Een fijnproever FRANKEN'S BROODFABRIEKEI DONDERDAG 16 NOVEMBER 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Na afloop van de officiëele opening der Floraschool te Haarlem, Maandagmiddag, onthulde de burgemeester in de vestibule der school een gedenkplaat, waarin de woorden gegrift staan „A. G. Boes, wethouder van onderwijs der gemeente Haarlem 19341939, bevorderde den bouw van deze school". Van 1. n .r.: de heeren: H. van de Weyer, Inspecteur van het L.O.;-A. G. Boes, oud-wethouder van onderwijs dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem; D. J. A. Westerveld, wethouder van onderwijs Th. M. J. Donkersloot, hoofd der Floraschool. De Floraschool. Een aanwinst voor de gemeente. Het nieuwe gebouw voor de Floraschool in het Florapark werd Woensdagmiddag officieel ge opend in tegenwoordigheid van vele belangstel lenden. Onder de aanwezigen waren de burge meester. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de heeren D. J. A. Westerveld, M. A. Reinalda en mr. dr. F. A. Bijvoet, wethouders; mr. Th. A. Wesstra, gemeentesecretaris; de oud-wethouder, de heer A. G. Boes; vele raadsleden; de inspecteur van het L. O. alhier de heer H. van de Weyer; de rec tor en directeuren van inrichtingen van Voorbe reidend Hooger en Middelbaar Onderwijs; de heer Th. Lancée, oud-voorzitter der inmiddels opgeheven Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs: de heer van Gink, directeur der stich ting „Haarlem's Bloei", het personeel en vele ouders van leerlingen der school. De eerste spreker, de heer Westerveld, wethou der van onderwijs, begon met te zeggen, dat de opening van dit gebouw een lichtpunt is in don keren tijd. Had die plechtigheid een jaar later plaats gehad, dan was zij juist samengevallen met het 75-jarig bestaan der school. Van 1865 tot 1883 toch was de school gevestigd op de plaats waar nu het gymnasium is, de heer Lalau was het eerste hoofd. Verder waren achtereenvolgens hoofd de heeren Hubregtse (gedurende 39 jaar) en Jansen, waarna de heer Donkersloot in 1922 met de leiding .werd belast. In 1883 werd het schoolgebouw in de Wilhelminastraat in gebruik genomen. Het gebouw was „een wonder" voor die dagen. Nu worden wel heel andere eischen aan een schoolgebouw gesteld! In 1920 verloor de school door de invoering van het progressieve schoolgeld haar „standenkarakter". Zij was niet langer bevoorrecht zooals vroeger, toen het aan tal leerlingen per klasse nog geen 20 was, terwijl de andere lagere scholen per klasse 40 leerlingen telden. Reeds eenige jaren geleden is men tot de over tuiging gekomen dat er een opleidingsschool noo- dig was in het Zuiden van de stad en tevens dat de school in de Wilhelminastraat niet meer aan de eischen voldeed. In 1936 werd de school der Haarlemsche Schoolvereeniging in het Florapark opgeheven. De gemeente kocht het gebouw dat echter voor het doel niet geschikt was en in 1937 werd besloten het af te breken. Op dezelfde plaats bouwde ir. G. Friedhoff van Openbare Werken een nieuwe school, waarop Haarlem trotsch mag zijn. Dit is nu de derde school die ir. Friedhoff te Haarlem heeft gebouwd en het was spr. een vreugde, hem nu hier te kunnen zeggen, hoezeer het gemeentebestuur hem waardeert als schepper van schoonheid. Voorts bracht spr. dank aan den aannemer, den heer Castricum en wenschte het personeel der school geluk met het feit dat het nu werken kan in een prachtige omgeving. Gaarne gaf de heer Westerveld nu het woord aan den oud-wethouder van onderwijs, den heer A. G. Boes. die zooveel heeft bijgedragen tot de totstandkoming van het nieuwe gebouw, voor de eigenlijke opening van de nieuwe school. De heer Boes zeide, de ultnoodiging voor dezen middag met groote vreugde aanvaard te hebben. De totstandkoming van de nieuwe school heeft veel zorg gebaard. Aanvankelijk waren de bezwa ren tegen het afbreken van het mooie, solide ge bouw in het Florapark groot. Maar nu blijkt ge lukkig dat de omgeving waarlijk niet ontsierd wordt door de mooie schepping van den heer Friedhoff. „Bevoorrecht" is de school nog wel in dezen zin, dat zij in zoo'n mooie omgeving staat. Met den wensch dat het personeel in de nieuwe school veel arbeidsvreugde zal ondervinden en ouders er vele geslachten lang hun kinderen vol vertrouwen heen zullen zenden verklaarde spr. de school voor geopend. Nu was het woord aan den Inspecteur van het L.O., de heer van de Weyer, die uiting gaf aan zijn voldoening over de ingebruikneming van een school voor kinderen uit breeder milieu dan dat van het gewoon lager onderwijs, een school bo vendien die nu centraal gelegen is. Behalve door haar ligging liet de oude school nog ln andere opzichten veel te wenschcn over. Voor deze nieu we school heeft de heer Boes geijverd en gevoch ten en het ls jammer dat de opening niet onder zijn wethouderschap heeft kunnen plaats vinden. Ir. Friedhoff die een betrekkelijk beperkte ruim te tot zijn beschikking had, heeft een prachtige oplossing gevonden en aan het gebouw, zooals trouwens ook aan de andere door hem gebouwde scholen, een persoonlijk cachet gegeven. Het hoofd der school, den heer Donkersloot, wiens school zulk een goeden naam heeft; het personeel, dar, met zooveel toewijding werkt en de ouders, voor wie het een groot voorrecht is dat hun kin deren in deze mooie omgeving onderwijs zullen ontvangen, wenschte spr. van harte geluk. De heer A. Meilink, voorzitter der Oudercom missie, dankte namens de ouders het gemeente bestuur voor „het vorstelijk geschenk", dat deze nieuwe school is. Van de oude school gaat geluk kig iets mee naar de nieuwe en dat is de eigen sfeer, die van zoo grooten invloed is op de kinde ren. Spr. gaf uiting aan de groote waardeering van de ouders voor den heer Donkersloot en het personeel, van wie hij in 't bijzonder wilde noe men de oudere krachten: mej. Sluiter en mevr. Koning en de heeren Terhorst en Verheus. Ten slotte bood de heer Meilink namens de ouders de lokaliteit op de zolderverdieping, waar de ope ningsplechtigheid plaats had, met de geheele be timmering en inrichting, het gemeentebestuur als geschenk aan. Deze zaal zal kunnen gebruikt wor den als vaste tooneelzaal en voor bijeenkomsten van alle leerlingen, feesten, filmvertooningen, zanguitvoeringen enz. De burgemeester aanvaardde met hartelijken dank behoudens de goedkeuring van den Raad waaraan spr. niet twijfelde! dit geschenk voor de Floraschool, die de bloem der Haarlemsche kinderen zal ontvangen. De burgemeester sprak den wensch uit, dat de goede verhouding van de ouders tot. de school, waarvan dit geschenk zoo duidelijk blijk geeft, moge blijven bestaan. Tenslotte voerde het hoofd der school, de heer Th. M. J. Donkersloot, het woord. Spr. vestigde er eerst de aandacht op, dat wijlen wethouder Roodenburg met het plan voor de nieuwe school is begonnen. Door het initiatief van mr. L. G. van Dam, kwam dit plan ln den Raad. De heer Boes heeft het met kracht bevorderd, waarvoor hem groote dank toekomt. Mede namens het perso neel dankte spr. voor de vele waardeerende woor den en wenschte het gemeentebestuur geluk. In zijn dankwoord betrok spr. ook de afd. Openbare Werken en ir. Friedhoff en zegde de volle toe wijding van hoofd en personeel toe bij het onder wijs ln het nieuwe gebouw. Hulde aan den heer Boes. Hierna had in de vestibule van de school nog een korte plechtigheid plaats. De burgemeester onthulde n.l. met een kort, hartelijk woord een daar aangebrachte gedenkplaat, waarin de vol gende woorden gegrift staan: „A. G. Boes, wet houder van Onderwijs 19341939, bevorderde den bouw van deze school". De heer Boes dankte voor de eer, hem op deze treffende wijze aangedaan. Vervolgens bezichtigden de aanwezigen de school, die uitmunt door schoonheid zonder over dadige luxe, door smaakvolle en practische in richting en artistieke kleuraanbrenging. Licht en lucht kunnen overal in ruime mate toetreden. Natuurlijk is er weer een „verkeerslokaal" en vooral trokken ook de aandacht de prachtige gymnastiekzaal, het afzonderlijk lokaal voor han denarbeid en last not least de royale speel plaats waardoor alleen al de nieuwe school gun stig bij de oude afsteekt. Zij nog vermeld dat niet minder dan ongeveer 70 bloemstukken waren ingekomen, waarvan één heel groot van de gezamenlijke leerlingen. Drukke scheepvaart te Haarlem. Oponthoud bij bruggen. De scheepvaart door de stad in beide richtingen is de laatste dagen zeer druk. Schepen van al lerlei grootte passeeren in een voor onze stad buitengewoon temipo. Ook zeer groote schepen, die slechts met moeite de 'beweegbare bruggen kunnen passeeren. Wij vernamen, dat deze ongewoon drukke door vaart het gevolg moet zijn van de omstandigheid, dat in den vaarweg van de rivieren naar Amster dam een dei' belangrijkste kanalen eenige dagen voor de scheepvaart geheel gestremd is. Vandaar dat vele schippers hun weg over Haarlem kiezen. Bovendien varen hier de laatste dagen groote zandbakken door de stad, die zand van de Mooie Hel af naar Amsterdam vervoeren. Deze drukte met de scheepvaart i3 voor het wegverkeer nog al hinderlijk, want de bruggen moeten thans zeer dikwijls soms gedurende eenige minuten worden geopend. Lange files van wachtende auto's, trams en wielrijders moeten zich opstel len langs de straten, die tot de brug toegang geven. Hoe lang deze ongewone drukte der scheepvaart door de stad zal aanhouden is niet te zeggen, omdat niet bekend is, wanneer het kanaal in de verbinding van Amsterdam met de rivieren zal worden opengesteld. COMITé ONTWIK KELING-ONTSPANNING MILITAIREN HAARLEM, Het Comité van Ontwikkeling en Ontspanning der militairen doet een beroep op de burgerij te Haarlem om dam- en schaakspellen ook even tueel andere spellen ten gebruike af te staan aan de gemobiliseerde militairen. Aan hen, die spellen voor dit doel beschikbaar hebben, wordt verzocht naam en adres op te geven aan „Centraal Bureau O. en O. Ripperda-kazerne Haarlem". De spellen zullen door bemiddeling van dit bureau worden afgehaald. SYNAGOGEDIENSTEN. NEDERL. ISRAëL. GEMEENTE. SaJbbath Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te S uur. Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst te i uur. Avonddienst te 4.51 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Torah, worden verricht in het Ge meentegebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. De Oppérrabijn van Noord-Holland, de wel- eerw. heer Ph. Frank, hoopt dezen Sabbath hier door te brengen. Zijn eerw. zal bij den Och tenddienst ter Synagoge een predikatie uitspre ken. Veel belangstelling voor Zandvoort. Menschen uit andere plaatsen huren er huizen. In verband met den toestand komen de laat ste dagen uit verschillende streken van ons land menschen om in Zandvort te huren. Som migen vestigen zich al onmiddellijk in de bad plaats, anderen huren een huis, zenden het al lernoodzakelijkste naar hier doch blijven voor- loopig zelf weg. Nog anderen verschaffen zich per contract en tegen betaling van een bepaald bedrag de zekerheid dat zij per 1 Mei of vroeger, tegen de dan geldende huren een bepaald huis kunnen betrekken. Vooral de eigenaars van thans onbewoonde hulzen doen op deze wijze goede zaken. EEN GESLAAGDE FEESTAVOND. Woensdagavond heeft de personeelsvereni ging van Franken's Broodfabrieken te Haarlem in opgewekte stemming haar najaarsfeestavond kunnen vieren. Ditmaal was afgezien van het optreden van medewerkenden van buiten; de avond werd ge heel verzorgd door eigen krachten. Het afwis selende, zeer verzorgde programma dat onder groote belangstelling' door de ruim 400 aanwe zigen werd gevolgd had een buitengewoon suc ces. Zonder twijfel heft deze avond ertie bijge dragen dat de band tusschen de leden onder ling ls verstevigd. LEZING VOOR DE SOEFI-BEWEGING. Maandagavond zal mevr. J. van IngenJel- gersma in het Nutsgebouw, Lange Veerstraat, voor de Soefi-Beweging een lezing houden over het onderwerp: „Is de mensch goed?" MAILNIEUWS. Verzending van briefpost naar landen buiten Europa. Nederlandsch Indië, zeepost en mail: 24 Nov. per m.s. Sibajak van Rotterdam; 28 Nov. per m.s. Chr. Huygens van Amsterdam; luchtpost: 18, 21, 25 Nov. per trein tot Napels. Suriname, zeepost en mail: 17 Nov. per s.s. Simon Bolivar van Amsterdam: 23 Nov. per s.s. Statendam van Rotterdam: luchtpost: per transatlantischen luchtdienst 1); 23, 30 Nov. per Id. van New York; per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). Aruba, Bonaire, Curasao, Saba, St. Eustatius, St. Maarten, zeepost en mail: 17 Nov. per s.s. Simon Bolivar van Amsterdam; 23 Nov. per s.s. Statendam van Rotterdam: luchtpost: als Suriname. Ver. St. v. Amerka, Canada, Mexico, Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica, Peru, Mail: 23 Nov. per s.s. Statendam van Rotterdam; 30 Nov. per s.s. Veendam van Rotterdam: luchtpost: per transat lantischen luchtdienst 1); 23, 30 Nov. per Id. van New York. Bovendien Cuba, Ecuador, Columbia, Jamaica Peru, luchtpost: per ld. FrankrijkZ. Amerika 2). Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, mail: 20 Nov. per s.s. Montferland x) van Amsterdam; 22 Nov. per s.s. Alhena van Rotterdam; 28 Nov. per s.s. Salland van Amsterdam; luchtpost: 23, 30 Nov. per Id. van New York; per ld. FrankrijkZ. Ame rika 2); per transatlantischen luchtdienst 1). x) Niet Voor Uruguay. Barbados, Trinidad, mail: 17 Nov. per s.s. Simon Bolivar van Amsterdam; 23 Nov. per s.s. Statendam van Rotterdam; luchtpost: als Suriname. Venezuela, mail: 17 Nov. per s.s. Simon Bolivar van Amsterdam; 23 Nov. per s.s. Statendam van Rotterdam; luchtpost: als Suriname. China, Philippijnsche Statenbond, Japan x) Jehol x), Mantsjoerije x), mail: 20, 23 Nov. via Siberië; luchtpost: China per Engelschen lucht dienst 3); Philippijnschen Statenbond 23, 30 Nov. per Id. van New York of per transatlantischen luchtdienst 1). x) Naar deze landen kan geen luchtpostcorres pondentie worden verzonden. Egypte, Cyprus, Palestina. Oost Afrika, mail: 24 Nov. per m.s. Sibajak van Rotterdam; 28 Nov. per m.s. Chr. Huygens van Ambsterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Br. Indië, Birma. Australië, mail: 17, 22, 27 Nov. via Engeland; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). Ceylon, mail: 24 Nov. per m.s. Sibajak van Rot terdam; 28 Nov. per s.s. Chr. Huygens van Amster dam; luchtdienst: per Engelschen luchtdienst 3). Siam (Thailand) x) Malaya, mail: 24 Nov. per m.s. Sibajak van Rotterdam: 28 Nov. per m.s. Chr. Huygens van Amsterdam; luchtpost; per Engelschen luchtdienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Siam wordt bovendien verzonden per ld. NapelsBandoeng. Saoedi (Arab. Kon.), mail: 24 Nov. per m.s. Sibajak van Rotterdam! 28 Nov. per m.s. Chr. Huy gens van Amsterdam; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Hongkong, mail 17, 22, 27, Nov. via Engeland; luchtpost: per Engelschen luchtdienst 3). Syrië x), Irak, mail: 24 Nov. per m.s. Sibajak van Rotterdam: 28 Nov. per m.s. Chr. Huygens van Amsterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). x) Luchtpostcorrespondentie voor Syrië wordt eveneens per Franschen luchtdienst 2) verzonden. Madeira, mail: voorloopig als Portugal. Canarisehe Eilanden, mail: voorloopig als Spanje. Senegal, Ivoorkust, mail: voorloopig als Amerika 2). Togo, Dahomey, Kameroen, mail: voorloopig als Frankrijk; luchtpost: per Franschen luchtdienst 2). Sierra Leone, Liberia, Goudkust x), mail: voor loopig als Engeland; luchtpost: per ld. Frankrijk Z. Amerika 2). x) Luchtpostcorrespondentie voor Goudkust wordt eveneens per Engelschen luchtdienst 3) ver zenden. Nigeria, mail: voorloopig als Engeland; lucht post: per Engelschen luchtdienst 3). Unie van Z. Afrika, Mozambique, mail: 18 Nov. per s.s. Nijkerk van Rotterdam; 22 Nov. per m.s. Bloemfontein van Amsterdam; luchtpost per En gelschen luchtdienst 3). Nieuw Zeeland, mail: 23 Nov. per s.s. Statendam van Rotterdam; 30 Nov. per s.s. Veendam van Rotterdam; luchtpost: per Engelschen lucht dienst 3). De correspondentie behoort in het algemeen aan wezig te zijn in den avond voorafgaande aan de data van verzending. De aandacht wordt er noch tans op gevestigd, dat het voorkomt, dat op korten termijn scheepsgelegenheid naar overzeesche lan den wordt geboden, waaraan niet steeds tijdig publiciteit kan worden gegeven. In verband hier mede wordt verzocht voorhanden correspondentie regelmatig ter post te bezorgen. Data van aankomst in de verschillende landen kunnen niet worden opgegeven. Onvoorziene wijzigingen moeten worden voor behouden. N.B. Het is dikwijls niet mogelijk met een be paald schip post te vervoeren, zoodat aanduidingen als per s.s. .(naam van het schip)" achterwege moeten blijven. Wel kunnen de afzenders op hun stukken naar buiten-Europeesche bestemmingen, waarmede geheel of gedeeltelijk rechtstreeksche verbinding met onder Nederlandsche vlag varende schepen bestaat, vermelden „per eerstvolgend Nederlandsch schip". Correspondentie, welke deze aanduiding niet draagt wordt met de eerstvolgende beschikbare gelegenheid verzonden. Buslichtingen voor nachtposttreinen geven aan sluiting. 1.) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Portugal. 2.) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Frankryk. 3) De uitwisseling geschiedt dagelijks aan Engeland. Woensdagavond 22 November verduisteringsoefening te Bentveld. Woensdag 22 November zal in Bentveld (ge meente Zandvoort) ingevolge het Ministerieel Besluit een verduisteringsoefening gehouden worden, waarbij de bevolking van het gebied be grensd ten Westen door Café Heemskerk, ten Zuiden door het Naalden veld, ten Oosten door de gemeentegrens en ten Noorden door den Bent- veldsweg, perceel no. 19, gehouden is aan de navolgende gedragsregelen. Deze bepalingen gelden van half negen tot 10 uur: le. Het uitstralen van licht uit huizen of ge bouwen ls verboden; 2e. Het verbod sub. 1 betreft tevens van buiten af zichtbare voorwerpen, als lichtreclames, auto maten. benzinepompen, klokken enz. alsmede woonwagens, woonschepen, stilstaande voertui gen, enz.; 3e. Bij het verlaten van huizen of gebouwen is men gehouden er tegen te waken, dat licht door de geopende deur naar buiten kan uitstralen; 4e. Het gebruik buitenshuis van lantaarns, fakkels en andere lichtgevende voorwerpen, is verboden 5e. Het verkeer te land is verboden, tenzij het aan de volgende eischen voldoet: Motorrijtuigen mogen slechts rijden met stads lichten, de stadslichten van motorrijtuigen en andere voertuigen, alsmede de achterlichten moeten bedekt worden met zwart of blauw pa pier, of andere, vrijwel ondoorschijnende stoffen, waarin een spleet van ten hoogste 5 c.M. breedte en ten hoogste 1 c.M. hoogte kan worden vrijge laten onder het brandpunt van de lamp: rijwiel- lichten worden op gelijke wijze afgeschermd: 6e. De snelheid van het toegelaten verkeer moet zoodanig zijn, dat het rijden met bedekt licht geen gevaar kan opleveren; 7e. Het is voetgangers verboden buiten nood zaak, ter beoordeeling van de politie, op het voor het rij verkeer bestemde gedeelte van de wegen te loopen of te vertoeven; 8e. Van het sein „Luchtalarm", dat te 20.30 uur door middel van de sirene gegeven zal worden, tot aan het signaal „Luchtalarm ge ëindigd", dat door eentonig sirene-geluid te 22 uur gegeven zal worden, is alle verkeer op straat verboden, behoudens in gevallen van noodzaak, ter 'beoordeeling van de politie; 9e. Een ieder is verplicht aan de, ln het be lang der oefening gegeven bevelen of aanwijzin gen van de politie of hulppolitie onmiddellijk ge volg te geven; 10e. Geene-rlei aansprakelijkheid wordt aan vaard voor schade, welke van bovenstaande be palingen het gevolg kan zijn. Ieder die zich in geval van noodzaak op straat begeeft, doet zulks geheel voor eigen risico. Met het oog hierop vertoeve men buiten nood zaak zoo min mogelijk buitenshuis. Er wordt aan herinnerd, dat opzettelijk niet voldoen aan bovenstaande voorschriften, gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of een geldboete van ten hoogste duizend gulden. DE ONTVLUCHTING UIT HET HUIS VAN BEWARING TE HAARLEM. Verscheidene Tweede Kamer-leden hebben aan den minister van justitie de vraag gesteld, hoe het mogelijk is geweest, dat in den nacht van 3 op 4 October j.l. vijf vreemdelingen uit het Hius van Bewaring te Haarlem hebben kunnen ontvluchten en welke maatregelen zijn genomen om herhaling van zulke ontvluchtingen, ook uit andere strafgestichten te voorkomen. Luchtbescherming in woord en beeld. De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming heeft een nieuw boekje voor de pro paganda en instructie van de zelfbescherming doen verschijnen, dat op groote schaal zal worden ver spreid. Deze nieuwe uitgave is getiteld „De zelf bescherming in 12 praatjes met plaatjes" en geeft een groot aantal wenken en raadgevingen van een- voudigen aard. Talrijke leerzame plaatjes zijn in de tekst opgenomen. Het boekje begint als een sprookje. „Er eens Er was eens een tijd, waarin elk vliegtuig, dat aan den horinzont verscheen, met vreugde werd begroet als het nieuwste wonder der menschelijke techniek. Inderdaad dit klinkt als een sprookje uit het ver leden. Want in sommige landen vormen vliegtuigen dikwijls geen welkome verschijning meer: Integen deel! Bestaat ook voor Nederland luchtgevaar' Zoolang er kans is dat ons land in den oorlog be trokken wordt zeker. Uitvoerig en toch op over zichtelijke en vlotte wijze wordt ons in het boekje verteld welke maatregelen genomen moeten wor den voor luchtbescherming. Zelfs onze oude dich ters worden .„gemobiliseerd" om ons van onzen plicht bewust te maken. Zoo wordt van Jacob Cats geciteerd: En als het dondert in de lucht Soo dat schier al de werelt sucht, Dan buygt U, buygt gelyck een riet, Soo valt op U het onweer niet! Het werk van de Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming, de luchtdooving, het voorkomen en bestrijden van branden, het inrichten van een schuilvertrek, de medische hulp, gedragsregels, al deze kanten van het probleem „luchtbescherming" worden in duidelijke woorden en ondersteunende plaatjes naar voren gebracht. Ten aanzien van de gedragsregels wordt 't Wil helmus geciteerd: „Stantvastich is ghebleven Mijn hert in teghen- spoet." ARROND. RECHTBANK. Vechtpartij op den Nationalen feestdag. Op den Nationalen Feestdag, 7 Augustus van dit jaar, was des avonds een hevige vechtpartij ontstaan in een café aan de Cornelissteeg te Haarlem daal de caféhouder eenige woonwagenbewoners per brief had verboden zijn café te betreden. Tegen de vier woonwagenbewoners had de Officier 4 maanden gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde hen tot 6 weken ge vangenisstraf. Belcedigendc brochures voor de R. K. geestelijken. Tegen een vertegenwoordiger van het Bijbel en Tractatengenootschap „De Wachttoren" te Heem stede, die brochures had verspreid waar van de inhoud beleedigend werd geacht voor de R. K. geestelijken had dc Officier een geldboete van f 300 sub, 30 dagen geëischt. Mr. K. A. F. J. Pliester had tot vrijspraak geconcludeerd. De Rechtbank veroordeelde den verdachte tot een week gevangenisstraf met bevel, dat de bro chure „Ziet de feiten onder de oogen" in beslag zal worden genomen. Het ten laste gelegde ten aanzien van de brochure „Genezing" werd niet bewezen verklaard. DE OUD-GEPENSIONNEERDEN DER ZEEMACHT. Het bestuur van den Bond Pensioenactie „Zee macht" heeft tot den Raad van Ministers en de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gericht waarin zij verzoeken de pensioenen voor alle oud-gepensionneerden der zeemacht met hen, die thans van de marine worden gepensionnueerd gelijk te stellen of de gestelde limiet en alle beperkende bepalingen der pensioenbij slagregeling op te heffen. Een Haarlemsch gemobiliseerde Zei dat hij slechts één ding ontbeerde; Hij had het aan de grens Anders vrijwel naar wensch, Maar het was FRANKEN'S BROOD dat hi begeerde! HAARLEM HEEMSTEDE BLOEMENDAAl (Adv. Iiigez. Meij Haarlemsche Bestuurdersbond. De Haarlemsche Bestuurders Bond hetf Woensdagavond in de Gem. Concertzaal Haarlem een propaganda-feestavond georgan' seerd, waarvoor zoo groote belangstelling be stond, dat de zaal zoowel boven als beneden ti de laatste plaats bezet was. De heer A. Mars, die den feestavond opende wees er op, dat deze avond bedoeld was als afsluiting van de propaganda-campagne 1938- 1939, bracht een woord van dank voor den arbti dien de werkers in depropaganda voor de mc derne vakbeweging zich getroost hebben e wekte op tot nieuwe krachtsinspanning in komende tijden. De heer H. van Dugteren, lid van het hoofd bestuur van het N.V.V. hield een propaganda rede, waarin hij allereerst gelegenheid voni een vergelijking te trekken tusschen 1914 en 193 De toestand, waarin ons land toen verkeerd! vertoonde voor de arbeidersbeweging het beel van een totalen ontreddering. De voedselvoo: ziening bracht aanstonds de noodige probleme; en de mobilisatie haalde tallooze functionary van hun posten, zonder dat er plaatsvervangei aanwezig waren, een moeilijkheid, die men eer; na vele maanden te boven was gekomen. Geh« anders is het in 1939 geweest. Het contact nergens verbroken geweest. Iedere leege plaa: kon onmiddellijk worden bezet en twee dage; na de mobilisatie kon het N.V.V. reeds een ver gadering met alle hoofdgesturen van aangeslo'tei organisaties beleggen, waarop de maatregelen die de naaste toekomst vergde, konden worde: besproken. Dat men op deze resultaten kan wijzen be teekent, dat de moderne vakbeweging is gegroei in ontwikkeling en energie en wanneer op deze: avond een woord van erkentelijkheid jegen het N.V.V. uit den mond van den voorzitte: heeft geklonken kan spr. zijnerzijds dezen dan! brengen aan alle werkers, die hun aandeel to dezen groei hebben bijgedragen. Moet men overigens in dezen tijd over pro paganda spreken? Ja, zegt spr., Juist nu! Wan allerlei waarden, die de moderne vakbewegini in den loop der jaren heeft verworven, worde: thans belaagd door andere groepen, die op <u vernietiging der moderne vakbeweging uit zijn| Spr. wekte tot hernieuwde propagandistischs actie tegen deze tegenstanders op. Er is evenwel nog een ander motief, om de propaganda niet te laten verslappen. Eenmaal 'zal er weer vredf komen en met den vrede zullen zich weer tal» looze problemen voordoen, waarbij de arbeiden de klasse zeer nauw betrokken is. Het zal dan zaak zijn. in gesloten gelederen dezen moeilijk heden het hoofd te kunnen bieden en daaron wekte Spr. met klem op, opnieuw een vrucht dragende propaganda te beginnen. Het overige van den avond was toevertrouwd Albert de Booy, die met zijn vroolljke makken aan het cabaretgezelschap van den bekender voor het noodige jolijt zorgde en met zijn eiger levensliedjes weer een goede beurt maakte. JUBILEUM C. VAN LOOY. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer C van Looy. conducteur bij de N. Z. H. T. M. te: standplaats Haarlem, in dienst van genoemd* Maatschappij trad. De jubilaris had den dag vrij en ontving t< zijnen huize bezoek van ir. B. Nugteren, chel van den Vervoersdienst, die hem namens d« directie gelukwenschte en hem de gebruikelijk* enveloppe overhandigde. Hierbij was ook tegen woordig de heer P. M. Gieske, eerste chef vat den Uitvoerenden Dienst, bezoek van een deputatie van het Jubileumfonds Des middags ontving de heer Van Looy no? die hem een oorkonde en een geschenk namens dat fonds kwam aanbieden. VOCAAL EN INSTRUMENTAAL CONCERT. Op Zaterdag 18 November a.s. geeft Haarlem': Postaal Mannenkoor, dir. de heer P. M. Gcrmal en de muziekvereeniging Harmonie Crescendo dir. de heer H. W. Hofmeester een vocaal en in strumentaal concert in de Gemeentelijke Con certzaal te Haarlem. Na het concert wordt er gedanst. De bahnuziek zal worden verzorgd door he! All-round Sextet, leider de heer Stoffer Bal leider de heer W. Fortgens. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 7.42*/i Berlijn 75.50 Parijs 4.21 Brussel 30.82 V? Zwitserland 42.30 New York 7.88 3/3 STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare Leeszaal en Bibliotheek). AANWINSTEN. Godsdienst. Brakell Buys, Van. Gestalten uit de Perzische mystiek. Grosheide. De tweede brief van den apostel Paulus aan de kerk te Korinthe. Muller. De heilige drievuldigheid. Natuurlijke historie. Wells, H. G., G. P.Wells and Huxley. De wetenschap van het leven. Aquarium, Het; jrg. 8. Backeberg. Cactusjacht tusschen Texas en Pata- gonië. Vriends, Vogels in de lage landen. Technische wetenschappen. Bolderman en Dwars. Beknopt leerboek der wa terbouwkunde. Gerretson. Geschiedenis der „Koninklijke". 2 dln. Rijkszendstation Kootwijkradio. Taalkunde. Bruggen, Van. Hedendaagsch Fetichisme. Franck. Mittelniederlandische Gramatik. P'.eissis Scholtz, Du. Die Afrikaner en sy taal 1806—1875. Aardrljks-, Land- en Volkenkunde. Linschoten, J. H. van. Itinerario: voyage ofte schip- vaert naer Oost of te Portugals Indien, 1579 —1592. 5 dln. Duhamel. Norda kanto. Scheurmann, Samoa. Nederlandsche en 1. h. Nederlandsch vert. romans. Francken (ps. van Clijmans). De Bonnefoys trou wen uit. Reiner. Man ja. Zandstra. Het klotsende meer.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10