijd een geëerde eigenschap. Ik zou willen vragen of er minder reden is om die aan den dag te leggen als men naar vrede streeft dan als men oorlog voert of meer? Nu hebben buitenlandsche perscommentaren en redevoeringen bij vele menschen ook in dit land den indruk gewekt, dat er eigenlijk voor de oor logvoerende partijen geen weg naar den vrede meer is. Zij zeggen dat met even pessimistische beslistheid als zij verklaren dat het sluiten van vrede nu niets zou helpen omdat er over een jaar toch weer oorlog zou uitbreken. Zijn die beide beweringen juist? Mijn antwoord luidt vierkant ontkennend. Ten eerste geloof ik dat er wel een weg is, niet slechts op grond van het spreekwoord „Waar een wil is, is een weg" (een Engelsch spreekwoord). De Engelschen eischen terugtrekking van Duit sche troepen uit Polen en Tsjecho-Slowakije, maar vergeten eraan toe te voegen tot welke ko loniale regeling, tot welke economische samen werking en tot welke deelneming in Europeesche waarborgen zij bereid zouden zijn. De Duitschers verwijzen naar Hitiers vredesaanbod, dat van de andere zijde als een groep vage algemeenheden werd aangeduid, vergeten daaraan toe te voegen dat zij die preciseeren willen en geven evenmin aanduidingen omtrent een werkelijken onafhan- kelijken status voor Polen (wat het door hen ver overde deel betreft, want de rest is in Russisch bezit) en de landen Bohemen-en-Moravië en Slo wakije. Is het ondenkbaar dat over al deze on derwerpen nog eens te praten zal zijn? Waarom zou dat ondenkbaar wezen? De wereldkaart is voor vele wijzigingen vatbaar. Dan voert men aan dat een wapenstilstand in Duitschland's voordeel zou-wezen omdat daarbij de blokkade opgeheven zou worden en dus nieu we aanvoer zou kunnen plaats hebben. Is het onmogelijk voorloopige besprekingen door middel van neutrale aanbieders van goede diensten te houden ook zonder wapenstilstand? Natuurlijk niet. Zulke besprekingen heeten zelfs tijdens den wereldoorlog beproefd te zijn. „Maar Hitier wil niet", zeggen de Engelschen. „Hij wil Europa veroveren". „Maar Chamberlain wil niet", zeggen de Duit schers. „Hij wil Duitschland vernietigen". Is het zeker dat onwil om te overleggen, als die nu bestaat, over een maand of drie maanden of een half jaar nog zal bestaan? Voortdurend Wijzigen zich immers de verhoudingen en de kan sen En vergeet men dat Rusland als derde groot macht „zijn handen vrij houdt", neutraal blijft en afwacht? In Londen, Berlijn en Parijs zal men dat zeker niet vergeten. Er is nog het tweede punt: dat als men nu vrede sloot, er over een jaar weer oorlog zou zijn. Sterk, dat zoovelen met zooveel zekerheid voor spellingen durven te doen terwijl de voorspel lingen die „men"doet telkens en telkens weer ge logenstraft zijn. De profeet „men" slaat figuur op figuur maar wordt er niet door genezen. Wie weet iets van zoo'n vrede af? En van de waar borgen? En van de gevolgen in een wereld, die toch al heelemaal in beweging isin zoo ve lerlei opzicht? Waarom in Gods Naam zouden wij het goede niet nastreven als wij weten dat het goede doel is en dat geen oorlogsgeweld ooit tot beter verhoudingen en tot levensgeluk heeft geleid maar integendeel uitsluitend tot vernieti ging, verarming en ellende? R. P. (In Italië wordt in de pers thans een actie gevoerd tegen het ge bruik om, bij wijze van groet, den hoed af te nemen.) In het Italiaansche leven Pakt men telkens weer iets aan, Dat daar aanstoot schijnt te geven En dus niet moet voortbestaan. 't Eerste ding waar we van hoorden, Was een halsmisdaad idee: In ons land geen stijve boorden, Werd de leuze, weg ermee. Toen weerstreefde men het geven Van een trouwe vriendenhand, Die gewoonte werd verdreven Uit het Italiaansche land. Nu is weer iets aan de orde. Al wordt er nog steeds gegroet, Er moet niet gegroet meer worden, Met het lichten van den hoed. Och, men kan van smaak verschillen, Maar dit hoflijk manuaal Zou ik hier niet missen willen, Het staat zwierig joviaal. Maar 'k gun ieder graag zijn keuze, Als 't den Italiaan dan trekt, Kiest hij voor mijn part de leuze: Hoed je en hou je gedekt. P. GASUS. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Gisteravond van 6 uur tot half acht is op het departement van Algemeene Zaken aan den Kneuterdijk een buitengewone verga dering van den Ministerraad gehouden. In deze vergadering is het aanbod van goede diensten door Koningin Wilhelmina en Koning Leopold aan de oorlogvoerenden gedaan, besproken. Naar wij meenen te weten, waren op het oogenblik, waarop de ministers uiteen gin gen nog geen antwoorden van de betrokken staatshoofden ontvangen. Wel is het mogelijk dat de ministers van enkele voorloopige in formaties van sommige gezanten konden kennis nemen. Ook de algemeene toestand, zooals die na den stap der Hollandsche en Belgische souvereinen is geschapen, is on getwijfeld nader onder de oogen gezien. ONGEOORLOOFDE BELANGSTELLING. De marechaussee heeft gistermiddag op strand Muiderberg te Muiden een Nederlander aangehou den, die in Duitschland werkt en hier met verlof was. De man hield zich verdacht en langdurig op in de omgevingvan een in aanbouw zijnd ver- sterkingswerk. Duikboot door ontploffing vernield. In het Lagerhuis heeft Churchill medege deeld, dat de Britsche duikboot „Oxley" is vernield door een ontploffing, welke aan een ongelukkig voorval te wijten is. Het ongeval is geschied in omstandigheden, welke pu blicatie op het tijdstip, dat het gebeurde, ongewenscht maakten. Reuter meldt nader: De Admiraliteit heeft een lijst gepubliceerd van de namen dergenen, die eenige weken geleden om het leven zijn gekomen bij den ondergang van de Engelsche duikboot „Oxley". Vier officieren en 49 manschappen hebben bij het ongeluk het leven verloren. Duitsch antwoord op het vredesinitiatief. BRUSSEL, 9 November (Havas). Te Ber lijn wordt bevestigd, dat de Rijksregeering lang diplomatieken weg aan de regeeringen van België en Nederland zijn standpunt zal kenbaar maken over het aanbod van goede diensten der souvereinen van deze beide landen. Er zal tot uitdrukking worden gebracht, dat Duitschland den goeden wil der beide souvereinen te streven naar een herstel van den vrede begrijpt en waardeert, doch dat moeilijk te gelooven is aan een prac- tisch resultaat, aangezien de operaties tus- schen de oorlogvoerenden in hevigheid toe nemen. MÜNCHEN, 9 November. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Hitler is gisteren ter gelegenheid van de her denkingsplechtigheid der oude strijders voor een kort bezoek in München aangekomen. In plaats van Hess hield de Führer zelf in München de toespraak. Aangezien de staatszaken den Führer dwongen nog in den nacht naar Berlijn terug te keeren, verliet hij vroeger dan oorspronke lijk bepaald was den Bürgerbraukeller en be gaf zich naar het station in den daar gereed- staanden trein. Kort na het vertrek van den Führer ont stond in den Bürgerbraukeller een ontplof fing. Van de nog in de zaal aanwezige oude strijders der beweging werden er 8 gedood en ruim 60 gewond. De aanslag, waarvan de sporen wijzen op buitenlandsche aanstichting, heeft in Mün chen onmiddellijk groote verontwaardiging gewekt. Voor het ontdekken van den dader was aanvankelijk een be-looning van 500.000 R.M. uitgeschreven. Door een vrijwillige bijdrage van particu liere zijde is de uitgeloofde belooning met honderdduizend Rijksmark verhoogd. Nader meldt het D.N.B.: Het bericht, over den aanslag in den Bürgerbraukeller te München was te laat bekend geworden voor de eerste och tendbladen. Alleen het „12 Uhr Abendblatt" kon het bericht nog publiceeren. Het blad schrijft dat het geen twijfel lijdt, dat de Engelsche Ge heime Dienst de hand in het spel heeft. De hee- ren in Engeland hebben zich dit maal evenwel grondig verrekend. Met de staatsvijanden in Duitschland. die mee nen in dienst van de Secret Service hun mis dadig spel te kunnen spelen zal nu met Duitsche grondigheid een hartig woord worden gesproken, aldus het D. N. B. De „Deutscher Dienst" schrijft: „Toen wij gis teravond het bericht ontvingen van de aanslag poging op den Bürgerbraukeller stokte onze adem. Toen evenwel doorstroomde ons een gevoel van onzegbaren dank aan de voorzienigheid, De Führer leeft. In eerbied neigen wij ons voor de jongste dooden der beweging. Zij stierven in den waarsten zin des woords voor den Führer. Want hem gold deze misdaad. Hem wilde men vermoor den, omdat men meende daarmee Duitschland in het hart te kunnen treffen. Wie zijn de moor denaars? Thans weten wij nog niet in bijzonder heden hoe deze misdaad werd voorbereid, hoe zij mogelijk was. Een ding weten wij evenwel: de aanstichters, de geldgevers, degenen die tot een zoo afschuwwekkende gedachte in staat zijn, dat zijn dezelfde die reeds steeds met sluipmoord in de politiek hebben gewerkt: Het zijn de agenten van de Secret Service. Achter hen staan de Brit sche oorlogsophitsers en het Jodendom. Wanneer een gebeurtenis de vastbeslotenheid van de Duitsche staatsleiding, de onwrikbare wil van het Duitsche volk, te overwinnen, de trouw van elk onzer tot den Führer zou kunnen doen toe nemen, dan zou dit zeer zeker deze poging tot moord op Adolf Hitler zijn. Maar Engeland moet ons leeren kennen. Halverwege blijven wij niet staan dat is de eed aan de baar der dooden. In den strijd, die thans begint, treedt het Duit sche volk waarlijk goed voorbereid in. Wanneer wij tot nu toe nog consideratie hebben gehad met staatsvijanden dan zal het wel duidelijk zijn dat van vandaag af met hen zoo zal worden gehan deld, dat. van hun zijde het leven en de veiligheid van nationaal-sccialisten niet meer kanoën wor den bedreigd. Sujetten, die voor Engelsch goud tot misdaad overgaan, zal men in de toekomst anders dan tot nu toe behandelen. Wanneei het oog op den vijand is gericht, moet de rug vrij zijn. Engeland moge het zich voor gezegd houden" aldus besluit de „Deutscher Dienst", „dat wij vastbesloten zijn thans den vijand niet uit het oog te verliezen. Wij weten na deze daad: het gaat om het geheel" Ongeveer 1500 menschen waren in de Bürgerbraukeller aanwezig, Aanslag lang van te voren beraamd zegt Berlijn. MÜNCHEN, 9 November. Langzamerhand be ginnen de bijzonderheden van den aanslag in de Bürgerbrau-Keller uit te lekken doch nog altijd wordt zorgvuldig geheim gehouden wie door de explosie gedood en gewond zijn. Het is de ge woonte dat de leidende figuren uit de partij na het vertrek van Hitier nog eenigen tijd bij elkaar blijven met de oude garde. Zoodoende moeten er op het oogenblik van de ontploffing onder de on geveer 1500 aanwezige menschen tal van hooge nationaal-socialistische leiders geweest zijn. Door de explosie werd een groot deel van het dak en vrijwel de geheele galerij vernield. Vele straten verder werd de ontploffing gehoord. De politie zette onmiddellijk de omgeving af, ambu lance-auto's voerden dooden en gewonden weg. Men is van meening dat de aanslag door de „ver duistering" vergemakkelijkt werd. Bovendien kan de dader gemakkelijk den kelder bereikt hebben, daar dit gebouw een onderdeel is van een groot huizencomplex, waarin pakhuizen en appartemen Het woord is aan Robert Schumann: Alleen hem is lof nuttig, die blaam op prijs weet te stellen. ten aaneengrenzen. Dit complex heeft tal van uit gangen naar de straat. Inmiddels geeft een fel geïnspireerd commentaar in Berlijn te kennen dat er geen twijfel aan be staat of de Britsche geheime dienst heeft hier de hand in het spel gehad. Terwijl Hitler in zijn specialen trein op weg was van München naar de hoofdstad, begon de politie in het geheele rijk de jacht op den dader van den bomaanslag. De politie in München verkeert ge heel in staat van alarm. Eenige tientallen gewonden zijn naar de chirur gische kliniek en het Isar Krankenhaus overge bracht. De autoriteiten van beide ziekenhuizen weigeren categorisch iets te vertellen over het aan tal gewonden, hun identiteit of den aard van hun verwondingen. Het is tot dusver nog niet mogelijk te zeggen welke maatregelen de politie zal nemen en tegen wie deze gericht zullen zijn. Het is precies een jaar geleden dat Grynszpan in Parijs den Duit- schen diplomaat Vom Rath vermoordde welke moord gevolgd werd door de groote Jodenvervol ging in Duitschland. Op het oogenblik is er nog geen aanwijzing dat wederom de Joden de gevol gen van dezen aanslag moeten dragen. De offi- cieele mededeeling spreekt slechts van „buiten landsche aanstichting". Hitler is aan dezen eersten aanslag in de 16 ja ren na de mislukte Putsch in München op haast wonderbaarlijke wijze ontsnapt. Weliswaar zijn er geruchten in omloop geweest over andere aansla gen op Hitler in de laatste paar jaren doch hier van is verder nooit iets bekend geworden. In de Duitsche hoofdstad wekte het nieuws van den aanslag groote opwinding. In het eerst werd het bericht sceptisch ontvangen en nauwelijks ge loofd tot het officieele communiqué werd gepubli ceerd. Men is er te Berlijn van overtuigd dat de aan slag lang van te voren zorgvuldig is voorbereid. De binnenkomenden in de Bürgerbrau werden al len grondig gadegeslagen en het is uitgesloten te achten dat een onbevoegde toegang heeft gekre gen. Daarom gelooft men dat de tijdbom lang van te voren geplaatst is. Ofschoon het niet bekend was dat Hitier zou spreken nam men toch algemeen aan dat de Führer eenigen tijd in de hal zou door brengen, gelijk hij ieder jaar bij deze herdenking doet. Er is nog geen officieele mededeeling uitgege ven over de te nemen maatregelen en er is nog geen enkele aanwijzing dat massa-arrestaties zul len plaats vinden. Het Bürgerbrauhaus is gelegen in de Rosenhei- merstrasse in een van de buitenwijken van Mün chen in de benedenstad. De hall is ongeveer hon derdvijftig voet lang en honderdtachtig voet breed. In vroeger tijd stonden er tijdens de bijeenkom sten van de partij groote houten tafels, heden ten dage hebben rijen vouwstoelen de eikenhouten ta fels vervangen. Een gids toont den bezoekers een kogelgat in den zolder dat Hitier daarin zestien jaar geleden schoot. Hitier viel toen die historische Nazi-vergadering binnen, schoot zijn revolver in de lucht af en proclameerde de revolutie. Hitier sprak van een klein platform aan het eene einde van den kelder, daartegenover ligt een kleine kamer, die in vroeger dagen als een soort raadskamer diende. Gisteravond overheerschte het groen en blauw van leger, vloot en luchtvaart-uniformen, terwijl andere jaren gewoonlijk bruin de domineerende kleur was in deze jaarlijksche bijeenkomst. Het program van de bijeenkomst werd aanzienlijk be kort. Heden zal een parade plaats vinden van het Bürgerbrauhaus naar het monument opgericht voor de zestien nationaal-socialisten, die sneuvel den tijdens de mislukte Putsch van 1923. (United Press). De namen der slachtoffers. De namen der dooden van den aanslag op den Bürgerbraukeller zijn: Franz Lutz (München), drager van de bloedorde en lid van de stoottroep Hitier. Wilhelm Kaiser, koopman te Solin bij München, drager van de bloedorde. Hauptsturmfiihrer van het nationaalsocialistische vervoerscorps en plaats vervangend leider van motorstandaard 86, lid van de stoottroep Adolf Hitler. Een onbekende vrouw, vermoedelijk de cassière van den Bürgerbraukeller, Maria Henle (München). Weber, omroeper voor de radio bij de Reichs- Autozug Deutschland. Leonhard Reindl, kantoorbediende. Emil Kasberger, van het muziekcoprs van de gonuw München. Eugen Schachta. lid van de Reichautozug- Deutschland, oudste medewerker daarvan. Dan is er nog een doode. die nog niet geïdenti ficeerd is. Helsche machine was op het dak van het gebouw geplaatst. MÜNCHEN, 9 November (Stefanl). De ber gingswerkzaamheden in den Bürgerbraukeller zijn reeds afgeloopen. Het schijnt, dat een hedsche machine tijdens de redevoering van Hitier op het dak van het gebouw was geplaatst boven de tribune van waar ae Führer sprak en dat het uurwerk op 21 uur 22 was gesteld. Hitler was tien minuten te voren met zijn gevolg vertrokken en heeft een uur later kennis gekregen van den aanslag op het station Trechtlinger, waar zijn speciale trein stilhield. Verscheidene personen werd gearresteerd. De leider van de Gestapo heeft zijn plaats vervanger opdracht gegeven de leiding van het onderzoek op zich te nemen. Er zijn speciale maatregelen genomen tegen vreemdelingen. De bladen schrijven de organisatie van den aanslag toe aan Engeland. Voor den eersten keer sinds 3 September werd de stadsverlichting ontstoken. Dat gebeurde di rect na den aanslag, teneinde de daders de mo gelijkheid te ontnemen in het donker te ont vluchten. Geen bekende personen het slachtoffer. Naar het D.N.B. van welingelichte rijde ver neemt. bevinden zich geen bekende personen onder de slachtoffers van den aanslag in den Bürgerbraukeller. betuigen hun instemming met het vredesinitiatief. De regeeringspersdienst meldt dat de ko ningen van Denemarken, Noorwegen en Zwe den evenals de president van Finland aan H M. de Koningin en aan Koning Leopold telegram men hebben doen toekomen, waarin deze staatshoofden hun adhaesie betuigen met het initiatief ter bevordering van het herstel van. den vrede, hetwelk gisteren door de souverei nen van Nederland en België is genomen. Sympathie van het Vaticaan. Het vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en koning Leopold is in het Vaticaan met de grootste belangstelling vernomen. Men wijst er hier op, dat stappen van dezen aard bij den H. Stoel de grootste sympathie en de groot ste aandacht wekken. Er naar wijzend, dat de actie van het Vaticaan ook altijd gericht was op een sta king der vijandelijkheden, herinnert men eraan, dat een vrede, zooals de H. Stoel dien wenscht, uit sluitend een hechte vrede kan zijn, gebaseerd op gerechtigheid en menschenliefde. Het Vaticaan toont zich gereserveerd over de mogelijkheden van succes van den Nederlandsch-Belgischen stap, en beperkt zich tot de opmerking, dat het succes van een dergelijke onderneming minder afhangt van hen die daartoe het initiatief namen, dan wel van de oorlogvoerende regeeringen. De „Osservatore Romano" brengt hulde aan de menscheüjke gevoelens, waaruit het gebaar van de beide vorsten is voortgevloeid en merkt op, dat deze stap in wezen erop gericht is de procedure van een eventueel in contact treden der partijen te ver gemakkelijken. Toenemende activiteit aan het Front. PARIJS, 9 November (Havas). Het leger- bericht van den ochtend van den negenden No vember luidt: In den afgeloopen nacht toegeno men activiteit aan het geheele front. Verkennin gen en vinnige plaatselijke gevechten met na me tusschen Moezel en Saar. DUITSCH STOOMSCHIP IN BESLAG GENOMEN. Te Londen vvordl vernomen, dat het Duitsche stoomschip „Uhenfels" (7603 ton) in beslag is ge nomen en opgebracht naar Freetown (Sierra Leone). tegen de neutrale landen gestaakt. De scherpe uitvallen van de Duitsche pers tegen de kleine neutrale landen zijn gistermorgen bruusk afgebroken. Goed ingelichte kringen zijn van mee ning dat de Duitsche regeering oordeelt dat de uit latingen van de Duitsche pers zooals die zijn ver schenen voorloopig voldoende zijn en men wacht nu slechts de reacties daarop in Nederland en België af. Genoemde Duitsche kringen zeiden bij het be spreken van de critiek der Duitsche pers op de kleine neutrale landen „Wij kunnen aannemen dat onze opmerkingen een zeker effect hebben gehad de neutrale landen." Deze kringen herhalen dan ook hun verwachting dat de neutralen zich niet aan de Britsche blok kade zullen onderwerpen Op de vraag wat de neu tralen dan precies zouden moeten doen antwoordde men „wij verwachten van de neutralen dat zij nu niet precies glimlachen indien Engeland hen op de de teenen trapt". (United Press) HEDEN: 12 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING pag. In dc Maerten van Heemskerkstraat heeft Woensdagavond brand gewoed. 2 De bezuinigingen bij Hout en plantsoenen aan de orde in den gemeenteraad. 4 BINNENLAND De ministerraad is gisteren in buitengewone vergadering bijeen geweest. 1 De P. T. T. begrooting door de Tweede Kamer goedgekeurd. 3 Nog meer uniformensmokkelarijen 3 Stijging van het aantal studenten in Nederland 3 BUITENLAND De Noordsche staatshoofden betuigen hun in stemming met het vredesinitiatief. Een Englsche duikboot is door een ontploffing vernield. 1 Hitler is te München ternauwernood aan een aanslag ontkomen. 1 In zijn te München gehouden rede zcide Hitler dat Duitschland voor vijf jaar oorlog gereed is 5 Churchill heeft verklaard dat Engeland de duik- bootaanvallen meester zal worden. A. SPORT. Schaakrubriek. 6 ARTIKELEN, enz. K. P.: Is er geen weg? Mr. E. Elias: Dagboek van een busreis door Amerika. 3 J. B. Schuil: Met „Cremer" naar een fort er gens aan de Hollandsche waterlinie. Q Voor de Vrouw. 9 Dc Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op f

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1